Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

ποιος εχει τα νοικιαρικα ορειβατικα?

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Την ευθύνη για το καταφύγιο την εχει ο ΕΟΣ Αθηνών ο οποίος δεν ασχολειτε καθόλου με το κτίριο.στη βαθειά λακκα το υπάρχον πέτρινο κτίριο δεν βολεύει για να πεις να το ανακαινίσεις.... Αυτό που χρειάζεται ειναι ένα νέο κτίριο απο πάνω απο την ήδη υπάρχουσα Καντινα στην οποία υπάρχει πιο εύκολη πρόσβαση σε σχέση με το πέτρινο.ενας χώρος που να μπορούν να πιουν καφέ σαν άνθρωποι οι επισκέπτες.

Όσο για το καταφύγιο.....κάποια στιγμή θα πέσει,απο την μούχλα που εχει πιασει

Όταν αποφασίσουν οι δήθεν σκιέρ να ανέβουν για σκι τον Απρίλη τότε θα μείνει ανοιχτό.....μέχρι τότε .....αναμονή.Είδα κ σήμερα ο παρνασσος πόσο κόσμο έχει.....

Μαζί σου είμαι αλλά...

α)με 30χλμ Δ και snowshowers καθημερινή για Παρνασσό δεν ξεκινάει και πολύς κόσμος ακόμα και Φλεβάρη

β)με διαφήμιση: next stop Βάκχος με 5m/sec και αλήθεια: στάζει στο 1750, ξύλο να κάτσεις στην καρέκλα οι μισοί πέφτουν στην αποβίβαση, 3 m/sec και next stop σκαλιά για Παρνασσό και να ήθελες να πας δεν πολυπας πια

γ)όσο διαφήμισε το σκι του Πάσχα και του Απρίλη τα Καλάβρυτα το ίδιο το διαφήμισε ο Παρνασσός. 0. Ηλίθιοι και στα δύο βουνά

Σε κάποιο άλλο σημείο λες για την πρόγνωση, η ταπεινή μου αίσθηση αν και μπορεί να αλλάξει είναι ότι η επόμενη βδομάδα θα είναι εξαιρετικότατη για σκι

2 Ελληνικά χιονοδρομικά που πρέπει να ευθύνονται για δεκάδες εκατομμύρια ευρώ πεταμένων χρημάτων και λόγω βλακείας άλλες δεκάδες εκατομμύρια χαμένου εισοδήματος. Απίθανα πράγματα έχουν γίνει φτάνει πια

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ας κατεδαφιστούν ή ας φτιαχτούν και τα δύο κτήρια πάντως. Πραγματικά μολύνουν το υπέροχο τοπίο. Με πιάνει η καρδιά μου όταν το βλέπω!

Ο Χελμός πρέπει να είναι και το μοναδικό "κύριο" βουνό που δεν έχει καταφύγιο, έτσι;

• Like 2

sinox-0.jpeg

Ασε ρε φίλε.

Με τα Καλαβρυτα κλειστά με καλές θερμοκρασίες κ σχετικά καλό καιρό για σήμερα,ο παρνασσος μπκηκε μέσα σήμερα.μαρεσει που βγήκε μια ξανθιά χθες στην τβ κ έλεγε για 3- 4000 κόσμο καθημερινώς την μεγάλη βδομάδα!!!!!!!!

Κ επειδή λοιπόν έχουν πεταχτεί παλιότερα τσουβαλια λεφτά απο τα χιονοδρομικά κυρίως απο τον παρνασσο πρεπει δηλαδή να το κρατάνε ανοιχτό κάθε μέρα για να λέμε ότι κάνουμε Πάσχα στα βουνά.....είδα κ πριν το Πάσχα στα μισά του μαρτη πόσοι παταγανε το πόδι τους στο Χέλμο.....δηλαδή να το κρατάνε ανοιχτό κ να μπαίνουν μέσα κάποιες χιλιάδες εύρο κάθε μέρα...έτσι δεν πετιωνται λεφτά δηλαδή;;;;;;!!!!!!

• Like 1

Ναι στην τηλεόραση έχουν ειπωθεί απίθανες κοτσάνες. Πανυγήρια για τα χιονοδρομικά, θα χαρούν σκι οι φίλοι του χιονιού κλπ κλπ.

