Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Και όπως στα λέει ο GiGi. 550 για intermediate είναι πολλά.

 

Στη κατηγορία αυτή και τα 400 είναι υπεραρκετά.


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά για τα δικά μου γούστα θεωρώ οτι ένα πεδιλο στο μεταίχμιο του on piste/all mountain, μαλακό με 75αρα μέση, radius 13-14, περίπου στο 1.70cm για το ύψος μου και με tip rocker για να με βοηθάει στο μπαχαλόχιονο και ίσως σε κάποιο φρέσκο απάτητο όταν επιχειρήσω να μπω, είναι ιδανικό.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα specs? Σκέφτομαι να περάσω σήμερα απο κάποιο κατάστημα Θεσσαλονίκη πάνω στη Λαμπράκη για να συζητήσω για ενοικίαση για την υπόλοιπη σεζόν.

Θα με βολέψουν αυτά τα χαρακτηριστικά λέτε?

 

Έχετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατα νου να προσανατολιστώ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μια μικρή βοήθεια θα χρειαστώ μιας και σκέφτομαι προς το τέλος της σεζόν να αγοράσω καινουργια πεδιλάκια.

 

Τα τωρινά μου τα έχω 10 χρόνια και τα είχα πάρει μεταχειρισμένα.

Αφού πήρα καινουργιες μποτουλες ήρθε η ώρα να ανανεώσω και τα πεδιλα.

 

Είμαι 1,78 και 85 κιλά.

Το επίπεδο θα έλεγα μέτριο και είχα αρκετή βελτίωση με την αλλαγή των μποτών .

 

το μπατζετ είναι γύρω στα 500€ για καινούργιο.

Έχω δεί αυτά

 

https://parnass.gr/el/ski/πέδιλα/allride-skis/-σκι-head-v-shape-v8-με-δέστρα-pr-11-2019.html#.XFNhX2j7SUk

 

Περιμένω τις αποψεις σας και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι παρεμφερές......

Παρατήρησε κάνεις ότι το συγκεκριμένο πέδιλο απευθύνεται σε advanced επιπέδου κοινό;


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, γι'αυτό έγραψα παραπάνω στον φίλο "εφόσον είσαι καλός-δυνατός μέσος". Advanced/solid intermediate που λένε και στο χωριό μου :)

 

Ένας καλός μέσος πιστεύω θα το δουλέψει μια χαρά.


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά για τα δικά μου γούστα θεωρώ οτι ένα πεδιλο στο μεταίχμιο του on piste/all mountain, μαλακό με 75αρα μέση, radius 13-14, περίπου στο 1.70cm για το ύψος μου και με tip rocker για να με βοηθάει στο μπαχαλόχιονο και ίσως σε κάποιο φρέσκο απάτητο όταν επιχειρήσω να μπω, είναι ιδανικό.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα specs? Σκέφτομαι να περάσω σήμερα απο κάποιο κατάστημα Θεσσαλονίκη πάνω στη Λαμπράκη για να συζητήσω για ενοικίαση για την υπόλοιπη σεζόν.

Θα με βολέψουν αυτά τα χαρακτηριστικά λέτε?

 

Έχετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατα νου να προσανατολιστώ?

Τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις είναι οκ για αυτό που ψάχνεις, αλλά από μόνα τους δεν λένε και πολλά. Παίζει ρόλο και τι κατηγορίας είναι τα σκι.

 

Με αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν πέδιλα beginner, υπάρχουν και expert.

 

Θα πρέπει να μας πεις τι επιπέδου ψάχνεις, και τι εταιρίες εμπορεύεται το μαγαζί που σκέφτεσαι να νοικιασεις..

 

Καλύτερα πήγαινε δες, και ξαναρώτησε πιο συγκεκριμένα..

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις γύρισα απο το κατάστημα που πήγα να κοιτάξω για ενοικίαση σεζόν. Δυστυχώς δεν βρήκαμε μπότα στο νούμερό μου και μπορούν μόνο να μου νοικιάσουν πέδιλο.

