Jump to content
kostasbmw

Γσ Εστουχ 2015 : Σκεψεις Και Αποψεις Επι Της Δρασης Του Συλλογου

Recommended Posts

Ρωτάω από "νομικής" άποψης τι ισχύει:

 

Όταν δεν υπάρχει σαφής αναφορά για το "επιτρέπεται" και το "απαγορεύεται" ως προς την παρουσία και συμμετοχή (όχι ψηφοφορία) μη-μελών σε μια ΓΣ, τι εννοείται ως δεδομένο ότι ισχύει? Η "μη αναφορά" δηλαδη ευνοεί την παρουσία ή την αποκλείει?

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με βαση τον κανονισμο δεν εχουν δικαιωμα.

μπορουν ομως να παρακολουθησουν εαν το θελουν αλλα ως εκει.

παραδειγματα της τελευταιας εκτακτης δεν θα υπαρξουν σ αυτη που ερχεται.

εαν ειχε ενεργοποιηθει το 8α τωρα δεν θα μιλαγαμε καθεμερα για ολα αυτα εδω.

GATZ οταν ησουν μελος ΔΣ ειχατε ανοιχτο το θεματσ συλλογου και δεν το θυμαμαι;

α.

Βασιλη τοοτι ηταν κλειστο οταν ημουν στο ΔΣ δεν σημαινει οτι ηταν και σωστο η οταν βλεπεις κατι που κατα την αποψη σου μπορει να βελτιωσει καποια πραγματα δεν πρεπει να το αναφερεις επειδη οταν ησουν υπευθυνος δεν το εκανες.

Δεν νομιζω οτι διεκδικει καοιος εδω μεσα το αλαθητο η τουλαχιστον δεν το διεκδικω εγω.

Εξ αλλου μια προταση για συζητηση ειναι , δεν ειναι μομφη εναντιον κανενος.

Εδω δεν κανουμε κριτικη στις πραξεις του ΔΣ αλλα προτασεις για την ΓΣ που ερχεται

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστα ουτε για μομφες μιλαω ουτε για αλαθητο.

 

Και ξαναεπανερχομαι,καποτε κλεισαμε τον συλλογο με αλλαγη καταστατικου.ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΨΗΦΙΣΑΜΕ και τωρα εμεις οι ιδιοι ζηταμε το αντιθετο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι ρωτώ εγώ το ότι έκλεισε ο σύλλογος με αλλαγή καταστατικού ήταν προς το καλυτερο; ή χειρότερα; Μπορεί να απαντήσει κάποιος πάνω σε αυτό;


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

αφου ξεκαθαρισαμε τις υποχρεωσεις των μελων και μη μελων του Συλλογου σαν μελος του

 

φορουμ του Συλλογου εχω καποιο περιορισμο να γραψω και να ρωτησω κατι για το

 

Συλλογο ???

 

γιατι αν εχω δεν αξιζει το κοπο καν να συνεχιστει η συζητηση

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι ρωτώ εγώ το ότι έκλεισε ο σύλλογος με αλλαγή καταστατικού ήταν προς το καλυτερο; ή χειρότερα; Μπορεί να απαντήσει κάποιος πάνω σε αυτό;

Κρινεται εκ του αποτελεσματος και ο καθενας εχει τη δικη του κριση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφου ξεκαθαρισαμε τις υποχρεωσεις των μελων και μη μελων του Συλλογου σαν μελος του

 

φορουμ του Συλλογου εχω καποιο περιορισμο να γραψω και να ρωτησω κατι για το

 

Συλλογο ???

 

γιατι αν εχω δεν αξιζει το κοπο καν να συνεχιστει η συζητηση

Μεσα στο φορουμ μπορει ο καθενας να ρωταει οτι θελει.εαν δεν πρεπει να δοθει καποια απαντηση πιθανον δεν θα την δεις εαν αυτο κρινεται πχ απο τον γραμματεα που ειμαι εγω γι αυτη την περιοδο.ο επομενος ισως να θελει να απανταει σε ολα.να τα ανοιξει ολα και να το μετονομασει snowreportacademy.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρινεται εκ του αποτελεσματος και ο καθενας εχει τη δικη του κριση.

 

Ωραια το αποτελεσμα ξερουμε ποιο ειναι;


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραια το αποτελεσμα ξερουμε ποιο ειναι;

Οπως σου ειπα ειναι καθαρα ατομικο για τον καθενα.

