Jump to content
gioand

Μάρτιος 2016

Recommended Posts

Bαγγέλη πες πως βλέπεις τον καιρό για αύριο Καλάβρυτα. Το φοβάμαι λίγο αλλά Κυριακή φοβάμαι πιο πολύ ότι το χιόνι δεν θα το λες ποιοτικό μιαμιση μέρα με ψηλή Τ και (μια κανονική σεζόν) με Νοτιά δεν πάμε ποτέ για σκι...

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο το στασιμο δεν το καταλαβαίνω....

εδω μιλάμε για 8 αρι ΒΔΔ και τα συννεφα τρεχουν με 1000, τοσο πολυ που δεν προλαβαινει να βρεξει...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκεί μιλάμε για στουμπωμένο αυτοτροφοδοτούμενο σύννεφο με νερό πίσω του (Ιόνιο) να φέρνει υγρασία, εξώθερμη αντίδραση τη δημιουργία συννεφου οπότε πάρε ενέργεια να έχεις, ισχυρά ανοδικά από τη δημιουργία συννέφου, οπότε πάρε πάλι κι άλλο νερό και ιδανικό μπλοκ της κατάστασης από τα βουνά που σταματάνε ουσιαστικά το να φύγει η υγρασία να πάει πιο Ανατολικά οπότε τι να κάνει η δόλια πέφτει σαν χιόνι στον Χελμό. Τι να σου κάνω? Να σου φτιάξω λίμνη και βουνό εκεί που είσαι δεν μπορώ.

 

Πάντως και του Καρπενησίου αυτός είναι ο καιρός του. Είπαν για Άνεμο, κοτρονοσκι μου μοιάζει αλλά μην σας φανεί περίεργο να έχει μισόμετρο και εκεί.

 

Έλα ρε Παρνασσάρα μπορείς

 

ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΑ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αχάριστεεεε, εκρεμμεί το πόστ σου! :yes:yes:yes

ΑΝ το γραψω φετος, θα το γραψω τελος του μηνα τζορτζ....οχι απο της 4...εχεις 25 μερες να εξιλεωθεις!!!για να δουμε!!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

φτιαξε μου βουνο (πανω απο 2500 παρακαλώ), λιμνη δεν θελω.

ετσι που παμε πιο ευκολο θα σου ειναι σε σχεση με μια πετυχημένη προβλεψη :LMAO::LMAO::LMAO::LMAO::LMAO:

 

 

και για να σε προλαβω πριν...εκραγεις...

απλα σου λεω με κομψο τροπο οτι παλι πήραμε τον....

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Μαίναλο ανοίγει ολο αύριο.Εχει γύρω στους 30 στη βάση και 40 κορυφή.Αυτη τη στιγμή γίνεται διάστρωση της βορεινής και των πλατό.

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφου δεν ανοιξαν ουτε αυτο το σκ τα Χ/Κ....κλάψτα χαράλαμπε!Ούτε το επόμενο το βλέπω δυστυχως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για επιστροφή χειμώνα από 10-25 Μαρτίου!

Επίσης Τρίτη γλιτώνουμε τις πολλές βροχές οι οποίες περιορίζονται από Δευτέρα μεσημέρι ως Τρίτη πρωί αλλά θα βρέξει παντού.

Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή χιόνια στα βόρεια....Βασιλίτσα,Καιμάκ,Ανήλιο κυρίως και μετά Πισοδέρι,Πηγάδια.

Αν τα πρώτα δεν χάσουν πολύ με τις βροχές τη Δευτέρα,το ριήμερο θα είναι ανοιχτά πιστεύω.

Τα νότια θα πειμένουν......

Το τριήμερο φαίνεται βελτιωμένος καιρός και το κλειδί είναι ακριβώς μετά....ή έρχεται και κάνουμε σκι ως τέλη Μαρτίου ή φεύγει και μετακομίζουμε Σμόλικα,αφού μόνο εκεί θα έχει χιόνι.

Αλλά μάλλον έρχεται.....

Εν αναμονή λοιπόν....

  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για επιστροφή χειμώνα από 10-25 Μαρτίου!

Επίσης Τρίτη γλιτώνουμε τις πολλές βροχές οι οποίες περιορίζονται

Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή χιόνια στα βόρεια....Βασιλίτσα,Καιμάκ,Ανήλιο κυρίως και μετά Πισοδέρι,Πηγάδια.

