Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Να σε υπολογίζω για εναέρια ξενάγηση ή θα αναλάβει ο κουμπάρος σου? ή δεν σε αφήνει η name deleted by tatiana stefandioy ?

Σου ειπε όμως για πόσους χιονοδρομους λειτουργουσε και έκαιγε ρεύμα;

Αυτό είναι το επιχείρημα που έχει καταστρέψει το σκι στην Ελλάδα. Επίσης είναι επιχείρημα Τσεκούρα και επιχειρημα Παρνασσού τότε που είχε να χαρεί σκι κάποιος χρόνια. Αυγό και κότα. Δεν ανοίγουμε γιατί δεν έχουμε κόσμο και δεν έχουμε κόσμο γιατί δεν ανοίγουμε.

Συνεχίστε να σκέφτεστε Ελληνικά, τη χώρα την πτωχεύσαμε, το σκι δεν είναι αυτό που θα έπρεπε, ο κόσμος δεν ανεβαίνει για σκι γιατί φοβάται τα χιονοδρομικά θα είναι κλειστά, μήπως κάνουμε κάτι λάθος?

Αν το θέμα είναι το ρεύμα και η οικονομία του, να βγει το χιονοδρομικό να το πει να το ξέρουμε. Ότι όταν έχει λίγο κόσμο και ομίχλη η πολιτική είναι να κλείνουν τα λιφτ. Σεβαστό και απόλυτα δεκτό αν το ξέρεις.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

...

Το ότι προτιμούμε να έχουμε κλειστό το δρόμο από Περιστέρα

για να αγοράζουμε μπουγάτσα από τα Καλάβρυτα

ας το αφήσουμε ασχολίαστο

...

Θα τοποθετηθώ μόνο στο παραπάνω,

γιατί τόσα χρόνια έχω βαρεθεί την ίδια καραμέλα.

Ο δρόμος από Περιστέρα προς Ξερόκαμπο (parking του Χ.Κ. Καλαβρύτων)

άνοιξε με πρωτοβουλία του Δήμου Ακράτας, αν θυμάμαι καλά.

Φυσικά είναι ένα μεγάλο + να υπάρχει άλλη μια πρόσβαση

για το χιονοδρομικό.

Αλλά:

Είχε ξεκαθαριστεί από την αρχή του ότι ο αποχιονισμός του δρόμου

δεν θα χρεωνόταν στο Δήμο Καλαβρύτων.

Δηλαδή υπάρχει κάποιος που θεωρεί αφύσικο

στο να ξεχιονίζει πρώτα, ο Δήμος Καλαβρύτων,

τους δικούς του δρόμους, που δεν αφορούν μόνο

τον δρόμο που ανεβαίνει στο χιονοδρομικό,

αλλά και ένα μάτσο ακόμα δρόμους ορεινών χωριών...

και δε δίνει προτεραιότητα στον αποχιονισμό ενός δρόμου

που δεν ανήκει καν στη δικαιοδοσία του;;;

ΕΛΕΟΣ

Ελπίζω να μη χρειαστεί να το ξαναγράψω πάλι του χρόνου.

- - - - - - - - -

Στα της ημέρας.

Άλλη μια καλή χιονοδρομική μέρα σήμερα.

Το μισό πάνω βουνό μέσα στο κούμουλο,

το άλλο μισό από κάτω.

Χιόνι σφιχτό, παιχνιδιάρικο, γκαζιάρικο,

ιδανικό για πίστα. Εκτός δε μαλάκωσε ποτέ,

στο πάρκο το σκληρό τερέν δεν άξιζε το ρίσκο.

Αντιγόνη & Ειρήνη όλα τα €υρά.

Στύγα ούτε που πλησίασα όσο ήταν ανοιχτή.

Βγάζω και με άλλους τρόπους τα βίτσια μου στο ski.

Δεν χρειαζόταν να ανέβω 13 λεπτά μες στο κρύο

για να παίζω τυφλόμυγα και ψάξε ψάξε το πασαλάκι...

Καλά έκαναν και την έκλεισαν.

Δεν νομίζω να έλειψε και σε πολλούς σήμερα.

Edited by ALCATRAZ
  • Like 4

Να σε υπολογίζω για εναέρια ξενάγηση ή θα αναλάβει ο κουμπάρος σου? ή δεν σε αφήνει η edited by tatiana stefandioy ?

Αυτό είναι το επιχείρημα που έχει καταστρέψει το σκι στην Ελλάδα. Επίσης είναι επιχείρημα Τσεκούρα και επιχειρημα Παρνασσού τότε που είχε να χαρεί σκι κάποιος χρόνια. Αυγό και κότα. Δεν ανοίγουμε γιατί δεν έχουμε κόσμο και δεν έχουμε κόσμο γιατί δεν ανοίγουμε.

Συνεχίστε να σκέφτεστε Ελληνικά, τη χώρα την πτωχεύσαμε, το σκι δεν είναι αυτό που θα έπρεπε, ο κόσμος δεν ανεβαίνει για σκι γιατί φοβάται τα χιονοδρομικά θα είναι κλειστά, μήπως κάνουμε κάτι λάθος?

