Jump to content
mastoras007

Πρός Αναζήτηση Σπόρ..

Recommended Posts

Ασχολήθηκα για ένα srpint event στο σχοινιά πριν 4-5 χρόνια. (Μετά κόλησα λίγο με τον μαραθώνιο και το τρέξιμο)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπα...τα highlands games δεν ειναι αγωνας δρομου με εμποδια...εινια πιο πολυ γιορτη Σκωτσεζων με καποια αγωνισματα

 

 

ο πιο light που βρηκα για αρχη ειναι αυτος αλλα τα 12 χλμ οχι τα 22χλμ...γενικα απο το βιντεο φαινετια οτι εινια και λιγο χαβαλε, οχι οπως αλλοι...ετσι ελπιζω τουλαχιστον...αλλιως την κατσαμε

 

 

ο πιο δυσκολος που εχω δει ως τωρα ειναι αυτος

 

 

 

ειναι 24χλμ με παρα πολλα εμποδια που σχεδον σε ολα μπαινεις σε νερο...και ειναι αρχες Δεκ. ανατολικη Γερμανια

αν σου κατσει κρυο δηλαδη αστα να πανε...στο βιντεο αυτο δεν φαινεται και τοσο αλλα αν κατσει κανεις και δει βιντεο απο ολο τον αγωνα εκει φαινεται...

 

γενικα εχει 10αδες καθε χρονο σε διαφορες χωρες...Αγγλια γερμανια αυστρια ολλανδια...

 

ΥΓ απο την εμπειρια μου στον στρατο παντως δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να τρεχεις με βρεγμενα παπουτσια καλτσες...τελος παντων

Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγώ θέλω να ασχοληθώ με άθλημα της θάλασσας αλλά με αποθαρρύνει το γεγονός ότι όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει για το kite-windsurf οτι θέλει πολύ δουλειά και δεν μπορώ να περάσω την φάση του αρχάριου πάλι . με το snowboard ψεύτο κατέβαινες μετά από 2-3 μέρες . με αυτά τα δυο θέλει 1-2 καλοκαίρια για να κανείς κάτι. πάντως από τα δυο θα προτιμούσα windsurf . έχει ταχύτητα (αν και το πεδίο ειναι πολύ βαρετό σε σχέση με το βουνό και αυτο με αποθαρρύνει αρκετά ) . το kite αφού μάθεις να πετας τον αετό ουσιαστικά freestyle κανεις από οτι έχω καταλάβει . όποτε επιστρέφουμε στο παλιό κλασικό ποδήλατο βουνού . μιας και μένω στους πρόποδες του Υμηττου και είμαι 1200 μέτρα από το πρώτο μονοπάτι. έχουν φτιάξει και ένα σωρό διαδρομές και άλματα . αλλά η αναζήτησή σπορ για θάλασσα πάντα θα υπάρχει. φέτος σκέφτηκα μήπως κάνω kayak θαλάσσης. υπάρχουν και σκληρά και φουσκωτά (ευκολία μετακίνησης και τα φουσκωνεις χωρίς κόπο από το αμάξι ) . δεν εξαρτάσαι από τον αέρα . και μπορεί να εξερευνήσεις ακτή ακτή μεγάλες αποστάσεις . σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο φέτος .... έχει κανείς εμπειρία ;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

11χιλδες συμμετοχες στο τρέξιμο με εμποδια ! ?? !!! :D

 

Σταύρο δεν θες 1 καλοκαίρια για να μάθεις να πλανάρεις, και σίγουρα δεν θες 2 ! Θα έλεγα οτι μπορεις να φτάσεις σε αυτο το κομβικο σημείο (πλανάρισμα) μέσα σε δύο μήνες. Αν μάλιστα μπορεις να αφιερώσεις έναν μηνα αλλα να πηγαινεις μερα παρα μερα , τότε μπορεις και σε ένα μηνα να πλανάρεις. Αυτό για το windsurf. Εξαρτάται επισης απο τον αέρα γιατι αν δεν φυσά συχνά τότε επιμηκύνεται το διάστημα. Τέλος, θεωτητικά, ΑΝ πηγαινες πχ Ιουλιο μήνα σε κάποιο windsurf club σε νησί που το χτυπά μελτέμι ΚΑΙ έκανες με εκπαιδευτή , θα μπορούσες να πλανάρεις ακόμα πιο γρήγορα - θέλει τρόπο και λιγότερο κόπο , αλλα το βασικότερο θέλει να έχεις μια είδους εμονή να το κατακτήσεις...

