Jump to content
basias

Χιονοδρομικά Απο Ζυρίχη

Recommended Posts

τις ημερομηνιες που ζητας να ξερεις οτι μαλλον εχουν πασχα οι καθολικοι (ψαχτο) ...αν οντως εχουν θα δυσκολευτεις λιγο...παντως εγω δεν μπορω να σε εξυπηρετησω γιατι ειμαι γεματος...αν τελικα δεν βρισκεις ευκολα ...σφυρα μου παλι να δουμε τι μπορει να γινει.....παντως αρχισε να ψαχνεις στο web

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μια ερώτηση εύκολη για σένα επειδή καταλαβα οτι είσαι κάτοικος της περιοχής. Τέλη Μαρτίου τι παίζει με το χιόνι και τις θερμοκρασίες? τις προηγούμενες χρονιές πως ήταν? υπάρχει περίπτωση να μην έχει χιόνι? να κοιτάξω και σε ψηλότερο χιονοδρομικό πχ zermatt που έχει παγετώνα στα 3300μ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν αντεχει η τσεπη σου να πας Ζερματ, τοτε να πας...

αλλα αν θες μεγαλο υψομετρο εχει πολλα αλλα που ειναι και φθηνοτερα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μια ερώτηση εύκολη για σένα επειδή καταλαβα οτι είσαι κάτοικος της περιοχής. Τέλη Μαρτίου τι παίζει με το χιόνι και τις θερμοκρασίες? τις προηγούμενες χρονιές πως ήταν? υπάρχει περίπτωση να μην έχει χιόνι? να κοιτάξω και σε ψηλότερο χιονοδρομικό πχ zermatt που έχει παγετώνα στα 3300μ

 

 

 

καθομαι εδω μεχρι τελος μαρτιου(ISCHGL) και ποτε δεν συναντησα ελλειψη χιονιου....το χ.κ κλεινει αρχες μαιου....γνωμη μου δεν θα εχεις προβλημα χιονιου ....αλλα δεν ειμαι και ο θεος...

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρσι αρχές Απριλίου έριξε 50-60 εκατοστά και θυμάμαι ότι ήταν το σκηνικό εντελώς χειμωνιάτικο για αρκετές ημέρες.

 

Συνήθως μέσα στον Μάρτιο κάθε χρονιά και έρχεται μία καλή ζέστη στις Άλπεις, όμως έρχονται και χιόνια. Όσο πιο πίσω πάει η σεζόν, τόσο μεγαλύτερο καιρικό ρίσκο υπάρχει, αλλά το Ischgl ακόμα και μέχρι μέσα Απριλίου, συναγωνίζεται επαξίως τους παγετώνες σε ποιότητα χιονιού, με πολύ περισσότερα διαθέσιμα χιλιόμετρα.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

chamonix δε θα το ξεχασω, 01 Μαιου και εριχνε χιονι μεσα στο χωριο και πανω στις πιστες ΧΑΜΟΣ.


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 Μαΐου σε Stubai:

 

post-398-0-81312300-1453367502_thumb.jpg

 

Ο καιρός είναι απρόβλεπτος. Από Μάρτιο και μετά έχεις μεγαλύτερο ρίσκο. Ακόμα και τέλος Μαρτίου, σε χιονοδρομικά όπως το ISchgl, θεωρώ ότι είσαι εξασφαλισμένος κατά 80%.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Mike13 said:

Παιδιά θα είμαι Νοεμβριο ζυριχη, υπάρχουν ανοιχτά χιονοδρομικά? 

Στις 29/11 ανοιγει το ISCHGL...απεχει απο Ζυριχη περιπου 250 χιλομ

  • Like 1
  • Haha 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ελβετικά, κοντά στη Ζυρίχη μόνο ο παγετώνας στο Engelberg άνοιξε προχθές αλλά είναι πολύ μικρή η skiable περιοχή ειδικά σε σχέση με Saas-Fee, Zermatt (επίσης ανοιχτοί οι παγετώνες) που όμως είναι νότια και αρκετά πιο μακριά. Το Glacier 3000 (κοντά στο Gstaad) άνοιξε μία πίστα απ' όσο γνωρίζω.

31 Οκτωβρίου ανοίγει το Gemstock στο Andermatt. Ωστόσο δεν γνωρίζω αν θα ανοίξει ολόκληρο. 

Αν ο καιρός ευνοήσει, εντός Νοεμβρίου θα υπάρξουν περισσότερες εξελίξεις.

 

Edited by ashbury
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...