Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Εδώ και δύο χρόνια ξεκίνησα ξανά το σκι και παρακολουθώ το forum καθημερινά αντλώντας πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές.

 

Ξεκίνησα αρχές της δεκαετίας ‘80, αυτοδίδακτος, με κόπο κι επιμονή είχα φτάσει σε καλό επίπεδο.

Κάπου το 93-95, λίγο η δουλειά, αρκετά το πρόβλημα «30 λεπτά στην ουρά του Βάκχου, 15 να ανέβεις, 2 να κατέβεις» σταμάτησα να ασχολούμαι.

Αρχές του 2013, είπα να πάρω πάλι τα βουνά. Διάβασμα, ψάξιμο, προμήθεια εξοπλισμού.

 

Μετά από μερικές καταβάσεις με νοικιασμένα πέδιλα για να καταλάβω τη συμπεριφορά της νέας σχεδίασης και αρκετό διάβασμα, βρήκα σε καλή τιμή αυτά στο 1.63:

http://www.evo.com/outlet/skis/blizzard-magnum-74-iq-lt-10-bindings.aspx

Terrain: All-Mountain, Carving Ability Level: Intermediate-Advanced

Rocker Type: Camber

Turning Radius: 14m @ 163cm

Tip Width (mm): 121 Waist Width (mm): 74 Tail Width (mm): 104

Core/Laminates: Composite, Wood Tail Type: Flat

Εχω ύψος 1.70 βάρος 75κ. και αυτές τις μπότες : http://www.skis.com/Rossignol-Synergy-Sensor-100-Ski-Boots-2011/167233P,default,pd.html

 

Μετά από δύο περιόδους και πολλές καταβάσεις σε αρκετά πεδία (on piste) έχω εικόνα της νέας (για μένα) κατάστασης.

Θυμήθηκα τα παλιά (πόδια κολλημένα κλπ) αλλά προσαρμόστηκα και στη νέα τεχνική.
Στα κελάρια κατεβαίνω όλες τις μπλε στα μαχαίρια, με μηδενικό θα έλεγα
skidding, δεν έχω πρόβλημα στον πάγο, ούτε σε πολυδουλεμένο πεδίο, τα απότομα (Βάκχος, Ηρακλής) τα κατεβαίνω φυλαγμένα και με φρέσκα πόδια. Από τη μέση και κάτω μπορώ να γωνιάσω πάλι. Δεν είμαι πολύ της ταχύτητας, ίσως είναι και η ηλικία στη μέση. Ελπίζω να συναντηθούμε επάνω και να με βαθμολογήσετε :-).

 

Τα πέδιλα που έχω είναι σταθερά και ευκολοοδήγητα σε γρήγορες, σχετικά ανοιχτές καμπές.
Όταν τα πιέζω για πιο κλειστές στροφές, γλιστράνε σα να φρενάρω, γίνονται δύστροπα και με κουράζουν αρκετά.

Αν τα πάω πιο χαλαρά (πάντα στα μαχαίρια) χωρίς να περιορίζω την ταχύτητα που αυξάνεται, δεν υπάρχει πρόβλημα (πλην των παλαιών ποδιών!).

 

Το θέμα είναι ότι προτιμώ το σκι με πολλές γρήγορες στροφές, διαφόρων ακτίνων. Σα να λέμε ότι θέλω να κάνω σλάλομ και με βάζουν σε γιγαντιαίο.
Θεωρούσα ότι έφταιγε η τεχνική μου, ίσως να μην το «έχω» το πέδιλο, μήπως ο συνδυασμός μπότας-πέδιλου κλπ, ώσπου προχθές δοκίμασα αυτό:

http://www.skis.com/Salomon-Enduro-LX-750-Skis-with-Lightrak-L10-Bindings-2012/235057P,default,pd.html

Turning Radius: 10.9m @ 153cm

Tip Width (mm): 121 Waist Width (mm): 74 Tail Width (mm): 104

 

και είδα το φως το αληθινό. Στροφές κάθε είδους στυλ και ταχύτητας, σε πατημένο, ημιπαγωμένο, ταλαιπωρημένο πεδίο. Στα απότομα δεν πήγα, δεν είχα πόδια.

Μεγάλη ευελιξία αλλά διέκρινα κάποια αστάθεια σε χωραφάκια.

 

Εδώ είμαστε, «Ήρθε Η Ώρα Να Βάλω Λίγο Μυαλό Και Να Πάρω Το Σωστό Πέδιλο!»

Και για να μην ανακατέψω το παραπάνω πολύ χρήσιμο νήμα, ξεκίνησα νέο.

 

Κι εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Η αλλαγή οφείλεται στο πέδιλο.
Στη διαφορά μήκους και ακτίνας, στη διαφορά σκληρότητας ή και στα δύο ;

Κάνει τόση διαφορά το tip rocker στα Salomon?

 

Και γιατί παιδί μου αφού ήξερες τι ήθελες, δεν πήρες απ΄ την αρχή κάτι ανάλογο;

Γιατί μου λέγανε ότι θα είναι κουραστικά, ότι δεν θα είναι σταθερά και δεν θυμάμαι τι άλλο.

