Jump to content
basias

Χιονοδρομικά Απο Ζυρίχη

Recommended Posts

Τέλος Μαρτίου θα είμαι Ζυρίχη και έχω 4 μέρες κενό. Αυτοκίνητο υπάρχει. Πιο χιονοδρομικό προτείνετε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλος Μαρτίου θα είμαι Ζυρίχη και έχω 4 μέρες κενό. Αυτοκίνητο υπάρχει. Πιο χιονοδρομικό προτείνετε;

Απο Ζυριχη σε 2:30-3:00 ωρες με αυτοκινητο η τραινο, που για πολλα ελβετικα χκ συμφερει περισσοτερο το τραινο, εχεις τις μισες Αλπεις στα ποδια σου. Απο Ελβετια (Zermatt, Saas Fee κτλ) μεχρι Αυστρια (Lech, Ischgl κτλ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chamonix 80km και όλα στις ΒΔ Γαλλικές άλπεις (π.χ. Les Arc, La Plagne, Val' d isere) σε κάτω από 3Η όπως λέει ο thalis.

Στην Ιταλία πολλά ΧΚ στην Aosta (π.χ. Monterosa, Courmayer)

Στην Ελβετία Verbier 160 km και λίγο πιο πέρα το αγαπημένο μου (μη διάσημο) Grimetz-zinal.

 

Και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ άλλα.

 

Όλα εξαρτώνται από το τι σκι θέλεις να κάνεις (πίστα μπλέ, πίστα μαύρη, εκτός πίστας τα προφανή, εκτός πίστας λίγο πάρα πέρα κοκ).

 

Φιλικά

 

7ψυχος


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chamonix 80km και όλα στις ΒΔ Γαλλικές άλπεις (π.χ. Les Arc, La Plagne, Val' d isere) σε κάτω από 3Η όπως λέει ο thalis.

Στην Ιταλία πολλά ΧΚ στην Aosta (π.χ. Monterosa, Courmayer)

Στην Ελβετία Verbier 160 km και λίγο πιο πέρα το αγαπημένο μου (μη διάσημο) Grimetz-zinal.

 

Και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ άλλα.

 

Όλα εξαρτώνται από το τι σκι θέλεις να κάνεις (πίστα μπλέ, πίστα μαύρη, εκτός πίστας τα προφανή, εκτός πίστας λίγο πάρα πέρα κοκ).

 

Φιλικά

 

7ψυχος

Ο φιλος ζηταει απο Ζυριχη ,εσυ αναφερεσαι απο Γενευη..

Ενδεικτικα Ζυριχη-Σαμονι ειναι 300+ χλμ....

  • Like 2

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο φιλος ζηταει απο Ζυριχη ,εσυ αναφερεσαι απο Γενευη..

Ενδεικτικα Ζυριχη-Σαμονι ειναι 300+ χλμ....

τι λωζανη τι κοζανη ... :evil:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, λάθος από κεκτημένη ταχύτητα.

Φταίει που δεν έχω πετάξει ποτέ μου για Ζυρίχη.

  • Like 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θα κινείσαι σε αυθημερόν εκδρομές από Ζυρίχη (όπως συμπέρανα),θα ψάχνεις αξιοπρεπή χιονοδρομικά σε εύλογη απόσταση.

 

Έχω να προτείνω 3:

 

1) Το πιο κοντινό Flumserberg, ένα χιονοδρομικό που δεν είναι σε πολύ μεγάλα υψόμετρα, όμως φέτος ευνοήθηκε σε χιονοπτώσεις σε σχέση με άλλα ψηλότερα χιονοδρομικά. Έχει και κάποιες νυχτερινές εκδηλώσεις (σκι και έλκυθρα), άρα το ημερήσιο μπορείς να το τραβήξεις και λίγο πιο αργά, αναλόγως της ημέρας. Συμπαθητική περιοχή που αξίζει πέραν του αυθημερόν. Έχει μία πρόσβαση από ένα βαγονάκι στην λίμνη και άλλη μία λίγα χιλιόμετρα πιο μετά, από το Flums. Θα υπολογίζεις γύρω στην μιάμιση ώρα δρόμο.

