Jump to content
gioand

Ελληνικά Χιονοδρομικά Και Τεχνητή Χιόνωση.

Recommended Posts

 

Costs of Snow-Making

To cover several ski trails with manmade snow, you need a lot of water. According to SMI Snow Makers, it takes about 75,000 gallons (285,000 liters) of water to create a 6-inch blanket of snow covering a 200x200-foot area (61x61 meters). The system in a good-sized ski slope can convert 5,000 to 10,000 gallons (18,927 to 37,854 liters) of water to snow every minute!

Water is not a huge expense for ski resorts, however; and pumping this much water isn't incredibly bad for the environment. Most resorts pump water from one or more reservoirs located in low-lying areas. The run-off water from the slopes feeds back into these reservoirs, so the resort can actually use the same water over and over again. Moving this water around can have some negative effects on plant and animal life, though, so ski slopes must work hard to keep water levels fairly balanced.

 

το παραθέτω γιατί ξεχνάμε πόσο πολύ νερό χρειάζεται.

εκτιμήσεις ότι θα βοηθάμε τον ταμιευτήρα κουβαλώντας χιόνι με τα ρατράκ είναι εκτός πραγματικότητας

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα για παραγωγη τεχνητου χιονιου και χωρις αρνητικες θερμοκρασιες..φυσικα οχι με +15

 

Για να πω και εγώ τη σοφία μου χωρίς να είμαι φυσικός, κάτι που παγώνει σε θετικές θερμοκρασίες δεν είναι νερό. Ή τουλάχιστον σκέτο νερό. Το νεράκι το έφτιαξε ο θεός να παγώνει στους 0 βαθμούς και κάτω.

Σύμφωνα με τη βικιπαίδεια, αυτό το "νερό" που πετάνε τα κανονάκια, για να παγώνει εύκολα είναι εμπλουτισμένο με (πατενταρισμένες) πρωτείνες που προέρχονται από βακτήρια. Στη φύση αυτές οι πρωτείνες χρησιμοποιούνται από τα βακτήρια για να πληγώνουν (injure) τα φυτά.

Αυτό είναι που θα ψεκάζουν και όχι σκέτο νεράκι.

Κι αν είναι ακίνδυνο και βιοδιασπώμενο και λοιπά και λοιπά, εγώ το ακούω βερεσέ.

Θα το πιστέψω μόνο αν δω το διευθυντή του χιονοδρομικού να πίνει 1-2 ποτηράκια από αυτό που θα ψεκάζει στο βουνό. Σαν τον Μιμίκο με τα κοτόπουλα αν θυμώνται οι παλιοί.

 

Το εχω ξαναγράψει αλλά δεν αντέχω να μη το ξαναπώ. Όλη η παραπάνω κουβέντα δείχνει για μια ακόμη φορά την παράνοια και τη περιφρόνηση της κοινης λογικής, η οποία οδήγησε να πεταχτούν 30 εκατομύρια για να μειωθεί δραματικά το χιονοδρομικό πεδίο, και να φτιαχούν σε ένα χιονοδρομικό αναβατήρες που δεν εξυπηρετούν τη χιονοδρομία, αλλά τους πελάτες μιας καφετέριας.

 

Και δεν ξεχνώ και το άλλο απίστευτο σχέδιο που οι ίδιοι φωστήρες σχεδίασαν. Το ψηλότερο αιολικό πάρκο στην Ελλάδα στην Αρνόβρυση. Προφανώς για να δίνει ρεύμα στους τηλεκαμπίνες για τους οποίους φτιάχνεται η τεχνητή λίμνη.

Λίγα λόγια για αιολικά πάρκα σε μεγάλα υψόμετρα βουνά μπορείτε να διαβάσετε εδώ σε ένα άρθρο που δημοσιεύθηκε σχεδόν ταυτόχρονα με την απόφαση να φτιαχτεί το αιολικό πάρκο στον Παρνασσό.

Με δυο λόγια η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργεις από τέτοια πάρκα είναι αναξιόπιστη και πιο ακριβή. Και για να είναι ρεαλιστικές τέτοιες εφαρμογές θα πρέπει να αλλάξει-βελτιωθεί η τεχνολογία. (“The cost of electricity would have to go up significantly to make it profitable,” said Minster. “And wind technology would have to be cheaper with more reliable turbine blades.”)