εγω ας πουμε ειμαι αντιθετος με την τοτε αποφαση αλλα εσυ να εισαι θετικος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι προσπαθούμε να κάνουμε με αυτή την κουβέντα δεν καταλαβαίνω. Αν είσαι μέλος και τακτοποιημένο, έχεις προσβασή σε όλα, αν είσαι μέλος του forum, πάλι έχεις στα περισσότερα. Αν σε ενδαφέρει ο σύλλογος και όχι μόνο το forum για να βγάζεις το γινάτι σου, τότε γίνεσαι μέλος, τηρείς τις υποχρεώσεις σου και έχεις δικαίωμα σε όλα. Απλά τα πράγματα. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος το λόγο αυτής της κουβέντας, περά από το τρολάρισμα; Διαφορετικά ας πάει σε χωριστό τοπικ. Στην τελική, αν υπάρχουν πρότάσεις για το καλό του συλλόγου, ας κατατίθονταν ως θέμα στην ΗΔ της ΓΣ. Και αν δεν μπορεί κάποιος να το κάνει επειδή δεν είναι μέλος, ενώ ταυτόχρονα λέει πως το κάνει για το καλό του ΕΣΤΟΥΧ, ας έβαζε βρε αδελφέ κάποιο φίλο του που είναι μέλος να το κάνει - όλο και κάποιον θα έχει.

 

Επειδή όμως η κουβέντα δεν έχει να κάνει με την παρούσα ΓΣ, αλλά με τη γενική αντιμετώπιση του συλλόγου, ας την κάνουμε τουλάχιστον αλλού.

  • Like 6

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα εγω καταλαβαινω οτι οι διαφορες αποψεις ερωτησεις κτλ ενοχλουν και ακομα περισσοτερο απο μελη που δεν ειναι οικονομικα τακτοποιημενα.

Τελικα ο συλλογος εχει αποκτησει εδρα; Γιατι καπου διαβασα οτι ηταν μεσα στα δυο τρια πραγματα που επρεπε να κανει το ΔΣ.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα εγω καταλαβαινω οτι οι διαφορες αποψεις ερωτησεις κτλ ενοχλουν και ακομα περισσοτερο απο μελη που δεν ειναι οικονομικα τακτοποιημενα.

Τελικα ο συλλογος εχει αποκτησει εδρα; Γιατι καπου διαβασα οτι ηταν μεσα στα δυο τρια πραγματα που επρεπε να κανει το ΔΣ.

Μπορεις να καταλαβαινεις οτι θελεις,σε ελευθερη δημοκρατικη χωρα ζουμε.

 

Ο συλλογος ειχε εδρα και θα συνεχισει να εχει εδρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρωτάω από "νομικής" άποψης τι ισχύει:

 

Όταν δεν υπάρχει σαφής αναφορά για το "επιτρέπεται" και το "απαγορεύεται" ως προς την παρουσία και συμμετοχή (όχι ψηφοφορία) μη-μελών σε μια ΓΣ, τι εννοείται ως δεδομένο ότι ισχύει? Η "μη αναφορά" δηλαδη ευνοεί την παρουσία ή την αποκλείει?

 

:shuriken:

Άρθρο 10 - Γενική Συνέλευση

1. Η Γενική Συνέλευση είναι το ανώτατο και κυρίαρχο όργανο του Συλλόγου. Δι' αυτού εκδηλούται η θέληση των μελών.

 

2. Απαρτίζεται από τον Πρόεδρο και τον Γραμματέα που εκλέγονται πριν από την έναρξη των εργασιών της Συνελεύσεως δια ανατάσεως της χειρός και από τα παρόντα τακτικά μέλη του Συλλόγου τα οποία είναι ταμειακώς εντάξει.

 

Νομικά - τυπικά, η παρουσία/ είσοδος στη ΓΣ επιτρέπεται μόνο στα ταμειακώς εντάξει μέλη. Τώρα, αν με το καλό κάνουν τα έξοδα να έρθουν παλιά μέλη του ΕΣΤΟΥΧ μέχρι το Πήλιο, αλλά δε ΄δωσουν το 25αρι της συνδρομής, τι λογική βρίσκει κανείς. Άλλωστε τα αποτελέσματα κάθε ΓΣ τις ανακοινώνουμε.

