Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Για τους περισσότερους Αθηναίους χιονοδρόμους, ΧΚΚ = Στυγα. Επίσης πάρα πολλοί δεν θέλουν να ακούσουν για άγκυρα. Τέλος η πίστα Νεφέλη είναι μια εκπληκτική πίστα για μετρίους χιονοδρόμους ενώ η Ειρήνη και η Αντιγώνη είναι σαφώς πιο δύσκολες (ή έτσι φαίνονται για ανθρώπους που μόλις έχουν περάσει το στάδιο του αρχαρίου).

Οπότε (κατά τη γνώμη μου) καλά κάνει η διεύθυνση και δίνει το βάρος στη Στύγα. Εδώ που τα λέμε κάτι θα ξέρουν κι αυτοί...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εχει παρθει συνειδητα η αποφαση να γινει ο χελμος χιονοδομικο αρχαριων τοτε καλα κανει

Εγω παντος ειμαι απο τις εξαιρεσεις που συνεχιζω να ανεβαινω τακτικα μετα απο χιονοπτωση

Δεν βρισκω παρεα πια οι περισσοτεροι μου λενε ..μπα αστο θα φαμε ακυρο

Το σκι που κανεις με την Στυγα ειναι 5 λεπτα την ωρα

Με την αγκυρα ειναι πολυ περισσοτερο

Edited by Hellbent
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εχει παρθει συνειδητα η αποφαση να γινει ο χελμος χιονοδομικο αρχαριων τοτε καλα κανει

Εγω παντος ειμαι απο τις εξαιρεσεις που συνεχιζω να ανεβαινω τακτικα μετα απο χιονοπτοση

Δεν βρισκω παρεα πια οι περισσοτεροι μου λενε ..μπα αστο θα φαμε ακυρο

Το σκι που κανεις με την Στυγα ειναι 5 λεπτα την ωρα

Με την αγκυρα ειναι πολυ περισσοτερο

 

Σωστός ο Hellbent! Αν αυτή είναι η βούληση της νέας διεύθυνσης ας μας το ανακοινώσει, για να πάρoυμε και εμείς τις αποφάσεις μας και να μην ελπίζουμε για αλλαγές. Προσωπικά, νομίζω ότι η Νεφέλη είναι μια εύκολη κόκκινη με μεγάλα (1 χλμ) μπλε τμήματα, πολύ καλή για αρχάριους αλλά μέχρι εκεί. Και με το lift των 13', συνδιασμένο με μια 15λεπτη αναμονή (ΣΚ & αργίες), πράγματι βγάζει γύρω στα 7' σκι την ΩΡΑ (αλλιώς είναι στα 13').

Η άγκυρα αντιθέτως είναι η πρόσβαση σε Αντιγόνη και Ειρήνη: η πρώτη είναι μια πολύ αξιόλογη πίστα (δύσκολη κόκκινη με ένα αρχικό μαύρο τμήμα), που μπορείς να την κάνεις παίρνοντας ένα μόνο (σχετικά) γρήγορο lift. Η δεύτερη είναι μακράν η καλύτερη πίστα του ΧΚΚ, είναι και για προχωρημένους αρχάριους (μόνο τα πρώτα 100μ είναι λίγο πιο απαιτητικά) και έχει σταθερή κλίση μέχρι κάτω (δεν έχει μπλε τμήματα). Πρέπει όπως να πάρεις 2 lift συνολικού χρόνου 10' για να κάνεις τελικά 3' σκι.

 

Η λογική λέει ότι προσπαθείς (αν μπορείς) να δίνεις πρώτα την άγκυρα για να ανοίξεις 2 πίστες, μιας και η προετοιμασία της άγκυρας παίρνει περισσσότερο χρόνο. Και μετά δουλεύεις την Στύγα. Να θυμίσω επίσης ότι και τα 2 lift είναι διθέσια και ότι η άγκυρα είναι 2 φορές πιο γρήγορη!! Οπότε, θα ξεπέταγε περισσότερο κόσμο, πολύ πιο γρήγορα! Οι παλαιότερες δ/νσεις μάλλον το ήξεραν αυτό και γι'αυτό έδιναν πρώτα την άγκυρα.

 

Τώρα, αν κάποιος δεν του αρέσει η άγκυρα, ε, ας την παίρνει λίγο πιο συχνά για να την συνηθίσει. Το να την μάθεις είναι (βαριά) υπόθεση μισής μέρας (εγώ είμαι ένας από εκείνους που σιχαινόταν τις άγκυρες και τις απέφευγε όπου τις έβρισκε), απλά θέλει λίγο θέληση και καλή διάθεση.

