Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Χαχαχαχα!!

Συμβαίνει τώρα!!

Ενσ ζευγάρι με νυφικό και κουστούμι πάνε στον αγιο υακινθο.

Δεν ξέρω αν είναι απλώς για φωτογραφίες ή αν θα κάνουν και έναν τύπου γάμο!!

Ωραίοι είναι!!

 

 

Σιγά μην άφηνε ο Γιώργος το σκηνικό αυτό χωρίς φωτογραφίες....!

:P:hair::pic:

  • Like 1

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή πέφτει πολύ γκρίνια και πραγματικά έχει κουράσει πολύ αυτό,αφήστε το χκ να κάνει την δουλειά του όπως αυτό κρίνει σωστά σε μέρες με ομίχλη και αέρα (και όταν έχει χιονίσει πρόσφατα) Και ξεκολλάτε λίγο με την καραμέλα της στυγας (και της Άρτεμης). Υπάρχουν και άλλες πλαγιές του κέντρου που μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το σκι του, ότι επίπεδο και να είναι.

 

Τσεκούρας 2004

Ρε σεις σε λιγοτερο απο μερικες μερες θα λιωσουν τα παντα και σεις κοιταζετε τον Γαιδαρο στα δοντια ρε, μετα θα βγαινετε και θα μυξοκλαιτε που θα σας καιει ο υδραργυρος και θα σκεφτεστε τι καλα να ειχα τωρα εστω και το βιετναμ, ρε τι λετε ρε, ρε δεν παιζεστε με τιποτα ρε, ρε πατε και ρουφηξτε το εσεις πριν μας το ρουφηξει η μανα γη ρε!!!! -_-

  • Like 6

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aνεβαινω για Π-Σ :D

Tελευταιο χειμωνιατικο σκηνικο μαλον για φετος

φαινεται να εχει βαλει 4-5 ποντακια

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή πέφτει πολύ γκρίνια και πραγματικά έχει κουράσει πολύ αυτό,αφήστε το χκ να κάνει την δουλειά του όπως αυτό κρίνει σωστά σε μέρες με ομίχλη και αέρα (και όταν έχει χιονίσει πρόσφατα) Και ξεκολλάτε λίγο με την καραμέλα της στυγας (και της Άρτεμης). Υπάρχουν και άλλες πλαγιές του κέντρου που μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το σκι του, ότι επίπεδο και να είναι.

 

Τσεκούρας 2004

 

 

Πότε το είπε αυτό ο Τσε, πριν τον Ίκαρο ή μετά?

:on2long:


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετά


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η άποψη μου για την στύγα που έκλεισε στις 12,30 είναι ότι την έκλεισαν γιατί δεν την χρησιμοποιούσε κανείς από κάποια στιγμή και μετά.

Φτάσαμε το πρωί σε ένα βουνό με πολύ ομίχλη και ήταν όλα ανοιχτά.


 

δεν υπηρχε white out πουθενα σημερα.

 

 

Ανεβήκαμε δύο φορές στύγα νωρίς, και συναντήσαμε 2 να κατεβαίνουν με το λιφτ και έναν στην πιστα να προσπαθεί να προσανατολιστεί για να φτάσει κάτω. ΚΑΙ τις δύο φορές ήταν το απόλυτο white out.

Αργότερα υπήρχαν ανοίγματα στο βουνό αλλά ποτέ (πλην λίγων λεπτών ) στην στύγα, ενώ οι πλαγιές που καλύπτει η αγκυρα έγιναν αποδεκτές έως πολύ καλές .

 

Αυτά είδα εγώ και οι υπόλοιποι (πλήν ενός) που είμασταν επάνω , και να επαναλάβω ότι η άποψη γιατι έκλεισαν την στύγα είναι προσωπική και την επικροτώ (που την έκλεισαν)

Edited by bialex
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Vro,πολύ γρίνα μωρ΄αδελφέ μου....τόση πολλή....που ούτε ΄γώ δεν την αντέχω(είμαι γαϊδούρι στην υπομονή)...και για να καταλάβεις την έκταση της γρίνας σου,δες πόσα like έχεις στο κάθε post σου!

