Jump to content
Sign in to follow this  
ΜΙΚ

Κλειστά Χιονοδρομικά Λόγω Ομίχλης

Recommended Posts

Υπομονή μέχρι αύριο να ξυπνήσουν να δούμε αν υπάρχει και Ευρωπαική νομοθεσία. Η Γαλλική πάντως είναι σαφέστατη.
Γαλλία:
Article 4:
INFRINGEMENTS - ALL TYPES OF LIFT
Infringements of instructions from staff and police regulations may result
in penalties or exclusion.
Infringements of the provisions of this order and those of the police regulations
relating to the facilities shall be reported and sanctioned
in accordance with the conditions set out in articles L 2241-1 to L 2241-7
of the French transport code, article R342-20 of the French tourism code
and articles 80-1 and 80-2 of the aforementioned decree of 22 March1942.
The sworn operating agents that are authorised to report infringements
of these rules and regulations regarding the police and safety in public
transport services are permitted to collect the fixed rate penalties
specified in articles 529-4 et seq. of the French Criminal Procedure Code.
If payment is not made immediately and directly, the agent shall issue
a written fine and record the identity of the offenders.
As an interim measure to ensure safety, offenders may be prohibitive
from accessing the facilities.
Ακολουθούν πρόχειρα παραδείγματα
Aυστρία
Misuse of ski passes will result in your ski pass being removed and you being banned from using the lifts.
Αμερική
το 5
Καναδάς
Ticket Removal Policy

The Alpine Responsibility Code consists of 10 points that when adhered to, creates a safe and enjoyable environment for everyone. Please take the time to review the Alpine Responsibility Code displayed above.

As part of our Safety Education Program, members of the Ski Patrol have been authorized to remove the Lift Ticket or Season Pass from anyone who fails to adhere to the Alpine Responsibility Code after being warned to do so.

The Ski Patrol has also been authorized to remove a Lift Ticket or Season Pass without warning for the misuse of any Lift or Elevating Device, tampering with any Safety Equipment, any abusive conduct and the consumption of Alcohol or Illegal Drugs.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν μας απαντάει ο priest ή ο Γιαννόπουλος?

 

Λες να μην έχουν δικαίωμα? Αυτό σημαίνει ότι όποιος θέλει με σκοτώνει και δεν μπορεί κανένας να με προστατεύσει το οποίο είναι κακό? Μήπως πρέπει να έχουν και δεν το γράφει στις συμβάσεις τους το οποίο είναι ακόμα χειρότερο? Ή μήπως πήραν σήμα λειτουργείας και δεν προβλέφθηκε καν έλεγχος ανεγκέφαλων στην Ελληνική Νομοθεσία το οποίο είναι τραγικό?

 

Διαλέξτε ποιο είναι και κερδίστε δωρεάν κάρτα για κλειστό χιονοδρομικό

 

Αν νομίζεις ότι δεν κινδύνεψες μονάχος σου πολλές φορές στην περιφερειακή και σε μέρη που δεν σε βλέπει κανένας και θα συνεχίσεις να πηγαίνεις μόνος σου είσαι για πολύ παγωμένος το επόμενο πρωί στα κανάλια. Εύχομαι να μην διαβάζει κανένας τις επικίνδυνες προτάσεις και σκέψεις σου και να παίρνει ιδέες.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν μας απαντάει ο priest ή ο Γιαννόπουλος?

 

Λες να μην έχουν δικαίωμα? Αυτό σημαίνει ότι όποιος θέλει με σκοτώνει και δεν μπορεί κανένας να με προστατεύσει το οποίο είναι κακό? Μήπως πρέπει να έχουν και δεν το γράφει στις συμβάσεις τους το οποίο είναι ακόμα χειρότερο? Ή μήπως πήραν σήμα λειτουργείας και δεν προβλέφθηκε καν έλεγχος ανεγκέφαλων στην Ελληνική Νομοθεσία το οποίο είναι τραγικό?

