Jump to content
gioand

Μάρτιος 2016

Recommended Posts

Μόνο του τρέχει το gfs στον υετό για Καλάβρυτα,αρα και το sf.Αύριο θα το μαζέψει λογικά.Σε ένα 30ποντο το πολύ υπολογίστε κατά τη γνώμη μου.

Και είστε κοντά στο πετροσκι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Φλεβάρης έσπασε όλα τα ρεκόρ. Όχι μόνο ανομβρίας αχιονιας αλλά και ανέμων, με τον Αίολο σε μεγάλα κέφια και τους νοτιάδες να παραγκωνίζουν ακόμα και τον ίδιο τον Μποφόρ και τα Μποφόρ του. Το βράδυ της Δευτέρας 29/2 ξημερώματα Τρίτης 01/03 ο σταθμός της Φινοκαλιάς στο Μεραμπέλο, βόρεια της Νεάπολης, κατέγραψε το ασύλληπτο: Ανέμους νότιων διευθύνσεων με ταχύτητα 157,7 χιλιόμετρα ανά ώρα, στις 23:45 το βράδυ, και 152,9 χιλιόμετρα ανά ώρα το απόγευμα της ίδιας μέρας, δηλαδή έναν πραγματικό τυφώνα που αναλογικά θα περιγραφόταν ως 14 Μποφόρ αν η κλίμακα του Ιρλανδού ναυάρχου και υδρογράφου Φράνσις Μποφόρ δε σταματούσε στο 12..

 

Αντε τώρα χίονισε :(

 

Ρε που πάμε ....

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφήστε λοιπόν τον miscelano να κερώνει μιας και είναι πολύ πιθανό να γίνει κάτι στη Βασιλίτσα!

ετοιμος ημουν χθες να ''φτιαξω'' ενα ποστ που ζηταω συγνωμη που περισι ή προπερσι δεν θυμαμαι σας ελεγα σαυρες εσενα, τον αλκατραζ, τον καπς και δεν θυμαμαι ποιο αλλο....ε τα θελει ο κωλος σου το π$%&λικι και φετος χαχαχχα :P

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπα το χιόνι της Ελλάδας θα πάει κυρίως Καλάβρυτα (έχω και κάτι μικρές ελπίδες να φάει πολύ το Καρπενήσι αν και από κάτω έχει πολύ κοτρώνα εκεί θέλει πολύ χιόνι να ανοίξει άλλα εκτός από τον Θησέα), δεν θα το μαζέψει πολύ το gfs.Bασιλίτσα πιστεύω δεν έχει ελπίδες για ουσιαστικό άνοιγμα αν και χιόνι θα φάει. Μακάρι να πέσω πολύ έξω και να είναι κομπλέ.

 

Ιn webcams we trust. Σε λίγη ώρα λογικά αρχίζει το πάρτυ Χελμό. Κυρίως η αγωνία μου είναι αν θα έχει καλό καιρό το Σάββατο για σκι με τους ΝΔ και την άνοδο της θερμοκρασίας, αν θα είναι έτοιμοι κλπ κλπ. Σαν χιόνι που θα πέσει και αν δεν κάνει κάνα κουφό σαν αυτό που μας είχε κάνει στην αλλαγή του χρόνου με "φολα" πρόγνωση νομίζω μπορούμε να μιλάμε για πετροσκι.

 

Αν θα μπορούν να ανοίξουν πίστες στα Καλάβρυτα δεν το ξέρω και μάλλον αύριο αργά το βράδυ ή Σάββατο το πρωί θα το μάθουμε.

 

Πάντως είναι ενθαρρυντικά τα νέα ότι μετά το Σάββατο μιλάμε για 4 ημέρες ζέστης και μετά μάλλον περνάμε σε σχεδόν χειμωνιάτικο σκηνικό.

 

Ναι ρε misc παραπρόπερσι εμείς είχαμε το χιόνι και η Βασίλο στην απέξω πωπω έχει η πούδρα γυρίσματα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ετοιμος ημουν χθες να ''φτιαξω'' ενα ποστ που ζηταω συγνωμη που περισι ή προπερσι δεν θυμαμαι σας ελεγα σαυρες εσενα, τον αλκατραζ, τον καπς και δεν θυμαμαι ποιο αλλο....ε τα θελει ο κωλος σου το π$%&λικι και φετος χαχαχχα :P

Μόλις τώρα είδα το απαράδεκτο μέχρις αχαριστίας πόστ σου. Για τιμωρία ξέχνα το πουδροσκι στη Βασιλίτσα, για την ώρα. Βέβαια σου δίνεται η ευκαιρία να επανορθώσεις με ένα ποστ συγγνώμης, την άλλη εβδομάδα καθώς ο Μάρτιος αποδεικνύεται ένας Χειμωνιάτικος-Ανοιξιάτικος μήνας.

