Jump to content
ΜΙΚ

Aσφάλεια Στο Βουνό

Recommended Posts

Στην Αυστρία που πηγαμε πριν λίγες μέρες επιτρεπόταν το κάπνισμα μέσα στο σαλε. Όταν γύρισα τη ματιά μου και ειδα 2-3 πιτσιρικια βγήκα έξω και το αναψα.

Στο καρεκλακι οταν κάθομαι στη μέση με άγνωστους δεν αναβω, όταν ειμαι με τη παρεα μου ή όταν κάθομαι στην άκρη ίσως αναψω χωρίς να ενοχλω τους υπόλοιπους.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο Γιωργο ότι με ευγενικες επισημάνσεις στον κάθε φεύγα μπορούμε να κερδίσουμε τον σεβασμό του

Edited by ilias-zak
  • Like 2

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε χιονοδρομικό στην Αυστρία για σκι δεν έχω παει αλλά έχω επισκεφτεί δυο φορες τη Βιέννη και τη μια φορά επισκέφτηκαν ενα μικρο ΧΚ το Mariazell μιας και βρέθηκα στο χωριό.Στο σαλέ που καθησα για καφέ απαγορευόταν το κάπνισμα.Το ίδιο και σε όλα τα μαγαζια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψέματα δε λεω πάντως.Obertauern το αποκαλούν.

Που να δεις και τι πιναν!

 

Τη μανατς και το πατερατς!

  • Like 3

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τον φεύγα είσαι και είμαι διάφανος, Ότι και να πεις, ότι και να κάνεις δεν φτιάχνει από εμάς,

Στον μη φεύγα που δεν έχει ενημερωθεί, δεν του περνάει απ'το μυαλό ή δεν αντιλαμβάνεται, κάτι μπορεί να πιάσει.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω και ΄γω την off topic τοποθέτησή μου

πάνω στο θέμα της "αστυνόμευσης" στις πίστες.

 

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα δω μέσα στα χιονοδρομικά μας

αστυνομικούς - σεκιουριτάδες - ασφαλίτες, σερίφιδες κ.λπ.,

για να μας φέρνουν εις τάξιν.

 

Δεν έχω θέματα "εξουσίας".

Δε με πιάσε η αναρχική μου κοσμοθεωρία.

Θεωρώ όμως, γελοίο & υποκριτικό

να έχουμε σε χώρους άθλησης αστυνόμευση,

όταν δε περισσεύει προσωπικό ασφαλείας

για άλλες σοβαρότερες καταστάσεις.

 

Του φούστη...

Αν δεν μπορούμε εμείς οι ίδιοι

να κινούμαστε σεβούμενοι τους υπόλοιπους χιονοδρόμους

& κανονισμούς του κάθε χιονοδρομικού,

θα αφήσω τα βουνά και θα ξεκινήσω πλέξιμο.

Δε χρειαζόμαστε κανένα δερβέναγα.

Οι πιστέρς / πατρόλερς αρκούν και περισσεύουν

για τις ακραίες συμπεριφορές.

 

Ειδικά όταν υπάρχει και ski-data κάρτα, του τι μπλοκάρεις

και το στέλνεις στα γραφεία για να βρει το όποιο δίκιο του.

Έχει χάσει μια ώρα τουλάχιστον "πουδρεεεεςςς, πάρκοοοοο, κ.λπ.,"

έχει ξενερώσει το είναι του, τον αφήνεις να βρίζει μετά στους φίλους του

"το ρδέλο το χιονοδρομικό τους...", και στη καλύτερη δε ξαναπατά ποτέ σε αυτό.

Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε κάπως πιο ασφαλείς χωρίς αυτόν.

 

Για να πετύχει το παραπάνω όμως,

θέλει συμμετοχή & υποστήριξη από εμάς τους ίδιους.

Όχι, δεν λέω να κάνουμε εμείς τα όργανα της τάξης...

Αλλά μη σφυράμε κλέφτικα κάθε φορά που κάποιος αμοιβάδας

βγάζει το νταηλίκι του, με την υποστήριξη της παρέας του συνήθως,

σε έναν εργαζόμενο του κέντρου, που προσπαθεί να εφαρμόσει τα αυτονόητα.

