Jump to content
Χρήστος Λάππας

Όταν το πιτσιρίκι είναι ήδη καλύτερος χιονοδρόμος από σένα...

Recommended Posts

Αυτο που φαίνεται λιγο πιό κάτω είναι το σπίτι του υποθέτω ;)


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, πιστεύω πως τίποτα από αυτά που κάνει ο πιτσιρικάς του βίντεο, δεν είναι για ένα παιδί 11 χρόνων.

Γιατί δεν έχει την ωριμότητα να κρίνει από μόνος του πως όλα αυτά έχουν κίνδυνο θανάτου.

Ένα κίνδυνο που σε διάφορους βαθμούς υπάρχει και στην απλούστερη δραστηριότητα στη φύση.

Θεωρώ ότι ένας ενήλικας αξιολογεί τον κίνδυνο και προχωράει.

Ενώ ένας πιτσιρικάς απλώς ορμάει.

Και μη μου πείτε ότι αξιολόγησε άλλος τον κίνδυνο για το παιδί, γιατί θα σας απαντήσω πως ούτε ο γονιός έχει δικαίωμα να βάζει ένα παιδί σε ένα τέτοιου μεγέθους κίνδυνο.

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, πιστεύω πως τίποτα από αυτά που κάνει ο πιτσιρικάς του βίντεο, δεν είναι για ένα παιδί 11 χρόνων.

Γιατί δεν έχει την ωριμότητα να κρίνει από μόνος του πως όλα αυτά έχουν κίνδυνο θανάτου.

Ένα κίνδυνο που σε διάφορους βαθμούς υπάρχει και στην απλούστερη δραστηριότητα στη φύση.

Θεωρώ ότι ένας ενήλικας αξιολογεί τον κίνδυνο και προχωράει.

Ενώ ένας πιτσιρικάς απλώς ορμάει.

Και μη μου πείτε ότι αξιολόγησε άλλος τον κίνδυνο για το παιδί, γιατί θα σας απαντήσω πως ούτε ο γονιός έχει δικαίωμα να βάζει ένα παιδί σε ένα τέτοιου μεγέθους κίνδυνο.

Ο μπαμπάς του μικρού είναι ο ιδρυτής της Teton Gravity Research εταιρία παραγωγής ταινιών δράσης. Φυσικά έχει ήδη ΅πουλήσει΅ τον γιό του στην εταιρία με μόνο σκοπό το κέρδος. (Προσωπική μου άποψη πάντα!)

Ήδη ο μικρός συμμετέχει στην τελευταία ταινία της Teton. Βλέποντας με θλίψη τα κατορθώματα του μικρού μου έρχονται στο μυαλό τα άπειρα βιντεάκια γονιών που πουλάνε στο διαδίκτυο τα κατορθώματα των μικρών (εν γενει) παιδιών τους (μέσω facebook βλέπουμε παιδάκια που χορεύουν που σκαρφαλώνουν τοίχους που κάνουν ανάποδες τούμπες σαν εκπαιδευμένα ζωάκια κλπ κλπ) με μόνο σκοπό τα περισσότερα views και κατ επέκταση διαφημίσεις χρήματα και άλλα χαριτωμένα.

Edited by Velissarios
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

....όλο αυτό ειναι ένα τεράστιο λάθος.....

 

Αυτό σε μια άλλη εποχή, καλύτερη, θα το ονομάζαμε κακοποίηση παιδιών και τραγουδάτε όσο θέλετε τώρα...

 

Είναι ένα τεράστιο λάθος στον αθλητισμό γενικότερα, δεν αναφέρομαι στα παιδάκια στα παραπάνω βίντεο μόνο - που οι γονείς τους μάλλον είναι απασχολημένοι με τις μπιζνες τους....

 

Να ξέρετε ότι, ΟΤΑΝ ένα τέτοιο παιδάκι κάνει παπάδες στο σνοουμπορντ , το σκι , το έκληθρο , και δεν ξέρω και γω τι άλλο , την ίδια στιγμή άλλα 10 έχουν φάει τα μουτρα τους , έχουν φάει το μπουλινγκ τους και την καταπίεση των γονιών τους.

 

Μόνο ένα reset θα σώσει την κατάσταση.... :(

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις δίκιο δυστυχώς... και να μην ακούγεται σαν μόνιμη γκρίνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα έχουν ερευνηθεί, κυρίως βέβαια σε χώρες που χρησιμοποιούσαν συστηματοποιημένα τον παιδικό αθλητισμό ως φυτώρια πρωταθλητών. Στα ανατολικά μπλοκ γίνεται με άμεση πιεση και στην δύση ας πουμε με έμμεση.