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ναι ρε misc παραπρόπερσι εμείς είχαμε το χιόνι και η Βασίλο στην απέξω πωπω έχει η πούδρα γυρίσματα

 

 

ΜΙΚ εκεινη η αθλια χρονια θυμασαι???ειχε πετρες το τριπλο και η ελιμια ηταν τιγκα στο χιονι!!!ολο το φλεβαρη και τον μαρτη τη βγαλαμε μονοι μας στο χκ!!!υπηρχαν μερες που ειμασταν 5 ατομα μονο!!!ωραια χρονια εκεινα....καναμε σκι τοτε...παιζει να ειχα γραψει και 45-50 μερες σκι εκεινη τη χρονια....και μετα εμπαινα στο φορουμ κ εκραζα τον gioand....ημουν μικρος και δεν ηξερα απο σκ@τοσεζον τοτε... :(


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπα το χιόνι της Ελλάδας θα πάει κυρίως Καλάβρυτα (έχω και κάτι μικρές ελπίδες να φάει πολύ το Καρπενήσι αν και από κάτω έχει πολύ κοτρώνα εκεί θέλει πολύ χιόνι να ανοίξει άλλα εκτός από τον Θησέα), δεν θα το μαζέψει πολύ το gfs.Bασιλίτσα πιστεύω δεν έχει ελπίδες για ουσιαστικό άνοιγμα αν και χιόνι θα φάει. Μακάρι να πέσω πολύ έξω και να είναι κομπλέ.

 

Ιn webcams we trust. Σε λίγη ώρα λογικά αρχίζει το πάρτυ Χελμό. Κυρίως η αγωνία μου είναι αν θα έχει καλό καιρό το Σάββατο για σκι με τους ΝΔ και την άνοδο της θερμοκρασίας, αν θα είναι έτοιμοι κλπ κλπ. Σαν χιόνι που θα πέσει και αν δεν κάνει κάνα κουφό σαν αυτό που μας είχε κάνει στην αλλαγή του χρόνου με "φολα" πρόγνωση νομίζω μπορούμε να μιλάμε για πετροσκι.

 

Αν θα μπορούν να ανοίξουν πίστες στα Καλάβρυτα δεν το ξέρω και μάλλον αύριο αργά το βράδυ ή Σάββατο το πρωί θα το μάθουμε.

 

Πάντως είναι ενθαρρυντικά τα νέα ότι μετά το Σάββατο μιλάμε για 4 ημέρες ζέστης και μετά μάλλον περνάμε σε σχεδόν χειμωνιάτικο σκηνικό.

 

Ναι ρε misc παραπρόπερσι εμείς είχαμε το χιόνι και η Βασίλο στην απέξω πωπω έχει η πούδρα γυρίσματα

Τι ακριβώς εννοείς περνάμε σε χειμωνιάτικο σκηνικό;;;;

Τις βροχές Τρίτη-Τετάρτη που θα λιώσουν το μισό και παραπάνω από αυτο που θα ρίξει σήμερα αύριο;;;;

Για Σάββατο ελπίδες για πετροσκι μόνο Καλάβρυτα και Βασιλίτσα 2πλο σίγουρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς περνάμε σε χειμωνιάτικο σκηνικό;;;;

Τις βροχές Τρίτη-Τετάρτη που θα λιώσουν το μισό και παραπάνω από αυτο που θα ρίξει σήμερα αύριο;;;;

 

Είναι πολύ αισιόδοξος απλά Βαγγέλη!!Μακάρι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης να πω ότι τα εκατοστά που βλέπετε για Χελμό τα βλέπει μόνος του ο τζίφος.Τα ανσαμπλ του διαφωνούν....θα δούμε τι θα ρίξει στο τέλος.

Απλά κρατήστε το για να μη λετε μετά που είναι τα 70εκ και τέτοια...