 

ΔΕΝ προβλέπεται έλεγχος ανεγκέφαλων στην ελληνική νομοθεσία. Το μόνο που μπορεί ο πιστέρ να κάνει είναι να φωνάξει την ΕΛΑΣ. Ήμουν μπροστά σε σκηνικό στο ΧΚΚ όπου ο Τσεκούρας μπλόκαρε τη λειτουργία του Αχιλλέα μέχρι να έρθουν να μαζέψουν γνωστό snowboardα. Ο ίδιος αρνούνταν να κατέβει παρά τις εκκλήσεις της κοπέλας που τρυπούσε τις κάρτες.

Edited by aab

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαβαζω τον κανονισμο λειτουργίας των καλαβρυτων.

προβλεπει την αφαιρεση πασου μονο για παραβαση στα λιφτ (δηλαδη να το δωσεις σε αλλον κλπ), δεν λεει ποιος θα την εφαρμώσει.

γενικώτερα παρ ολου που στην χωρα μας γινεται της σεκιουρητη το καγκελο και οποιος ειναι δυνατος βαζει τον σεκιουρητα να σε δείρει , τυπικα μονο η αστυνομία μπορει να εξασκει αστυνομικα καθηκοντα, ή εστω να παραχωρει με νομο ειδικα αστυνομικα καθηκοντα με την επιβλεψη της (πχ δημοτικη αστυνομια).

Σε περιπτωση που ο σκιερ αρνηθει να παραχωρησει το πασο ο πιστερ δεν εχει δικαιωμα να του το παρει , μπορει μονο να μην το κανει δεκτο στα λιφτ, αν μπορει να τον παρακολουθησει....

μπορει βεβαια να φωναξει την αστυνομια.

γι αυτο μιλαω για νομοθετικη πρωτοβουλία.

τωρα αν ο πιστερ των 600 ευρω εχει τις γνωσεις και την εμπειρία για να εξασκει αστυνομικη λειτουργια.... για αυτο μιλαω για πυρηνα μονιμων ανθρωπων του χιονοδρομικου.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε εσένα δε λέω τίποτα. Έχω κάνει edit για να μη σε αδικω. AYTO ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ?

 

Ο κύριος Βασίλειος Βροχίδης γνωστός ως vro έχει πέσει δυο φορές στο Λοκαίτικο, τριγυρνάει εκτός πίστας μόνος του και έχει κοντέψει να σκοτωθεί 8 φορές σε χιονοδρομικό, παρακαλώ να μην μπορεί να έχει συμμετοχή σε αυτό thread, τουλάχιστον 5 πιστερ συμφωνούν πως είναι ανεύθυνος και είναι κλασσική περίπτωση που πρέπει να του αφαιρείται η κάρτα.

 

Αν δεν μπορείτε να του απαγορέψετε να γράφει συμβουλεύω όσους διαβάζουν το thread να τον αγνούν.

 

Μήπως ο Βασίλης δεν είναι το μοναδικό δείγμα που δεν υπακούει σε οδηγίες; Καταλαβαίνεις το πρόβλημα του Χ ΧΚ; Από τη μια έχουν αυτούς που επαθαν ατύχημα γιατί είχαν ραντεβού με τον ορθοπαιδικό (στην καλύτερη περίπτωση) και δεν το ξέραν και στους οποίους οφείλεις βοήθεια και από την άλλη τους απείθαρχους που πρέπει να έχουν κάποια επίπτωση για τις πράξεις τους. Πως τους ξεχωρίζεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Μήπως ο Βασίλης δεν είναι το μοναδικό δείγμα που δεν υπακούει σε οδηγίες; Καταλαβαίνεις το πρόβλημα του Χ ΧΚ; Από τη μια έχουν αυτούς που επαθαν ατύχημα γιατί είχαν ραντεβού με τον ορθοπαιδικό (στην καλύτερη περίπτωση) και δεν το ξέραν και στους οποίους οφείλεις βοήθεια και από την άλλη τους απείθαρχους που πρέπει να έχουν κάποια επίπτωση για τις πράξεις τους. Πως τους ξεχωρίζεις;

Δεν είναι δικιά μου δουλειά, είναι του χιονοδρομικού. Άραγε την κάνει? Σε κάθε περίπτωση επειδή τα Δημόσια Νοσοκομεία είναι γεμάτα είναι υποχρέωση μας όλων, σαν πολίτες μιας χώρας που πάει για πτώχευση, να φροντίσουμε τουλάχιστον να μην χτυπάνε οι συμπολίτες μας χαζά, μπας αδειάσουν λίγο τα Δημόσια Νοσοκομεία.