Είσαι καλά? Αγχώνομαι

 

Οδηγίες προς στρεσαρισμένους πουδροναυτιλομένους Καθαράς Δευτέρας

 

Σημαντικό για την Βασιλίτσα καταρχάς είναι τη Δευτέρα το βράδυ κατά πόσον το Βασιλιτσοχαμηλό (που οποιονδήποτε άλλο εκτός από τον φετινό φλουφλοχειμώνα θα την έθαβε στο χιόνι) θα προλάβει γρήγορα να κρυώσει και να γυρίσει τη βροχή σε χιόνι. Αν δεν προλάβει η Βασιλίτσα πάει για ένα απλά μέτριο τριήμερο Καθαράς Πουδροδευτέρας. Αν προλάβει πάει για ένα διαστημικό πουδροτριήμερο Πουδροκαθαράς Πουδροδευτέρας. Ναι θα έκλεινα δωμάτιο με κάποιο πολύ μικρό ρίσκο

 

Για τους εκδρομείς του Καιμάκ, με τις γνωστές επιφυλάξεις με το πως θα πάρει ο αέρας το χιόνι που θα πέσει, νομίζω ότι ήδη μπορούν να πανηγυρίζουν για αξιοπρεπές έως πολύ αξιοπρεπές σκι, με τις γνωστές επιφυλάξεις να μην δείτε καν πως είναι το βουνό από ομίχλες και αέρηδες κλπ. Ναι θα έκλεινα δωμάτιο

 

Για όλα τα άλλα χιονοδρομικά φοβάμαι πως δεν μπορώ να εκφέρω από σήμερα γνώμη για το αν αξίζει να κανονίσεις τριήμερο εκεί. Μολαταύτα όσο μπορώ να δω μη αισιόδοξα τα πράγματα η τάση είναι σαφώς όπως την λέει ο Βαγγέλης να έχουμε διαταραχές που θα επηρεάσουν σε φάσεις όλα τα χιονοδρομικά μας Τετάρτη Παρασκευή αλλά με τα νέα στοιχεία μοιάζει όλο και πιο πιθανό να επεκταθεί η κακοκαιρία και μέσα στο Σάββατο.

 

Σήμερα εικόνα για το τι και πως αυτές οι κακοκαιρίες δεν μπορείς να το προβλέψεις, Δευτέρα θα ξέρουμε.

 

Τα καλά νέα είναι ότι από Τρίτη και μετά ότι πέσει στα χιονοδρομικά θα είναι χιόνι, τα κακά νέα είναι ότι φέτος ακόμα και το Καλαβρυτοχαμηλό ρίχνει μισό μέτρο στη Βαθιά Λάκκα για να το πάρει ο αέρας και να το πάει στη θάλασσα. Ελπίζω να έφτασε ο καιρός η μούτζα μας να μη μας πετυχαίνει πια κέντρο.

 

Εχει δίκιο ο Βαγγέλης μετά ουσιαστικά παίζουν δυο σενάρια που στο ένα εξαφανίζονται οι κακοκαιρίες για άλλο ένα δεκαήμερο και μένουμε με ξερόκρυο και στο άλλο τρώμε άλλη μια γερή κακοκαιρία και ίσως και μια ακόμα. Στο σενάριο του ξερόκρυου αν κάποιο χιονοδρομικό έχει καλό χιόνι ήδη πανυγηρίζει τα άλλα κλαίνε. Στο άλλο σενάριο κάτι θα κάνουμε σε αρκετά χιονοδρομικά.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς δεν σας γνωρίζω αλλά αφού κ ο αγαπητός vanzel έστω κ λίγο αισιοδοξεί plus επηρεασμένη από την πολύ ωραία μέρα στη βασιλίτσα σήμερα...να ευχηθώ καλή σεζόν να έχουμε!!!!! (σαν πρώτη μέρα σεζόν ήταν σήμερα, σαν παιδάκια).

Μια βοήθεια θα θέλαμε για αύριο από τα 'λοκάλια' κ όποιον γνωρίζει. Ανεβαίνουμε βασιλίτσα ή ο αέρας λόγω κ ΝΔ-ΔΝΔ παίζει να κλείσει το διπλό?