  • Like 1

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει και έκλειψη αύριο...

 

Ορίστε μας γράψαν και οι εφημερίδες (σημερινό πρωτοσέλιδο ΝΕΑ).

post-6-0-48453300-1426800048_thumb.jpg

 

Πάντως να τα θυμηθείτε όσα λέτε την ημέρα που θα βγάλει λιακάδα και θα είναι κλειστή η Στύγα λόγω ομίχλης. όπως και το ότι έχει κλείσει και η Άρτεμης λόγω ομίχλης...

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Vro,πολύ γρίνα μωρ΄αδελφέ μου....τόση πολλή....που ούτε ΄γώ δεν την αντέχω(είμαι γαϊδούρι στην υπομονή)...και για να καταλάβεις την έκταση της γρίνας σου,δες πόσα like έχεις στο κάθε post σου!

καλα αυτο με τα like εδω μέσα οπως και σε κάθε φόρουμ σηκώνει πολυ (ανούσια) συζήτηση...
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πάντως να τα θυμηθείτε όσα λέτε την ημέρα που θα βγάλει λιακάδα και θα είναι κλειστή η Στύγα λόγω ομίχλης. όπως και το ότι έχει κλείσει και η Άρτεμης λόγω ομίχλης...

 

Να είσαι σίγουρος ότι θα του κράξουμε όπως το έχουμε κάνει και πολλές φορές στο παρελθόν

 

Αλλά εγώ είπα μια άλλη άποψη

 

 

 

Η άποψη μου για την στύγα που έκλεισε στις 12,30 είναι ότι την έκλεισαν γιατί δεν την χρησιμοποιούσε κανείς από κάποια στιγμή και μετά.

 

.....και να επαναλάβω ότι η άποψη γιατι έκλεισαν την στύγα είναι προσωπική και την επικροτώ (που την έκλεισαν)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πνεύμα του ΜΙΚ ειναι εντελώς διαφορετικό απ'αυτο που νομιζω οτι αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι.

Ενας αναβατήρας μπορει να μην λειτουργεί είτε γιατι δεν το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες, είτε γιατι η πίστα που εξυπηρετεί ειναι ακατάλληλη για χιονοδρομια.

Ακατάλληλη για χιονοδρομια μια πίστα ειναι οταν εχει πέτρες που δεν μπορούν να μπαλωθουν, χιονοστιβάδα που δεν εχει σκάσει και δεν μπορω να ανακαλέσω απ τη μνήμη μου κάποιον άλλον.

Σε ομίχλη ενα σωστα προετοιμασμένο ΧΚ πρεπει να μπορει να λειτουργεί και απο εκει και περα να ειναι στην ευκαιρία του χιονοδρομου.

Υπαρχει η σωστή σήμανση;

Το προσωπικό ενημερώνει οπως πρεπει τους χιονοδρομους για την κατάσταση που επικρατεί;

Τηρούμε σαν το "απολαύστε υπεύθυνα";

Εχω μάθει να ακολουθώ κανόνες; Και τι θα γίνει αμα δεν τους ακολουθήσω και κανω το δικο μου; (Ειναι ισως η πρωτη σκεψη που σου'ρχεται στο μυαλο)

Ουτε εγω θα παω στην ομίχλη. Η αμα παω θα παω στην πίστα που ξερω απ έξω. Γιατι η σήμανση δεν ειναι η καλύτερη δυνατή στα περισσότερα ΧΚ και γω δεν ειμαι πολυ καλός χιονοδρομος.

Αν μου τύχει ομως, κάποιοι δάσκαλοι μου το έχουν διδάξει, τι να κανω για να μην θέσω τον εαυτό μου σε κίνδυνο. Ποια ειναι τα σημάδια που πρεπει να εχω.