 

Το παράξενο είναι οτι σε μπότα καταλήξαμε οτι το νούμερό μου ειναι 27.5 μετά απο μέτρημα και δοκιμή σε Rossi all track ενώ όπως είχα αναφέρει σε ένα thread που είχα ανοίξει για ανεύρεση μπότας σε άλλο κατάστημα, με είχαν μετρήσει στο 28.5? :hope::dizzy:

Anyway εφόσον δεν βρήκαμε στο νούμερό μου το θέμα δεν προχώρησε.

 

Για πέδιλο είχαν τα pursuit 100 απο οτι είδα που μου δείξαν, και μου πρότειναν το 156 ή 163 παρά το ύψος μου (1.82), καθώς μετά απο κουβέντα για τα γούστα μου και εξηγώντας τους οτι θέλω να δουλέψω βελτίωση τεχνικής on piste, θεώρησαν οτι είναι τα ιδανικά.

Κρίμα που δεν κατάφερα να προχωρήσω σε ενοικίαση γιατί το είχα σίγουρο και ψιλοξενέρωσα. :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις γύρισα απο το κατάστημα που πήγα να κοιτάξω για ενοικίαση σεζόν. Δυστυχώς δεν βρήκαμε μπότα στο νούμερό μου και μπορούν μόνο να μου νοικιάσουν πέδιλο.

 

Το παράξενο είναι οτι σε μπότα καταλήξαμε οτι το νούμερό μου ειναι 27.5 μετά απο μέτρημα και δοκιμή σε Rossi all track ενώ όπως είχα αναφέρει σε ένα thread που είχα ανοίξει για ανεύρεση μπότας σε άλλο κατάστημα, με είχαν μετρήσει στο 28.5? :hope::dizzy:

Anyway εφόσον δεν βρήκαμε στο νούμερό μου το θέμα δεν προχώρησε.

 

Για πέδιλο είχαν τα pursuit 100 απο οτι είδα που μου δείξαν, και μου πρότειναν το 156 ή 163 παρά το ύψος μου (1.82), καθώς μετά απο κουβέντα για τα γούστα μου και εξηγώντας τους οτι θέλω να δουλέψω βελτίωση τεχνικής on piste, θεώρησαν οτι είναι τα ιδανικά.

Κρίμα που δεν κατάφερα να προχωρήσω σε ενοικίαση γιατί το είχα σίγουρο και ψιλοξενέρωσα. :crybaby:

 

Ε όχι και ιδανικά το 156 και το 163 για 1.82 που είσαι! Ακατάλληλα θα έλεγα.

 

Μη ξενερώνεις, πήγαινε αλλού. Γνώμη μου, να κοιτάς από 167 μέχρι 172. Παίζει ρόλο και το βάρος σου βέβαια, αλλά εκεί μέσα γενικά είσαι οκ.

 

Για μπότες μη παίρνεις απόλυτα τα νούμερα από τα μετρητήρια. Δες και εδώ.

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θέλεις να βελτιώσεις τεχνική στην πίστα ,156 !!

Αν είσαι αρκετά καλώς τεχνικά ,αλλά πιστεύεις ότι χρεαζεσαι και άλλο 163 μαξ!!

Αν παλυ είσαι καλώς τεχνικά και ελενχεις ταχιτιτα σε στροφές με μεγάλη ακτίνα πάρε 170 ,αλλά αυτό είναι το μάξιμουμ ( αυτή η επιλογή είναι αν πιστεύεις ότι είσαι καλωωωως τεχνικά και μόνο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πέδιλο να φτάνει από στόμα-μυτη όταν είσαι αρχάριος έως το μέτωπο χαμηλά άνω από τα μάτια για πιο προχωρημένο. Άρα 165-174 https://www.sport-conrad.com/blog/en/ski-length-guide/

Edited by kosaitis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Οπως προείπα λοιπόν μένω πίστα, χωρίς όμως να μην αδημονώ την ώρα που θα βγω και παραέξω. Δε το επιχειρώ γιατί ξέρω οτι δεν είμαι έτοιμος ακόμα, και αντί να χαραμίσω μια κατεβασιά, οφείλω στον εαυτό μου να την αφιερώσω On piste για εξάσκηση και βελτίωση τεχνικής.