Ηθελα και δικό μου πέδιλο άμεσα και βρέθηκα με τα Blizzard. Δε θα πάνε χαμένα.
Τεσπα, αν δεν πληρώσεις και ματώσεις, δε μαθαίνεις.

Αφού έγινε η σχετική επανάληψη στο forum, ψάχνω στο inet και στέκομαι σε αυτά:

 

Head Integrale 800 @ 1.56 124/71/107 R11.2

http://www.head.com/ski/products/skis/allride/integrale-800/8100/?region=eu

 

Head REV 75 123/74/107 R11.0

http://www.head.com/ski/products/skis/allride/rev-75/7962/?region=eu

 

 

PROGRESSOR 800 @ 1.55

SIDECUT: 122-74-103 RADIUS/SL: 12-15m/165cm

http://www.fischersports.com/en/Alpine/Products/Skis/High-Performance/7029-Progressor-800-BLACK

 

PROGRESSOR 700 @ 1.55

http://www.fischersports.com/en/Alpine/Products/Skis/High-Performance/7031-Progressor-700

 

 

Καλοβλέπω το Integrale 800, δείχνει φιλικό, μου άρεσε που γράφει η Head:

"For true All-Rounders. This ski is perfect for easy rides on sunny Sunday afternoons."

Αλλά με το Progressor 800 δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Pant
  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Η αλλαγή οφείλεται στο πέδιλο.

Στη διαφορά μήκους και ακτίνας, στη διαφορά σκληρότητας ή και στα δύο ;

Κάνει τόση διαφορά το tip rocker στα Salomon?

 

Ναι ναι ναι και (edit)λίγο. Α ναι την πάτησες. Όπως όλοι χρήσιμο είναι να υπάρχουν 15 πέδιλα στην κορφή του λιφτ να διαλέξεις. Πάρε ένα με ακτίνα 11-12 για παιχνίδι, όσο πιο μαλακό τόσο πιο λίγο, αλλά και λιγότερο απαιτητικό το παιχνίδι. Αν έχεις λεφτά πάρε και ένα για δεύτερα με πιο φαρδυά μέση. Θα σου έλεγα να πάρεις φτηνά απλά χωρίς πολλά camberrocker πέδιλα.

 

Πες ειλικρινά πόσο δυνατά πόδια έχεις και πόσο δουλειά θα ρίξεις στην τεχνική σου και πάρε είτε intermediate, είτε intermediate-advanced

ξέχασες κάτι...έχεις βρει το rebound...αρχίζει το παιχνίδι :animier:

 

edit, σωστός ο gtsap μια χαρά είναι και αυτά που έχεις, απλά για κοφτές η μικρή ακτίνα είναι μούρλια, δύσκολο να της αντισταθείς. Ασχολήσου με το σκι σου φέτος πχ και του χρόνου με πέδιλο. Back to the future

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Η αλλαγή οφείλεται στο πέδιλο.

Στη διαφορά μήκους και ακτίνας, στη διαφορά σκληρότητας ή και στα δύο ;

Κάνει τόση διαφορά το tip rocker στα Salomon?

 

 

Η διαφορά οφείλεται πρωτίστως στην διαφορά σκληρότητας. Το salomon είναι πιο μαλακό από το blizzard που έχεις. Δευτερευόντως συμβάλει και η ακτίνα στροφής. Το tip rocker καθόλου.

 

Τα blizzard που έχεις είναι εξαιρετικά πέδιλα και νομίζω ότι πρέπει να τα κρατήσεις και να δουλέψεις με αυτά. Άλλωστε, τα πέδιλα που κοιτάς είναι περίπου ίδια κατηγορία με αυτά που έχεις.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

  • Like 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear MIK,

αν και σε ντρέπομαι επειδή προσπέρασα με ελαφρότητα την πρότασή σου χθες, τολμώ 2 παρατηρήσεις.

α) με το edit που έκανες στο δικό σου ποστ έφτιαξες "back into the future" κατάσταση.

β) Το όνομά μου είναι 7ψυχος +/- μια ψυχή.

 

Φιλικά

 

8ψυχος

  • Like 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι, δεν έχω παράπονο από τα blizzard αν και με κουράζουν όταν τα πάω όπως θέλω (κοφτές γρήγορες στροφές).

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην τεχνική μου ή στο ότι τους ζητάω πράγματα που είναι εκτός των «εύκολων» ορίων τους.
Αντιλαμβάνομαι ότι όσο πιο σκληρό, τόσο πιο δυνατό πάτημα θέλει. Αλλά όπως σημείωσα πριν, όταν (γωνιασμένος) τα πατάω περισσότερο πάνω στη στροφή, βλέπω να ανοίγουν τη τροχιά τους.

Αν μείνω με αυτά και δουλέψω την τεχνική μου, δε νομίζω να πετύχω αυτό που θα μου δώσει ένα πέδιλο με ακτίνα 11. Τουλάχιστον, όχι εύκολα. Κάνω λάθος;

 

Ρώτησα αρκετούς που είχαν κίνηση (γρήγορων κλειστών στροφών) με καλή τεχνική και άνεση και όλοι είχαν σκι με ακτίνα γύρω στο 11.