Αν το θέμα είναι το ρεύμα και η οικονομία του, να βγει το χιονοδρομικό να το πει να το ξέρουμε. Ότι όταν έχει λίγο κόσμο και ομίχλη η πολιτική είναι να κλείνουν τα λιφτ. Σεβαστό και απόλυτα δεκτό αν το ξέρεις.

βγαινω εγω και το λεω..δεν ειναι το ρευμα.

ουτε οτι ειχε λιγο κοσμο.

δεν συμφωνω να ειναι κλειστα τα χιονοδρομικα απο ομιχλη αλλα η στυγα ναι..οταν μιλαμε για ανυποφορη ομιχλη.

• Like 4

Ευχαριστώ priest. Σεβαστή η άποψή σου, διαφωνώ ριζικά και ας μην κάνω ούτε εγώ σκι στην ομίχλη. Πες μας γιατί κλείνει όμως?

Μέρες με λίγο κόσμο και ομίχλη θα κλέινει? Μέρες με πολύ κόσμο και ομίχλη δεν θα κλείνει? Μέρες με λίγο κόσμο και "ομίχλη" θα κλείνει?

άνοιξε με πρωτοβουλία του Δήμου Ακράτας, αν θυμάμαι καλά.

Φυσικά είναι ένα μεγάλο + να υπάρχει άλλη μια πρόσβαση

για το χιονοδρομικό.

Αλλά:

Είχε ξεκαθαριστεί από την αρχή του ότι ο αποχιονισμός του δρόμου

δεν θα χρεωνόταν στο Δήμο Καλαβρύτων.

Σόρυ αλλά καταλάβατε γιατί πτώχευσε η Ελλάδα και καλό σκι δεν θα κάνετε ποτέ. Δηλώνει (και είναι) αναρμόδιος. Καλό σκι με κλειστά λιφτ σε όλους και μια πρόσβαση με βράχια να πέφτουν, δρόμο να πέφτει, πάγο σε τυφλές στροφές αλλά τον δεύτερο δεν τον ανοίγουμε γιατί είμαστε αναρμόδιοι. Και όχι τίποτε άλλο πράγματι είμαστε αναρμόδιοι, γεια σας πάμε για καφέ, αποκλειστείτε με την ησυχία σας. Πλάκα κάνω ε δίκιο έχουν να πάνε στα χωριά του Δήμου τους πράγματι είναι αναρμόδιοι. Αλλά για την πτώχευση της χώρας μας και για το μάπα σκι μας οι αναρμόδιοι φταίνε σε μεγάλο βαθμό.

Γιώργο για απάντησέ μου και αν σας έλλειψε ένα λιφτ παντός καιρού σήμερα, μόνο στα δέντρα, και αν το masterplan σε καλύπτει?

Βαγγέλη πάχυνες? Θα είσαι για πάντα ο μαυρούλης μου

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Χθες (Τετάρτη) πάντως αν κι από τις 11 και μετα ανοιγοκλεινε η ορατότητα στο βουνό με τάση να κλείσει τελείως στις 3, μια χαρά σκι απήλαυσα. Τη Στυγα για καλή μου τύχη δεν την έκλεισαν και το μαζοχιστικο μου βιτσιο το έβγαλα να ανεβαίνω 13 λεπτά (κρύο δεν είχε). Είμαι από αυτούς που γουστάρουν την ομίχλη σε πίστες που ξερω. Και η νεφέλη είναι ωραία με ομίχλη. Μέχρι να την κατέβεις η ορατότητα αλλάζει 3 φορές. Αυτο που έχω υποχρέωση να σχολιάσω, πέρα από την γκρινια μου, είναι η ακόμα μια φορά υποδειγματική σήμανση πιστών. Ούτε μια στιγμή, ακομα και στα πιο κλειστά του, δεν αναρωτήθηκα που ειμαι και που βρίσκομαι. Μπράβο στα παιδιά του ΧΚ.

• Like 1

σημερα δυστυχως πήγα για σκι στο χιονοδρομικο(?) στα καλαβρυτα.

Απλα ειμαι ΒΛΑΚΑΣ.

το συγκεκριμένο χιονοδρομικο(?) εχει κανει και εχει δηλώσει, οτι η στύγα με ομιχλη θα κλείνει.

αρα οταν ανεβαινω χωρις λιακαδα και με νεφοκάλυψη πρεπει ή να ειμαι ο γκαστόνε 'η βλάκας,

Επειδη δεν ειμαι ο γκαστόνε, αλλά ουτε και θέλω να συχνάζω εκει που με φτυνουν, δεν σεβωνται την διαθεση μου, τον κοπο μου, τα χρηματα μου.

επειδη δεν με ενθουσιαζει η παγκοσμια προτοτυπία του συγκεκριμενου χιονοδρομικου (?) να κλεινει λιφτ λογω ομιχλης.

επειδη θεωρω την σταση της διοικησης το λιγωτερο αντι-επαγγελματικη.

