Jump to content
Sign in to follow this  
makdan

Κριτικές Για Armada Tst 15/16

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,σκεφτομαι να τα χτυπήσω μιας κ τα βρηκα σε καλή προσφορά (350€) τα έχει δοκιμάσει κάποιος ειδικα σε παγωμένο,να μας πει την άποψη του?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το φόρεσα το συγκεκριμένο πρόπερυσι τέλος σαιζόν σε ski test της armada στη Βασιλίτσα. Πολύ καλή συμπεριφορά και μέσα στην πίστα και εκτός πίστας. Βέβαια 2 κατεβασιές είχα κάνει αλλά μου έχει αφήσει καλή ανάμνηση. Αν είναι να το χρησιμοποιείς για all mountain πιστευω πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Επειδή έχω το norwalk ( σαν το Tst αλλά πιο φαρδύ και μεγαλύτερη ακτίνα ) μπορώ να σου πω:

Αν το έχεις αποκλειστικά για εκτός πίστας και για εντός σε μπαχαλόχιονα κτλ είναι φοβερό πέδιλο. Στον πάγο δεν θα σε αποζημιώσει φυσικά απλά θα τα βγάλεις πέρα. Θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε βαθιά πούδρα γιατί επιπλέει και θα κάνεις σκι σαν να έκανες κανονικα στην πίστα ξέχνα δηλαδή το βαρος λιιιγο πισω ( κατι που το εχουμε αναλυσει εδω μεσα ) κτλ. Λόγω της ουράς του σε παρέχει σταθερότητα σε μεγάλη ταχύτητα και σε groomed terain αν και ξαναλεω οτι δεν το ευχαριστιεσαι απλα κανεις σκι θα το καρβαρεις σιγουρα αλλα δεν ειναι σλαλομ αυτο θελω να πω. Επειδή έχει 4 διαστάσεις πρόσεξε το ύψος που θα διαλέξεις εγω διαλεξα 18 πόντους πιο πάνω από το σλαλομ μου. Αν σου αρέσει να πηγαίνεις στα δέντρα το tst μαλλον έίναι καλύτερο από το norwalk. Επίσης είναι camber από κάτω με ότι συνεπάγεται. Γνώμη μου καλύτερο το camber από το rocker για τα δικά μας πεδία. Επίσης σε bumps και μπαχαλόχιονο είναι τέλειο και εκεί που οι άλλοι θα κουράζονται στα χωράφια εσύ θα λες παμε μια ακόμα :) Ελπίζω να βοήθησα γραφω απο κινητο και ειναι λιγο ανακατωμενα. Για 2ο πέδιλο θα το αγόραζα αν ειχα ενα με μεση μεχρι 74 76. Βασικά πριν πάρω το norwalk εψαχνα για το tst. 350 χωρίς τις δέστρες? μτχ ή καινούριο το βρήκες? Και κάτι ακόμα... λένε ότι έχει τεχνολογία για λιγότερες γρατζουνιές ισχύει το έχω τσεκάρει εκεί που περίμενα να έχει σακατεφτεί από κάτω το γυρίζω και έμεινα έκπληκτος.

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα κάνεις σκι σαν να έκανες κανονικα στην πίστα ...

τέκνον μου λολ :D

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά για allmountain το θέλω...και το έχω βρει καινούργιο σε γνωστό γερμανικό site σε ύψος 183 κ ειμαι 180..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

...καμιά άλλη ιδέα βρε παιδιά.... :innocent: επίσης ψάχνω κ δέστρα μέχρι 250€ max......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι επίπεδο έχεις στο σκι που κάνεις? Αν πάρεις το TST, το ύψος είναι καλό. Δέστρα εξαρτάται, θέλεις να το χρησιμοποιείς και για ορειβατικό ή δε σε ενδιαφέρει καθόλου? Αν θα είναι το μοναδικό σου πέδιλο, καλό θα ήταν να πας σε κάτι πιο στενό.


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

το επιπεδό μου είναι Advanced Intermediate-Expert, τωρα για τη δέστρα προσανατολίζομαι σε ορειβατική μιας και στα μελλοντικά μου σχέδια εινα το ορειβατικό, εχω βρει μερικές πιστευω σε καλές τιμές π.χ

1)marker baron epf13 στα 198€

2)marker duke epf16 στα 250€

3)tyrolia adrenalin 16 στα 260€

αν εχει κάποιος καμια καλύτερη προταση μεχρι 250€ σε συνδυασμό με τα TST καλοδεχούμενη :thumbup:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε makdan,

 

αυτό που γράφει ο KyriakosChar (πολύ φαρδύ αν είναι

το μοναδικό σου πέδιλο) είναι σημαντικό.

 

Πέραν αυτού, κατά την προσωπική μου γνώμη, ένα

all-mountain πέδιλο δεν πρέπει να έχει μέση 100-φεύγα

(ανεξάρτητα του αν είναι 1ο ή 2ο πέδιλο).

Από 80-90 είναι το ιδανικό.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

 

Βασικά για allmountain το θέλω...και το έχω βρει καινούργιο σε γνωστό γερμανικό site σε ύψος 183 κ ειμαι 180..