Το πρώτο κύμα που ήταν και το ισχυρότερο,με το πέρασμα του ψυχρού μετώπου τελείωσε....Τώρα κάντε την προσευχή σας.

Αν και είπαμε ποιος έχει ελπίδες.

Ά και κάτι τελευταιο.Λόγω αχιονίας πολλοί ίσως δώσουν πίστες ανοιχτές και πούδρες και μπορεί και σύνταξη να σας τάξουν δεν ξέρω....Να προσέχετε τι ακούτε,να βλέπετε κάμερες,να ρωτάτε και μετά να πηγαίνετε να αφήνετε τα ωραία σας ευρουλάκια.

Αυτά να τα σκεφτείτε εκ των προτέρων για να μην έχουμε γκρίνια μετά.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι, με την έλλειψη που έχουμε φάει φέτος οι νότιοι δεν πρόκειται να χαλαστούμε και να γκρινιάζουμε. Ίσα ίσα που θα είμαστε ευχαριστημένοι να τσουλήσουμε έστω και με πετροσκί. Αρκεί να μπορέσει να δουλέψει κάτι.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις πέσει χαμηλά.... :stuart:


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι όμορφο να βλέπεις το χιόνι πάνω στο χωριό! Δεν είναι όλα τόσο άσχημα σ' αυτόν τον κόσμο. Το χιόνι θα μπορούσε να είναι μαύρο. Maurice Chapelan

 

Βαγγέλη αν θες την συμβουλή μου θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις λίγο το τι μονδέλα κοιτάς και πως τα ερμηνεύεις. Ειδικότερα στα Καλάβρυτα τα πράγματα δεν πάνε όπως τα γράφεις πολλές φορές αλλά και στις μεσοπρόθεσμες βιάζεσαι πολύ να κλάψεις (χωρίς να έχεις γενικά άδικο φέτος μέχρι τώρα, υπάρχουν όμως αρκετές πιθανότητες να έχεις άδικο τώρα).

 

 

 

Ιδανικό Καλαβρυτοχαμηλό με στάσιμο μέτωπο είναι αυτό που θα αρχίσει σε λίγες ώρες να ρίχνει πάλι καλά, νομίζω περιμένουμε κομπλέ περίπου 12+ ώρες στουπομπιφτεκοχιονιου στα Καλάβρυτα (δεν θα απέκλεια και το να ρίξει χαρτοπετσέτες). Η ταπεινή μου αίσθηση είναι ότι η ποσότητα χιονιού θα φτάνει να μπορέσουμε να κάνουμε σκι (και σε σημεία ίσως πετροσκί) αύριο στον Χελμό.

 

Τι καιρό θα έχεις στον Χελμό αύριο? Ανέβα δεν το λες αλλά με τα χάλια μας... ΑΝΕΒΑ. Και τάση για ομίχλη και τάση για αέρα αλλά ακόμα και με τα πόδια στα φετινά μας χάλια αξίζει να ανέβουμε. Θα ξαναγράψω το απόγευμα μην το δέσετε από τώρα.

 

Μεσοπρόθεσμα νομίζω ότι μετά τις 4 μέρες ΨΙΛΟζέστης, η οποία αν προλάβει να λιώσει το μισό χιόνι που θα πέσει στα Καλάβρυτα θα είναι μεγάλη έκπληξη, ο καιρός μυρίζει Βασιλίτσα. Πιστεύω από βδομάδα θα φάει καλά. Αν και δεν είναι σίγουρο ακόμα η τάση είναι σαφώς το τέλος της επόμενης βδομάδας να μας βρει με ωραία χειμωνιάτικη κακοκαιρία να ανοίξουν και άλλα χιονοδρομικά.

 

Δεν λέω ότι όλα είναι καλά, δεν λέω ότι σίγουρα θα κάνουμε σκι, πάντως δεν είναι όλα μαύρα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρνασσος έχει καμια ελπιδα????


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, τρέχω να βάλω πάλι στην αποθήκη τα.... βατραχοπέδιλα!

Αχάριστεεεε, εκρεμμεί το πόστ σου! :yes:yes:yes

post-5112-0-41848000-1457076310_thumb.jpg

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρνασσός καμία ελπίδα (ελπίζω να πέσω έξω).

