Jump to content
stjarna

Δεκέμβριος 2015

Recommended Posts

Γνωρίζουμε σε τι κατάσταση είναι το βουνό όσον αφορά το χιόνι? Διάβασα ότι κάτι έριξε και έστρωσε, μπήκα στο site του Παρνασσού αλλά δεν υπήρχε καμία ενημέρωση.


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ενέσεις ρε παιδιά και πράσινα άλογα.....τι να πατήσουν από τα 20εκ και τι να μείνει από τον αντικυκλώνα που έρχεται....

Αντε αμα δώσουν τον περικλή τραβάτε να τσουλήσετε....η τη Στύγα 2 με 745 πέτρες....και μόλις περάσει το πρώτο κύμα από πάνω πεινασμένων χιονοδρόμων δεν θα μείνει ούτε κόκκος....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη σεζόν και στα Καλάβρυτα λοιπόν. Βαγγέλη ότι και να λες αν έχει σκι πάμε να το κάνουμε. Και εγω θελω πιο πολυ χιονι αλλα κυριως θελω να κανω ποιοτικο σκι σε ποιοτικο χιονι και το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει

 

Έχεις ξεχάσει ότι τέτοια εποχή αν δεν εχει νοτιαδες δεν χάνουν εύκολα το χιονι τα χιονοδρομικά. Η τροχια του ήλιου βαραει με ελαχιστη γωνία το χιονι και η μερα ειναι πολυ μικρη.

 

Αφροδιτη για 10 μερες δεν φαινεται αλλο χιονι

 

Δεν θα μου κανει εντυπωση οπως εγραψα χτες αν και ο παρνασσος δωσει πιστες. Το ξαναγραφω το σημαντικο ειναι οι 3 στρωσεις εστω και 5 ποντους η καθε μια και η εποχη

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω πολύ καλά Μιχάλη ότι τέτοια εποχή δεν λιώνει το χιόνι....αλλά δες πόσο χιόνι έχει και πόσο θα μείνει όταν πατηθεί.

Η ποιότητα είναι καλή αλλά η ποσοότητα λίγη.Για όποιον γουστάρει να τσουλήσει οπωσδήποτε μόνο Βασιλίτσα και αυτό με προυποθέσεις.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι για να στη σπάσω απλά να αναφέρω ότι οι πιο πολλές παλαιοτερες εμπειρίες μου "πρώτη μέρα σεζόν μαλλον πετροσκι" έχουν οδηγήσει σε απιθανα πουδρισταν και πιστοντοινγκ όσο οι άλλοι νόμιζαν ότι θα εχει μονο πετρες.

 

Φοβάμαι ότι θα το δώσω ΑΝΕΒΑ για Καλάβρυτα

 

Και η γουβα της Στύγας και των Κελλαριων πολλες φορές μαζεύουν πολύ περισσότερο χιόνι από αυτο που δείχνουν οι καμερες.

 

Το καλο σκι θελει κυνηγι. Απλά το συγκεκριμένο καλό ειναι να το κυνηγησετε με τα παλια πεδιλα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη απο τις κάμερες βλέπω οτι το χκπ πάτησε ενω το χκκ όχι.

τι ειναι πιο σωστο απο πλευρας μεταμορφωσης του χιονιου, να πατας αμέσως ή να το αφήνεις να φαει ξαστερωμα?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πιθανό να τρομάξανε (ΣΩΣΤΑ) από το περσινό φιάσκο με τους αέρηδες και είπαν να το σιγουρέψουν... Σε αυτές τις περιπτώσεις κάποιες αποφάσεις είναι στρατηγικής σημασίας, όχι ίσως αυστηρά με γνώμονα την ποιότητα της επιφάνειας.

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη απο τις κάμερες βλέπω οτι το χκπ πάτησε ενω το χκκ όχι.

τι ειναι πιο σωστο απο πλευρας μεταμορφωσης του χιονιου, να πατας αμέσως ή να το αφήνεις να φαει ξαστερωμα?

Τι με πέρασες ρε? Διάυγεια να σου λύνω κάθε απορία πως σπαταλάει λάθος ή σωστά τα λεφτά του το ΧΚΠ? Αλήθεια το ξέρεις ότι κάποιοι πληρώνουν εταιρείες να του παρακολουθούν τις δημοσιεύσεις για διάφορα θέματα? Μήπως να το κοιτάξεις επαγγελματικά?

