Jump to content
gioand

Μάρτιος 2016

Recommended Posts

Καιρό είχα να διαβάσω πρόγνωση και να μην με πιάσει μαύρη μαυρίλα!

Βασικά ίσως να είναι και η πρώτη φορά φέτος, :)

 

Και να μην βγει η ποτν@ χαλάλι τώρα πίνω καφεδάκι χαρούμενος :P

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα τσουλήσω Ελλάδα!!!! Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά, πολύ υψηλές τις βλέπω τις θερμοκρασίες τώρα. Στον Παρνασσό στα 1950 είναι σταθερά πάνω από τους 3 C. Ταιριάζει αυτό με αυτά που περιμένουμε από τα μοντέλα; Πολύ φοβάμαι μήπως στο τέλος μουφιάσει το όλο πράγμα και αντί για μέτρα χιονιού καταλήξουμε με μέτρα βροχής. Φέτος, άλλωστε κάποιες αμαρτίες πληρώνουμε.

 

Ας ελπίσουμε για το καλύτερο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά, πολύ υψηλές τις βλέπω τις θερμοκρασίες τώρα. Στον Παρνασσό στα 1950 είναι σταθερά πάνω από τους 3 C. Ταιριάζει αυτό με αυτά που περιμένουμε από τα μοντέλα; Πολύ φοβάμαι μήπως στο τέλος μουφιάσει το όλο πράγμα και αντί για μέτρα χιονιού καταλήξουμε με μέτρα βροχής. Φέτος, άλλωστε κάποιες αμαρτίες πληρώνουμε.

Ναι σήμερα αυτήν την θερμοκρασία περιμέναμε πάνω κάτω. Θα δροσίσει από αύριο το πρωί. Μην περιμένεις χιόνι μέχρι πολύ χαμηλά (Αράχωβα πχ) αλλά την δουλειά του για το σκι μας θα την κάνει.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIK για καιμάκ την παρασκευή πως το βλέπεις;

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIK για καιμάκ την παρασκευή πως το βλέπεις;

Ονειρικά φάίνεται. Το ψήνω κι εγώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ξαναπω ότι είχα πει 2 μέρες πριν....Μην βιάζεστε!Δεν έχει καθοριστεί η τροχιά του χαμηλού ακόμη,από την οποία εξαρτώνται όλα...από την κατανομή του υετού μέχρι την θερμοκρασία.

Είναι νωρίς ακόμη.

Αν δείτε τώρα τα μοντέλα από εκεί που είχαμε σκδ στανταρ χαμηλό νότιας Ελλάδας έγινε βόρειας και ανέβηκαν πολύ οι θερμοκρασίες στα νότια..

Αύριο το βράδυ θα είμαστε πιο σίγουροι....

Να θυμήσω κάτι παρόμοιο 23 Γενάρη που περιμέναμε 20ποντο Βασιλίτσα,άλλαξε η τροχιά του χαμηλού πιο νότια τελυταία στιγμή και έπεσε 1εκ Βασιλίτσα και τα καλάβρυτα έφαγαν μπόλικο χιόνι....

Περιμένετε...κάτι θα κάνει αλλά τι και που δεν ξέρουμε.

Επίσης στα αρνητικά.... την κακοκαιρία της άλλης εβδομάδας τα μοντέλα την εξαφάνισαν,αλλά κρύο θα έχει όλη τη βδομάδα οπότε ότι πέσει δεν θα λιώσει εύκολα.

Για μετά φαίνεται αντικυκλώνας οπότε αν έρθει τη βάψαμε....

Προς το παρόν ετοιμαστείτε για σκι την άλλη βδομάδα και μη το χάσετε όπου κάτσει.Από Τρίτη και μετά εννοώ...μέχρι τότε δεν θα έχει εκτός μάλλον Βασιλίτσας,Καιμάκ αλλά όχι με καλό καιρό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνω που έλεγα να κορνιζάρω τα κουπόνια του yellowday για να θυμάμαι τον χειμώνα 2015-2016!

 

 

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Γιωργος-Κορινθος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άμα είναι για Καλάβρυτα μπορείς να τα κορνιζάρεις.....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι λες ρε Βάγγέλη? Μη τον ακούς θα κάνεις σκι στα Καλάβρυτα (αν εννοείς για αυτά, με το τουφέκι οι μέρες οι καλές αλλά θα κάνεις. Αν θες και Σαββατοκύριακο και λιακάδα και όλα ανοιχτά πράγματι με λίγη ατυχία μπορεί να μηνξανακάνεις)

 

Συμφωνώ πάντως δεν έχουν κλειδώσει εντελώς ακόμα και για αυτό έλεγα μην βλέπετε το snow-forecast κάθε έξι ώρες προκαλεί εμφράγματα.

