Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

Παρακαλούνται οι κύριες και κύριοι επισκέπτες να μην ταΐζουν τους σκιέρ .

Είναι ήμεροι και δε δαγκώνουν ,αλλά μη τους ταράζετε , τρομάζουν εύκολα .

 

Εκ της διευθύνσεως

  • Like 14

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλουμε να είμαστε (σαν πολίτες εννοώ και όχι σαν μέλη του snowclub αφου τετοιο δεν είμαι και δε μπορώ να μιλώ για τον σύλλογο) οικολόγοι? Δηλαδή λιγότερο αλάτι που φωνάζει κατά καιρούς ο vro, προστασία του δρυμού κλπ

Ή θέλουμε οικοδομικές άδειες εξπρές με ό,τι αυτό συνάγει για το εκεί οικοσύστημα?

Τι πάει να πεί?


Δυστυχως ομως η αυξηση του απλου επισκεπτη ειναι κατι αναποφεκτο που οπως ειπες ομως θα φερει και εσοδα παραπανω.

(το bold δικό μου)

Το βουνό δεν είναι ιδιοκτησία και προς αποκλειστική χρήση κανενός (μέχρι να ιδιωτικοποιηθεί βεβαίως βεβαίως).

Ευτυχία είναι που ανεβαίνουν στα βουνά μας άσχετοι με το σκι γιατί εξαιτίας τους έχουμε ακόμα χιονοδρομικά.

Είναι ευτυχία γιατί έρχονται σ'επαφή με τη φύση περισσότεροι άνθρωποι με ότι αυτό σημαίνει για σωματική και ψυχική υγεία.

Προσωπικά αν δεν ξέδινα με βουνό και θάλασσα θα μου τα έτρωγαν οι ψυχολόγοι με τα όσα γίνονται γύρω μας.

Το σκι είναι απλά μία δραστηριότητα που επέλεξα για να περνάω την ώρα μου στο βουνό.

Γιατί οι επισκέπτες να μένουν μόνο στη Φτερόλακα και ποιος από εδώ έχει το νομικό ή το ηθικό δικαίωμα να τους αποκλείσει από βάση Κελλαρίων ή κορυφή Βάκχου?

Φωνάζουμε όλοι, και πολύ καλά κάνουμε, ότι θέλουμε χιονοδρομικά εφάμιλα του εξωτερικού.

Από τη μικρή μου εμπειρία στο εξωτερικό (οι περισσότεροι είστε πιο χιονοβλαμμένοι από εμένα γαμώτη μου) δίνεται τεράστιο βάρος σε σχέση με την Ελλάδα σε πάρκα για παιδιά, σε σαλέ ή καφετέριες μέσα στα χιονοδρομικά και όχι μόνο στην είσοδο, σε off season δραστηριότητες (ποδηλασία, ορειβασία, κα).

Το σκι είναι μία μόνο συνιστώσα της συνάρτησης που λέγεται τουριστική βιομηχανία στο βουνό. Εξακολουθεί να είναι η βασική ατραξιόν αλλά με διαρκώς μειούμενη βαρύτητα.

Στα δικά μου μάτια η τάση είναι η μετατροπή των ski resorts σε mountain resorts από τους ίδιους τους χιονοδρόμους για να μη χάσουν αυτό που έχουν αλλά συγχρόνως και ο μοναδικός τρόπος για να το αναπτύξουν.

 

Το χκπ ειναι το τελειο χιονοδρομικο για οσους δεν πανε

 

Έχω σταματήσει να πηγαίνω στο ΧΚΠ γιατί το προσωπικό και ο τρόπος λειτουργίας μου έδιναν την εντύπωση ότι δε με εκτιμούν σαν πελάτη τους. Αντίθετα από τους απέναντι οι οποίοι μου δείχνουν ακριβώς το αντίθετο και με έχουν κάνει να μη κλαίω τα έξοδα που κάνω.

Ο Χελμός δεν είναι τέλειος και ο Παρνασσός δεν είναι για τα μπάζα αλλά η ζυγαριά μου κλίνει σαφώς προς το ΧΚΚ.Οι τιμές και τα κουπόνια είναι Bonus.

