Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Το αποτέλεσμα είναι οι αρχάριοι να μην έχουν πίστα μετά από τις πράσινες με αποτέλεσμα να αφήνουν το πιατάκι (Δάφνη) στα μισά και να φωνάζει ο ΜΙΚ ή να σκοτώνονται στο βιετνάμ.

Εεεεε διαφωνώ, μου είπαν από το χιονοδρομικό ότι δεν υπάρχει θέμα αν αφήνουν το πιατάκι μετά τον πυλώνα (που σημαίνει να έχουν κάνει μάθημα ή/και να ακούν και να σέβονται το χιονοδρομικό), φωνάζω που σκοτώνονται στο Βιετνάμ. πχ με την κοπέλα μου πρακτικά δεν μπορώ να πάω Καλάβρυτα για σκι.

Λίγο υπομονή για το masterplan, τον σωστό χάρτη, και τις Γιαπωνέζες, περιμένουμε από μέλος του ΣΥΓΚΑΜΑ να τελειώσει μια επίσκεψη σε γιατρό.

Κατεβαινω απο βαθεια Λακκα και βλεπω αυτο το γκρεμιδι... απογοητευτικα, ειναι δυνατον μετα τις πρασινες να πας σε αυτο το πραγμα; Πιστευω οτι και με δασκαλο να εισαι δεν υπαρχει περιπτωση να μην τσακιστει μαθητης σε αυτην την ευκολη. Θα ηθελα μια μεγαλη μπλε.

Και είπες να αρχίσεις το snowboard? Επίσης και το δρομάκι είναι Παναγιά βοήθα, στενό και με ανάποδες κλίσεις, θα το έβαφα κόκκινο. Για μαθητή, από το Βιετναμ θα προτιμούσα να πάμε, παρά από το δρομάκι.

Και εγώ θα ήθελα μια μεγάλη 28 πο εεε μοίρες κλιση.

Δεν μιλάει κανένας για την δεύτερη καλύτερη μπλε/πράσινη της Ελλάδας το τελείωμα της Στύγας που φωνάζει και αυτό ΒΑΛΤΕ ΜΟΥ ΛΙΦΤ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΚΙ. Εναλλακτικά φωνάζει να πέσει καλή μπουλντόζα από Θέτις να βγαίνεις αλλά έχει και ένα κομμάτι που θέλει ουσιαστικά γεφυράκι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ξερει κανεις αν το σαββατο στο σκι τεστ θα εχει καπια έκπτωση στης κάρτες για τα μελοι του συλλόγου ;;;

Θα ενημερώσω εντός της εβδομάδας αν θα ισχύει έκπτωση για τα μέλη του συλλόγου στο σκι τεστ το σκ.

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Με την καρτα μελους παιρνετε κανονικα εκπτωση.

Θα ενημερώσω εντός της εβδομάδας αν θα ισχύει έκπτωση για τα μέλη του συλλόγου στο σκι τεστ το σκ.

Για να καταλάβω: μιλάμε για εκπτωση πάνω στην έκπτωση; Γιατί τα μέλη του συλλόγου έχουν ήδη έκπτωση στις κάρτες του χιονοδρομικού

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Η εκπτωση ειναι μια και ειναι η γνωστη.

Αν ήταν γνωστή Βασίλη,ούτε τα μέλη μας θα ρωτούσαν αλλά και εμείς θα το είχαμε ανακοινώσει επίσημα στο φόρουμ.

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

....η στυγα τωρα κοκκινη ειναι σε δυο σημεια της μονο.

Δεν μιλάει κανένας για την δεύτερη καλύτερη μπλε/πράσινη της Ελλάδας το τελείωμα της Στύγας που φωνάζει και αυτό ΒΑΛΤΕ ΜΟΥ ΛΙΦΤ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΚΙ. Εναλλακτικά φωνάζει να πέσει καλή μπουλντόζα από Θέτις να βγαίνεις αλλά έχει και ένα κομμάτι που θέλει ουσιαστικά γεφυράκι.