Μη με παρεξηγείς, ίσως είμαι ρομαντικός απλά πραγματικά το πιστεύω ότι αν διαφημιστεί το σκι του Απρίλη, ημέρες αργιών πιστεύω θα έχουν πολύ κόσμο τα χιονοδρομικά, ξένους και Έλληνες, πυροβολημένους και περιστασιακούς και αρχάριους και οικογενειάρχες κλπ κλπ. Κυρίως οικογενειάρχες βασικά. Εκεί δεν θα μπαίνει μέσα.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Επειδή η μεγάλη μου αγάπη είναι η ορειβασία, πράγματι με στεναχωρεί η απουσία καταφυγίου στον Χελμό. Αν και προτιμώ την άνεση της σκηνής μου, δεν λέω όχι σε διαμονή σε καταφύγια. Δεν είναι ανάγκη όπως είπε κάποιος φίλος να θέλει μια πισίνα πετρέλαιο, αρκεί μια υποτυπώδες θέρμανση στο "σαλόνι" και στις κουκέτες ο καθένας τον υπνόσακό του. Πολλά καταφύγια στην Ελλάδα έτσι δουλεύουν εδώ και χρόνια...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 5

Την ευθύνη για το καταφύγιο την εχει ο ΕΟΣ Αθηνών

Καμία σχέση όμως. Η ευθύνη είναι τοπική. Ο Αθηνών πάντα είχε ως βάση τον Παρνασσό (δεν είναι τυχαίο ότι το καταφύγιο της ΕΟΟΑ φέρει το όνομα του Μ. Δέφνερ).

Είμαστε 4-5 νέουμπες στο ορειβατικό

που πολύ θα θέλαμε να κάνουμε μια επίσκεψη

στις πίσω κορφές του Χελμού, πέρα από το πεδίο

που καλύπτει το χιονοδρομικό.

Θα ήταν πολύ ωραίο να είχαμε κάποιους πιο έμπειρους

στη παρέα μας. Λέμε για κάποια μέρα μετά τη βδομάδα του Πάσχα

με καθαρά ανοιξιάτικες συνθήκες.

Δεν μας ενδιαφέρει τόσο η κατάβαση,

όσο η βόλτα σε εκείνα τα μέρη.

Υπάρχουν και 2-3 setάκια κομπλέ ορειβατικών ski για ενοικίαση.

Ίσως και ένα ζευγάρι χιονορακέτες, για κάποιον snbντα,

αν και δεν ξέρω το κατά πόσο θα τον διευκόλυνε.

Θα θέλατε να το κανονίσουμε;

Έρχομαι κι εγώ!

Ευκαιρία αν έρθει κάποιος με σανίδα να δοκιμάσει split!

υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής

Edited by Κώστας Πολίτης
  • Like 4

Αν μαζευτει λαος ειμαι μεσα, ενημερωστε

• Like 1

Τελικά φαίνεται ότι ακόμη και χωρίς την εξάρτηση των λίφτ, κάτι πολύ καλό μπορεί να οργανωθεί...και να ευχαριστηθούμε ορειβασία και σκι!!!

Ας το κανονίσουμε. Νομίζω ότι τέτοια εποχή ακόμα και με τα σκι στο σακίδιο μπορεί να γίνει ανάβαση (μπορεί να χρειάζονται καρμπόν).

Τα κραμπον ειναι για παγο. Λιγο απιθανο το βλεπω.

Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Τα κραμπον ειναι για παγο. Λιγο απιθανο το βλεπω.

Για το πρωινό, το παγωμένο, που θα το βρεις στην ανάβαση το έγραψα!!!

Τέτοιες εξορμήσεις έχουν έναρξη αρκετά νωρίς το πρωί έτσι ώστε να έχεις αρκετό χρόνο υπό το φως της ημέρας (κατά την γνώμη μου και πάγια τακτική μου). Αν σκεφτείς λοιπόν τα τσιμέντα που συναντουσες πριν λίγες μέρες νωρίς στο βουνό και περίμενες να μαλακώνουν για να κάνεις σκι τότε φαντάσου όταν ξεκινήσεις πιο νωρίς το πρωί και δεν ανέβεις με λίφτ αλλά ορειβατώντας, τι μπορεί να συναντήσεις!!!

Παράδειγμα, ξεκινάς με τα σκι στην πλάτη 7:30 το πρωί, να ανεβαίνεις μπροστά απο το διθέσιο της στύγας τέτοια εποχή....ε θα χρειαστείς καρμπόν για να ανέβεις με ασφάλεια.

Edited by george_eleftheriou

Άντε και καλό χειμώνα!!!

302.jpg

305.jpg

301.jpg

%CE%A7%CE%99%CE%9F%CE%9D%CE%99%2B%CE%9A%

310.jpg

12.jpg

15.jpg

13.jpg

18.jpg

kalavrytanews.com

• Like 18

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Σύμφωνα με φίλο από Καλάβρυτα, στο parking του χκ

έχει βάλει μισό μέτρο χιόνι, στο Μέγα Σπήλαιο πριν λίγο είχε

σταματημένα πούλμαν λόγω χιονιού.....!