 

Edited by Dim
  • Like 3

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως το καταστατικό δεν αποσαφηνίζει τι συμβαίνει στην περίπτωση των μελών που δεν είναι οικονομικά τακτοποιημένα. Λέει ότι τα οικονομικά τακτοποιημένα συμμετέχουν ΙΣΟΤΙΜΑ. Τα υπόλοιπα συμμετέχουν ή όχι; Και αν ναι πως;

Η δημιουργική ασάφεια των νομικών ομίλησε.

 

Εν πάσει περιπτώσει η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη είναι το κλειστό να ανοίξει για ΟΛΑ τα μέλη του συλλόγου, αλλά όχι για τα μέλη του φόρουμ που ποτέ δεν ήταν μέλη του Συλλόγου. Συμφωνώ ότι δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα. Το φορουμ δεν υποκαθιστά και δεν πρέπει να υποκαθιστά τη ΓΣ. Ολοι μπορούν να έχουν γνώμη είτε έχουν πληρώσει είτε όχι. Μόνο προς το καλό του Συλλόγου είναι αυτό.

 

Γιώργο ο Σύλλογος δεν έκλεισε ποτέ, ούτε όταν έκανε αλλαγή καταστατικού. Ποτέ δε θα μάθουμε αν ήταν προς το καλύτερο γιατί δεν έχουμε με τι να το συγκρίνουμε. Όμως δε θα ήθελα να δω στο ΔΣ επαγγελματίες του χώρου απλώς και μόνο γιατί η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να είναι αλλά και να φαίνεται τίμια.

 

Τα μέλη του ΔΣ όταν γράφουν στο φόρουμ γράφουν την προσωπική τους άποψη. Η θέση του συλλόγου είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό και γράφεται από το λογαριασμό ΕΣΤΟΥΧ με μπλε γράμματα εδώ και χρόνια. Αλλωστε ένα μέλος ΔΣ μπορεί να είχε διαφωνίσει με συγκεκριμένη απόφαση (άσχετο αν κανονικά πρέπει να στηρίξει την απόφαση της πλειοψηφίας).

 

Κώστα και Γιώργο αυτό που με ενοχλεί καμιά φορά είναι να ακούω/διαβάζω μόνο ερωτήσεις και σχόλια χωρίς να συνοδεύονται ποτέ από προτάσεις. Προσπαθώ να το αλλάξω εδώ και χρόνια, όμως ακόμα παλεύω. Αλλά αυτά είναι δικά μου προβλήματα... μη δίνετε σημασία :harhar:

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνω στο καθετί που έγραψε η Ρανια. Μια διευκρίνηση.

Τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη συμμετέχουν ισότιμα (μεταξύ τους) χωρις καμια δημιουργική ασάφεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεις να καταλαβαινεις οτι θελεις,σε ελευθερη δημοκρατικη χωρα ζουμε.

 

Ο συλλογος ειχε εδρα και θα συνεχισει να εχει εδρα.

 

 

από το καταστατικο

2. Έδρα του Συλλόγου ορίζεται ο Δήμος Ιλίου Αττικής. Η μεταφορά της έδρας σε άλλο Δήμο ή κοινότητα της ελληνικής επικράτειας γίνεται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης με την οποία τροποποιείται η παρούσα διάταξη του Καταστατικού. Η μεταφορά των γραφείων του Συλλόγου σε άλλη διεύθυνση μέσα στην περιοχή του Δήμου της έδρας του αποφασίζεται από το Διοικητικό Συμβούλιο και δεν αποτελεί, ούτε απαιτεί τροποποίηση του παρόντος.

 

 

 

ερωτηση

Στο Δημαρχείο είναι ??? που είναι η έδρα του Συλλογου ??? μάλλον έχω μείνει πολύ πίσω

  • Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως το καταστατικό δεν αποσαφηνίζει τι συμβαίνει στην περίπτωση των μελών που δεν είναι οικονομικά τακτοποιημένα. Λέει ότι τα οικονομικά τακτοποιημένα συμμετέχουν ΙΣΟΤΙΜΑ. Τα υπόλοιπα συμμετέχουν ή όχι; Και αν ναι πως;

Η δημιουργική ασάφεια των νομικών ομίλησε.

