Jump to content
Sign in to follow this  
ΜΙΚ

Απρίλιος 2015

Recommended Posts

Να ρωτήσει κάτι και ο άσχετος. Μέσα στην εβδομάδα που θα έχει αρνητικές θερμοκρασίες το περισσότερο μέρος της ημέρας, θα έχει χειμερινά χιόνια;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε νομίζω Μάκη χειμερινά. Ο ήλιος είναι πιο κοντά πλέον. Οι θερμοκρασίες θα είναι οριακά αρνητικές και θα ξεφεύγουν στα συν. Από Τετάρτη που το γυρνάει σε βόρειο, μπορεί. Θα είναι καλά όμως δεν θα έχεις ανεβασμένες θερμοκρασίες

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

μακριά η βαλίτσα ακόμα αλλά...

μαλλον το μεγαλο σαββατο θα γινει ενα φοβερο κλεισιμο της σεζόν για τον παρνασσό.

τυχεροί οι ντοπιοι και οσοι διαλεξαν αθηνα για πασχα (οχι απο ανάγκη...)

θα κλαίμε απο τα χωριά μας....

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικ σε περναμε τηλ με τον σταθη να σε πιξουμε σημερα!!!απιστευτο χιονι στη βασιλιτσα!!!πολυ καλο σκι μεχρι το κλεισιμο!!απο τριτη βλεπω κατι -8!!!!ειπαμε ειναι νομος να κανουμε πουδρες τον απριλη!!!οχι οτι μας χαλασε το σημερινο το ανοιξιατικο!!!

Μόλις εξασφαλίσατε ένα ΑΝΕΒΑ σε ομίχλη του χρόνου. Καλορίζικο. Άμα έχεις καλούς φίλους...

 

Λαε της Ελλάδας

 

Τέρμα τα ψέματα. Ο γλάρος δεν είναι θαλασσοπούλι. Έχουμε την πιο καλή για σκι Απρίλη χώρα του κόσμου με διαστημικά σκι 26 Μαρτίου - 20 Απριλίου.

 

Απο Παρασκευή θα κάνουμε σουπερ σκι. Δεσμευόμαστε ότι ο Παρνασσός θα είναι ανοιχτός να κλάψουμε με την ποιότητα σκι που θα κάνουμε. Ψηφίστε μας και θα σας τον ανοίξουμε και Δευτέρα του Πάσχα και μετά.

 

Είμαστε stand-by για Παρνασσό και για μεθαύριο Τρίτη ίσως κάτσει.

 

Για Βόρεια Ελλάδα μετακομίστε σε χιονοδρομικό δεν θα υπάρχει το σκι που θα βγει. Μικρή ένσταση για αύριο μέσα στη κακοκαιρία με λίγο ανεβασμένες θερμοκρασίες ίσως δεν προλάβει να το πουδρίσει, ίσως λέω, από Τρίτη και μετά όπου έχει δέντρα και ανοιχτά λιφτ θα πάθερτε κοκομπλοκ και μάλλον ΠΠΣΚ θα είναι διαστημικό ακόμα και σε Καιμάκ Φαλακρό.

 

Μικρή επιφύλαξη γιατί όπως βλέπετε οι προγνώσεις αλλάζουν.

 

Για τις μέρες του Πάσχα ΣΚ παραμένει η πρόγνωση σούβλισμα με φουτεράκι πεδινά, ελαφρυ μπουφανάκι ορεινά και λιακάδες.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε νομίζω Μάκη χειμερινά. Ο ήλιος είναι πιο κοντά πλέον. Οι θερμοκρασίες θα είναι οριακά αρνητικές και θα ξεφεύγουν στα συν. Από Τετάρτη που το γυρνάει σε βόρειο, μπορεί. Θα είναι καλά όμως δεν θα έχεις ανεβασμένες θερμοκρασίες

Μικρή διόρθωση Κυριάκο. Ο ήλιος είναι πιο κάθετα το καλοκαίρι και όχι πιο κοντά οπότε η ακτινοβολία "φιλτραρεται" λιγότερο.

  • Like 2

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι θα έχει χειμερινά χιόνια, απλά για την ίδια θερμοκρασία τέτοια εποχή το βαράει πιο κάθετα και με λιγότερο φιλτραρισμένη ακτινοβολία και για περισσότερες ώρες ο ήλιος.