Οκ δειξτε κατανοηση οσοι ξερετε :)

Εαν εχω καταλαβει καλα η Στυγα ειναι αναβατηρας και οχι πιστα, να υποθεσω οτι μιλαμε για την Νεφελη που ειναι η καταβαση περιπου παραλληλα με τον αναβατηρα;

• Like 1

Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Orck ναι. Ο αναβατήρας (διθέσιο καρεκλάκι) ονομάζεται Στύγα από την ομώνυμη πηγή και η πίστα Νεφέλη. Έχει μείνει στη συνείδηση των περισσοτέρων όμως η πίστα να δανείζεται το όνομα από τον αναβατήρα που την εξυπηρετεί. Μπορεί να το ακούσεις και Στύ-Γκα. Ειναι πέρα για πέρα λάθος. Ίσως κάποιοι να νομίζουν ότι μπορεί να βρουν Γιαπωνέζες εκει πάνω. :P

ΜΙΚ. Για τη βάση της Στυγονεφέλης μαζι σου. Κι έχει και λιφτάκι έτοιμο. Για το πιατάκι το ήξερα, είχα ζητήσει οδηγίες από τον τότε λιφτιέρη για το που να το αφήνω όταν έκανα μάθημα στη μικρη. Δυστυχώς όμως το βουνό δεν έχει σημεία όπως οι απέναντι στα κελάρια για ατέλειωτες αλάνες χρώματος μπλε. Με δυσκολία βγάζεις πίστα 700μ. μπλε και με σταθερή σχετικά κλίση. Την προηγούμενη βδομάδα έπαιζα με κάτι χάρτες, που βρέθηκαν στα χέρια μου για άσχετο λόγο, ψάχνοντας αυτο ακριβώς. Τα χωματουργικα που απαιτούνται ειναι τρομακτικά σε βαθμό που αλλάζουν τη μορφολογία του βουνού για να κανεις μπλε πίστες με αξιώσεις. Μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων δύσκολο να πάρει έγκριση. Αντίθετα οι πράσινες, κόκκινες και μαύρες ειναι έτοιμες.

Κρίμα γιατι ενώ είναι πολυ ωραίο βουνό χάνει πολυ κόσμο ο οποίος δεν έχει ξεφύγει από το επίπεδο των μπλε. Ενώ μετά για να τους ξανακερδίσει περνάει καιρός.

• Like 3

Mια χαρά μπλε είναι η δεύτερη πίστα της Δάφνης (η Φαίδρα δλδ). Για τον αρχάριο που κάνει V ή έχει ξεκινήσει το παράλληλο τα 800μ -1000μ. είναι υπέραρκετα για εξάσκηση με σταθερή κλίση. Έχει κ ωραία διαδρομή μέχρι να φτάσεις που αν κάνεις με δάσκαλο υπάρχει περίπτωση να μάθεις κ πώς να κάνεις σωστά κουπί χωρίς να γίνεσαι λιώμα.

• Like 4

Άλλη μια ωραία χιονοδρομική ημέρα στο Χελμό.

Χιονοδρομικό πεδίο 2 ταχυτήτων.

Μέχρι το "Βιετνάμ" μες στην ομίχλη & το κρύο

και από εκεί και πάνω... ήλιος λιακάδα και ηλιοφάνεια :evil: .

Κατεβαίναμε ιδρωμένοι, από τη ζέστη, από Βαθειά Λάκκα

και στο Ξερόκαμπο τουρτουρίζαμε...

Εποχή και αυτή...

από τη μία να ντύνεσαι σα κρεμμύδι...

και από την άλλη να θες να σκιάρεις με κοντομάνικο...!

Μπήκαμε σε ανοιξιάτικο πρόγραμμα.