 

 

 

Άρθρο 5 - Δικαιώματα μελών1.Τα μέλη του Συλλόγου δικαιούνται :α) Να μετέχουν ισότιμα στις Γενικές Συνελεύσεις με την προϋπόθεση να έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές τους υποχρεώσεις προς το Σύλλογο.β) Να εκφράζουν τις απόψεις τους με ψήφο.γ) Να εκλέγουν τα αιρετά μέλη του Συλλόγου.δ) Να εκλέγονται μεταξύ των αιρετών μελών του Συλλόγου.

 

 

Νομιζω ειναι αρκετα ξεκαθαρο το καταστατικο

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

από το καταστατικο

2. Έδρα του Συλλόγου ορίζεται ο Δήμος Ιλίου Αττικής. Η μεταφορά της έδρας σε άλλο Δήμο ή κοινότητα της ελληνικής επικράτειας γίνεται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης με την οποία τροποποιείται η παρούσα διάταξη του Καταστατικού. Η μεταφορά των γραφείων του Συλλόγου σε άλλη διεύθυνση μέσα στην περιοχή του Δήμου της έδρας του αποφασίζεται από το Διοικητικό Συμβούλιο και δεν αποτελεί, ούτε απαιτεί τροποποίηση του παρόντος.

 

 

 

ερωτηση

Στο Δημαρχείο είναι ??? που είναι η έδρα του Συλλογου ??? μάλλον έχω μείνει πολύ πίσω

 

Ειχε ηδη λαθος με τη δεσμευση στον δημο ιλιου,ηθελες και τη διεθυνση;

Εαν τωρα καιγεσαι τοσο,σαν διοικητικη εδρα που μας το δινει ο νομος αυτο το δικαιωμα,ειναι τα γραφεια στην ελπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

προτεινω

 

ανοιγμα του φορουμ για ολους για να διαβαζουν και να γραφουν και δωστε τις ιδιαιτερες παροχες στα μελη που πληρωνουν .

 

Απο τη στιγμη που το φορουμ ειναι εργαλειο και βιτρινα του Συλλογου δεν μπορει να υπαρχουν 2 ειδη μελων ως προς την ενημερωση και

 

μην ξεχναμε οτι στα περισσοτερα θεματα γραφουν απλα μελη και διαβαζουμε αξιολογα πραγματα οποτε δεν μπορει να θελεις τα απλα μελη για να αντλεις πραγματα και να τους αποκλειεις απο

 

αλλα, γιατι πρεπει να πληρωσουν .

 

Τα οικονομικα (ισολογισμος) του Συλλογου ισως και η εκθεση της ΕΕ επρεπε στη πρωτη σελιδα του φορουμ για τυπικους λογους...δεν μπορει να λεμε συνεχεια οτι ο Συλλογος δεν εχει η εχει

 

πορους (χρηματα) , να ξερουμε και πως διατιθενται .

 

Αυτα πιστευω οτι ειναι βασικα για να λειτουργησει ενας Συλλογος αν θελεις να εχεις συμμετοχη απο τα μελη του (κανονικα και μη).

 

Μια εκτακτη ΓΣ την κανεις καπου αλλου η μια ημεριδα, διημεριδα , αλλα η ΓΣ και εκλογες πρεπει να γινονται στην εδρα του Συλλογου κατα τη γνωμη μου .

 

ο ΜΙΚ εχει απο κει και περα θεσει ποιο τεχνικα και εξιδικευμενα θεματα προς συζητηση , περα απο τις πιτες και το που θα γινει η εκδρομη.

 

Πιστευω οτι υπαρχουν και αλλα μελη που ισως εχουν να προτεινουν θεματα μαζεψτε τα ολα και αν κρινετε οτι αξιζουν να συζητηθουν το κανετε.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα θεματα συλλογου επι το πλειστον συζηταμε για διαφορες εκδηλωσεις προς τα μελη μας η διαφορες αναγκες του συλλογου απο τα μελη μας.πχ η επανδρωση των ομαδων εργασιας.βεβαια η περιεργια ηταν αυτη που σκοτωσε τη γατα κεει ο λαος.

 

Δεν υπαρχουν δυο ηδη ενημερωσης μελων.