 

Επίσης, κάθε φορά που συναντάμε τέτοια κρούσματα χιονοδρόμων

μπορούμε, κάποια στιγμή που τους βρίσκουμε π.χ. στην ουρά των lifts,

με όμορφο τρόπο -και σε καμία περίπτωση ως σερίφηδες του βουνου-

να τους εξηγήσουμε στο τι κίνδυνο βάζουν τους υπολοίπους

που χαίρονται το βουνό την ίδια ώρα, μαζί του.

Σε όσους το έχω επιχειρήσει, κατά συντριπτική πλειοψηφία,

είχαν απλώς ΑΓΝΟΙΑ.

 

Έχουν αγκαλιά το σανίδι τους στα lifts:

Εξηγήστε τους γιατί θα πρέπει να το φοράνε στα πόδια.

 

Τους κόβετε αρχάριους και δεν έχουν λουράκι ασφαλείας:

Στείλτε τους να πάρουν ένα στις ενοικιάσεις του κέντρου.

Εξηγήστε τους γιατί θα πρέπει να έχουν.

 

Βλέπεις τον άλλον να περνά με όσα, ξυστά σε άλλους χιονοδρόμους:

Πιάστον στο τέλος της πίστας, και εξήγησε του το πόσο εποικινδυνο

μπορεί να αποδειχτεί αυτό. Δως του και ένα φυλλάδιο του Συλλόγου μας

που γράφει και το Διεθνή 10λογο συμπεριφοράς χιονοδρόμου.

 

Βλέπεις αρχάριο να χαροπαλεύει σε κοκκινομαύρη πίστα:

Βοήθησέ τον να κατέβει με ασφάλεια.

Πες του ότι θα έπρεπε να είχε πάρει εκ των προτέρων

τον δωρεάν χάρτη του χιονοδρομικού,

για να ξέρει που κινείται κάθε φορά ώστε να αποφεύγει τέτοιες πίστες

 

Βλέπεις τον άλλο να αφήνει πιατάκι στη μέση της διαδρομής

λίγο πριν τον πυλώνα:

Του εξηγείς ότι έτσι μπορεί να ρίξει καμιά ασφάλεια στον πυλώνα

και να κοπεί το πιατάκι. Παρακάλεσε ΄τον να μην το ξανακάνει.

 

Βλέπεις παιδάκι, τσογλανάκι, μπαμπά, μαμά, καγκούρι

να κάνει έλκηθρο μέσα στις πίστες:

Τους λέτε με ευγενικό τρόπο ότι υπάρχει προκαθορισμένος,

χωροθετημένος τόπος για αυτή τη δραστηριότητα.

Του εξηγείς ότι είναι άκρως επικίνδυνο για τρίτους.

 

Υπάρχουν πολλές ακόμα περιπτώσεις που θα μπορούσαμε

να συμπληρώσουμε.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν τους την πει ένας

το πιθανότερο είναι να τον αγνοήσουν.

Αν μετά από λίγο τους πουν τα ίδια άλλοι 2-3 θα παραξενευτούν.

Αν δείτε στην επόμενη κατεβασιά σας ότι αυτός συνεχίζει

να πετά χαρταετό... ενημερώστε τον πλησιέστερο πιστέρ

ή χειριστή αναβατήρα ώστε να πράξει αυτός τα δέοντα.

Εμείς θα έχουμε κάνει αυτό που μας αναλογεί.

 

Αν έχει παραγίνει το κακό,

δεν οφείλετε στην ελλειπή "αστυνόμευση" των χιονοδρομικών,

αλλά στη δικιά μας αδιαφορία και συνενοχή με τη σιωπή μας.

  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψέματα δε λεω πάντως.Obertauern το αποκαλούν.

Που να δεις και τι πιναν!

 

Τη μανατς και το πατερατς!

Δεν είπα οτι λες ψέματα.Απλως μου κανει εντύπωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή μέχρι να γίνει αλλαγή της νομοθεσίας και να παραδώσει η αστυνομία αρμοδιότητες σε τρίτο (θυμηθείτε πόσα χρόνια και νόμοι πέρασαν για να μπορεί η δημοτική αστυνομία να βεβαιώνει κλήσεις παρκαρίσματος) θα περάσουν δεκαετίες, τραυματίες, τσακωμοί κτλ, ας γίνει τώρα αυτό που λέω.