 

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι ο αρμόδιος για την απάντηση είναι ο άνθρωπος που "έπιασε" το χιόνι και μπόρεσε να κρίνει αν αυτό το χιόνι καλύτερα είναι να μεταμοφρωθεί ή όχι. Αν υπάρχει τέτοιος άνθρωπος στον Παρνασσό σήμερα δεν το γνωρίζω. Σίγουρα αν περιμένεις αέρα πατάς και σίγουρα αν περιμένεις και άλλο χιόνι πατάς αφρεζάριστος/

 

Το ωραίο ερώτημα είναι άραγε αν ξέρουν οι Αραχωβίτες ότι για 3η (ΝΑΙ ΤΡΙΤΗ ΤΡΙΑ 3 ΙΙΙ) συνεχόμενη σεζόν οι ανεμοπαγίδες κόστους χ0.000 ευρώ χ<4 που ΔΕΝ έχουν ευθύνονται για το ότι το 80% του χιονιού που έπεσε στο χιονοδρομικό τους συνέχισε το όμορφο ταξίδι του για μέρη μακρινά αντί να κάτσει στις πίστες.

 

Κυριάκο θα ξαναλλάξω το αρθράκι "Δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα" να προσθέσω ένα κεφάλαιο με τις διατάξεις που ευνοούν τα χιονοδρομικά μας μόλις χορτάσω σκι και βρω καιρό αλλά σίγουρα αυτό που ψάχνεις είναι πιέσεις κάτω από 1010 στην Ιταλία να έρχονται προς τα εμάς που σημαίνει υψηλό κάπου πιο Βόρεια προς τα εκεί που θερίζουν τα χαμηλά στους χάρτες που έβαλες. Και στην προηγούμενη σελίδα έχω βάλει δυο λινκ να κοιτάς.

 

Να πχ δυο ιστορικά χαμηλά "πουδροντόινγκ μέτρο ναι ρε μαν έριξε μέτρο στον Παρνασσού αφγσυσηφγδη άσε με λιώνω μέτρο λέμε φρέσκο, αφήστε τον Λάππα θαμμένο στο χιόνι μην τον βοηθάτε, ένας λιγότερος να μας τρώει τις πούδρες, το πιο πιθανό είναι να επιζήσει, το ήξερε ότι είναι βαθύ αλλά την έχει δει powder animal το γίδι"

 

Rrea00120121229.gif

 

 

 

Rrea00120091210.gif

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

από τότε που βγηκαν τα ψαχτήρια-εφαρμογες οι εταιρίες αυτες κλείσαν

η εταδ δεν ειναι στην διαυγεια...

απλά για να μην τρεξει καμμιά ακυρωση βαζει μια περιληψη διαγωνισμου και μια τυπική απόφαση.

 

250 κλαίνε τα χρήματα τους στον παρνασσό. (ανευ διαγωνισμου, η βλακεία ειναι ανίκητη)

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Καλάβρυτα αύριο

 

ΑΝΕΒΑ, μην σκέφτεσαι σαν Έλληνας χιονοδρόμος, θα έχει ποιοτικό χιόνι μην το χάσεις, και πετρούλες να έχει δεν δαγκώνουν ούτε έχει αναφερθεί περίπτωση πέτρα να σηκωθεί από το χιόνι, να πιάσει ένα ρόπαλο και να σε κυνηγάει, κάνε την πρώτη κατάβαση προσεκτικά, τσέκαρέ τες, στρίψε και απέφυγέ την

 

Κάθε μέρα που περνάει το χιόνι θα είναι όλο και λιγότερο ποιοτικό όσο πιο νωρίς μέσα στην βδομάδα πάτε τόσο καλύτερα, μην το καθυστερήσετε

 

Σε αυτό το σημείο χαζή απορία: Ο Παρνασσός γιατί δεν ανοίγει αύριο που το χιόνι θα είναι σίγουρα σε πολύ καλύτερη ποιότητα από ότι την Πέμπτη να χαρεί (αν υπάρχει τέτοιος) κάνας Έλληνας που εκτιμάει το ποιοτικό σκι και όχι μόνο το να μοστράρει το ότι πάει Αράχωβα για σκι Χριστούγεννα(έμφαση στην πόλη της Αράχωβας και το άθλημα του σκι στην ίδια φράση) ?