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

11χιλδες συμμετοχες στο τρέξιμο με εμποδια ! ?? !!! :D

 

Σταύρο δεν θες 1 καλοκαίρια για να μάθεις να πλανάρεις, και σίγουρα δεν θες 2 ! Θα έλεγα οτι μπορεις να φτάσεις σε αυτο το κομβικο σημείο (πλανάρισμα) μέσα σε δύο μήνες. Αν μάλιστα μπορεις να αφιερώσεις έναν μηνα αλλα να πηγαινεις μερα παρα μερα , τότε μπορεις και σε ένα μηνα να πλανάρεις. Αυτό για το windsurf. Εξαρτάται επισης απο τον αέρα γιατι αν δεν φυσά συχνά τότε επιμηκύνεται το διάστημα. Τέλος, θεωτητικά, ΑΝ πηγαινες πχ Ιουλιο μήνα σε κάποιο windsurf club σε νησί που το χτυπά μελτέμι ΚΑΙ έκανες με εκπαιδευτή , θα μπορούσες να πλανάρεις ακόμα πιο γρήγορα - θέλει τρόπο και λιγότερο κόπο , αλλα το βασικότερο θέλει να έχεις μια είδους εμονή να το κατακτήσεις...

 

ναι...11.000

ειδες τι κανει η διαφημιση?

βεβαια καπου 9.000 πανε τελικα και καπου 8.000 τερματιζουν

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω πολλα θελω να κανω...αλλα λεφτα και χρονος δεν υπαρχει

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγώ θέλω να ασχοληθώ με άθλημα της θάλασσας αλλά με αποθαρρύνει το γεγονός ότι όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει για το kite-windsurf οτι θέλει πολύ δουλειά και δεν μπορώ να περάσω την φάση του αρχάριου πάλι . με το snowboard ψεύτο κατέβαινες μετά από 2-3 μέρες . με αυτά τα δυο θέλει 1-2 καλοκαίρια για να κανείς κάτι. πάντως από τα δυο θα προτιμούσα windsurf . έχει ταχύτητα (αν και το πεδίο ειναι πολύ βαρετό σε σχέση με το βουνό και αυτο με αποθαρρύνει αρκετά ) . το kite αφού μάθεις να πετας τον αετό ουσιαστικά freestyle κανεις από οτι έχω καταλάβει . όποτε επιστρέφουμε στο παλιό κλασικό ποδήλατο βουνού . μιας και μένω στους πρόποδες του Υμηττου και είμαι 1200 μέτρα από το πρώτο μονοπάτι. έχουν φτιάξει και ένα σωρό διαδρομές και άλματα . αλλά η αναζήτησή σπορ για θάλασσα πάντα θα υπάρχει. φέτος σκέφτηκα μήπως κάνω kayak θαλάσσης. υπάρχουν και σκληρά και φουσκωτά (ευκολία μετακίνησης και τα φουσκωνεις χωρίς κόπο από το αμάξι ) . δεν εξαρτάσαι από τον αέρα . και μπορεί να εξερευνήσεις ακτή ακτή μεγάλες αποστάσεις . σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο φέτος .... έχει κανείς εμπειρία ;

 

Μίλα με τον wipika και δες και το αντίστοιχο νήμα.

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο windsurf πάντως δεν πολυισχύει αυτό που λες. Από την πρώτη μέρα διασκεδάζεις και βολτάρεις.

 

Αν ξεκινήσεις σωστά με δάσκαλο και εξοπλισμό αρχαρίου και καλό αέρα και καιρό μέσα σε 30 λεπτά θα είσαι με ένα πανί στη σωστή θέση το οποίο θα σε πηγαίνει βόλτα χωρίς ιδιαίτερες τούμπες και κόπο. Την τρίτη μέρα θα μπορείς μόνος σου να πας 2-3 χλμ βόλτα και να γυρίσεις απολαμβάνοντας την θέα, τη θάλασσα κλπ κλπ.

 

Το άλλο καλό με το windsurf είναι ότι πίνεις καφέ στην παραλία που θα έκανες μπάνιο ουτως ή άλλως και όποτε στη δώσει και ο αέρας είναι καλός κάνεις λίγο. Ξανά καφέ, ξανά λίγο κλπ κλπ

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο windsurf πάντως δεν πολυισχύει αυτό που λες. Από την πρώτη μέρα διασκεδάζεις και βολτάρεις.

