Jump to content
mastoras007

Πρός Αναζήτηση Σπόρ..

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Σκευτομαι πολύ σοβαρά να ξενικινήσω kitesurf.

Κάνω snowboard δέν ειμαι pro αλλά τσουλάω κανονικά, φέτος περίμενα πός και πός το χειμώνα αλλα μάς τα χάλασε λίγο η δουλεια λίγο η έληψη παρέας πολύ ο καιρός δέν έκανα τίποτα..τσουλησα 3 φορές και οι 3 ψιλοχάλια παγωμένο χιόνι ομήχλή και πέτρες η τελευταια φορά.

Μου αρεσει το snowboard αλλα προκοπή δέν θα κάνω εδώ Ελλάδα..

Μένω Λάρισα και ξέρω οτι στο στόμιο που είναι 40 λεπτά απο εδώ κάνουν kitesurf οπότε βολεύει.

Αρχικά θα πάω για μαθήματα να δώ τι παίζει αν μου αρέσει και μετά θα δώ για εξοπλησμό, μεταχειρισμένο ενοείτε.

υπάρχει κάποιος που να κάνει και τα 2?snowboard και kitesurf?

Με τη θάλασσα εχω σχέσεις αλλα πάντα προτημούσα το βουνό. αν πχ κολημπήσω μέχρι αρκετα μέσα και είμαι μόνος με πιάνουν κάτι φοφίες οχι τιποτα τρελό μπορώ τελος πάντον να το ξεπεράσω.

 

καμια συμβουλή?οπος να μην το επηχειρίσω κάν πχ..

αλλά δέν εχω κάτι να χάσω εκτός απο χρήματα αν κάνω 3-4 μαθήματα και μπώ στο νερό με το δάσκαλο σάν 1η επαφή..

τι λέτε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφου υπάρχει μέρος κοντά στο σπιτι σου , μονο 40 λεπτά, με ανθρώπους που ασχολούνται τότε μην το σκέφτεσαι . Είναι το πιο σημαντικό , το μέρος και να ασχολούνται και άλλοι, να υπάρχει δηλαδή κοινότητα.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι εγώ προς Ξυλόκαστρο μεριά...

 

Sent from my Elephone P6000 02 using Tapatalk

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οτι εχει μέρος που κάνουν ναι απο αυτο το κομμάτι ειμαι πολύ κομπλέ και απο λάρισα η διαδρομή ειναι αστεία σε σχέση με τα χιονοδρομικά.

οπος το είπες μέσα στα πόδια μου είναι...

για την κοινότητα κτλ δέν ξέρω ελπίζω να βρώ άκρες εδώ και να κάνω την αρχή.

Γιατι απο snowboard προκοπή δέν θα κάνουμε..

ειχα και σκοπό φέτος να πάρω καινούρια ρούχα αλλά ευτιχός δέν πήρα οχι οτι θα πάν χαμένα αλλα να μήν καθονται στην ντουλάπα τσάμπα..

οσα λεφτα δέν χάλασα για το snowboard φετος θα τα δώσω στο kite αν κάνω προκοπή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο να έχουμε κι άλλα χόμπι εκτός της χιονοδρομίας (αυτό κάνω κι εγώ), πάντως δεν νομίζω ότι ο "λόγος" να τα αρχίσουμε είναι η έλλειψη χιονιού! Άλλωστε, τα κάνουμε κι εκτός χειμερινής σεζόν. Ήθελα κι εγώ kite, αλλά το ανέβαλα επ'αόριστον, πόσα να προλάβω...

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άσε τα πόνυ εσύ και ξεκινά kite!

 

Sent from my Elephone P6000 02 using Tapatalk

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ξεκινήσει αγώνες μηχανοκίνητου ο φίλος μας, είναι εξαιρετικά οικονομικό σπορ :animier::hope::popo:

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ξεκινήσει αγώνες μηχανοκίνητου ο φίλος μας, είναι εξαιρετικά οικονομικό σπορ :animier::hope::popo:

 

:shuriken:

Για κανα ξερό να το σκίζω στο βουνο το ψήνω πάντος αλλα δέν είναι το ίδιο δέν το θεωρώ σπόρ γιατί με μηχανή γυρνάω ολη μέρα τους καλοκερινούς μήνες.

Για αυτοκινητο οπος είπες είναι πολύ οικονομικό σπόρ!δέν θέλω!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο να έχουμε κι άλλα χόμπι εκτός της χιονοδρομίας (αυτό κάνω κι εγώ), πάντως δεν νομίζω ότι ο "λόγος" να τα αρχίσουμε είναι η έλλειψη χιονιού! Άλλωστε, τα κάνουμε κι εκτός χειμερινής σεζόν. Ήθελα κι εγώ kite, αλλά το ανέβαλα επ'αόριστον, πόσα να προλάβω...