 

Πιθανό να ισχύει το ίδιο και για Βασιλίτσα αλλά δεν ξέρω τι ποιότητα χιονιού έχει

 

Η προοπτική είναι ψιλοδράμα, επόμενη κακοκαιρία 28 του μήνα...και αν. Το καλό είναι ότι έχουμε Βοριαδάκια και το χιόνι θα λιώνει αργά αργά αργά έως καθόλου

 

Προσωπικές σκέψεις ακολουθούν μη δίνετε σημασία μάλλον τα έχω χαμένα για 15η συνεχή σεζόν που παρατηρώ το φαινόμενο: Πως είναι δυνατόν να ανεβαίνουν 400 χιονοδρόμοι που έχουν να κάνουν σκι 9 μήνες να κάνουν σκι σε ποιοτικό χιόνι 30 πόντους, ενώ ανεβαίνουν 3000 χιονοδρόμοι που έκαναν σκι πριν δυο βδομάδες να κάνουν σκι σε 2 μέτρα μάπα έως τρισάθλια ποιοτητά χιονιού ? Μήπως το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα χιονοδρομικά μας όσο τα ξερά μας τα κεφάλια?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα είναι κανείς Καλάβρυτα αύριο?

Λέω να ανέβω. Όποιος τα καταφέρει ας στείλει μνμ στο dkabolis@gmail.com - το κοιτάω συνέχεια - ώστε να βρεθούμε.

 

Δημήτρης


www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Το καλό είναι ότι έχουμε Βοριαδάκια και το χιόνι θα λιώνει αργά αργά αργά έως καθόλου

 

Αυτό σκεφτόμουν σήμερα, ήλιος και βοριαδάκια με διάρκεια.

Ο τέλειος καιρός, αρκεί να έχει ρίξει ένα μέτρο πριν.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

αααα τα χάπια μου. ΑΝΕΒΑ Θωμα* και Καλάβρυτα και Βασιλίτσα αύριο. Τι όμορφες μέρες για σκι. Ποιοτικό χιόνι μην το χάσετε. thanks misc

 

https://www.facebook.com/fotis.paraskeyaidis/videos/556752627807393/?theater

 

*Mε χαρά παρουσιάζουμε το νέο μας προιόν "ΑΝΕΒΑ Θωμά" για άπιστους Θωμάδες. Ανέβα ρε άπιστε Θωμά και άσε όλους τους "Έλληνες" "σκιερ" να κλαίγονται και αν δεν γυρίσεις με πιο πολύ χαμόγελο από ένα Σάββατο του χειμώνα που θα έχει 3 μέτρα χιόνι σου πληρώνω τα έξοδα. Αν αυτός που σου είπε να μην πας δεν τεκμηριώσει την άποψή του με τρίωρη ομιλία περί ποιότητας χιονιού κατά τη διάρκεια του έτους στα Ελληνικά βουνά και φωτογραφικό υλικό των πετρών της επίμαχης πίστας καθώς και διάγραμμα ποσότητας ουρών των χιονοδρομικών μην τον πιστεύεις

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως για Καλάβρυτα, βάσει σημερινής εμπειρίας (που ήταν φανταστικά...) δεν είναι για να φέρεις καινούρια πέδιλα ή σανίδια ή οτιδήποτε φοβάστε για μικροζημιές. Πετροσκι ή ενοικίαση για να έχετε ήσυχο το κεφάλι σας. Σίγουρο χαμόγελο, μικρό το επιπλέον κόστος.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα

 

Να προσθέσω ότι και για αύριο είναι ΑΝΕΒΑ και η Βασιλίτσα και τα Καλάβρυτα και επίσης τα ΑΝΕΒΑ είναι με τη λογική πάλι ότι επειδή θα αργήσει να χιονίσει το σημερινό και το αυριανό είναι το καλύτερο σκι που θα βρείτε για μάλλον αρκετό καιρό ακόμα.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xα με πρόλαβες...έτσι ενημερωτικά μέχρι Πρωτοχρονιά μην περιμένετε τίποτα...και για πιο μετά δηλαδή,αλλά ας πω Πρωτοχρονιά τώρα που είναι σιγουράκι....

Άνοδος της θερμοκρασίας σταδιακά από αύριο μέχρι και Παρασκευή....πτώση από Σάββατο.

Βολευτείτε με ότι έχει γιατί σε λίγο δεν θα το έχει ούτε αυτό....

Είμαι περίεργος αν μετά την Πρωτοχρονιά θα δουλεύει καμιά πίστα ανα την επικράτεια.....δυσκολάκι,θα έχουν περάσει και οι γιορτές....