 

Σε λίγο θα αρχίσει να ρίχνει Χελμό, ακόμα δεν είδατε τίποτα, απλά θα βοηθήσει πολύ σαν βάση το χτεσινό (ελπίζω να πέσω μέσα)

 

Bασιλίτσα από όσο μπορώ να καταλάβω από τις κάμερες δεν φτάνει, περιμένει μια μικρή στρώση ακόμα αλλά αν δεν φτάνει ήδη δύσκολο να αλλάξει θεαματικά την εικόνα. Από βδομάδα η Βασίλο τα καλά. Ανεμοσούρι ωραίο η προηγούμενη φώτο (ελπίζω να με μπερδεύουν οι κάμερες και να πέσω έξω)

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ απ' το βουνό μιλάνε για πιθανή λειτουργία, μιας και έπεσε η κεραία πληροφόρηση υπάρχει απ' το connecting στο Fb, δεν μπορείς βέβαια να καταλάβεις απο τη φωτο τι έχει βάλει η πίστα ούτε όμως και απο τη στέγη στο λιφτ.


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια Ελιμεια να μπορέσει να δουλέψει ειναι καλά! Αλλη μια περιφερειακά του διπλού ακόμα καλύτερα!

Σε ετοιμότητα! :)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ. Πολύ ακόμα δεν θα φάει πάντως

 

Ξεκίνησε το πάρτυ στον Χελμό. Υπάρχουν μερικά χαμηλά που είναι Βασιλιτσοχαμηλά, άλλα είναι Παρνασσοχαμηλά (είδος υπό εξαφάνιση), άλλα Πηλιοχαμηλά.

 

Αυτό είναι ένα ωραιότατο καραμπινάτο Καλαβρυτοχαμηλό. Σημειώστε θέση και βάθος, αυτό είναι classic. Μακάρι έστω και αυτόν τον ανύπαρκτο χειμώνα μερικές αξίες να μείνουν σταθερές και να μην μας πουλήσει και αυτό.

 

ENJOY THE SHOW

  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Μια ανασκόπηση για το τι έχει γίνει και τι θα γίνει σύμφωνα με τη γνώμη μου γιατί έχω διαβάσει και έχω δει σε μερικές ώρες πολλές μπούρδες.

Πισοδέρι:Έριξε 5εκ έμειναν 3εκ.

Πηγάδια/Σέλια/Ελατοχώρια:έριξε 3εκ έμειναν 0-2εκ.

Καιμακ:Έριξε 5εκ.

Καρπενήσι:Έριξε 10εκ.

Ανήλιο:5-10εκ.

Παρνασσός:Eριξε 2-5εκ ανάλογα τον αέρα.

Βασιλίτσα:Έριξε 10εκ βάση και 20εκ μέση.Στο αυτοκίνητο είναι απλά ανεμοσούρι.Η ελιμεία είναι ξυρισμένη από αέρα.Το τριπλό θα είναι πετροσκι αν δουλέψει.

Καλάβρυτα:;Eριξε 15-25εκ και συνεχίζει.Περιμένουν να δουν πόσο θα ρίξει ως το απόγευμα για να αποφασίσουν λειτουργία ή όχι.

 

Οπότε για αύριο Καλάβρυτα ή Βασιλίτσα 2πλο.Και ίσως Καιμάκ κρέμαση που δεν έχω εικόνα.

Όποιος άλλος πει ότι άνοιξε θα είναι μαρκετινγκ.Μην ψαρώσετε χωρίς αποδείξεις με φώτο.

 

Από αύριο ο καιρός βελτιώνεται και η θερμοκρασία ανεβαίνει.

Από Δευτέρα απόγευμα βροχές κυρίως στα ΒΔ και Τρίτη σε όλη τη χώρα ως τα 2100 βόρεια με 2300 νότια χοντρικά.

Τετάρτη λίγες βροχες και βελτιωμένος καιρός.

Χιόνι μάλλον από την άλλη Πέμπτη-Παρασκευή.Το πόσο και που είναι νωρίς ακόμη.

Πιο ευνοημένο το Καλάβρυτο μάλλον δεν θα φάει πολύ βροχή.Και ο Παρνασσός.

 

 

Με λίγα λόγια μην περιμένετε πολλά.Αν δεν έβρεχε τώρα και δεν έβαζε ζέστη ίσως κάτι καναμε,Τώρα δυσκολα και πάμε σε πετροσκι.τύπου Καλάβρυτα αύριο ή Βασιλίτσα 2πλο.Και ίσως Καιμάκ κρέμαση που δεν έχω εικόνα.