Ευχαριστούμε. Καλό σκι σε όλους.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

πανω δεν εισαι μαρακι???αυριο δεν δινει πολυ αερα μη φοβασαι!!!τη ζεστη να φοβασαι γμτ... :( ειμαι κ εγω πανω κιτρινο παντελονι κιτρινο μπουφαν μπλε κρανος...καναρινακι κιετς :P


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σουπερμπ θα προσπαθήσουμε να ανεβούμε νωρίς μπας και γλιτώσουμε τη ζέστη.

Πορτοκαλί κάτω γαλάζιο πάνω,ροζ κράνος (marakidiet), μπλε κάτω, γκρι πάνω μπλε κράνος (crs)....κοινώς ό,τι ναναι...ελπίζω να τα πούμε πάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ελπιζω το στασιμο μετωπο αυτη την φορα να ειναι πιο στασιμο (για τα καλάβρυτα μιλάω), γιατι την παρασκευη ξεφυγε, :scooter: πηδηξε πανω απο την ντουντουρβανα, ειδε τα λουκάνικα :Pig: στην οστρακίνα και αφόδευσε :Monkey: επι τόπου. :D


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αυριανή κακοκαιρία είναι όπως τα είπα χτες. Το πόσο χωρίς θα το γυρίσει σε χιόνι θα παίξει τεράστια ρόλο στο τι θα μείνει. Ντέρμπι για ΒασιλιτσοΠισοδεροΚαιμάκ, τα άλλα θα φάνε βροχή. Ουσιαστικά Τρίτη πρωί στις κάμερες θα μάθουμε, η αίσθησή μου είναι ότι θα αφήσει πολύ άσπρα αυτά τα χιονοδρομικά.

 

Νομίζω τα βλέπετε σιγά σιγά στα snowforestια έχουμε δυο κακοκαιρίες Τετάρτη και Παρασκευή κλειδωμένες με θερμοκρασίες για χιόνι. Της Τετάρτης δεν είναι κάτι το φοβερό αλλά καλή βάση μπορεί να βάλει σε πολλά χιονοδρομικά

 

Με τα σημερινά στοιχεία είμαστε αρκετά πιο αισιόδοξοι από χτες στην επέκταση της κακοκαιρίας και το Σάββατο και η εκτίμησή μου σήμερα είναι ότι αυτή είναι κακοκαιρία που θα δώσει (κάτι που να μοιάζει με) σεζόν στα πιο πολλά χιονοδρομικά μας. Aύριο το πρωί θα ξέρουμε τι και πως αλλά ναι θα έκλεινα για Καθαρά Δευτέρα κάπου σιγά σιγά ή έστω θα ρώταγα για διαθεσιμότητα και τιμές. Σήμερα πάντως εικόνα για το τι θα γίνει δεν έχουμε μπορεί και να ρίξει 20ποντά μπορεί και να μιλάμε για μισόμετρα

 

Τα θετικά νέα είναι ότι μέχρι τις 25 του μήνα περνάμε σίγουρα σε χαμηλές θερμοκρασίες, ότι πέφτει στα χιονοδρομικά θα είναι χιόνι και κερδίζει αρκετά το σενάριο να έχουμε και άλλη κακοκαιρία μετά από αυτές. Σήμερα παραπάνω δεν μπορείς να πεις.

 

Βασίλη, οποιαδήποτε άλλη σεζόν με το χιονοδρομικό να δουλεύει, την προηγούμενη κακοκαιρία θα την χαρακτήριζες "το έθαψε το βουνό, ψηλά όμως το έφαγε ο αέρας". Υπενθυμίζω ότι είχε ραδίκια ο Χελμός, και χτες είχε ένα σοβαρό στρώμα χιονιού. Το ότι το έφαγε αμέσως ο Νοτιάς δεν φταίει η κακοκαιρία. Ξέρεις από χιόνι, ξέρεις την διαφορά να πέφτει πάνω σε χιόνι το χιόνι ή πάνω σε ζεστά ραδίκια.