 

Έτσι θα γλυτώναμε τις τρελλές ουρές στην στύγα και όλοι θα ήταν χαρούμενοι, μιας και θα υπήρχαν 2+1 καλές πίστες για όλους!

  • Like 2

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ξαναπήγα στα Καλάβρυτα. Όλες οι πίστες (πλην Αντιγόνης) ήταν ανοικτές, υπήρχε πολύς κόσμος, ελάχιστες ουρές, μίκρης έντασης άνεμος, καλοστρωμένες πίστες και ομίχλη στις κορυφές Στύγας και Άρτεμις. Μέχρι τις 11:00 η κατάσταση παρέμεινε έτσι, με την ομίχλη να ανοίγει κατά διαστήματα. Μετά η ομίχλη πύκνωσε και σταδιακά μέχρι τις 12:00 έκλεισαν τα πάντα: η Νεφέλη ήταν με ομίχλη μέχρι το τελευταίο απότομο πριν την Βαθειά Λάκκα και η Ειρήνη μέχρι την σύνδετικό με την Δάφνη. Οι πίστες, κάτω από την έντονη συννεφιά-ομίχλη, πήραν αυτό το γνωστό άσπρο ομοιόμορφο χρωματάκι που δεν σου επιτρέπει να χαράξεις γραμμές, μιας και χάνεις όλα τα σημεία αναφοράς. Παράλληλα ο άνεμος αυξήθηκε σε ένταση και άρχισε να βρέχει-χιονίζει. Εγώ 12:45 έφυγα, όσοι έμειναν μου είπαν ότι ο καιρός χειροτέρεψε ραγδαία αμέσως μετά.

 

Ουσιαστικά δεν μας την έκανε την χάρη σήμερα αλλά το ξέραμε ότι ο καιρός θα χειροτέρευε - απλά δεν ήταν από το μεσημέρι αλλά από νωρίς το πρωί. Υπομονή, την επόμενη φορά!


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

η Νεφέλη είναι μια εύκολη κόκκινη με μεγάλα (1 χλμ) μπλε τμήματα, πολύ καλή για αρχάριους

 

Ντάξει δεν είναι κ για αρχάριους. Μη λεμε ότι να 'ναι γιατί δε θέλει κ πολύ να γεμίσει φορμάτους κ τζινάτους (no offense - όλοι μας υπήρξαμε) το βουνό στα 2320μ. Συμφωνώ κ γω ότι με άγκυρα κάνεις περισσότερο κ ποιοτικότερο σκι.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

...φορμάτους κ τζινάτους ...

 

χαχαχαχαχαχαχα

ο καλύτερος ορισμός που έχω ακούσει για το πλήθος αρχαρίων! Θα έπρεπε να προστεθεί στο Μπαμπινιώτη.

 

(και εγώ υπήρξα, φυσικά)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο σενάριο που και τα δύο έχουν χιόνι: Σαν σκι όποιος λέει ότι η Στύγα είναι καλύτερη από την Ειρήνη...δεν έχει και πολλά επιχειρήματα. Τις μισές μέρες που στην Στύγα θα βρεις πάγο κάπου στην Ειρήνη δεν θα βρεις, σκι με θέα τη μισή Ελλάδα και ελατοδάσος και όλο το Χελμό vs θέα τη γούβα της Στύγας, 5 καταβάσεις την ώρα vs 3 καταβάσεις της ώρα.

 

Έλα πες την αλήθεια...έχεις; κάνει όλη μέρα σκι σε συρόμενα και κατάλαβες ότι για το σώμα σου η αργή πολύ αργή εξωφρενικά αργή καρέκλα είναι "κουράζομαι στο σκι μου σήμερα, δε ξέρω εκείνη τη μέρα με τα συρόμενα έκανα πιο ωραίο σκι"

 

 

Ντάξει δεν είναι κ για αρχάριους. Μη λεμε ότι να 'ναι γιατί δε θέλει κ πολύ να γεμίσει φορμάτους κ τζινάτους (no offense - όλοι μας υπήρξαμε) το βουνό στα 2320μ. Συμφωνώ κ γω ότι με άγκυρα κάνεις περισσότερο κ ποιοτικότερο σκι.

 

Non taken FLY ΤΖΙΝ (στα 2250 στη φώτο)

post-6-0-33654400-1422291414_thumb.jpg

 

Πιθανότατα θα πρέπει να προστεθεί και ο σαβουρογαμώσαυρος ο χιονώδης

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αρε θοδωρε γκαντεμη , σου ειπα α παε απέναντι...

λοιπον χοντρα χοντρα για να κανεις τουριστικο σκι θελεις χιόνι και χιονοδρομικο.

