Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Συνεχίζοντας το ψάξιμο και ψάχνοντας για κριτικές καταλήγω στα παρακάτω....

 

Men all round skis

 

1) Atomic Redster X5

 

2) Fischer progressor F18

 

All mountain

 

1) Atomic Vantage X80 CTi

 

2) K2 Ikonic 80 Ti

 

Λογικά μεταξύ των 4 αρων θα επιλέξω..

Δεν καταλαβαίνω την διαφορά Men all round και All mountain

Επίσης το μήκος που θα επιλέξω κυμαίνεται γύρω στα 160-170cm ανάλογα πιο επιλέξω.

 

Περιμένω γνώμες από τους ειδικούς....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ. Γ.

Μιας και τελείωσε η σεζόν ποια είναι η πιο συμφέρουσα περίοδο για αγορά???

Να πάρω τώρα ή να περιμένω αργότερα μήπως πετύχω καλύτερη τιμή???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πρώτα 2 είναι τουριστικά on piste. Τα αλλά 2 είναι all mountain, πιο φαρδιά ώστε να μπορείς να απολαύσεις και λίγο περισσότερο το εκτός. Αν θες να ανέβεις επίπεδο θα πάρεις τα 2 πρώτα. Καλή περίοδος δεν υπάρχει. Σταμπαρε μερικά site που έχουν καλές τιμές και όταν τις δεις να πέφτουν τότε κάνεις την αγορά σου. Κοίτα τι παίζει και Ελλάδα.

  • Like 4

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζοντας το ψάξιμο και ψάχνοντας για κριτικές καταλήγω στα παρακάτω....

 

Men all round skis

 

1) Atomic Redster X5

 

2) Fischer progressor F18

 

All mountain

 

1) Atomic Vantage X80 CTi

 

2) K2 Ikonic 80 Ti

 

Λογικά μεταξύ των 4 αρων θα επιλέξω..

Δεν καταλαβαίνω την διαφορά Men all round και All mountain

Επίσης το μήκος που θα επιλέξω κυμαίνεται γύρω στα 160-170cm ανάλογα πιο επιλέξω.

 

Περιμένω γνώμες από τους ειδικούς....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ. Γ.

Μιας και τελείωσε η σεζόν ποια είναι η πιο συμφέρουσα περίοδο για αγορά???

Να πάρω τώρα ή να περιμένω αργότερα μήπως πετύχω καλύτερη τιμή???

 

Όπως είπε και ο αξενέρωτος, all around σημαίνει ότι δεν είναι ούτε sl, δηλαδή δεν έχουν ιδιαίτερα έντονο sidecut και τα χαρακτηριστικά που αυτά φέρουν (μαλακό φτυάρι για να μπαίνουν εύκολα στην στροφή και σκληρή ουρά που δίνουν έντονο rebound), ούτε gs, δηλαδή με μικρό sidecut, σκληρό φτυάρι και πιο ήσυχη ουρά. Το all around αναφέρεται στον τρόπο που χαράζουν γραμμές και όχι στο πεδίο.

Είναι ένα "υβρίδιο" που νομίζω ότι είναι τα περισσότερα σκι πίστας που θα συναντήσεις στο βουνό. Θεωρούνται πολύ καλή επιλογή για να καλύπτουν πολλά "θέλω".

Θα σου πρότεινα να μείνεις στα 2 πρώτα. Μια χαρά περίοδος είναι τώρα, με καλές τιμές και δυνατότητα να δοκιμάσεις. Μάιο-Ιούνιο ίσως βρεις και καμία πιο δυνατή προσφορά, ίσως και όχι όμως άμα θέλεις συγκεκριμένα πράγματα (μάρκα, μοντέλο, ύψος) και έτσι αν θέλεις να πάρεις σκι για να τσουλήσεις την επόμενη σαιζόν, να το πάρεις χωρίς καθόλου έκπτωση ή με πολύ μικρότερη απ'ότι τώρα.

Τι μπότες έχεις?

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης πες μας ύψος και βάρος για να σου ράψουμε κουστούμι... ε σόρρυ, για να σου πούμε τι ύψος σκι να πάρεις. Αν μπορείς ανέβασε και βίντεο για δούμε το επίπεδό σου.

