Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Γράφω εδώ και στο νήμα του Χ.Κ. Καλαβρύτων, γιατί ένας φίλος αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τη δυνατότητα κουπονιών All Inclusive σε συνδυασμό με τις υπηρεσίες των skibus, αλλά μόλις έμαθα φαίνεται ότι δεν θα έχει τρόπο επιστροφής αύριο από Καλάβρυτα μιας και αιφνιδίως δεν θα πραγματοποιηθούν δρομολόγια αύριο.

Παρακαλείται θερμά, αν υπάρχει κάποιος που θ ανέβει αύριο Καλάβρυτα από Αθήνα και διαθέτει μια θέση σε μεταφορικό μέσο, να βοηθήσει με μεταφορά.

Εννοείται με τον αντίστοιχο μοιρασμό εξόδων.

Στείλτε μου πμ ή SMS στο 6945375617 για να σας φέρω σε επαφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Μόλις έμαθα ότι με τη παρέμβαση του Γιώργου (alcatraz) μάλλον λύθηκε το θέμα, οπότε αγνοήστε το προηγούμενο μήνυμα.

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ και δημοσίως!

Φαίνεται ότι η κοινωνική ευαισθησία του snowclub λειτουργεί αστραπιαία.

Long live Snowclub που μου έγραψε και ο @Andreas Day / @Greeklish

Edited by panchristo
  • Like 5

...

Γράφω εδώ και στο νήμα του Χ.Κ. Καλαβρύτων,

γιατί ένας φίλος...

...

Το πρόβλημα που πήγε να δημιουργηθεί

στον Αντρέα λύθηκε...

με βοήθεια από "Δίστομο" μεριά :stuart: .

Κανονικά θα κάνει και το ski του,

κανονικά θα γυρίσει, πρώτα ο Θεός, αύριο σπίτι του.

Καλάβρυτα - Snowclub... οικογενειακές καταστάσεις :yes

Ωραία και σήμερα στο Χελμό μας.

Ωραίο και το apre ski, με ωραίες συναντήσεις... τώρα μαζευτήκαμε.

Νάνι τώρα... έχουμε ski, και, αύριο!!!

• Like 7

Τι είν τούτο? Για δώσε link. έχω δει αρκετά σενάρια. Όπως βλέπεις με αυτό τις μισές μέρες του χειμώνα πάλι θα κλαψουρίζουμε και θα κάνουμε aerobic σε μπλε με 40 μέτρα κόκκινη, κανένας δεν θα πάει βδομάδα για σκι στα Καλάβρυτα, ενώ οι αρχάριοι(after baby) στην Ελλάδα θα πρέπει να σπανε τα ποδαράκια τους πριν φτάσουν σε υπέροχες μπλε.

http://www.snowreport.gr/snownews/photos/masterplankalav.pdf

• Like 1

A ναι αυτό το σενάριο. Δήμαρχος Καλαβρύτων το διάλεξε. Εξαιρετικό χιονοδρομικό για να το εγκαινιάσεις, αν δεν θα κάνεις σκι, ή αν ξέρεις σκι όταν έχει λιακάδα. Μάπα χιονοδρομικό αν φυσάει, χιονίζει, κάνεις 2η με 5η μέρα σκι.

Όπως και ο Παρνασσός θα ρίξουμε 10 μύρια να κάνουμε κάτι καλό, αλλά θα ξεχάσουμε μερικά βασικά σημεία και θα συνεχίσει να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο όποιος κάνει σκι.

Οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι αυτό το σενάριο έχει ήδη ξεχαστεί.

Βασικά είναι για νέο thread το θέμα του εκσυγχρονισμού του ΧΚΚ.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Λεω να δοκιμασω και την σιδερωστα μια φορα να δω πως ειναι.