 

Δεν μιλάω για αστυνόμευση των πιστών από σκιερ αστυνομικούς, αλλά για παρέμβαση όποτε και αν χρειαστεί και ζητηθεί από το προσωπικό των Χ.Κ. σε περιπτώσεις μη συμόρφωσης.

 

Γιώργο Alcatraz, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αποδεικνύεται χρόνια τώρα ότι δεν υπάρχει η κρίσιμη μάζα που θα κάνει όλα αυτά που λες. Θα καταλήξουμε να παίζουμε μπουνιές στα λιφτ και στις πίστες. Ας γίνει παράλληλα. Δεν μπορεί κράτος και επιχείρηση (Χ.Κ.) να μετακυλίουν τις ευθύνες τους ΠΑΝΤΑ σε εμάς!!!

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λουράκια, σανιδάκια και καμικάζι στις πίστες είναι καθήκον του χιονοδρομικού (και με τη συνδρομή μας ίσως - συμφωνώ με ALCATRAZ) να τα επιτηρεί το χιονοδρομικό.

 

Αλλά τον τύπο που ανάβει 'κάτι παραπάνω από τσιγάρο' στο καρεκλάκι (μου έτυχε στον Ηρακλή, σε περασμένη σεζόν), αυτόν πρέπει να τον μαζέψει η αστυνομία για παράβαση νόμου περί ναρκωτικών. Υπάρχουν και όρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αγαπητέ,αν π.χ στην Αττική Οδό έπεφταν μερικά πρόστιμα,θα τηρούσαν τον Κ.Ο.Κ άπαντες.Αλλά η ανυπαρξία της τροχαίας εκεί είναι παροιμιώδης.Μόνο αν κάποιος κάνει υπερβολικές παραβάσεις σπεύδει.Την άλλη φορά που χιόνιζε,έβλεπες άτομα να κινούνται στο δρόμο χωρίς φώτα.Η ορατότητα να μην ξεπερνάει τα 50μ σε κάποια σημεία,και ο άλλος να έρχεται με 80-100χαω χωρίς φώτα.Να κινείσαι στην αριστερή λωρίδα με 120χάω,όσο το όριο ταχύτητας,στη μεσαία να έχει πυκνή κίνηση,μεταξύ των αυτοκινήτων να μην έχει χώρο πάνω από 50-60μ,και να έρχεται ο άλλος στον προφυλακτήρα σου να σου αναβοσβήνει φώτα και να σου κορνάρει,αναγκάζοντάς σε ή να πας πιο γρήγορα,παραβιάζοντας τον Κ.Ο.Κ,ή να ρισκάρεις να μπεις στη μεσαία λωρίδα και να φρενάρεις ταυτόχρονα ρισκάροντας να σε χτυπήσει ο επερχόμενος,για να περάσει ο άλλος 2-3 θέσεις.Και αν δεν το κάνεις,σε προσπερνάει από τα δεξιά...

Τον Έλληνα τον πονάει η τσέπη.Αν του ρίξεις μερικά πρόστιμα,ή στο χιονοδρομικό τον πετάξεις έξω 2-3 φορές,θα βάλει μυαλό.

 

Περί Αττικής Οδού και λοιπών αυτοκινητοδρόμων.

Η τροχαία της Αττικής Οδού είναι ίσως η μόνη τροχαία που δουλεύει. Όχι δεν είμαι μπάτσος αλλά μπορώ με βεβαιότητα να σας πω ότι και ο manager της Αττικές Διαδρομές να είσαι, κλήση στην Αττική Οδό δε μπορείς να τη σβήσεις. Πας και την πληρώνεις.

Αρκετοί τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει με το ταχυδρομείο την κλήση και τις φωτό και ακόμα κλαίνε.

Όσο για μπλόκα δοκίμασε να πας πανω από 100km/h στο Υ και θα κλαις και το δίπλωμα. Η κλήση εκεί έρχεται από τα 70.

 

Τώρα για το κάθε στραβάδι του δρόμου μπορείς απλά να φρενάρεις απότομα. Προσοχή χωρίς να έχεις παιδιά στο αμάξι σου.

Όταν καταλάβει ότι είσαι πιο τρελός απ' αυτόν θα κρατήσει αποστάσεις. Εγώ πάντως αυτό κάνω.