 

Τέλος, το καλύτερο για μένα θα είναι να γεμίσει ο Παρνασσός για να πάω και κανένα ΣΚ Καλάβρυτα.

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλούνται οι κύριες και κύριοι επισκέπτες να μην ταΐζουν τους σκιέρ .

Είναι ήμεροι και δε δαγκώνουν ,αλλά μη τους ταράζετε , τρομάζουν εύκολα .

 

Εκ της διευθύνσεως

 

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε να ανοίξει το Καρπενήσι ....

αν θέλουν 25 τη μέρα Παρνασσό , πάει 2 ήμερο ένα ζευγάρι με διανυκτέρευση-σκι και γυρνάει με ρέστα στο Καρπενήσι !!!!

  • Like 1

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλα το σημαντικο ειναι οτι εγω με 30 μυρια εστεινα 10 χιονοπαρκα απειρως καλυτερα απο τον παρνασσο... ασε που εστεινα και χιονοδρομικο.... μην προσπαθουμε να εκλογικευσουμε την ...βλακεια...

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ef33a94720211694becbe7376912494a.jpg

 

Καλωςορισες χιονοπαρκο

Στο καλο 30 μυρια

Θεος χωρεστο το χιονοδρομικο...

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να γυρίσω και λίγο για τα σημερινά. Ως τώρα καλούτσικη μέρα αν έχεις υπομονή και τσαγανό ο βακχος είναι άδειος όλη μερα. Ωραίο χιόνι (μη ξεχνάμε πρώτο τσουλημα της σεζόν) μόνο που πας κυριολεκτικά στα τύφλα! Δεν βλέπεις πάνω από 5 6 μέτρα λόγω ομίχλης και ο αέρας δυσκολεύει τη κατάσταση, ο Ερμής κλειστός σχεδόν από την αρχή της λειτουργίας, ο Ηρακλής έκλεισε κατά τις 11. Γενικά έχει αέρα σε όλες τις πίστες και στις μικρές (15 4 12 - κελαρια, Αίολος και δίνανειρα) και στις τελευταίες το πετροσκι είναι το σύνηθες!

 

Ο κόσμος μαζεύεται στις μικρές οπότε κάποιος κάνει άνετα στο βακχο και είναι εντάξει.

 

Το Χιονοδρομικο στο πλατό μετά τις 12 γέμισε όπως ήταν αναμενόμενο με τους σνοουμπορντιστες που δεν φοράνε λουράκι φυσικά (εγω φοράω ) και τις οικογένειες με τα έλκηθρα που μπαίνουν σφήνα όπου να ναι.

 

Μου θύμισε λίγο μπανσκο η όλη φάση με το κύριο έσοδο του Χιονοδρομικου από ότι φαίνεται είναι τα καφέ που είναι γεμάτα.

 

 

Edit : δεν ξερω αν το σκέφτηκαν, αλλά αν βάζαν δεύτερη πόρτα στο σαλέ θα γλύτωναν τόσα πολλά λεφτά από τη θέρμανση - συνέχεια τη ξεχνάνε ανοιχτή (κάθομαι στο σαλέ κ πρέπει να βρω κάτι να γκρινιάζω

??)

Edited by GeorgePS
  • Like 2

ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερχόμενος από την 7 πώς παίρνεις καρέκλα για τη κορυφή της 6 χωρίς να βγάλεις πέδιλα?

Βγαίνοντας από την καμπίνα που σε κατεβάζει στη Φτερόλακκα, ποιός σκέφτηκε ότι θα πρέπει να βγάλεις πέδιλα, να ανέβεις 1,5 όροφο με τα πόδια (μην ακόυσω για ασανσερ), να περπατήσεις και να κατέβεις (αν έχει επαρκές χιόνι) για να πας στο πιατάκι?

 

1) Φοράς τα πέδιλα, κατεβαίνεις το δρομάκι (ακόμα και τώρα με λίγο χιόνι γίνεται) και παίρνεις την καρέκλα.

2) Όπως και παλιότερα: Κουπί, και φτάνεις. Είναι και 30 μέτρα λιγώτερο.