 

Εντελώς φιλικά θα σου έλεγα να ξεχάσεις για πολύ καιρό το παραέξω. Συγκεντρώσου στην πίστα, μάθε καλό σκι χωρίς κουσούρια (δεν είναι εύκολο), δες βιντεάκια, κάνε ασκήσεις, πλήρωσε δάσκαλο και όταν νιώσεις οτι είσαι καλός στην πίστα (θα αργήσεις πολύ να είσαι καλός) τότε ξανασκέφτεσαι το εκτός. Η παραπάνω συμβουλή θα σε προφυλάξει από μαλακίες του στυλ "ουάου!!! πήρα τις πρώτες στροφές εκτός πίστας...είμαι έτοιμος για πουδροπέδιλο!!!"

 

Υπάρχουν παραδείγματα μελών του forum που έκαναν το παραπάνω και τώρα κάνουν καλύτερο σκι από το 95% όσων γράφουν εδώ μέσα και υπάρχουν επίσης παραδείγματα μελών (ο γράφων ας πούμε) που μετά τα δύο πρώτα χρόνια εντός πίστας ένιωσε την ανάγκη να βγει παραέξω με τραγικές συνέπειες στην εξέλιξη της τεχνικής του για χρόοοοοονια.

Πολύ πολύ φιλικά πάντα!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Velissarios σέβομαι την συμβουλή σου και την ασπάζομαι εννοείται. Είμαι της ίδιας άποψης, το ανέφερα άλλωστε, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν επιθυμώ αρκετές φορές να βγω στα φρέσκα απάτητα, ή δεν ζηλεύω αυτούς που διαγράφουν τις πρωινές ακανόνιστες γραμμές ανάμεσα στα δέντρα.

Είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου και αποδέχομαι οτι πάντα υπάρχει η ικανότητα της περαιτέρω εκμάθησης για όλα. Δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω οτι ξέρω κάτι άψογα.

Δυστυχώς για φέτος δεν νομίζω να καταφέρω να προβώ σε αγορά δικού μου εξοπλισμού. Κάνω λίγο υπομονή με τα νοικιάρικα και για τη φετινή χρονιά και απο το καλοκαίρι θα ξεκινήσει η έρευνα αγοράς.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παρ αυτά.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aς ξαναγράψω ότι είναι πιθανότατο μια από τις επόμενες μέρες σκι σου να υπάρχει φιλικότατο εύκολο εκτός δίπλα ή παραδίπλα στην πίστα που θα είναι αμαρτία να το χάσεις ή να το δοκιμάσεις και ας μην το ακούτε. Ειδικά αν πάρεις δάσκαλο είναι πιθανότατο να στο βρει και να κρίνει ότι θα σου κάνει καλό στο σκι σου να πας.

 

Εφόσον έχεις αποφασίσει να νοικιάζεις και επειδή πολλά παιδιά είναι στην ίδια φάση η συμβουλή μου είναι από την προηγούμενη μέρα να τηλεφωνείς στα μαγαζιά ενοικιάσεων και να δεσμεύεις "καλό" πέδιλο να δοκιμάσεις. Μην πάμε τυφλά στο μαγαζί τελευταία στιγμή. Έχουν σε πάρα πολλά καταστήματα Αθήνα, Παρνασσό και Καλάβρυτα πολύ αξιόλογα πέδιλα για ενοικίαση/δοκιμή που αν δοκιμάσεις 5-6 σίγουρα θα καταλήξεις στο καλύτερο για σένα. Κάνε τηλέφωνα.

 

Δεν αγοράζουμε ποτέ πέδιλα με πάνω από 300 άντε 350 ευρώ (με δέστρα). Ήδη πολλά μαγαζιά μου έχουν πει ότι από Απρίλη πεδιλάρες των 600+ με 300 ευρώ τις παίρνεις. Bασικά δεν αγοράζουμε ποτέ πέδιλα Νοέμβρη με Μάρτιο εκτός από μεταχειρσμένα ή/και ευκαιρίες. Την διαφορά την κάνουμε μαθήματα σκι. Να φωνάζουμε και για την τιμή της κάρτας αλλά μην ξεχνάμε να μην πληρώνουμε σαν κορόιδα πολλά για πέδιλα.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIK δεν είμαι απόλυτος και για να πω και την αμαρτία μου το περασμένο ΣΚ επιχείρησα να βγω εκτός σε δύσκολη πούδρα γιατί δεν άντεξα την πρόκληση.