 

Σημείωση:

Τον κοκ δεν τον γνωρίζουμε.

ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ.

Τα αυτοκίνητα κινούνται σε στοίχους. Οι στοίχοι μπορεί να έχουν διαφορετικές ταχύτητες και ο δεξιά να κινηθεί πιο γρήγορα από τον αριστερά, πόσω μάλλον δε όταν τα όρια σε όλους τους στοίχους ταυτίζονται. Αυτό το οποίο έκανε ήταν αλλαγή λωρίδας. Όχι προσπέραση.

 

Περιστατικό χθεσινό:

Περιοχή Ηλιούπολη σε ένα κωλόστενο. Ο δρόμος κλειστός λόγω έργων με πινακίδες 80m πριν από το κλείσιμο και την παράκαμψη. Στο κλείσιμο υπάρχει άνοιγμα 2.50m για να εξυπηρετούνται οι μόνιμοι κάτοικοι και 3 από τις ταμπέλες λένε ακριβώς αυτό. Μπαίνει παππούς περι τα 60 με την κυρία του για συνοδηγο στον κλειστο δρόμο. Αφού φτάνει στα σκάματα και βλέπει ότι δρόμος γιοκ παλεύει και κάνει αναστροφή για να βγεί από εκεί που μπήκε. Λίγο πριν βγει φωνάζει σε εμένα και κάτι συναδελφους:

Αυτός: πσιτ παιδιά...

Εγώ: (σε ένα συνάδελφο)τι πσιτ λέει ο Μ@λ@κ@ς??? γάτα είδε?

αυτός: παιδιά από το έργο είστε??

εγώ: ναι, τι θα θέλατε?

αυτός: να το κλείσετε εδώ για να μη μπαίνουμε(η θείτσα από μέσα του έδινε εντολές όλη την ώρα τι να μου λέει)!!!!

εγώ: κλειστά είναι!!! Τις πινακίδες δεν τις είδατε????

Αυτός κι αυτή: ΤΙΣ ΕΙΔΑΜΕ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ

εγώ: λέει "εξαιρούνται οι μόνιμοι κάτοικοι"!! είστε μόνιμος κάτοικος???

αυτός: εχουμε και πρεσβυωπία(ειρωνευόμενος)

εγώ: να παραδώσετε τότε το δίπλωμα(άκρα ειρωνευόμενος)

 

Κοινώς ο Έλληνας, ο πραγματικός Έλληνας, ο ελληνάρας δηλαδή... έτσι θέλει, έτσι του αρέσει κι έτσι θα το κάνει.

Γιατί?????

Γι' αυτό ---------> Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε???

Όταν ο κάθε βλαμένος θεωρεί ότι είναι καλύτερος από όλους τους υπόλοιπους και οι νομοι και οι κανόνες ισχύουν για όλους τους άλλους και όχι γι'αυτόν... Που είναι και ηλήθιοι για' αυτό και τους ακολουθούν... Ενώ αυτός ο έξυπνος...

Από εκεί και πέρα τι δρόμος, τι υπηρεσία, τι ΧΚ...

Σε όλα του θα είναι ένα κακομαθημένο παιδί.

Που τα έχει όλα και θέλει κι αυτά που έχει το άλλο παιδάκι κι ας μη τα αξίζει.

Edited by Sueng
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, αν μπούμε στην ψυχοσύνθεση του Έλληνα, δεν θα τελειώσουμε ποτέ την κουβέντα! :)

 

Οπότε ας μείνουμε στο τι μπορούμε να κάνουμε εμείς να βελτιώσουμε την κατάσταση σε ότι αφορά την χιονοδρομία.

  • Like 4

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Περί Αττικής Οδού και λοιπών αυτοκινητοδρόμων.

Η τροχαία της Αττικής Οδού είναι ίσως η μόνη τροχαία που δουλεύει. Όχι δεν είμαι μπάτσος αλλά μπορώ με βεβαιότητα να σας πω ότι και ο manager της Αττικές Διαδρομές να είσαι, κλήση στην Αττική Οδό δε μπορείς να τη σβήσεις. Πας και την πληρώνεις.

Αρκετοί τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει με το ταχυδρομείο την κλήση και τις φωτό και ακόμα κλαίνε.