Το πρωί super πιστοski, με γκαζάτες gs στροφές,

σε κοτλαδούρες και άδειες πίστες.

Μετά λίγο απ΄ όλα, πίστα - παραπίστα - πάρκο.

Και στο τέλος τα ΚΑ-ΛΥ-ΤΕ-ΡΑ.

Βγήκαν ανοιξιάτικα και επίσκεψη

σε απέραστες πλαγιές του Χελμού.

Τι κρίμα τέτοιες μέρες -χιονοδρομικές υπερμέρες-

να τις χαίρονται τόσοι λίγοι χιονοδρόμοι.

Για φωτορομάντζα... καλό Πάσχα.

Έχει μαζευτεί μπόλικο υλικό

και δε προλαβαίνω να το συμμαζέψω :baby:

- - - - - - - - - -

Το apre ski της ημέρας είχε θρησκευτική κατάνυξη.

Αύριο ξημερώνει του Αγίου Αλεξίου, πολιούχου των Καλαβρύτων.

Έτσι, σαν εκκολαπτόμενοι Καλαβρυτινοί, περάσαμε οικογενειακώς

από την ολονύκτια λειτουργία στην Αγία Λαύρα.

Αν διανυκτερεύσετε ποτέ, τέτοια μέρα στα Καλάβρυτα

αξίζει να το ζήσετε.

- - - - - - - - - -

Ζήτω το ανοιξιάτικο ski.

Και αύριο ακόμα καλύτερα.

Λογικά θα τσουλήσω και με το πασχαλιάτικο δωράκι μου

:D

Edited by ALCATRAZ
  • Like 17

Ωραία μέρα και σήμερα στο βουνό, αν και δεν φαινόταν έτσι το πρωι...!

Το χιονι καλύτερο από χθες και το σκι που βγαίνει απλώς υπέροχο!!

Περιμένω την αλλαγή μου να κατέβει (Γιώργο) να τσουλησω πάλι!!!

• Like 6

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Mια χαρά μπλε είναι η δεύτερη πίστα της Δάφνης (η Φαίδρα δλδ). Για τον αρχάριο που κάνει V ή έχει ξεκινήσει το παράλληλο τα 800μ -1000μ. είναι υπέραρκετα για εξάσκηση με σταθερή κλίση. Έχει κ ωραία διαδρομή μέχρι να φτάσεις που αν κάνεις με δάσκαλο υπάρχει περίπτωση να μάθεις κ πώς να κάνεις σωστά κουπί χωρίς να γίνεσαι λιώμα.

Συμφωνώ στο ότι είναι ωραία πίστα η "Φαίδρα", όμως το κουπί που τραβάς από Δάφνη μέχρι πίστα είναι 400μ. και η πίστα όλη κι όλη είναι 500μ. μέχρι το συρόμενο.

Οπότε επιμένω στην (προσωπική μου πάντα) άποψη οτι κι αυτά τα 500μ. καίγονται άδικα από τη στιγμή που δεν εξυπηρετούνται άμεσα από αναβατήρα.

Έχεις από τη στιγμή που φτάνεις στο συρόμενο 200μ άνετης κατάβασης σε πράσινη παρ/λα του, μέχρι το σημείο που το καβαλάς, 900μ. ανάβαση η Δάφνη και 400μ κουπί σύνολο 1.500μ. για 500μ. μπλε πίστα. Γι' αυτό κατεβαίνουν όλοι στα μισά της Δάφνης.

Αααα και οι σανιδάδες τι κουπί να κάνουν οι ταλαίπωροι???

Ωραία μέρα και σήμερα στο βουνό, αν και δεν φαινόταν έτσι το πρωι...!

Το χιονι καλύτερο από χθες και το σκι που βγαίνει απλώς υπέροχο!!

Περιμένω την αλλαγή μου να κατέβει (Γιώργο) να τσουλησω πάλι!!!