 

Μήπως μια πιο θετική προσέγγιση σε κάποια πράγματα, θα έδινε στο σύλλογο μεγαλύτερη μόχλευση για αυτά που θέλει να πετύχει;

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το κουπί για κάτι εκατομύρια που σπαταλήθηκαν, κάπως βαρύ μου κάθεται αλλά ΟΚ, έτσι κι αλλιώς σε λίγο δεν θα έχω λεφτά να πάω για σκι, οπότε τουλάχιστον τα πήρε ο εργολάβος και κάτι ψιλά οι εργαζόμενοί του.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMHO, το πρόβλημα με την ανακαίνιση του ΧΚΠ δεν είναι στην εργολαβία - λίγο καλύτερα, λίγο χειρότερα δεν κάνει μεγάλη διαφορά (σε ευρώπουλα). Στην πραγματικότητα, το θέμα είναι με τις υπεργολαβίες. Εκεί χαθήκαν κάποια μύρια και η αξιοπιστία της χώρας με μια ακόμη μεγάλη επιχείρηση του εξωτερικού.

 

ΥΓ Σύμφωνα με όσα άκουσα από τους χειριστές, ΑΝ έχει επαρκή χιόνωση οι καρέκλες του Ερμή θα λειτουργούν aller-retour. Δεν ξέρω πως, ότι μου είπαν μεταφέρω. Την Κυριακή (καιρού θέλοντος) θα μάθουμε.

Edited by aab
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Γιατί οι επισκέπτες να μένουν μόνο στη Φτερόλακα και ποιος από εδώ έχει το νομικό ή το ηθικό δικαίωμα να τους αποκλείσει από βάση Κελλαρίων ή κορυφή Βάκχου?

Πως θα σου φαινόταν αν στη κορυφή της Στύγας ή στη κορυφή της διπλής άγκυρας να υπάρχαν κυρίες με γόβες να κόβουν βόλτες και παιδάκια να κάνουν τσουλήθρα.Δεν το έχω συναντήσει στη κορυφή χιονοδρομικού αλλού εκτος από το ΧΚΠ.

 

Στα Κελλάρια στη βάση μπορούν να μένουν οι επισκέπτες αρκεί να μην διασταυρώνονται με τους σκιέρ όπως γινόταν την Δευτέρα στη βάση του Βάκχου.(λόγω ατυχημάτων)

 

Δεν πρέπει να εμπλέκετε η υπόθεση καφετέρια με χιονοδρομικό τουλάχιστον στις πίστες, εκτός και αν η γόνδολες μπήκαν στη κορυφή του Βάκχου για να πηγαίνουν οι πιστοί στον Προφήτη Ηλία.

Edited by kosaitis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε ΑΑΒ περίεργο.... και εγώ μίλησα με τον χειριστή και άλλα μου είπε... αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.... μάλλον δεν θα το έχεις δει από κοντά... έτσι νόμιζα και εγώ πριν το δω.... μηχανικός δεν είμαι αλλά λύση χωρίς ξήλωμα δεν υπάρχει.... μακάρι......


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

...... εκτός και αν η γόνδολες μπήκαν στη κορυφή του Βάκχου για να πηγαίνουν οι πιστοί στον Προφήτη Ηλία.

Μεγάλη η χάρη του..... 21 χρόνια ανεβαίνω Παρνασσό πρώτη φορά μπήκα μέσα .... δύο μανουάλια γεμάτα κεριά αναμένα..... μάλλον έχεις δίκιο!!!!!

  • Like 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλα το σημαντικο ειναι οτι εγω με 30 μυρια εστεινα 10 χιονοπαρκα απειρως καλυτερα απο τον παρνασσο... ασε που εστεινα και χιονοδρομικο.... μην προσπαθουμε να εκλογικευσουμε την ...βλακεια...

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ αν γινόμουν υπουργός οικονομικών, θα έλυνα το πρόβλημα της φοροδιαφυγής. Μπορώ να σου πω και το τι θα έκανα αν γινόμουν πρωθυπουργός. Μόνο μη με φωνάζεις Αλέξη ή Αντώνη μετά.