επειδη οταν βλέπω ερασιτεχνισμους και παραλογισμους μου σηκωνεται η τριχα

ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ

φετος εχω ξοδεψει για το να παω στο συγκεκριμενο χιονοδρομικο (?) οσα λεφτα φτανουν για ενα 7ημερο στο μπανσκο, με αλλες μινιμουν 3 φορες ανοιξιατικα μεχρι το πασχα που θα πηγαινα, εχω ετοιμο αλπεις.

βεβαια δεν ειναι χιονοδρομικα της κλασεως του συγκεκριμενου χιονοδρομικου(?) ασε που δεν κληνουν λιφτ λογω ομιχλης αλλά...

ασε που οι ατιμοι με αφησαν να κανω 6 ολοκληρες καταβασεις στην στυγα , κυνδινεψε η ζωη μου, καλά που πηγα στην απεναντι πλαγια με την ιδια ομιχλη για να ειμαι ασφαλής.

σαφεστατα διαμαρτηρηθηκα , ο διευθηντης ελιπε, βρηκα στο ποδι του εναν ευγενεστατο κυριο που πηρε την ευθηνη. Οταν του παρατηρησα οτι αυτο δεν γινεται πουθενα στον κοσμο, αρχησε να λεει και για αερα.

Ξαναρωτησα τον πιστερ της πιστας , προς τιμη του <οχι δεν εχει αερα>, το άλλο επιχειρημα για το οτι δεν αξιζει με ομιχλη, δεν μπορω να πω, αν δεν ξερεις σκι , εχει ενα νοημα...

υποσχεθηκε οτι οταν κοψει η ομιχλη (που εκοψε) θα το ανοιξει (που δεν τοκανε), τελικα στο τελος ειχε ομιχλη στην αρτεμη και ορατοτητα στην στυγα, αλλά ειπαμε η αρτεμη εχει ...αγιο.

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Ευχαριστώ priest. Σεβαστή η άποψή σου, διαφωνώ ριζικά και ας μην κάνω ούτε εγώ σκι στην ομίχλη. Πες μας γιατί κλείνει όμως?

Μέρες με λίγο κόσμο και ομίχλη θα κλέινει? Μέρες με πολύ κόσμο και ομίχλη δεν θα κλείνει? Μέρες με λίγο κόσμο και "ομίχλη" θα κλείνει?

Σόρυ αλλά καταλάβατε γιατί πτώχευσε η Ελλάδα και καλό σκι δεν θα κάνετε ποτέ. Δηλώνει (και είναι) αναρμόδιος. Καλό σκι με κλειστά λιφτ σε όλους και μια πρόσβαση με βράχια να πέφτουν, δρόμο να πέφτει, πάγο σε τυφλές στροφές αλλά τον δεύτερο δεν τον ανοίγουμε γιατί είμαστε αναρμόδιοι. Και όχι τίποτε άλλο πράγματι είμαστε αναρμόδιοι για σας πάμε για καφέ αποκλειστείτε με την ησυχία σας.

Γιώργο για απάντησέ μου και αν σας έλλειψε ένα λιφτ παντώς καιρού σήμερα μόνο στα δέντρα και αν το masterplan σε καλύπτει?

μακαρι να μην κλεινει ποτε για να συμφωνησουμε στο μονο που διαφωνουμε,αλλα εγω εχω δυο γονατα και δεν τα ρισκαρω για να βρω την κυρια που περασε αναμεσα απο δυο πασαλακια και κατεληξε καπου στο πουθενα μεσα στον παγο επειδη δεν εβλεπε...θα ρισκαρω οσο με παιρνει,τα θελω τα γονατα και το καλοκαιρι που εχει ηλιο

και σιγουρα υπερλιφτ στο αυγο παντως καιρου

σημερα δυστυχως πήγα για σκι στο χιονοδρομικο(?) στα καλαβρυτα.

Απλα ειμαι ΒΛΑΚΑΣ.

εγω οπως το λες καταλαβαινω οτι σημερα πηγες για σκι στην στυγα,στα καλαβρυτα

ανοιξε λιγο,το ευχαριστηθηκες αλλα οταν εκλεισε δεν ειχε πουθενα να κανεις σκι

το τελιος παραλογο ειναι οτι ηταν χιονοδρομικα μια πολυ καλη μερα, παρ ολες τις φιλοτιμες προσπαθειες του χιονοδρομικου (?) να την χαλασει.

θα εγραφα μερικα ωραια, σκετη διαφημηση, αλλά ασε ας βοηθησουμε και κανενα γιαλαντζι, ψευτοχιονοδρομικο που δεν κλεινει λιφτ για ομιχλη.

το συγκεκριμενο χιονοδρομικο (?) δεν θελει χιονοδρόμους.

στα θετικα μου λυθηκε η απορια γιατι δεν εχει κοσμο καθημερινες.