Όσο για μπλόκα δοκίμασε να πας πανω από 100km/h στο Υ και θα κλαις και το δίπλωμα. Η κλήση εκεί έρχεται από τα 70.

 

Τώρα για το κάθε στραβάδι του δρόμου μπορείς απλά να φρενάρεις απότομα. Προσοχή χωρίς να έχεις παιδιά στο αμάξι σου.

Όταν καταλάβει ότι είσαι πιο τρελός απ' αυτόν θα κρατήσει αποστάσεις. Εγώ πάντως αυτό κάνω.

 

Σημείωση:

Τον κοκ δεν τον γνωρίζουμε.

ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ.

Τα αυτοκίνητα κινούνται σε στοίχους. Οι στοίχοι μπορεί να έχουν διαφορετικές ταχύτητες και ο δεξιά να κινηθεί πιο γρήγορα από τον αριστερά, πόσω μάλλον δε όταν τα όρια σε όλους τους στοίχους ταυτίζονται. Αυτό το οποίο έκανε ήταν αλλαγή λωρίδας. Όχι προσπέραση.

 

 

 

Κάτι τελευταίο διότι δεν έχει σχέση με χιονοδρομία.

 

Στην Αττική Οδό δεν έχει διαφορετικά όρια για κάθε λωρίδα ή πινακίδα να επισημαίνει ότι για όλες τις λωρίδες ισχύουν π.χ 120χαω,όπως έχει στο δρόμο Κόρινθος-Καλαμάτα.Ο κώδικας αναθεωρήθηκε τελευταια φορά το 2007,τον έχω διαβάσει-το δίπλωμα το είχα πάρει το 1992-και δεν είδα πουθενά να λέει ότι στον Αυτοκινητόδρομο μπορούμε να κινούμαστε και από δεξιά με περισσότερα χλμ.

 

Όσον αφορά τη συμβουλή σου για φρενάρισμα αν ο πίσω είναι ενοχλητικός.Ο νόμος έχει αλλάξει και ο πίσω ευθύνεται μόνο αν αποδείξει ο προπορευόμενος ότι φρενάρισε για σημαντικό λόγο.Δηλαδή για αποφυγή ατυχήματος.Αν φρενάρεις χωρίς λόγο και σε χτυπήσει ο πίσω,απλώς πληρώνεις φίλε μου.Το έμαθα κι εγώ από την κακή πλευρά πέρσι,όταν πηγαίνοντας να παρκάρω,μόλις κούμπωσα την όπισθεν ήρθε ένας πίσω και με χτύπησε.Όχι μόνο δεν πλήρωσε τη γρατζουνιά του προφυλακτήρα,αλλά η ασφαλιστική μου τον πλήρωσε για το μοχλό της κόρνας που ισχυριζόταν ότι έσπασε από τη μικροσύγκρουση.Κι εκεί διάβασα τον Κ.Ο.Κ και είδα ότι είναι έτσι...Αν π.χ φρενάρεις για να αποφυγεις μια γάτα,και πέσει πίσω σου κάποιος,πάρε τα στοιχεία των θεατών,ή....βρες τη γάτα!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιεργο..αφου για να τρακαρει ο απο πισω σου σημαινει οτι δεν κρατουσε την αποσταση ασφαλειας που οριζει ο κοκ και δεν ειχε αρκετο χρονο αντιδρασης.

Αρα και ο απο πισω σου εκανε παραβαση...

Αυτα χωρις να ξερω τις λεπτομερειες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και δεν είδα πουθενά να λέει ότι στον Αυτοκινητόδρομο μπορούμε να κινούμαστε και από δεξιά με περισσότερα χλμ.

 

Όπως και δεν είδες πουθενά να λέει ότι μπορεις από αριστερά να κινείσαι με μεγαλύτερη στον αυτοκινητόδρομο.

Μπορεις να κινείσαι στην αριστερή με 80 κι η μεσαία να κινείται με 100. Αρκεί να είστε και οι δυο μεταξύ ελάχιστου και μέγιστου ορίου ταχύτητας.

Όσον αφορά για το φρενάρισμα απαγορεύεται ακινητοποίηση χωρίς λόγο, οχι απότομο φρενάρισμα. Να φρενάρω μπορώ. Και πίστεψε με αν σου έχει κολλήσει στον προφυλακτήρα 10χλμ λιγότερα τον κάνουν να χεστει.