Έλα βρε Μαίρη, άσε και το Γιώργο να κάνει λίιιιιιιγο σκι, όλο εσύ κάνεις πιά και αυτός τίποτα!

• Like 2

Χαχαχαχα!!

Συμβαίνει τώρα!!

Ενσ ζευγάρι με νυφικό και κουστούμι πάνε στον αγιο υακινθο.

Δεν ξέρω αν είναι απλώς για φωτογραφίες ή αν θα κάνουν και έναν τύπου γάμο!!

Ωραίοι είναι!!

• Like 5

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Οκ!!!

Δεν υπάρχει!!

Ήρθαν για φωτογράφιση, είναι παντρεμένοι κανονικά, και η νύφη Φοράει κάτω από το νυφικό τζην κ από πάνω είναι με το κοντομάνικο νυφικό!!

Μπρρρ...!

Να ζήσουν τα παιδιά και να είναι ευτυχισμένοι!

Ήρθε η αλλαγή μου πάω για σκι!!

• Like 5

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Συμφωνώ στο ότι είναι ωραία πίστα η "Φαίδρα", όμως το κουπί που τραβάς από Δάφνη μέχρι πίστα είναι 400μ. και η πίστα όλη κι όλη είναι 500μ. μέχρι το συρόμενο.

Οπότε επιμένω στην (προσωπική μου πάντα) άποψη οτι κι αυτά τα 500μ. καίγονται άδικα από τη στιγμή που δεν εξυπηρετούνται άμεσα από αναβατήρα.

Έχεις από τη στιγμή που φτάνεις στο συρόμενο 200μ άνετης κατάβασης σε πράσινη παρ/λα του, μέχρι το σημείο που το καβαλάς, 900μ. ανάβαση η Δάφνη και 400μ κουπί σύνολο 1.500μ. για 500μ. μπλε πίστα. Γι' αυτό κατεβαίνουν όλοι στα μισά της Δάφνης.

Αααα και οι σανιδάδες τι κουπί να κάνουν οι ταλαίπωροι???

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει ξεχωριστός αναβατήρας για τη συγκεκριμένη πίστα αποκλειστικά. Όπως η Άγκυρα εξυπηρετεί την Ειρήνη, την Αντιγόνη και το μισό της Στύγας, έτσι και το κάτω συρόμενο εξυπηρετεί το "Βιετνάμ", την Αριάδνη και τη Φαίδρα. Επομένως το συγκεκριμένο σημείο έχει ήδη 2 αναβατήρες για την εξυπηρέτησή του.

Τώρα για τους σανιδάδες, ισχύει ότι είναι ζόρικο. Αλλά με λίγες κινήσεις skateboard ή καλή θέληση από σκιέρ για ski-pulling όλα γίνονται! :D

Επίσης, το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και όταν αφήσεις την Άγκυρα ειδικά για να πας στην Ειρήνη.

Edited by ashbury
  • Like 2

Σας ειπα οτι αυτες ειναι οι καλυτερες μερες της σαιζον;

Οχι....;

Ωραια τοτε...

Αυτες ειναι οι καλυτερες μερες της σαιζον!!!

Φευγω, παω να κανω ανοιξιατικα στη Νεραιδοραχη...

Ηρθε η αλλαγη μου: -)

• Like 7

Ναι αλλά υπάρχουν δύο υπέροχες μπλε πίστες του χιονοδρομικού να μάθει όλη η Ελλάδα σκι και δεν έχουν λιφτ. Η μια δεν έχει καθόλου και η άλλη είτε τη χάνεις τη μισή είτε πρέπει να σπρώχνεις 10 λεπτά.

Οποιοδήποτε άλλο χιονοδρομικό του κόσμου θα είχε δυο αργές καρέκλες ή απλά συρόμενα εκεί. Επίσης υπάρχει και η διαστημική πλαγιά στο κάτω της χιονοστιβάδας (1600 μήκος-60 πλάτος μέσα στα δέντρα) μπλε.