Μας προσφέρεται αυτο που πρεπει απ τα ΧΚ; Και το "πρεπει" το θέτει η παγκόσμια πρακτική και οι ειδικοί στο καθε θέμα.

Θα οδηγήσεις οπως σου λεει ο ΚΟΚ.

Σε περίπτωση που σε διατάξει τροχονόμος να σταματησεις, θα κοκαλωσεις εκει που θα σου υποδειξει. Αλλιως ξερεις τις συνέπειες.

Στο βουνο; Ξερεις; Υπάρχουν;

 

http://www.skimag.gr/ΠροβολήΆρθρου/tabid/67/ArticleId/272/People-of-the-mountain.aspx

 

Edit: ο φιλος μας ο Γιάννης ζαλίζεται πολυ εύκολα στην ομίχλη. Εγω λιγοτερο και ας ξερω λιγοτερο σκι. Ο άλλος καθολου. Ποτε πρεπει να κλεισει; Πρεπει;

Edited by GiGi
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρς παιδιά τσακώνεστε χωρίς εμένα !!!???

  • Like 5

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

είδες που καταντήσαμε :sick:

 

αλλα

 

 

 

εσύ φταις που εξαφανίστηκες :detective:

  • Like 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχετε δει σε καποιο χιονοδρομικο να σταματανε ενα λιφτ επειδη δεν εχει κοσμο η δεν το χρησιμοποιει ??? εγω οχι και ειμαι σε προχωρημενα γηρατεια

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θέλει ο σύλλογος σας να κάνει κάτι..... Ας πιέσει εκεί που πρέπει να πιέσει.στο υπουργείο ανάπτυξης στους Αχαιούς βουλευτές στον Περιφερειάρχη στο δήμαρχο κ όπου αλλού έχει άκρες μπας κ βάλουν τον κωλο τους κάτω κ δουλέψουν το ΕΣΠΑ

Για να γινει αυτο θα πρεπει να ειμαστε 5000 μελη συλλογου και οχι 5000 μελη φορουμ.

αλλιως με τι δυναμικη περιμενεις εσυ να αλλαξει κατι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογική του στυλ: "Αυτά γίνονται έξω κι όχι εδώ, και να πηγαίνεις μόνο έξω αφού μπορείς, κι εμείς εδώ καλά περνάμε με αυτά που έχουμε στην ψαροκώσταινα" προσωπικά δε με βρίσκει σύμφωνο ούτε στο ελάχιστο.

Ναι, πατάτες έχουν γίνει στην οργάνωση του χιονοδρομικού τουρισμού επειδη κυρίως δεν υπήρχε οργάνωση.

Ναι, στήνονταν ΧΚ για να ζουν τα διπλανά τους χωριά (δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό).

Ναι, κάποιοι δήμοι προτιμούν κλειστό το ΧΚ τους για να κάθεται ο κόσμος κάτω (στα Καλάβρυτα είναι το λιγότερο, αλλού η κατάσταση είναι δράμα).

Ναι, υπάρχουν χίλια δυο στραβά στη χιονοδρομία στη χώρα μας

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ (περα από το χόμπυ μας) ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Πρέπει να αναπτυχθει σωστά.

Πρέπει να γίνουν επενδύσεις που να προσελκύσουν τουρίστες.

Το έχουμε ανάγκη σαν οικονομία.

Και 10 και 20 και 50 εκατ να πέσουν στο ΧΚΠ και στο ΧΚΚ και σε όποιο κρίνεται από αρμοδίους ότι μπορεί να γίνει πόλος τουρισμού.

Είναι πιο αναγκαίο από άλλες επενδύσεις που γίνονται για να γεμίζουν 2-3 άτομα τις τσέπες τους. Με αυτά τα λεφτά τις γεμίζουν οικογένειες, οικισμοί, περιοχές ολόκληρες. Και μάντεψε που θα χαλάσουν το συνάλλαγμα του τουρισμού?? Στη δική σου και στη δική μου επιχείρηση. Να πηγαίνουν τα λεφτά της Αθήνας στα Καλάβρυτα δε φέρνει ανάπτυξη στην Ελλάδα, μόνο στα Καλάβρυτα κι αυτό για όσο μπορεί η Αθήνα να δίνει.