 

Χτες περίμενα 7 ώρες στο Λαικό, που ξέρεις... αν δεν ηταν χαζοί οι συμπολίτες μου ή αντί για ωχαδερφισμό κάποιος έκανε τη δουλειά του και φόραγαν κάνα κράνος, καμιά ζώνη, δεν έπαιρναν ναρκωτικά με μολυσμένες σύριγκες, τους έπαιρναν καμιά κάρτα λιφτ κλπ κλπ μπορεί να περίμενα πολύ πολύ πολύ λιγότερο.

 

Και άντε εγώ να περιμένω και 20 ώρες αλλά που ξέρεις... μπορεί αντί για 300δις να χρωστάγαμε 270δις πχ αν γλυτώναμε τα χαζά ατυχήματα που συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα και να μην έκοβαν τη σύνταξη κι άλλο.

 

Ύστερα από επισημάνσεις των τηλεθατών μας να διορθώσω: Το πιο επικίνδυνο πράγμα που κάνει ο Βασίλης είναι που πάει εκεί που δεν τον βλέπει κανένας...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ GPS TRACK LIVE. Tα άλλα μπροστά σε αυτό είναι πταίσματα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες περίμενα 7 ώρες στο Λαικό, που ξέρεις... αν δεν ηταν χαζοί οι συμπολίτες μου ή αντί για ωχαδερφισμό κάποιος έκανε τη δουλειά του και φόραγαν κάνα κράνος, καμιά ζώνη, δεν έπαιρναν ναρκωτικά με μολυσμένες σύριγκες, τους έπαιρναν καμιά κάρτα λιφτ κλπ κλπ μπορεί να περίμενα πολύ πολύ πολύ λιγότερο.

 

Και άντε εγώ να περιμένω και 20 ώρες αλλά που ξέρεις... μπορεί αντί για 300δις να χρωστάγαμε 270δις πχ αν γλυτώναμε τα χαζά ατυχήματα που συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα και να μην έκοβαν τη σύνταξη κι άλλο.

 

Σε ανύποπτο χρόνο, είχα πάει στο Τζάνειο που εφημέρευε. Ο ορθοπαιδικός που με εξέτασε ήταν έξαλλος γιατί είχε να αντιμετωπίσει ουρά περιστατικών από πτώση μηχανής όπου ο αναβάτης δεν φορούσε κράνος / προστατευτικά ενώ είχε και κάποιον με σπασμένα δάκτυλα γιατί προσπάθησε να φρενάρει το μηχανάκι με γυμνό πόδι.

 

Όμως, να ξέρεις ότι ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να έχουμε όλοι δικαίωμα σε προσωπικές τεκμηριωμένες επισημάνσεις λαθων όταν ο άλλος θίγει τεκμηριωμένα τα δικαιώματα μας σε υγεία, ασφάλεια, ισότητα και οικονομία, έχει σαφέστατες τάσεις να αγνοεί τις βασικές αρχές ασφάλειας αλλά και προκαλεί κλείσιμο λιφτ λόγω ομίχλης. Δεν μιλάω για τον ίδιο ότι τα κάνει όλα, γενικά λέω για πολλούς...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο λιφτιερης ειναι εκει για χειριζεται το μηχανημα αλλα συνηθως ειναι δυο η τρεις σε καθε σπιτακι και ο ενας ειναι παντα μα παντα εξω και η καθαριζει τα καρεκλακια οταν χιονιζει η βοηθαει τον κοσμο.αυτα τα ειδα οχι στις αλπεις αλλα στη σερβια.σε μια χωρα που ειχε πολεμο πριν καποια χρονια και που τωρα τουλαχιστον στην χιονοδρομια ειναι ετη φωτος μπροστα απο τον παρνασσο και εκατομμυρια ετη μπροστα απο καλαβριτα και υπολοιπα χιονοδρομικα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο καθένας ειναι υπόλογος για την κίνηση του στο κάθε χκ και πρέπει να τηρεί τους κανονισμούς.

