Jump to content
kostasbmw

Γσ Εστουχ 2015 : Σκεψεις Και Αποψεις Επι Της Δρασης Του Συλλογου

Recommended Posts

μεγάλο (!!) λάθος φιλε gigi. αλλα για να διατηρηθεί και η αναλογια, ας το βρείς μονος σου.

:)

Μεγάλο λάθος το δικο σου και επιμένω, γνωρίζω πολυ καλα την αναλογία πολυ περισσοτερο απ'οτι μπορεις να φανταστείς αλλα ας μην αυνεχισουμε να ειμαστε off topic.

• Like 1

Κωστα πιστευεις οτι δεν υπαρχει ενημερωση;

απο τη στιγμη που γραφετε σε κλειστη ενοτητα ..ναι

προχτες μετεφερε καποια μυνηματα ο μοντ αλλα τα πηγε στο κλειστο οποτε εγω δεν μπορουσα να απαντησω σε τυχον ερωτηση ..απλα εβλεπα καποιους να κανουν like το μυνημα μου που εγω δεν εβλεπα...αυτο βεβαια εχει γινει και παλιοτερα και παλι ειχα πει καποια πραγματα αλλα η αντιμετωπιση ηταν περιπου οπως και σε αυτη ..αρχικα τουλαχιστον

• Like 1

Κωστα σου ζητω σε παρακαλω να μου αποσταλλουν με μειλ η με πμ η με μνμ κακονικο οι οποιες προτασεις υπαρχουν και στην συνελευση θα συζητηθουν ολα.

Αυτο ομως που θα πρεπει να γνωριζουν ολοι ειναι πως για να περασει οποιαδηποτε αποφαση θελει πλειοψηφια.ελατε ρε παιδια να δουμε τι μπορει να γινει.ολοι σκςφρ8μαστε το ιδιο και τελικα χανομαστε στη διαδρομη.

• Like 2

Υπάρχει μια ροπή για συζητήσεις επί της διαδικασίας στην Ελλάδα.

Ο,τι συμβαίνει/συζητάμε εδώ (σ’ αυτό το νήμα), συμβαίνει σε κάθε σύλλογο (σύμφωνα με πολύπειρο περί τα συλλογικά).
Γιατί άραγε;

• Like 5

Practice makes perfect

Να ένας αλεξιπτωτιστης

post-5972-1428683924,1561.jpg

Καλη Ανασταση!

• Like 2

Δε θα φορτώσεις μόνο σε εμένα όλα τα κακά του Συλλόγου, θα τους πάρω όλους στο γκρεμό

post-6-0-63221400-1428690358_thumb.jpg

Και δείχνω και με το δάχτυλο Αρτέμης Μάτσας τον wraith

Καλή Ανάσταση

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

γυαλιζει το ματι σου χαχαχχαχα

• Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

εγω παντως απο ολη την κουβεντα δεν καταλαβα τιποτα.... :hope::dizzy:

• Like 3

Snow is on my D.N.A.

Θα τα συζητήσουμε όλα από Δευτέρα και θα καταλάβουμε όλοι.

Εύχομαι καλή Ανάσταση σε όλους.

• Like 3

9-2-05020.jpg

Αρε BMW ιντριγκαδωρε, ξεπερασες και τον Χαλκιδεο....

• Like 4

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Παίδες ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα και μια χρονιά να έχεις πληρώσει τη συνδρομή σου θεωρείσαι μέλος μόνιμα εκτος εάν ζητήσεις τη διαγραφή σου από τα μητρώα του Συλλόγου. Τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη απλώς έχουν κάποια παραπάνω προνόμια (και ορθώς κατά τη γνώμη μου γιατί πρέπει να υπάρχουν και κίνητρα για τη συνδρομή). Ένα από αυτά τα προνόμια είναι το δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Όλοι όμως έχουν δικαίωμα λόγου ακόμα και στη ΓΣ. Δικαίωμα ψήφου δεν έχουν όλοι.

Προσωπικά μπορώ να καταλάβω και τις δύο πλευρές. Διαφωνώ όμως συχνά με το επικριτικό ύφος των "απέξω" αλλά και το κτητικό ύφος των "απομέσα". Εν πάσει περιπτώσει οι απέξω μπορούν να συμμετέχουν αν θέλουν -αν δε θέλουν πάλι φίλοι είμαστε- και οι απομέσα μπορούν να μην αρπάζονται έτσι εύκολα. Ας μην ξεχνάμε ότι κάθε ΔΣ παίρνει αποφάσεις με πλειοψηφία. Δεν έχουν όλες οι αποφάσεις σκεπτικό πίσω τους. Κάποιες αποφάσεις λαμβάνονται με πλειοψηφία 4 προς 3 με 4 διαφορετικά σκεπτικά.