Γι αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα ζεύγος κοντά (1.55) με μικρό R. Να το ευχαριστιέμαι ευκολότερα.

  1. Αν είναι στο επίπεδο σκληρότητας των blizzard, υποθέτω ότι θα θέλουν λίγο περισσότερο πάτημα από τα Salomon (τα οποία αισθανόμουν ότι πήγαιναν μόνα τους εδώ που τα λέμε), αλλά θα είναι πιο σταθερά και στη στροφή και στη γρήγορη τραβέρσα και θα κουράζουν πολύ λιγότερο.
    Καλά τα λέω;
  2. Και κάτι άλλο, τα Head δίνουν σταθερό R πχ 11m. Τα Fisher διπλό, πχ 12 εμπρός 15 πίσω. Το διπλό προσφέρει κάτι ουσιαστικό ή είναι κόλπα marketing?
  3. ΜΙΚ, τι εννοείς λέγοντας «έχεις βρει το rebound»? :-)

Από πόδια… να σου πω. Προς το παρόν, κατεβαίνω τέλος Περικλή – αρχή Ηρακλή με δύο στάσεις, ίσα για να φεύγει το κάψιμο. Στα μαχαίρια ε ?! :yes
Γίνεται αρκετή ξηρά προπόνηση, σκαλιά, squat
s κλπ, στα πλαίσια της αντοχής υλικών όπως καταλαβαίνεις. Και υπάρχει συνεχής βελτίωση. Παίρνω στα σοβαρά ότι ασχολούμαι, ίσως το κάνω πιο δύσκολο αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

 

Πάντως οπως το λές είναι : «για κοφτές στροφές η μικρή ακτίνα είναι μούρλια, δύσκολο να της αντισταθείς».
Γι αυτό λέω να τα πάρω άμεσα να τα χαρώ ακόμα 7-8 μέρες φέτος.

 

Integrale 800 με Progressor 800 τι διαφορές να έχουν ;

Edited by Pant

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συζητουσα με φιλο αυτο ακριβως που προβληματιζει τον φιλο πιο πανω ..Κατα ποσο ενα πεδιλο πχ 1,63 και radius 12,5 που κανει για εναν με υψος 170 και 85 κιλα σε επιπεδο inter-adv και του αρεσουν οι κλειστες στροφες και δουλευει σ'αυτες θα ειναι σωστοτερο απο ενα πεδιλο 1,56 που μαλλον του πεφτει κοντο και που λογικα θα ειναι πιο ευκολο με radius 11,5?

Μηπως τελικα δεν εχει και μεγαλη διαφορα?

Ας πει καποιος που εχει εμπειρια και απο τα δυο,εννοω με κοντο και με κανονικο για το υψος του.

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα!!

Τα σκληρά σκι πίστας ειναι στα 162-165 (fis πιστοποιημένα)

Ειχα ενα ζευγάρι 163 νομιζω ήτανε !!

Ειναι παιχνιδιάρικα ,αλλα πρεπι σινεχεια να κανεις μικρες και συνεχόμενες στροφές ,αν τα αφησεις λιγο ξεκινάνε να τρέμουν και ψάχνουν να στρίψουν !!!

Τωρα για το υψος ,εγω ειμαι 182 και εκανα με 163 αλλα τα πιστιαρικα σκι δεν βγενουν και σε πιο ψιλά ,εσει δοκίμασε 156 ,αλλα δεν νομιζω να βρεις και μεγαλες διάφορες απο τα 163 ,και τα δυο ειναι πολυ ζωηρά !!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά όλα συμβιβασμός είναι, το κάθε πέδιλο επιτρέπει ένα τέλειο παιχνίδι κάπου και σε όλα τα άλλα κάνει συμβιβασμό. Στις πιο πολλές ερωτήσεις σας η απάντηση είναι ναι.

 

Μην ασχολήστε με τα πέδιλα, ασχοληθείτε με το σκι σας. Υπάρχουν άφθονα πέδιλα να δοκιμάσεις πχ με 10 ευρώ στον Παρνασσό δίνουν πολύ καλά κομμάτια και στα Καλάβρυτα ο SkiBill έχει λαχταριστά καρβαριστά. Μια μέρα με κρύο και ποιοτικό χιόνι δώσε 10 ευρώ να δοκιμάσεις ένα πέδιλο με άλλες διαστάσεις από το δικό σου. Βασικά μέσω snowclub αρχίζεις τις ανταλλαγές και τις δοκιμές, τα πιο πολλά πέδιλα πια ρυθμίζονται σε 2 λεπτά.

 

Όσο πιο κοντό όπως τα λέει ο Πέπε, τόσο πιο παιχνιδιάρικο αλλά ασταθές στην ταχύτητα. Γενικά πάντως οι νέες τεχνολογίες επιτρέπουν με 1.55 να έχεις κάποια σταθερότητα που παλιά δεν υπήρχε.

 

Σε πολλές περιπτώσεις το πέδιλο που έχεις είναι μια χαρά, από την άλλη καταλαβαίνω ότι θες πιο παιχνιδιάρικο μιας και η γλύκα είναι μεγάλη. Πάρε pant, αν σου μπήκε στο μυαλό δεν το συζητάω, θα το χαρείς.

