Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Θα παρακαλέσω το θέμα μας να μην πάει σε πολιτική κουβέντα.

• Like 1

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

πάντως οσο και αν μου καθεται

η ιστορία δικαιωσε τον Πολκα.

θυμαμαι τα καλάβρυτα προ χιονοδρομικου

που δεν ηταν και το τελος του κοσμου

οδοντωτος, αγ. λαυρα, μεγα σπηλαιο κλπ

μην ξεχναμε οτι εκεινη την εποχη ειμασταν και ελαφρως εθνοβλαμμένοι (στα σχολεία τους τρωγαμε τους τουρκους πρωι,μεσημερι, βράδυ), απο δε θρησκεία , ο εκκλησιασμος ηταν υποχρεωτικός απαξ μηνιαιως, αμα επεφτες και σε καναν τρελαμενο σωτηροζωικο, απαξ ημεραισιως....

αρα τα καλαβρυτα ηταν κατι σαν προσκυνημα

παρ ολα αυτα 2 μαγειριά ειχε ολα και ολα, 2 μπακαλικα και το ζαχαροπλαστειο του ερμιδη

καταφερτζης ο πολκας εψησε τους γερμανους που τοτε καναν εργασιοθεραπεια μετανοιας σε χωρια που ειχαν ξεπατωσει οι ναζι να δωσουν βοηθεια το πρωτο λιφτ, μετα αρχησε το πιρι-πιρι με τον μεγαλο, ασχετοι και οι 2 απο χιονι, αν σκεφτεις τωρα μιλαμε για θρασσος να θες να κανεις τον τοπο σου αραχωβα.

επεσαν τα εοκικα πακετα (δεν θυμαμαι 1 ή 2 ντελορ, σαν να λεμε τα εσπα της εποχης)

Edited by vro
  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Untitled-459-c.jpg

Χαρος 90's ,δεν ξερω ακριβως ποια χρονια ειναι μου αρεσει σαν φωτο και ειπα να την postaro

• Like 13

μετα το Σ/Κ η αρτεμη κλειστη και η στυγα σε -αιώνια- αναμονή....

Την Κυριακη ειναι το ζουμι,,,τι θα γινει με τα λιφτ , θα ειναι ετοιμα??

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Υπάρχει κάπου (σαν στατιστικό) πόσες μέρες το χρόνο είναι ανοικτή η Στύγα; Το έχω απορία. Για το ΧΚΚ γενικά έχω δεί, αλλά συγκεκριμένα για αυτό;

Υπάρχει κάπου (σαν στατιστικό) πόσες μέρες το χρόνο είναι ανοικτή η Στύγα; Το έχω απορία. Για το ΧΚΚ γενικά έχω δεί, αλλά συγκεκριμένα για αυτό;

http://www2.snowreport.gr/snow/sr_lift_form?htmllicode=28&htmllang=1

Ολο το ζουμι ειναι αν θα καταφερουν να εχουν ετοιμες Στυγα και Αρτεμη απο το πρωι την Κυριακη.

• Like 1

vro ευχαριστώ!

Absinthe Κυριακή παίζεις λόττο με ομίχλη νομίζω. Αν δεν έχει, θα είναι πολύ καλά. Πουδραριστά!

Kυριακη ,ωρες λειτουργιας ξερει κανεις?? 0900-1630?? Η θα εχουμε αλλαγες λογω εκλογων?

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

vro ευχαριστώ!

Absinthe Κυριακή παίζεις λόττο με ομίχλη νομίζω. Αν δεν έχει, θα είναι πολύ καλά. Πουδραριστά!

Η ομιχλη ειναι δυσκολο να προβλεφθει, οποτε ψιλορισκαρεις.

Το ανοιγμα των πιστων ειναι πιο ευκολο να προβλεφθει, αν υπαρχει υπευθυνη ενημερωση απο την προηγουμενη μερα.

Edited by Absinthe
  • Like 2

Γιατι ολοι μιλατε για Κυριακη...?Το Σαββατο δεν παιζει να ειναι καλα επειδη δειχνει χιονι?

Nidecker Score

Γιατι ολοι μιλατε για Κυριακη...?Το Σαββατο δεν παιζει να ειναι καλα επειδη δειχνει χιονι?