 

Άμα έχει -5 δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα πουδριτσάν θα είναι. Άμα έχει 0 χειμώνα δεν το φοβάσαι, Απρίλη το φοβάσαι.

 

Βεβαίως Νότια Ελλάδα πέρσι το χειμώνα με -1 για πουδριστάν πηγαίναμε κόλλα Uhu βρίσκαμε...

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τον αερα στον Παρνασσο την μεγαλη εβδομαδα πως το βλεπεται ? :on2long:

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Ότι κάποιοι άσχετοι θα κλείσουν ακόμα ένα χιονοδρομικό στην καλύτερη με διαφορά βδομάδα σκι που έχει να δώσει. Αύριο ξέχνα το, την Τρίτη ίσως, Τετάρτη ίσως, Πέμπτη ξέχνα το

 

post-6-0-27487600-1428258690_thumb.png

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, καλή βδομάδα και καλό Πάσχα σε όλους

 

Μακάρι η Ανάσταση του Κυρίου υμών Θεανθρώπου να φέρει ειρήνη παντού στη γη, υγεία σε όλους και αν είναι δυνατων να μην πτωχεύσει αυτή η χώρα και να γίνετε το λογικό και όχι το παράλογο να βρει δουλειές ο κόσμος.

 

Σα να θέλει αλληγορικά ο καιρός να παραληλήσει το Θείο δράμα με την πορεία του καιρού για τους κατοίκους αυτής της χώρας αλλά κυρίως για τους χιονοδρόμους της.

 

Πανέμορφο 1005 χαμηλό ψυχρομετωπιάρικο ανοιξιάτικο με πάρα πολύ ενέργεια θα γίνει ο κακός χαμός γερές πανέμορφες καταιγίδες. Μετά περνάμε σε 1010 συγκλισιάρικο στο Αιγαίο με καιρό προσυνέμων σα να είναι Δεκέμβρης κομπλέ καλά Χριστούγεννα θα θυμίσει. Γλάροι θα πετάνε στα Ηπειρωτικά όπως πάντα πολύ μακριά από τη θάλασσα και θα εκτοξεύονται με ισχυρά ανοδικά ρεύματα προς τα τσαμπουκαλεμένα κούμυλα. Κι επειδή ήρθαν και τα χελιδόνια το νου σας δίνουν ρεσιτάλ πτήσης στα ανοδικά παιχνιδιάρικα χαρούμενα τιτιβίζουν.

 

Παράλληλα σαν υπενθύμιση ο παλιός έχει πάντα δίκιο και όποιος έχει γαζώσει ένα βουνό πουδριστάν περισσότερες φορές Πάσχα έχει πάντα δίκιο γίδι hellbent πως διάολο δεν θα είναι φρεσκαδούρες πουδριστάν με θερμοκρασία -5, δε πα να είναι Αύγουστος άμα έχει -5 με χιονίσει για τις επόμενες 24 ώρες θα είναι πουδριστάν.

 

Τι θέλετε και πρόγνωση πότε να πάτε για σκι?

 

Παρνασσό: Αύριο θα φυσάει αλλά είναι λίγο σε ΒΔ θα το δούμε και το απόγευμα είμαι έτοιμος να το δώσω ΑΝΕΒΑ αλλά μπορεί να μας την κάνει ο αέρας και να μην ανοίξουν κοτέτσι και Ηρακλή. Τετάρτη, Πέμπτη Παρασκευή είναι καθαρά ΒΑ καιρός έχουμε άγχος για τον αέρα πάλι με το κοτέτσι μη το βαράει ο Ανατολικός θα το δούμε λοκάλι βοήθα. Το Σάββατο μοιάζει σούπερ να ανέβω και εγώ ο δόλιος μια τελευταία. Η επόμενη βδομάδα θα είναι απλά καταπληκτική για σκι. Τι? το κλείσανε? Μόνο Ελλάδα γίνονται αυτά φίλε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΩΝ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΝ ΜΑΣ

 

3-5, Βασιλίτσα, Πισοδέρι: ΑΝΕΒΑ, ΑΝΕΒΑ, ΑΝΕΒΑ για πουδριστάν στα δέντρα και μετά Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο υπερλιακάδες με ωραίο σκι

 

Φλακρό Καιμάκ: Υπομονή από Πέμπτη μάλλον θα λιακαδέψει αλλά θα φυσάει πάτε για σούπερ Παρασκευή και Σάββατο.