 

Έξω από το χορό, όχι απλώς πολλά τραγούδια λέγονται - ολόκληρη συναυλία στήνεται.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν μπεις στο χορό και είσαι και μπροστά, μαθαίνεις πως δουλεύει και πόσο κοστίζει το σύστημα...


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντωμεταξύ μόλις έμαθα νέες γελοιότητες της διοίκησης του χιονοδρομικού (Ξυπόλυτος ή κάπως έτσι).

 

Ο γερανός που ανέβηκε για τον Οδυσσέα, στο κατέβασμα μάζεψε και το σπιτάκι μιας σχολής (Snowflake). Χαριστικά τους άφησε ένα παγκάκι να μην είναι όρθιοι.

 

Παράλληλα διεμήνυσε αυτοπροσώπως και σε άλλες σχολές να μαζέψουν τα πράγματά τους από το container γιατί θα είναι το επόμενο που θα απομακρυνθεί.

 

Το αποτέλεσμα είναι οι σχολές να θαφτούν κάπου στο υπόγειο του 1750(!) και οι δάσκαλοι που θα περιμένουν στο πλατώ, μία εκ των οποίων η σύζυγος μου, να είναι εντελώς εκτεθειμένοι στις καιρικές συνθήκες.

 

Τι να πει κανείς...

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

  • Like 3

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πεις. Καλά δεν ντρέπονται? Παραιτηθείται επιτελους. Μόνο το βιογραφικό του διευθυντη του ΧΚΠ να δείτε θα έπρεπε οι προιστάμενοί του να είχαν παραιτηθεί

 

Αab κάνεις λάθος. Το λιφτ κάποια ιδιοφυία μέσα στα ΕΤΑΔ το σχεδίασε ώστε να μη γυρνας με καρέκλα από Φτερόλακκα. Μόνο πας με καρέκλα. Αν δεις δεν έχει καν προβλεψη εκει για δυο εισόδους στην κορφη της 6.

 

Μου είχε απαντήσει οτι το 1950 είναι πιο χαμηλά από την κορφή της 6 και άρα...

 

Θα μου πεις τα δέκα πράγματα που του είπα και θα βαρέσεις το κεφάλι σου και εσυ στον τοίχο που άνθρωποι που δεν έχουν κάνει ποτέ σκι έλαβαν τις αποφάσεις για το σκι μας ΠΑΡΑ τις αντιθετες εισηγήσεις της doppel

 

Σε μια διαφορετική νοτα ειναι εγκλημα που το 7 δεν έχει καρέκλες, έκανα 20 καταβάσεις και μου έλλειψε απιστευτα πολυ η ομορφια του δασους. Είμαστε τυχεροι που το ζήσαμε. Το ίδιο και για το συνδετικο. Στα πιο ομορφα σημεια της Ελλάδας μας κλείσαν σε κλουβια να τα βλέπουμε μέσα απο το τζάμι

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο γερανός που ανέβηκε για τον Οδυσσέα, στο κατέβασμα μάζεψε και το σπιτάκι μιας σχολής (Snowflake). Χαριστικά τους άφησε ένα παγκάκι να μην είναι όρθιοι.

 

 

 

 

τωρα δικαιολογουνται ολα...ειλικρινα δεν ηξερα καθολου τι ηθελε να κανει ο γερανος εκει, να εκει στη μεση που εγω κατεβαινω και οχι μονο προσπαθω να μη σκοτωσω και μη με σκοτωσει κανεις, αλλα εχουμε και εναν γερανο αν περιφερεται...απορουσα σημερα με το οτι εβλεπα...

 

 

οσο για τα σπιτακια ηταν γελοια η εικονα απο το παγκακι (αν λεμε για αυτα απεναντι απο το λιφτ για το παρκινγκ) εμοιαζε κυριολεκτικα σαν να τα ειχε παρει ο αερας η απλα καποιος τα πεταξε εκει... η σκεψη μου ηταν " καλα τι αδειες να πρεπει να δινει το χκπ για να ναι αυτοι ετσι και πως να τραβηξουν κοσμο ετσι..."

