Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Απλά, ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με το Soul, ήταν τόσο εύκολο εντός και εκτός που αναρωτήθηκα αν ένα ζευγάρι καινούργια στενά μου προκαλέσει τον ίδιο ενθουσιασμό χωρίς τις ενοχές ότι χαλάω το λίγο σκι που ξέρω.

 

Αυτό το πεδιλο που ζητάς (με στενή μέση ) θέλει πιο πολύ ένταση ,πιο απότομες στροφές (αν εκφράζουμε σωστά ) και λίγο περισσότερη διναμη !!

Εγώ προσωπικά ενθοσιαζουμε με όλα αυτά και με την εσθιση της απόλυτη κίνηση πάνω σε παγομενες πίστες

Share this post


Link to post
Share on other sites

...τα πιστοπέδιλα δεν θέλουν δύναμη για να τα πατήσεις.. κι όμως... θέλουν μόνο τις σωστές γωνίες τοποθέτησης επάνω τους: ball of the foot στην είσοδο , σχετικό κάθισμα του κάτω μέρους του σώματος και κορμοςναι μεν βυθισμένοςαπο την λεκάνη και κάτω, ΑΛΛΑ πολύ κοντά στον κατακόρυφο άξονα. Το feeling είναι χαλαρό!, ενδεικτικά συνοδεύεται με χαλαρή έκφραση προσώπου και κοιτάει μπροστά και ψηλά.

 

Τώρα αν το πεδιλο ειναι σκληρό απλά θέλει περισσότερη ταχύτητα για να δουλεψει.... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ περισσότερη δυναμη απο εμάς. Αυτό είναι το κονσεπτ βάσης στα πατήματα με οτι μοντέλο και αν έχουμε στα ποδια μας.

 

Για αυτο τα μαλακότερα πεδιλα ειναι τα καλύτερα, για αυτο με αυτά κάνεις το καλύτερο σκι της ζωής σου...

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά, επειδή εγώ δεν έμαθα ποτέ σωστό σκι, και επειδή είμαι και αγύμναστος και ελαφρύς, θέλω κάτι ΕΥΚΟΛΟ!

Αν είναι τα Progressor τα καλύτερα για μένα, να μείνω με αυτά, δεν έχω καμιά αντίρρηση! Απλά, τα Soul μου φάνηκαν συγκλονιστικά πιο εύκολα ΚΑΙ στην πίστα. Το γιατί συνέβη αυτό, ακόμα το ψάχνω. Ίσως ήταν hero snow.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι ίσως είναι πιο μαλακά ή τουλάχιστον γιατί έτσι συμπεριφέρονται για τους χ, ψ λόγους (είναι καινουρια, καλες γωνιες, διαθεση κτλ ).

 

Αν βρεις το κατάλληλο πεδιλο πιστας θα ειναι σίγουρα καλύτερο απο τα σοουλ, και θα σου επιτρέψουν γωνιασμα ρολερκοστερ. Τα ευκολα πεδιλα ειναι πιο διασκεδαστικά γιατι δίνουν πατηματα και θέση "αγωνιστική" με μικρότερες ταχύτητες, και εν τέλει ...ηδονή.

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις έφαγα τη φλασιά. Παίζει η μεγάλη ευκολία των Soul να οφείλεται στο ότι είναι πολύ πιο κοντά στην πίστα. Παρόλο που το Progressor είναι "μόλις" 1,60 σε σχέση με το 1,72 του Soul, κοίτα πόσο πιο πολύ πατάει το πέδιλο σε σχέση με τα φαρδιά. Ίσως έπρεπε να τα είχα πάρει σε 1,55 (αλλά τότε τα ήθελα και για εκτός πίστας)

 

Στιγμιότυπο 2017-02-25, 7.40.08 μμ.png

 

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

TOURING 96

 

To experience the big adventures while exploring the mountains you’ve sometimes got to earn your turns. When you decide to put on the skins and hike up the mountains you get twice the satisfaction. The feeling of freedom is present both on your way up and on your way down. With these light weight skis we make it easy for you to choose skins before standing in line for the ski lift. And the downhill performance is nothing but excellent.

 

 

175 cm, 130-96-114, R 19 m

Weight 1460g, Rocker profile v2 (art nr 1516)

7895 sek/789 €

 

185 cm, 130-96-114, R 19 m

Rocker profile v2 (art nr 1517)

7895 sek/789 €

 

 

BUY

 

 

 

Terms of sale

 

 

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

...τα πιστοπέδιλα δεν θέλουν δύναμη για να τα πατήσεις.. κι όμως... θέλουν μόνο τις σωστές γωνίες τοποθέτησης επάνω τους: ball of the foot στην είσοδο , σχετικό κάθισμα του κάτω μέρους του σώματος και κορμοςναι μεν βυθισμένοςαπο την λεκάνη και κάτω, ΑΛΛΑ πολύ κοντά στον κατακόρυφο άξονα. Το feeling είναι χαλαρό!, ενδεικτικά συνοδεύεται με χαλαρή έκφραση προσώπου και κοιτάει μπροστά και ψηλά.