Ο σύλλογος δεν είναι ένα πρόσωπο. Είναι όσοι τον απαρτίζουν/ με.

Για μένα ευθύνη έχουν αφενός όσοι συμμετέχουν ενεργά αλλά αφετέρου και όσοι απέχουν ενώ ενδιαφέρονται. Αν δε σου αρέσει κάτι μπες μέσα και προσπάθησε να το αλλάξεις Κορνήλιε, Κώστα, Χρήστο, Ράνια κτλ. Όλοι περάσαμε από την ενεργό συμμετοχή. Ας μην ξεχνάμε πόσο δύσκολο και πόσο εθελοντικό είναι αυτό το έργο :-)

• Like 18

Συνεχίζεις να με εκπλήττεις θετικά!!!!! Όντως κανένας δεν έχει διαγραφεί. Απλά κάποιοι - ο καθένας για τους δικούς του λόγους - έχει κάτέβει από το τραίνο ( για να θυμηθούμε κάποιο μακαρίτη πολιτικό). Οι σταθμοί επιβίβασης υπάρχουν.

carpe diem

Παίδες ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα και μια χρονιά να έχεις πληρώσει τη συνδρομή σου θεωρείσαι μέλος μόνιμα εκτος εάν ζητήσεις τη διαγραφή σου από τα μητρώα του Συλλόγου. Τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη απλώς έχουν κάποια παραπάνω προνόμια (και ορθώς κατά τη γνώμη μου γιατί πρέπει να υπάρχουν και κίνητρα για τη συνδρομή). Ένα από αυτά τα προνόμια είναι το δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Όλοι όμως έχουν δικαίωμα λόγου ακόμα και στη ΓΣ. Δικαίωμα ψήφου δεν έχουν όλοι.

Προσωπικά μπορώ να καταλάβω και τις δύο πλευρές. Διαφωνώ όμως συχνά με το επικριτικό ύφος των "απέξω" αλλά και το κτητικό ύφος των "απομέσα". Εν πάσει περιπτώσει οι απέξω μπορούν να συμμετέχουν αν θέλουν -αν δε θέλουν πάλι φίλοι είμαστε- και οι απομέσα μπορούν να μην αρπάζονται έτσι εύκολα. Ας μην ξεχνάμε ότι κάθε ΔΣ παίρνει αποφάσεις με πλειοψηφία. Δεν έχουν όλες οι αποφάσεις σκεπτικό πίσω τους. Κάποιες αποφάσεις λαμβάνονται με πλειοψηφία 4 προς 3 με 4 διαφορετικά σκεπτικά.

Ο σύλλογος δεν είναι ένα πρόσωπο. Είναι όσοι τον απαρτίζουν/ με.

Για μένα ευθύνη έχουν αφενός όσοι συμμετέχουν ενεργά αλλά αφετέρου και όσοι απέχουν ενώ ενδιαφέρονται. Αν δε σου αρέσει κάτι μπες μέσα και προσπάθησε να το αλλάξεις Κορνήλιε, Κώστα, Χρήστο, Ράνια κτλ. Όλοι περάσαμε από την ενεργό συμμετοχή. Ας μην ξεχνάμε πόσο δύσκολο και πόσο εθελοντικό είναι αυτό το έργο :-)

αρα γιατι να ειναι αποκλεισμενα ατομα που δεν εχουν ανανεωσει απο την ενοτητα μελων ......εκτος και αν ειναι προνομιο και αυτο ...

οι απο μεσα Ρανια πρεπει να ειναι 2 φορες προσεκτικοι γιατι ειναι η θεση τους....ητοι δεν μπορει ενα μελος ΔΣ να εχει 2 αποψεις...μια σαν ΔΣ και μια σαν μελος...

