Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

Αυτό που έφτασε στα αυτιά μας από ανθρώπους που εργάζονται στο βουνό, είναι πως η διεύθυνση έχει ξεκαθαρίσει ότι βλέπει τους πελάτες χιονοδρόμους ως... "ταξικούς εχθρούς":

 

"Δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με πλουσιόπαιδα που θέλουν να κάνουν σκι".

 

Αν αυτό όντως ειπώθηκε από την διεύθυνση του χιονοδρομικού, έχουμε μια παγκόσμια πρωτοτυπία στην οποία αυτός που τέθηκε επικεφαλής μιας σημαντικής πλουτοπαραγωγικής πηγής της χώρας και είναι επιφορτισμένος με την καλύτερη αξιοποίηση της, δεν αντιμετωπίζει τους πελάτες ως κάτι που πρέπει πάσει θυσία να πολλαπλασιάσει, αλλά ως ταξικούς εχθρούς, ένα ενοχλητικό εμπόδιο που πρέπει με κάποιο τρόπο να αποφύγει, αντί να προσπαθεί να ικανοποιήσει.

 

Αν ισχύει, είναι πραγματικά κρίμα, γιατί αυτό το βουνό και οι γύρω περιοχές μπορούν να τα πάνε συγκλονιστικά καλύτερα.

 

 

Όχι η διεύθυνση, η διοίκηση (Τερζάκης). Και η λέξη δεν ήταν πλουσιόπαιδα, ήταν κάτι με το σημείο που ακουμπάμε την καρέκλα. Δεν ακούτε, γράφτηκαν και παραπάνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επική μέρα η σημερινή!

Με το ΧΚ σχεδόν όλο ανοικτό..και 13,5€ κάρτα.. value for money!

Ευχαριστούμε Τερζάκη - Κουντουρα

 

Το ΧΚ Παρνασσού ανεκαθεν είχε πρόβλημα μετά από κακοκαιρία.

Ούτε τις καλές μέρες επί Δρίβα .

Και το κυριότερο παραπληροφορούσε και τα έδινε όλα ανοικτα την προηγούμενη μέρα, όπως χθες.

 

Οπότε δεν φταίει ο Τερζάκης.. αυτή είναι η πολιτική τους

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Όχι η διεύθυνση, η διοίκηση (Τερζάκης). Και η λέξη δεν ήταν πλουσιόπαιδα, ήταν κάτι με το σημείο που ακουμπάμε την καρέκλα. Δεν ακούτε, γράφτηκαν και παραπάνω.

 

Δεν κατάλαβες. Εγώ μετέφερα αυτό που μου είπαν χτες στο βουνό, λέξη προς λέξη.

 

Ξέρω ότι το έχεις γράψει και εσύ.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επική μέρα η σημερινή!

Με το ΧΚ σχεδόν όλο ανοικτό..και 13,5€ κάρτα.. value for money!

Ευχαριστούμε Τερζάκη - Κουντουρα

 

Το ΧΚ Παρνασσού ανεκαθεν είχε πρόβλημα μετά από κακοκαιρία.

Ούτε τις καλές μέρες επί Δρίβα .

Και το κυριότερο παραπληροφορούσε και τα έδινε όλα ανοικτα την προηγούμενη μέρα, όπως χθες.

 

Οπότε δεν φταίει ο Τερζάκης.. αυτή είναι η πολιτική τους

 

καλα πάντα κάποιος άλλος φταίει, προφανώς ο βοριάς

 

εφόσον ο Τερζακης δεν ευθυνεται ας καταθέσει το μισθό του

στον ανεμο βοριά που του πάγωσε τα λιφτ

 

κι εγω έπειτα θα τα βάλω με τον άνεμο βοριά

 

καφενείο το ΧΚΠ αλλά μας κάνει και γελάμε ώρες ώρες

  • Like 1

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρις να ειμαι και ειδημων (και χωρις να θελω να γινω) εγω απεξω απεξω βλεπω τις τελευταιες 15 μερες που όλοι περιμένουν να ανοίξει η σεζον, πολύ ασχημες ημέρες κακοκαιριας (που πάντα υπήρχε πρόβλημα απο οσο θυμάμαι ακομα και τις επομενες). Ακομη δεν εχει ηρεμήσει η κατασταση, ακομη δεν εχει ευχαριστηθει κανενας σκι.

 

Θα πρότεινα (ρισκάροντας να παρεξηγηθώ) λίγη υπομονη να λειτουργησουν ολα, να κανουμε τις βόλτες μας, να ξε...θολώσουμε (για να μην χρησιμοποιήσω αλλη λέξη), να πέσει λίγο η σταθμη και η πίεση και να δούμε συνολικά στο τέλος της σεζον πως πήγε και όχι πριν καν αρχίσει.

