Jump to content
Sign in to follow this  
ΜΙΚ

Απρίλιος 2015

Recommended Posts

Nτροπή μου που θα το πω αλλά ευτυχώς έκλεισε ο καιρός Παρνασσό, πάντως πρόλαβαν 3 ώρες σκι. Αν ήταν καλή η ποιότητα δύσκολο να το πεις.

 

Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι αυτό που έγραψα και χτες ότι παρόλο που μιλάμε για ΒΔ μας απασχολεί τέτοια εποχή "ΒΔ δεν έχουμε χάσει αλλά είναι πολύ μέσα στην άνοιξη η φάση βαθαίνουν τα χαμηλά με αστάθειες μόνα τους. Αν ήταν ΒΔ θα έλεγα ανέβα τώρα αυτό το Δ με προβληματίζει".

 

Τι συμβαίνει: Αν κοιτάξετε και στην Αθήνα έξω από το παράθυρό σας θα δείτε τσαμπουκαλεμένα κούμουλα να ανεβαίνουν προς τα πάνω και να μαυρίζουν. Αυτό προκαλεί άνοδο του αέρα και προφανώς πτώση της πίεσης. Αυτό προκαλεί με τη σειρά του τη βάθυνση χαμηλού με αστέθειες που λέω παραπάνω το οποίο με τη σειρά του προκαλεί αέρα και ομίχλη σε μια διάταξη που χειμώνα είναι ΑΝΕΒΑ.

 

Χειμώνα δεν έχουμε τόσο ενέργεια στα υψηλά σρτώματα της ατμόσφαιρας να μαζέψουν υγρασία και να της επιτρέψουν να ανέβει τόσο πολύ και τα χαμηλά είναι καθαρά από διαφορές πίεσης. Συγκεκρημένα δεν έχουμε τόσο διαφορά θερμοκρασίας αλλά κυρίως μόνιμα στην ανώτερη ατμόσφαιρα είναι ας πούμε σταθερή μιας και πάρα πολύ κρύα η μάζα αέρα και δεν επιτρέπει τόσο εκτοξεύσεις ανοδικών ρευμάτων. Κρυο = υψηλή πίεση μη το ξεχνάμε.

 

Τέτοια εποχή μπαίνει και ο ήλιος στο παιχνίδι που έχει πχ σήμερα 3-4 παραπάνω ώρες να βαρέσει το έδαφος της Ελλάδας και να ανεβάσει κάμποσα εκατομύρια τόνους αέρα κατεβάζοντας την πίεση κάποια mbar που είναι αρκετά να μετατρέψουν μια ολόιδια διάταξη που το χειμώνα θα είχε συννεφάκια να περιδιαβαίνουν σε μαύρη μαυρίλα πλάκωσε και καταιγίδες. Μαζί με την αστάθεια στην ανώτερη προκαλούν άλλο εντελώς καιρό.

 

Τέλος όσο και να είναι περίεργο έχουμε πιο πολύ υγρασία όχι τόσο σαν μετρήσεις ατμόσφαιρας αλλά στα ψηλά στρώματα. Υγρασία = εύκολη δημιουργία σύννεφου= εξώθερμη αντίδραση = ρουφάει αέρα= ακόμα περισσότερη άνοδο αέρα άρα και υγρασίας = χαμηλότερη πίεση

 

Αυτό το αυτοδημιουργούμενο ασταθές χαμηλό έστρεψε αέρα σε πιο Δ από ότι χειμώνα μάζεψε υγρασία και τσουπ ομίχλη...

 

Τι έγραψα? Αν το καταλάβατε εξηγήστε το και σε μένα. Μορφίνηηηη λαλαλαλαλα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 9

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είσαι μεγάλη παιχτούρα !!!!!!!


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ομορφα που είναι να βλέπεις τα πουλιά να ανεβαίνουν προς το πανέμορφο συννεφάκι πάνω από τούτη τη γεμάτη από μπετόν τρισάθλια πόλη...

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Παρασκευή που σκεφτόμουνα φαίνεται καταδικασμένη λόγω αέρα. Σωστά ή υπάρχει ελπίδα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ασε οσο το μελετας και δεν ανεβαίνεις τοσο χανεις...

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nτροπή μου που θα το πω αλλά ευτυχώς έκλεισε ο καιρός Παρνασσό, πάντως πρόλαβαν 3 ώρες σκι. Αν ήταν καλή η ποιότητα δύσκολο να το πεις.

Ντροπή μου που θα το πω σε άρρωστο άνθρωπο, αλλά χαλαρά 5,5 ώρες σκι βγήκαν. Μπορούσα (ήθελα) και άλλο αλλά έπεσαν κάτι τηλέφωνα επαγγελματικής φύσης και έπρεπε να μαζευτώ. Περισσότερα στο σχετικό νήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ναι aab εύγε, το έγραψαμε την έννοια ότι το πρωί από ότι είδα είχε 3 ώρες καθαρές μέχρι να κλείσει ο καιρός. Σούπερ μπράβο σας.