Ε τώρα θα χει άδικο ο ΜΙΚ αν σε πάρει απ'τα μούτρα? :popo:

Edited by GiGi
  • Like 1

A ναι αυτό το σενάριο. Δήμαρχος Καλαβρύτων το διάλεξε. Εξαιρετικό χιονοδρομικό για να το εγκαινιάσεις, αν δεν θα κάνεις σκι, ή αν ξέρεις σκι όταν έχει λιακάδα. Μάπα χιονοδρομικό αν φυσάει, χιονίζει, κάνεις 2η με 5η μέρα σκι.

Όπως και ο Παρνασσός θα ρίξουμε 10 μύρια να κάνουμε κάτι καλό, αλλά θα ξεχάσουμε μερικά βασικά σημεία και θα συνεχίσει να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο όποιος κάνει σκι.

Οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι αυτό το σενάριο έχει ήδη ξεχαστεί.

Βασικά είναι για νέο thread το θέμα του εκσυγχρονισμού του ΧΚΚ.

Επίσης με αυτό το πλάνο δεν λύνεται το θέμα που έχουν τα καλάβρυτα: η απουσία μιας μεγάλης ωραίας σταθερά μπλέ πίστας. Πάσχουν σε αυτό το σημείο, και τουλάχιστον εμμένα με έχει κουράσει αυτό. Αν δε γίνει μια σημαντική ανανέωση-εμπλουτισμός στο χιονοδρομικό πεδίο και σε αναβατήρες σκέφτομαι σοβαρά να επιλέγω το απέναντι χιονοδρομικό που απο του χρόνου θα έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση σε μεγαλύτερης ποικιλίας πεδίο. (κι ας πηγαίνω λιγότερες φορές το χρόνο).

• Like 3

Έχω ακριβώς την ίδια γνώμη με τον ted για το θέμα ύπαρξης μιας καλής μπλε πίστας στο ΧΚΚ. Βέβαια δε νιώθω κουρασμένος αλλά αυτό τον καιρό ψάχνω μία καθημερινή με καλό καιρό και άνεση να το σκάσω από τη δουλειά για να πάω τη μικρή στους απέναντι. Κι αυτό μονο και μόνο για τις μπλε του πίστες.

Πιο καλή μπλε πίστα από την Φαίδρα στο χκκαλαβρυτων Δεν υπάρχει. Είναι ότι πρέπει και για αρχάριους και για παιδάκια.

Σας αφήνω τώρα , πάω να τσουλησω!!!

• Like 7

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Πιο καλή μπλε πίστα από την Φαίδρα στο χκκαλαβρυτων Δεν υπάρχει. Είναι ότι πρέπει και για αρχάριους και για παιδάκια.

Στον χαρτη την εχουν κοκκινη ομως και μπλε φαιδρα ονομασαν τον δρομο απο το πιατακι ως εκει.

• Like 1

δε διαφωνώ, μόνο που δεν λείπει (ουτε και ζητάω) μπλέ επιπέδου αρχαρίων στα καλάβρυτα αλλά μια λιγο πιο απαιτητική μπλέ και για περισσότερο μήκος. Η φαίδρα θα ηταν ωραία αν είχε καλύτερη πρόσβαση και αν είχε σε όλο της το μήκος την ίδια κλίση που έχει στο πρωτο της μισό. Δυστυχώς έχει πολύ πράσινο κομμάτι στο σύνολό της.

Στον χαρτη την εχουν κοκκινη ομως και μπλε φαιδρα ονομασαν τον δρομο απο το πιατακι ως εκει.

Κόκκινη είναι η ειρήνη που έρχεται από πάνω.από το δρομάκι και κάτω είναι άλλη πίστα(Φαίδρα) και είναι μπλε.

• Like 3

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

έχω αναβάσει τον σωστό χάρτη στο περσινό thread,

μπορεις να βάλεις λινκ; Εφαγα τον τόπο να το βρώ και δεν τα καταφερα.

chikappakappa_zps7qtsvfpk.jpg

Που ειναι το μπλε και που ειναι η φαιδρα στον χαρτη;

Στον παλιό χάρτη Βασίλη.