  • Like 4

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Όπως είπε και ο αξενέρωτος, all around σημαίνει ότι δεν είναι ούτε sl, δηλαδή δεν έχουν ιδιαίτερα έντονο sidecut και τα χαρακτηριστικά που αυτά φέρουν (μαλακό φτυάρι για να μπαίνουν εύκολα στην στροφή και σκληρή ουρά που δίνουν έντονο rebound), ούτε gs, δηλαδή με μικρό sidecut, σκληρό φτυάρι και πιο ήσυχη ουρά. Το all around αναφέρεται στον τρόπο που χαράζουν γραμμές και όχι στο πεδίο.

Είναι ένα "υβρίδιο" που νομίζω ότι είναι τα περισσότερα σκι πίστας που θα συναντήσεις στο βουνό. Θεωρούνται πολύ καλή επιλογή για να καλύπτουν πολλά "θέλω".

Θα σου πρότεινα να μείνεις στα 2 πρώτα. Μια χαρά περίοδος είναι τώρα, με καλές τιμές και δυνατότητα να δοκιμάσεις. Μάιο-Ιούνιο ίσως βρεις και καμία πιο δυνατή προσφορά, ίσως και όχι όμως άμα θέλεις συγκεκριμένα πράγματα (μάρκα, μοντέλο, ύψος) και έτσι αν θέλεις να πάρεις σκι για να τσουλήσεις την επόμενη σαιζόν, να το πάρεις χωρίς καθόλου έκπτωση ή με πολύ μικρότερη απ'ότι τώρα.

Τι μπότες έχεις?

 

 

Μποτες έχω τισ Tecnica 2019 flex 70

Edited by vaterle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης πες μας ύψος και βάρος για να σου ράψουμε κουστούμι... ε σόρρυ, για να σου πούμε τι ύψος σκι να πάρεις. Αν μπορείς ανέβασε και βίντεο για δούμε το επίπεδό σου.

 

Υψος 1,78 κιλά 83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καλύτερη περίοδος για αγορά είναι όταν έχει ανάγκη το μαγαζί για ρευστότητα (πχ όταν κάνει τις παραγγελίες της επόμενης χρονιάς). Ποικίλει από μαγαζί σε μαγαζί. Όπως είπαν και οι υπόλοιποι ψάξε internet, δες τι παίζει, και με αυτά τα δεδομένα πήγανε στην τοπική αγορά και παζαρεύεις-αποφασίζεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Μποτες έχω τισ Tecnica 2019 flex 70

 

Αν σε ενδιαφέρει να εξελίξεις την τεχνική σου και να μάθεις σκι θα σε στεναχωρήσω..

Διάβασε εδώ μία copy-paste περίπτωση http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=20950

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει, πάρε όποιο βρεις καλύτερη τιμή και σου αρέσει εμφανισιακά.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου εφτιαξες την μερα.....

Εχω 2 μήνες τις μποτες...

 

Πήγα για 90αρες και μου είπε πως οι διαφορες με την 70αρα είναι αμελητέες....

 

Τελικά με έπεισε.....

 

Τί να πω,....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου εφτιαξες την μερα.....

Εχω 2 μήνες τις μποτες...

 

Πήγα για 90αρες και μου είπε πως οι διαφορες με την 70αρα είναι αμελητέες....

 

Τελικά με έπεισε.....

 

Τί να πω,....

Απο πού τις πήρες αν επιτρέπεται;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο πού τις πήρες αν επιτρέπεται;

Απο Θεσσαλονικη

Λ.Καραμανλή με Πέτρου συδικα κοντά ένα υπόγειο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου εφτιαξες την μερα.....

Εχω 2 μήνες τις μποτες...

 

Πήγα για 90αρες και μου είπε πως οι διαφορες με την 70αρα είναι αμελητέες....

 

Τελικά με έπεισε.....

 

Τί να πω,....

Εαν η διαφορά είναι μονο στο flex και οχι στην εφαρμογή, πραγματι δεν μιλάμε για καμια τρελη διαφορα. Για να σε βοηθησω να μην νιώθεις "εξαπατημενος" το σφάλμα ειναι που ειπες "θελω μια μποτα 90 flex". Στο τοπικ που παρέθεσα με λινκ εχω γραψει ενα σεντονι σχετικα με τις μποτες και πως υπαρχει συσχετιση μεταξυ flex και σωστής εφαρμογής.