 

Που να δείτε τι διαταραχές καταγράφονται σε πρωην πρωταθλητές ή επαγγελματίες αθλητές που κάποτε τους βλέπαμε σαν ήρωες στις οθόνες μας...

 

Οσοι κάηκαν , παιδιά , έφηβοι και ενήλικες μέσα από την δοκιμασία αυτής της πίεσης , μίσησαν τον αθλητισμό , δεν το έκαναν πλέον ουτε για την υγεία τους....

 

Εχουμε αποτύχει σας λέω.... :(


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι το πιτσιρίκι το βλέπω να απολαμβάνει το που κάνει.

Και γιατί να μην το απολαμβάνει κιόλας, δεδομένου του ότι έχει στα πόδια του την μεγαλύτερη παιδική χαρά της οικουμένης και το χιονοδρομικό επίπεδο να κάνει ότι θέλει.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

..πάρτε για παράδειγμα τα πιτσιρίκια του hollywood...που τα είδαμε στις μεγάλες οθόνες μας πριν δυό -τρεις δεκαετίες. Σήμερα δεν ειναι και πολύ καλά - βεβαια θα μου πεις ποιος ειναι καλά σήμερα;...ο μέσος ας πουμε τεχνοκράτης; δημοσιος ή ιδιωτικός υπάληλος;

 

Φαίνεται οτι το απολαμβάνει (εγώ όμως βλέπω πισω απο αυτο που φαίνεται...αν και για να βγεί ένα backflip έχει τσακίσει τα μουτρα του και τον εγωισμο του κατιτις παραπάνω...) , αλλα δεν στοχεύω με την παρατήρηση στις διαθέσεις του συγκεκριμένου παιδιού αλλά στις τάσεις για εξιδικευση των παιδιών γενικότερα - > Out of the box -> για να ειναι αυτο χαρούμενο έχουν "σκοτωθεί" τα υπόλοιπα μέσα από τους μηχανισμους προωθησης στον αθλητισμό.

 

Πηγαίο ταλέντο υπάρχει σαφώς , αλλα για το βρουν οι ενήλικες περνάνε τα παιδιά από ...βιομηχανική παραγωγή.

 

Παρατηρείστε λίγο στα γήπεδα τι γινεται , ποδόσφαιρο, μπασκετ κτλ - με τους γονείς στις κερκίδες και τους φωνακλάδες προπονητές.

 

Μέτρο χρειάζεται, δεν υπάρχει μέτρο...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 χρονών , backflip ....κανένα παιδάκι δεν το ζητάει απο μόνο του - το ίδιο σιχύει και στην ενόργανη - ρυθμική. Οι γονείς τους το ζητάνε , και οι "προπονητές" τους το μαθαίνουν ΤΙ πρέπει να κάνει και ΤΙ πρέπει να του αρέσει . Το βλέπουν βέβαια, σήμερα με την τεχνολογία της πληροφορίας , και το ζητούν και αυτά - φαύλος κύκλος.

 

Μα 8 χρονών drop με backflip στα γκρέμια;; Γιατι;

 

Δεν είναι παράδειγμα ο εκάστοτε πιτσιρικάς , είναι "κακή" εξαίρεση. Να σας πω κάτι άλλο για τους γονείς , τους προπονητές, την αγωγή στον αθλητισμό σε αυτές τις βαθμίδες - πέρα από τα τεχνικά ζήτημα για το πως πρέπει να διαχειριστεί κάποιος ειδικός της αγωγής τις γενικές και ειδικές δεξιότητες του παιδιού σε αυτές τις ηλικίες. - Εχετε φανταστεί ποτέ γονείς να κάθονται στην γαλαρία μιας σχολικής αίθουσας διδασκαλίας αριθμητικής, φυσικής, χημείας κ.ο.κ. και να ζητωκραυγάζουν του στυλ..."πάμε Γιωργάκη , έλα μπορείς , μπορεις να την λύσεις την εξίσωση , μπράβο, μπράβο, ΠΑΜΕΕ!"....οι χώροι κινητικής αγωγής σήμερα είναι κάτι χειρότερο από καφενεία. Την εικόνα αυτήν δεν μπορείτε να την αντιληφθείτε γιατί έτσι κληρονομήσαμε και τελικά την αποδεχτήκαμε ως κάτι νορμάλ.