 

2) Το Flims, που φτάνει μέχρι τα 3000 μέτρα, είναι από τα πιο σίγουρα για χιόνι, με πλέον των 200 χιλιομέτρων πιστών, καταλαβαίνεις ότι μπορεί να είναι προορισμός εβδομάδας. Απέχει περί τα 145 χιλιόμετρα από Ζυρίχη και περίπου 2 ώρες δρόμο.

 

3) Τα συνδεδεμένα Lenzerheide-Arosa, με ένα πεδίο που φτάνει τα 2850 περίπου και ατελείωτες πίστες (όταν λειτουργούν!). Απέχει περίπου 150 χιλιόμετρα και περίπου δυόμιση ώρες δρόμο.

 

 

ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ:

Α)Φέτος, δεν έχει πιάσει αρκετό χιόνι. Επομένως, υπολειτουργούν τα χιονοδρομικά τους ακόμα. Προσέχεις ΠΡΙΝ πας να δεις τι λειτουργεί. Αν θα έχει ζέστη, το Flims είναι πρακτικά μονόδρομος. ΟΜΩΣ σε περιπτώσεις αχιονίας και υψηλής σεζόν, για να διώχνει τον πολύ κόσμο που έρχεται από μακρυά, δεν κόβει κάρτες της 1 ή και 2 ημερών.

Β)Τα κοστολόγια είναι εξωπραγματικά. Στο πρώτο χιονοδρομικό, η ημερήσια έχει περίπου 50 ευρώ (και δεν είναι κάποιο φοβερό), ενώ στα επόμενα, άνω των 70 ευρώ. Άρα να πας ημέρες που αξίζουν.

Γ)Οι ενοικιάσεις εξοπλισμού, μπορεί να κοστίζουν όσο και η αγορά του. Αν έχεις δικό σου, να τον πάρεις μαζί, ή να δανειστείς από άλλον. Ή αν βρεις καμία προσφορά εκ των προτέρων, αλλιώς ετοιμάσου να πληρώσεις 50-70 ευρώ ενοικίαση την ημέρα.

 

 

Συναθροίζοντας όλα τα παραπάνω, ένα τριήμερο στην Αυστρία, πληρώνοντας και διαμονή, μάλλον βγαίνει φτηνότερο.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
2) Το Flims, που φτάνει μέχρι τα 3000 μέτρα, είναι από τα πιο σίγουρα για χιόνι, με πλέον των 200 χιλιομέτρων πιστών, καταλαβαίνεις ότι μπορεί να είναι προορισμός εβδομάδας. Απέχει περί τα 145 χιλιόμετρα από Ζυρίχη και περίπου 2 ώρες δρόμο.

 

Συμπτωματικά το χάζευα χτες και με είχε γοητεύσει, μέχρι που άρχισα να κοιτάω για διανυκτέρευση, τιμές και τα υπόλοιπα που αναφέρεις...

Κατά τα άλλα, τα περιγραφικά του Χ/Κ ήταν άκρως γοητευτικά:

 

Flims Laax Falera 1.100 - 3.018m
blau.png easy 64 km rot.png medium difficulty 70 km schwarz.png difficult 46 km freeride.png Freeride/ Routes 44 km total 235 km
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Συμπτωματικά το χάζευα χτες και με είχε γοητεύσει, μέχρι που άρχισα να κοιτάω για διανυκτέρευση, τιμές και τα υπόλοιπα που αναφέρεις...

Κατά τα άλλα, τα περιγραφικά του Χ/Κ ήταν άκρως γοητευτικά:

 

Flims Laax Falera 1.100 - 3.018m
blau.png easy 64 km rot.png medium difficulty 70 km schwarz.png difficult 46 km freeride.png Freeride/ Routes 44 km total 235 km

 

Έχω κάνει στο παρελθόν αρκετές φορές και μου άρεσε πάρα πολύ. Φέτος η περιοχή δεν ευνοήθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ από χιονοπτώσεις. Εδώ τα Χριστούγεννα:

 

post-398-0-85602900-1452858753_thumb.jpg

 

post-398-0-10691200-1452858807_thumb.jpg

 

post-398-0-47344000-1452858869_thumb.jpg

 

post-398-0-10598100-1452858950_thumb.jpg

 

Για δες και κόστος ενοικιάσεων εξοπλισμού!!!!! Και για φαγητό σε εστιατόριο, θα ξεκινήσεις με 30άρι, αν κάνεις δίαιτα!