Οποίος δεν το κανει αλλά βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό του και τους άλλους και σε κάθε περίπτωση ατυχήματος απολαμβάνει τις συνέπειες των πράξεων του.

Αυτό γίνεται πάντα και παντού και στην καθημερινότητα μας.

Αν έχει ομίχλη πχ το χιονοδρομικό οφείλει να έχει σωστά οριοθετημενες τις πιστές και να παραμείνει ανοιχτό.

Οι λιφτιερηδες κατά την είσοδο έξοδο και τη διάρκεια της διαδρομής βοηθανε-επιβλεπουν-προσεχουν τους πελάτες και τους αναβατηρες.


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν λέτε για τους πιστέρ? Εκτός από τους λιφτιέριδες δεν έχουν αυτοί κυρίως στα πλαίσια της εργασίας τους να επισημαίνουν κινδύνους κλπ?

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

το gps το ανοιγω στο κινητο, αρα θα εχω κανονικη κηδεία (μπρρρρ)

αν εμπαινε και ενας αναμεταδότης να εχει pmr στην περιφερειακη (οπως εχουν ζητησει οι πιστερ) και εμπαινε δευτερη ακρόαση συχνοτητα κινδυνου (οπως παλια το ναυτικο RF 16) σε ολα τα χιονοδρομικα, αν στρωνωταν η παλια περιφερειακη, αν εμπαιναν 2-3 ακομα καταφυγια αναγκης (σαν και αυτο που βαζει το χιονοδρομικο στην φτερο στον δρομο για γερσαλη θα ειμασταν καλύτερα

πρακτικα πραγματα, μυαλο δεν πουλάνε, εχω μαζευτει τωρα, μικρος ημουν αλλου για αλλου...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν λέτε για τους πιστέρ? Εκτός από τους λιφτιέριδες δεν έχουν αυτοί κυρίως στα πλαίσια της εργασίας τους να επισημαίνουν κινδύνους κλπ?

Ναι - βέβαια έχουν

Έχω φάει σύσταση για υπερβολική ταχύτητα κι ας ήμουν στο βουνό μόνος εγώ και 2-3 ακόμα

Επίσης οι πιστέρ τις ημέρες με ομίχλη πρέπει να είναι πάνω κάτω συνέχεια.

Χτες πχ στο Σέλι ήταν - καρφώναν έξτρα πασάλους για οριοθέτηση και ψιλοήλεγχαν την κατάσταση

 

Πριν 2 εβδομάδες στο Μπόροβετς με καταπληκτική σε διαύγεια ημέρα ως Ελληνάρες σχολιάζαμε τη ρέκλα των λιφτιέρηδων που ήταν αραχτοί και λάιτ όλη μέρα

Την τελευταία μέρα όμως έφαγα 3 ωραιότατες τούμπες και στις 2 έσκασε μύτη ο πιστέρ μετά από 2 λετπά να ρωτήσει αν είμαι καλά

Συνεπώς ο καθένας έχει τον δικό του ρόλο

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ύστερα από απαιτήσεις των τηλεθεατών μας

 

http://www.livetrack24.com/services/index#services1

 

Σχεδιασμένο από Έλληνα εδώ και 7 χρόνια. Μανώλης Ανδρεαδάκης, ο ήρωάς μας, έχει σώσει ήδη ζωές.

 

Ίσως μπορώ να ζητήσω να κάνει ειδικό για χιονοδρομικά αλλά δεν έχει νόημα. Οποιοδήποτε κινητό με gps το παίρνει. Βασικά τώρα πια υπάρχουν και πολλά άλλα προγράμματα. Έχω το tracker τώρα συνεργάζεται καλά με Samsung.

