Jump to content

Recommended Posts

Τελικά βγήκε άκρη τι έφταιξε με τον αναβατήρα;

σε άλλο forum λένε ότι ήταν ανθρώπινο λάθος που κατέληξε έτσι...
η αιτια ήταν μηχανικό λάθος, αλλα ο χειριστής μάλλον πετούσε χαρταετό k δεν το έσωσε
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκεί ήταν ναι. Πρόκειται να πάω για είκοσι μέρες στο Zermatt, οπότε αναγκαστικά κοιτάω για low budget εκδρομή. Για verbier, chamonix και st anton κοιτούσα στην αρχή αλλά τα έβαλα κάτω και είδα ότι δεν..

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

https://dachstein-salzkammergut.com/en/winter/skiing-board/freeride-off-piste/


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από 10 έως 20 Νοεμβρίου θα βρίσκομαι πάλι στην Τυφλίδα, η οποία απέχει περίπου 70 χλμ. από το Gudauri. Θα προσπαθήσω να πάω και να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 5

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 20 70 Gudauri.

Αυτό που ήθελα να γράψω χτες είναι ότι έχεις δίκιο για τις πτήσεις της wizzair. Πετάει από Αθήνα και Θεσσαλονίκη για koutaisi direct, χωρίς στάσεις.

 

Και όσον αφορά τη μεταφορά από Kutaisi προς Gudauri, το ταξί φαίνεται να είναι η καλύτερη λύση από όσες επιλογές υπάρχουν. Σύμφωνα με το google maps η απόσταση είναι 300km και εαν είναι έγκυρο το site από το οποίο το διάβασα, το κόστος κυμαίνεται από 110 μέχρι 140.

 

6b2ac5cc385eeebd1358124c8facf2df.jpg

 

Τώρα μπορεί να θεωρείται χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω: Ξέρει κανείς πως είναι τα ταξί εκεί; Δεδομένου του εξοπλισμού και των αποσκευών θα χωρέσουμε για παράδειγμα τρια άτομα σε ένα όχημα;

Edited by Χρήστος Λάππας

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ταξί από το αεροδρόμιο του Kutaisi που κάνουν τις υπεραστικές μεταφορές, είναι ΟΛΑ χωρητικότητας τουλάχιστον 6 ατόμων με όλες τις αποσκευές. Δεν έχω ρωτήσει για τιμές απο Kutaisi σε Gudauri αλλά επειδή ξέρω γενικότερα από τιμές ταξί (έχω κάνει τη διαδρομή μέχρι Τυφλίδα που είναι περίπου 230 χλμ), σου λέω οτι και με το σχετικό "παζάρι" δεν πρόκειται να σας στοιχίσει πάνω από 100 ευρώ.

  • Like 1

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ταξί από το αεροδρόμιο του Kutaisi που κάνουν τις υπεραστικές μεταφορές, είναι ΟΛΑ χωρητικότητας τουλάχιστον 6 ατόμων με όλες τις αποσκευές. Δεν έχω ρωτήσει για τιμές απο Kutaisi σε Gudauri αλλά επειδή ξέρω γενικότερα από τιμές ταξί (έχω κάνει τη διαδρομή μέχρι Τυφλίδα που είναι περίπου 230 χλμ), σου λέω οτι και με το σχετικό "παζάρι" δεν πρόκειται να σας στοιχίσει πάνω από 100 ευρώ.

Τέλεια. Καλύφθηκα τελείως όσον αφορά το κομμάτι της μεταφοράς (αεροπλάνο και μετά ταξί) που ήταν και αυτό που με απασχολούσε πιο πολύ, οπότε φέτος κατά πάσα πιθανότητα θα το επισκεφτώ.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giannis90
  • Like 3

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σας. Όπως σας είχα πει, βρίσκομαι ήδη στη Γεωργία και σήμερα Κυριακή θα επισκευθώ το Gudauri, έτσι θα εχω τη δυνατότητα να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες και οπτικό υλικό. Υπάρχει και το χιονοδρομικό Bakuriani για το οποίο οι Γεωργιανοί εκφράζονται θετικότερα, αλλά αυτό απέχει περίπου 150 χλμ. από την Τυφλίδα, πράγμα που σημαίνει 400 χλμ. από το Kutaisi, με ό,τι αυτό σημαίνει για το κόστος της εκδρομής, μια και πρέπει κανείς να πετάξει στην Τυφλίδα ή να χάσει μια μέρα.