Σαφώς με το πέδιλο που είχα νοικιάσει (αρκετά στενό, με ανύπαρκτα μαχαίρια, καθόλου rocker και αρκετά σκληρό) και την μπότα να είναι όπως μια νοικιάρικη μπότα (χωρίς απόλυτη προσαρμογή στο πόδι, ξεχειλωμένη, ανύπαρκτο liner, και με ένα Strap να ανοίγει συνεχώς και τα καλάμια να πιέζουν στον αέρα), η κατάβαση ήταν σαφώς δύσκολη και κουραστική. Ευτυχώς επειδή τα πόδια μου τα γυμνάζω γενικά (μπάλα, τρέξιμο, ξηρά προπόνηση στο σπίτι κλπ), και επειδή κατάφερα να βγάλω και την τεχνική που ήθελα, πτώση δεν υπήρξε και το ευχαριστήθηκα μέχρι ένα σημείο.

Δυστυχώς χωρίς δικό σου εξοπλισμό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά και περιορίζεσαι. Όσο καλός και να είσαι θεωρώ οτι ο εξοπλισμός είναι βασικός παράγοντας και ρίχνει αρκετά το επίπεδο κάποιες φορές, χωρίς να υπονοώ οτι είμαι υψηλού επιπέδου και το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ο εξοπλισμός. Με βοηθάει όμως αυτό να πιέζω παραπάνω τον εαυτό μου.

Σημειωτέον είμαι απο Θεσσαλονίκη αναφορικά με αυτό που είπες για τα τηλέφωνα, αλλά μετά την προτροπή σου θα φροντίσω να το εφαρμόσω και στα δικά μας χιονοδρομικά εδώ. ;)

Αν και ομολογώ οτι τις φορές που επισκέπτομαι το χιονοδρομικό, 8:30 είμαι επάνω και μπορώ να διαλέξω με την άνεση μου, χωρίς στην ουσία βέβαια να διαλέγω εγώ το πέδιλο, αλλά να μου δίνουν οτι έχουν και θεωρούν αυτοί σωστό με βάση το σωματοτυπό μου. Η αλήθεια είναι, δεν ήξερα οτι μπορείς να ζητήσεις εσύ το πέδιλο που θες, ούτε καν οτι έχουν τόση ποικιλία ώστε να μπορεί κάποιος να διαλέξει :)

Edited by nikosssss

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIK δεν είμαι απόλυτος και για να πω και την αμαρτία μου το περασμένο ΣΚ επιχείρησα να βγω εκτός σε δύσκολη πούδρα γιατί δεν )

Άρα την επόμενη φορά σιγουρέψου ότι είναι εύκολη. Ξαναγράφω υπάρχουν εκτός πανεύκολα που δεν έχει σημασία το πέδιλο

 

Αν ψάχνεις θα βρεις πεδιλαρες να νοικιάζεις

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θεματάκι που αντιμετώπησα!

Υψος 176 Βαρος 71kg Επίπεδο καλό έως αρκετά καλό

Υστερα από αρκετά χρόνια με αρκετά πλατιά πέδιλα 80 -100 μέση δοκίμασα την προηγούμενη Κυριακή στη Βασιλίτσα το nordica spitfire rtx evo energy ca 168 2016 μοντέλο, οι συνθήκες της πίστας είναι πατημένο κρύο χιόνι και μετά από 1-2 ώρες συνήθειας με τα πέδιλα οι καταβάσεις μου ήταν σχεδόν άψογες μπορούσα να καρβάρω το πέδιλο όπου και όπως ήθελα και με όποια ταχύτητα ήθελα.

Υστερα από αυτή τη μέρα αποφασίζω να αγοράσω καινούργια τα πέδιλα αυτά αλλά δεν κατάφερα να βρώ τις συγκεκριμένης χρονολογίας και ύστερα από τις γνώμες πολλών αποφάσισα να αγοράσω τα αντίστοιχα του 2019 https://www.nordica.com/skis/mens/on-piste/dobermann-spitfire/dobermann-spitfire-ti-fdt/ nordica spitfire ti 168 2019.