 

Αντιλαμβάνομαι οτι δεν θα ήταν ποτέ δυνατό να κάνω έτσι σκι δεν έχω προβλημα με αυτό - πλέον και μετά απο πολλά χρόνια τριβής με την θεωρία και την πράξη στον αθλητισμό έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα για αυτόν τον ανταγωνισμό που καλλιεργείται συστηματικά από τόσο νωρίς όχι μόνο για αυτές τις ηλικίες , αλλα και για μεγαλύτερες. Η φιλοσοφία στον αγωνιστικό αθλητισμό των ενηλίκων είναι επίσης άκυρος - αλλα αυτό ειναι άσχετο θέμα τώρα - ωστόσο συνδέεται άμεσα με τον παιδικό αθλητισμό. Είτε είναι "ελεύθερος" είτε "περιορισμένους" , από και σέ κανόνες.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ο πρωταθλητισμός (ή αθλητισμός υψηλού επιπέδου) ήταν κάποτε η φυσιολογική συνέχεια του αθλητισμού (η κορύφωση). Τώρα τείνει να είναι αυτοσκοπός (γιατί είναι πολλά τα λεφτά, είναι και η δόξα...).

Αν συνδυάσεις αυτό το φαινόμενο με το γεγονός ότι η εξειδίκευση έρχεται όλο και πιο νωρίς, υπάρχει θέμα.

Αλλά ξεφύγαμε λίγο...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...εντάξει, ξεφύγα (δεν ξεφύγατε εσείς) , αλλά υπάρχει και αυτη η πλευρά.

 

Προσοχή όμως: η εξειδίκευση τόσο νωρίς είναι τραγικό λάθος.

 

Προσωπικά , αν και μικρός ακόμα :P , τον αγωνιστικό αθλητισμό τον φιλτράρω πολύ αυστηρά πλέον και τις περισσότερες φορές τον απορρίπτω.

 

..όλους αυτους τους pro-riders , freeriders τους αθλητές της FIS που κάποτε θαύμαζα και εγώ - οι εξαιρέσεις για μένα δεν ειναι στα πρωτοσέλιδα τελικά...

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
συμφωνω και διαφωνω

καταρχην το τι γινεται στα γηπεδα ειναι λογικο...η παρεμβαση των γονιων στην παιδικη ζωη ειναι αδιαμφισβητητη...αυτο φαινεται και στο σχολειο, φροντιστηριο κλπ...Αυτο εινα λαθος...μεγαλυτερο λαθος δεν γινεται.

προσφατα διαβασα ενα αρτηρο που λεει οτι ακομα και οταν μαλωνει το παιδι σου στην παιδικη χαρα πρεπει να επεμβεις πριν αγριεψουν τα πραγματα...οχι κατευθειαν να τρεξεις...

απο την αλλη δεν μπορω να αποκλεισω οτι καποιο απο αυτα τα παιδακια ειναι απλα ταλεντο.

ενα παιδι που ο μπαμπας του δουλευει σκι πατρολ (λεμε τωρα) γεννηθηκε και μενει στο Ασπεν , στο wyoming κλπ δεν το εχω απιθανο να κατεβαινει τετοιους γρεμους στα 10 και στα 11...ισως εινα λογικη εξελιξη...αν στα 3 με 4 ξεκινησε σκι και εινα καθε σαβ/κο και διακοπες στο βουνο, στα 7 θα κατεβαινει ολες τις μαυρες....στα 10?

ok, στην προκειμενη περιπτωση ισως το πιεζε ο πατερας του. Σε καποιες αλλες φασεις ισως οχι


οσο για αυτο που λες ναι...η εξειδικευση εινα λαθος...δεν ξερω τι παιζει ελλαδα, εδω παντως που μενω τα παιδια τα παρακινουν να δοκιμασουν παρα πολλα οταν ειναι μικρα...και το συστηνουν στους γονεις. Το προγραμμα που εχει για παιδια το σωματειο στο "χωριο" μας εχει μεσα τα παντα...κολυμβηση, ποδοσφαιρο, σκι, γυμναστικη κλπ.

Απο την αλλη δεν μπορεις να αποκλεισεις οτι καποια παιδια θελουν να κανουν οτι ο "μπαμπας"

γενικα ωραια αλλα μεγαλη κουβεντα


  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Γενικά , αλλα και ειδικά με τον αθλητισμό και την χιονοδρομία αντίστοιχα , επειδή ασχολήθηκα για χρόνια (τα σπούδασα κιόλας και γενικά αλλά και ειδικά :) ) , έχω αποκτήσει την κατάρα να αποκωδικοποιώ ευθύς αμέσως το μήνυμα μέσα από ένα αθλητικό γεγονός. Κάπως βλέπω "πίσω" από αυτό που φαίνεται που εσείς βλέπετε. Θα συμβαίνει και στον δικό σας τομέα , στον δικό σας χώρο τον οποίο ενδεχομένως καλλιεργήσατε και με σπουδές. Τεσπά αυτο δεν σημαίνει οτι υπαινίσσομαι οτι πρέπει να με ακούσετε, εσείς θα κάνετε αυτό που νομίζετε οτι ειναι πιο σωστό. "

 

< - αυτά λέω στους γονείς όταν μου δίνουν τα παιδιά τους να τους μάθω 5 πράγματα και με κοιτάνε δίχως να είναι σίγουροι οτι τους θίγω τον εγωισμό , τους προσβάλω ή , σπανιότερα, οτι συμφωνούν.