 

Η δικιά μου πρόγνωση πάντως και με τα νέα στοιχεία είναι ότι καταρχάς ΚαιμακΠισοδερο3-5ΒασιλίτσοΑνηλιοΕλατοχώρΚαρπενησοΠαρνασσοΚαλάβρυτα θα έχουν κομπλέ χιόνι την επόμενη βδομάδα να σκιάρουμε

 

Βασιλίτσα και Καιμάκ θα έχουν από το Σάββατο και ίσως και νωρίτερα. Νομίζω ότι (ίσως εκτός από Παρνασσό) σχεδόν όλα τα παραπάνω βουνά μάλιστα θα έχουν όλες τις πίστες ανοιχτές.

 

Προφανώς και δεν λέω ούτε ότι δεν θα μπορείς να το πεις και πετροσκι και ούτε ότι θα κρατήσει για τρεις μήνες. Προφανώς και αν βάλει πάλι Νοτιάδες θα το κλαίμε. Δεν θα βάλει όμως για αρκετές μέρες θα το δείτε.

 

Με τα σημερινά στοιχεία το τριήμερο έχει τρύπες να χαρείς σκι Σάββατο πρωί στην Βασιλίτσα και ίσως Κυριακή σε όλα τα χιονοδρομικά. Δεν είναι πρόγνωση αυτό θα φανεί προς την Παρασκευή όπως επίσης και μπορεί να βγει τρύπα και Δευτέρα.

 

Η επόμενη βδομάδα θα είναι η καλύτερη για σκι της σεζόν.

 

Πριν από αυτό Kαιμάκ Παρασκευή μοιάζει λουκουμάκι

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε μπερδευτεί νομίζω....

Με τι χιόνι θα κάνεις το Σάββατο σκι στη Βασιλίτσα;;;Το νωρίτερα το ξεχνάω.Σήμερα αν δε το είδες έβαλε μια πασπάλα που την έλιωσε μέχρι να νυχτώσει σε μια ώρα....Και δεν έχει αλλο....

Παρασκευή θα βρέξει....Άρα;Αν βάλει το χιόνι που φαίνεται το Σάββατο,Κυριακή Βασιλίτσα κομπλε και μετά...Όχι πιο πριν.

Καλάβρυτα είδες θερμοκρασίες τώρα που άλλαξε τροχιά το χαμηλό;;;;;;;Για δες.....

Όλο το Σάββατο το χάνει σε βροχή.....εκτός αν θες να τσουλήσεις 100μέτρα κάτω από τον Αρίσταρχο και πάλι πάνω.....

Κυριακή τρύπα.....

Χώμα έχει μόνο το Χ/Κ.....

Θα περιμένεις πάλι την Κ.Δευτέρα το βράδυ αν θα δώσουν άνοιγμα την Τρίτη.....και σιγά μη δώσουν για 5 άτομα.Και καλά θα κάνουν δηλαδή....

 

Σοβαρό σκι αν βγουν τα πράγματα όπως έχουν,που δεν θα βγουν εννοείτε,θα πέσει πετσόκομμα μη βλέπετε τι δίνει το sf γιατί είμαι σίγουρος αυτό βλέπετε,από βδομάδα Βασιλίτσα,Καιμάκ,Ανήλιο και πετροσκι Πισοδέρι,Καρπενήσι και ίσως Πηγάδια....

 

Αυτά με τα αισιόδοξα σενάρια.....είπα να μην γκρινιάξω μέρες που είναι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ σε αγαπάω. Αν κάνουμε σκι Καλάβρυτα και Παρνασσό την Τρίτη θα σε αγαπάω πιο πολύ. Αν διάβασες έχω γράψει το πέτροσκι και ο Παρνασσός ίσως όχι όλος. Χαμηλά βασίζομαι στο γνωστό Καλαβρυτινό φαινόμενο.

 

Για την Βασιλίτσα δεν έχεις άδικο, με μπέρδεψαν πάλι οι κάμερες, αν και την Ελίμεια με μια στρώση ακόμα μια χαρά τη βλέπω.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άμα είναι για Καλάβρυτα μπορείς να τα κορνιζάρεις.....

Με πληγώνεις Βαγγέλη...

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ σε αγαπάω. Αν κάνουμε σκι Καλάβρυτα και Παρνασσό την Τρίτη θα σε αγαπάω πιο πολύ. Αν διάβασες έχω γράψει το πέτροσκι και ο Παρνασσός ίσως όχι όλος. Χαμηλά βασίζομαι στο γνωστό Καλαβρυτινό φαινόμενο.

 

Για την Βασιλίτσα δεν έχεις άδικο, με μπέρδεψαν πάλι οι κάμερες, αν και την Ελίμεια με μια στρώση ακόμα μια χαρά τη βλέπω.