 

 

 

και κατι που δεν μιλησα πριν, η σημανση στο παρνασο ειναι αγνωστη λεξη? ή σημανση σημαινει 10 -15 πυλωνακια σε μια πιστα 2 χλμ που εσυ εβλεπες μονο 5-6 μετρα? ηταν οντως επικινδυνο ειδικα για καποιον που δεν θυμαται/ξερει τη πιστα... εμεις μαζευομασταν με σκιερς να τη κατεβουμε ολοι μαζι για να ξερουμε που αρχιζει και που τελειωνει...ολα αυτα σε ενα χκ που εδωσα 25 ευρω για να μπω...

 

 

 

κριμα και παλι κριμα

 

τερμα η γκρινια

  • Like 3

ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ αν γινόμουν υπουργός οικονομικών, θα έλυνα το πρόβλημα της φοροδιαφυγής. Μπορώ να σου πω και το τι θα έκανα αν γινόμουν πρωθυπουργός. Μόνο μη με φωνάζεις Αλέξη ή Αντώνη μετά.

 

Έξω από το χορό, όχι απλώς πολλά τραγούδια λέγονται - ολόκληρη συναυλία στήνεται.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειμαι ανικανος;

Οτι εσυ εχεις παραιτηθει και προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα, προφανως για να μην παθεις καταθλιψη, δεν σημαινει οτι ολοι μαζι τα καναμε...

Εγω δεν ειπα οτι θα χτισω χιονοδρομικο με ενα νευμα και μια λεξη.

Οι αποψεις μου ειναι γραπτες και εχω....πληρωσει για αυτες. Ο χαβαλες ειναι χαβαλες και η λογικη λογικη. Μην τα μπερδευουμε...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την αλλη με 30 μυρια και χαβαλε μονο νακανα...

Καλυτερα θα τον εκανα....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλες καμπίνες δεν υπάρχουν

οπότε ο συνδυασμός καμπίνας και καρέκλας θα είναι

με την αναλογία που έχουμε δει μέχρι τώρα

 

Επίσης δεν υπάρχουν λεφτά για να αγοραστούν

οι κυλιόμενοι τάπιτες στην αρχη της 6 και στον Ερμή

οι δικαιολογίες οτι δεν έχει χιόνι είναι μόνο για την κορυφή της 6

 

Απολαύστε όσο μπορείτε το χιόνι

κάντε σκι όσο μπορείτε, εντός και εκτός

χαμογελάτε στους ανθρώπους του χιονοδρομικού

παροτρύνετε τους επισκέπτες να

ασχοληθούν με τη χιονοδρομία

  • Like 7

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Φωνάζει το φορουμ για αύξηση του χιονοδρομικού πεδίου στα κελλάρια. Αλλά με τί κόσμο?

Υπάρχουν χιονοδρόμοι για να γεμίσουν τα λιφτ?

ΟΧΙ

Υπάρχουν χιονοδρόμοι για να γεμίσουν τις πίστες?

ΟΧΙ

Υπάρχουν χιονοδρόμοι για να πληρώσουν έξτρα πιστέρ, έξτρα λιφτιέρηδες, έξτρα συντήρηση, έξτρα αγορά λιφτ?

ΟΧΙ

Δεν ανεβαίνω ΧΚΠ γιατί έχω τα δικά μου κολλήματα αλλά δε βγήκε ένας να πεί ένα μπράβο για το ότι έγινε μείωση το ΣΚ και πλέον ΧΚΠ και ΧΚΚ έχουν την ίδια τιμή. Είδαμε μόνο την αύξηση στις καθημερινές.

Ωραίο το post σου αλλά θα διαφωνήσω ριζικά σε αυτό το σημείο. Παράλληλα εγώ πρώτος είπα εύγε για τον καινούργιο τιμοκατάλογο είναι εξαιρετικός και ΑΝ δουλεέυι καθημερινές όλο το βουνό είναι καταπληκτικός.

 

Υπάρχουν χιονοδρόμοι να γεμίσουν τα πάντα και να πληρώσουν τα πάντα. Τόσα χρόνια γράφω ότι για κάθε έναν που ανεβαίνει ξέρω 10 που μπορούν να ανέβουν και δεν ανεβαίνουν γιατί ο Παρνασσός ή θα είναι κλειστός ή θα έχει ουρές.