ολες οι ανακοινωσεις βγαινουν στο θεμα "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ",που ειναι ορατο σε ολους.αρα δεν ισχυει αυτο που γραφεις περι ενημερωσης και διαφοροποιησης.

 

Εαν θες να γνωριζεις τα οικονομικα του συλλογου,γινεσαι μελος,δινεις τα στοιχεια σου,ερχεσαι στην γενικη συνελευση,δηλωνεις ακομα και ελεγτικη επιτροπη αν θες,και ενημερωνεσαι οπως ολα τα μελη του συλλογου για τα παντα.

 

 

Ειχατε ολοι τον χρονο να θεσετε ερωτηματα και θεματα ημερησιας διαταξης αλλα δεν το κανατε οταν επρεπε.ας το κανατε τοτε...

Θεωρω οτι εχετε παρει απαντησεις παραπανω απο οσο θα επρεπε ολες αυτες τις ημερες ολοι σας.το μονο που θα καταφερετε απο εδω και περα ειναι να κουραζετε τον κοσμο που πραγματικα θελει να ενημερωθει ειλικρινα.

 

Για τα υπολοιπα θα ενημερωθειτε απο τον ΣΤΧ στο θεμα των ανακοινωσεων μετα τη γενικη συνελευση του μαιου.

καλο καλοκαιρι σε ολους ευχομαι.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

για τη πρωτη παραγραφο

 

γιατι , αφου αφορα και δυνητικα μελη ποιος ο λογος εγγραφης (η περιεργεια) δηλαδη να του παρουμε την εγγραφη και αμα του αρεσει καθεται η να ξερει τι σχεδιαζετε για τα μελη αυτα

 

Τωρα δεν γνωριζω αν ενημερωνετε και τα ηδη τακτοποιημενα για τα οικονομικα γιατι μην μπουμε σε διαδικαστικα περι Συλλογων γενικα τα οποια πρεπει να ειναι αναρτημενα και οχι

 

απλα ανακοινωνμενα δια λογου.(εχω δει και διαβασει τις ανακοινωσεις αλλα δεν ειδα τιποτα αποσω εψαξα)

 

Τωρα αν κουραζω τα μελη απλα και μη , ευκαιρια εν οψει της ΓΣ να διαγραψετε πρωτα εμενα, γιατι ειμαι οικονομικα ατακτοποιητος , απο οπου πρεπει συμφωνα με το καταστατικο και μετα αν

 

βλεπετε οτι χρειαζεται και απο μελος του φορουμ .

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

για τη πρωτη παραγραφο

 

γιατι , αφου αφορα και δυνητικα μελη ποιος ο λογος εγγραφης (η περιεργεια) δηλαδη να του παρουμε την εγγραφη και αμα του αρεσει καθεται η να ξερει τι σχεδιαζετε για τα μελη αυτα .

Οποιος γινεται μελος στο συλλογο το κανει γιατι τον ενδιαφερουν οι σκοποι του συλλογου και θελει να προσφερει σε μια οργανωμενη προσπαθεια,που στοχο εχει την καλυτερευση των συνθηκων της ελληνικης χιονοδρομιας
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλωστε, όταν εγγράφεσαι, υποχρεωτικά αποδέχεσαι και τους σκοπούς του, οι οποίοι και σε έκαναν να γίνεις μέλος. Οι παροχές είναι κάτι το επιπλέον, δεν είναι στάνταρ και αποτελούν μια προσπάθεια επιβράβευσης της συνέπειας των μελών.

Δεν είμαστε ούτε πρακτορείο - άσχετα αν προσφέρουμε και αυτή την υπηρεσία, ούτε εκπτωτική κάρτα - GroupOn κλπ. , ούτε μία απλή πλατφόρμα. Διαφορετικά, γύρω γύρω θα είμασταν γεμάτοι διαφημίσεις και άλλα διάφορα!!!!

 

Με(ου) αρέσει πάντως το όψιμο ενδιαφέρον για τα του ΕΣΤΟΥΧ, τώρα που έκλεισαν τα ΧΚ ( στη Ν. Ελλάδα)!!!!!!

  • Like 4

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιμενω οτι το καταστατικο ειναι ασαφες ως προς τα δικαιωματα των μη οικονομικα τακτοποιημενων μελων. Τις υποχρεωσεις και τα δικαιωματα των οικονομικα ενταξει τα λεει.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...