Jump to content
Kyriakoschar

Χ.κ. Βασιλίτσας 2015-2016

Recommended Posts

Ανοίγει αύριο η βασιλιτσα. Ανακοινώθηκε πριν λιγη ωρα. Ελιμεια Φιλλίπος

 

send from mob with tapatalk


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα ανακοίνωση του Ε.Χ.Κ. Βασιλίτσας (ώρα 15:25), Φίλιππος, Μ. Αλέξανδρος και Ελειμεία για αύριο.

Τυχεροί εκεί στα βόρεια.

Edited by ΗΛΙΑΣ ΑΔΑΜ
  • Like 1

Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!!

Σκεφτόμαστε από Μεσολόγγι να έρθουμε αύριο!

Τι εικόνα έχετε?Έχει πέτρες?Αξίζει?

Ευχαριστώ!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

NEA ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

 

"ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ, ΣΑΒΒΑΤΟ 28-11-2015, ΩΡΑ 15:25

Η Διοίκηση του Ε.Χ.Κ.Β. σας ανακοινώνει ότι, αύριο Κυριακή 29-11-2015, το Χ/Κ ανοίγει τη ΧΕΙΜΕΡΙΝΉ σεζόν και θέτει σε λειτουργία για τους επισκέπτες του τον Τριθέσιο εναέριο αναβατήρα «ΦΙΛΙΠΠΟΣ», τον Διθέσιο εναέριο αναβατήρα «Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» και τον Συρόμενο αναβατήρα «ΕΛΙΜΕΙΑ». Οι ίδιοι αναβατήρες θα είναι σε λειτουργία και τη Δευτέρα. Σας ευχόμαστε καλή σεζόν.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ"

 

 

Να ανέβω?

30 εκατοστά είχε χθες το μεσημέρι στη βάση του τριπλού και μετά έβαλε κ άλλο. Στην πίστα θα είναι μια χαρά. Για εκτός πίστας προσοχή θα θέλει σίγουρα για να μην πούμε απαγορευτικό, ακόμα δεν έχουν καλυφτεί πέτρες κτλ εννοείται.

Για πρώτο τσούλημα ας το τολμήσουν όσοι μπορούν εγώ αν μπορούσα θα ανέβαινα χωρίς πολύ σκέψη.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα έδιναν έναρξη αν γνώριζαν ότι υπάρχει κίνδυνος στην πίστα.

 

Από κόσμο θα έχει αρκετό σαν μια Κυριακή λογικό είναι γιατί θα ανέβουν από παντού ντου.

Ski buses ήδη μπήκανε από Θεσσαλονίκη από το explosivo.

 

Στην εκδήλωση του snowclub σήμερα στην αριστοτέλους ενημερώναμε τον κόσμο για την χιονοδρομία την ασφάλεια και τον σύλλογο γενικά. Μου έκανε εντύπωση ότι μας ρωτούσαν οι περαστικοί με ένα χαρακτηριστικό χαμόγελο (ξέρεις αυτό του "τσουλάμε"), αν θα ανοίξει η βασιλίτσα. :)

 

Φώτο:

vasilitsa v1850 & Vasilitsa Connecting People:

 

Χθεσινή:

post-3226-0-25733200-1448722792_thumb.jpg

 

Σημερινή Πρωινή:

post-3226-0-93583000-1448722782_thumb.jpg

 

post-3226-0-56650100-1448723683_thumb.jpg

 

Σημερινή Απογευματινή:

post-3226-0-76654200-1448723356_thumb.jpg

Ο Καιρός αύριο στην Βασιλίτσα 09:00 - 15:00:
Με τα τωρινά δεδομένα, φαίνεται από αέρα ασθενής (2bf)
Από θερμοκρασία αρνητική αλλά κοντά στο μηδέν
Από νεφοκάλυψη, βγάζουν αρκετή ομίχλη (αλλά όχι φουλ) από τα 1700 και πάνω αλλά χωρίς υψηλή νέφωση οπότε παίζει να μην είναι και ομίχλη αυτό που βγάζει.
Για σίγουρα για τον καιρό, ας περιμένουμε το βραδυνό ή ας μιλήσει κανένας guru.
Πάντως για πρώτο τσούλημα, ποιος κοιτάει τον καιρό???? :D
Τη Δευτέρα θα είναι ανοιχτά με ήλιο.
Καλή σεζόν με ποδαρικό και πάλι από αυτό το όμορφο βουνό.
  • Like 10

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή σεζόν στη Βασιλίτσα,άντε συντομα ελπιζω και στα δικά μας στα νότια !!

  • Like 5

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mια χαρα χιονι

προσοχη στα απατητα, θα ειναι βαρια με βραχια να παραμονευουν απο κατω

Οχι πως εγω δεν θα πηγαινα ,αλλα με συνεση

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι πως εγω δεν θα πηγαινα ,αλλα με συνεση

 

το άλλο με τον Τοτό? :LMAO: :ph34r:

 

για να μην γινει παρεξηγηση το σχόλιο ειναι για την <σύνεση> :shuriken:

Edited by vro
  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ασε ρε φιλαράκι δε μας πείθεις!απλα δε μας θετε εμάς τους χαμουτζηδες για να αλώνισετε μόνοι σας!!