επισης εχω πια αποψη για τον εκσυγρονισμο και την επεκταση

σκεψου να ειχε μπει εξαπλο αποσυμπλεκωμενο στην στυγα,2 συρωμενα πισω απο αρισταρχο, ασε το κομπι στην χιονοστοιβαδα, ναχαν φυγει τα μυρια και να σου λέγαν κλειστο λογω ομιχλης. Ουτε σεντσι

πρωτα να παει νευρολογος να τους θεραπευσει απο το συνδρομο του ικαρου και μετα...

θα μου πεις ποτε ξανα ΝΑΙ

αντε αμα εχει καμμια πουδρα, αλλα θα πηγαινω εν γνωση οτι παω στον καραγκιοζ μπερντε και θα γελάω με τα παραλογα.

στο τελος αφου θα εχουν γινει διεθνως ρομπες θα το μαζεψουν. Αμα δεν ενοχλει τους καλαβρυτινους η απαξιωση του χιονοδρομικου(?) εμενα γιατι να μου πεφτει λογος.

• Like 1

εγω οπως το λες καταλαβαινω οτι σημερα πηγες για σκι στην στυγα,στα καλαβρυτα

ανοιξε λιγο,το ευχαριστηθηκες αλλα οταν εκλεισε δεν ειχε πουθενα να κανεις σκι

διαβασε, εκανα πολυ και καλο σκι, θα μπορουσα να κανω και καλύτερο αν ημουν σε χιονοδρομικο με επαγγελματιες στην διοικηση.

δεν υπηρχε white out πουθενα σημερα.

αν δουλευαν ετσι στις αλπεις τις μισες μερες θα ηταν κλειστα.

Edited by vro
  • Like 1

Δηλαδή οι επαγγελματίες θα φυσαγαν κ θα εδιωχναν την ομίχλη εεεεε; Ρε φίλε όταν γκρινιάζεις.... Να γκρινιάζεις για ουσιαστικό λόγο κ όχι γιατί στο κλείσανε για να μην κοπανισεις πουθενά.....άμα στο άφηναν ανοιχτό κ κοπάνησε.... Μετά θα γκρινιάζες γιατί δεν το κλείσανε.δεν σε βρίσκουμε πουθενά.εσυ γκρινιάζεις απλά για να γκρινιάζεις κ να βρίζεις...κ αυτούς που λες εσύ καραγκιόζηδες έχουν ξυπνήσει απο τις 6 για να κανείς σκι.αλλα ούτε κ αυτό σε νοιάζει μαλλον

• Like 6

Βασίλη, ομίχλη είχε και προηγούμενες μέρες

και δώσανε τη Στύγα όλη μέρα... ναι είσαι λίγο γκαστόνε.

Όμως ομίχλη με ομίχλη έχει πολλές διαβαθμίσεις... και το ξέρεις.

Άγκυρα έκανα από τις 12:00 μέχρι τις 15:30. Σε καμία περίπτωση

δεν είχε νεφοκαλυψη που σε εμπόδιζε να δεις τι έχει

στα παρακάτω 20 μέτρα. Τη Νεραϊδόραχη πάλι... απλά δεν την έβλεπες.

Μιχάλη για το MasterPlan και για lift-ολογίες από Μάη και μετά.

Τώρα απολαμβάνω ski, συνεχόμενα από το Σάββατο και ελπίζω ως τέλος του μήνα,

σε κάποιο μέρος που κάποιοι δεν θεωρούν καν χιονοδρομικό.

Η άγκυρα, Μιχάλη, σήμερα ήταν όλα τα €υρα.

Δεν μου έλειψε κάποιο υπερlift.

Με κάλυπτε η άγκυρα. ΑΠΟΛΥΤΑ.

Δεν θα με χάλαγε αν υπήρχε. ΑΝ.

Αλλά μιας και μιλάμε για υποθετικά σενάρια νέων αναβατήρων,

τρομάρα μας..., ας το ξαναματαπώ:

Μη σώσει και πέσει έστω και ένα €υρώπουλο,

για Έλληνες χιονοτουριστές Σ-Κ & αργιών.

Τέτοιοι είμαστε στη πλειονότητα μας.

Ας πάνε σε άλλα χιονοδρομικά με πιο γρήγορα lift, μπας και

κάνουν αυτά ποτέ απόσβεση τα λ€φτα που σπαταλήθηκαν.

Προσωπικά, στο συγκεκριμένο τόπο,

που κάποιοι δεν θεωρούν χιονοδρομικό,

εγώ μπορώ και λιώνω, όσο εγωιστικό και αν σας ακούγεται.

6 μέρες σερί ski, μόνο το Σάββατο με χάλασε κάπως η αναμονή στη Στύγα.

Ας είναι καλά η άγκυρα όμως, λίγο σπρώξιμο και η καλή παρέα

που με οδήγησαν σε Περίπτερο, Χιονοστιβάδα

και αλλά ωραία, απάτητα μέρη του Χελμού.

Καλά να περνάτε, όπου και αν τραβήξετε.

Μια Ελλάδα όλο βουνά & θάλασσα έχουμε.

Κάπου θα βρείτε και εσείς τον δικό σας Παράδεισο.

:)

Πάω για apreδούρες και νάνι...