 

Να φανταστείτε έχω δυσκολία ΚΑΙ με τους ξένους - από το ανατολικό μπλοκ οι διαφορές μας ειναι λίγες. Οι γονείς ειναι "κομπλεξικοί" με αρρωστημένες , προσδοκίες. Σπάνια έχω συναναστραφεί με ανθρώπους με κέφι για συνεργασία, ώστε να λάβουν δηλαδή τα παιδιά τους μια βασική εμπειρία, σωστή.

 

Το ταλέντο θέλει προσεκτική διαχείρηση - δυστυχώς οι δάσκαλοι ή οι προπονητές γαντζώνονται πάνω σε αυτά τα παιδιά για προσωπικό τους όφελος (αναγνώριση).

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η γραμμική βελτίωση στα σπορ είναι συνηθέστερη από την εκθετική , δηλαδή από την στιγμή που το σώμα τους έχει ακόμα πολλά περιθώρια εξέλιξης (μέχρι και τα ...25 χρόνια...) είναι σίγουρο οτι θα βελτιωθούν, αλλά δεν είναι απαραίτητο να ξεχωρίσουν από τα άλλα παιδιά (αυτό εξαρτάται και απο κοινωνικούς παράγοντες, στο ασπεν για παράδειγμα είναι νορμαλ τα ντόπια πιτσιρίκια να τσουλάνε έτσι..) ..... δεν πρέπει να μας νοιάζει καθόλου η βελτίωσή τους σε εκθετικό βαθμό σε αυτήν την φάση γιατί παίζει να τα καταστρέψουμε (να τα κάψουμε ...).

 

Θα δείτε πολλούς έλληνες στο βουνό, παρατηρείστε ..., να φωνάζουν σε μικρά παιδιά , ειδικά οι πατεράδες χιονοδρόμοι τα μαλώνουν σκληρά κιόλας με αγριοφωνάρες και επίπληξη. Τα παιδιά θέλουν να ικανοποιήσουν τους γονείς τους, είτε αυτοί τα μαλώνουν , είτε....όχι...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
εγω απλα θελω να πω οτι τα παιδακια αυτα στα 11 θα κατεβαινουνε εναν γκρεμο...η θα μπορουνε να κατεβουν αλλα ισως δεν θα θελουν....γιατι ειναι απλα φυσιολογικη εξελιξη...ακομα και αν οι γονεις δεν τα πιεσουνε καθολου....


για τα αλλα που λες συμφωνω 100%...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...δεν είναι φυσιολογικό και δεν έχει απολύτως καμία πρακτική χρησιμότητα το droping στην χιονοδρομία. Αυτό, αν λάβουμε υπόψην μας την έννοια του όρου "φυσιολογικής" από βιολογικής(εξελικτικής) σκοπιάς. Τα υπόλοιπα ζώα , εν πολλοίς , μόνο αν κινδυνέψουν θα το κάνουν όχι για fun. Τεσπά, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εμείς κάνουμε καουμποιλίκια είτε για να δείξουμε ανωτερότητα , είτε γιατί είναι απέναντι καμια γκόμενα και θέλουμε να μας βέπει ... :P ) (όπως πχ κάνουν τα δελφίνια που πηδάνε έξω από το νερό..... Φλέρτ - και κυριαρχία)

 

Στην χιονοδρομία επίσης την extreme, προσωπικά πλέον , δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί να γίνεται τόσο ντόρος για τις σχεδόν αυτοκτονικές τάσεις των χιονοδρόμων και ειδικότερα την έκφραση θαυμασμού στον παραλογισμό. (το έχω κάνει βέβαια νεότερος και γω..να λέω ...wow!!! ) - πολλές φορές από αυτά που βλέπω να κάνουν θεωρώ κιόλας παίζει έλλειμμα στοιχειώδους νοημοσύνης.

 

Ενας θειός μου κάποτε μου είχε πει - ψαγμένος άνθρωπος και αυτοδημιουργητος - "Δεν μπορώ να σας καταλάβω πως διασκεδάζεται πηγαίνοντας πάνω κάτω στιην ίδια πίστα, μια φορά δεν σας φτάνει;" - αν το σκεφτεί καναείς για λίγο είναι σοφό το ερώτημα... :P

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,632
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...