 

Η άποψή μου είναι ότι έχουμε απλά πειστεί ότι δεν υπάρχουν χιονοδρόμοι. Υπάρχουν και για τα Σαββατοκύριακα και για τις καθημερινές περίπου οι δεκαπλάσιοι από αυτούς που πάνε. Παράλληλα μη ξεχνάμε την εν δυνάμει τεράστια δεξαμενή χιονοδρόμων που δεν έγιναν ποτε και με πχ λευκές εβδομάδες και πχ αντί να κάνει έλκηθρο ένα παιδάκι τη πρωτοχρονιά να κάνει σκι.

 

Τέλος μην ξεχνάς τους ξένους που με τα νέα λιφτ αν θες τους κερδίζεις με 10χλμ μακρυά τους Δελφούς και όποιος ήταν Παρνασσό τη Πρωτοχρονιά με τους εκατοντάδες κινέζους να κάνουν σκι ή βόλτα μπορεί να το επιβεβαιώσει.

 

Διαφωνώ ριζικά μαζί σου η Αθήνα έχει δεκάδες χιλιάδες σκιερ και το 6.000 ρεκόρ ρου Παρνασσού ένα Σάββατο μπορεί άνετα να γίνει 15.000 και φυσικά τις καθημερινές το ρεκόρ 1.000 μπορεί να γίνει άνετα 3.000.

 

Την μέρα με τους 6.000 στον Παρνασσό ήξερα 10 που δεν ανέβηκαν για κάθε έναν που ανέβηκε. Τις καθημερινές αν κάθε Αθηναίος χιονοδρόμος πάρει έστω μια μέρα άδεια τη σεζόν φτάσαμε άνετα τους 1.000 τις καλές μέρες.

 

Χιονοδρόμοι υπάρχουν, το χιονοδρομικό τους έχει διώξει.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

kosaitis

Δεν είπα να γεμίσουν οι πίστες με επισκέπτες αλλά το χιονοδρομικό σε μέρη με πρόβλεψη για αυτούς.

Είπα ακόμα πως σωστό είναι να γρινιάζουμε (κι εγώ μαζί σας) για διαχωρισμό χιονοδρόμων και μη.

Αργά ή γρήγορα κι εγώ μπορεί να πάρω κανενα σβάρνα αν δε προσέξω.

Αν ρωτήσεις όμως το χιονοδρομικό θα σου απαντήσει πως το σύνολο των επισκεπτών βρίσκεται κάτω από τα μπάνερ που γράφουν SLOW και είναι υποχρέωση δική μας να τους προσέχουμε.

Αν κάποιοι από εμάς πάνε μαλιοκούβαρα σ'αυτα τα σημεία για να προλάβουν θέση στο καρεκλάκι είναι εν δυνάμει δολοφόνοι.

Το ότι η μακακία είναι στο dna του Έλληνα είναι γνωστό, δε μπορούμε να το αλλάξουμε.

Τώρα αν στη κορυφή της Στύγας υπήρχαν γόβες και σαλέ δε θα με χάλαγε καθόλου.

Κάθε φορά που έχει καλό καιρό περνάω τουλάγχιστον μισή ώρα καθιστός στο χιόνι πίνοντας ένα σπαστό. Αν το έπινα σε σαλέ ή σε λυόμενη καντίνα ακόμα καλύτερα.

 

MIK

Το πιθανότερο είναι να έχεις εσύ δίκιο κι εγώ άδικο. Απλά καταθέτω την άποψή μου.

Όσον αφορά κινέζους κλπ συμφωνούμε απόλυτα. Δε γίνεται να στήσεις τουρισμό από το μηδέν (γιατί στο μηδέν είμαστε, τα ΧΚ μας είναι για ιδιόχρηση) χωρίς σύγχρονες υποδομές. Τα παλιά λιφτ έπρεπε να ξηλωθούν και να αντικατασταθούν με νέα. Βέβαια μη ξεχνάμε ότι για να έρθει ο τουρίστας χρειάζονται κι άλλα πράγματα. Σταθερά ανοιχτα χιονοδρομικά παντός καιρού, πτήσεις, σύνδεση αεροδρομίου - χιονοδρομικού, μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες για να προσελκύσουν γκρουπ, εστιατόρια, διαφήμιση. Από τα παραπάνω είχαμε μόνο τη μάσα. Με όποιο τρόπο έγινε το πιο δύσκολο, ο εκσυγχρονισμός της υποδομής του ΧΚ. Καταλύματα υπάρχουν (όχι μεγάλες μονάδες αλλά να 'ναι καλά το booking και το tripadvisor). Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα πράγματα σαφώς βελτιώνονται.