 

BON SKI

 

Kαλά Χριστούγεννα

 

Πάσχα όπως τα είπαμε η πρόγνωση καλή η μετριοφροσύνη αλλά ώρες ώρες είμαι καλός

 

Μη δίνετε σημασία σε ότι γράφω σήμερα αυτός ο κύκλος της θεραπείας έχει Μορφίνηηηηη λαλλαλαλα πετάω γιούχουουου

Edited by ΜΙΚ
  • Like 9

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτα τα φετινά να τα μαζεψεις και να τα εκδώσεις.

Για καποιο λογο θα μείνουν στην ιστορία...

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε συ για παρνασσο το Σαββατο αναφερομουνα που ελεγε ο Λαπας

Τεταρτη με Σαββατο δεν παιζει κατα την γνωμη μου να κανεις πουδρα απριλη και -5 ναχει

Τωρα εφοσον θα το ριξει με αερα και το κανει hard pack καλο θανε το σαββατο πουδρα παντος δεν θα το λες

Share this post


Link to post
Share on other sites

άσε τις θεωρίες θα δείξει η πράξη. πάντα ο παρνασσός βγάζει τουλάχιστον μια πραγματική πουδρομέρα απρίλη άσε που είναι κωλόφαρδο το ορεινό λοκάλι. όπου πάει θα πάω

 

βάλε στοίχημα όποιις χάσει τραβάει μια μέρα βίντεο τον άλλο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνιστώ προσοχή σε όποιον μπαίνει στο forum από την Πέμπτη και μετά, ειδικά αν υπάρχει ευαισθησία σε εγκεφαλικά κτλ. Μπορεί να υπάρχουν πράγματα που δεν θα θέλει να δει, αν δεν τα ζει live... :evil: :evil:

 

ΑΝ είχαμε τη Φτερόλακα θα μιλούσαμε για επικές καταστάσεις. Εκεί δεν φυσά συνήθως με BA, σε αντίθεση με Κελλάρια που δρα ως καταβάτης (;). Όπως και να έχει, νομίζω ότι Παρασκευή & Σάββατο θα είναι πολύ καλά. Η Πέμπτη μπορεί να έχει ρίσκο με τους ανέμους, αλλά αν κάτσει και εξασθενήσουν θα είναι Η μέρα της χρονιάς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυριο θα φυσάει παρνασσο?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά είμαι κατά των ναρκωτικών αλλά τόσα χρόνια σπούδαζαν οι γιατροί κάτι θα ξέρουν επέμεναν, λαλαλαλαλαλα μη μου δίνεται πολύ σημασία κάτι δικά μου

 

Τι να κάνουμε ρε λοκάλι, να τους το δώσουμε ανέβα? Βασικά και το τωρινό run το δίνει σαφώςΔ-ΒΔ τον αέρα ψηλά αλλά χαμηλά είναι ΝΔ και κάτι μου λέει ότι θα θερίσει το βουνό, από την άλλη με ΒΔ δεν έχουμε χάσει αλλά είναι πολύ μέσα στην άνοιξη η φάση βαθαίνουν τα χαμηλά με αστάθειες μόνα τους. Αν ήταν ΒΔ θα έλεγα ανέβα τώρα αυτό το Δ με προβληματίζει.

 

Τι ωραία που είναι να είσαι άρρωστος ανεβείτε δεν ανεβείτε τι με νοιάζει?

 

Τσάμπα είναι ΑΝΕΒΑ Παρνασσό αύριο, ευκαιρία να σας πάρω στο λαιμό μου φέτος, ο miscelano φταίει. Νομίζω πάντως ότι μόνο όποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα να πάει και να είναι προετοιμασμένος για κλειστά κοτέτσι και Ηρακλή. Νομίζω θα φυσάει αρκετά ανάλογα με τα κέφια τους είναι αν ήταν σκ θα σου έλεγα ανοιχτά θα είναι, βγάζεις άκρη με δαύτους?