 

Απλά είμαι της άποψης, για πίστα απλά (χωρίς ροκερκαμπερντουαλ κλπ) φτηνά προπέρσινα μοντέλα ή μεταχειρισμένα τώρα με την κρίση.

 

rebound: Τελειώνει η δεξιά στροφή πχ με τα πέδιλα φορτισμένα στο φουλ και γωνιασμένα. Αν πετάξεις τη σου λεκάνη μπροστά κάνει ντόινγκ και σε πετάει από την άλλη. Τα σενάρια είναι τρία. Ή σούζα θα κάνεις, ή θα κυνηγάς το δεξί πόδι που έφυγε, ή θα γουστάρεις.

 

idaaaaas μήπως θες να πουλήσεις ένα ωραίο πεδιλάκι που κάνει σούζες στο παιδί?

 

Υ.Γ. Αν βρεις χρόνο μπες στα νέα μέλη να συστηθείς

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε όπως τα λέει ο ΜΙΚ και τα άλλα παλιότερα μέλη είναι: ασχολήσου με το σκι σου και διάβασε τους παλιότερους, εμένα με έσωσαν από (σίγουρα) πεταμένα λεφτά στην επιλογή πεδίλου. Και αν τους βρεις καμμιά μέρα στο βουνό ακολούθησέ τους, μη τους ρωτάς μόνο να τους κοιτάς και να πατάς τις γραμμές τους. Εγώ μια-δυο κατεβασιές έκανα πίσω από το ΜΙΚ στη Στυγα και κατάλαβα τελικά πως πρέπει να δουλεύει το σύστημα αστράγαλοι-γόνατα για σωστό σλαλομάκι. Και μια κουβεντούλα με το Σακη για το πως πρέπει να δουλεύει το εξωτερικό χέρι στη μεγάλη στροφή και αμέσως έστρωσα τις στροφές μου. Μικρά tips που δυστυχώς πολλοί δάσκαλοι (όχι όλοι) βαριούνται ή δεν ξέρουν να στα πούν. Επίσης για να γνωρίζεις, τα πέδιλα δεν πάνε ποτέ χαμένα, στο φορουμ και ανταλλάσονται και πωλούνται σε fair τιμές.

 

 

 


Τα σενάρια είναι τρία. Ή σούζα θα κάνεις, ή θα κυνηγάς το δεξί πόδι που έφυγε, ή θα γουστάρεις.

 

idaaaaas μήπως θες να πουλήσεις ένα ωραίο πεδιλάκι που κάνει σούζες στο παιδί?

 

 


 

 

Τι λες βρε Michel, τώρα που από τα τρία σενάρια αρχίζει και μένει πιά το "γουστάρω!!!!" :thumbup: . Εννοείται ότι πριν πέρασα από τα άλλα δύο σενάρια.. :crybaby: Άσε που το συγκεκριμμένο πεδιλάκι έχει βεβαρημένο παρελθόν και κληρονομικότητα :respect: Θα το φυλάξω και για το γιό μου αν δεν μου τον χαλάσει καμμιά σνοουμπορντού!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Pant,

 

εγώ την γνώμη μου σου την είπα. Να προσθέσω μόνο ότι με ένα πέδιλο ακτίνας 11μ πρέπει να είσαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ πάνω του, δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να το αφήσεις να "σε πάει" ούτε στιγμή. Αυτό εγώ το βρίσκω κουραστικό και σε συνδυασμό με αυξημένη σκληρότητα, πολύ κουραστικό.

 

Το dual radius του progressor δεν είναι μόνο marketing. Έχει και ουσία: μικρή ακτίνα μπροστά σημαίνει ότι μπαίνει πιο εύκολα σε τόξο/στροφή και μεγαλύτερη ακτίνα πίσω έχει ως αποτέλεσμα πιο ήπιες αντιδράσεις της ουράς, πιο γλυκό/αργό rebound, πιο εύκολη διατήρηση γραμμής χωρίς σκιντάρισμα. Προσωπικά, όταν το δοκίμασα αυτό το πέδιλο με ξένισε αρκετά, βέβαια δεν του έδωσα και πολύ χρόνο (3-4 κατεβασιές).

 

Φιλικά

 

7ψυχος


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μη ξανακάνω edit έχει απόλυτο δίκιο ο 6ψυχοςgtsap. Τα σύγχρονα πέδιλα πίστας με dual radius πίστας είναι σχεδιασμένα για εύκολη είσοδο, γλυκό καρβάρισμα και γενικά ξεκούραστο σκι. Προφανώς και ξέρουν τι φτιάχνουν και τέτοια πέδιλα προτείνω σε όλους.