 

Αν ξεκινήσεις σωστά με δάσκαλο και εξοπλισμό αρχαρίου και καλό αέρα και καιρό μέσα σε 30 λεπτά θα είσαι με ένα πανί στη σωστή θέση το οποίο θα σε πηγαίνει βόλτα χωρίς ιδιαίτερες τούμπες και κόπο. Την τρίτη μέρα θα μπορείς μόνος σου να πας 2-3 χλμ βόλτα και να γυρίσεις απολαμβάνοντας την θέα, τη θάλασσα κλπ κλπ.

 

Το άλλο καλό με το windsurf είναι ότι πίνεις καφέ στην παραλία που θα έκανες μπάνιο ουτως ή άλλως και όποτε στη δώσει και ο αέρας είναι καλός κάνεις λίγο. Ξανά καφέ, ξανά λίγο κλπ κλπ

 

 

φετος η θα βγαλω καρτα στο yasurfaki η θα παρω κανο :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επιτρέψτε μου να πω κεγω την γνώμη μου σαν κάτοικος Πατρών κ με το Δρέπανο στα ποδια μου γνωστό σημείο windsurf Και kite σε όλη την Ελλάδα λόγω ιδιαιτεροτητας της περιοχής με συνεχής ανέμους.Όταν πριν 20 χρονια πιτσιρικάς ξεκινησα (έκανα ήδη σκι)ψαχνωμουν.ακριβώς κάτι για το καλοκαίρι.Επειδή εμένα δεν μου αρέσει η θάλασσα το βρήκα ως μέσο να πηγαίνω γιατί ασχολιομουν κ γεμιζα αδρεναλίνη.Περνοντας τα χρονια ένιωθα ότι καπου δεν με τραβουσε θες το ιδιο σκηνικό, ίδια θέα,μέσα έξω,ο κόσμος πια υπερβολικος μεχρι κ ατυχηματα τσακωμοι κτλ καπου στραβωσα κ εδώ κ τρία χρόνια κούκου.Η μαγεία που σου προσφερει το βουνο,οι αλλαγες των συνθηκων ομιχλη χρωματα γκρεμοι πιστευω οτι ειναι μοναδικο.Ακομα κ στην περιπτωση του σκι εχουμε ταχυτητα κ αδρεναλινη οπως στο σερφ κ καιτ αλλα δεν εχουμε το ιδιο μονοτονο σκηνικο.Η θαλασσα πχ ειναι παντου ιδια ενω τα βουνα διαφορετικα,μπορεις πχ να ξεκινησεις απο ενα χωριο και να φθασεις μεσα απο φανταστικα σκηνικα πεντε χωρια πιο κατω(εξωτερικο).Προσωπικη μου γνωμη κ γουστο παντα αλλα στο βουνο νιωθω απιστευτη ευφορια κ ευεξια.Ζουμε ομως στην Ελλαδα εχουμε τη θάλασσα δίπλα μας εννοείται ότι πρέπει να ασχοληθούμε κ να δοκιμάζουμε τα πάντα αρκεί να μην μας τρώει ο καναπές.Θέλω όμως να τονίσω ότι για να είσαι σε θέση να πεις μου αρεσει (kite η windsurf) θα έχεις υπομονή οπωσδήποτε μέχρι να φθάσεις σε σημείο να πλαναρεις.Πιο πριν σημαίνει ότι βαρέθηκες την προσπάθεια.Υπομονή κ επιμονή δεν είναι εύκολο από την πρώτη μέρα κ σαφώς θέλει χρόνο να αφιερώσεις.Τώρα στα του εξοπλισμού υπάρχει διαδικασία βγάλε πανιά τριμαρισε τα,πλύνε τα όλα μόλις τελειώσεις κτλ.Σημειωτεο ότι ανάλογα τον αέρα θες κ πανί..άρα κ ιστό άρα κ ματσα και...μπλα μπλα.Με το kite είναι πιο λίγα τα πράγματα αλλά κ εκεί έχουμε φούσκωμα το πανί,τρόμπα,φίλο μαζί κτλ.Προσοχή μαζί παντα παρέα,αν είσαι μόνος κ χτυπήσεις λιποθυμήσεις

στο νερό....

Αυτά φιλοι από μενα

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι βρε , το τριμάρισμα έχει πολύ ενδιαφέρον και ειναι μια διαλογισιτκή διαδικασία πριν μπεις στο νερό.. :) - το πλύσιμο μάζεμα δε βρίσκεται σε άμεση σχέση με το περιεχόμενο του session, όσο καλύτερο τόσο πιο χαλαροτικό γίνεται , το γνωστό μειδίασμα δηλαδή μιας φοβερής μέρας στην θάλασσα....μέχρι να πέσεις για ύπνο και να ξυπνήσεις το πρωι με συνδρομο στέρησης ακόμα δεν πέρασαν 24 ώρες. !