γιατί αύριο πάλι ski έχουμε :P:D

• Like 10

ειναι πολυ απλο

ειναι σωστο να κλεινουν τα λιφτ λογω ομιχλης?

ολα τα υπολοιπα ειναι προτιμησεις σεβαστες αλλα οχι κατα αναγκη για ολους.

εκανα παντου αλκατραζ, δεν ειχα κανενα προβλημα

αν ενα χιονοδρομικο λειτουργει επαγγελματικα ας κανει οτι επενδυση θελει

ενα χιονοδρομικο που κλεινει τα λιφτ λογω ομιχλης δεν νομιζω οτι εχει μεγαλες δυνατωτητες να προσφερει τιποτα.

υπαρχει παγκοσμιως αλλο χιονοδρομικο που κανει αυτη την ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ?

εγω μονο στην ελλάδα το εχω δει.

και μιλάμε για σηματοδοτημενη πιστα και οχι για πεδίο πλαγια.

εξω δινουν και πλαγιες με ομιχλη, αλλά εστω...

• Like 1

Πάντως από τις ανακοινώσεις σχεδόν όλων των χιονοδρομικών περί '' καιρού επιτρέποντος'' σημαίνει ότι το νομοθετικό πλαίσιο όσον αφορά την ευθύνη σε θέματα ασφαλείας ΄΄μπάζει'' κατά πολύ.....οπότε φύλαγε τα ρούχα σου γιατί στο τέλος ούτε τα μισά δεν θα έχεις....Οι ευθύνες είναι αλλού, αλλά εμείς δυστυχώς μέσα στην ομίχλη χάσαμε τον προσανατολισμό μας για το που πρέπει να τις ψάξουμε.....

• Like 2

Nαι Δημήτρη μάλλον πρέπει να το ξαναγράφω σε κάθε post.

Άραγε σε όλα τα άλλα χιονοδρομικά του κόσμου θα πάει φυλακή υπεύθυνος χιονοδρομίας επειδή κάποιος χάθηκε στην ομίχλη?

Άραγε σε όλα τα άλλα χιονοδρομικά του κόσμου έχει δικαίωμα να πάρει κάρτες υπεύθυνος πιστών?

Άραγε σε όλα τα άλλα χιονοδρομικά του κόσμου η κυρία που χάθηκε θα είχε διαβάσει κάποια ανακοίνωση και κάποιος στην βάση και στην κορφή θα της είχε πει κάτι?

Άραγε σε όλα τα άλλα χιονοδρομικά του κόσμου η κυρία θα είχε ανέβει στο λιφτ?

Δεν υπάρχει άσπρο ούτε μαύρο, υπάρχει γκρι και στην ομίχλη και στα παραπάνω. Και όσο και ο vro και ο sueng και αρκετοί άλλοι θέλουν να κάνουν σκι στην ομίχλη, έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν, όπως κάνουν σε όλο τον κόσμο. Και τον πιστεύω απόλυτα επειδή κοίταγα δεν ήταν whiteout όλη μέρα σήμερα, άλλες μέρες ίσως να ήταν. Επειδή τις μισές μέρες με ομίχλη η ομίχλη σπάει, αυτό που λες εσύ φουλ ομίχλη δεν είναι για τον άλλον, απλά δεν μπορεί να κλείνει η Στύγα.

Γιώργο (αλκατράζ) σοβαρά σήμερα ήσουν τυχερός που δεν φύσαγε και δεν είχε παγοποίηση. Για όλες τις άλλες μέρες που ήταν κλειστή η Άρτεμης μήπως θα ήταν χρήσιμο ένα λιφτ παντός καιρού στο Αυγό? priest επιβεβαίωσε αν μπορείς ότι έχει εγκριθεί να υποβληθεί στο ΕΣΠΑ για λιφτ στο Αυγό, μόνο λιφτ που θα παγώνει χειρότερα και από την Άρτεμη. Φοβάμαι ότι τον Μάιο θα είναι αργά...

Nerajouri ανοίγεις ένα άλλο σημαντικό θέμα...σε όλα τα άλλα χιονοδρομικά του κόσμου δεν ξυπνάνε στις 6, μένουν πάνω όλο το βράδυ...

Άμα καείς στο χυλό και φυσάς το γιαούρτι είσαι βλάκας. Το γιαούρτι είναι κρύο τέλος.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αλλά μιας και μιλάμε για υποθετικά σενάρια νέων αναβατήρων,

τρομάρα μας..., ας το ξαναματαπώ:

Μη σώσει και πέσει έστω και ένα €υρώπουλο,

για Έλληνες χιονοτουριστές Σ-Κ & αργιών.

Τέτοιοι είμαστε στη πλειονότητα μας.

Aυτό ξαναπέστο.

Προσωπικά, στο συγκεκριμένο τόπο,

που κάποιοι δεν θεωρούν χιονοδρομικό,

εγώ μπορώ και λιώνω, όσο εγωιστικό και αν σας ακούγεται.

6 μέρες σερί ski, μόνο το Σάββατο με χάλασε κάπως η αναμονή στη Στύγα.

