Jump to content
Sign in to follow this  
vro

Καταβάτης Aστάθειας

Recommended Posts

δυτικο στην επιστροφη

το πρωι μα τον θεο ανατολικος, η σημαιες δειχναν προς αραχωβα, τα δενδρα γερναν προς δ-βδ,


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυτικο στην επιστροφη

το πρωι μα τον θεο ανατολικος, η σημαιες δειχναν προς αραχωβα, τα δενδρα γερναν προς δ-βδ,

Καταβάτης αστάθειας, άκυρο απλά δε βγήκε ποτέ δυνατός ο ΔΝΔ, δεν θα τον προβλέψουμε ποτέ, λεφτά γιοκ. Την έχεις ξαναπατήσει με τον καταβάτη :detective:

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παλιέ σου αξίζουν τα δικαιώματα...θα γράψεις τον πρόλογο? κι όμως είναι πολύ πιθανό ο καταβάτης του Απριλίου του Παρνασσού να είναι ο πιο δυνατός στην Ελλάδα.

 

Ο λεγόμενος καταβατικός άνεμος, ή καταβάτης, (κοινώς "κατεβασιά"), ανήκει στη κατηγορία των περιοδικών ανέμων.

Ο Καταβάτης άνεμος είναι εκείνος που πνέει προς τα κάτω από τις κορυφές βουνών ή υψηλές ακτές. Η δημιουργία του οφείλεται στη διαφορά πυκνότητας του αέρος που βρίσκεται στις πλαγιές των βουνών ή τις ακτές΄με εκείνο των παρακείμενων περιοχών. Η διαφορά αυτή μπορεί να οφείλεται στη ψύξη λόγω νυκτερινής ακτινοβολίας ή και σε άλλα αίτια (π.χ. στο χιονοσκεπές των κορυφών ή των ακτών).

Σε πολλές των περιπτώσεων ο καταβατικός άνεμος λαμβάνει μεγάλη ένταση η οποία και μπορεί να δημιουργήσει σοβαρή θαλασσοταραχή πλησίον των ακτών, που μπορεί να καταστεί επικίνδυνη για μικρά σκάφη αναψυχής, λέμβους, και εκπαιδευτικά ιστιοπλοϊκά, όπου και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή. Οι πλέον επικίνδυνοι καταβατικοί άνεμοι που παρατηρούνται στον ελληνικό χώρο είναι στο Ακρωτήριο του Άθω και στο Ακρωτήριο Μαλέας.

Από τέτοιο άνεμο πιθανολογείται και η καταστροφή του περσικού στόλου στο Άθως, το 493 π.Χ.. Αντίθετος άνεμος είναι ο αναβατικός άνεμος.

 

Πλάκα πλάκα με τον έρπη ευκαιρία να το γράψω το βιβλίο. Ανεβείτε και λιώστε μάγκες όσο είστε υγιείς απλά ανεβείτε και λιώστε

 

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΒΟΥΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΡΙΛΗΣ (Τον τίτλο του βιβλίου λέω)

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλασικό παράδειγμα η κατεβασιά έξω από την είσοδο του λιμανιού της Σερίφου. Ειδικά την πρώτη φορά, αν είσαι με πλήρη ιστιοφορία, τα χρειάζεσαι!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που να δεις στο parapente πως τα χρειάζεσαι την πρώτη φορά που θα τον νιώσεις... Ακόμα θυμάμαι την σφαλιάρα πάνω από την απογείωση.

Όλοι τον θυμούνται. Και ο δικός μου είχε κακάκια

 

Κλασικό παράδειγμα η κατεβασιά έξω από την είσοδο του λιμανιού της Σερίφου. Ειδικά την πρώτη φορά, αν είσαι με πλήρη ιστιοφορία, τα χρειάζεσαι!

Αναφέρεσαι σε απλά υπήνεμα αν δεν κάνω λάθος. Χτυπάει ο αέρας το νησί και στην πίσω του πλευρά προκαλεί επιτάχυνση και απότομες εναλλαγές. Ο καταβάτης είναι της νύχτας άνεμος μόλις ξημερώσει σιγά σιγά σβήνει. Βγάζει η Σέριφος τόσο δυνατό καταβάτη? Αν ναι μου κάνει εντύπωση να το ψάξουμε.

 

Στην άχρηστη πληροφορία της ημέρας από τα πιο όμορφα θεάματα του Παρνασσού είναι τα κοράκια να χορέυουν με τον καταβάτη το πρωί στο 1750.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης οι καταβάτες νομίζω πως είναι ζεστοί άνεμοι. Ισχύει αυτό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε ότι αύριο με τρομάζει λίγο ο ΝΔ για Παρνασσό (αν ήταν σκ θα τα δούλευαν όλα, αλλά άντε βγάλε άκρη αύριο τι θα κάνουν) ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΣΚΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ

 

Οι καλύτερες μέρες της σεζόν μην τις χάσετε ανοιξιάτικα λουκούμια, σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες και καλές πίστες.