Ένα κάρο χρόνια έτσι είναι.

Η φαιδρα έγινε κόκκινη στον χάρτη τα τελευταία 2 η 3.

Είμαι από κινητό και δεν μπορώ τωρα να βρω τον σωστό χάρτη.

• Like 1

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Μαιρη τον παλιο χαρτη τον ξερουμε.το θεμα ειναι οτι ο καινουριος παιζει πλεον και ειναι λαθος.

• Like 2

Νόμιζα ότι τον είχαν αλλάξει στην σελίδα και είχαν βάλει τον σωστό!!

Έχει και άλλες διορθωσες εκτός από αυτά που λέμε εμείς τώρα.

• Like 1

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Τις πίστες του ΧΚΚ λίγο πολυ όλοι τις γνωρίζουμε. Οι περισσότερες δεν έχουν ενιαία κλίση.

Η Νεφέλη είναι κατά διαστήματα κόκκινη, με λίγο μπλε και πράσινο στην αρχη και στο τέλος.

Η Δανάη ξεκινάει κόκκινη γίνεται μπλε και πρασινίζει.

Η Αριαδνη κι η Ειρήνη είναι κόκκινες στο 1ο τους μισό και μπλε στο υπόλοιπο.

Η φαίδρα πιο πολύ πίστα αντοχής - συνδετικός διάδρομος είναι, παρά πίστα για κατάβαση.

Το αποτέλεσμα είναι οι αρχάριοι να μην έχουν πίστα μετά από τις πράσινες με αποτέλεσμα να αφήνουν το πιατάκι (Δάφνη) στα μισά και να φωνάζει ο ΜΙΚ ή να σκοτώνονται στο βιετνάμ.

Η Ειρήνη να μην τραβάει πολύ κόσμο γιατί θέλεις πιατάκι - άγκυρα για να ξαναανέβεις πάνω ή τριπλο - άγκυρα, οπότε πολλες επαναλήψεις δεν έχει κι από πάνω να μην ευχαριστιέσαι φουλ κόκκινη αφού το μεγαλύτερο μέρος είναι μπλε.

Αν υπήρχε σημείο να βγάλει μπλε στο ΧΚΚ πιστεύω θα το είχαν ήδη κάνει και θα είχαν μετατρέψει το σημείο από το Βιετνάμ και κάτω στη μεγαλύτερη επίσημα πράσινη πίστα της Ελλάδας με dedicated lift με ότι αυτό συνεπάγεται (σχολές, διαφήμιση κλπ)

Η δάφνη θα σε πήγαινε μέχρι τα μισά της Ειρήνης για τα μπλέ και ένα συρόμενο στη κορυφή της Ειρήνης για αυγό ή πίστα.

Αλλά πεδίο για μπλε γιοκ. Οπότε δύσκολο.

Edited by Sueng

mapgr.jpg

Μάλλον αυτό το χάρτη εννοείτε.

Αυτός είναι ο προηγούμενος.

Νομίζω ότι υπάρχει και ο καινούριος διορθωμένος.(!??)

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Ο υφιστάμενος στο σαιτ του ΧΚΚ είναι αυτός που έβαλε ο orck, με την Ειρήνη μία ενιαία κόκκινη πίστα και τη Φαίδρα να είναι ο διάδρομος.

Εσύ τι κάνεις????

Καμιά πίστα δε θα κατέβεις???

Όλο στο κινητό?

Ή απαντάς όταν είσαι στη Στύγα??? :P:P

• Like 1

εσύ τι κάνεις????

Καμιά πίστα δε θα κατέβεις???

Όλο στο κινητό?

Ή απαντάς όταν είσαι στη Στύγα??? :P:P

Χαχαχαχα!