Χμμμ. Έλα μου ντε που η χώρα πτώχευσε επειδή σε όλους τους τομείς μια χαρά περνάγαν κάποιοι και ας γινόταν το λάθος. Σόρυ δεν έχουμε λεφτά για άλλο λάθος, ούτε για να πληρώνουμε τον Σαββατοκύριακο μόνο με λιακάδα σκιερ, ούτε εσένα και εμένα και τους άλλους 32 που κάνουμε διακοπές εβδομάδας (και περνάμε και καλά) σε Ελληνικό χιονοδρομικό. Ή να κλείσουν ή να γίνουν σωστά.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εσύ τώρα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα κ μάλλον έχεις μπερδευτεί.πας έξω ....βλέπεις διάφορα κ ξανάρχεσε μέσα κ νομίζεις ότι είσαι στην ουγκαντα.εεε δεν ειναι έτσι.ειδικαστο Χέλμο προσπαθούμε με ότι μέσα έχουμε. Με σχοινιά με πασσάλους με σφυρίχτρες με πατέντες κ με ότι άλλο σκέφτεται ένας έξυπνος κ φτωχός έλληνας!!!!!!

Αν έχεις την δυνατότητα να πηγαίνεις έξω.... Πήγαινε....αν έρχεσαι όμως στον Χέλμο να βολεύεσαι με αυτά που ΕΧΕΙ,αλλα να ξέρεις ότι ΟΛΟΙ το εκτιμούν αυτό... Το ότι έρχεσαι δηλαδή....κ ΟΛΟΙ κάνουν το παν για να το ευχαριστηθεις,έστω κ λίγο κ κάτι τελευταίο...... Εχε εμπιστοσύνη σε αυτούς που δουλεύουν επάνω...ξέρουν καλύτερα!!!!!!

• Like 4

Αν θέλει ο σύλλογος σας να κάνει κάτι..... Ας πιέσει εκεί που πρέπει να πιέσει.στο υπουργείο ανάπτυξης στους Αχαιούς βουλευτές στον Περιφερειάρχη στο δήμαρχο κ όπου αλλού έχει άκρες μπας κ βάλουν τον κωλο τους κάτω κ δουλέψουν το ΕΣΠΑ

• Like 2

...κ ΟΛΟΙκάνουν το παν για να το ευχαριστηθεις,έστω κ λίγο κ κάτι τελευταίο...... Εχε εμπιστοσύνη σε αυτούς που δουλεύουν επάνω...ξέρουν καλύτερα!!!!!!

Bρε μια χαρά εμπιστοσύνη έχω σε όσους δουλεύουν πάνω. Απλά όταν λες ΟΛΟΙ ξεχνάς το πιο βασικό τον Δήμο που τα κάνει όλα για να μην ευχαριστηθώ σκι. Και όσοι δουλεύουν πάνω απαιτώ να μην συμβιβαστούν με τις βλακείες που κάνει ο Δήμος.

Όταν συγκρίνεις χιονοδρομικό με χιονοδρομικό δεν συγκρίνεις ανόμοια πράγματα συγκρίνεις όμοια. Και όταν όλα του κόσμου κάνουν το Α και εμείς το Β μάλλον κάτι κάνουμε λάθος.

Ο Σύλλογος όσο και να πιέσει αν δεν σηκωθούν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι και οι Καλαβρυτινοί the same my small pantelos the same my pantelos. Τα είπαμε στην Κεφαλλογιάννη και σχεδόν σε όλους τους Υπουργούς κατά πρόσωπο, ε και?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Τον δήμο τον εξαιρώ απο το ΟΛΟΙ. Οι Καλαβρυτινοι δεν σηκώνονται ούτε για κατουρημα.οποτε μένουν οι υπόλοιποι. Οι υπάλληλοι άπτην άλλη προσπαθούν να επιβιώσουν κ να ταΐσουν οικογένειες.αστους αυτούς. Δεν έχουν χρόνο ούτε για ύπνο..

• Like 1

vro μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες, αλλά εγώ όταν ανέβηκα Στύγα το white out ήταν σχεδόν πλήρες. Δεν έβλεπες το επόμενο κολονάκι παρα μόνο στην ένωση μέ τον δρόμο από την Άγκυρα - όχι ΄΄οτι εκεί η όρατότητα ήταν καλή, αλλά εκεί έφτανες κι από την Άγκυρα.

Μιας και δεν είχε και πολύ κόσμο (ελάχιστο για να ακριβολογούμε), σιγά το big deal που το κάναμε.

Μια χαρά σκι κάναμε και πλέον με τα apps αποτυπώνεται και πλήρως.

Όσο για την ανάλυση του ΜΙΚ, αν πάρουμε το χιονοδρομικό με απόλυτα νούμερα τί πρέπει να χρεώνει για να μην είναι ζημιογόνο και να λειτουργεί τέλεια γιατί αυτό το σκι μας αξίζει, τότε αυτό το σκι μπορεί να αξίζει σε πολύ λιγότερους απ' ότι σήμερα.

Και τότε να δω ειλικρινά αν θα τολμήσει κανείς να ισχυριστεί ότι το σκι δεν είναι για λίγους.