Μην νιωθεις ασχημα, ολοι εχουμε παρει τουλαχιστον 1 λαθος μποτα. Παρε σκι αν θες αλλα να ξερεις πως χρειαζεσαι και σωστες μποτες. Οπως γραφει κ ο mammut εκει, οι σωστες μποτες ειναι το 80% του σκι και που θα μπορεις κάνεις μελλοντικα γιατι δεν γινεται να μαθεις να χειρίζεσαι σωστα τα σκι αν δεν μεταφέρονται σωστα οι εντολες που τους δινεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εαν η διαφορά είναι μονο στο flex και οχι στην εφαρμογή, πραγματι δεν μιλάμε για καμια τρελη διαφορα. Για να σε βοηθησω να μην νιώθεις "εξαπατημενος" το σφάλμα ειναι που ειπες "θελω μια μποτα 90 flex". Στο τοπικ που παρέθεσα με λινκ εχω γραψει ενα σεντονι σχετικα με τις μποτες και πως υπαρχει συσχετιση μεταξυ flex και σωστής εφαρμογής.

Μην νιωθεις ασχημα, ολοι εχουμε παρει τουλαχιστον 1 λαθος μποτα. Παρε σκι αν θες αλλα να ξερεις πως χρειαζεσαι και σωστες μποτες. Οπως γραφει κ ο mammut εκει, οι σωστες μποτες ειναι το 80% του σκι και που θα μπορεις κάνεις μελλοντικα γιατι δεν γινεται να μαθεις να χειρίζεσαι σωστα τα σκι αν δεν μεταφέρονται σωστα οι εντολες που τους δινεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντως με το που τις πήρα είδα τεραστια διαφορά από κάτι απαρχαιωμένες που είχα 10 χρόνια....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πάντως με το που τις πήρα είδα τεραστια διαφορά από κάτι απαρχαιωμένες που είχα 10 χρόνια....

Σκεψου λοιπον να βαλεις και μια πραγματικα σωστη.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου εφτιαξες την μερα.....

Εχω 2 μήνες τις μποτες...

 

Πήγα για 90αρες και μου είπε πως οι διαφορες με την 70αρα είναι αμελητέες....

 

Τελικά με έπεισε.....

 

Τί να πω,....

 

 

Αν παρακολουθείς το forum θα έχεις δει να γράφεται πολλές φορές οτι πρώτα ποστάρουμε την πρόταση που μας κάνει ο εκάστοτε πωλητής και μετά αγοράζουμε αφού ζητηθεί η γνώμη των φίλων του φόρουμ. Αυτό φυσικά δεν γίνεται επειδή τα μέλη του φόρουμ έχουν το αλάθητο αλλά επειδή πολλοί παλαιότεροι έχουν βρεθεί στην θέση σου (κάνοντας λάθος αγορές) και προσπαθούν να προφυλάξουν προστατεύσουν τα νέα (και πιο άπειρα) μέλη από λάθος αγορές.

Η μπότα σου είναι αυτή;

Αν όχι τότε γράψε μας ποια έχεις.

Edited by Velissarios
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν τρέχει και τίποτα. Κάνε κάτι άλλο τώρα. Μέτρα το πόδι σου σε μήκος και πλάτος. Και οι δύο μετρήσεις είναι πολύ σημαντικές. Η μπότα σου θεωρείται πολύ πλατιά. (last 104-106). Αν φαντάζομαι σωστά πρέπει να έχεις αγοράσει μέγεθος γύρω στο 27,5 που προσθέτει στο πλάτος άλλα 2mm. Δηλαδή αν έχεις πάρει 27,5 μπότα τότε έχεις πλάτος (last) 106-108.

Αν οι μετρήσεις του ποδιού σου διαφέρουν (λίγο ή πολύ) τότε πούλησέ τη έστω και με μια σχετική χασούρα και πάμε από την αρχή για κάτι καλύτερο και πιο ταιριαστό στο πόδι σου.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι και εγώ νομίζω 1.60 είναι χαμηλό για εσένα. Το 1.67-1.68 θα σου έλεγα και εγώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα στραφω προς 1.67....

 

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και ιδαίτερα τον Velissario και τον GiGi για τις επιπλέον πληροφορίες όσο αφορα τις μπότες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...