 

 

Τι όμορφα που είναι να βλέπεις τον ουρανό να συσσωρεύει υγρασίαμε πανέμορφα κούμουλα ενώ περιμένεις το ψυχρό μέτωπο να σου ρίξει καταιγιδάρα και τα πουλιά να περιπετούν πάνω από αυτή τη τρισάθλια πόλη από μπετό.

https://www.youtube.com/watch?v=_9NCowUMPAY

 

Μάκη με Βοριά ο Παρνασσός σχεδόν ποτέ δεν είναι καταδικασμένος από αέρα εκτός αν βγει9ρι στο Αιγαίο. Για πολύ τολμηρούς θα πρότεινα ακόμα και αύριο αλλά ίσως το βράδυ έχουμε καλύτερη εικόνα. Αύριο είναι πολύ πιθανό να είναι πουδριστάν απο τα πολύ πολύ καλά φρεσκαδούρα και να βλέπεις. Ο αέρας είναι θέμα αλλά θα το δούμε ίσως κάνα λοκάλι να θέλει να προσθέσει. Η αλήθεια είναι ότι αύριο η αίσθησή μου είναι ότι ακόμα και το κοτέτσι χαμηλά θα είναι κλειστό από αέρα και να ανοίξει χαμηλά μάλλον μόνο Αίολος ΑΛΛΑ το έχω δει πολλές τέτοιες μέρες να κόβει ο αέρας.

 

Η αλήθεια είναι ότι Πέμπτη Παρασκευή μοιάζει 9άρι στο Αιγαίο που ο Παρνασσός πάντα είναι κλειστός με τέτοιο καιρό. Το Σάββατι μη το ματιάσουμε αλλά θα με πάρετε από το χεράκι να με πάτε για σκι με τη πρόγνωση που βλέπω. Και πάλι με κάθε επιφύλαξη οι προγνώσεις αλλάζουν οπότε θα πούμε ότι το Σάββατο θα έχει παλιόκαιρο και θα βρέχει και θα φυσάει.

 

Αν το δεις κλειστό αύριο πάντως, Πέμπτη και Παρασκευή θα είναι κλειστό αν δεν αλλάξει η πρόγνωση...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το δεις κλειστό αύριο πάντως, Πέμπτη και Παρασκευή θα είναι κλειστό αν δεν αλλάξει η πρόγνωση...

 

Ανοιχτό και αμόλυντο δηλαδή το Σάββατο ε;

Edited by sermak
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν ανέβηκε το 12ρι. Πιο δυνατό για αέρα για Παρνασσό, δεν θα ξεκίναγα, η αίσθησή μου είναι ότι και το κοτέτσι δύσκολα θα δουλέψει. Ένα κλικ λιγοτερος αέρας Πέμπτη Παρασκευή, θα το δούμε αλλά δεν το πολυελπίζω.

 

Αυτό που συμβαίνει έξω από τα παράθυρά μας είναι συγκλονιστικό και επειδή είναι η τελευταία φορά που θα το δούμε σας προτείνω να το απολάυσετε. 1035hpa μπαστακωμένος κρύος αέρας στην Αγγλία και πέριξ επί 3000χιλιόμετρα στένει τριγύρω του σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού αέρα ο οποίος έρχεται και σκάει στο πανέμορφο Αιγαίο. Ο αέρας αυτός αναγκαστικά έχει προέλθει από την Σκανδιναυία αλλά και πιο Βόρεια. Το Αιγαία αναλαμβάνει δράση και επειδή είχαμε ζεστούλα μέχρι χτες θα σηκωθεί και θα φτιάξει τα συννεφάκια και μετά δες στο από πάνω post μου.

 

Συνοπτικά: θα θαφτείτε στο χιόνι, κεραυνοί, θα ξεπαγιάσετε ξαφνικά κλπ κλπ

 

Πρέπει σε μερικά πουλιά να βάλουμε φωτάκια να τα βλέπουμε και το βράδυ

 

ENJOY THE FINAL SHOW OF WINTER 2014-2105 : The hospital season

 

Cold front live: Athens in 3 hours (μπορεί και 5)

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ερθεις το αλλο πσκ??


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεχθήκαμε παράπονα τηλεθεατών μας ότι ζαλισμένος γράφω δυσανάγνωστα σεντόνια. Οπότε θα σας γράφω στις πρώτες γραμμές απλά κατανοητά το ζουμί και μετά να γράφω τις γνωστές ασυναρτησίες μου.

 

Θα θαφτείτε στο χιόνι

 

Μετακομίστε Βασιλίτσα, Πισοδέρι και από Σάββατο Καιμάκ, Φαλακρό

 

Αύριο μεθαύριο Παρνασσό μην ανεβείτε

 

Το Σάββατο θα με πάτε Παρνασσό για σκι θα είναι υπέροχα

 

Η επόμενη βδομάδα θα είναι μαγική για σκι, χαμηλές θερμοκρασίες λίγο πάνω από το 0 και λιακάδες.