 

Σας συμβουλεύω να το βάλετε και να μην το ανοίξετε ποτέ σε χιονοδρομικό. Όμως για παράδειγμα:

 

Στην περιφερειακή του Παρνασσού

Στα δέντρα στα Καλάβρυτα

Oπουδήποτε δεν μας βλέπουν από το χιονοδρομικό

Σε ορειβατικό σκι

Σε λούκια κλπ κλπ

Στην Καλιιόπη

ΟΤΑΝ ΒΑΛΕΙ ΟΜΙΧΛΗ (και είσαι κυρία που στα Καλάβρυτα στην πίστα της Στύγας καταφέρει να πανικοβληθεί και να χαθεί παρόλο που στην πίστα της Στύγας αν πηγαίνεις προς τα κάτω...που διάολο κατάφερε να χαθεί Θεε μου??????)

 

Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα να πατας ένα start αχρείαστο να είναι. Έχει κουμπι SOS όταν έχει γίνει η πατάτα

 

Πάντως έχει σώσει ζωές στο παραπέντε, είναι σχεδόν υποχρεωτικό για όποιον πετάει, είναι υποχρεωτικό στους αγώνες, το έχουν βάλει πολλοί ιστιοπλόιοι κλπ κλπ

 

Δεν θα ξεχάσω δύο περιστατικά. Στο πρώτο μου πέφτει το κινητό ενώ πετάω. 15 τηλέφωνα έπεσαν στους άλλους πετάγανε "είναι καλά ο ΜΙΚ? ααα τον βλέπεις πετάει ακόμα οκ, το βλάκα του έπεσε το κινητό". Στο δεύτερο για κάποιο λόγο σταματάει να δουλεέυει. 2-3 τηλέφωνα χτύπησαν αμέσως "είσαι καλά? ο οκ".

 

Με ενημερώνουν από το κοντρόλ ότι τα νέα κινητά έχουν ενσωματωμένα τέτοια προγράμματα που στέλνουν μήνυμα και παίρνουν 112 με συντεταγμένες χωρίς να κάνεις κάτι εσύ εκτός από ένα κουμπι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με ενημερώνουν από ανταγωνιστικό κανάλι που πρόλαβε την είδηση ότι στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού δεν έχει αναμεταδότη και δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ περιφερειακής και της 14, ούτε από κινητό αλλά ούτε από VHF. Και θα πέσουν και άλλα 20 εκατομύρια ευρώ...

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIKαλη θα σου πω την εμπειρια μου το 2003.

Τελευταια κατεβασια με τιγκα ομιχλη ,νοικιαρικα πεδιλα τοτε και ενθουσιωδης αρχαριος(εγω).Βγαινω δεξια απο την αγκυρα(δεν ξερω πως το λενε το δρομακι) και κατεβαινω με φοβο ψυχης γιατι δεξια μου ειναι το χαος (ετσι νομιζα).Και οπως κανω τα Sακια (ο θεος να τα κανει τοτε ,μια ευθεια εκανα) επεσα αριστερα στο χιονι(απο πισω ανενδοτο σημειο=βραχος) και εκανα ενα ωραιοτατο καταγμα.

Αρα εκει ποιος εφταιγε??εγω που ανεβηκα ή το χκ που δεν εκλεισε???Μετα απο 12 χρ εμπειριας στην πλατη

θυμωνω που κλεινει λογω ομιχλης,αλλα σκεφτομαι τα σπασμενα γονατα και ηρεμω....καπου στη μεση ειναι η αληθεια


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με ενημερώνουν από ανταγωνιστικό κανάλι που πρόλαβε την είδηση ότι στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού δεν έχει αναμεταδότη και δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ περιφερειακής και της 14, ούτε από κινητό αλλά ούτε από VHF. Και θα πέσουν και άλλα 20 εκατομύρια ευρώ...

"Απο πηγες που δεν μπορω να αποκαλύψω ενημερώθηκα οτι αν βρεθείς σε κατάσταση ανάγκης και θες να καλέσεις βοήθεια μεταξύ της περιφερειακής και της 14, δεν μπορεις γιατι δεν υπαρχει η κατάλληλη υλικοτεχνική υποδομή την ωρα που πρόκειται να γίνει άλλη μια επένδυση μαμούθ στο ΧΚΠ που δεν περιλαμβάνει αυτο"

 

Απόδοση

ΝΑΤΑΣΑ ΣΥΡΕΓΓΕΛΑ

Edited by GiGi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό Νατάσσα

MIKαλη θα σου πω την εμπειρια μου το 2003.