 

Αναφερόμουν σε περίεργες διαστάσεις πεδίλων, που λένε ότι είναι και για πίστα και για εκτός, με μεγάλες μέσες τα οποία συνιστώ να τα φοράμε μόνο πουδρομέρες και αν τελειώσει το φρέσκο διασκεδάζεις και πίστα. πχ ότι έχει μέση πάνω από 80 αν δεν έχεις στρώσει τεχνική, νομίζεις ότι πάει καλά στην πίστα, δεν πάει και τόσο καλά τελικά, απλά συνεχίζεις το χαρούμενο σκι σου διασκεδάζοντας μια πουδρομέρα στην πίστα ή/και έχεις μόνο ένα πέδιλο αν κάνεις σωστό σκι τεχνικά.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συχναζεις Παρνασσο; Αν ναι ριξε ενα μηνυμα οταν ανεβεις να σε δουμε. Το μεθεπομενο ΣουΚου εχει skitest. Δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε... Ολο και καποιο πεδιλο θα βρεις.

  • Like 2

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, διαβάζοντας βλέπω ότι είμαι στο σωστό δρόμο.

 

Νέα πέδιλα θα πάρω σίγουρα, το θέμα είναι ποια.

 

 

Ο Pepe είπε:

Ειναι παιχνιδιάρικα ,αλλα πρεπι σινεχεια να κανεις μικρες και συνεχόμενες στροφές ,αν τα αφησεις λιγο ξεκινάνε να τρέμουν και ψάχνουν να στρίψουν !!!

Ετσι κι αλλιώς έτσι κάνω σκι, ευθεία δεν πάω ποτέ, skidαρω μόνο όταν πρέπει , ούτε ανοικτές τραβέρσες κάνω συχνά.

 

 

 

Ο ΜΙΚ είπε:

Όσο πιο κοντό όπως τα λέει ο Πέπε, τόσο πιο παιχνιδιάρικο αλλά ασταθές στην ταχύτητα. Γενικά πάντως οι νέες τεχνολογίες επιτρέπουν με 1.55 να έχεις κάποια σταθερότητα που παλιά δεν υπήρχε.

 

Σε πολλές περιπτώσεις το πέδιλο που έχεις είναι μια χαρά, από την άλλη καταλαβαίνω ότι θες πιο παιχνιδιάρικο μιας και η γλύκα είναι μεγάλη. Πάρε pant, αν σου μπήκε στο μυαλό δεν το συζητάω, θα το χαρείς.

Τέτοια να ακούω…όπως τα λες είναι, σε πολλές περιπτώσεις τα blizzard είναι ότι πρέπει, σταθερά γρήγορα, κι αν τα πας όπως θέλουν δεν κουράζουν.
Ελα όμως που έμειναν τα γούστα από την
wedeln style εποχή !

 

rebound: Τελειώνει η δεξιά στροφή πχ με τα πέδιλα φορτισμένα στο φουλ και γωνιασμένα. Αν πετάξεις τη σου λεκάνη μπροστά κάνει ντόινγκ και σε πετάει από την άλλη. Τα σενάρια είναι τρία. Ή σούζα θα κάνεις, ή θα κυνηγάς το δεξί πόδι που έφυγε, ή θα γουστάρεις.

 

Όταν κατέβαινα με τα Salomon παρα-προχθές σε Περικλή-Αίολο, είχα κορμό σταθερά μπροστά και ένοιωθα τα πόδια να διαγράφουν τα οχτάρια σα να ήταν πάνω σε έκκεντρο. Όταν ήταν για αλλαγή στροφής, λίγο ελάφρωνα τα πέδιλα και άλλαζα γώνιασμα. Προφανώς με το «πέταγμα της λεκάνης μπροστά εννοείς» το ελάφρωμα.

 

 

 

Ο idas είπε:

Φίλε όπως τα λέει ο ΜΙΚ και τα άλλα παλιότερα μέλη είναι: ασχολήσου με το σκι σου και διάβασε τους παλιότερους, εμένα με έσωσαν από (σίγουρα) πεταμένα λεφτά στην επιλογή πεδίλου. Και αν τους βρεις καμμιά μέρα στο βουνό ακολούθησέ τους, μη τους ρωτάς μόνο να τους κοιτάς και να πατάς τις γραμμές τους. Εγώ μια-δυο κατεβασιές έκανα πίσω από το ΜΙΚ στη Στυγα και κατάλαβα τελικά πως πρέπει να δουλεύει το σύστημα αστράγαλοι-γόνατα για σωστό σλαλομάκι. Και μια κουβεντούλα με το Σακη για το πως πρέπει να δουλεύει το εξωτερικό χέρι στη μεγάλη στροφή και αμέσως έστρωσα τις στροφές μου. Μικρά tips που δυστυχώς πολλοί δάσκαλοι (όχι όλοι) βαριούνται ή δεν ξέρουν να στα πούν. Επίσης για να γνωρίζεις, τα πέδιλα δεν πάνε ποτέ χαμένα, στο φορουμ και ανταλλάσονται και πωλούνται σε fair τιμές.

Ετσι είναι. Ημουν σίγουρος ότι θα ακούσω σωστές απόψεις, το εκτιμώ πολύ.
Οι οδηγίες των έμπειρων είναι ανεκτίμητες. Και το λέω μετά λόγου γνώσεως. Πριν χρόνια, σε άλλη δραστηριότητα είχα αντιμετωπίσει την ακριβώς αντίθετη κατάσταση. Ρωτούσες κάτι για βελτίωση τεχνικής κλπ και εισέπραττες μια μυστικοπάθεια λες και επρόκειτο για τα μυστικά της σύντηξης.