Κάντε τον μπαν μέχρι να στοκάρουμε τον τοίχο να ξαναβαρέσουμε λίγο το κεφάλι μας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Φοβερη μερα η Δευτερα,μεχρι το δευτερο Σαλε ομιχλη και απο εκει και πανω λιακαδα φουλ...Ξεσκιστηκαμε να κατεβενουμε Μονοι μας.

Λιωσαμε με τα Skibike μας.

mai73a.jpg

• Like 7

wvsg7d.jpg

...Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει ξεχωριστός αναβατήρας για τη συγκεκριμένη πίστα αποκλειστικά. Όπως η Άγκυρα εξυπηρετεί την Ειρήνη, την Αντιγόνη και το μισό της Στύγας, έτσι και το κάτω συρόμενο εξυπηρετεί το "Βιετνάμ", την Αριάδνη και τη Φαίδρα. Επομένως το συγκεκριμένο σημείο έχει ήδη 2 αναβατήρες για την εξυπηρέτησή του...

Δεν αναφέρομαι γενικότερα στις υποδομές του ΧΚ αλλά σ'αυτά που προσφέρει στους αρχάριους που θέλουν να βγουν από τις πράσινες και να δοκιμάσουν στις μπλε.

Επομένως η Φαίδρα δεν εξυπηρετείται από την άγκυρα γιατί ο αρχάριος την άγκυρα δεν την ανεβαίνει και την Ειρήνη δεν την κατεβαίνει. Αλλά και ο πιο έμπειρος που θα κατέβει τα 600μ της πανέμορφης Ειρήνης, πρέπει να κατέβει όλη την πλαγιά άδικα για να ξανανέβει στις κοκκινόμαυρες παίρνοντας 2 λιφτ.

Στη Φαίδρα άρα πας μόνο από το πιατάκι και μετά σπρώχνεις-σπρώχνεις-σπρώχνεις-σπρώχνεις.

Τώρα το να πας Ειρήνη ή Αντιγόνη από την κορυφή της άγκυρας είναι χωρίς καθόλου κόπο αφού η κλίση είναι με το μέρος σου. Σπρώξιμο έχεις μόνο αν πας για μισό Νεφέλης κι αυτό είναι λίγο.

ΥΓ1: ALCATRAZ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ!!!

ΥΓ2: ΜΙΚ Που εννοείς λέγοντας κάτω από τη χιονοστοιβάδα??

Edited by Sueng

και εγώ απλά σου εξηγώ ότι μου φαίνεται δύσκολο να μπει κάτι άλλο απ' τη στιγμή που ήδη υπάρχουν δύο λιφτ για το συγκεκριμένο μέρος. Δεν μιλάω γενικά για τις υποδομές του ΧΚΚ!!

Προφανώς ο αρχάριος δε θα πάει στην Ειρήνη ούτε θα πάρει την Άγκυρα, αλλά κουπί θέλει και εκεί, όχι όπως στη Φαίδρα αλλά λιγουλάκι θέλει όπως και για τη μεριά της Νεφέλης.

• Like 2

Φοβερη μερα η Δευτερα,μεχρι το δευτερο Σαλε ομιχλη και απο εκει και πανω λιακαδα φουλ...Ξεσκιστηκαμε να κατεβενουμε Μονοι μας.

Λιωσαμε με τα Skibike μας.

mai73a.jpg

ωραιο το εργαλείο ρε ψηλέ αλλα πως φρενάρει είπαμε;!
  • Like 1

Ashbury πρέπει να γίνει ένα ωραίο χιονοδρομικό. Έτσι όπως είναι ή όπως το δίνει το masterplan για αρκετούς από εμάς είναι τέλειο αν έχει λιακάδα. Για τον αρχάριο 2η με 5η μέρα σκι δεν είναι όπως και δεν είναι αν έχει κακό καιρό. Όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου κάνουν τούμπες να καλύψουν και βάζουν λιφτ για τον αρχάριο και για τον παλιόκαιρο

ΥΓ2: ΜΙΚ Που εννοείς λέγοντας κάτω από τη χιονοστοιβάδα??