Edited by pka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνήθως αυτός που προτείνει την Χ λύση, την υποστηρίζει!

Θα περίμενα λοιπόν να μας έφερνες έστω και 1 νούμερο που να τεκμιριώσει ένα επιχείρημα υπέρ της συγκεκριμένης πρότασης.

Ρε γιατί τα λέτε σε μένα λες και τα προτείνω εγώ? Απλά σας μεταφέρω τι είπαν αυτοί που το σχεδίασαν

 

Ελα Χριστέ και Παναγία. Τι κόλλημα έχετε με μένα ρε παιδιά να το κοιτάξετε

 

Άρα η εισήγησή σας είναι ο Πρόεδρος του Συλλόγου να πάρει σήμερα τηλέφωνο την Υπουργό και να πει ότι πάνε για άλλη μια πατάτα?

 

Για το αιολικό επειδή είναι η δουλειά μου το έχω μεταφέρει ήδη ότι πάνε για ακόμα μια πατάτα. Η πατάτα βέβαια δεν είναι τόσο μεγάλη αλλά η αίσθηση μας σαν γραφείο που κάνει ακριβώς τέτοιες μελέτες είναι για τόσο μικρό έργο τόσο ψηλά θα χάνεις αρκετές μέρες λειτουργίας από παγώματα. Ο λόγος είναι ότι είναι μικρό και δεν θα έχεις υποδομές και μηχανισμό για ξεπαγώματα των μηχανών λόγω πρόσβασης και επειδή τέτοιο πάρκο θα θέλει γατόνια "business" να το τρέχουν πολύ καλά και να το συντηρούν . Απλά θα αργήσει να αποσβέσει αλλά δεν νοιάζει κανέναν. Δικά τους λεφτά είναι?

 

Για ιδιωτική εταιρία σε αντίστοιχο έργο προσπαθείς να το κάνεις όσο πιο μεγάλο μπορείς για να βγαίνουν τα λεφτά της συντήρησης που το υψόμετρο την κάνει ακριβή. πχ αν ένα τέτοιο έργο έχει έσοδα 500.000 ευρώ το χρόνο και χάσεις τις 50 από παγώματα και έχεις και άλλες 50 παραπάνω κόστος να το συντηρείς αρχίζει και μοιάζει οικονομικά οριακό. Επειδή είναι δημόσιο είμαστε σίγουροι δεν θα το δουλέψουν καλά και ότι οικονομικά δύσκολο να αποσβέσει σύντομα.

 

Αυτό που λέει το άρθρο του pka ισχύει αλλά δεν είναι τόσο πρόβλημα εκεί μια χαρά αέρα έχει, το ανάγλυφο βοηθάει αρκετά αν ήταν στα 2400 θα ίσχυε σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τα 1800 είναι οριακά αλλά δεν είναι τόσο κακό σαν υψόμετρο και η τύρβη εκεί δεν είναι τόσο πολύ.Λίγο παραπάνω είναι πολύ μεγαλύτερο το πρόβλημα κάθε 100 μέτρα είναι μεγάλη αλλαγή. πχ στην Ελλάδα μέχρι 1600 είμαστε πολύ καλά και από εκεί και πάνω σιγά σιγά αρχίζουν τα προβλήματα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα απότομα βουνά να έρχεται ο αέρας με μεγάλη συμπίεση και να να ξεσπάει αλλά το σημείο στον Παρνασσό είναι σχετικά ομαλό (για αιολικο) και στον ΝΔ και στον ΒΑ που το πιάνουν.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή με δυο λόγια, ένας ειδικός στην υδρολογία μας λέει ότι η λίμνη είναι μάλλον φόλα και ένας ειδικός στην αιολική ενέργεια μας λέει ότι το αιολικό πάρκο είναι μάλλον φόλα.

ΟΚ όλα καλά.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το νεράκι το έφτιαξε ο θεός να παγώνει στους 0 βαθμούς και κάτω.