Πχ αν μου σβήσει στην αριστερή (τι να κανω κύριε πόλισμαν, ειναι χρεπι) και δε προλάβω να βγάλω τρίγωνο και πέσει κάποιος πάνω μου φταίω. Κι ας μπορούσε να με δει. Κι ας έπεσε προτού προλάβω να βγω από το αμάξι, φταίω. Η ευθύνη βάρυνε εσένα γιατι ο νομοθέτης θεωρεί ότι ακινητοποιήσες (κοκαλωσες) το αμάξι χωρίς σημαντικό λόγο(να παρκαρεις).

Κατάφερα μόλις να ειμαι οφφτοπικ στο οφτοπικ.

Κύριε Λαππα.... Μαστιγώστε με

Edited by Sueng
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτριβα τα ματάκια μου μόλις έκανα κλικ στη σελίδα αλλά τώρα κατάλαβα.

 

Ο ΠΙΣΩ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ (στο σκι)

 

Κι όμως δεν είμαστε καθόλου off topic. Τα ίδια κάνουμε στην οδήγηση και είναι σε μεγάλο βαθμό πρόβλημα ψυχοσύνθεσης. Αν δεν σκοτωνόμαστε στους δρόμους σιγά σιγά, σιγά σιγά θα πάψουμε και να μη σκοτωνόμαστε στα βουνά.

 

Υ.Γ. Όταν μαστιγώσεις τον Ηλία θέλω να το πάρω βίντεο

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός κι αν κόβεις τη νεφελη στη μεση για να πας snowpark από Θέτις.

 

Ο Ηλίας ποιος ειναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

<off topic>

 

Το προσπέρασμα από τα δεξιά στο δρόμο απαγορεύεται 'δια ροπάλου'. Για όποιον δεν καταλαβαίνει την επικινδυνότητα αυτής της ενέργειας, ας γνωρίζει τουλάχιστον ότι αποτελεί παράβαση του Κ.Ο.Κ., βλ. σχετικά εδάφια:

 

2. To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά.

Kατ’ εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακινήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.

 

και

 

1. Aυτoί πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς πρέπει να απoφεύγoυν oπoιαδήπoτε συμπεριφoρά πoυ είναι ενδεχόμενo να εκθέσει σε κίνδυνo ή να παρεμβάλλει εμπόδια στην κυκλoφoρία, να εκθέσει σε κίνδυνo πρόσωπα ή ζώα ή να πρoκαλέσει ζημιές σε δημόσιες ή ιδιωτικές περιoυσίες.

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

 

Εξίσου επικίνδυνη και αίτιο ατυχημάτων είναι η οδήγηση στην αριστερή λωρίδα με χαμηλή ταχύτητα.

 

</off topic>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αλλά τον τύπο που ανάβει 'κάτι παραπάνω από τσιγάρο' στο καρεκλάκι (μου έτυχε στον Ηρακλή, σε περασμένη σεζόν), αυτόν πρέπει να τον μαζέψει η αστυνομία για παράβαση νόμου περί ναρκωτικών. Υπάρχουν και όρια.

:shock: :shock: και όχι για την παράβαση του νόμου περι ναρκωτικών αλλά για το θράσος και πολλαπλάσια για την συνεπαγόμενη αυξημένη πιθανότητα να "κλαδέψει" κανέναν κατεβαίνοντας στην θολούρα του. Ήμαρτον, ο καθένας μπορεί να κάνει στον εαυτό του ό,τι θέλει (κοινώς να κόψει τον λαιμό του), στους άλλους όμως;;;


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic συνέχεια..

 

συγνώμη που δινω συνέχεια σ'αυτό αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να αποσαφηνιστεί.

Γνώμη μου είναι οτι είναι απαράδεκτη η προσπέραση από δεξιά.

Όχι επειδή το λέει ο κοκ αλλά για το λόγο για τον οποίο το λέει. Είναι άκρως επικίνδυνη.

 

Στον κοκ τώρα...