  • Like 14

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ξεκινήσω με μια διόρθωση. Το Bakuriani απέχει περίπου το ίδιο με το Gudauri απο το Kutaisi, αν δεν περάσει κανείς απο την Τυφλίδα. Ειναι όμως κυρίως τουριστικό θέρετρο για όλο το χρόνο και το χιονοδρομικό του είναι μικρό. Λένε πως είναι υψηλών ποιοτικών προδιαγραφών. Το Gudauri είναι καθαρά ski resort αρκετά μεγάλο. Παρά την εκτός εποχής επίσκεψη μου, οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Η ημερήσια κάρτα στοιχίζει 14 ευρώ και η εβδομαδιαία 80. Υπάρχουν όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες πολλά καταλύμματα για όλα τα "γούστα" καθώς και όλες οι γνωστές και απαραίτητες υποδομές. Θεωρώ οτι αξίζει να το επισκευθεί κανείς.

 

post-6895-0-65789400-1541952182_thumb.jpg

 

post-6895-0-76803200-1541952183_thumb.jpg

 

post-6895-0-71740800-1541952184_thumb.jpg

 

post-6895-0-80419700-1541952186_thumb.jpg

 

post-6895-0-80381400-1541952188_thumb.jpg

 

post-6895-0-85430500-1541952190_thumb.jpg

 

post-6895-0-84058300-1541952191_thumb.jpg

Edited by damianos
  • Like 19

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχει βγει ανακοινωση για το αυτο χκ απο το εξπλοσιβο

 

βανκο εισαι μεσα ..τελος φεβρουαριου 525 ευρο ολα ειμαι σχεδον ετοιμος να κλεισω

  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες τε ολες τις λεπτομερειες για τις τιμες.

 

η οκταηημερη εκδρομη στοιχιζει 700 ευρω +90 φορους αεροδρομίου +100 για μεταφορα σκι. συνολο 890 για 57 Κμ πιστες. (65 οι φοροι απο Αθηνα)

η πενθημεη εκδρομη στοιχιζει 525 ευρω +90 φορους αεροδρομίου +100 για μεταφορα σκι. συνολο 715 για 57 Κμ πιστες. (65 οι φοροι απο Αθηνα)

Edited by gatz
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη συγκρίνεται ;

8 ημέρες στον Παρνασσό σε Αράχοβα θα σου στοίχιση περίπου τα ίδια ...

8 ημέρες στην Ελβετία η σε Αυστρία σε ενοικιαζόμενα δωμάτια ...

να ξεφύγετε....... δεν θέλετε

Και εάν είναι ακριβώς με τα μέτρα του συλογου παρακληση να μιλήσετε με το

Εξπλοσιβο που είναι και υποστηρικτής του συλλόγου και να ζητηθεί μια άλλη τιμή

Καλό πρακτορείο είναι ας μην μας μονοπωλεί το Ακτιβιτι .........

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανεις Βαγγέλη δεν συγκρινει τιποτα . Εγω τουλαχιστον απλα ανεφερα το συνολικό πραγματικό κοστος. ,οπως και το μεγεθος του χιονοδρομικου.

μακαρι το explossivo που ειναι και χορηγος του συλλογου να μας δινει προσφορες.

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gatz το πρακτορείο είναι σαφέστατο στην περιγραφή ,

ο τρόπος που το αναφέρεις το απαξιώνεις

γιατί δεν το συζητάς με το Explosivo να πετύχεις κάτι καλητερο για τα μέλοι του σύλλογου .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Δεν αποφασισε ο συλλογος εκδρομη στην Γεωργία , οποτε δεν εχω λόγο να ζητήσω προσφορα απο το explosivo.

2. To Explosivo ειναι οντως σαφεστατο στην περιγραφη,και δεν υπαρχει καμία απαξίωση , η απαντηση μου ειχε να κάνει με την ανακοινωση που ελεγε ""525 ολα"" που δεν ειναι τοσα αλλα αυτα που αναφέρω που τα βρήκα στην ανακοινωση του explosivo .

οπως καταλαβαινεις το 525 ολα ειναι η παραπλανητικό η δεν διαβασε ολη την ανακοινωση του explosivo

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

η φαιδρότητα πάει σύννεφο.

 

λολ εις τη νιοστήν

 

 

 

εκτός θέματος μεν, αλλά οκ ένοχος δηλώνω καθότι δεν άντεξα

Edited by Krits

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας δηλώσουν ποιοι ενδιαφέρονται για να ζητήσουμε σαν σύλλογος προσφορά από το explosive

Share this post


Link to post
Share on other sites

η φαιδρότητα πάει σύννεφο.

 

λολ εις τη νιοστήν

 

 

 

εκτός θέματος μεν, αλλά οκ ένοχος δηλώνω καθότι δεν άντεξα

η φαιδρότητα πάει σύννεφο.

λολ εις τη νιοστήν

Να είμαστε προσεκτικοί δεν χρειάζεται η άποψη σας ....κάνει δεν είναι φαιδρός .... Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υποδείξεις και τα συμπαρομαρτούντα όχι σε εμένα.

 

αν ενοχλώ με τις όποιες παρατηρήσεις και προσωπικές μου απόψεις, παρακαλώ να γινει αναφορά και να δεχθώ τις συνέπειες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλιστα κε λογοκριτά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...