Ναι προτιμώ να πληρώνω το ΧΚΠ παρά το στέγαστρο Καλατράβα.

Όχι σαν χιονοδρόμος αλλά σαν άνθωπος ο οποίος έχει συμφέρον να γίνουν επενδύσεις στη χώρα οι οποίες θα φέρουν έσοδα για μία περίοδο μεγαλύτερη του ενός μήνα μίας ολυμπιάδας.

Και κριτική θα κάνω διαρκώς.

Ειδικά στο ΧΚΚ γιατί είναι το αγαπημένο μου εξαιτίας του πως συμπεριφέρεται σε μένα ως πελάτη. Διοίκηση και προσωπικό. Και όσο καλύτερο θα γίνεται τόσο πιο αυστηρός θα είμαι με αυτό.

Αλλά πάντα καλοπροαίρετα με σκοπό τη βελτίωση.

Κριτική σημαίνει κρίνω όχι κατακρίνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MIK αν θες να κάνεις SKI όπως στο εξωτερικό πας εξωτερικό ,
εδώ δεν υπάρχουν σε όλα τα ΧΚ οι κατάλληλοι αναβατήρες και δεν υπάρχουν και οι νόμοι ώστε να είμαστε όλοι καλυμμένοι (ΧΚ και χιονοδρόμοι) και δεν θα υπάρξουν και για τα επόμενα 20 χρόνια, γιατί δεν υπάρχουν οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες για την πλήρη ανάπτυξη στον τομέα αυτόν.

Τα χκ κέντρα στο εξωτερικό ξεκινούν από τα 700μ υψόμετρο μέχρι τα 3000+++ μ, το οποίο δίνει την δυνατότητα στο χκ να λειτουργεί παντός καιρού, εδώ είσαι από τα 1900μ και στην καλύτερη 1700μ μέχρι τα 2350 που είναι Χελμός και Παρνασσός με αποτέλεσμα να είσαι τις περισσότερες μέρες μέσα στον αέρα και στην ομίχλη.
Οπότε είναι θέμα λόττο το να πας και το να κάνεις 450χλμ και 150€ έξοδα για μία μέρα ή 250€ για μια οικογένεια , δεν νομίζω ότι είναι ποια κάποιος διαθέσιμος να τα δώσει, γιατί όποιος έχει την δυνατότητα να τα δώσει έχει και την δυνατότητα να πάει στο εξωτερικό, οπότε προτιμάει να πάει εξωτερικό παρά εδώ για να δει εάν του κάτσει.
όσον αφορά το ski στην ομίχλη, δεδομένου της νοοτροπίας του μέσου Έλληνα σκιερ καλά κάνουν και τα κλείνουν εάν έχει πολύ ομίχλη, θα μπορούσαν εάν θέλανε να φτιάξουν χρωματιστή διαγράμμιση για τέτοιες περιπτώσεις όπως κάνουν και σε πολλά ΧΚ του εξωτερικού.
  • Like 3

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ομως

απεναντι το <κραξιμο> εφερε αποτέλεσμα.

πατήσανε (οπως πατησανε...).

μην υποτιμάτε την δυναμη που εχει αυτο το φορουμ.

αρκει να υπάρχουν επιχειρήματα και διαθεση υπερασπισης των δικαιωματων μας.

Ο τουρίστας χιονοδρόμος δεν ειναι ουτε παθητικος θεατής ούτε επαγγελματίας αθλητης.

Το χόμπυ του απαιτεί σανταρ ασφαλείας τα οποια ακριβοπληρώνει.

Η αλπικη χιονοδρομικη παραδοση, που ειναι ιστορικο δημιουργημα, δεν λεει τυχαια οτι τα λιφτ δεν κλεινουν λογω ομιχλης.