ΜΙΚ αντιλαμβάνομαι κάποιες φορές το νόημα όσων γράφεις αλλά με το να γινόμαστε ισοπεδωτικοί - πέρα από το σχήμα λόγου κάποιας συζήτησης (αναφέρομαι στη γενίκευση ότι όλα αυτά μας έχουν φέρει εδώ που είμαστε σήμερα) - μου θυμίζεις την ιστορία με τη ρήση Πάγκαλου ότι "όλοι μαζί τα φάγαμε".

Στη Στύγα σήμερα ανεβήκανε περί τα 20 άτομα (μεταξύ των οποίων πάνω από μια φορά).

Αν εσείς το βλέπετε βιώσιμο αυτό, μπορεί και να είναι, αλλά όχι με αυτό το εισιτήριο.

Ξαναλέω, ειδικά γι αυτόν τον καιρό και με τη σημερινή προσέλευση. Έχω γκρινιάξει κι εγώ άλλες φορές, αλλά σήμερα απλώς το παρακάνουμε.

Κι αφού συμφωνούμε ότι το κόστος ανά χιλιόμετρο και ώρα σκι στις Άλπεις είναι κατά πολύ καλύτερο, "ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα."

Μέχρι τότε, κάποιοι τρελαμένοι όπως εγώ, συνειδητοποιώντας ότι αυτό μπορούν να έχουν σε μια πτωχευμένη χώρα (όποια κι αν είναι η αιτία της πτώχευσης), θα επιλέγουν ειδικά σε μια τέτοια μέρα είτε να μην ανεβαίνουν είτε να αρκούνται στο χιονοδρομικό που ήταν σήμερα.

Οι υπόλοιποι ας τζιράρουν τα λεφτά τους έξω που τους σέβονται περισσότερο. Ελεύθερη αγορά δεν είναι το Ευαγγέλιο του σύγχρονου δυτικίζοντος κόσμου?

• Like 2

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Επειδή οι αφορισμοί είναι εύκολοι (ας κλείσουν όλα κτλ), ο "σοφός" (τρομάρα του) λαός αποφάσισε μέσω της ετυμηγορίας του να οδηγηθεί ακριβώς εκεί - σύμφωνα με την άποψη αρκετών.

Υπομονή, ο καιρός γαρ εγγύς να δούμε αν θα είναι καλύτερα και τί μέλλει γενέσθαι μετά.

Όχι κλάματα και αναπολήσεις μόνο μετά ε?

Αλλά ξέχασα, αυτοί που μπορούν θα συνεχίσουν να πηγαίνουν εκεί που τα € τους θα πιάνουν τόπο και να φχαριστιούνται σκι.

Πίσω θα μείνουν οι ολιγαρκείς και στωικοί.

Που πάλι ολιγαρκείς και στωικοί θα είναι, λέγοντας "πάλι καλά που έχουμε κι αυτά (ό,τι κι αν συμπεριλαμβάνεται στο "αυτά").

Ωραίες οι ρήσεις περί συμβιβασμένων που δεν τους πρέπει η ελευθερία και ρεαλιστών που τα θέλουν όλα, αλλά φοβάμαι ότι είναι αντικείμενο συζητήσεων με κονιακάκι και πούρο αβάνας μπροστά σε τζάκι με παντούφλες.

Αυτοί που τα πράττουν τα λεγόμενα αυτά, δεν κάνουν σκι.

"Καληνύχτα σας/μας".

• Like 2

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Μιας και δεν είχε και πολύ κόσμο (ελάχιστο για να ακριβολογούμε), σιγά το big deal που το κάναμε.

Μια χαρά σκι κάναμε και πλέον με τα apps αποτυπώνεται και πλήρως.

Καληνύχτα όμορφε. Καλή συνέχεια στο να συμβιβάζεσαι με τα λάθη και να επιτρέπεις να φυσάμε το γιαούρτι. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις το ότι σε λίγα χρόνια απλά δεν θα κάνεις σκι επειδή έχεις συμβιβαστεί με αυτές τις δύο προτάσεις συνέχισε. Εσύ...μια χαρά σκι έκανες...ωχ αδερφέ άσε μας δεν είμαι και αρμόδιος

ΜΙΚ αντιλαμβάνομαι κάποιες φορές το νόημα όσων γράφεις αλλά με το να γινόμαστε ισοπεδωτικοί - πέρα από το σχήμα λόγου κάποιας συζήτησης (αναφέρομαι στη γενίκευση ότι όλα αυτά μας έχουν φέρει εδώ που είμαστε σήμερα) - μου θυμίζεις την ιστορία με τη ρήση Πάγκαλου ότι "όλοι μαζί τα φάγαμε".

Δεν υπάρχει άσπρο, δεν υπάρχει μαύρο υπάρχει μόνο γκρι. Θα μου επιτρέψεις την ευγενή παρατήρηση ότι προκαλώ όποιον θέλει να βγει να πει ότι δεν έχει δει, υποψιαστεί, κάνει ποτέ, καμία περίπτωση φοροδιαφυγής, ωχαδερφισμού, αραλικίου στο Δημόσιο και λαμογιάς ποτέ όσα χρόνια ζει σε αυτή τη χώρα.