 

:shuriken:

απο πρόπερσυ που ξεκινησα snowboard το σκευτομουν φέτος εχω πολούς λόγους παραπάνω, οπος η αποτυχημένη χρονια στα βουνα, τα οικονομικά μου είναι λίγο καλύτερα + οτι εχω δικό μου μεταφορικό πλέον.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κοινότητα είναι σημαντική - στα θαλάσσια σπορ εμπλεκομαι επαγγελματικα - και οι σερφαδες , καιτάδες σε όλη την επικράτεια θα σε βοηθήσουν αμέσως όταν τους το ζητήσεις! Βασικά στα πρώτα σου βήματα θα το κάνουν μερικοί και απο μόνοι τους. :)

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωραία χαίρομαι πολύ που το ακούω αυτό!

κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι οτι ξεκίνησαν ηδη πρίν λίγες μέρες να κάνουν kite σίγουρα παίζει και το ρόλο του ο ασυνήθιστος καιρός αλλα μιλάμε για μεγάλη σεζόν οτι και να γίνει ήλιο και λίγο αέρα θα έχουμε..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολο το χρόνο κάνουν , οι πιο παθιασμένοι , αρκεί να έχει ....αέρα !

 

Μάλιστα είναι και αυτοί που κάνουν μέσα σε ενα ΣΚ ΚΑΙ τα δύο. Βουνό και στα καπάκια θάλασσα.

 

Ενα απο τα προτερηματα της χώρας μας...

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι εγώ προς Ξυλόκαστρο μεριά...

 

Sent from my Elephone P6000 02 using Tapatalk

Να περάσεις απο Κόρινθο πρώτα!

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωραία....μετά το κυνήγι του χιονιού θα εξασκηθείς και στο κυνήγι του αέρα.....σου μιλάω εκ πείρας!!!!

ευτυχώς για το κιτε δεν χρειάζεσαι τα μποφόρ που θέλουν οι σερφάδες....το σερφ όμως, θεωρώ, παρόλο που κάνω κιτε, είναι πολύ πιο ωραίο με πιο δύσκολη εκμάθηση.

πληροφοριακά, κοντά στο Ναύπλιο υπάρχει ενα από τα καλύτερα σποτ για να μάθεις κιτε, με καλούς εκπαιδευτές και θάλασσα ρηχή που βοηθά πολύ στην αρχή

Share this post


Link to post
Share on other sites

ντρεπομαι που το λεω οτι παρολο που μενω διπλα στη θαλασσα και μαλιστα σε windsurf/ kite μερος, δεν εχω κανει σχεδον τιποτα. αν και δεν τρελενομουν, περσι δοκιμασα windsurf, εκανα 4-5 μαθηματα, κατι πηγα να μαθω αλλα μου φανηκε λιγο... βουνο και γενικα δεν τρελαθηκα και το αφησα. το kite σιγουρα ειναι ποιο κοντα στο snowboard αλλα δεν παυει να ειναι στο νερο... ασε που εχει μανουρα, σχοινακια, παρασχοινακια και θες οπωσδηποτε βοηθεια ακομα και αν ξερεις, στο ανεβασε-κατεβασε. συν του οτι το πεδιο ειναι ακρως βαρετο... πανω κατω στο ιδιο μερος....

 

δηλαδη αυτη την ανεξαρτησια που σου δινει η σανιδα στο βουνο δεν την εχεις...ειπα λοιπον τον πονο μου και σου προτεινω 1000 φορες καλυτερα mountain bike :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεκίνα kite. Το ζαχαρώνω και εγώ λόγω καλοκαιρινής δουλειάς (ναυαγοσώστης), και λέω κάθε καλοκαίρι να ξεκινήσω αλλά θέλει λεφτά κι΄αυτό.

Btw το mx και το enduro είναι και αυτά σπορ. Καλή η βόλτα με την μηχανή, αλλά άλλο πράγμα η οδήγηση σε χώμα/μονοπάτι/μπερμπς κλπ.

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να περάσεις απο Κόρινθο πρώτα!

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξυλόκαστρο είναι το χωριό μου (Λυκοποριά), αλλά νομίζω και προς Λέχαιο μαζεύονται kiteάδες

 

Πάντως το Καμάρι για surf είναι από τα πιο γνωστά spot.

 

Υ.Γ. Το καλοκαίρι Ξυλόκαστρο μαζευόμαστε πολλοί snowclubίτες...πέρνα κι εσύ καμιά βόλτα να σε γνωρίσουμε!!! :)

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραλία Κανταρέ. Το απόλυτο σημείο για kite ατην περιοχή!