Απαράδεκτο. Με αποζημίωσε το ότι μετά από πολύ ψάξιμο και δουλειά, έβλεπα απορριμμένες φάτσες να κοιτάζουν τα αποτελέσματα αγώνων!
Ευτυχώς εδώ υπάρχει άλλος τρόπος:
snowclub.gr
Ελπίζω να έχω την τύχη να ακολουθήσω τους έμπειρους, πόσο δε να επισημάνουν τα λάθη μου. Το κακό είναι ότι δεν ανεβαίνω ΣΚ. Κάπως θα γίνει…

 

Επίσης για να γνωρίζεις, τα πέδιλα δεν πάνε ποτέ χαμένα, στο φορουμ και ανταλλάσονται και πωλούνται σε fair τιμές.

Πολύ σημαντικό… βοηθάει πολύ στο να έχεις αυτό που θέλεις τελικά.

 

 

 

Ο 7ψυχος_gtsap είπε:

Τα blizzard που έχεις είναι εξαιρετικά πέδιλα και νομίζω ότι πρέπει να τα κρατήσεις και να δουλέψεις με αυτά. Άλλωστε, τα πέδιλα που κοιτάς είναι περίπου ίδια κατηγορία με αυτά που έχεις.

Να προσθέσω μόνο ότι με ένα πέδιλο ακτίνας 11μ πρέπει να είσαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ πάνω του, δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να το αφήσεις να "σε πάει" ούτε στιγμή. Αυτό εγώ το βρίσκω κουραστικό και σε συνδυασμό με αυξημένη σκληρότητα, πολύ κουραστικό.

 

Point taken :) . Θα το δοκιμάσω, δε νομίζω να με κουράζουν περισσότερο από τα blizzard.
Στο κάτω κάτω, κάποιος να αποκτήσει καινούρια πέδιλα σε
fair τιμή !

 

 

 

7ψυχος_gtsap και MIK είπαν:

Το dual radius του progressor δεν είναι μόνο marketing. Έχει και ουσία: μικρή ακτίνα μπροστά σημαίνει ότι μπαίνει πιο εύκολα σε τόξο/στροφή και μεγαλύτερη ακτίνα πίσω έχει ως αποτέλεσμα πιο ήπιες αντιδράσεις της ουράς, πιο γλυκό/αργό rebound, πιο εύκολη διατήρηση γραμμής χωρίς σκιντάρισμα. Προσωπικά, όταν το δοκίμασα αυτό το πέδιλο με ξένισε αρκετά, βέβαια δεν του έδωσα και πολύ χρόνο (3-4 κατεβασιές).

 

Για να μη ξανακάνω edit έχει απόλυτο δίκιο ο 6ψυχοςgtsap. Τα σύγχρονα πέδιλα πίστας με dual radius πίστας είναι σχεδιασμένα για εύκολη είσοδο, γλυκό καρβάρισμα και γενικά ξεκούραστο σκι. Προφανώς και ξέρουν τι φτιάχνουν και τέτοια πέδιλα προτείνω σε όλους.

 

Πολύ διαφέρουσες επισημάνσεις.

 

 

Ο Δεν Ξενερώνω! είπε:

Συχναζεις Παρνασσο; Αν ναι ριξε ενα μηνυμα οταν ανεβεις να σε δουμε. Το μεθεπομενο ΣουΚου εχει skitest. Δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε... Ολο και καποιο πεδιλο θα βρεις.

Είχα σκοπό να σου στείλω μήνυμα σχετικά με τα νέα σου Salomon.
Ευχαριστημένος; Ποιο
mod είναι; Από πού;

Κυρίως Παρνασσό πάω, ανάλογα τον καιρό. Και απ’ ότι φαίνεται δε θα μου κάνει το χατήρι για την Παρασκευή. Πάντως όταν είναι για πάνω θα PM.
Το είδα για το
ski test. Αν δεν έχω ήδη αγοράσει, θα ανέβω το Σάββατο.

 

 

 

 

Είμαι ανάμεσα στο

Head Integrale 800 @ 1.56 124/71/107 R11.2
http://www.head.com/...8100/?region=eu
και
PROGRESSOR 800 @ 1.55 122/74/103 R/SL: 12-15m/165cm (στο 1.55 πρέπει να έχει R 11/14)
http://www.fischersp...essor-800-BLACK

 

Το Integrale 800 με 71 μέση και 107 ουρά δείχνει να θέλει προσοχή στην έξοδο της στροφής.
Απ’ την άλλη μάλλον πιο μαλακό/φιλικό από το
progressor λόγω Sandwich cap construction.
Η
Head προβάλει το ERA 3.0 http://www.head.com/ski/technologies/skis/?region=eu&id=433

Δεν ξέρω αν θα υπάρχει στο ski test.

Το PROGRESSOR 800 είναι SANDWICH SIDEWALL CONSTRUCTION, Wood core combined with ABS.
Για πιο σκληρό το βλέπω αλλά έχει ενδιαφέρον το DUAL RADIUS της Fisher.
Δε νομίζω να υπάρχει στο
ski test.