Αχ....ότι χιόνι δεν μας έφερε ο Άγιος Βασίλης τις ημέρες

των Χριστουγέννων, μας το έφερε το Πάσχα και η Άνοιξη.....!

camera1.jpg

• Like 12

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Αφού μας γράφουν, τους γράφουμε Δημήτρη μου... Κράτα τα χρήματα που θα έδινες για ετήσια και τις βενζίνες για 4 ΣΚ και φύγε άλλου για οκτώ ημέρες. Αφού εκεί μας οδηγούν συνεχώς!!!!! Δδλ τόσο δύσκολο είναι να μένουν ανοικτά για όσο έχει χιόνι!

• Like 1

carpe diem

Αφού μας γράφουν, τους γράφουμε Δημήτρη μου... Κράτα τα χρήματα που θα έδινες για ετήσια και τις βενζίνες για 4 ΣΚ και φύγε άλλου για οκτώ ημέρες. Αφού εκεί μας οδηγούν συνεχώς!!!!! Δδλ τόσο δύσκολο είναι να μένουν ανοικτά για όσο έχει χιόνι!

Δυστυχώς τα λεφτά που θα δώσεις δεν επαρκούν για να πληρωθούν όσοι θα δουλέψουν για να περιμένουν εάν θα χιονίσει και μετά έχει καλό καιρό για πας εσύ για σκι

να σοβαρευτούμε λίγο με τις απαιτήσεις μας

• Like 4

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Επειδή η μεγάλη μου αγάπη είναι η ορειβασία, πράγματι με στεναχωρεί η απουσία καταφυγίου στον Χελμό. Αν και προτιμώ την άνεση της σκηνής μου, δεν λέω όχι σε διαμονή σε καταφύγια. Δεν είναι ανάγκη όπως είπε κάποιος φίλος να θέλει μια πισίνα πετρέλαιο, αρκεί μια υποτυπώδες θέρμανση στο "σαλόνι" και στις κουκέτες ο καθένας τον υπνόσακό του. Πολλά καταφύγια στην Ελλάδα έτσι δουλεύουν εδώ και χρόνια...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν εχεις παει, που θα εχεις πάει στην διρφη, και εχεις δει την επέκταση, σε στυλ καθεδρικου ναου, της ιδιας...φιλοσοφιας ειναι και ο χελμος. Ψηλοταβανοι χωροι, τεραστιοι, κλιμακοστασιο χωρις πορτες με τεραστια κενα αερισμου, αντε να το πω, αφου ειμαι σιγουρος οτι θα εχει κλαπει, τεραστια χαλκινη χοανη τζακιου που θελει ενα δασος απο ξυλα, ολοκληρο το παλιο καταφυγιο εγκιβωτισμενο σε μια τεραστια αιθουσα, υπογειο που χανεσαι με τεραστιες Η/Μ εγκαταστασεις, κουζίνα μεγαλου εστιατοριου, τεραστια τζαμια, ξυλινα πατωματα με υποδαπεδια κλπ κλπ Επρεπε να φαγωθουν λεφτα.....

• Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Πιστεύω παιδιά πως φέτος το τερμάτησαν τα παλικάρια!

Πήγαν και έκλεισαν το κέντρο την καλύτερη περίοδο! Τι να πεις...

Ίσως πρέπει πράγματι να ξανασκεφτούμε όταν αγοράζουμε μες τον Αύγουστο τα ετήσια!

• Like 2

k2_zps89993955.jpg

όταν αγοράζουμε μες τον Αύγουστο τα ετήσια!

Ιούλιο θες να πεις

• Like 3

Το εγκαταλελειμμένο Ορειβατικό Καταφύγιο Χελμού «Β. Λεοντόπουλος»

πέρσι τέτοια εποχή ήταν σε αυτή την κατάσταση :veryangry: .

Το καταφύγιο είναι χρεωμένο στην Ε.Ο.Ο.Α..

Τα "κλειδιά" λοιπόν, τα ΄χει ο κος Γεωργούλης.

Όποια σχετικά ερωτήματα πρέπει να γίνουν σε αυτόν.

Ο «Σ.Ο.Χ.Α. Καλαβρύτων» δεν το παρέλαβε ΠΟΤΕ μετά την "ανακαίνισή" του.