 

Με συγχωρειτε, δεν υπάρχει πρόθεση για τσακωμό, και ξαναλέω οτι δεν ειμαι ο γνώστης (υστερα απο χρόνια αποχη).

 

Απλά εγω που ειμαι outsider βλέπω πως ασχολουμαστε (οταν τερματίζεις την ενασχόληση πάντα συμβαινει) με το δάσος και χανουμε το δέντρο.

 

Το νοημα για μένα ειναι να χαιρεσαι με αυτό που κάνεις, να σου χαρίζει γέλιο και ευχαρίστηση και ξεγνοιασια απο την καθημερινότητα.

 

 

Μπορει να εχω λάθος, αλλα εγω θα περιμένω την Κυριακή να ανέβω και δεν θα ξαναδιαβασω το συγκεκριμένο νήμα (όπως και των Καλαβρύτων) γιατι δεν με ενδιαφέρει ουτε ο τερζακης, ούτε ο Λεωνίδας (δεν τους ηξερα, ουτε χρειάζεται να τους μάθω).

 

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να μην δυναμιτίσω την κατασταση με αυτη την δημοσιευση. (αν χρειαστει καποιος συντονιστης ας διαγραψει το μηνυμα μου)

  • Like 2

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι περισσότεροι που γράφουμε την γνώμη μας δεν είμαστε ειδικοί ούτε επαγγελματίες του χώρου.

Απλά όταν ρισκάρουμε να έχουμε κάποιο ατύχημα, παίρνουμε άδεια από την δουλεία μας, ξοδεύουμε χρήματα που πιθανότατα δεν μας περισσεύουν είναι λογικό να απαιτούμε από τους "επαγγελματίες" μια ενημέρωση.

Αντί αυτού έχουμε παραπληροφόρηση . Πήραμε ρίσκα βλακωδώς θεωρώ με την υπόθεση ότι είναι επαγγελματίες και οτι αυτά που γράφουν στο site ισχύουν.

Edited by Lalakis81
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρις να ειμαι και ειδημων (και χωρις να θελω να γινω) εγω απεξω απεξω βλεπω τις τελευταιες 15 μερες που όλοι περιμένουν να ανοίξει η σεζον, πολύ ασχημες ημέρες κακοκαιριας (που πάντα υπήρχε πρόβλημα απο οσο θυμάμαι ακομα και τις επομενες). Ακομη δεν εχει ηρεμήσει η κατασταση, ακομη δεν εχει ευχαριστηθει κανενας σκι.

 

Θα πρότεινα (ρισκάροντας να παρεξηγηθώ) λίγη υπομονη να λειτουργησουν ολα, να κανουμε τις βόλτες μας, να ξε...θολώσουμε (για να μην χρησιμοποιήσω αλλη λέξη), να πέσει λίγο η σταθμη και η πίεση και να δούμε συνολικά στο τέλος της σεζον πως πήγε και όχι πριν καν αρχίσει.

 

Με συγχωρειτε, δεν υπάρχει πρόθεση για τσακωμό, και ξαναλέω οτι δεν ειμαι ο γνώστης (υστερα απο χρόνια αποχη).

 

Απλά εγω που ειμαι outsider βλέπω πως ασχολουμαστε (οταν τερματίζεις την ενασχόληση πάντα συμβαινει) με το δάσος και χανουμε το δέντρο.

 

Το νοημα για μένα ειναι να χαιρεσαι με αυτό που κάνεις, να σου χαρίζει γέλιο και ευχαρίστηση και ξεγνοιασια απο την καθημερινότητα.

 

 

Μπορει να εχω λάθος, αλλα εγω θα περιμένω την Κυριακή να ανέβω και δεν θα ξαναδιαβασω το συγκεκριμένο νήμα (όπως και των Καλαβρύτων) γιατι δεν με ενδιαφέρει ουτε ο τερζακης, ούτε ο Λεωνίδας (δεν τους ηξερα, ουτε χρειάζεται να τους μάθω).

 

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να μην δυναμιτίσω την κατασταση με αυτη την δημοσιευση. (αν χρειαστει καποιος συντονιστης ας διαγραψει το μηνυμα μου)

 

 

Άν ανέβεις την Κυριακή ή 3 Κυριακές και είναι κλειστό το χιονοδρομικό χωρίς καμ'ια ενημέρωση τότε θα θέλεις να μάθεις ποιος είναι ο Τερζάκης και ο κάθε Τερζάκης στη θέση του Τερζάκη και να του ζητήσεις εξηγήσεις.