 

Μετά από το γέλιο που μας προσέφερε ο Δήμαρχος Καλαβρύτων με το κείμενο ασχετοσύνης του μιας και προφανώς δεν έχει ιδέα τι είναι να χαίρεσαι σκι, σας προσκαλούμε στην θετρική παράσταση του Μάρκου Σεφερλή "ο Παρνασσός είναι ανοιχτός βδομάδα που δεν θα χαρεί σκι κανένας, και κλείνει μια ονειρεμένη καιρικά εβδομάδα για σκι στην οποία σε οποιαδήποτε άλλη χώρα με λίγες απλές κινήσεις θα είχες 3.000 χαρούμενους πελάτες οικογενειάρχες και παιδάκια αργίες μέρες να χαίρονται σκι και τουρισμό στην πανέμορφη Φθιώτιδα και να κερδίζεις για πάντα χιονοδρόμους και φίλους του βουνού".

 

Για όσους παρεβρεθούν δώρο ένα εισητήριο στην προνομιακή τιμή με groupon των 264 ευρώ στην παράσταση "βάλαμε 4 καινούργια λιφτ στον Παρνασσό, το ένα δεν δουλεύει κάτι έχει μόνιμα, το άλλο από άλλη εταιρία μας βγήκε ελατωματικό, το τρίτο όπως βάζαμε το τέταρτο κόψαμ εένα καλώδιο και το χαλάσαμε και το τέταρτο το μακρύτερο αχ παιδάκι μου δε ξέρω εγώ αυτά τα κομπιούτερ είναι μηχανήματα του διαβόλου δε μπορώ να τα καταλάβω, στην εποχή μας πατάγαμε ένα κουμπί και αν χάλαγε παίρναμε τηλέφωνο την παπά Λάμπραινα για ξεμάτιασμα"

 

Ωραία η καταιγίδα στην Αθήνα ε? Είδατε η άνοιξη? Καταλάβατε τι είναι οι ενέργεια καταιγίδας την άνοιξη? Τα χελιδόνια τα είδατε? Αλήθεια γιατρέ ήρθαν δεν είμαι τρελός, υπάρχουν. Aύριο το βραδάκι μάλλον σκάει και άλλη,

 

Eπειδή ρωτάτε: ΝΑΙ θα το ρίξει τόσο χιόνι, μάλλον μπορεί άνετα να το ρίξει, ειδικά Παρνασσό μπορεί να ρίξει και μέτρο αν έχει κέφια. Έχουν φοβερή ενέργεια τα χαμηλά την άνοιξη μπορούν να στείλουν νερό μέχρι στρατόσφαιρα και να το ρίξουν όλο μαζί. Τι θα γίνει με το στοιχηματάκι Κώστα?

 

Τώρα σοβαρά του Δημάρχου Καλαβρύτων έτσι θα το αφήσουμε να του περάσει σαν Σύλλογος και σαν άνθρωποι και σαν πολίτες. Δεν του αξίζει πρωτοσέλιδη απάντηση σε εφημερίδα "ρε άχρηστε, 5 ξεπαγώνουν μονάχοι τους μηχάνημα 30 ετών κλπ κλπ και σκάβουν την Στύγα με φτυάρια"?

 

Τώρα μη σοβαρά δεν είναι πάρεις μια ντουντούκα αλλά Πόποτας στο Κωλοκοτρωνίτσι και να βγεις στα Καλάβρυτα ΧΩΡΙΑΝΟΙ Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ SNOWBOARD ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΔΑΛΑ

 

Ααααα τώρα το έπιασα το νόημα, δεν θέλουν το εκτός πίστας στα Καλάβρυτα, για διαβάστε ξανά το μύνημα προσεκτικά. Ξανάρθαμε στα περσινά το πάρκο να ναι καλά και ας σκοτώνονουν κάναν άνθρωπο διασχίζοντας με τελική κάθετα την πίστα και φυσικά μόνο μέρες με λιακάδα δυο τουλάχιστον μέρες μετά την κακοκαιρία μας θέλουν.

 

Άιντε και του χρόνου Δήμαρχε Καλαβρύτων υγεία να έχουμε όλοι και να πα να μπιπ το σκι μας, ευχαριστούμε για τη διασκέδαση

 

Ski Greece γατάκια λογικοί άνθρωποι. Α λαλαλα λομπ αλαλαλαλομπ λομπ μπλιμ μπλομ μπλομ μπλομ ου γιεα. i wanna make you sweat δε πατάμε το δρόμο, σπρώξτε να ιδρώσετε γίδια, άντε χάστε κάνα κιλό για το καλό σας το κάνουμε χοληστερίνη, ζάχαρο, πίεση κλπ

 

 

Α ναι, μετά από αυτή τη κακοκαιρία 99% τελειώσαμε κομπλέ καλοκαιράκι χωρίς κακοκαιρίες και άνοδο της θερμοκρασίας να απολαύσουμε σκι Παρνασσό. Ωχ κλειστό άκυρο

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ΧΚΠ κρατηστε αυτό:

 

Για αύριο

Γενικά είμαι κατά των ναρκωτικών

 

Τι ωραία που είναι να είσαι άρρωστος ανεβείτε δεν ανεβείτε τι με νοιάζει?