 

Σίγουρα πολύ καλό, σίγουρα μία δοκιμή αξίζει, αλλά δεν είναι value for money.

Edited by mil
  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω παει κ εγω παλιοτερα ημερήσια εκδρομη με τραινο απο Ζυριχη σε αρκετα λογικές τιμες (ενιαιο εισητηριο τραινου κ ΧΚ) και μου αρεσε πολυ...

 

Το πιο εντυπωσιακο ηταν ενα καρεκλακι που σε περνουσε πανω απο ενα απο τα snow parks και παρακαλουσες να σταματησει σαν τα δικα μας για κανα 20λεπτο να απολαυσεις θεαμα.. Το τι εκαναν τα παλικαρια δεν περιγραφεται... :shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

όσες φορές εχω προσπαθήσει να οργανώσω εκδρομή σε ελβετικό ΧΚ πάντα βγαίνω εκτός budget ειδικά στην διαμονή και στο τέλος πάμε αυστρια. θέλω πολύ και ζερματ να πάω και laax . τόσο που πέρυσι ειπα θα κλείσω δωμάτιο απο Μάιο . και μπαίνω τέλος Μαΐου να δω τιμές για την επόμενη σαιζόν και οι τιμές ήταν στον θεό

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειχα παει ενα 4ημερο φετος πριν τα Χριστουγεννα για βολτα Ζυριχη σε ενα φιλο. Παρολη τη ζεστη και την αχιονια εβλεπες μεσα στην πολη καποιους μεσα στα τραμ και τα τρενα με σκι και snowboard στα χερια χωρις καν θηκες να πηγαινουν προφανως προς καποιο ΧΚ.

λυγισα :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

όσες φορές εχω προσπαθήσει να οργανώσω εκδρομή σε ελβετικό ΧΚ πάντα βγαίνω εκτός budget ειδικά στην διαμονή και στο τέλος πάμε αυστρια. θέλω πολύ και ζερματ να πάω και laax . τόσο που πέρυσι ειπα θα κλείσω δωμάτιο απο Μάιο . και μπαίνω τέλος Μαΐου να δω τιμές για την επόμενη σαιζόν και οι τιμές ήταν στον θεό

Και να ήταν έτσι ώστε να είχες κάτι ( το κάτι τις ) παραπάνω να πεις ας το πάρει το ποτάμι , αλλά δυστυχώς και στην φιλοξενία / περιποίηση των πελατών οι Ελβετοί

είναι για μπάτσες !! Δεν τους συνιστώ !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα αν δεν κανω λαθος τις τελευταιες μερες επεσε αρκετο χιονι απο Δ.Αυστρια και προς Ελβετια - Γαλλια

οποτε καποια απο αυτα που λεει ο Mil - ΙΣΩΣ - ειναι σε καλυτερη κατασταση

 

Ρε συ Σταυρο, κοιτας Ζερματ και LAAX...μαζι με μερικα ακομα πχ Gstaad , Verbier κλπ ειναι τα πιο ακριβα της Ελβετιας που ειναι ουτως ή αλλως ακριβη για τους υπολοπους της Ευρωπης

 

πιστευω με τα λεφτα που θες για μια βδομαδα Ζερματ πας δυο βδομαδες αυστρια

 

βεβαια, αλλο να βλεπεις το Matterhorn...εκει πασο

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλό με το zermatt είναι ότι περνεις μια ιδέα μένοντας τσερβινια με πολύ λογικό κόστος. Βέβαια το να μένεις και zermatt είναι άλλη ιστορία.

Δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν το ζήσεις!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα θα πάμε iscghl. Εχετε να μου προτείνετε διαμονή;

Είναι απαραίτητο να μείνετε μέσα στο ischgl? Αν όχι υπάρχουν αρκετές λύσεις στα γύρω χωριά όπως πχ στο kappl. Ρώτα και τον giannis50 πριν αποφασίσεις μπορεί να έχει κάποιο κενό όταν θα είστε εκεί.