 

Τελευταία κακοκαιρία είναι αυτή, μικρή τάση για επόμενη στις 14 αλλά μπήκε καλοκαιρόκαιρος

 

 

Ωραία είναι και έτσι βαριέμαι να γράψω τίποτα άλλο, πάω να δω γλάρους λίγο να πετάνε και αν σκεφτώ κάτι τα λέμε.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολα καλά, το video που το πέτυχες ?!

Μου θύμισες το Lost in Japan :D :D

Edited by Pant

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάιζει ακόμα ραδιόφωνο φίλε κι όμως. ράδιο το άκουσα και έμεινα χαζός που είναι Ελληνικό

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όμως Ελληνικότατο. Από τις πιο ποιοτικές ελληνικές (μη-λαϊκο)ποπ προσπάθειες. Βέβαια κορυφή η Παπαρίζου στο είδος!

 

Σόρρυ για το off κύριοι mods! :D


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

το σαββατο θα πεσει το μοντεμ, το 4G, η σταθερη ακομα και τα ταμ-ταμ....

αχ για δες καιρό που διαλεξα να πάω παραλία.....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα,

επειδη προγραμματιζουμε την τελευταια μας, μαζι με γυναικα και τον μικρο, η Παρασκευη (θα μας βολευε καλυτερα) ειναι οριστικα off λογω αερα για Παρνασσο ?

Σαββατο σιγουρακι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιδείξεις πιλοταρίσματος από γλάρους στην Αθήνα με "χειμωνιάτικο" 8άρι στο Αιγαίο.

 

Ανάλογα με τι θα γίνει αύριο θα δούμε αν έχει ελπίδες η Παρασκευή.

 

Σάββατο σχεδόν σιγουράκι


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάιζει ακόμα ραδιόφωνο φίλε κι όμως. ράδιο το άκουσα και έμεινα χαζός που είναι Ελληνικό

 

Και όμως Ελληνικότατο. Από τις πιο ποιοτικές ελληνικές (μη-λαϊκο)ποπ προσπάθειες. Βέβαια κορυφή η Παπαρίζου στο είδος!

 

Σόρρυ για το off κύριοι mods! :D

 

Τώρα που το λές, το έχω ακούσει κι εγώ πρόσφατα.

Δε θυμάμαι αν ο Χαριτοδιπλομένος το έβγαλε πριν ή μετά το Lost in the night (μάλλον μετά) που ήταν πάνω στο Big in Japan των Alphaville.

Lost in Japan

Σόρρυ και από μένα για το off κύριοι mods! Δεν το ξανακάνω :D

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

τωρα που το σκέφτωμαι παρακαλατε να μην χιονισει πολυ.

ποιος καθεται να ανοιξει χιονοδρομικο για μια μερα...

  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aύριο θα μου κάνει πολύ εντύπωση να είναι ανοιχτός ο Παρνασσός, 9ρι στο Αιγαίο παιδιά τι να πω? Με τίποτα δεν θα ξεκίναγα. Να δούμε τι θα κάνει αύριο και ίσως έχει κάποιες ελάχιστες ελπίδες η Παρασκευή.

 

Το Σάββατο θα κάνω σκι, το Σάββατο θα κάνω σκι,το Σάββατο θα κάνω σκι,το Σάββατο θα κάνω σκι λαλαλαλαλα γιουπιγιάγια θα είναι σούπερ.

 

Θεία δίκη όλη η επόμενη βδομάδα θα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΣΚΙ

 

Για του Βόρειους αύριο θα φυσάει ψηλά, την Παρασκευή μοιάζει να μη σας πιάνει εσάς ο αέρας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 Απριλίου στους πρόποδες της Ζήρειας..Μιλάμε για χιόνι..το έριξε μέσα σε 3 ώρες...b1660889827169bf3d78bb2d64651ead.jpg

  • Like 10

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 Απριλίου στους πρόποδες της Ζήρειας..Μιλάμε για χιόνι..το έριξε μέσα σε 3 ώρες...b1660889827169bf3d78bb2d64651ead.jpg

Την πήρες την δόση σου!

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο εχει χιονισει από χαμηλα,αυτό μου εκανε εντυπωση.Στα 1500μ υψομετρο, ειχε ριξει 30+ ποντους...

  • Like 1

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη Βόρεια Ελλάδα αύριο είστε κομπλέ, νομίζω και Καιμάκ και Φαλακρό θα έχουν καλό καιρό,

 

Για Παρνασσό ο αέρας είναι το θέμα που θα είναι λιγότερος από σήμερα αλλά και πάλι θα είναι δυνατός. Ίσως το απόγευμα δούμε κάτι καλύτερα αλλά με αυτή τη πρόγνωση μοιάζει κλειστό, άντε να παίξει Αίολος.

 

Το Σάββατο σούπερ καιρός παντού. όπως και στο Πήλιο που άνοιξε και το προτείνω σε όλους.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...