οι απεξω απλα ειναι απεξω

• Like 1

το μόνο που αναφέρει σχετικά το καταστατικό είναι στο άρθρο 5 και λέει

Άρθρο 5 - Δικαιώματα μελών
1.Τα μέλη του Συλλόγου δικαιούνται :

α) Να μετέχουν ισότιμα στις Γενικές Συνελεύσεις με την προϋπόθεση να έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές τους υποχρεώσεις προς το Σύλλογο.
β) Να εκφράζουν τις απόψεις τους με ψήφο.
γ) Να εκλέγουν τα αιρετά μέλη του Συλλόγου.
δ) Να εκλέγονται μεταξύ των αιρετών μελών του Συλλόγου.

Δεν αναφέρει πουθενά τι δικαιώματα έχουν τα μέλη που δεν έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές τους υποχρεώσεις, γιατί άλλο μέλος του συλλόγου και άλλο μέλος του φόρουμ .

Edited by gatz
  • Like 1

Συμφωνα με το α λοιπον για να παρεβρεθεις στη συνελευση θα πρεπει να εισαι οικονομικα τακτοποιημενο μελος.

επισης συμφωνα με ενα αλλο αρθρο μελος που δεν εχει πληρωσει για περισσοτερο απο ενα ετος μπορει να τεθει απο το ΔΣ προς το σωμα στην γενικη για διαγραφη απο τα μητρωα.

ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν τηρει ο συλλογος τπτ απο τα παραπανω και παρ ολα αυτα η γκρινια παει συννεφο.

Κωστα θα μπορουσα να γραφω με μισα μπλε και μισα μαυρα για να ξεχωριζει το μελος συλλογου απο μελος ΔΣ.

Κωστα θα μπορουσα να γραφω με μισα μπλε και μισα μαυρα για να ξεχωριζει το μελος συλλογου απο μελος ΔΣ.

δεν κατάλαβα αν εννοείς τα bold τα δικά μου το έκανα γιατί είναι αντιγραφή από άρθρο του καταστατικού και όχι προσωπικές απόψεις.

τωρα απαντω σαν νικος ...

κατ-εμενα το καταστατικο του καθε συλλογου ..ειναι για να υπαρχη ..θα ελεγα καποια σειρα - ταξη !!,,

και οχι η οχύρωση θεσεων πισω απο αυτο ..

δεν ειναι ! απο ηθικης πλευρας καθολου σωστο να οχυρώνετε καποιος πισω απο τις λεξεις - παραγραφους του καθε καταστατικου ..και να θελει να ειναι ισος με αλλον - μελος που ειναι συνεχως τακτοποιιμενως οικονομικα .. ..που ενώ ειναι οικονομικα συνεπείς να διαβαζη τον καθε ενα που ρωτα οτι θελει ,, και οποτε του κανει κεφι ,,

οχι ρε φιλε κωστη , εχεις λαθος

,και δεν σε γνωριζω και προσωπικά ,, διαφορετικα θα σου τα ελεγα και ον λαιν ..- τηλεφωνικώς που τα λεω πολλη καλυτερα απο οτι γραφω !!

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Ό,τι είναι με μπλε, σημαίνει πως αποτελεί άποψη του Συλλόγου και του ΔΣ, συνήθως αποτέλεσμα ψηφοφορίας.

Το άρθρο 5 που αναφέρει εύστοχα ο gatz, συμπληρώνεται από

Άρθρο 6 - Υποχρεώσεις Μελών
1. Τα μέλη του Σωματείου οφείλουν :

α) Να συντελούν στην εκπλήρωση των σκοπών του Σωματείου.
β) Να παρίστανται στις γενικές συνελεύσεις του Σωματείου.
γ) Να συμμετέχουν στις ενέργειες του Σωματείου.
δ) Να καταβάλλουν την δαπάνη εγγραφής τους στο Σωματείο. Τα μέλη που διαγράφονται και επανεγγράφονται πριν περάσει έτος δεν υποχρεούνται να καταβάλλουν τη δαπάνη εγγραφής.
ε) Να καταβάλλουν την τακτική χρηματική τους συνδρομή ανά έτος, το ποσό της οποίας καθορίζει η Γενική Συνέλευση και μπορεί να αυξομειωθεί με απόφαση αυτής καθώς και τις έκτακτες συνδρομές τους.

Σημ. Τα επίτιμα μέλη δεν υποβάλλονται σε καμία οικονομική επιβάρυνση.

στ) Να επιδεικνύουν μεταξύ τους συναδελφική συμπεριφορά και αλληλεγγύη.
ζ) Να συμμορφώνονται με τη νομοθεσία που αφορά τα Σωματεία και τις διατάξεις του Καταστατικού, τις αρχές του Σωματείου και τις αποφάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου και της Γενικής Συνέλευσης των μελών.