  • Like 6

SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως για το Σάββατο έχουν ανεβάσει το παρακάτω

 

ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΣ ΝΔ ΑΝΕΜΟΣ 6-8BF. ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΕΓΚΑΙΡΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛ:2234022700

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

φτερόλακα τέλεια σήμερα

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ χιονι πισω. Επικο εκτος

Καλη ορατοτητα

Δουλευαν ολα συνεχως εκτος απο 7 που εκλεισε 12 λογω φοβερης της ευπαθειας στον νδ......οντως.....

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κελαρια καμμια ωρα μπουχος οταν ημουν φτερο. Λυσαξα, εκανα απειρες μ@λ@κιες παρ ολα αυτα σκι οκ.

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Βασίλη που μας επιβεβαίωσες ότι ήταν μια επική μέρα που φταίνε όλοι οι εργαζόμενοι στο ΧΚΠ που τη χάσαμε. Σα να μη φτάνει αυτό συνεχίζουν ανέμελοι να εργάζονται ενώ και σήμερα κινδύνεψαν ανθρώπινες ζωές.

 

Θανάση (THANASISIN) κάνω σκι 30 χρόνια, συστηματικά τα τελευταία 17 και μιλάω με κόσμο που έχει συσσωρεύσει 6000 χρόνια σκι στην Ελλάδα.

 

Πάντα χιόνιζε, πάντα χαιρόμασταν σκι, και πάντα χάναμε σκι, το να είναι κλειστό ΣΙΓΟΥΡΑ χιονοδρομικό συνέβαινε μέχρι το 2006 έχει να συμβεί από το 2013 στο Μαίναλο μια μέρα. Κάπου το 2006 κόψανε ίσως και χάρη στον ΕΣΤΧ.

 

Παράλληλα τόσο επικίνδυνη χιονοδρομία που όσοι ασχολούνται να είναι βέβαιοι ότι ο νεκρός είναι θέμα χρόνου δεν έχει ξαναυπάρξει.

 

Πίστεψέ με πάντα χαιρόμαστε αυτό που κάνουμε όταν κάνουμε σκι. Ο επόμενος νεκρός όμως δεν θα είναι χαρά.

 

Ο Παρνασσός και τα χιονοδρομικά κοντά έχουν θέμα με αυτή τη καταραμένη παγοποίηση, είναι καθαρά θέμα καιρού, συμβαίνει 3-10 μέρες το χρόνι και πράγματι είναι δύσκολο να την προβλέψεις και να την αντιμετωπίσεις. Επί Δρίβα άνοιγαν σε 2 ώρες επί Τσαπλαρή δεν άνοιγαν ποτέ. Χτες με αρκετά εύκολη άνοιξαν σε 16 ώρες τον Ηρακλή.

 

Τερζάκη τον λένε απλά μην το ξεχνάτε στην επόμενη φόλα που θα φάτε. Για τον νεκρό αμφιβάλλο αν θα στείλει στεφάνι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιστροφη...

Ξεπατωμα σημερα μετα την χθεσινη φολα.

Εντονος αερας απο νωρις το πρωι.

Λιακαδα-μπουχος-`ξεμπουχος

Χειμωνιατικη μερα με εντονο δυτικο και δεν ξερω και ποσο νοτιο ειχε μεσα...οχι πολυ...

Θα κανει ζημια και αλλη ο αερας σημερα στα κελαρια.

Παντως βγηκε πολυ εκτος και στα κελαρια παντου και παρ ολη την πετρα...ουτε γκρατζουνια.

Στην φτερο εγεινε το ελα να δεις... κρουντ με ανεμοσουρι να μην ξεζωριζεις εξω μεσα.

Αν και η 6 στο κατω μερος ηταν για πολυ speed...

Δεν καταφερα να χορτασω καλλιοπη δενδρα ουτε προλαβα καθρεπτη αφου εκλεισε η 7. μιλαμε γθα πολυ κουνημα ο...καμπινες...με 8 ατομα μεσα...βαρκαρολα. Και γενικα εβλεπες καμπινεδες να θελουν δραμαμινες και καρεκλες να ειναι σεμνες και ακουνητες...παλι καταφεραμε και βγαλαμε τα ματια μας με τους καμπινεδες...

Αλλα πολυ χιονι πισω... να κατεβαινεις δεξια αριστερα απο 6 με χιλια και καρβαρωντας....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεγοντας για αδεσποτες σανιδες

Στα τελειωματα σημερα και ενω φτανω προτελευταια κολωνα ηρακλη απο το μπροστινο καρεκλακι πεφτει σανιδα...