 

Άρθρo 17
Πρoσπέρασμα–Kυκλoφoρία σε στoίχoυς

8. α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo
τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες
περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις,
επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς).
β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνoν εφόσoν δεν
πρoκαλείται κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και δίνεται έγκαιρα
πρoειδoπoίηση, σύμφωνα με τo άρθρo 21 παράγραφος 2 τoυ παρόντoς Kώδικα.
γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α ́ της παρούσας παραγράφου,
ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προσπέρασμα
κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης
στ ́ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη.
Μας λέει το γ΄ ότι σε περίπτωση που ισχύει το α΄ (κίνηση σε στοίχους) δε θεωρείται προσπέραση.
Αλλά τι θεωρείται ρε Διονύση??? θα μου πεις.
Και απαντώ... έγραψα και πριν στο ποστ #59

 

Σημείωση:

Τον κοκ δεν τον γνωρίζουμε.

ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ.

Τα αυτοκίνητα κινούνται σε στοίχους. Οι στοίχοι μπορεί να έχουν διαφορετικές ταχύτητες και ο δεξιά να κινηθεί πιο γρήγορα από τον αριστερά, πόσω μάλλον δε όταν τα όρια σε όλους τους στοίχους ταυτίζονται. Αυτό το οποίο έκανε ήταν αλλαγή λωρίδας. Όχι προσπέραση.



 

 

 

Edited by Sueng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως και δεν είδες πουθενά να λέει ότι μπορεις από αριστερά να κινείσαι με μεγαλύτερη στον αυτοκινητόδρομο.

Μπορεις να κινείσαι στην αριστερή με 80 κι η μεσαία να κινείται με 100. Αρκεί να είστε και οι δυο μεταξύ ελάχιστου και μέγιστου ορίου ταχύτητας.

 

Εγώ στην αριστερή όταν μπαίνω κινούμαι πάντα στο όριο ταχύτητας.Αν λέει 100χαω,πάω 100χαω.Ποιο το νόημα να πηγαίνω με 80 και να μην πάω στη μεσαία να αφήσω τους άλλους να περνούν με μεγαλύτερη ταχύτητα;Αλλά είναι εκνευριστικό να σε πιέζουν να παρανομήσεις πηγαίνοντας με περισσότερα χαω...

 

Όσον αφορά το θέμα που είπα πριν για την πρόσκρουση από πίσω,έτσι μου είπαν από την ασφαλιστική μου,και από ένα ψάξιμο που έκανα είδα ότι ισχύει.Λογικά οι νομικοί τους σύμβουλοι θα το είχαν ερμηνεύσει σωστά.Τι θα γίνει αν σου σβήσει,ή μείνεις από συμπλέκτη κλπ τεχνικές βλάβες,δεν ξέρω.Ο επερχόμενος πρέπει να τηρεί απόσταση ασφαλείας βεβαίως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτριβα τα ματάκια μου μόλις έκανα κλικ στη σελίδα αλλά τώρα κατάλαβα.

 

Ο ΠΙΣΩ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ (στο σκι)

 

 

 

Στο σκι προφανώς και φταίει ο πίσω,διότι ο προπορευόμενος δεν μπορεί να δει πίσω του.Δεν έχει καθρέπτες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε sp είναι η δέκατη συνεχή σεζόν που έχεις άποψη για το σκι (και καλά κάνεις), χωρίς να κάνεις σκι. Κάνε σκι σε παρακαλώ και θα βελτιωθεί και η άποψή σου θα δεις. Θα μας γράφεις πολύ ωραία πράματα μετά και κυρίως θα έχουν σχέση με το σκι.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει επακριβώς, αν κάποιος το έχει πρόσφατο ακριβώς όπως το διδάσκουν, γιατί δεν είναι έτσι. Υπάρχει και άλλος λόγος που μου διαφεύγει η διατύπωσή του καλό είναι να το βρούμε.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν σου έκανα ανάλυση τεχνικής του σκι,να επικαλεστείς ότι επικαλείσαι τώρα,έστω και λανθασμένα.Διότι από τις 10 σεζόν που είμαι μέλος εδώ και ξεκίνησα το σκι,μόνο 2 χρονιές δεν ανέβηκα για σκι,διότι προτίμησα τα λιγοστά μου χρήματα να ελέω κρίσης να τα αξιοποιήσω κάνοντας κάποια ταξίδια.