 

Τώρα αν το πεδιλο ειναι σκληρό απλά θέλει περισσότερη ταχύτητα για να δουλεψει.... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ περισσότερη δυναμη απο εμάς. Αυτό είναι το κονσεπτ βάσης στα πατήματα με οτι μοντέλο και αν έχουμε στα ποδια μας.

 

Για αυτο τα μαλακότερα πεδιλα ειναι τα καλύτερα, για αυτο με αυτά κάνεις το καλύτερο σκι της ζωής σου...

 

Χαίρομαι που διαβάζω περιγραφή της αίσθησης που έχω και της τεχνικής που προσπαθώ να βελτιώσω !

Πράγματι θέλει προσοχή η στάση γιατί είναι εύκολο να ''μείνεις πίσω'' με διάφορες συνέπειες (πχ λόγω rebound).

 

Συνήθως τα φιλικά (και πιο μαλακά) πέδιλα έχουν tip rocker για εύκολη αρχή της στροφής αλλά αίσθηση υποστροφής στην είσοδο και ασάφεια μετά λόγω μείωσης του ''οφέλιμου'' μήκους.

Χρήστο μείνε όπως είσαι ή πάρε κάτι πιο σκληρό χωρίς rocker για να δεις διαφορά.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

...τα πιστοπέδιλα δεν θέλουν δύναμη για να τα πατήσεις.. κι όμως... θέλουν μόνο τις σωστές γωνίες τοποθέτησης επάνω τους: ball of the foot στην είσοδο , σχετικό κάθισμα του κάτω μέρους του σώματος και κορμοςναι μεν βυθισμένοςαπο την λεκάνη και κάτω, ΑΛΛΑ πολύ κοντά στον κατακόρυφο άξονα. Το feeling είναι χαλαρό!, ενδεικτικά συνοδεύεται με χαλαρή έκφραση προσώπου και κοιτάει μπροστά και ψηλά.

 

Τώρα αν το πεδιλο ειναι σκληρό απλά θέλει περισσότερη ταχύτητα για να δουλεψει.... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ περισσότερη δυναμη απο εμάς. Αυτό είναι το κονσεπτ βάσης στα πατήματα με οτι μοντέλο και αν έχουμε στα ποδια μας.

 

Για αυτο τα μαλακότερα πεδιλα ειναι τα καλύτερα, για αυτο με αυτά κάνεις το καλύτερο σκι της ζωής σου...

Ναι ,πάνω από όλα η τεχνική !!

Δηστιχος σε μένα είναι λίγο διαφορετικά - 55% διναμη -45% τεχνική ,βλέπεις βασίζωμε στα πόδια μου ,αλλά προχτές καβάλησα τα κενουργια μου πέδιλα -GS FIS και δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος μόνο με την τεχνική του θα μπορεί να τα βάλει σε στροφή με το ραδιους 27 μ

Δες και τους σηνχρονες Fis αυλιτες -τέλια τεχνική αλλά η διναμη καθορίζει το αποτέλεσμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η τεχνικη και το πατημα αναλογα με το πεδιλο εναλλασονται σε ποσοστα .Βλεπει κανεις ιδιο πεδιλο για την ιδια δουλεια θελει καλυτερη τεχνικη το ενα απο το αλλο,ή περισσοτερο πατημα απο το αλλο.Αυτο βεβαια εχει πιθανον διαφορετικη συμπεριφορα.Χωρις να ειμαι επαΐων στο θεμα ,αυτα εχω καταλαβει απο την επαφη μου με το σπορ


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά δεν μπορούμε να πατήσουμε εμείς περισσότερο από οσο επιβάλεται απο το βαρος του σώματος. στην ουσία αντιστεκόμαστε στις δυνάμεις που δημιουργουντε βάση της ταχύητας που αναπτύσουμε.

 

Επομένως η σκληρότητα το μοντέλου που επιλέγουμε βρισκεται σε συνάρτηση με την χρήση που θέλουμε να κάνουμε. Οι αθλητές ΔΕΝ θέλουν ένα σκληρότερο μοντέλο για να γωνιάσουν περισσότερο , αλλα για να ειναι σταθερότερο σε υψηλες ταχύτητες, ώστε να κατέβουν την πλαγιά σε γρηγορότερο χρονο. Υπο αυτην την έννοια στο τουριστικό σκι που ΔΕΝ μας ενδιαφέρει ο χρόνος το σκληρότερο πεδιλο μας ειναι ....άχρηστο.... Η τεχνική εφαρμόζεται κανονικά σε ηπιες εντάσεις, μπορειτε να καρβάρετε με τα αυτιά - να σας το πω ετσι - με πολύ μαλακα πεδιλα.... food for thought...