Τα καβαλάω που λέτε προχτές το Σάββατο στο Πισοδέρι πρώτη μέρα με θερμοκρασία χιονοδρομικου 5-6 βαθμούς οι πίστες χωράφια από το πρωί και το χιόνι νερό και μένω έκπληκτος δεν κατάφερα σε καμία περίπτωση να οδηγήσω το πέδιλο σωστά όχι μόνο να το καρβάρο αλλά και να το οδηγήσω με σιγουριά.

Η ψυχολογία μου μετά από τις δέκα πρώτες καταβάσεις με το πέδιλο που μόλις είχα αγοράσει είχε φτάσει κάτω από το μηδέν και ήταν και ο λόγος που σταμάτησα τη μέρα μου από της 12.00 .

Υπάρχει περίπτωση το πέδιλο να έιναι τόσο διαφορετικό από του 2016 λόγο υλικών ή ακτίνας (15μέτρα από 14 μέτρα ) μιας και το φάρδος του έχει αλλάξει μόλις 1mm (71mm από 72mm).

Εχω παλαβώσει και δε ξέρω τι να τα κάνω

Ευχαριστώ

Edited by georgetziker

ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί το ένα από τα δυο να είχε τρυπηθεί πιο μπροστά ή πιο πίσω επίσης

 

Υ.Γ. Για snowkite καλά είναι :santa:

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί το ένα από τα δυο να είχε τρυπηθεί πιο μπροστά ή πιο πίσω επίσης

 

Υ.Γ. Για snowkite καλά είναι :santa:

Μα νομίζω πως έρχονται τρυπημένα από τη nordica είναι με plate κάνω λάθος?

  • Like 1

ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι πιο μπροστά ,θα σε κρατάει πιο μπροστά ,αν δεν τα φοβασε ,θα ανδιδρανε πιο γρήγορα ,αν τα φοβιθεις ,το κωρμι σου θα πάει πισο και χάνετε το παιχνίδι !

Και εγώ πιστεύω ότι είναι από το χιόνι και μιπος δεν έχεις σηνεθησει να τα πατάς !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα νομίζω πως έρχονται τρυπημένα από τη nordica είναι με plate κάνω λάθος?

Και τα πλειτς έχουν τρύπες !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θεματάκι που αντιμετώπησα!

Υψος 176 Βαρος 71kg Επίπεδο καλό έως αρκετά καλό

Υστερα από αρκετά χρόνια με αρκετά πλατιά πέδιλα 80 -100 μέση δοκίμασα την προηγούμενη Κυριακή στη Βασιλίτσα το nordica spitfire rtx evo energy ca 168 2016 μοντέλο, οι συνθήκες της πίστας είναι πατημένο κρύο χιόνι και μετά από 1-2 ώρες συνήθειας με τα πέδιλα οι καταβάσεις μου ήταν σχεδόν άψογες μπορούσα να καρβάρω το πέδιλο όπου και όπως ήθελα και με όποια ταχύτητα ήθελα.

Υστερα από αυτή τη μέρα αποφασίζω να αγοράσω καινούργια τα πέδιλα αυτά αλλά δεν κατάφερα να βρώ τις συγκεκριμένης χρονολογίας και ύστερα από τις γνώμες πολλών αποφάσισα να αγοράσω τα αντίστοιχα του 2019 https://www.nordica.com/skis/mens/on-piste/dobermann-spitfire/dobermann-spitfire-ti-fdt/ nordica spitfire ti 168 2019.

Τα καβαλάω που λέτε προχτές το Σάββατο στο Πισοδέρι πρώτη μέρα με θερμοκρασία χιονοδρομικου 5-6 βαθμούς οι πίστες χωράφια από το πρωί και το χιόνι νερό και μένω έκπληκτος δεν κατάφερα σε καμία περίπτωση να οδηγήσω το πέδιλο σωστά όχι μόνο να το καρβάρο αλλά και να το οδηγήσω με σιγουριά.

Η ψυχολογία μου μετά από τις δέκα πρώτες καταβάσεις με το πέδιλο που μόλις είχα αγοράσει είχε φτάσει κάτω από το μηδέν και ήταν και ο λόγος που σταμάτησα τη μέρα μου από της 12.00 .