Αλλά μην απογοητεύεστε....εδώ δεν έχει χιόνι στις Άλπεις,εμείς το να γκρινιάζουμε είναι αχαριστία.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά και εγώ δε βλέπω κάτι για φέτος αλλά επειδή θέλω να στη σπάσω και ο Λάππας με λέει αυτοκτονικά αισιόδοξο θα γράψω ότι δεν έχουμε και ιδιαίτερη ιδέα τι θα γίνει κοντά και πριν την αλλαγή του χρόνου με μερικά ενθαρρυντικά σενάρια. Από αρχές Δεκέμβρη φαινόταν ότι θα μας πνίξουν οι υψηλές πιέσεις και για αυτό έβαζα τα κλαψοτράγουδα στην πρόγνωση και με τα ψέματα και δύο τζούφια ψευτοχαμηλά ανοίξαν έστω για σχεδόν πετροσκί ΠαρνασσοΚαλάβρυτα. Πάντως έκανε μπαμ ότι ότι η πρώτη μέρα και σήμερα θα ήταν σούπερ Καλάβρυτα και νομίζω ότι όσοι ανέβουν τις επόμενες θα φύγουν με χαμόγελο αρκεί να ανέβουν με τα παλιά πέδιλα.

 

Εξαίρεση αν ακούσετε ότι αρχίσαν οι σούπες όπου το επόμενο πρωί θα είναι τσιμέντα κλπ, και πάλι καλό σκι θα κάνετε απλά όχι σε τόσο καλή ποιότητα όσο πχ αύριο. Επειδή έχει Βοριά όμως και ο ήλιος είναι στην πιο χαμηλή τροχιά του όμως αισιοδοξώ ότι δεν θα έχουμε καν τέτοια και θα παραμείνει σχετικά έως πολύ ποιοτικό το χιόνι.

 

Ακολουθεί μια τεκμηριωμένη ενδελεχής ανάλυση σε τραγούδι της προοπτικής του καιρού και το να χιονίσει τα Χριστούγεννα και μετά σε συνάρτηση με την ψυχολογία και την συμπεριφορά του Έλληνα χιονοδρόμου/φορολογούμενου/δημόσιου υπάλληλου που έχει να αναλάβει διευθυντής στον Παρνασσό/Δημάρχου Αράχωβας/Δημάρχου Καλαβρύτων κλπ κλπ

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχως που εχουμε την αισιοδοξια του ΜΙΚ και ξεκινησε το τσουλημα και η χαρα . Σε αλλη περιπτωση θα επρεπε να ειμασταν βορειο ή νοτιο πολο για να δουμε ασπρη μερα . Ευχαριστουμε ΜΙΚ !!!

Edited by Theodor Mich
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με αυτά και με αυτά ο κόσμος έχει πιστέψει ότι δεν έχουν καθόλου χιόνι τα βουνά και όσοι τα τιμούν τα απολαμβάνουν χωρίς ουρές!

  • Like 7

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, κάθε χρόνο με λίγο χιόνι αυτό βλέπουμε

 

Τελικά είχε δίκιο ο Βαγγέλης 99% πάμε για επόμενη κακοκαιρία το 2016 είναι σχεδόν κλειδωμένο ότι θα μας πνίξει ο αντικυκλώνας σήμερα. Κλάφτε ελεύθερα και αν σκοπεύετε να ανεβείτε για σκι κάντε το όσο πιο σύντομα μπορείτε.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τωρα κλαινε ολα τα αλανιααααααα.... που θα μεινουνε χαρμανιααααααααα

 

Κλαψ κλαψ λυγμ λυγμ....

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γκαντεμιά είναι αυτή ρε γμτ...δεν έχουμε λεφτά, δεν έχουμε και χιόνια...που θα πάει αυτό δεν ξέρω...δεν ειμαι καλά γιατρέ!!!

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γκαντεμιά είναι αυτή ρε γμτ...δεν έχουμε λεφτά, δεν έχουμε και χιόνια...που θα πάει αυτό δεν ξέρω...δεν ειμαι καλά γιατρέ!!!

*off topic

εσυ φιλαρακο να ριχνεις και καμμια ματια στα μυνηματα σου λεμε !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι απ το κινητό με 3g και που φορτώνει τη σελίδα ευχαριστώ λέω !!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο μη μασάς, πρωτοχρονιά με χιόνια στη Βασιλίτσα.

  • Like 4

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...