Τελευταια κατεβασια με τιγκα ομιχλη ,νοικιαρικα πεδιλα τοτε και ενθουσιωδης αρχαριος(εγω).Βγαινω δεξια απο την αγκυρα(δεν ξερω πως το λενε το δρομακι) και κατεβαινω με φοβο ψυχης γιατι δεξια μου ειναι το χαος (ετσι νομιζα).Και οπως κανω τα Sακια (ο θεος να τα κανει τοτε ,μια ευθεια εκανα) επεσα αριστερα στο χιονι(απο πισω ανενδοτο σημειο=βραχος) και εκανα ενα ωραιοτατο καταγμα.

Αρα εκει ποιος εφταιγε??εγω που ανεβηκα ή το χκ που δεν εκλεισε???Μετα απο 12 χρ εμπειριας στην πλατη

θυμωνω που κλεινει λογω ομιχλης,αλλα σκεφτομαι τα σπασμενα γονατα και ηρεμω....καπου στη μεση ειναι η αληθεια

Φταίει ο λιφτιέρης και εσύ. Καθόλου στη μέση, οι δυο σας.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα ειχα ξανανεβει πολλες φορες-ηταν η τελευταια κατεβασια κ επεσε ομιχλη.Δε θα μπορουσε να ξερει τι σκι κανω.Εννοεις να μας ειχε σταματησει??(ειχα και παρεα τον metero)


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι ήθελα να το αλλάξω. Φταις μόνο εσύ. Μπορεί και να μη φταίς, μπορεί να συμβει στον καθένα. Αλλά όπως περιγράφεις δεν είχες κανένα έλεγχο πορείας και ταχύτητας. Όπως είχε γράψει και κάποιος υπάρχουν κολωνάκια δεξιά και αριστερά που αν τα βλέπεις ξέρεις που είναι η πίστα και ποια είναι δεξιά και ποια αριστερά. Να υποθέσουμε ότι δεν ήξερες, φταις εσύ. Αν δεν τα έβλεπες, φταίει ο λιφτιέρης. Αν δεν τα έβλεπε κανένας φταίει το χιονοδρομικό.

 

Άντε και να φταίει και η σήμανση του χιονοδρομικού ή το πάτημα. Το ατύχημα που περιγράφεις μπορεί να συμβεί ακόμα και σε baby σε ίσιωμα.. Παράλληλα μπορεί να συμβεί δυστυχώς στον καθένα. Αν είναι να προλάβουμε τέτοια ατυχήματα θα πρέπει άμα την εμφάνιση κούμουλου να κλείνουν όλα τα χιονοδρομικά μπας και πέσει ομίχλη έστω και για 10 μέτρα. Κοινώς θα κάνουμε σκι 10 μέρες το χρόνο όλη μέρα, τις άλλες μέρες δύωρα τρίωρα και τις πιο πολλές καθόλου.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ύστερα από απαιτήσεις των τηλεθεατών μας

 

http://www.livetrack24.com/services/index#services1

 

Σχεδιασμένο από Έλληνα εδώ και 7 χρόνια. Μανώλης Ανδρεαδάκης, ο ήρωάς μας, έχει σώσει ήδη ζωές.

 

Ίσως μπορώ να ζητήσω να κάνει ειδικό για χιονοδρομικά αλλά δεν έχει νόημα. Οποιοδήποτε κινητό με gps το παίρνει. Βασικά τώρα πια υπάρχουν και πολλά άλλα προγράμματα. Έχω το tracker τώρα συνεργάζεται καλά με Samsung.

