Jump to content
Χρήστος Λάππας

Όταν Νιώθεις Ντροπή Και Θλίψη...

Recommended Posts

Τα απομεινάρια του θρυλικού "Rally Acropolis" στον Καλλίδρομο (ΦΩΤΟ)
Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 17 Μαΐου 2016 14:00cd2ca6a5d2169d6714560ffc12d5ba25_L.jpg?r

«Ύστερα από πολύ καιρό λόγω κρίσης καταφέραμε να ανεβούμε με την οικογένειά μου στο εκπληκτικής ομορφιάς χώρο της λίμνης Καλλιδρόμου για να περάσουμε τη μέρα μας και να δούνε τα παιδιά μου το μεγαλείο της φύσης.

Ύστερα από την πρώτη ψυχρολουσία από το ρημαγμένο στέκι του Μπράλου, κατευθυνθήκαμε για να αποζημιωθούμε κάπως προς τη λίμνη. Δυστυχώς όμως εκεί τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα...οργή, θυμός, λύπη, θλίψη...

DSCF1377.JPG

Εκεί λοιπόν συνειδητοποίησα ότι είμαστε ότι ακριβώς μας αξίζει,...ένα μάτσο σκουπίδια. ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ σε όλους μας. Δεν ήξερα τι να απαντήσω και πως να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα στις ερωτήσεις των τριών παιδιών μου.Σας παρακαλώ κοινοποιήστε στους υπεύθυνους. Με θλίψη και αγωνία...»

Παν. Πολύμερος.

(φωτογραφίες)

 

 

DSCF1343.JPG

DSCF1344.JPG

DSCF1345.JPG

DSCF1346.JPG

DSCF1347.JPG

DSCF1348.JPG

DSCF1349.JPG

DSCF1350.JPG

DSCF1351.JPG

DSCF1352.JPG

DSCF1353.JPG

DSCF1354.JPG

DSCF1355.JPG

DSCF1356.JPG

DSCF1357.JPG

DSCF1359.JPG

DSCF1360.JPG

DSCF1361.JPG

DSCF1362.JPG

DSCF1363.JPG

DSCF1364.JPG

DSCF1365.JPG

DSCF1366.JPG

DSCF1367.JPG

DSCF1368.JPG

DSCF1369.JPG

DSCF1370.JPG

DSCF1371.JPG

DSCF1372.JPG

DSCF1373.JPG

DSCF1374.JPG

DSCF1375.JPG

DSCF1376.JPG

DSCF1377.JPG

DSCF1386.JPG

 

 

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καθε πληρωμα πληρωνει μια συμμετοχη για τον καθε αγωνα που λαμβανει μερος.

Συμμετοχη διολου ευκαταφρονητη μπορω να πω.

Μεσα σε αυτη τη συμμετοχη θα επρεπε να ειναι και το συνεργειο καθαρισμου των χωρων μετα τον καθε αγωνα.

Εχω παρεβρεθει σε αγωνα f1 στο Μονακο και μετα την ληξη καθε ημερας τα συνεργεια σαρωνουν τα παντα.

Σε ενας δυστυχως δεν....

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεργείο τραμπουκισμου χρειαζόμαστε με το επιφωνημα "Παρ'το - φα'το" για καθε σκουπίδι, σε καθε σκουπίδι που το άφησε.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η έλλειψη συνεργείων καθαρισμού είναι το μικρότερο κομμάτι του προβλήματος. Το συγκλονιστικά μεγαλύτερο, κατά την γνώμη μου, είναι η νοοτροπία του "πετάω κάτω ό,τι θέλω, όπου μου καπνίσει και πουλάω τσαμπουκά σε όποιον μου κάνει παρατήρηση".

 

Αυτό διορθώνεται πολύ, ΠΟΛΥ δυσκολότερα.

  • Like 7

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φταινε οι οργανωτες που θα επρεπε να εχουν μεριμνησει για 2-3 τυπικους καδους.