Όλα λοιπόν είναι ξεκάθαρα. Αυτά.

carpe diem

Η ερώτηση που προκύπτει διαβάζοντας τα άρθρα 5 και 6 του καταστατικού είναι για τα μέλη που δεν έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις και δεν έχει ενεργοποιηθει το άρθρο 8 α ( που για μένα πρέπει να καταργηθεί επίσημα καθότι στην πράξη έχει ήδη καταργηθεί. ) γιατί τα έχουμε αποκλείσει και δεν έχουν πρόσβαση στο τοπικ θέματα του συλλόγου ?

Δηλ έχουν δικαίωμά να παρευρεθούν στην Γενική Συνέλευση ,πιθανόν και να τοποθετηθούν και δεν εχουν δικαίωμα να μαθαίνουν τα θέματα που αφορούν τον σύλλογο ? η μήπως δεν έχουν τελικά δικαίωμα ?

Ας ξεκαθαρίσει αυτό στην καταστατική συνέλευση αν τελικά έχει απαρτία και μπορεί να αλλάξει το καταστατικό.

Edited by gatz
  • Like 1

δεν κατάλαβα αν εννοείς τα bold τα δικά μου το έκανα γιατί είναι αντιγραφή από άρθρο του καταστατικού και όχι προσωπικές απόψεις.

Ειστε πολλοι οι με το ιδιο ονομα.στον bmw πηγαινε

Και για να μην βάζω μόνο ερωτήματα αλλά να εκφράσω και την άποψή μου ,(για να δεχθώ και κριτική πάνω σε αυτή ) προτείνω

τα θέματα συλλόγου να μην είναι κλειστό φόρουμ να είναι ανοικτό σε όλους για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων ,αυτό θα δώσει σε μέλη του φόρουμ το ερέθισμα να γίνουν και μέλη του συλλόγου.

Τα μέλη που πληρώνουν συνδρομή έχουν τις επιπλέον παροχές που προσφέρει η κάρτα μέλους ( εκπτώσεις σε ski bus στο ΧΚΚ και αλλού , σε καταστήματα και φυσικά την δυνατότητα συμμετοχής στην εκδρομή).
Δεν υπάρχει κάτι κρυφό που δεν πρέπει να το μάθουν όσοι δεν έχουν πληρώσει συνδρομή.

• Like 3

Με βαση τον κανονισμο δεν εχουν δικαιωμα.

μπορουν ομως να παρακολουθησουν εαν το θελουν αλλα ως εκει.

παραδειγματα της τελευταιας εκτακτης δεν θα υπαρξουν σ αυτη που ερχεται.

εαν ειχε ενεργοποιηθει το 8α τωρα δεν θα μιλαγαμε καθεμερα για ολα αυτα εδω.

GATZ οταν ησουν μελος ΔΣ ειχατε ανοιχτο το θεματσ συλλογου και δεν το θυμαμαι;

Τα θεματα συλλογου ειναι για τα μελη συλλογου.

στις συνελευσεις εχουν λογο μονο τα μελη συλλογου.

μπορει να παρεβρεθει ο καθενας για να ακουσει 5 πραματα και να ενημερωθει.επισης και να μας γνωρισει.

Καποτε αλλαξαμε το καταστστικο απεναντι στους εμπλεκομενους με τη χιονοδρομια ωστε να οχυρωσουμε τον συλλογο οπως λεγατε.

τωρα να λετε να τον κανουμε ξεφραγο αμπελι.

τελικα οτι θελει ο καθενας εδω μεσα πρεπει να κανει ο συλλογος ωστε να συνεχιζετε να δινετε συνδρομη μου φαινεται.αλλιως πατε στην αλλη μερια και σας φταινε ολα.

• Like 1

ας ρωτήσω:

για μας τους ξενιτεμένους θα υπάρχει τρόπος συμμετοχής μέσω internet ?

Γιαννη μελεταμε ηδη εναν τροπο,πιθανον μεσω σκαιπ,να εχετε live ανταποκριση απο την αιθουσα.

επισης στις αλλαγες καταστατικου φερνουμε σε ψηφο τον κανονισμο ηλεκτρνικης ψηφοφοριας για ολα τα μελη του εξωτερικου αλλα και της νησιωτικης χωρας.

• Like 6