Σύμφωνα με τη βικιπαίδεια, αυτό το "νερό" που πετάνε τα κανονάκια, για να παγώνει εύκολα είναι εμπλουτισμένο με (πατενταρισμένες) πρωτείνες που προέρχονται από βακτήρια. Στη φύση αυτές οι πρωτείνες χρησιμοποιούνται από τα βακτήρια για να πληγώνουν (injure) τα φυτά.

Αυτό είναι που θα ψεκάζουν και όχι σκέτο νεράκι.

Κι αν είναι ακίνδυνο και βιοδιασπώμενο και λοιπά και λοιπά, εγώ το ακούω βερεσέ.

 

Με το συμπάθιο, αλλά όταν διαβάζω τέτοια πράγματα μου γυρνάει το μάτι ανάποδα. Το ότι κάτι είναι όπως μας έρχεται από την φύση δεν το κάνει ωφέλιμο για τον άνθρωπο, και το ότι έχουμε παρέμβει σε κάτι δεν το κάνει βλαβερό.

 

Για χιλιάδες χρόνια πεθαίναμε γιατί πίναμε... φυσικό νερό το οποίο όσο καλό ήταν για εμάς, άλλο τόσο ήταν και για τους παθογόνους οργανισμούς που ζούσαν σε αυτό. Το να δαιμονοποιούμε την επιστήμη και τις λύσεις που παρέχει για να βελτιώνει την ζωή μας (και την μακροημέρευση μας) είναι τουλάχιστον τραγικό.

 

Θα το πιστέψω μόνο αν δω το διευθυντή του χιονοδρομικού να πίνει 1-2 ποτηράκια από αυτό που θα ψεκάζει στο βουνό. Σαν τον Μιμίκο με τα κοτόπουλα αν θυμώνται οι παλιοί.

Και εγώ θα πιστέψω τον μανάβη ότι είναι καλά τα βιολογικά ζαρζαβατικά που πουλάει μόνο αν τον δω να τρώει 1-2 κουταλιές από την κοπριά που χρησιμοποίησε ως λίπασμα. Νταξ.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε γιατί τα λέτε σε μένα λες και τα προτείνω εγώ? Απλά σας μεταφέρω τι είπαν αυτοί που το σχεδίασαν

 

Ελα Χριστέ και Παναγία. Τι κόλλημα έχετε με μένα ρε παιδιά να το κοιτάξετε

.

Διότι ο τρόπος γραφής σου δεν είναι ως ένας courrier που μεταφέρει, αλλά ως κεντρικός εισηγητής.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν κοιτάμε να οργανώσουμε φθηνές εκδρομές σε χιονοδρομικά που σέβονται τον χιονοδρόμο πελάτη ,και όταν ο Παρνασσός δείξει ότι μας υπολογίζει να ασχοληθούμε μαζί του.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν κοιτάμε να οργανώσουμε φθηνές εκδρομές σε χιονοδρομικά που σέβονται τον χιονοδρόμο πελάτη ,και όταν ο Παρνασσός δείξει ότι μας υπολογίζει να ασχοληθούμε μαζί του.

Αυτό κάνουμε.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό κάνουμε.

Είσαι και μαρτυριάρης !!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

τωρα που θα αυξηθουν οι αποδοχες μας ολα θα γινουν

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Και επειδή είμαστε τόσο ξερόλες σαν λαός ρε vro ποιό κομμάτι από το "ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΙΦΤ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΜΠΙΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΡΑΦΕΙ ΡΗΤΑ ΑΜΕΑ" δεν καταλαβαίνεις να στο εξηγήσουμε?

 

Ή καμπίνες ή παλιό βάκχο και παλιό αυγό και παλιά 6 και παλιό συνδετικό ήταν το δίλλημα

 

Με όλη την καλή διάθεση, αυτό που το διάβασες πάλι; Λόγω υποστήριξης ΑΜΕΑ με κάποιο μικρό κόστος, υπήρξε ένας συντελεστής (σημαντικής) επιπρόσθετης χρηματοδότησης - δεν ήταν ή / ή.