τα καλαβρυτα χιονι εχουν...

για να πω εκφραση του συρμου ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ σκι ΕΚΤΟς 9-11.

πυλωνες στυγας σκληρο, ανακατοπατημενο, ευκολο

αρτεμη, αυγο, απάτητο,

βαρυ αλλα...απυθμενο

το πρωτο σοβαρο εκτος φετος, 26 γενάρη...

11 με 12 εκλεισε αρκετα, δεν με ενοχλησε ιδιαιτερα.

12 ακριβως εχω περασει το σχοινί και παω να ξαναπεσω πυλώνες, ερχεται το παιδι και μου λέει ευγενικοτατα, εκλεισε η στυγα, καλυτερα να πας απο πιστα, τρελος δεν ειμαι να με ψαχνουν, βεβαιως τον ακουσα, τότε γυριζαν αναποδα οι πιστερ τα καθισματα στην κορφη, φυσουσε αλλά γενικα φυσαει στα βουνα... μου ειπαν οτι θα χειροτερεψει γι αυτο την κλείνουν...

ως γατα αμέσως να τσεκάρω την αρτεμη (τα λέγαμε χθες), ολα καλα οι αγκυρες γυριζαν νορμαλ εκει ψηλά,

αμ δε... μετα απο μερικες γυρες, στην μία εκλεισαν και το... εναέριο...

αερας ειπαν...

στην αγρια ζουγκλα της ελληνικης τουριστικης χιονοδρομίας ισχύει το <ας προσεχες>

που πας ρε καραμητρο με 20 κμ/ωρα νοτια στην κορφη στο φορκαστ και 4 μποφωρ στο γιουγουεδερ??????????????????

σε συνδιασμο με καθημερηνη και 50% μπουχο, υπάρχει περίπτωση να μην εχεις προβλημα?????

αχ ου γαρ μονο ερχεται το γηρας....

αλλά και που να πας? απέναντι? αφου δεν εχει χιονι?

τικ τακ το ρολοι και ενας μηνας εμεινε και εχουν μεινει 78 μοναδες....

εκανα ακομα και στο βιετναμ μεχρι τις 2, βαρεθηκα και εφυγα, χιονιζε κιολας , πραγμα σπάνιο φετος αλλά πολυ συνιθησμενο στα χιονοδρομικα,

υπήρχε ομως η αισθηση του <ακομα εδω εισαι, αντε σπιτι σου, να πάμε και στο δικο μας θεομηνία εχει>

bonus χαλαζοχιονοπτωση στην μοτορ οιλ, το στωσε κανονικα, πανικος οι νοικοκυραιοι, μπηκαν τα γιδια στην λεα.... 1 ωρα καθυστερηση.

  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Τετάρτη τι λέτε αξίζει να ανέβουμε?


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Μη λεμε ότι να 'ναι γιατί δε θέλει κ πολύ να γεμίσει φορμάτους κ τζινάτους (no offense - όλοι μας υπήρξαμε) το βουνό στα 2320μ. Συμφωνώ κ γω ότι με άγκυρα κάνεις περισσότερο κ ποιοτικότερο σκι.

 

Τρελός ορισμός αρχαρίων!! :respect:


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

αρε θοδωρε γκαντεμη , σου ειπα α παε απέναντι...

λοιπον χοντρα χοντρα για να κανεις τουριστικο σκι θελεις χιόνι και χιονοδρομικο.

τα καλαβρυτα χιονι εχουν...

για να πω εκφραση του συρμου ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ σκι ΕΚΤΟς 9-11.

πυλωνες στυγας σκληρο, ανακατοπατημενο, ευκολο

αρτεμη, αυγο, απάτητο,

βαρυ αλλα...απυθμενο

το πρωτο σοβαρο εκτος φετος, 26 γενάρη...

11 με 12 εκλεισε αρκετα, δεν με ενοχλησε ιδιαιτερα.

12 ακριβως εχω περασει το σχοινί και παω να ξαναπεσω πυλώνες, ερχεται το παιδι και μου λέει ευγενικοτατα, εκλεισε η στυγα, καλυτερα να πας απο πιστα, τρελος δεν ειμαι να με ψαχνουν, βεβαιως τον ακουσα, τότε γυριζαν αναποδα οι πιστερ τα καθισματα στην κορφη, φυσουσε αλλά γενικα φυσαει στα βουνα... μου ειπαν οτι θα χειροτερεψει γι αυτο την κλείνουν...

ως γατα αμέσως να τσεκάρω την αρτεμη (τα λέγαμε χθες), ολα καλα οι αγκυρες γυριζαν νορμαλ εκει ψηλά,

αμ δε... μετα απο μερικες γυρες, στην μία εκλεισαν και το... εναέριο...