Συγγνώμη που μπήκα στη συζήτηση σας.Προφανώς εδώ ο καθένας που θέλει να πει κάτι πρέπει να στέλνει πρώτα τις κάρτες εισόδου των χιονοδρομικών και αποδεικτικά στοιχεία για το σκι που έκανε και ξέρει.

 

Καλή συνέχεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντίθετα, όποιος κάνει λίγο σκι είναι ακόμα πιο σημαντικό να συμμετέχει στις συζητήσεις, να μαθαίνει και να ρωτάει.

 

Αυτό που μου(αλλά και μας βάλε πλυθηντικό) έχει σπάσει τα νεύρα είναι που πρέπει πάντα το σκι να είναι ανάλογο με ταξίδια γενικού τουρισμού. Πχ γράφεις ότι ο πίσω έχει ευθύνη επειδή ο μπροστά δεν έχει καθρέπτες, πράγμα που ένας δάσκαλος σκι θα στο είχε εξηγήσει ότι δεν είναι έτσι μόνο για αυτό το λόγο.

 

Ο πρώτος που θα κάνει σκι με δύο καθρεπτάκια και θα βλέπει πεντακάθαρα πίσω του θα σου εξηγήσει γιατί φταίει ο πίσω.

 

Το σκι δεν είναι οδήγηση, δεν είναι παραλία και δεν είναι γενικός τουρισμός. Αυτό είναι σκοπός του Συλλόγου να το μεταδώσει. Είναι άθληση σε βουνό με ταχύτητα και προφανώς νέους κινδύνους που δεν τους αντιμετωπίζεις πουθενά αλλού στη ζωή σου που πηγάζουν από το βουνό και την ταχύτητα.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλο που το σκι δεν ειναι οδήγηση αυτοκινήτου, πολλα πράγματα όσον αφορά τη καλή-ορθή συμπεριφορά σε πίστες ενός ΧΚ ταυτίζονται με αυτή στο δρόμο.

Πχ. 1)Ο προπορευόμενος (χαμηλότερα στο βουνό) έχει προτεραιότητα κατά κανόνα.

Κραυγαλέα εξαίρεση ειναι η είσοδος κάποιου σε πίστα. Είτε ειναι από στάση είτε από άλλη πίστα σε διακλάδωση της κεντρικής.

2) δε σταματάμε όπου γουστάρουμε αλλα στο πλάι της πίστας. Αν πέσει κάποιος σε σημείο όπου αυτοί που ακολουθούν δεν έχουν οπτική επαφή, οι χιονοδρόμοι στα πέριξ οφείλουν να σημάνουν κίνδυνο (χέρια ή μπατόν χιαστί ψηλά στον αέρα) αντίστοιχα με τα αλάρμ.

3) η κίνηση στην πίστα γίνεται μόνο προς τα κάτω

4) προσπεράσεις επιτρέπονται αρκεί να αφήνει αυτός που κάνει την προσπέραση αρκετό χώρο σ'αυτόν που προσπερνάει για να κάνει όποιον ελιγμό επιθυμεί κλπ κλπ κλπ.

 

Η ουσία για μένα ειναι ότι οι κανόνες συμπεριφοράς και χιονοδρομίας που υπάρχουν από την FIS θεωρείται ότι ειναι καλο να ακολουθούνται.

Κι εκει κατα τη γνώμη μου ειναι το λάθος.

Πρέπει να μας γίνει κάποια στιγμή συνείδηση ότι ειναι υποχρεωτικό να ακολουθούνται. Από όλους μας. Σε όλες τις συνθήκες(κόσμος στην πίστα, ορατότητα κλπ).

Δυστυχώς αυτο δε συμβαίνει.

Αν γίνει θα πάψουμε να έχουμε ατυχήματα;; Οχι!! Θα έχουμε, αλλά σαφώς πολυ λιγότερα!!!

Η χιονοδρομια ειναι ενασχόληση η οποία μας θέτει σε κινδυνο τραυματισμού από τη φύση της.

Τώρα αν η συμπεριφορά κάποιων ειναι επικίνδυνη ο κίνδυνος τραυματισμού πολ/εται.

 

ΥΓ: ΜΙΚ, η προσπέραση επιτρέπεται από δεξιά κι από αριστερά, ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...