 

Λειζερ, Καταμαραν κανεις; :)

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω Χρηστο πραγματικα γιατι μετα απο τοσα χρονια εχω φαει στραβωμα..ισως δεν εχω χρονο πια(μωρα)ίσως η δουλειά που με παίρνουν τηλ έλα σε χρειαζόμαστε κ πανικόβλητος πρέπει να μαζέψω ένα σωρό πράγματα...κατι η παραλια που πραγματικα δεν μας χωραει πια..έχω πάρει ένα κανό για καλοκαίρι,ποδήλατο κ βουνο.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κανό το ζαχαρώνω και εγώ . Βασικά το sea-kayak - αλλα δυστυχώς το καλοκαίρι δεν έχω χρόνο για εξορμήσεις σε κολπους και διανυκτερεύσεις.. :(

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο άντρας δεν μεγαλώνει ποτέ...πάντα θα θέλουμε να κάνουμε κ να δοκιμάζουμε απ'ολα.Πραγματικά απορώ με τον εαυτό μου πως κανω σαν δεκαεξαχρονο στο βουνο (40) κ φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά στο γουιντερφ δεν χρειάζεται να πλανάρεις για να έχεις χαμόγελο όπως στο σκι δεν χρειάζεται να κάνεις πχ παράλληλο για να έχεις χαμόγελο

 

Σε πολλές παραλίες με 10-20 ευρώ" γεια σας ποιο πανί παίρνω μπαίνω, ξαναγειά σας το έφερα" άκοπα και άνετα.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη δεν πλανάρεις ε; χαχαχα (πλακίτσα)

 

Snowfire απλώς ακόμα ζορίζει μερικους η απαρχαιομένη νοοτροπία και κουλτούρα μας, που θέλει να μας κρατήσει με το ζόρι στην μιζέρια.

 

Ενα παιδί , δεν είναι τυχαίο που του αρέσει να ασχολείται με αυτά τα πράγματα. Είναι γιατι καθώς θα μεγαλώνει θα τα κάνει πολύ καλύτερα.

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο (skimad), ναι είναι ακριβώς έτσι! Εννοώ η σχέση της αντοχής στο τέννις με το σκι - αλλα όχι μόνο καρδιοαναπνευστικά , υπάρχει σχέση και νευροκινητικά. Αρκει να απομονώσει κανεις τις μετακινήσεις στο τέννις , στα κάτω άκρα, και θα δει πολλές προσομοιώσεις. Για αυτό άλλωστε τον λόγο κάποιοι αθλητες του FIS και άλλων πρωταθλημάτων σε off-season περίοδο ασχολούνται και με το τέννις.

 

Γενικά οι Χιονοδρόμοι καταλήγουν να ειναι multi-task άτομα στα σπορ. Κάνουν τα πάντα....

δεν ειναι τυχαιο που το νο1 του κοσμου (ο σερβος νοβακ τζοκοβιτς για οσους δεν γνωριζουν)

ειναι δεινος σκιερ .οι γονεις του εχουν δυο πιτσαριες στο κοπαονικ πολλα χρονια τωρα και ο τζοκο οταν δεν παιζει τενις για δυο τρεις εβδομαδες στις γιορτες κυριως των χριστουγεννων κανει σκι σαν παλαβος στην σερβια.

ο φεντερερ ελβετος γαρ και αυτος σκιερ .εχει κοψει τα τελευταια χρονια 4 γιατι λογο ηλικιας φοβαται τραυματισμο και θελει να παραμεινει σε υψηλο επιπεδο .βεβαια τωρα κανει αποθεραπεια μετα απο εγχειρηση μηνισκου...

ο τζοκοβιτς οταν τον ρωτησαν πως μπορει και εχει τοσο μεγαλη σταθεροτητα στο (γλυστριμα) και δυνατη επιστροφη ειπε οτι οφειλεται καθαρα στο σκι .αν τον προσεξετε στα παιχνιδια του θα καταλαβετε τι εννοει :P. ο τυπος ειναι λαστιχο :P :P

  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

..καλά όλοι αυτοί κάνουν σκι - εννοώ τις αθλητικές περσόνες υψηλου προυπολογισμου! :)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τριμάρισμα...χμμ...τρελαίνομαι να τριμάρω τα πανιά μου και να ετοιμάζω το σανιδάκι μου,βρίσκω απίστευτη χαρά όταν ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου καθώς ο αέρας με "σπρώχνει"και ακούω το κύμα να δυναμώνει,γιατί ξέρω οτι σε λίγο θα είμαι μέσα και θα γίνω ένα με τη θάλασσα....μόνη μου έννοια να βάλω το σωστό πανί και να γίνει σωστό trimming αν και πλέον όλα αυτά γίνονται αυτόματα το πολύ σε 10΄λεπτά.