Το Σάββατο θα χιονίζει.. μπορεί να έχει και ομίχλη.. και επίσης (το σημαντικότερο) θα φυσάει! Βέβαια, και η Κυριακή δεν φαίνεται να είναι καλύτερη! Μάλλον από Τρίτη θα είναι ΟΚ. To θετικό είναι ότι ΟΛΟΙ μιλάνε για πολύ χιόνι, οπότε cheers, από την επόμενη εβδομάδα είμαστε back to business!!! :animier:

• Like 3

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Untitled-459-c.jpg

Χαρος 90's ,δεν ξερω ακριβως ποια χρονια ειναι μου αρεσει σαν φωτο και ειπα να την postaro

....το ειχε θαψει το βουνο τοτε, αφου τον εχει κανει τον χαρο ισιωμα!!

• Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

αφηστε να χιονισει πρωτα και μετα αποφασιζετε

• Like 2

Αν δεν κάνω λάθος το 2003 η 2004 στο πλατό τηςΣτύγας είχε τοίχο πάνω απο 2μ. Το καρεκλάκι πέρναγε ανάμεσα απο τοίχο χιονιού. Εκείνη τη χρονιά τελευταία μέρα λειτουργίας ήταν Πρωτομαγιά!!! Μεγάλες στιγμές! ♡

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

Πράγματι και αν δεν κάνω λάθος ηταν κλειστή η Στύγα 30 συνεχόμενες ημέρες λόγω θαψίματος το 03-04. Επίσης αν δεν κάνω λάθος πιο πολύ χιόνι είχε το 02-03 με τα περίφημα 7 μέτρα που κανένας δεν μπόρεσε να μετρήσει. Το 01-02 ήταν χάλια χωρίς χιόνι. +- μια χρονιά. Και πρόπερσι πέρναγε από τοίχο χιονιού το καρεκλάκι μικρό αλλά σε κάθε πρίπτωση τοίχο, είχαμε χάσει μέρες γιατί έπρεπε να κατέβει το ρατράκ να ξεθάψει.

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας είναι ότι όταν βάζει τόσο χιόνι η πλαγιά της Στύγας λειτουργεί σαν παγετώνας και κατεβαίνει σιγά σιγά οπότε πρέπει να σκάβεις πάνω από τις κολώνες αλλιώς θα τις γείρει το χιόνι. Στις Άλπεις θα δείτε πολλές κολώνες σε μεγάλη κλίση να έχουν σαν μύτη παγοθραυστικού προς τα πάνω. Ποιος θα ξεχάσει τον Vinsent να σκάβει και να φωνάζει "merd" όταν δίπλα του περνάει ο μπαμπαστρουμφ?

Ας μιλήσει κάνας ντόπιος αλλά...κάτι μου λέει ότι σε μια βδομάδα θα λέμε "α έτσι βάζει πολύ χιόνι ο Χελμός". Αν βάλει όσο πιστεύω η διοίκηση έχει μεγάλο τεστ μπροστά της. Mακάρι να μας αφήσει άφωνους και το βουνό και η διοίκηση.

• Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Κυριακή όπως έγραψα δεν θα είναι τοσο χάλια...αέρα δεν θα έχει τουλάχιστον.Ενώ παίζει και σκι πάνω από τα σύννεφα.

• Like 3

ταπεινά δεν νομιζω οτι θαναι θεμα καιρου.

αναλογα το ποσο θα ριξει, παιζει τι ωρα θα σταματησει η χιονοπτωση το σαββατο για να ανοιξουν 2 ουσιαστικα εδω κι μερες κλειστα λιφτ, την κυριακη των εκλογων.

ξερωντας οτι πιθανα θα ξαναχιονησει την δευτερα...

για την στυγα δεν συζητω, θαχει παγο, για αρτεμη ας πουνε οι ειδικοι με τον καιρο που θαχει αν πιάνει παγο το εκτεθειμένο τελείωμα (που δεν θα ανεβαινα να κανω ματσακονι με ΤΙΠΟΤΑ)

Aς κάνει ότι θέλει....οι φώκες θα είναι στο σακίδιο.ίσως ανέβω και πιο γρήγορα από τη Στύγα....