Αν δεν την κατήγγειλες στον εισαγγελέα ναι όλοι μαζί φταίμε που φαγώθηκαν και σε γενικές γραμμές όλοι μαζί τα φάγαμε εκτός από τα κορόιδα που και δεν τα έφαγαν αλλά και δεν πήγαν στον εισαγγελέα.

Όχι φίλε, δεν είναι ελεύθερη αγορά, είναι τα λεφτά μας να πάνε πεταμένα σαν φορολογούμενοι και το σκι μας να μην είναι αυτό που πρέπει. Πεταξαν σήμερα, πετάνε τόσα χρόνια, πέταξαν στον Παρνασσό 20+16 μύρια δεν μπορεί να πετάξουν και στα Καλάβρυτα.

Ο κόσμος πεινάει και εμείς συντηρούμε χιονοδρομικά με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ ζημιά κάθε χρόνο για να τσεπώνουν επειδή είναι όμορφοι οι Καλαβρυτινοί. Και τους ρίξαμε και 36 μύρια στον Παρνασσό και ετοιμαζόμαστε και για άλλα 10φέυγα στα Καλάβρυτα.

Για το πως είναι ο μοναδικός τρόπος να γίνει βιώσιμο το χιονοδρομικό τον έχω γράψει στην προηγούμενη σελίδα.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Λοιπόν, επειδή πέφτει πολύ γκρίνια και πραγματικά έχει κουράσει πολύ αυτό,αφήστε το χκ να κάνει την δουλειά του όπως αυτό κρίνει σωστά σε μέρες με ομίχλη και αέρα Και ξεκολλάτε λίγο με την καραμέλα της στυγας. ΥπΥπάρχουν και άλλες πλαγιές του κέντρου που μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το σκι του, ότι επίπεδο και να είναι.

• Like 7

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Λοιπόν, επειδή πέφτει πολύ γκρίνια και πραγματικά έχει κουράσει πολύ αυτό,αφήστε το χκ να κάνει την δουλειά του όπως αυτό κρίνει σωστά σε μέρες με ομίχλη και αέρα (και όταν έχει χιονίσει πρόσφατα) Και ξεκολλάτε λίγο με την καραμέλα της στυγας (και της Άρτεμης). Υπάρχουν και άλλες πλαγιές του κέντρου που μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το σκι του, ότι επίπεδο και να είναι.

Τσεκούρας 2004

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Όντως πανέμορφο. Έχουμε χιονοδρομικά στην βόρεια χώρα που είναι τόσο πράσινα το καλοκαίρι;
    • Ας ανεβάσω μερικές καλοκαιρινές φωτογραφίες απο το πρόσφατο ταξίδι μου τις πίστες του Bansko. Το τόπιο καταπράσινο και το χιονοδρομικό κέντρο παίρνει μια άλλη όψη,μια μαγική εικόνα που σίγουρα κάποιος που λατρέυει αυτό το μέρος, πρέπει να επισκευτεί για να κατανοήσει το μεγαλείο ομορφιάς.   
    • Ένα αντίστοιχο ταξίδι είναι μικρό. Πολύ μικρό. Για να είμαι ειλικρινής, θα έλεγα ότι μία εβδομάδα δεν μου φτάνει. Ίσως όμως να μην μου φτάνουν ούτε 3 εβδομάδες, ένας μήνας, ίσως ούτε ένας χειμώνας. Αλλά καλά δεν περνάμε μόνο αυτή την εβδομάδα που θα είμαστε εκεί. Αυτή η εβδομάδα, θα μας κάνει να περνάμε καλά όλους τους μήνες της προσμονής που θα συζητάμε για αυτή.Τώρα για το πόσο χιόνι θα έχει, κανείς δεν ξέρει, ούτε οι μετεωρολόγοι, όμως θα αποτελεί ένα από τα αντικείμενα της κουβέντας μέχρι τον χειμώνα, βλέποντας τα στατιστικά των προηγούμενων ετών! Είναι και αυτό ένα από τα αντικείμενα κουβέντας που θα μας κάνει να περνάμε καλά το καλοκαίρι!
    • Καλησπερα. Το  Athens Realease εστειλε προσφορα 50%, σε οποιον εφαγε τη πατατα των Bauhaus, για δυο εισητηρια για τον IGGY. Εγω εχω ηδη βγαλει, οποτε αν καποιος ενδιαφερεται, μπορει να μου στειλει μνμ να του δωσω τη προσφορα.  
    • Μη μετρώντας την παρουσία στο βουνό για μαθήματα (π.χ. κάποιες μέρες ολόκληρες σε baby lift δεν το λες και μέρα σκι), Θα έλεγα ένα πενιχρό 5-6 Καλάβρυτα και 10 μέρες Kitzsteinhorn.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Afro
      Afro
      (30 years old)
    2. Gavis
      Gavis
      (52 years old)