Εγώ έκανα για σήμερα και επέστρεψα στο μωρό μου για να κάνει λίγο και ο Γιώργος!!

Btw,πολύ ωραία σήμερα στο βουνό!!

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Ο χαρτης που ανεβασα χθες ειναι απο την σελιδα του ΧΚΚ λιγα λεπτα πριν την δημοσιευση, ενα print screen ειναι. Τον θεωρω πιο σωστο χαρτη απο τον παλιοτερο. Περισυ που την ειδα χιονοδρομος και αφου ηξερα οτι μπορω να κινηθω ανετα στις πρασινες παω στην ευκολη Δαφνη. Κατεβαινω απο βαθεια Λακκα και βλεπω αυτο το γκρεμιδι... απογοητευτικα, ειναι δυνατον μετα τις πρασινες να πας σε αυτο το πραγμα; Πιστευω οτι και με δασκαλο να εισαι δεν υπαρχει περιπτωση να μην τσακιστει μαθητης σε αυτην την ευκολη. Θα ηθελα μια μεγαλη μπλε.

• Like 1

Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Ξερει κανεις αν το σαββατο στο σκι τεστ θα εχει καπια έκπτωση στης κάρτες για τα μελοι του συλλόγου ;;;

Νομιζω δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση ειδικά για το σκιτεστ, περα από το 20% έκπτωση στα μέλη του συλλόγου. Δηλαδή από 25€ --> 20

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Ένα αντίστοιχο ταξίδι είναι μικρό. Πολύ μικρό. Για να είμαι ειλικρινής, θα έλεγα ότι μία εβδομάδα δεν μου φτάνει. Ίσως όμως να μην μου φτάνουν ούτε 3 εβδομάδες, ένας μήνας, ίσως ούτε ένας χειμώνας. Αλλά καλά δεν περνάμε μόνο αυτή την εβδομάδα που θα είμαστε εκεί. Αυτή η εβδομάδα, θα μας κάνει να περνάμε καλά όλους τους μήνες της προσμονής που θα συζητάμε για αυτή.Τώρα για το πόσο χιόνι θα έχει, κανείς δεν ξέρει, ούτε οι μετεωρολόγοι, όμως θα αποτελεί ένα από τα αντικείμενα της κουβέντας μέχρι τον χειμώνα, βλέποντας τα στατιστικά των προηγούμενων ετών! Είναι και αυτό ένα από τα αντικείμενα κουβέντας που θα μας κάνει να περνάμε καλά το καλοκαίρι!
    • Καλησπερα. Το  Athens Realease εστειλε προσφορα 50%, σε οποιον εφαγε τη πατατα των Bauhaus, για δυο εισητηρια για τον IGGY. Εγω εχω ηδη βγαλει, οποτε αν καποιος ενδιαφερεται, μπορει να μου στειλει μνμ να του δωσω τη προσφορα.  
    • Μη μετρώντας την παρουσία στο βουνό για μαθήματα (π.χ. κάποιες μέρες ολόκληρες σε baby lift δεν το λες και μέρα σκι), Θα έλεγα ένα πενιχρό 5-6 Καλάβρυτα και 10 μέρες Kitzsteinhorn.
    • Κάποιοι νομίζω έκαναν λόγο για σχετικά όχι καλή χρονιά φέτος στις Άλπεις. Άρα ελπίζουμε τουλάχιστον σε τόσο χιόνι ΚΑΙ περισσότερο. Ακόμα είναι νωρίς βέβαια. Αλλά και τα όνειρα από την άλλη, προηγούνται κατά πολύ της πραγματικότητας...
    • Αυτό με τους διαμπερείς φόρτους είναι νομίζω διαχειρίσιμο από τσαχπίνη δήμαρχο ή ικανό συγκοινωνιολόγο. Σε σχέση μη σου τύχει μόνο... 😛
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Afro
      Afro
      (30 years old)
    2. Gavis
      Gavis
      (52 years old)