Mια πέτσα έχει η Ελιμεία σε ξεγελάει....

Ποιο είναι το γνωστό καλαβρυτινό φαινόμενο;ότι δεν θα βρέξει;;;;Άλλα έχει δείξει η ιστορία.Μακάρι να έχεις δίκιο.

Εγώ ετοιμάζω βαλίτσες για Βασιλίτσα ενώ ρπιν τις είχα έτοιμες για Καλάβρυτα....δεν είπα ότι δεν θα ανοίξουν,αλλά και πάλι οριακά.

Ενώ με τα ΤΩΡΙΝΑ στοιχεία Βασίλω τρώει καλές πούδρες....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργη πως θα είναι το καιμάκι αύριο, κάθε φορά που κοιτάω τη "στατική" κάμερα ρίχνει και με άλλη "γωνία".

Παρασκευή θα σας ξαναενοχλήσω για συμβουλή για το ΣΚΔ και ίσως Τ.

Αν και προτεραιότητα παραμένει βέβαια η Βασιλίτσα, την Παρασκευή πιστεύω θα μπορείτε να δείτε αν υπάρχουν ελπίδες εκεί, ή να ανηφορίσουμε και άλλο για καιμάκι ή πισοδέρι με δεντράκια ή θα κάνει την εκπληξη ο παρνασσός.

Καλό τριήμερο σε όλους-όπου, και, θα το πω, καλό σκι να έχουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα εύκολα: Καλή σεζόν σε ΚαιμακΠισοδερο3-5ΒασιλίτσοΑνηλιοΕλατοχώρΚαρπενησοΠαρνασσοΚαλάβρυτα. Στα πιο πολλά από αυτά θα είναι και κανονικό σκι, σε κάποια ίσως μιλάμε για πετροσκί αλλά σε κάθε περίπτωση η επόμενη βδομάδα από Τετάρτη θα είναι η καλύτερη της σεζόν. Ίσως και από Τρίτη.

 

Συνεχίζουμε μέχρι τις 25 του μήνα με χαμηλές θερμοκρασίες ΧΩΡΙΣ Νοτιάδες και ενώ και προφανώς θα χάνουν χιόνι αυτό θα γίνετε σιγά σιγά.

 

Δεν έχουμε σοβαρή κακοκαιρία μετά από την Τρίτη στον ορατό ορίζοντα αλλά είναι πιθανό μικροδιαταραχές να μας δώσουν κάτι ψιλά. Πιθανότατα όμως αυτό ήταν που θα ρίξει μέχρι την Τρίτη.

 

Αύριο θα είναι μια υπέροχη μέρα για σκι σε όποιο χιονοδρομικό έχει αρκετό χιόνι μάλλον μόνο Καιμάκ σηλαδή.

 

Τα κανονικά: Σε λίγο θα σταματήσει να χιονίζει παντού αλλά έχουμε ελπίδες για ψυχρομετωπιάρες χιονοκαταιγίδες το απόγευμα να προσθέσουν κάποια εκατοστά σε ΒασιλιτσοΕλατοχώρι3-5. Ίσως και σε άλλα το βράδυ

 

Από αύριο το βράδυ θα αρχίζει να μας επηρεάζει το ωραιότατο 1003 στην μπότα της Ιταλίας με θερμά, ψυχρά, συνεσφιγμένα, στάσιμα μέτωπα και λοιπές χιονοριχτικές δυνάμεις. Ουσιαστικά όλο το Σάββατο είναι μέσα στην κακοκαιρία σε όλα τα χιονοδρομικά μας και μέσα στην μέρα θα μπουν από 30ποντα μέχρι και μισόμετρα+ σε όσα χιονοδρομικά έχουν θερμοκρασίες να φάνε χιόνι και όχι βροχή. Στην Βόρεια Ελλάδα (πλην Πήλιο) όλα είναι χιόνι.

 

Είμαστε οριακά από θερμοκρασίες για την Νότια Ελλάδα και πολύ πιθανό ΚαρπενησοΚαλαβρυτοΠαρνασσοί να δουν στην βάση τους βροχή για κάποιες ώρες αλλά η αίσθησή μου είναι ότι το τέλος θα τα βρει άσπρα έτοιμα για το επόμενο χιόνι να ανοίξουν. Ντέρμπι είναι πάντως.

 

Την Κυριακή είμαστε σε ψυχρομετωπιάρικες καταστάσεις με χιονοκαταιγίδες με 10ποντά έως τριαντάποντα+ στα χιονοδρομικά και πιστεύω είναι η μέρα των Καλαβρύτων.