Όποιος άλλος πει ότι άνοιξε θα είναι μαρκετινγκ.

 

Υ.Γ.Αν έχετε χρόνο αποθηκεύετε 2-3 frames τη μέρα από την κάμερα στα Χ/Κ και δείτε τα όλα μαζί την άλλη Τετάρτη απόγευμα...Θα δείτε πόσο γρηγορα μπορεί να τρώει το χιόνι λόγω ζέστης με ΝΔ που έρχεται,βροχής,εποχής και χιονιού χωρίς υπόστρωμα.

 

Τέλος μετά την επόμενη κακοκαιρία εξαρτάται για πόσο και αν θα κάνουμε σκι το Μάρτιο.

Πρώτον από το τι θα μείνει από τώρα.

Δεύτερον τι θα βάλει στην επόμενη.

Και τρίτον ποια η θέση του αντικυκλώνα μετά την Κ.Δευτέρα.Προς το παρόν μία μας βάζουν μέσα στον αν τικυκλώνα μία σηκώνεται ο αζορικός και σκάει ο αυλώνας πάνω μας.

Προς το παρόν αύριο αν είστε κοντά σε Βασιλίτσα ή Καλάβρυτα να πάτε,μην το χάσετε.Έστω και πετροσκι.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ξερω αν βοηθά, αλλα κορωνη τωρα εχουν σταματησει απο τις 3 το απογευμα τα φαινομενα (ως και χαλάζι εριξε), ο αερας θυελώδης δυτικος πια, δεν πρεπει να υπάρχει πολυ <ψυχη> στο μετωπο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε αφήστε τις θεωρίες και πάμε για σκι. Ρε αφήστε τις θεωρίες και χαρείτε που η προοπτική είναι να ξαναχιονίσει για κι άλλο σκι στο εγγύς μέλλον

 

Βασίλη μια μικρή ενημέρωση. Στάσιμο μέτωπο: Ρίχνει ρίχνει ρίχνει κάπου. 100χλμ από το κάπου μπορεί να έχει λιακάδα

 

Κι όμως ο Παρνασσός πάει πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Δεν θα απέκλεια κάνα θαύμα, όχι ότι κάνει για σοβαρό σκι αλλά θα είναι πολύ πιεσμένοι να το δώσουν. Σε κάθε περίπτωση εξαιρετικά νέα να μείνει σαν βάση ενόψει των επόμενων χιονοπτώσεων.

 

ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΚΑΛΑΒΡΥΤΟ. ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΛΟ ΧΙΟΝΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ

 

Υ.Γ. Για τους πόντους ο Βαγγέλης έχει δίκιο. Βασικά για τους πόντους με έχουν πείσει και εμένα ότι δεν έχει κανένα νόημα να μιλάς για πόντους σε χιονοδρομικό. Ταυτόχρονα έχει 0 και 70 και ταυτόχρονα βάζει 2 και 70. Μολαταύτα τα Ελληνικά χιονοδρομικά όπως το λέει δίνουν πολλά κουφά. Σε κάθε περίπτωση Βασιλίτσα και Καλάβρυτα νομίζω σκι θα το λες. Και πετροσκι θα το λες αλλά δε πειράζει

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια κατω απο τα καρεκλακια της στυγας και αριστερα στην γουβα ειχε χιονι μεχρι κατω που εβρισκε την πιστα μιλαμε για 400+ vertical χωρις τον φοβο της πετρας..

Φυσικα σε περιορισμενο φαρδος ...

Edited by Hellbent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη Παρνασσό όσο και να θέλουν δεν πατιέται αυτό που έριξε,είναι πολύ λίγο.

Φαντάσου ότι Καλάβρυτα αν έμενε αυτο που είχε μέχρι πρι την μεσημβρινή έξαρση δεν θα άνοιγε το Χ/Κ αύριο.....Και τώρα θα δούμε αν...Πιστεύω μόνο Στύγα θα δώσουν,γιατί τα άλλα τα έχει ξυρίσει ο αέρας.

Βάση δύσκολα να μείνει Παρνασσό γιατί είναι λίγο και θα το φάει αμέσως.

Και Βασιλίτσα θα φάει πολύ γιατί έχει πολύ βροχή ΔευτεροΤρίτη....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...