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα θα πάμε iscghl. Εχετε να μου προτείνετε διαμονή;

Το ίδιο το Ischgl, είναι συνήθως αρκετά ακριβό. Από το site του τουρισμού μπορείς να βρεις αρκετά ξενοδοχεία και πανσιόν, τόσο στο ίδιο το χωριό, όσο και σε διπλανά.

Αν αποφασίσεις να πληρώσεις το κάτι παραπάνω και να μείνεις Ischgl, φρόντισε να είναι πραγματικά κοντά σε κάποιο λιφτ, ώστε να μην περπατάς κανένα 10λεπτο, ή να χρειάζεσαι λεωφορείο. Αν και το λεωφορείο, γενικά στην Αυστρία είναι μία λύση αρκετά βολική. Αν όμως χρειάζεσαι λεωφορείο, φρόντισε να είναι οικονομικότερη η λύση της διαμονής.

 

Μία διαμονή έκπληξη στο Ischgl, είναι η πανσιόν Alma, αλλά θα συνενοηθείς με τηλέφωνο (μόνο γερμανικά), ή φαξ. Προφανώς ψάχνεις την περίπτωση ακύρωσης. Εκπληκτικά κοντά στο λιφτ, τιμή πραγματικά φτηνή για Ischgl, πρακτικά σχεδόν ski in/out, κτήριο παλιό (όχι κακό), σίγουρα μπορείς να βρεις αρκετά καλύτερα (και πολύ ακριβότερα), αλλά καθαρό, ικανοποιητικό πρωινό, ζεστό, κλπ, κλπ. Δεν μιλάμε για κάτι πολυτελές.

Καλύτερο είναι η πανσιόν "landhaus Sailer" στο Kappl. Φυσικά θα χρειάζεσαι αυτοκίνητο, ή λεωφορείο (σχεδόν μπροστά στην στάση), σε εξαιρετικά βολική θέση, ένα δεκάλεπτο περίπου από το Ischgl.

 

Σε γενικές γραμμές, όλες οι επιλογές που θα έχεις από το site του χωριού, ακόμα και οι πιο ταπεινές πανσιόν, είναι αξιοπρεπέστατες και θα αποδεκτές.

 

Για ακόμα φτηνότερη λύση, ρώτα τον gianis50, που είναι περίπου 20-30 λεπτά από το Ischgl και πιθανώς αν κλείσεις μαζί του να σε πηγαινοφέρνει εκείνος.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο see 5-10 λεπτά απο το ισκλ , πανω στον κεντρικό δρόμο και 40 μέτρα απο το κεντρικό λιφτ του see ειναι και το ad laca. μεςα στην τιμή ειναι και το βραδινό . για τσέκαρε το...

 

 

 

http://www.booking.com/hotel/at/ad-laca.en-gb.html?aid=311984;label=ad-laca-NFdm%2AgGeQK05Gbk1U2zmcgSM32429870353%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atikwd-17021503083%3Alp9061578%3Ali%3Adem%3Adm;sid=f3cc7027a3a1d02ac61f64a3c096b7fb;dcid=4;checkin=2016-03-19;checkout=2016-03-26;matching_block_id=23803101_83373653_0_1;;m_occ=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειλικρινά σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας. Θα επικοινωνίσω με τα παραπάνω δωμάτια για διαθεσιμότητες κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα θα πάμε iscghl. Εχετε να μου προτείνετε διαμονή;

Για ποιες ημερομηνιες και ποσα ατομα?


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

24/3 με 27/3

4 άτομα

 

 

τις ημερομηνιες που ζητας να ξερεις οτι μαλλον εχουν πασχα οι καθολικοι (ψαχτο) ...αν οντως εχουν θα δυσκολευτεις λιγο...παντως εγω δεν μπορω να σε εξυπηρετησω γιατι ειμαι γεματος...αν τελικα δεν βρισκεις ευκολα ...σφυρα μου παλι να δουμε τι μπορει να γινει.....παντως αρχισε να ψαχνεις στο web


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...