 

Δευτέρα και Τρίτη θα μας επηρεάζουν τα υπολείματα της κακοκαιρίας με το χαμηλό πια προς Τουρκία και με μια υποτροπή που φαίνεται σήμερα την Τρίτη τα χιονοδρομικά προς το Αιγαίο αλλά και της Βόρειας Ελλάδας θα συνεχίσουν να τρώνε χιονοκαταιγιδάκια ενώ στα χιονοδρομικά της Πίνδου θα έχουμε διαστημικές μέρες για σκι. Και πάλι η εικόνα δεν είναι σαφής για τότε μπορεί να φορτώσει η Δευτέρα ή να βγει τζούφιο την Τρίτη.

 

Τα δύσκολα: Που να πάτε τριήμερο? Καταρχάς το Υπουργείο Εσωτερικού σήμερα θα δώσει εγκύκλιο με μεταφορά του Τριημέρου σε Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή οπότε μην αγχώνεστε. Για εσάς που περιμένετε να χαρείτε τη ζωή τα τρια τριήμερα του έτους φοβάμαι ότι δεν έχω πολύ καλά νέα. Σίγουρα θα ξαναγράψω αύριο μιας και μπορεί να αλλάξουν κάποια από τα παρακάτω οπότε αν μπορείτε να καθυστερήσετε την απόφαση κάντε το.

 

Σίγουρα θα ξεκίναγα για Βασιλίτσα με πιθανότατα χαμένη μια ίσως και μιάμιση μέρα σκι λόγω χιονοθύεαλλας. Οριακά είναι και το Πισοδέρι μια και μπορεί να μην γεμίσει τόσο καλά χιόνι όσο είστε εκεί. Καιμάκ θα δώσει ωραία σκι αν λέω αν ανοίξει ο καιρός κάποια στιγμή που μάλλον θα ανοίξει αλλά...Καιμάκ είναι αυτό. Και για 3-5 θα ξεκίναγα με προοπτική δυο ημέρών που θα ρίχνει και θα πατάς και με ελπίδα για μια μέρα λιακαδοσκι. Το ίδιο και για Ελατοχώρι αν προλάβει να το γεμίσει χιόνι που νομίζω θα το κάνει.

 

Φοβάμαι ότι από σήμερα για την Νότια Ελλάδα δεν θα ξεκίναγα για τριήμερο. Σόββατο θα γεμίζει ακόμα και με πολύ τύχη μόνο θα χαρείς σκι. Κυριακή και Δευτέρα είναι οριακά αν θα έχουν ορατότητα τα γνωστά ομιχλομέρη, ενώ τα γνωστά δεντρομέρη πολύ φοβάμαι ότι δεν θα έχουν γεμίσει χιόνι. Θα το δούμε και αύριο.

 

Σας φώτισα...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θερμοσιακα ο Χελμος δεν θα την πολιπαλεψη παλι :crybaby:

Βαθια λακα θα φαει βροχα τα αποτομα της στυγας θα γεμισουν με χιονι

για 100-150 vertikal θα ειναι χιονι βροχη

Ερε να μην εχουμε λιφτ πιο ψηλα

Μακαρι να αλλαξη η προβλεψη αλλα θερμοσιακα δεν πεφτουν και πολυ εξω

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Βαγγέλη μου έκανες απαισιόδοξο και τον πουδρόγερο.

 

Ραντεβού Τρίτη πρωί με μεζούρα στο πάρκινγκ. Μετράτε εσείς πόσο χιόνι έχει εγώ θα κάνω σκι.

  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισχύει ότι είπε ο πουδρόγερος!!!

Θερμοκρασιακά το Σάββατο δεν το συζητάω,θα βρέξει και στον αρίσταρχο....

Κυριακή χιόνι από τα 2000μ περίπου....

Δευτέρα από τα 1800μ στην αρχή με τάση να πέφτουν τα υψόμετρα....αλλά τι να το κάνεις αν χάσεις τον υετό του Σαββάτου και της Κυριακής....

Άσε που έχει μειωθεί και ο υετός...

Εδώ ανέβηκαν τόσο οι θερμοκρασίες που τα μεσημέρια κινδυνεύει με βροχή και η βάση της Βασιλίτσας.

Πολύ βροχή επίσης οι βάσεις σε Πηγάδια Σέλια κτλ...

Τι τα θες...μέχρι 18-20 μετά θα λιώσουν με την προοπτική τοιυ καιρού.

Αφήστε με να φτιάξω βαλίτσες για Βασιλίτσα τώρα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο περνάνε οι ώρες η κακοκαιρία εκφυλίζεται,άντε να έρθει μπας και προλάβουμε τίποτα!

χαχαχαχα!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με κίνδυνο για την σωματική μου ακεραιότητα, γιατί το snowforecast δείχνει συνεχιζόμενη χιονόπτωση (μάλιστα βαριά) για το Χελμό μέχρι και την Τετάρτη ; Τι τους ξεφεύγει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...