• Like 7

World Rookie Tour first time in Greece
Kalavrita + Snowboard.gr freestyle open
WRT-KALAVRITA-POSTER2.jpg
To World Rookie Tour snowboard contest έρχεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα!
13 – 15 Φεβρουαρίου στο snowpark στα Καλάβρυτα στο πλαίσιο μιας παγκόσμιας περιοδείας
για 10η συνεχή xρονιά με στάσεις σε διάσημα snowparks του πλανήτη όπως Laax, Livigno, Ischgl !
Πρόκειται για το διασημότερο πρωτάθλημα freestyle snowboard για νέους έως και 18 ετών από όλο τον κόσμο που ετοιμάζονται και αποκτούν την κατάλληλη εμπειρία για να γίνουν οι μελλοντικοί stars του snowboarding στο World Snowboard Tour TTR και άλλων μεγάλων διοργανώσεων (Arctic Challenge, X Games, Air & Style κα)
Συμμετέχουν αθλητές από 20 χώρες, κάποιοι από αυτούς θα έρθουν και στα Καλάβρυτα!
Παράλληλα το Σάββατο 14/2 θα γίνει και το slopestyle contest ελευθέρων συμμετοχών Snowboard.gr Freestyle Οpen! (Ηλικίες 18+) Ετοιμαστείτε για ένα δυνατό weekend με αναβαθμισμένο snowpark, πολύ θέαμα, έπαθλα, δώρα, νυχτερινό αν το επιτρέψουν οι συνθήκες, freeski show από το freeskier.gr, party με γνωστούς djs!

To WRT έρχεται και στην Ελλάδα μετά από τη στενή συνεργασία των Pamporovo funpark & snowboard.gr.

To Pamporovo funpark έχει επενδύσει εδώ και χρόνια με επιτυχία στα πρωταθλήματα WRT & WST, έχοντας φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο, (πέρσι 4* event με έπαθλα 12.000$, ενώ φέτος θα γίνει contest 5* του world snowboard tour!)

Υπάρχουν 2 κατηγορίες ηλικιών για συμμετοχή

A. Rookies: Έτος γέννησης 1997,1998,1999
B. Groms: Έτος γέννησης μετά το 2000

Από κάθε χώρα – σταθμό του WRT προκρίνονται στα τελικά της διοργάνωσης « 3 Star Volkl World Rookie Finals 2015 στο Ischgl, Austria»

A. 2 x Rookie males + 1 x Rookie female
B. 1 x Grom male + 1 x Grom female

Επιπλέον προκρίνονται και οι 20 καλύτεροι Rookies + 20 καλύτεροι Groms από συλλογή πόντων μέχρι τέλος Μαρτίου (ranking)

ΕΠΑΘΛΑ / ΔΩΡΑ WRT

Rookies Male winner: Ticket to Ischgl rookie tour finals + 1 Arbor snowboard + + goods from board generation, surfsalad, fifty-fifty, protest, snoworks

Rookies Girls winner: Ticket to Ischgl rookie tour finals + goods from board generation, surfsalad, fifty-fifty, protest, snoworks

Rookies Male second place: Ticket to Ischgl rookie tour finals + goods from board generation, surfsalad, fifty-fifty, protest, snoworks

Rookies Male third place & Female second & third: goods from board generation, surfsalad, fifty-fifty, protest, snoworks

+ Contest T Shirt για όλους όσους συμμετέχουν!

Για την προσέλκυση και συμμετοχή ξένων αθλητών στο Ελληνικό World Rookie Tour, το ΧΚ Καλαβρύτων και το snowboard.gr προσφέρουν ένα all inclusive πακέτο που περιλαμβάνει:

• Μεταφορά από την Αθήνα – Καλάβρυτα και επιστροφή με skibus
  • Διαμονή 2 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία 3-4* για 13 & 14 Φεβρουαρίου με πρωινό
  • Καθημερινή μεταφορά από τα Καλάβρυτα στο ΧΚ και επιστροφή με ski bus
  • 3ήμερο lift pass
  • Συμμετοχή στο contest
  • Σύνολο: 145 €
  • Συμμετοχή μόνο στο contest 50 €, περιλαμβάνεται lift pass 3 ημερών και (ισχύει και για τους Έλληνες αθλητές)
  • Για κατόχους ετήσιας κάρτας ΧΚ Καλαβρύτων συμμετοχή στο contest 10 €
REGISTRATION FORM WORLD ROOKIE TOUR KALAVRITA GREECE 13-15/2/2015 (έως και 18 ετών)
Πληροφορίες και εγγραφές εδώ
  • Like 9

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Ναι!!! Και φαίνεται να ρίχνει χαρτοπετσέτες! :thumbup: Μακάρι να πέσει αρκετό ώστε να ανοίξουν πάλι όλες τις πίστες! :animier: Αν μας κάνει καλό καιρό την Κυριακή και ανοίξουν την άγκυρα, εγώ θα ανέβω μια βολτίτσα μετά την ψήφο!!! :yes

• Like 2

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

χιονίζει μεσα και εξω απο τις πιστες

και συ σκοπος στο πορταλ με τα λάιβ

χιονιζει, ριχνει πατσαβουρες

και εσυ φυλάς μην σου φανε τις πουδρες

νο πασαραν στις πυλες του χελμου

( ατυχης παραφραση του ναζιμ χικμετ...)

ευτυχως εχω την κλινικη μεσοτοιχία, δεν θα χρειαστει ζουρλομανδιας, απλα θα χτυπησω το κουδουνι...

• Like 6

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Ας ανεβάσω μερικές καλοκαιρινές φωτογραφίες απο το πρόσφατο ταξίδι μου τις πίστες του Bansko. Το τόπιο καταπράσινο και το χιονοδρομικό κέντρο παίρνει μια άλλη όψη,μια μαγική εικόνα που σίγουρα κάποιος που λατρέυει αυτό το μέρος, πρέπει να επισκευτεί για να κατανοήσει το μεγαλείο ομορφιάς.   
    • Ένα αντίστοιχο ταξίδι είναι μικρό. Πολύ μικρό. Για να είμαι ειλικρινής, θα έλεγα ότι μία εβδομάδα δεν μου φτάνει. Ίσως όμως να μην μου φτάνουν ούτε 3 εβδομάδες, ένας μήνας, ίσως ούτε ένας χειμώνας. Αλλά καλά δεν περνάμε μόνο αυτή την εβδομάδα που θα είμαστε εκεί. Αυτή η εβδομάδα, θα μας κάνει να περνάμε καλά όλους τους μήνες της προσμονής που θα συζητάμε για αυτή.Τώρα για το πόσο χιόνι θα έχει, κανείς δεν ξέρει, ούτε οι μετεωρολόγοι, όμως θα αποτελεί ένα από τα αντικείμενα της κουβέντας μέχρι τον χειμώνα, βλέποντας τα στατιστικά των προηγούμενων ετών! Είναι και αυτό ένα από τα αντικείμενα κουβέντας που θα μας κάνει να περνάμε καλά το καλοκαίρι!
    • Καλησπερα. Το  Athens Realease εστειλε προσφορα 50%, σε οποιον εφαγε τη πατατα των Bauhaus, για δυο εισητηρια για τον IGGY. Εγω εχω ηδη βγαλει, οποτε αν καποιος ενδιαφερεται, μπορει να μου στειλει μνμ να του δωσω τη προσφορα.  
    • Μη μετρώντας την παρουσία στο βουνό για μαθήματα (π.χ. κάποιες μέρες ολόκληρες σε baby lift δεν το λες και μέρα σκι), Θα έλεγα ένα πενιχρό 5-6 Καλάβρυτα και 10 μέρες Kitzsteinhorn.
    • Κάποιοι νομίζω έκαναν λόγο για σχετικά όχι καλή χρονιά φέτος στις Άλπεις. Άρα ελπίζουμε τουλάχιστον σε τόσο χιόνι ΚΑΙ περισσότερο. Ακόμα είναι νωρίς βέβαια. Αλλά και τα όνειρα από την άλλη, προηγούνται κατά πολύ της πραγματικότητας...
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Afro
      Afro
      (30 years old)
    2. Gavis
      Gavis
      (52 years old)