 

Με την ευκαιρία όμως, όσοι σεληνιάζονται για τα 28 (όχι 30) εκατ ξέρουν πώς αξιοποιήθηκαν τα λεφτά; Ξέρουν πχ πόσο κοστίζουν οι δύο γραμμές ΜΤ που έλυσαν ζητήματα ασφάλειας τροφοδοσίας; Τα χωματουργικά; Η επέκταση του πάρκινγκ; Η ανακατασκευή του δρόμου που θα γίνει; Έχει κανείς προβληματιστεί με τη μείωση κόστους λειτουργίας που επιφέρει ο σχεδιασμός της 7 (όπως έγινε); Δεν μας αρέσει (ίσως) αλλά το ΧΚΠ (πρέπει να) είναι επιχείρηση.

 

Τέλος, ψάχνοντας τα sites μερικών πολύ γνωστών ΧΚ του εξωτερικού πρόσεξα ότι τονίζουν ιδιαίτερα το θέμα της εστίασης. Μερικά (πχ, Vail) υπόσχονται μοναδικές γαστρονομικές εμπειρίες. Ας μην ξεχνάμε τη ρήση του Βεσπασιανού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία Βασίλη, για μια ακόμα φορά ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη σου απάντηση και όλες τις προσπάθειές σου για την βελτίωση της χιονοδρομίας.

 

Να υποθέσω ότι σε ελεύθερη μετάφραση το κείμενό σου είναι ότι ΔΕΝ φτάνει να τεχνητοχιονίσεις Περικλη Αίολο? Κάνας άλλος να το στοιχειοθετήσει με νούμερα και επιχειρήματα?

ευχαριστώ, μερσί

 

φτανει η γούρνα για 2-3 κανονια, σαφεστατα θα βοηθουσαν στον περικλη (που σου υπενθυμιζω θα ξυλωθει και θα μπει νεο λιφτ καπως πιο προς τηλεμαχο -θεος χωρεστον- μερια).

Το οτι θα πληρωσουμε για τιτανικο το καραβακι για παλούκια-σελίνια δεν σε ενοχλεί?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

aab με ολο τον σεβασμο για τα αμεα, αν νομιζουμε οτι ετσι ειμαστε μαγκες γιατι πειραμε κατι τις παραπάνω, οπως και το να πουμε την γουρνα για πυροσβεση, λιμνη για τεχνητο...... φασκελωκουκούλοστα.....

ασε που βεσπασιανές δεν φτιαξανε και κραταμε τα ...κατουρα...απο τις γκουρμεδιές.....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν κοιτάμε να οργανώσουμε φθηνές εκδρομές σε χιονοδρομικά που σέβονται τον χιονοδρόμο πελάτη ,και όταν ο Παρνασσός δείξει ότι μας υπολογίζει να ασχοληθούμε μαζί του.

Mπα αντίθετα, σύμφωνα με το καταστατικό του Συλλόγου διαφημίζεις, παλεύεις και πιέζεις για την βελτίωση του Παρνασσού. Για σκι να πας όπου θες φυσικά δε λέω

 

Και στην παραπάνω πρόταση σου πιστεύω βρίσκεται όλη η παραξενία που μας δέρνει. Πίστεψέ με στον Παρνασσό (σύνολο ΕΤΑ-1750-Χιονοδρομικό) υπάρχουν 50 άνθρωποι που σε υπολογίζουν και έχουν παλέψει πολύ να χαρείς σκι και άλλοι 50 που και να σε υπολογίζουν δεν υπάρχει το σύστημα να δουλέψουν σωστά και ίσως και άλλοι 50 που είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι με όλη την έννοια της λέξης.

 

Φυσικά είμαι σίγουρος ότι σε όλα τα χιονοδρομικά συμβαίνει κάτι αντίστοιχο απλά δέχομαι ότι η αλήθεια είναι ότι στον Παρνασσό η λογική πορές φορές πάει περίπατο.