 

 

Βλέπω να πάω στα Integrale 800 σαν πιο μαλακά λόγω κατασκευής, ώστε στο θέμα
με ένα πέδιλο ακτίνας 11μ πρέπει να είσαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ πάνω του, δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να το αφήσεις να "σε πάει" ούτε στιγμή. Αυτό εγώ το βρίσκω κουραστικό και σε συνδυασμό με αυξημένη σκληρότητα, πολύ κουραστικό
να αποφύγω την αυξυμένη σκληρότητα.

 

Τι λέτε ;

 

 

Θα δώ τι γίνεται και από διαθεσιμότητα και τιμές.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ :yes

  • Like 5

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Δεν Ξενερώνω λέει:

 

Salomon Aeromax '09 στο 165. Τα έχω για πετροσκί και απάτητο

http://www.skiclub.co.uk/skiclub/membersonly/skitests/ski.aspx/2009/SALOMON-AEROMAX-Ti#.VOubnS4s1qE

 

Fischer RC4 Superior '14 στο 165. Όπως λέει και μια συμφορουμίτισσα: "Πολλοί πίνουν στην υγειά του". Μεσα σε αυτούς και εγώ

https://www.ski-depot.com/products/2014/fischer-rc4-superior-sc-wbindings-skis-2014

 

Αν άλλαζα κάτι θα ήταν να έπερνα πάλι ένα SL πέδιλο στο 170 με ακτίνα κοντά στα 12m. Έτσι κερδίζω σταθερότητα λόγω μήκους στις μεγάλες ταχύτητες και κοντή ακτίνα όταν θέλω να παίξω. Έτσι θα κατέληγα σε αυτό

http://www.atomic.com/en/Products/alpine/skis/race/REDSTER_EDGE_SL/AASS00638.aspx?filter=534%3a3%3b468%3a2

 

ΠΑΝΤΑ όμως θα δοκιμάσω κάτι παρόμοιο για να δω αν μου ταιριάζει και μπορώ να το πάω.

 

Στα δικά σου τώρα.

Μη βιάζεσαι να κάνεις τώρα την αγορά. Περίμενε το ski test. Πιστεύω ότι το Head ίσως να το έχουν. Κοίτα για Blizzard τη σειρά Power. Δοκίμασε τα και αν σου κάνουν αγορασε επιτόπου. Είναι κρίμα να σου δίνεται η ευκαιρία να τεσταρεις τόσα πέδιλα και να κάνεις αγορά για πεδιλα που "υπόσχονται" τι σκι θα κάνεις.

 

ΚΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑ!!!


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα καινούρια είναι τα Fisher, μπερδεύτηκα. Τελικά είναι κουραστικά; Πάνε εύκολα;

Ενδιαφέροντα και τα Atomic.

 

Μάλλον θα περιμένω το ski test, αρκεί να μας κάνει τη χάρη ο καιρός.

Αυτή την Παρασκευή βλέπω να το χαλάει.

 

 

Μια και έλεγα παραπάνω πως κατεβαίνω Περικλή – Αίολο το video που ανέβασε ο ΜΙΚ στο νήμα του Παρνασσού είναι ότι πρέπει.

https://www.youtube.com/watch?v=Sz_yLNBtSw4#t=57

 

Μόνο που θέλω μια δυο στάσεις, ανάλογα τα χιλιόμετρα της ημέρας.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα τα κουκουρούκου post νομίζουν ότι είναι κουκουρούκου μέχρι ο Λάππας να κάνει το δικό του κουκουρούκου post.

 

Πάλι υπερμέρα χάνεις?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Pant καλωσήρθες και από εδώ.

Παραπάνω παίρνουν θέση οι guru του είδους.

Για το πέδιλο του Αξενέρωτου, το Fischer RC4 SL είναι εξαιρετικό για κοντές συνεχόμενες στροφές και πολύ λιγότερο άγριο απ'ότι το φανταζόμουν μιας και το δοκίμασα λίγο στο Καρπενήσι.

Αν του πατήσεις το κουμπί (ακμή) σου προσφέρει ένα χαμόγελο μέχρι τ'αφτιά. Είναι και πανάλαφρο.

Στα μάτια μου (και τη φαντασία μου) φάνταζε ως πέδιλο για πολύ καλύτερους σκιέρ απ'ότι εγώ. Γι'αυτό και προτείνω όπως και ο ΜΙΚ ή ο Δενξενερώνω δοκίμασε όσο πιο πολλά μπορείς, είτε σε ski test είτε από ενοικίαση από κάποιον αντιπρόσωπο. (ski bill, Κλαουδάτο, parnass ή/και ski test)

 

Πληροφοριακά στο ski test θα έχει εξοπλισμούς της σαιζόν 2015-2016, αλλά το αντίστοιχο μοντέλο σε πιο παλιά έκδοση (στα περισότερα αλλάζουν μόνο τα γραφικά) πωλείται ήδη στα καταστήματα, είτε ως καινούριο, είτε ως demo μεταχειρισμένο

 

Θα μας ενημερώσει ο Spider για το ποιες εταιρείες θα συμμετάσχουν

Edited by GiGi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σου GiGi

 

Αυτά που λές για τα Fischer RC4 SL ακούγονται πολύ δελεαστικά αρκεί να εννοείς
τα Fischer RC4 Superior SC που έχει ο Δεν Ξενερώνω https://www.ski-depo...dings-skis-2014
γιατί τα Fischer RC4 SL τα βρίσκω σαν RC4 WORLDCUP SL που δε είναι πλέον για μένα. 10-15 χρόνια πριν, ίσως...