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο χρονος δεν παιζει ρολο γιατι δεν ειμαστε αθλητες οπως πολυ σωστα ειπες,αλλα αν η τεχνικη σου ή η ικανοτητα σου γενικως σου επιτρεπει να το πας πιο γρηγορα επειδη σου αρεσει η ταχυτητα , εκει δεν θελεις κι ενα πιο σταθερο πεδιλο ?ενα πιο "αθλητικο" ας το πουμε?

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρητικά ναι , πρακτικά όμως γιατι να θέλει να πάει ακόμα πιο γρήγορα;

 

Εγω πιστεύω πως αυτά ειναι θεωρητικά διλήμματα , στην πράξη όποιος "καβάλησε" το πεδιλο με το οποιο πλαγιασε ευκολα δεν ξαναπηγε στα σκληρότερα. Αντιστρόφως πολλοί απο αυτους που "καβαλάνε" στα σκληρά δεν πλαγιασαν ποτέ τους σωστα....

  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

ball of the foot στην είσοδο

Πες μωρέ "στου Κότσι" να συνεννογιούνται οι χωριανοί :-D <3

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κοτσι, ναι αυτο! :D

...πάντως ας σκεφτουμε και το εξης. Εχετε δει ποτε κάποιον αθλητη να κατεβαίνει μαλλιά όταν δεν τρέχει σε αγώνα; Οι αθλητες της FIS όταν κανουν ελευθερο σκι , κάνουν σαν εμας και δεν φοράνε αγωνιστικά πεδιλα. :)

 

edit: και επισης στο ελευθερο σκι δεν σφιγγουν τέρμα τις δεστρες! .... :P

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πες μωρέ "στου Κότσι" να συνεννογιούνται οι χωριανοί :-D <3

Αμ ούλο το μυστκό κει'ναι


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ακαδημαϊκό επίπεδο, για προτείνετε κανένα εύκολο στριφτερό πεδιλάκι και για μένα!

 

1,65 ύψος (με το ζόρι)

66 κιλά βάρος

Upper intermediate επίπεδο.

 

Στόχος: Να αντικατασταθεί το Fischer Progressor 8+ που άρχισε να παλιώνει (και εγώ να το βαριέμαι).

 

Budget ΠΟΛΥ περιορισμένο!

http://www.blizzard-ski.com/products/rc-ti/

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια ψαχνω για πεδιλο για πιστα, υστερα απο 5 χρονια με τα Fischer Progressor 900. Προσφατα δοκιμασα τα head i.supershape Magnum τα οποια βρηκα αρκετα ευκολα στο στριψιμο αλλα ελαφρως μαλακα και ασταθη σε υψηλοτερη ταχυτητα.

 

Ηθελα γνωμες και ειδικοτερα για την σειρα Curv της Fischer.

Ξερετε ποιος τα εισαγει πλεον στην Ελλαδα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηθελα γνωμες και ειδικοτερα για την σειρα Curv της Fischer.

Ξερετε ποιος τα εισαγει πλεον στην Ελλαδα;

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά είναι πιθανό να είναι τα επόμενα μου πέδιλα (στις ακτίνες καπου 16-18).

Για Fischer εισαγωγή ρωτάς στην RTM Helmos στα Καλάβρυτα και τον Θ.Φλώρο ("snowhow").

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά είναι πιθανό να είναι τα επόμενα μου πέδιλα (στις ακτίνες καπου 16-18).

Για Fischer εισαγωγή ρωτάς στην RTM Helmos στα Καλάβρυτα και τον Θ.Φλώρο ("snowhow").

Που τους βρισκω ; εχουν καποιο site? Αραχωβα δεν εχει καποιος fischer ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω Fisher πλέον μόνο το Rtm Χελμος.. Αν θυμάμαι μου είπαν ότι δίνουν και Μαίναλο... Από εκεί και πέρα.. Αυστρία τα δίνουν σχεδόν τσάμπα!

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω Fisher πλέον μόνο το Rtm Χελμος.. Αν θυμάμαι μου είπαν ότι δίνουν και Μαίναλο... Από εκεί και πέρα.. Αυστρία τα δίνουν σχεδόν τσάμπα!

 

Τι εννοείς φίλε τσάμπα; Θα πας στην Αυστρία και θα το βρεις σχεδόν τσάμπα σε κάποιο κατάστημα με ενοικιαζόμενα ή θα το πάρεις από κάποιο site σχεδόν τσάμπα;

Επειδή έτυχε να νοικιάσουμε σκι Fischer στο Nauders (ένα μικρό χιονοδρομικό στην Αυστρία) μας ζήτησε για αγορά 450€ για το μεταχειρισμένο Fischer. Για Volkl racetiger επίσης μεταχειρισμένο μας ζήτησε 550€.

Άρα αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα Progressor F18 που έψαχνα τα βρήκα κοντά στα 290 ευρώ καινούρια όταν εδώ είχα προσφορά στα 450 με 500!

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Edited by Danis Iordanidis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...