Με την εμπειρία που έχουν οι περισσότεροι εδώ από τα ΧΚ του εξωτερικού είναι δεδομένο ότι στη παραπάνω λίστα θα προσθέτονται κι άλλα (τεχνητό, νυχτερινό κλπ). Πήγα Χριστούγεννα στο Μπόροβετς κι έμεινα στο Ρίλα. Πλέον δε ξαναπάω έξω αν δε μπορώ να έχω ski in ski out. Δε γίνονται όμως όλα σε μία πενταετία από μία χρεοκοπημένη χώρα. Θέλει χρόνο.

 

ΥΓ τα προηγούμενα ποστ τα έγραψα γιατί πολλές φορές (όχι πάντα) μου δίνεται η εντύπωση πως δεν κρίνουμε αλλά κατακρίνουμε. Και έχει διαφορά.

 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κατασταση ΚΑΙ φετος ειναι για γελια....... Γεια σου Βουλγαριαααααα κ (ισως) Καλαβρυτοοοοοοοο

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

MIK

Το πιθανότερο είναι να έχεις εσύ δίκιο κι εγώ άδικο. Απλά καταθέτω την άποψή μου.

Όσον αφορά κινέζους κλπ συμφωνούμε απόλυτα.

Σταθερά ανοιχτα χιονοδρομικά παντός καιρού, πτήσεις, σύνδεση αεροδρομίου - χιονοδρομικού, μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες για να προσελκύσουν γκρουπ, εστιατόρια, διαφήμιση. Από τα παραπάνω είχαμε μόνο τη μάσα.

 

ΥΓ τα προηγούμενα ποστ τα έγραψα γιατί πολλές φορές (όχι πάντα) μου δίνεται η εντύπωση πως δεν κρίνουμε αλλά κατακρίνουμε. Και έχει διαφορά.

 

O Παρνασσός το μόνο που θέλει είναι διευθυντή, να δουλεύει σαν χιονοδρομικό και όχι σαν καφετέρια, διαφήμηση και μια μικρή διόρθωση στα λιφτ και ίσως και ένα 0,5% από τον τζίρο της περιοχής να πηγαίνει στο χιονοδρομικό για να γίνει ένα φανταστικό χιονοδρομικό με 5.000 επισκέπτες κάθε σκ και 1.000 καθημερινές που ο κόσμος θα λιώνει στο σκι.

 

Δεν θα γίνει Bansko και δεν θα γίνει Άλπεις (εβδομάδα). Είναι ήδη ένα φανταστικό χιονοδρομικό να απολαύσεις σκι τετραήμερο τριήμερο αυθημερών εφόσον έχεις τσεκάρει τον καιρό. Ο ξένος τη μέρα με τον Νοτιά θα πάει Δελφούς ή Ακρόπολη και καθάρισε.

 

Αν θέλει να γίνει χιονοδρομικό εβδομάδας, τεχνητό, χιονοπαγίδες, τα τρια λιφτ στις Όμορφες Λάκκες και επέκταση στις 3 έτοιμες πλαγιές κάτω (οι οποίες παρεπιπτώντος θα κάναμε σκι ΠΡΙΝ τα Χριστούγεννα πιάνουν χιόνι περίπου όπως το Πήλιο)

 

Ίσως ήταν οι πρώτες μέρες που έκανα με τα νέα λιφτ (σχεδόν) όλο το βουνό και πιστέψτε με είναι πια φανταστικό χιονοδρομικό ΑΝ δουλεύει όλο. Γρήγορα λιφτ και να μην κατέβεις την ίδια πίστα δυο φορές σε μια μέρα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...