 

Επειδή όμως τα λεφτά υπάρχουν (ή πέφτουν από τον ουρανό) είναι χρέος μας σαν σύλλογος να παλέψουμε για να γίνει ότι καλύτερο με αυτά και να δουλέψει το χιονοδρομικό καλά. Σίγουρα είναι αντίθετο εντελώς με τον σύλλογο και όσους τον ίδρυσαν να κοιμόμαστε και να τους βλέπουμε να κάνουν βλακείες και να μην κάνουμε τίποτα

 

Έλεος που είμαι σαν εισηγητής ξεκολήστε πια, έλεος μάθετε να διαβάζετε, τα ξαναδιάβασα ΕΛΕΟΣ

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Από τον τρόπο γραφής σου δεν προσπαθείς να μάθεις. Η απάντηση είναι :

ΟΧΙ

 

ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙΣ.

 

Και οι απαντήσεις που μας μετέφερες από "ειδικούς" είναι για κλάματα.

Και γιατί γλυκέ μου δεν πας στα ΕΤΑΔ να το στοιχειοθετήσεις?

 

Κύριε Πρόεδρε του Συλλόγου εδώ έχουμε μάλλον σκάνδαλο και τα μέλη σου λένε ότι μπορούν να το αποδείξουν

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

aab με ολο τον σεβασμο για τα αμεα, αν νομιζουμε οτι ετσι ειμαστε μαγκες γιατι πειραμε κατι τις παραπάνω, οπως και το να πουμε την γουρνα για πυροσβεση, λιμνη για τεχνητο...... φασκελωκουκούλοστα.....

ασε που βεσπασιανές δεν φτιαξανε και κραταμε τα ...κατουρα...απο τις γκουρμεδιές.....

 

vro, το μέρος της απάντησης μου σχετικά με τη χρηματοδότηση για ΑΜΕΑ αφορούσε συγκεκριμένα το σχόλιο του ΜΙΚ και μόνο.

 

Το υπόλοιπο μέρος της απάντησής μου αμφισβητούσε:

1) το περιρέον κλίμα σκανδαλολογίας και την καθολική αμφισβήτηση του τι έγινε στο ΧΚΠ. Προφανώς πολλά μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Όχι όμως ότι όλα είναι για Χ. Πχ, το προσωπικό μου παράπονο είναι η μη συζευγμένη λειτουργία Βάκχου - Αφροδίτης. Εκεί ξέρω ότι φταίει το προσωπικό του ΧΚΠ και η διοίκηση της ΕΤΑΔ. Απλά, με δεδομένο το προσωπικό (και τις διαδικασίες επιλογής του) γιατί αγοράζεις τέτοια συστήματα;

2) την έχθρα και την περιφρόνηση που βγάζουν πολλοί για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος στο ΧΚΠ και τους επισκέπτες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

η άλλη λύση γεώτρησης σε τέτοιο υψόμετρο αποκλείεται?

 

Για να μπορέσεις να δώσεις απαντήσεις, πρέπει να γνωρίζεις τις ανάγκες που έχεις σε όγκο νερού σε σχέση με το μέγεθος του ταμιευτήρα. Στο πολύ περίπου, ο υποτιθέμενα προτεινόμενος ταμιευτήρας μπορεί να μην χωράει όταν είναι γεμάτος ούτε καν το πρώτο χιόνισμα του Περικλή στην αρχή της σεζόν, πριν τα πρώτα χιόνια για να φτιαχτεί η βάση. Όλα αυτά, χωρίς τα νούμερα, δεν μπορείς να τα πεις με ακρίβεια, αλλά στο περίπου μπορείς να κάνεις κάποιες εκτιμήσεις.

 

Αν πας σε ένα χωριό και δεις τι πηγές έχουν και τι στέρνες έχουν και πως ποτίζουν, θα βγάλεις πολύ περισσότερα συμπεράσματα.

 

Στο πίσω μέρος του μυαλού τους (εκτιμώ ότι) είναι να πιάσουν το νερό από την Αγόριανη που τρέχει άφθονο και να το ανεβάσουν για κάποια αρκετά χιλιόμετρα. Κάτι αντίστοιχο της γεώτρησης. Αλλά για να κάνεις γεώτρηση, πρέπει πρώτα να βρεις υπόγειο νερό σε κάποια κατακόρυφη θέση υπό του προτεινόμενου ταμιευτήρα. Είναι δυνατόν να έχεις "εξασφαλίσει" το έργο χωρίς να έχεις προτάσεις για το πως θα μαζέψεις το νερό;;;;;;; Και μιλάμε για πολύ νερό....... με ποιο αντίτιμο ενέργειας;;;;;;;


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και γιατί γλυκέ μου δεν πας στα ΕΤΑΔ να το στοιχειοθετήσεις?