Υπάρχει περίπτωση το πέδιλο να έιναι τόσο διαφορετικό από του 2016 λόγο υλικών ή ακτίνας (15μέτρα από 14 μέτρα ) μιας και το φάρδος του έχει αλλάξει μόλις 1mm (71mm από 72mm).

Εχω παλαβώσει και δε ξέρω τι να τα κάνω

Ευχαριστώ

Αυτο που δοκιμασες σε σχεση με αυτο που αγορασες εχει μια διαφορα σκληρότητας. Αγορασες λιγο πιο σκληρή (και "στιβαρη") έκδοση που εχει titanal (μη μπερδευτεί κανενας με το τιτανιο) αντι για carbon.

Το μεγαλύτερο μερος της διαφοράς οφείλεται στο χιονι, μην αγχωνεσαι (τα πιο σκληρα ζητουν ή πιο μεγαλη ταχύτητα ή πιο σκληρο χιονι). Σε 5 φορες σκι σε σωστο τεραιν θα τα εχεις αγαπήσει περισσότερο σε σχέση με αυτα που δοκίμασες. Καλοτσουλητα!

Edited by GiGi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας θα ήθελα να σας πω και κάτι άλλο που πρόσεξα εάν σας δώσει κάτι να καταλάβετε. Στα πέδιλα που δοκίμασα του 2016 είχα την αίσθηση ότι με κρατούσαν λίγο πιο μπροστά στα καλάμια μου χωρίς να με αφήνουν εύκολα να πέσω πίσω όπως επίσης και περνούσα πολύ πιο σταθερά πάνω από μικρές ανωμαλίες της (σκληρής και πατημένης πίστας) που δοκιμάστηκαν. Με λίγα λόγια μου έδιναν μεγαλύτερη σιγουριά στις μικρές ανωμαλίες της πίστας.

Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις απλά είναι λίγο περίεργο το σημείο που βρέθηκα ύστερα από την αγορά τους.

Και πάλι σας ευχαριστώ


ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πέδιλο που αγόρασες είναι πιο σκληρό και βγάζει τις αδυναμίες του αναβάτη στην επιφάνεια.

Τα είπε και ο GiGi παραπάνω. Μην στεναχωριέσαι, υπομονή και προπόνηση. :)

  • Like 3

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς αν τα παλιά μοντέλα όπως ειπε ο GiGi ήταν ποιο μαλακα, ειναι λογικό να απορροφούσαν καλύτερα τις ανωμαλίες. Σε αντίθεση με τα σκληρά που σαφώς οποιαδήποτε ιδιομορφία στο χιόνι, περνούσε ποιο έντονα στα πόδια σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας θα ήθελα να σας πω και κάτι άλλο που πρόσεξα εάν σας δώσει κάτι να καταλάβετε. Στα πέδιλα που δοκίμασα του 2016 είχα την αίσθηση ότι με κρατούσαν λίγο πιο μπροστά στα καλάμια μου χωρίς να με αφήνουν εύκολα να πέσω πίσω όπως επίσης και περνούσα πολύ πιο σταθερά πάνω από μικρές ανωμαλίες της (σκληρής και πατημένης πίστας) που δοκιμάστηκαν. Με λίγα λόγια μου έδιναν μεγαλύτερη σιγουριά στις μικρές ανωμαλίες της πίστας.

Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις απλά είναι λίγο περίεργο το σημείο που βρέθηκα ύστερα από την αγορά τους.

Και πάλι σας ευχαριστώ

Η απάντηση και στα δυο ειναι "ναι γιατι ειναι πιο σκληρα edit: και δεν τα φορτίζεις οσο πρεπει".

Σ'αυτο το σημειο πρεπει να επισημανουμε πως οπως φαινεται πηρες ενα πέδιλο που ισως να μην το "εχεις" ακομα αλλα να ειναι λιγο πιο πάνω απο εσενα και αυτο να ξερεις θεωρειται η κατάλληλη αγορα για κάποιον που θελει να βελτιωθει.

Well done λοιπον, σε καλο σου βγηκε. Τωρα μαθημα και προπονηση!

Edited by GiGi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...