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 1

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω και δέυτερο ζευγάρι οπότε αναλογα με τις συνθήκες του βουνου θα χρησιμοποιώ και το ανάλογο πέδιλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού θέλεις να σκινάρεις που και που ( αυτό φαντάζομαι ) δες και τις tour από marker είναι και πιο ελαφριές ( din 12 )


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

πεδιλαρες ειναι τα τστ αλλα απο τη στιγμη που θα βαλεις ορειβατικη δεστρα και θες τετοιο πεδιλο δωσε κατι παραπανω και παρε το kufo...αλλη κλαση και παρομια τεχνολογια


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γειά σε όλους,συγνώμη που σας ζαλίζω καλοκαιριάτικα αλλά ειναι η πρώτη φορά που παίρνω σκι μέσω ιντερνετ....

επανέρχομαι στο θέμα της άγοράς των tst μιας κ το γνωστό Γερμανικό site τα έβγαλε σε καλη προσφορά για λίγες μέρες, αυτο που με προβληματίζει, επειδη θα τα πάρω μαζί με την δέστρα https://www.sport-bittl.com/en/marker-baron-epf-13::68170_1_271.html ειναι να μου τα τρυπήσουν εκεί (δωρεάν) ή να τα πάρω χωρια κ να τρυπήσω εδώ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να είμαι Ο ειδικός, θα σου έλεγα να τις βάλουν αυτοί. Σίγουρα έχουν τεχνογνωσία πάνω στο αντικείμενο.

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλύτερα να σου τα τρυπήσουν εκεί αν δεν έχεις προτιμήσεις για πιο πίσω ή πιο μπροστά. υπάρχουν εργοστασιακά σημάδια πάνω στο πέδιλο και οι τύποι πρέπει να έχουν περάσει πολλές δέστρες δεν τους λες άσχετους :)

 

τελικά τις baron πηρες ε? καλοτάξιδα :D

 

 

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...κ γω προς τα κεί προσανατολίζομαι......τωρα στην επιλογή που έχει για το τρύπημα Free of charge mounting optional

Your set-configuration offers the following mounting options!
Please note that we cannot adjust the bindings tou your personal settings (the DIN-Range), such as body-weight, skiing level or personal preferences.
For more details check.
Do you want us to mount your set?:

Please choose mounting point:

(see fig. 2)
Sole length in mm:340mm
The sole length is the measured length of your ski boot´s sole in mm (see fig. 1)Attention: please do NOT provide your regular boot size!

mounting-help-1.jpg

Figure/Image 1:
How to measure the sole length

71420406M_Armada_TST_Montageinfo.jpg

Figure/Image 2:
How to choose the right mounting point

με έχει μπερδέψει λιγο,αν μπορει να βοηθήσει καποιος :question:

Edited by makdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

στη μεση τρυπησετο...μη παιζεις μ αυτα...τουριστες χιονοδρομοι ειμαστε...ουτε rails εχει εδω να κανουμε για να τη βαλεις τερμα μπροστα ουτε βαθεια πουδρα για να τη βαλεις τερμα πισω....αν εχεις εδω ανθρωπο που εχει καπαρι για μαρκερ δεστρα δεν ειναι τιποτα να στο τρυπησουν κ εδω...αν και στο ξαναλεω δεν αξιζει ορειβατικη δεστρα στα tst....προτιμησε το kufo...θα με θυμηθεις


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

στη μεση τρυπησετο...μη παιζεις μ αυτα...τουριστες χιονοδρομοι ειμαστε...ουτε rails εχει εδω να κανουμε για να τη βαλεις τερμα μπροστα ουτε βαθεια πουδρα για να τη βαλεις τερμα πισω....αν εχεις εδω ανθρωπο που εχει καπαρι για μαρκερ δεστρα δεν ειναι τιποτα να στο τρυπησουν κ εδω...αν και στο ξαναλεω δεν αξιζει ορειβατικη δεστρα στα tst....προτιμησε το kufo...θα με θυμηθεις

δηλαδη στις 5 επιλογες που εχει διαλεγω την standar=Hersteller empfehlung?τωρα για τα kufo θα το σκεφτώ δεν είναι άσχημα...

Edited by makdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν τα ξερω τα γερμανικα φιλαρακι....στο 0 τρυπατα... ;)

αν ντε και καλα θες τα τστ παρτα με κανονικη δεστρα...

Edited by miscelano

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανενας άλλος που να έχει μπει σε αυτή τη διαδικασια;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο Μανώλης (Kaps) είχε παραγγείλει από το εξωτερικό τα s3 του και του ήρθαν μια χαρά μαζί με τις δεστρες


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ποιό site?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανενας άλλος που να έχει μπει σε αυτή τη διαδικασια;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το έχω κάνει....μου ζητήθηκε το μέγεθος της μπότες και μου τα έστειλαν άψογα

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχω κάνει....μου ζητήθηκε το μέγεθος της μπότες και μου τα έστειλαν άψογα

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο γερμανικό site που αγόρασα εγώ είχε επιλογή στην φόρμα της παραγγελίας να γράψεις το μήκος της μπότας

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός από το μήκος τις μπότας ,στις άλλες 5 επιλογές που έχει επιλέγεις την standar =Hersteller Empfehlung αν θες να τα τρυπήσεις στη μεση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by makdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...