Φταινε και οι θεατες που αφου δεν βρηκαν καδους,επρεπε να τα παρουν ως τον κοντινοτερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντίστοιχες φωτογραφίες απο την ειδική στις Καρούτες το 1992, είχα στείλει στον συγχωρεμένο τον Άρη Σταθάκη για την εκπομπή ''από τη θέση του οδηγού''.
​Τόσα χρόνια μετά δεν άλλαξε τίποτα :(

  • Like 1

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΖΩΑ ειμαστε σαν λαος και δυστυχως μαλλον ΖΩΑ θα παραμεινουμε....... :veryangry: :veryangry: :veryangry: :veryangry: :veryangry:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το αν ήμαστε "ζώα", ή "ο καλύτερος λαός του κόσμου", θα ήθελα να σκεφτούμε πως θα αντιδρούσαν οι περισσότεροι από αυτούς που πέταξαν τα σκουπίδια στην περίπτωση που τους κάναμε παρατήρηση.

 

Θα υπήρχε άραγε το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που βλέπουμε στις φωτογραφίες αν ο αγώνας είχε γίνει π.χ. στην Γερμανία χωρίς πρόβλεψη για να μαζευτούν μετά σκουπίδια απ' τις αρχές;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
στην γερμανολανδη , φιλε χρηστο, το θεμα/προβλημα των σκουπιδιων το αναλαμβανει παντα και υποχρεωτικα ο διοργανωτης ! χωρις υπαρξη πλανου για την καθαριοτητα δεν παιρνεις απλα αδεια .

με τετοιες φωτογραφικες αποδειξεις οπως πιο πανω θα περνουσε πολυς καιρος για να ξαναγελασει ο οποιοσδηποτε διοργανωτης.

αλλα οπως και να´χει, τετοιο μπαχαλο δεν εχω δει πουθενα αλλου στην ευρωπη. οχι μονο στην γερμανια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ακομα και στην ελλαδα που ζούμε σημερα, μου φαινεται υπερβολικό να μην είχε ρυθμιστεί το θέμα της καθαριότητας και να είχε δοθεί έτσι άδεια χύμα. όχι ότι δε γίνεται με μίζες κλπ αλλά εδώ είναι εξόφθαλμο οπότε λογικά δεν θα το έκαναν... θέλω να ελπίζω ότι απλά υπήρχε καθυστέρηση στην όποια διαδικασία και θα γίνει καθαρισμός από τον διοργανωτή ή όποιον φέρει την ευθύνη.

 

από την άλλη όντως το θέμα της παιδείας είναι σημαντικότερο. δυστυχώς τα πράγματα χειροτερεύουν και ακόμα χειρότερα είναι ότι είναι απείρως ποιο γρήγορη η χειροτέρευση από την βελτίωση. ο μόνος τρόπος κατά την γνώμη μου για να τηρούνται ακόμα και τα στοιχειώδη και τα αυτονόητα, είναι να υπάρχουν νόμοι και κανόνες και κυρίως να τηρούνται χωρίς εξαιρέσεις και φυσικά με αυστηρές ποινές στους παραβάτες όποιοι και να είναι αυτοί. Μόνο έτσι το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που πρέπει και σιγά σιγά ίσως καταλάβει και ο άλλος την λογική. Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες που γνωρίζω έτσι γίνεται και μάλιστα μιλάμε για λαούς που έχουν άλλη αντίληψη για τα πράγματα, παρόλα αυτά οι κανόνες υπάρχουν, είναι αυστηροί και τηρούνται...

Θυμηθείτε για παράδειγμα το θέμα κινητό και οδήγηση. Πριν μερικά χρόνια είχαν μπει κάτι πρόστιμα φωτιά και υπήρχε αστυνόμευση και έγινε χαμός και αρκετοί συμμορφώθηκαν. Μέχρι που μερικοί έφτασαν στο σημείο να ρωτάνε ποιο είδος handsfree επιτρέπεται :) Πλέον που έχει χαλαρώσει αυτό οι περισσότεροι μιλάνε και οδηγούν με το ένα χέρι. Παρατηρήστε και τους φορτηγατζήδες. δεν έχω δει ούτε ένα να μη μιλάει ενώ οδηγεί (είναι επαγγελματίας οδηγός, δεν έχει ανάγκη...).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταξ, δεν ειναι και το Ραλλυ Ακροπολις, αλλα στη γειτονια μου, σε μια πλατεια κοντα ερχεται δυο φορες τη βδομαδα μια εκκλησια απο τα προαστια και κανει συσιτιο αστεγων (και για να μην εξαπατωμαστε, αστεγοι στο κεντρο του Χιουστον απο αναγκη ειναι ενα 30%, οι υπολοιποι ειναι σε... αλλο πλανητη, με ναρκωτικα η χωρις...).