Αφ ενος η ομιχλη ειναι αναποσπαστο κομματι του βουνου, αρα δεν μπορει να σταματα τα χιονοδρομικα. Τα χιονοδρομικα πρεπει να ειναι επαρκως εξοπλισμενα (ανθρωποι, σημανση κλπ) για την αντιμετωπιση της. Χιονοδρομικο που σταματαει λιφτ λογο ομιχλης δειχνει οτι πιστευει οτι δεν εχει επάρκεια στην αντιμετωπιση της, τόσο απλα.

αν η πιστα της στυγας ειναι επικυνδινη με ομιχλη, πρεπει να κλείσει δια παντως.

Η ομιχλη στο βουνο μπορει να πεσει σε χρόνο dt ακόμα και σε ηλιολουστη μέρα, το δε δυστυχημα θα γινει λογω δομικης επικυνδυνωτητας της πιστας και οχι λογω ομιχλης, με την προυποθεση της τηρησης ολων των μετρων (πιστερ, σημανση, πατημα, χιονοδρομικη συμπερηφορα).

 

πολύ καλή η ιδεα του metero

χθες αναρωτιομουν αν υπάρχει οικολογικη μπογια (κατα προτιμηση να διαλύεται σε λιγα 24ωρα).

παλια ρίχναν κομματια απο ελατο (ναι το ξερω οτι ειναι αντιοικολογικο, αλλά ηταν παλια ιστορικη πρακτικη απο την εποχη που τα κλαδια ελατου ηταν η βασικη χειμωνιατικη κτηνοτροφικη τροφη).

Edited by vro
  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή οι επαγγελματίες θα φυσαγαν κ θα εδιωχναν την ομίχλη εεεεε; Ρε φίλε όταν γκρινιάζεις.... Να γκρινιάζεις για ουσιαστικό λόγο κ όχι γιατί στο κλείσανε για να μην κοπανισεις πουθενά.....άμα στο άφηναν ανοιχτό κ κοπάνησε.... Μετά θα γκρινιάζες γιατί δεν το κλείσανε.δεν σε βρίσκουμε πουθενά.εσυ γκρινιάζεις απλά για να γκρινιάζεις κ να βρίζεις...κ αυτούς που λες εσύ καραγκιόζηδες έχουν ξυπνήσει απο τις 6 για να κανείς σκι.αλλα ούτε κ αυτό σε νοιάζει μαλλον

 

εγω ξυπνησα στις 5 για ναρθω

μαλλον δεν σε νοιαζει.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο ειναι το τελευταιο που εχω και ειναι αρκετα παλιο

παντως στα εργα ΚΑΠ της περιφερειας για το 2015 δεν υπάρχει τιποτα.

οι ενταξεις στο νεο εσπα τωρα μαγειρευονται.

ο δημος καλαβρυτων ξερει, ας τον ρωτησει ο συλλογος.

 

ΒΛ9Φ46ΨΧΨΤ-ΙΤΟ.pdf

 

 

post-911-0-70415100-1426846072_thumb.jpg

 

 

 

 

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη επιτυχια στα παιδια που περνουν σημερα κ αυριο μερος στο free ride contest και ιδιαιτερα στα παιδια απο βασιλιτσα!!!μει δε φορς μπι γουιθ γιου ναουμ !!!

  • Like 6

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει η σημερινή μέρα στο βουνό!

Έχει ρίξει και λίγο φρέσκο από πάνω και οι πίστες είναι χαλι!

Ο καιρός κάνει πάλι τα κολπα του(μια ομίχλη μια ήλιο) αλλά με φοβερό παρεακι βγήκε πάλι υπέροχο σκι.

Το καλύτερο της ημέρας είναι ότι ξεπέρασα τον φόβο μου και κατέβηκα πάλι την αγαπημένη μου πίστα την ειρήνη Και μάλιστα με λίγο ομίχλη.

Ευχαριστώ τον πεπε τον γιατρό και τον αλκα για αυτό!!

  • Like 5

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν το εκδοτήριο στα Καλάβρυτα θα λειτουργεί αύριο?


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...