 

Κύριε Πρόεδρε του Συλλόγου εδώ έχουμε μάλλον σκάνδαλο και τα μέλη σου λένε ότι μπορούν να το αποδείξουν

Τι πίνεις και δεν μας δίνεις......

 

1) Έχω κάποια σχέση με την ΕΤΑΔ που ξέρεις εσύ και δεν ξέρω εγώ;;;;;;

2) Έχει έρθει ποτέ η ΕΤΑΔ να ζητήσει την γνώμη μου για κάτι;;;;;;;

3) Έχει ανακοινώσει η ΕΤΑΔ για δημόσιο διάλογο το έργο;;;;;;;;;;

4) Έχει ζητήσει ο σύλλογος από εμένα κάτι τέτοιο;;;;;;;;;;;;;;

5) Έχω εγώ κάποιον τέτοιο ρόλο στα έργα ή στην ΕΤΑΔ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

6) Παίζει μήπως ο σύλλογος κάποιον τέτοιο ρόλο (από τα παραπάνω) και μου ζητάται να τον εκπροσωπήσω;;;;;;;;;;;;;

 

Εδώ όταν ήμουν στην ομάδα χιονοδρομίας, το προεδρείο το αγνοούσε.............

Αφού εσύ έχεις τόσες άκρες στην ΕΤΑΔ, γιατί δεν κανονίζεις το ραντεβού;;;;;;

 

Αλλά μήπως μία ερώτηση στο ΕΜΠ θα ήταν πιο καίρια;;;;;;

 

Ή μήπως χρειάζεται κάποια γνώμη ειδικού για να αποδείξεις ότι ένας ταμιευτήρας δεν γεμίζει από μόνος του....... Άραγε οι στέρνες που φτιάχνουν στους κήπους στα χωριά, γεμίζουν από την βροχή από μόνοι τους, ή έχουν και κάποια ρυάκια από πηγές, ή και κάποια μεγάλη επιφάνεια από την οποία συλλέγεται το νερό;;;;;;;;;;;; Αυτό πρέπει να αποδειχθεί;;;;;;;


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εδώ όταν ήμουν στην ομάδα χιονοδρομίας, το προεδρείο το αγνοούσε.............

Αφού εσύ έχεις τόσες άκρες στην ΕΤΑΔ, γιατί δεν κανονίζεις το ραντεβού;;;;;;

Από όσο ξέρω το προεδρείο περιμένουμε να κανονίσει επόμενο ραντεβού στα ΕΤΑΔ. Και περιμένουμε και περιμένουμε

 

Αλέξη απλά αναφέρω ότι σπάμε τα πληκτρολόγια και γράφουμε χιλιάδες λέξεις που δεν χρησiμεύουν σε κάτι αντί να αναλάβουμε δράση. Προσωπικά έχω κάνει 2 ραντεβού στα ΕΤΑΔ και έχω παραδώσει κείμενα. Δεν πίνω κάτι εκτός από Panadol

 

Aντί να γράφετε εδώ κάντε κάτι. Βοηθήστε. Γράψτε τεκμηριωμένο κείμενο και ελάτε στις ΟΕ του Συλλόγου

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιο χρήσιμο είναι να βρεθεί κάποιο ντοκουμέντο περισσότερο για το συγκεκριμένο έργο, θα δω τι μπορώ να κάνω αύριο (δίνω λίγες πιθανότητες, αλλά worth the shot).