Ξετριμάρισμα....χμμ....τρελαίνομαι να ξετριμάρω τα πανιά μου μετά από μια μέρα στο νερό μαζί με φίλους λέγοντας ο ένας στον άλλον πως ήταν ,τι mooves έγιναν ,πως έγιναν τα ride.....κτλ. εξάλλου στο πλύσιμο και το ξετριμάρισμα γίνεται και ο απαραίτητος έλεγχος του εξοπλισμού με μια δόση ευχαρίστησης για τις συγκινήσεις που μας προσφέρει!

Παιδιά κακά τα ψέματα αν σκεφτόμαστε για το κάθε άθλημα την διαδικασία,την προετοιμασία,τον κόπο που χρειάζεται τότε κάτι άλλο φταίει....κάθε σπορ έχει τον τρόπο ζωής του,την ιεροτελεστία του..."thats the game".

...Τις προάλλες με τους νοτιάδες βγήκαμε νύχτα από τη θάλασσα μετά από ένα κατακκόκινο μαγικό ηλιοβασίλεμα.....ε λοιπόν αυτά δεν διαπραγματεύονται και δεν περνάει ούτε σκέψη από το μυαλό για κουβάλημα εξοπλισμου.

 

Ο χρόνος περνάει και είναι αμείλικτος,οι ακτές μας είναι εκεί και τα πανέμορφα νησιά μας...όσοι σκέφτονται να ασχοληθούν με το windsurfing να το κάνουν άμεσα,αύριο,τώρα και να το κάνουν σοβαρά.. γιατί πραγματικά είναι το μόνο άθλημα που το ταξίδι προς την Ιθάκη έχει την ίδια γοητεία και ομορφιά όσο και η Ιθάκη!!

 

...........αν και το ταξίδι δε τελειώνει ποτέ!!

 

..από Κυριακή κάτι νοτιαδάκια δείχνει...ο καιρός φέτος "τσιφούτης και στους ανέμους".

 

Καλή αντάμωση στις παραλίες....για βουνό δε το βλέπω.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως ακριβως το παρουσιασες!!!μην στεκεσαι στην δικη μου περιπτωση λογω ελειψη χρονου τον τελευταιο καιρο,απλα μου λειπει ο χειμωνας,ο λευκος χειμωνας..πολυ..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί,δυστυχώς η χιονοδρομία,οι πούδρες και το σκι στην Ελλάδα είναι ένας μεγάλος έρωτας πολλές φορές ανεκπλήρωτος και μια αγάπη που αναγκάζεσαι να μένεις μαζί της 3-4 μήνες το χρόνο και πάλι με προβλήματα....γι αυτό είναι τόσο έντονα τα συναισθήματα,γιατί είναι κάτι τόσο μαγικό και το έχεις για τόσο λίγο.....

Το windsurfing από την άλλη είναι τόσο συναρπαστικό και τεχνικά δύσκολο που όμως αν το κατακτήσεις το έχεις κοντά σου 12 μήνες το χρόνο και η σχέση σου είναι πιο τίμια!

Εννοείτε και στο windsurf υπάρχουν "τζούφιες" μέρες αλλά ξέρεις ότι δεν κρατάνε πολύ και η υπομονή είναι γλυκιά, ενώ στο σκί αν δεν έχεις εναλλακτική μερικές φορές δεν αντέχεται ρε γαμώτο...!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

Η αρχή θα γίνει σε λίγες μέρες (λογικά) εχω μιλήσει με δάσκαλο και τώρα περιμένουμε να βγάλει αέρα!μόλις βάλει αέρα θα με πάρει τήλ να πάω για το 1ο μάθημα.

τα μαθήματα θα γίνονται στο στόμιο στη Λάρισα!

Για όλη την εβδομάδα δίνει μόνο 2 μποφόρ, λίγο δηλαδή...

λές και με κυνηγάει κατάρα..ολο το χειμώνα χιόνι δέν..και τώρα που ψήνομαι πολυ εχω και τα φράγκα στην άκρη για κιτε δέν δίνει καθόλυ αέρα για καμια 15αριά μέρες!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...