 

Διαμαρτυρηθηκαν οι γειτονες οτι μετα το συσιτιο, φευγουν οι καλοκυραδες να πανε πισω στα πολυτελη προαστεια και μενει ενα σωρο σκουπιδι μεχρι να ερθει το συνεργειο του Δημου (μια φορα τη βδομαδα η καθε δυο βδομαδες και σε αλλες μερες).

 

Στο διαστημα ενος μηνος, η εκκλησια εβαλε σαν ορο για τη σιτιση να μαζευουν οι αστεγοι τα σκουπιδια τους σε μεγαλες σκουπιδοσακουλες βαρεως τυπου, ο Δημος εγκατεστησε μεγαλους καδους απορριματων στις τεσερεις γωνιες της πλατειας (που χωρανε τις μεγαλες μαυρες σκουπιδοσκουλες βαρεως τυπου...) και η αστυνομια της πολης (ο σεριφης δηλαδη) κανει αισθητη την παρουσια του μεχρι να τους γινει συνηθεια να μαζευουν τα σκουπιδια τους!

 

Οι αστεγοι! Των οποιων το 60% δεν ξερει αν βλεπει τον σεριφη η τον Αη Γιωργη πανω στ'αλογο κομπλε με τον δρακο!

Edited by MakisM
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως οι Γιαπωνέζοι στο τελευταίο Μουντιάλ. όταν έφευγαν από την κερκίδα που βρίσκονταν, μάζευαν όλα τα σκουπίδια που είχαν κάνει και παρέδιδαν την κερκίδα "σφουγγαρισμένη".

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως οι Γιαπωνέζοι στο τελευταίο Μουντιάλ. όταν έφευγαν από την κερκίδα που βρίσκονταν, μάζευαν όλα τα σκουπίδια που είχαν κάνει και παρέδιδαν την κερκίδα "σφουγγαρισμένη".

Ψυχαναγκαστικοί :D


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε θελετε να μιλήσω για την καθαριότητα στην Ιαπωνία. Απλώς δε θέλετε.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα ακούσει μια ιστορία, από ένα πράκτορα από ενα ταξιδιωτικό, ότι ιαπωνικό πρακτορείο στο Παρίσι είχαν καθαρίσει πρώτα την πλατεία του πύργου του Άιφελ πριν έρθουν πελάτες τους από την Ιαπωνία. Το θεωρούσαν βρώμικο

Share this post


Link to post
Share on other sites

η Ιαπωνια εχει μια πολυ διαφορετικη κουλτουρα οχι μονο σε σχεση με την Ελλαδα κ τα Βαλκανια αλλα ακομα κ σε συγκριση με καποιες πιο υγιής κοινωνιες οπως πχ στην Δανια, Νορβηγια και φυσικά Γερμανίες κ τα πέριξ

σε ενα ντοκυμανταιρ θυμάμαι για έναν που έκανε τον γύρο του κόσμου, οταν ο τύπος ηταν στην Ιαπωνία του κλέψανε το μηχανάκι...(το είχε αγοράσει εκεί αν θυμάμαι καλά)

Καποιες μέρες μετά τον πήρε τηλέφωνο ο πατέρας του κλέφτη (ενας πιτσιρικάς ήτανε) και τον παρακάλεσε να συγχωρέσει τον γιό του που έκλεψε και όλη την οικογένεια γιατί είχε τέτοιο γιο. Φυσικά του έφεραν το μηχανάκι πίσω και του κάνανε το τραπέζι στο σπίτι τους...

 

Η έννοια της τιμής και του στιγματισμού αν κάποιος κάνει κάτι άσχημο στην Ιαωπνία έχει διαφορετικές διαστάσεις απο ότι στον υπολοιπο κόσμο

Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει με την Γιαπ. μαφία κλπ....

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...