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

1) το περιρέον κλίμα σκανδαλολογίας και την καθολική αμφισβήτηση του τι έγινε στο ΧΚΠ. Προφανώς πολλά μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Όχι όμως ότι όλα είναι για Χ. Πχ, το προσωπικό μου παράπονο είναι η μη συζευγμένη λειτουργία Βάκχου - Αφροδίτης. Εκεί ξέρω ότι φταίει το προσωπικό του ΧΚΠ και η διοίκηση της ΕΤΑΔ. Απλά, με δεδομένο το προσωπικό (και τις διαδικασίες επιλογής του) γιατί αγοράζεις τέτοια συστήματα;

.

 

Φυσικά και εκφράζω ΚΑΘΟΛΙΚΗ αμφισβήτηση.

 

Είναι όμορφο και διπλωματικό να τα λέμε και έτσι και αλλιώς. Βρε παιδί μου κάτι έγινε, αλλά έγιναν και λάθη, τι να γίνει λάθη γίνονται, κλπ, κλπ. Θα σου βρω ατελείωτες δικαιολογίες και θα σε πείσω στο τέλος. Τόσα χρόνια κάναμε να δούμε έργα και γκρινιάζεις........

 

Η καθολική αμφισβήτηση έχει να κάνει με λανθασμένη αφετηρία, λανθασμένες προδιαγραφές, λανθασμένη στόχευση, λανθασμένη εφαρμογή. Μέσα σε όλα αυτά, δεν μπορεί, σε κάποιο υποτμήμα του συνόλου, θα βρεις 2 αρνήσεις που θα φέρουν την κατάφαση.

 

Όταν όμως 40 χρόνια μετά τον αρχικό σχεδιασμό δείχνεις ότι δεν έμαθες τίποτα από τα 40 χρόνια εμπειρίας, δεν χρησιμοποιείς προς όφελος του αποτελέσματος καμία νεότερη τεχνολογία και διατηρείς τον ίδιο σχεδιασμό, ναι "είσαι" παντελώς αποτυχημένος.

 

Όσο για την μη συζευγμένη λειτουργία του νέου συστήματος Βάκχου-Αφροδίτης, τι διαφορετικό περίμενες; Όταν το νέο σύστημα έχει προδιαγραφές για αέρα υποδεέστερες του παλαιού, όταν στην κορυφή του Βάκχου υπάρχουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες από το υπόλοιπο χιονοδρομικό και όταν εντός της ημέρας μπορεί να πιάσει ένα αεράκι που να σου κλείσει ολόκληρο το λιφτ από πάνω μέχρι κάτω;;;;; Εσύ θα έπαιρνες την ευθύνη να σου κλείσει όλο το λιφτ στις 12.30 ή κάποια στιγμή εντός της ημέρας;;; Και όταν θέλεις να το λειτουργήσεις μονοκόματο, με ποια αναλογία βαγονιών/καρεκλών;;;; Όταν την συγκεκριμένη αναλογία θα πρέπει να την χρησιμοποιήσεις όλη την ημέρα και δεν θα μπορείς να την αλλάξεις εντός της ημέρας, ούτε να αλλάξεις την συζευγμένη λειτουργία αν δεν σταματήσεις το λιφτ, να μαζέψεις στο πάρκιγκ όλα όσα έβγαλες και να βάλεις την νέα αναλογία για να το ξαναθέσεις σε λειτουργία;;; Και δηλαδή τι θέλεις έναν τέτοιο ενδιάμεσο σταθμό σύζευξης που κόστισε όσο ένα αποσυμπολεκόμενο;;;;

 

Ακριβώς με την ίδια λογική θα δεις και έναν ταμιευτήρα στην κορυφή που θα απορούμε γιατί δεν γεμίζει και θα μας φταίει ο κακός μας ο καιρός.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το συμπάθιο, αλλά όταν διαβάζω τέτοια πράγματα μου γυρνάει το μάτι ανάποδα. Το ότι κάτι είναι όπως μας έρχεται από την φύση δεν το κάνει ωφέλιμο για τον άνθρωπο, και το ότι έχουμε παρέμβει σε κάτι δεν το κάνει βλαβερό.

 

Για χιλιάδες χρόνια πεθαίναμε γιατί πίναμε... φυσικό νερό το οποίο όσο καλό ήταν για εμάς, άλλο τόσο ήταν και για τους παθογόνους οργανισμούς που ζούσαν σε αυτό. Το να δαιμονοποιούμε την επιστήμη και τις λύσεις που παρέχει για να βελτιώνει την ζωή μας (και την μακροημέρευση μας) είναι τουλάχιστον τραγικό.