Ο κος Χαρίλαος Ερμίδης -Πρόεδρος του Σ.Ο.Χ.Α. Καλαβρύτων-

μου έχει απαντήσει σε ερωτήματά μου κατά το παρελθόν

ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ας σημειώσω εδώ

ότι ο μικρός αυτός Σύλλογος δεν είναι μόνο σφραγίδα,

όπως ανέφερε ο Βασίλης, αλλά κάνει και κάποιες καλές δράσεις

κάθε χρόνο, όπως την ετήσια κατάβαση του Βουραϊκού κάθε Μάιο.

Πρώην Διευθυντής του Χ.Κ. Καλαβρύτων είχε κάνει μια διερευνιτική

για ενοικίαση του καταφυγίου. Απ΄ όσα ξέρω και με κάθε επιφύλαξη,

οι απαιτήσεις για το ετήσιο μίσθωμα που ήθελε η Ε.Ο.Ο.Α. -εκμισθωτής-

ήταν 100.000€ :shock: χώρια το ποσό που έπρεπε να δαπανηθεί

από τον μισθωτή για την αποκατάστασή του...

Θα ανοίξω ένα νέο thread για το καταφύγιο,

για να μεταφέρουμε εκεί όλα αυτά που έχουν διατυπωθεί

για αυτό, όλα αυτά τα χρόνια.

Ελπίζω να κάνουμε και μια επίσημη καταγγελία

στον όποιο - όποιους υπέυθηνους για αυτή την κατάντια.

Είναι πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ.

Γέμισε χιόνι όλο το λοφάκι μας.

Τι ωραία που θα 'ταν να ήταν ανοιχτό

Μ. Παρασκευή, Μ. Σάββατο,

Δευτέρα του Πάσχα και το Σ-Κ του Αγίου Θωμά... :innocent:

Μας βλέπω να μαζευόμαστε αρκετοί με

seal-cartoon_small.jpgseal-cartoon_small.jpg

:yes:yes:yes

• Like 7

Το έκλεισαν και έκαναν και δηλώσεις ότι δεν επιτρέπει ο καιρός τη λειτουργία. Εγώ άλλο βλέπω τώρα. Κρίμα...

Edited by ashbury
  • Like 4

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Καλησπέρα ,  αυτό που περιγράφετε είναι κατά πάσα πιθανότητα μια χρόνια τενοντίτιδα του Αχιλλείου Τένοντα και όχι παραμόρφωση Haglund. Αυτό που χρειάζεται είναι μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό σας με μια ακτινογραφία αλλά και μια μαγνητική ποδοκνημικής. Η θεραπεία του είναι καταρχήν όντως συντηρητική. Φιλικά, Ροντογιάννης Γιώργος Χειρουργός Ορθοπεδικός
    • sorry big five 1. burton 2. Völkl 3. Capita 4. Lib Tech 5. Bataleon   το νο1 παιρνει την θεση αυτη τιμης ενεκεν τωρα κατι blizzlard., crows klp...τι να σου πω...με αστραπες και πετουμενα αυγα δεν βαφονται
    • Αδερφέ, εδώ που πόσταρα είναι η κατηγορία "ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ". Δεν μπορούσα να βρω πιο εξειδικευμένα στο θέμα φόρουμς στο ίντερνετ και δοκίμασα την τύχη μου.  Υ.γ. "Από ποδόσφαιρο οι μισοί είναι Ολυμπιακοί και οι άλλοι ΠΑΟΚ" μόνο το πρώτο ισχύει, οι μισοί είναι όντως Ολυμπιακοί.
    • κοιτα να δεις για το big-5 που αναφέρεις εμείς εδώ ξέρουμε 1.blizzard 2. black crows😍 3.K2😜 4.Atomic 5.volkl για κάποιους μπορεί να είναι + - κάποια άλλη μάρκα  Από ποδόσφαιρο οι μισοί είναι Ολυμπιακοί και οι άλλοι ΠΑΟΚ και μπορεί να μην ξέρουμε ούτε ένα ποδοσφαιριστή η να έχουμε μείνει 10 χρονια πίσω 🧐 Μάλλον σε λάθος φόρουμ ήρθες 🙂 Φιλικά 🙂
    • https://www.kalavrytanews.com/2022/08/blog-post_0.html   19 Αυγούστου το άνοιγμα . Για πολλά γέλια η ανακοίνωση του χκκ για την δεύτερη φάση ( άνοιξε η όρεξη , λεφτά υπάρχουν ...)  Νέο σαλέ , τεχνητή και αντιμετώπιση χιονοστιβάδων .... Ναναι καλά , γελάσαμε αυγουστιατικα .  
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Evinha
      Evinha
      (45 years old)