Όλο αυτό, το κάτω της μέρος

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

υπάρχει ενα θεμα με την χιονοκαλυψη εκει κάτω

νομιζω οτι ο χελμος δεν εχει εξαντλησει το κομματια που μπορουσε να κανει πιστες στο ηδη υπαρχον πεδιο

δεν μπορει το κυριο λιφτ (στυγα) να εξυπηρετει μονο μια πιστα (προφανης η αναγκη να ξαναπαιξει η μαυρη, ας με συγχωρησουν οσοι θελουν την νεραιδοραχη καθαρη) καθως και 2 παρακλαδια της κοκκινης που θα βγαινουν κατω απο το καταφυγιο. Επισης μια παραλληλη προς αυγο, της πως την λενε, κοκκινης της αρτεμης , συν μια διαγωνια απο αρτεμη που θα βγαινει στην μικρη, πως την λενε, που εξυπηρετει τωρα το πιατο.

ας κοπουν καποια δενδρα και ας φυτευτουν ξηροκαμπο, επισημως και με σχεδιο μελετη , οχι νυχτα.

τι να τα κανεις τα καινουργια λιφτ αν ειναι να γινεται το ελα να δεις στις πιστες

• Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Όντως πανέμορφο. Έχουμε χιονοδρομικά στην βόρεια χώρα που είναι τόσο πράσινα το καλοκαίρι;
    • Ας ανεβάσω μερικές καλοκαιρινές φωτογραφίες απο το πρόσφατο ταξίδι μου τις πίστες του Bansko. Το τόπιο καταπράσινο και το χιονοδρομικό κέντρο παίρνει μια άλλη όψη,μια μαγική εικόνα που σίγουρα κάποιος που λατρέυει αυτό το μέρος, πρέπει να επισκευτεί για να κατανοήσει το μεγαλείο ομορφιάς.   
    • Ένα αντίστοιχο ταξίδι είναι μικρό. Πολύ μικρό. Για να είμαι ειλικρινής, θα έλεγα ότι μία εβδομάδα δεν μου φτάνει. Ίσως όμως να μην μου φτάνουν ούτε 3 εβδομάδες, ένας μήνας, ίσως ούτε ένας χειμώνας. Αλλά καλά δεν περνάμε μόνο αυτή την εβδομάδα που θα είμαστε εκεί. Αυτή η εβδομάδα, θα μας κάνει να περνάμε καλά όλους τους μήνες της προσμονής που θα συζητάμε για αυτή.Τώρα για το πόσο χιόνι θα έχει, κανείς δεν ξέρει, ούτε οι μετεωρολόγοι, όμως θα αποτελεί ένα από τα αντικείμενα της κουβέντας μέχρι τον χειμώνα, βλέποντας τα στατιστικά των προηγούμενων ετών! Είναι και αυτό ένα από τα αντικείμενα κουβέντας που θα μας κάνει να περνάμε καλά το καλοκαίρι!
    • Καλησπερα. Το  Athens Realease εστειλε προσφορα 50%, σε οποιον εφαγε τη πατατα των Bauhaus, για δυο εισητηρια για τον IGGY. Εγω εχω ηδη βγαλει, οποτε αν καποιος ενδιαφερεται, μπορει να μου στειλει μνμ να του δωσω τη προσφορα.  
    • Μη μετρώντας την παρουσία στο βουνό για μαθήματα (π.χ. κάποιες μέρες ολόκληρες σε baby lift δεν το λες και μέρα σκι), Θα έλεγα ένα πενιχρό 5-6 Καλάβρυτα και 10 μέρες Kitzsteinhorn.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Afro
      Afro
      (30 years old)
    2. Gavis
      Gavis
      (52 years old)