 

Λυπάμαι που έκανα το μάτι σου να γυρίσει ανάποδα και να κινδυνεύσει.

Εγω το μόνο που θέλησα να επισημάνω είναι ότι αντίθετα με τα φούμαρα που μας πουλάνε οι υποστηρικτές της τεχνητής χιονωσης, τα κανονάκια δεν θα ρίχνουν σκέτο νεράκι, αλλά ένα χαρμάνι με πρωτεΐνες οι οποίες παράγονται από βακτήρια και οι οποίες στη φύση παράγονται από αυτά τα βακτήρια για να πληγώνουν (injure) τα φυτά. Αυτά σύμφωνα με τη βικιπαίδεια.

Δεν θα διαφωνήσω βέβαια (αφού με διαβεβαιώνεις) ότι αυτές οι πρωτεΐνες είναι ασφαλείς για τον άνθρωπο. Μπορεί βρε αδερφέ να βοηθάνε και τους μποντιμπιλντεράδες να κανουν μαζα.

Εγώ αυτό που θα ξαναπώ είναι απλώς ότι τα κανονάκια δεν θα πετάνε σκέτο νερό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Φαινεται πως ναι! Οπως ο Αχιλλεας ετσι και η νεα Στυγα θα ειναι ετοιμη για τη νεα σεζον.
    • Θα είναι έτοιμο το έργο για την σεζόν 24-25; 
    • Την προηγούμενη φορά που ένας GOAT (Greatest Of All Time) - σε extreme  άθλημα (F1 συγκεκριμένα) - επέστρεψε μετά από σύντομη αποχώρησή του, τελικά την έπαθε στο άθλημα που έκανε ως χόμπυ. Μιλάω για τον αγαπημένο σε όλους μας Michael Schumacher. Ας ελπίσουμε ότι επιστρέφοντας στο ΠΠ σκι, ο Hirscher, δεν θα έχει μετά κανένα ατύχημα με αυτοκίνητο... (γιατί ο συγκεκριμένος κάνει και πολύ μοτοκρός)
    • Marcel Hirscher to represent the Netherlands in 'new project' after announcing surprise comeback Marcel Hirscher has announced he is coming out of retirement to race under the Dutch flag and is targeting a return next season. The alpine skiing legend walked away from the sport in 2019 having competed as an Austrian throughout his career but has now opted to switch nationalities, having been born to a Dutch mother. Hirscher is a two-time Olympic champion and eight-time World Cup winner. Austrian two-time Olympic champion Marcel Hirscher is planning a sensational comeback to alpine skiing. The 35-year-old is one of the sport’s most decorated champions, having claimed a record eight straight World Cup titles, 67 World Cup victories, five world titles and three Olympic medals before hanging his skis up in 2019. He has, however, been unable to shake the competitive itch and is plotting a racing return for the upcoming 2024/25 season. In another twist, he will do it under the flag of the Netherlands, having been born to an Austrian father and a Dutch mother. “I have an excellent relationship with the OSV [Austrian Ski Federation] and am grateful to them for everything we have achieved,” said Hirscher. “This new project is best realised as a Dutch person.” The Austrian Ski Federation expressed its “regret” that Hirscher had opted to switch nationalities but supported his decision. “We have of course tried to offer Marcel the best possible and individual conditions in the event of a return to alpine racing," a statement read. “Of course, we very much regret his decision to switch to the Dutch Ski Association, but in the end we supported it. Marcel's achievements for the sport and the Austrian federation have been enormous.” eurosport.com    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Bernard Berrian
      Bernard Berrian
      (29 years old)
    2. lena
      lena
      (43 years old)
    3. nick adam
      nick adam
      (29 years old)
    4. tech info box
      tech info box
      (29 years old)
    5. Tim Turn
      Tim Turn
      (29 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,319
    • Total Posts
      460,834
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,674
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    awajonn11
    Joined
×
×
  • Create New...