 

Κοντός ψαλμός… το ski test. Πότε θα ξέρουμε τις συμμετοχές ;

Edited by Pant

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε Pant ,ποσο χρονον εισαι;; Αν ειναι να αλλάξω και εγω τα racing ski και να ψαξω για πιο μαλακα:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι pant, τα σκι του Δενξενερωνω λεω, απ'αυτον τα άρπαξα.

@spider Αραχναθρωπε θα μας πεις τιποτα για το ski test?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε Pant ,ποσο χρονον εισαι;; Αν ειναι να αλλάξω και εγω τα racing ski και να ψαξω για πιο μαλακα :)

 

 

Φίλε Pepe, επειδή καταλαβάινω που το πάς, να ρωτήσω εγώ:

 

Εδώ και πόσα χρόνια κάνεις σκι με racing σανίδια; :)


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πανώ κατω 30-33,απλα δεν θυμαμαι τα προτα αν ηταν πραγματικα racing θυμαμαι ηταν atomic :)

Δεν το παω πουθενα ,απλα νομιζω οτι οτι γουσταρεις το ακολουθείς ,χορις οριο ηλικίας :)

Α 43 ειμαι !!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το PROGRESSOR 800 είναι SANDWICH SIDEWALL CONSTRUCTION, Wood core combined with ABS.

Για πιο σκληρό το βλέπω αλλά έχει ενδιαφέρον το DUAL RADIUS της Fisher.

Δε νομίζω να υπάρχει στο ski test.

Δεν είναι σκληρό και είναι τρομερά εύκολο στις μικρές ταχύτητες και στο σλαλομάκι. Είναι ένα μαλακό σχετικά πέδιλο που σε ανοιχτές carve στροφές και με μεγάλη ταχύτητα θα σε κάνει να νιώσεις ανασφάλεια από τις στρεβλώσεις.Το έβαλα δίπλα στα Nordica Mach4 του Panchristo και πάτησα με μεγαλύτερη ασφάλεια από ότι με το δικό μου το 800.

Στή θέση σου (και με γνώμονα τα λεγόμενά σου) θα κοιτούσα για το progressor 900 καθώς φέτος η fischer το έβγαλε λιγότερο σκληρό από τις προηγούμενες χρονιές αλλά ένα επίπεδο πάνω από το 800.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που έχω να προσθέσω εγώ ,βλέποντας ότι το ψάχνεις πολύ, είναι ότι από αυτά που βλέπω στην πλειονότητα των σκιέρ στα χιονοδρομικά , οι περισσότεροι από αυτούς που τέλος πάντων κάνουν καλό σκί, έχουν την κίνηση του γιγαντιαίου και τα πέδιλά τους μπορεί να είναι για σλάλομ μικρές στροφές. Θέλω να πώ, ότι για να κάνεις συνεχόμενα μικρές στροφές οι κινήσεις σου θα πρέπει να είναι πάντα ΄΄περιορισμένες΄΄ και το αντίστοιχο πέδιλο να μην σε αφήνει ίσως να ευχαριστηθείς το δικό σου όριο ευχαρίστησης μιας χιονοδρομικής μέρας. Εκτός αν θές όλη την μέρα σου να την καταναλώνεις σε σλαλομάκια. Ένα πέδιλο στιβαρό και σταθερό σε ταχύτητα, για μεσαίες έστω στροφές ίσως να είναι σημείο προβληματισμού επιλογής αγοράς. Εξαρτάται πάντα από αυτό που σου αρέσει να κάνεις περισσότερο όταν βρίσκεσαι στο βουνό. Να πηγαίνω συνέχεια σε μικρές στροφές μόνο, με την ανάλογη τεχνική και φόρτιση στα πέδιλα, προσωπικά θα μου περιόριζε το πεδίο ευχαρίστησης που μου παρέχει μία πίστα και στο τέλος της μέρας θα είμαι λιώμα μέν, αλλά ίσως όχι πάντα με εκείνο το περίεργο χαμόγελο που στο τέλος έχουμε όλοι εμείς οι χιονοβλαμμένοι...... Όταν ξεκινούσα να μάθω σκι ανέπτυξα ταχύτητα σε μεγάλες στροφές όταν είχα ξεψαρώσει από τις μικρές στροφές και τα κοψίματα . Η ταχύτητα εκεί είναι.Οι μικρές θέλουν τεχνική και γρήγορα αντανακλαστικά. Είσαι διαθετημένος μόνο γι΄αυτό? Πιστεύω ότι το επόμενο στάδιο από τις μικρές στροφές και την αυτοπεποίθηση που νομίζουμε ότι έχουμε, μας σπρώχνει ασυνείδητα σε μεγαλύτερες στροφές άρα και σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Εκεί χρειαζόμαστε ένα πέδιλο στιβαρό και σταθερό.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...