 

Τσάμπα είναι ΑΝΕΒΑ Παρνασσό αύριο, ευκαιρία να σας πάρω στο λαιμό μου φέτος, ο miscelano φταίει. Νομίζω πάντως ότι μόνο όποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα να πάει και να είναι προετοιμασμένος για κλειστά κοτέτσι και Ηρακλή. Νομίζω θα φυσάει αρκετά ανάλογα με τα κέφια τους είναι αν ήταν σκ θα σου έλεγα ανοιχτά θα είναι, βγάζεις άκρη με δαύτους?


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπειδή ρωτάτε: ΝΑΙ θα το ρίξει τόσο χιόνι, μάλλον μπορεί άνετα να το ρίξει, ειδικά Παρνασσό μπορεί να ρίξει και μέτρο αν έχει κέφια. Έχουν φοβερή ενέργεια τα χαμηλά την άνοιξη μπορούν να στείλουν νερό μέχρι στρατόσφαιρα και να το ρίξουν όλο μαζί.

 

Δηλαδή να ξαναβάλω τα χειμερινά για ΧΚΠ το Σάββατο; :)

Ελεγα ν΄ ανέβω Παρασκευή αλλά φοβάμαι τον αέρα (το δις εξαμαρτείν...).


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας είπα εγώ να βγάλετε τα χιονολάστιχα? Θα σας άφηνα έτσι βρε?

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είπες να τα βγάλουμε αλλά με τις θερμοκρασίες που ανέβασε θα έκανα ζημιά.
Για να πω την αλήθεια είχα βαρεθεί να πηγαίνω φυλαγμένα όλο το χειμώνα για να τα προστατεύω.

Αλλά όπου χρειάστηκε, τα ευχαριστήθηκα. :thumbup:

 


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγω θα παω με τον θημιο τεταρτη πεμπτη βασιλιτσα...πουδρο ντοινκγ :skiing-4075:

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

την χασαμε την μέρα σημερα κυριε ποιητά.... :wallbash:


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, 9/9 ο ΒΔ φέτος 100% διαχρονικά. Αλήθεια στο λέω το είχα γράψει ΑΝΕΒΑ με πολύ πολύ μικρή πιθανότητα για φόλα και το έσβησα. Σόρυυυυυυ

 

Το σημαντικό είναι ότι στο ύψος του χκ 2000-2300 το δίνει ΒΔ

 

Σοφά θα ποιήσεις ο Hellbent, καλή διασκέδαση, δείξτε στα γατάκια εκεί πάνω πως κάνουν σκι στο Μοριά.

 

Σεζόν χωρίς σκι με Hellbent = μάπα σεζόν= ασφαλές σκι. Από αλλού το περιμέναμε και από αλλού τη φάγαμε μπαμπαστρουμφ.

 

Για πρόγνωση πότε να ανεβείτε στα λοκάλια, εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι θα θαφτείτε στο χιόνι. Αλλά μια τελευταία θα την κάνω θέλουν δεν θέλουν τα χιονοδρομικά μας

 

Ετοιμαστείτε για σούπερ ανοιξιάτικες συγκλισιάρικες καταιγίδες το απόγευμα-βράδυ Αθήνα.

 

Παράλληλα 99% τέλος τα χειμωνιάτικά σκηνικά μετά από αυτό μπαίνει πολύ ήπιος καιρός, αν και θα κρατήσω μια πισινή γιατί θέλω να κάνω μια ορειβατικά με πούδρες και έχει μια μικρή τάση 15 του μήνα για άλλο ένα πουδριστάν. Η θερμοκρασία πάντως σιγά σιγά θα ανεβαίνει και δεν θα ξανακατέβει. Βγάλτε τα χιονολάστιχα τη Δευτέρα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...