αερας ειπαν...

στην αγρια ζουγκλα της ελληνικης τουριστικης χιονοδρομίας ισχύει το <ας προσεχες>

που πας ρε καραμητρο με 20 κμ/ωρα νοτια στην κορφη στο φορκαστ και 4 μποφωρ στο γιουγουεδερ??????????????????

σε συνδιασμο με καθημερηνη και 50% μπουχο, υπάρχει περίπτωση να μην εχεις προβλημα?????

αχ ου γαρ μονο ερχεται το γηρας....

αλλά και που να πας? απέναντι? αφου δεν εχει χιονι?

τικ τακ το ρολοι και ενας μηνας εμεινε και εχουν μεινει 78 μοναδες....

εκανα ακομα και στο βιετναμ μεχρι τις 2, βαρεθηκα και εφυγα, χιονιζε κιολας , πραγμα σπάνιο φετος αλλά πολυ συνιθησμενο στα χιονοδρομικα,

υπήρχε ομως η αισθηση του <ακομα εδω εισαι, αντε σπιτι σου, να πάμε και στο δικο μας θεομηνία εχει>

bonus χαλαζοχιονοπτωση στην μοτορ οιλ, το στωσε κανονικα, πανικος οι νοικοκυραιοι, μπηκαν τα γιδια στην λεα.... 1 ωρα καθυστερηση.

 

Πήγα την Κυριακή και είχε τέλειο καιρό αλλά δεν είχε άγκυρα.. είπα να πάω την Δευτέρα μπας και τσουλήσω λίγο σε Ειρήνη, σχετικά ΟΚ ως τις 11:00, μετά τρελή φόλα. Αποκορύφωμα, ανεβαίνω Στύγα ενώ κλείνουν όλα, αρχίζω το κατέβασμα, δεν έβλεπα ούτε στα 3 μέτρα! Όχι η χειρότερη φορά μου με ομίχλη αλλά μεγάλη ταλαιπωρία.. παραλίγο να με φάει λάχανο και ένας snowboardας από πίσω, τελευταία στιγμή τον είδα (άκουσα) και έκανα στην άκρη! Κάποιος γρουσουζεύει σίγουρα, ακόμα δεν τον έχω βρει!

Και εγώ θα ήθελα Παρνασσό αλλά θέλω και Φτερόλακα που είναι ακόμα κλειστή.. και έχω άλλες 76 μονάδες στην κάρτα, λες να μου φτάσει μέχρι το τέλος της σεζόν; :evil: Να σου πω, σκέφτομαι ότι πρέπει να την πάρουμε και του χρόνου, όταν θα έχει και η Φτερο διαστημικό lift!! Για το ΧΚΠ ρε γαμώτο! :popo:

Edited by Theodoros Kafasis

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλο το γελιο αλλα και λιγο σοβαρα....

ξερει κανεις τι τρεχει με την αγκυρα?

περα απο το οτι ειναι 30 χρονό.

σημερα παλι μυριζε εντονα καμμενα λάδια και δεν την ανέβηκα καμμια φορα χωρις να σταματησει τουλαχιστον μια φορα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχα!

τσεκάρετε τώρα το forecast!


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια αντε να περασουμε καλα τη τεταρτη :)

Pepe ,για την Τεταρτη 50% να ειμαστε μαζι καλαβρυτα, 50% να ειμαι Παρνασσο.Αναμενουμε καιρο,προβλεψεις,προγνωστικα,αποδοσεις κτλ κτλ..


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο αν ξερεις τιποτα για το καιρο πες μας να μην ερθουμε τζάμπα !!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο,ειμαστε σε πεντάλεπτη ετοιμότητα για Τετάρτη,στοπ.Περιμένω ενημέρωση απο ξάδερφο,στοπ.Αν μας κάτσει και ο καιρός θα είναι σουπερ με σκι νον στοπ!!!

  • Like 3

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμεις απο τιμ Ζάκυνθος :) εκει θα ειμαστε,ελατε να κανουμε εθνικό :) μίτινγκ

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι καλά!

Κάτσε να δούμε πόσα θα δώσει

τελικά από αυτά που λέει σήμερα

και μετά χαιρόμαστε όλοι μαζί!!

  • Like 3

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βέβαια στη βάση δίνει κ πολλή βροχή τη Κυριακή... Μακάρι ό,τι πέσει, να είναι χιόνι.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι από όσα λέει να ρίξει έστω και τα μισά και χωρίς αέρα!

  • Like 3

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...