 

Από Κυριακή τάση για πούδρες μην το δέσετε για σίγουρο ακόμα πάντως

 

Ο καταβάτης είναι όπως τα λέει ο Λάππας κυρίως επειδή ψηλά κρυώνει πιο γρήγορα από ότι χαμηλά, κρύο = υψηλή πίεση οπότε ξεσπάει προς τα κάτω να εξισορροπήσει πίεση. Πράλληλα μη ξεχνάμε ότι τέτοια εποχή τα βουνά είναι χιονισμένα και μόλις ξαστερώσει πέφτει η θερμοκρασία πολύ πιο γρήγορα στο χιονοσκεπές σε σχέση με την ευρύτερη περιοχή. Βρήκα δεδομένα από σταθμό κοντά στον Ζεμενό το ρεκόρ είναι 115χλμ/ώρα καταβάτης. Αν το βρείτε αλλού στην Ελλάδα να μην ανακοινώσουμε το ρεκόρ ακόμα. Φήμες λένε ότι η Γκαμήλα πχ βγάζει κατοστάρι καταβάτη επίσης,

 

Υ.Γ. Έβαλα μια πτησάρα Λάππα σήμερα με άσσο και εκπαιδευτικό κάθισμα. Σύννεφο σύννεφο και κατέβηκα επειδή δεν έβλεπα από το ένα μάτι πια http://www.sky.gr/leonardo/flight/48548 :animier:

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αναφέρεσαι σε απλά υπήνεμα αν δεν κάνω λάθος. Χτυπάει ο αέρας το νησί και στην πίσω του πλευρά προκαλεί επιτάχυνση και απότομες εναλλαγές. Ο καταβάτης είναι της νύχτας άνεμος μόλις ξημερώσει σιγά σιγά σβήνει. Βγάζει η Σέριφος τόσο δυνατό καταβάτη? Αν ναι μου κάνει εντύπωση να το ψάξουμε.

 

Ειδικός δεν είμαι, αλλά σίγουρα αναφέρομαι σε απογευματινό/βραδυνό αέρα και η άποψη μου ήταν ότι έρχεται από ψηλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι είναι ωραίο θέμα να το ψάξεις. αυτό που πρέπει να βρούμε είναι αν υπήρχε δυνατός μετεορολογικός αέρας εκείνη τη μέρα και απλά επιτάχυνε εκεί που ήσουν.

αν δεν υπήρχε είναι κλασσική περίπτωση καταβάτη


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη κοίταζα λίγο το ανάγλυφο εδώ και η υψομετρική διαφορά και η απόσταση από τη θάλασσα δεν μου δικαιολογεί τέτοιο καταβάτη. Μήπως είναι κάποιο άλλο φαινόμενο;


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα υπήρχε αέρας, αλλιώς δεν θα υπήρχε πανί (δεν ήταν αγώνας να ανοίγεις πανί και να βάζεις το πλήρωμα να φυσάει με δύναμη).

 

Άρη ωραίο το ανάγλυφο! Δεν το ήξερα ότι βγαίνει!

 

Για τα υπόλοιπα δεν κατέω. Απλά το παρατήρησα σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις και νόμιζα ότι είναι το ίδιο. Μπορεί να είναι κάτι άλλο. Σόρρυ. :popo: :popo: :popo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δωσεις ημερομηνιες θα στο απαντησω. πότε είσασταν? πολυ ωραίο θέμα νομίζω έχω βρει λαβράκι. πιθανότατα ο πιο δυνατος καταβάτης στην ελλάδα είναι στο αναμεσα σε κοζιακα και περιστερι

 

το άχρηστο αξεσουάρ της ημέρας: πρόγνωση αν θα σας κουνάει το αμάξι ο καταβάτης ή ο δυτικος στον Καρακολιθο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Σίγουρα υπήρχε αέρας, αλλιώς δεν θα υπήρχε πανί. Απλά το παρατήρησα σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις και νόμιζα ότι είναι το ίδιο. Μπορεί να είναι κάτι άλλο. Σόρρυ. opo: opo: opo:

Μωρέ αέρας ήταν, απλά για καταβάτης δεν ξέρω.

Ο αγγλικός πορτολάνος (Greek Waters Pilot) λέει ότι είναι ριπές από μελτέμι.

 

Άρη ωραίο το ανάγλυφο! Δεν το ήξερα ότι βγαίνει!

 

Χρήσιμο εργαλείο για περιπάτους!

 

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δωσεις ημερομηνιες θα στο απαντησω. πότε είσασταν? πολυ ωραίο θέμα νομίζω έχω βρει λαβράκι. πιθανότατα ο πιο δυνατος καταβάτης στην ελλάδα είναι στο αναμεσα σε κοζιακα και περιστερι

 

το άχρηστο αξεσουάρ της ημέρας: πρόγνωση αν θα σας κουνάει το αμάξι ο καταβάτης ή ο δυτικος στον Καρακολιθο

Πάνε χρόνια Μιχάλη, ούτε που θυμάμαι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εαν εχω καταλαβει σωστα το φαινομενο το ονομαζουμε σπιλιαδες στην θαλασσινη διαλεκτο.βγαινοντας απο τον ισθμο 9 στις 10 κατεβαζει σπιλιαδες το βουνο στα δεξια μας και βραζει ο κορινθιακος.οπου βραζει βλεπε μεχει και 7αρι γεματο μερικες φορες.

Edited by dust

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη όχι. Σπηλιάδες είναι οι έντονες ριπές ανέμου που ίσως συνοδεύεται και με μικρή αλλαγή κατεύθυνσης.

 

Οι σπηλιάδες προκαλούνται και από καταβάτη.

 

Αν τα θυμάμαι κι εγώ καλά...

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σπηλιάδες έχει και στην μέση της θάλασσας. Δεν έχουν σχέση με τα βουνά. Επίσης κινούνται. Δεν είναι σταθερές σε ένα σημείο.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αγγλικός πορτολάνος (Greek Waters Pilot) λέει ότι είναι ριπές από μελτέμι.

 

Για να το αναφέρει ο Rod Heikell σημαίνει ότι είναι μόνιμο φαινόμενο. Ο άνθρωπος βέβαια συλλέγει τοπική γνώση. Δεν είναι μετεωρολόγος :)

Edited by sermak
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...