φιλαρακι σκεψου οτι ουτε εγω θ ανεβω αυριο....γιατι να ταλαιπωρηθω αφου θ ανεβω δευτερα να λιωσω μονος μου... ;)

  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύετε θα έχει κόσμο δηλαδή; Εγώ πάλι πιστεύω ότι σχετικά για Κυριακή θα είναι μια χαρά.

Edited by fANis

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλαρακι σκεψου οτι ουτε εγω θ ανεβω αυριο....γιατι να ταλαιπωρηθω αφου θ ανεβω δευτερα να λιωσω μονος μου... ;)

Μπήκα στον πειρασμό για Δευτέρα, αλλά κάτι μου λέει ότι σε 15-20 μέρες θα πάω Παρνασσό :yes.

 

Και Καρπενήσι το άλλο Σάββατο (αν αφήσει ο καιρός) καλά θα είναι για ορεκτικό ...

 

Edited by Pant

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύετε θα έχει κόσμο δηλαδή; Εγώ πάλι πιστεύω ότι σχετικά για Κυριακή θα είναι μια χαρά.

λισεν το δε λοκαλ ρε :P

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το απέρριψα να ανέβω σήμερα γιατί λέω θα γίνεται ένα χάλι από τα snow busses και τον κόσμο λόγω της πρώτης μέρας. Αύριο πάνω το λοιπόν. Όποιος είναι με pmr πάνω ας ρίξει ένα σήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά τις 9 30 ημουν επάνω. Λίγος κοσμος,οι περισσοτεροι ηρθαν μετα τις 10 30.

Τριπλό σχεδον ανοικτος καιρος διπλο και συρομενο ομιχλη κτα περιοδους εντονη.

Εκανα σκι 10 με 12, στην Ελιμεια ενα μισαωρο λιακαδας 10 30 με 11 00 ηταν η αποζημιωση μου.

Χιονι εχει αρκετο πρεπει ομως να πατηθει και να σφιξει για να αντεξει.

Εκτος βγηκα ελαχιστα σεβομενος την υγεια μου και την περισταση. Αναμονη στο συρομενο το πολυ πεντε λεπτα.

Αν δεν γυρισει σε νοτια το επομενο σαββατο ραντεβου επανω.

Για 29 Νοεμβρη και εναρξη σεζον ηταν τελεια.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

 

Με το που κατέβηκα απ΄το snow bus και είδα την ουρά στο τριπλό πελάγωσα. Πάλι καλά, ήταν μέχρι να πάρεις το τριπλό και να ανέβεις πάνω. Το διπλό λειτουργούσε κανονικά και ο κόσμος μοιράστηκε. Ο καιρός επί το πλείστον κλειστός αλλά έκανε και κάποια ανοίγματα που και που.

 

Το χιόνι εκτός ήταν βαρύ παρόλα αυτά διασκεδαστικό. Με λίγο επιφύλαξη σε πέτρες και κλαδιά. Προσωπικά δεν βρήκαν τα πέδιλά μου πουθενά.

 

Ορίστε και δυο φωτογραφίες. Καλή χιονοδρομική σεζόν σε όλους!

 

t8ui6g.jpg

 

21bvjx5.jpg

  • Like 18

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πίνδος!!!!!!! Με την πρώτη κακοκαιρία, δε ΠΑ να χε καύσωνα πριν, χιόνι φουλ!!!!!!! Δεν ζηλευω καθόλου τη Βασιλιτσαααααα......

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά να είστε καλά και να χαίρεστε το καταπληκτικό Βουνό να πώ και εγώ καλή σεζόν για όλους με πολλές μέρες χιονοδρομίας για όλους σας ! Μιας και εγώ μεχρι τέλος Ιανουαρίου θα απολαμβάνω τις φωτογραφιες και τα βίντεο σας ,λόγο επέμβασης μηνίσκου τον Οκτώβριο.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νέα σημερινή ανακοίνωση:


ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ, ΔΕΥΤΕΡΑ 30-11-2015, ΩΡΑ 15:00

Η Διοίκηση του Ε.Χ.Κ.Β. σας ανακοινώνει ότι, κατόπιν εκτίμησης της επάρκειας και της ποιότητας του χιονιού καθώς και της μετεωρολογικής πρόγνωσης, θέτει σε μόνιμη λειτουργία για τις επόμενες ημέρες τον Τριθέσιο εναέριο αναβατήρα «ΦΙΛΙΠΠΟΣ», τον Διθέσιο εναέριο αναβατήρα «Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» και τον Συρόμενο αναβατήρα «ΕΛΙΜΕΙΑ». Το Χ/Κ καταβάλει κάθε προσπάθεια για να θέσει σε λειτουργία το επικείμενο Σαββατοκύριακο και τους υπόλοιπους αναβατήρες.


ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ


Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ


ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

  • Like 6

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ακουει ακουει!!!το σκεφτομαι κ εγω...οσο προλαβαινουμε γιατι εχει + και το βραδυ...

Edited by miscelano

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από Αθήνα ψήνετε κανείς για αυθημερόν ???????? (όχι Σ/Κ)

θα φέρεις και τον σκούφο...;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...