Μς την πρώτη ευκαιρία θα συνενοηθούμε για καφεδάκι.

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι σανίδες του νερού (είτε μιλάμε για Kite είτε για windsurf) γίνονται σοβαρός εθισμός όταν ο αθλούμενος πλανάρει την πρώτη του φορά. (ίσως στα γεράματα να το θυμάμται περισσότερο και από τον πρώτο του οργασμο στο σεξ χαχαχα).

 

Μέχρι εκείνη την στιγμή θέλει λίγο υπομονή , αλλα κυρίως να πέρνει κινητρα απο την παρέα-κοινότητα στην οποία πηγαίνει.

 

Πλανάρισμα στα αθλήματα αυτά του νερού θα πει όταν το σανίδι , με την βοηθεια του ανέμου, γλυστρα στην επιφάνεια του νερου με στοιχειώδη ταχύτητα!.. Είναι περίπου ίδια η αισθηση με αυτην του πρώτου γλυστρήματος στο χιονι.

 

Δεν υπάρχει μετά επιστροφή :)

 

υγ. Η αλήθεια ειναι πως με το windsurf στην αρχή τα πράγματα ειναι πιο δύσκολα, αλλα μετά σε αποζημιώνει ....

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα πολύ να κάνω σερφ, το original, χωρίς πανιά και αετούς... Αλλά λάθος χώρα!

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν ευκαιρίες και για σερφ, αλλα θέλει πιο πολύ τρέξιμο και το κύμα δεν ειναι αρκετό. Καμια φορά με τις μπουκαδουρες του χειμώνα στον βουλιαγμένη κάνουν και εκει. Πηγαινε μια φορά να τους δεις ! Νομιζεις οτι είσαι στην καλιφόρνια χαχα

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

α ρε παιδία μου φτιάξατε τη διάθεση περίμενα να ακούσω αρνητικά σχόλια!

Μόλις βρήκα και φίλο-γνωστό που έχει κάνει κάποια μαθήματα και έχει μια άκρη για γνωστό του δάσκαλο και καλό απ'όσο μου είπε..

θα ξεκινήσω μαζί με αυτόν μόλις ανέβουν λίγο και οι θερμοκρασίες!!

Εφαγα μεγάλη ξενέρα φέτος με το snowboard περίμενα πως και πως να έρθει ο χειμώνας...τσούλησα 3 χάλια φορές και απ'ότι κατάλαβα δέν θα ξανατσουλήσω φέτος εκτός αν ρίξει πάλι δέν ξέρω ο καιρός δέν δείχνει κάτι τέτοιο..

εδώ ξεκίνησαν τα μελίσσια και κάποιες αμυγδαλιές στο νησί μου που κατάγομαι (Λέσβος) άνθησαν..

γράφτηκα ξανα γυμναστήριο για να πηγαίνω να είμαι σε φόρμα στο βουνο και απο την ξενέρα μου εχω κάνα μήνα να πάω..

Edited by mastoras007
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο ακομα να ανέβουν οι θερμοκρασίες ; χαχαχα ~ πέρα απο την πλακα το καλύτερο θα ηταν να ξεκινησεις καλοκαίρι ΑΝ με την θάλασσα δεν κρατάς μια οποιαδήποτε επαφή και τους χειμώνες. Δεν είναι εύκολο να μάθει κανείς σε θερμοκρασίες χειμώνα όταν το νερό ειναι κάτι ξένο για αυτον. Αυτό βεβαια ειναι σχετικο. Υπάρχουν και πληρως στεγανες wetsuits αλλα δεν εχεις έτσι την απαραίτητη επαφή με το νερό. Τεσπα, ναι , καλοκαιράκι ξεκινάς και μετά το συνεχίζεις και χειμώνα...

 

...γιατι βρε να ακουσεις αρνητικα σχόλια; Σιγα, πολύ κοσμος ξεκινά καθε χρόνο την εμπειρία - πολλαπλασιάζονται με ταχεις ρυθμους!!

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα πολύ να κάνω σερφ, το original, χωρίς πανιά και αετούς... Αλλά λάθος χώρα!

 

:shuriken:

 

Mην λες τετοια ... αν σε ακουσει ο Liapos θα σε κυνηγαει...περαν πλακας ρώτα αυτόν για σερφ...

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προδοτες του βουνου! Μια χρονια δεν χιονισε και τρεχεται ολοι για φρεντο στις παραλιες!

  • Like 8

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Τρελό τρολαρισμα ο καιρός. 
    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,822
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,634
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...