 

Καλωσορίζω στο πάρτυ πίσσας και πούπουλων των miscelano για την εξαιρετική "άκου το λοκάλι" πρόγνωσή του για τον αέρα στη Βασιλίτσα. O spider θα κάνει λίγο δεξιά, ο kapps λίγο αριστερά, εγώ θα σε πάρω και αγκαλίτσα αν θες θα χωρέσεις και εσύ. Φιλαράκι λέω να πάω για γουιντσερφ αύριο, έχει κάπου να προτείνεις?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α ρε μικ!!!!α ρε μικ!!!εγώ κάηκα σήμερα και χθες πάντως!!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κράτα δυνάμεις γιατί βλέπω να στο θάβει το βουνό. Είδες εγώ φυλάχτηκα κάηκα μόνο χτες...

 

Σύμφωνα με αυτά που βλέπουμε τώρα η εκτίμηση είναι ότι αν και μιλάμε για περίεργο Ανατολικό ρεύμα η κακοκαιρία του Σαββάτου είναι εδώ και θα ανοίξει σεζόν σε πολλά χιονοδρομικά. Παράλληλα φοβάμαι ότι το Πουδροτριήμερο Καθαράς Δευτέρας θα μεταμορφωθεί σε Πουδροτριήμερο δεν είχαμε ιδαίτερη ορατότητα χιόνιζε συνέχεια Δευτέρας.

 

Fingers crossed οποιαδήποτε άλλη σεζόν θα σας έλεγα ότι ήδη πανηγυρίζουμε, φέτος τόση μούτζα με έχει επιφυλακτικό.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρίξει καλά, να φορτώσει για την καθαρή Τρίτη που θέλω να πάω Παρνασσό.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν στη βασική λέει 40 cm με ΝΔ συνήθως είναι 80 με 100!!!!άντε να δούμε...αντοχες έχω δε μασαω

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από υετό θα έχει όλη την εβδομάδα....οι θερμοκρασίες είναι οριακες όμως...κρατήστε μικρό καλάθι και βλέπουμε.

Αυριο πολλή βροχή Βασιλίτσα δυστυχώς και λίγο χιόνι στο τέλος.

Είμαι από κιν.λεπτομέρειες αύριο....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eίμαστε κομπλέ. Ο Θεός να το κάνει κομπλέ βασικά αλλά νομίζω αρκετά χιονοδρομικά την επόμενη βδομάδα θα είναι μια χαρά για σκι.

 

Πρώτο τεστ αύριο το πρωί στις κάμερες που έχουμε ελπίδες ΒασιλιτσοΠισοδεροΚαιμάκ να ξυπνήσουν πολύ λευκά αλλά είμαστε οριακά από θερμοκρασίες. Δυο ακόμα κακοκαιρίες με θερμοκρασίες για χιόνι, η πρώτη τζούφια, η δεύτερη όμως είναι καλή.

 

Ετοιμαστείτε για καλό Πουδροτριήμερο δεν είχαμε ιδαίτερη ορατότητα χιόνιζε συνέχεια Δευτέρας όλοι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμήν


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, επιτέλους ένα χειμωνιάτικο 10ήμερο μπροστά μας, που ελπίζω να μας φέρει χιόνι για σκι μέχρι και τις αρχές του Απρίλη!

Βέβαια η θερμοκρασία δεν βοηθάει και τόσο τα χαμηλά επίπεδα των ΧΚ, για την ώρα, και νομίζω ότι θα έχουμε βροχές η "στοκόχιονα". Από Πέμπτη όμως, αυτό φαίνεται να αλλάζει και το 3ήμερο θα είναι όλα εντάξει, επιφύλαξη μόνο για αέρα και έντονα φαινόμενα που θα μας δυσκολέψουν.

Μακάρι να χαρούμε όλοι τις μέρες που μας στέρησε αυτός ο χειμώνας και με ανοιξιάτικα σκι!

Αισιοδοξία και προσμονή, νομίζω ήρθε η ώρα να σταματήσω το LEXOTANIL... :thumbup:

  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

μαζί σας με την καρδιά και το συναίσθημα...

η κ@ρι@λα η στατιστικη που δειχνει 90% αποτυχία προβλεψεων σε αυτο το τοπικ (το 10% ειναι ο vanzel) να παει να γ@μ@θει.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν το sf λέει π.χ. "issued at 7 am", έχει πάρει δεδομένα από το 00αρι ή από το 06αρι του gfs?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...