 

Σας συμβουλεύω να το βάλετε και να μην το ανοίξετε ποτέ σε χιονοδρομικό. Όμως για παράδειγμα:

 

Στην περιφερειακή του Παρνασσού

Στα δέντρα στα Καλάβρυτα

Oπουδήποτε δεν μας βλέπουν από το χιονοδρομικό

Σε ορειβατικό σκι

Σε λούκια κλπ κλπ

Στην Καλιιόπη

ΟΤΑΝ ΒΑΛΕΙ ΟΜΙΧΛΗ (και είσαι κυρία που στα Καλάβρυτα στην πίστα της Στύγας καταφέρει να πανικοβληθεί και να χαθεί παρόλο που στην πίστα της Στύγας αν πηγαίνεις προς τα κάτω...που διάολο κατάφερε να χαθεί Θεε μου??????)

 

Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα να πατας ένα start αχρείαστο να είναι. Έχει κουμπι SOS όταν έχει γίνει η πατάτα

 

Πάντως έχει σώσει ζωές στο παραπέντε, είναι σχεδόν υποχρεωτικό για όποιον πετάει, είναι υποχρεωτικό στους αγώνες, το έχουν βάλει πολλοί ιστιοπλόιοι κλπ κλπ

 

Δεν θα ξεχάσω δύο περιστατικά. Στο πρώτο μου πέφτει το κινητό ενώ πετάω. 15 τηλέφωνα έπεσαν στους άλλους πετάγανε "είναι καλά ο ΜΙΚ? ααα τον βλέπεις πετάει ακόμα οκ, το βλάκα του έπεσε το κινητό". Στο δεύτερο για κάποιο λόγο σταματάει να δουλεέυει. 2-3 τηλέφωνα χτύπησαν αμέσως "είσαι καλά? ο οκ".

 

Με ενημερώνουν από το κοντρόλ ότι τα νέα κινητά έχουν ενσωματωμένα τέτοια προγράμματα που στέλνουν μήνυμα και παίρνουν 112 με συντεταγμένες χωρίς να κάνεις κάτι εσύ εκτός από ένα κουμπι.

Αυτο παιδια θα επρεπε να καρφιτσωθει χθες προχθες και οχι αυριο, στην πρωτη σελιδα!!

  • Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ολα θα φτιαξουν ΜΙΚ μην ανυσηχεις ολα εχουν μπει σε προγραμμα(δεν ξερω τη διαρκεια του) .

 

αν καταφερεις και τους ξυπνησεις θα σε ευγνομωνει πολυς κοσμος ....κυριως ντοπιοι

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια χιονοδρομικά των Άλπεων συνεχίζουν να ρωτάνε με απορία αν θα πάει φυλακή ο υπεύθυνος πιστών αν υπάρξει νεκρός στην ομίχλη και πως δέχονται εργαζόμενοι να δουλεύουν υπό αυτές τις συνθήκες?

 

Κάποια χιονοδρομικά των Άλπεων με απορία διαβάζουν ότι παρά τα παράπονα έκλεισε πάλι λίφτ λόγω ομίχλης. Παράλληλα συνεχίζει να φοροδιαφεύγει κόσμος στην Ελλάδα σήμερα πχ ο υδραυλικός, ο καθηγητής Αγγλικών, ο γιατρός, ο δάσκαλος σκι, ο πιλότος διθέσιου παραπέντε και άλλοι φοροδιέφυγαν, κάποιοι άλλοι λάδωσαν πάλι στην πολεοδομία και για να πάρουν το δίπλωμα, πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι είπαν ωχ αδερφέ άσε με σιγά μη το φτιάξω εγώ αυτό εγώ τη δουλίτσα μου κάνω, αρκετοί σήμερα έστριψαν/πάρκαραν/οδήγησαν μεθυσμένοι/χωρίς κράνος και φυσικά οι κάτοικοι των Καλαβρύτων και της Αράχωβας συνέχισαν να λένε "άντε μωρέ το χιονοδρομικό, αυτοί είναι άχρηστοι εκεί πάνω, εμείς επειδή είμαστε όμορφοι πρέπει να βγάζουμε λεφτά".

 

Θα έπαιρνα την καραμπίνα αλλά θα έπεφτα στο ίδιο σημείο με αυτούς που για να δείξουν την αντίθεσή τους στο Bullying πήγαν να λιντσάρουν μερικούς. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γράφω και επισημάνω σε όλους την ανάγκη να φωνάξουμε δεν πάει άλλο.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...