Και αρχιζει και ροβολαει προς τα κατω...

Εβαλα τις φωνες στον λιφτιερη. Ο ανθρωπκς να ορκιζεται οτι δεν τον αφβσε να αναιβει μδ την σανιδα στα χερια. Τελικα μου δειξανε οτι ειναι πανευκολο να λυσεις την δεστρα ενω καθεσαι στο καρεκλακι...

Την μ@λ@κια ειναι αδυνατον να την νικησεις

  • Like 14

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω να πιασω την αλλη πλευρα...Ενταξει δε σε νοιαζει ποιον θα σφαξει η σανιδα σου... Το οτι θα την χασεις δεν σε νοιαζει ???

Πριν βγουν τα skistop ολοι ειχαμε λουρακια και για να μην κτυπησουμε καποιον και για να μην τα ψαχνουμε.Ενταξει δεν με πιστευετε..για να μην ψαχνουμε τα σκι μας !

Εσεις με τις σανιδες δεν φοβαστε μην τις χασετε ???

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κατάσταση με τα σνόουμπορντ έχει ξεφύγει . Είναι ζήτημα χρόνου να γίνει σοβαρό ατύχημα .

Την περασμένη Κυριακή , στην 6, ανεξέλεγκτος μπορντας παρέσυρε και τραυμάτισε ( ευτυχώς ελαφρά στο γόνατο ) τον επτάχρονο γιο μου , ενώ ήταν μαζί με αλλά παιδάκια και το δάσκαλο τους σταματημένα . Ο τύπος συνέχισε και στο τέλος της 6 παρέσυρε ενήλικα και τον τραυμάτισε . Τον πήραν με φορείο ...

 

Χθες ενώ δεν έκανα σκι με χτύπησαν δυο με σνοουμπορντ. Στη πρώτη περίπτωση έξω από το σαλέ συζητούσα , χωρίς καν να φοράω σκι και ο τύπος έκανε γουαου ντροπ απ τα σουβλάκια προς τις σχολές κι έσκασε πάνω μου .

 

Όταν κατέβηκα να φύγω , λίγο πριν σταματήσω για να βγάλω τα σκι με κλάδεψε άλλος από πίσω.

 

Όταν δε τους βάζεις τι φωνές , σου τη λένε κι από πάνω , γιατί φωνάζεις αφού δε χτύπησες ....

Αντί συγγνώμης εξυπνάδες και τσαμπουκά

 

Μιλάμε για πολύ αλητεία .

 

Και σήμερα το πρωί στην 6 αδέσποτο σανίδι με υπερηχητική ταχύτητα πήρε άλλο φίλο . Ευτυχώς το είδε και πήδηξε , γλιτώνοντας σοβαρό τραυματισμό , αλλά τον βρήκε στο ένα σκι και του έκανε ζημιά στη δεστρα

 

Που θα πάει αυτή η κατάσταση ρε παιδιά ;

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aν μας βρείτε άλλη λύση εκτός από το να απεργήσει το προσωπικό την ακούμε κύριε Οικονόμου

 

Να προσθέσουμε σε όλα αυτά την κατά τύχη επιβίωση 300 χιονοδρόμων στον Ηρακλή στην περίφημη τραμπάλα του 2012 κύριε Τουρκοχωρίτη?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά αυτή η μάστιγα με τα αδέσποτα σανίδια πρέπει με κάποιο τρόπο να σταματήσει!!

 

Σήμερα στη φτερόλακα προς το τέλος της 6 προσπαθώντας να ειδοποιήσω τη γυναίκα μου για ενα σανίδι που την κυνήγαγε (ευτυχώς τα καταφερα τελευταία στιγμή) παρακολουθώντας την πορεία του τελικά κατα πάνω μου,πήδηξα αλλά τελικά με βρήκε λιγο στο δεξί πόδι κατω απο τη μπότα και ευτυχως την εβγαλα καθαρη με μια σπασμένη δεστρα!!...εσπασε το φρενο και η μπροστινη βαση με το τεφλον!!!!

 

Δεν υπάρχει ρε πούστη μου αυτά που ζούμε στα Ελλήνικά χιονοδρομικά!

 

Πραγματικά αν συγκεντρώσεις τα προβλήματα σε ενα κατάλογο μπαίνεις σε σκεψεις οτι μάλλον λειτουργουν και δεν υπάρχουν θύματα λόγω μεταφυσικής παρέμβασης!!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι προσεχώς όλο το βουνό μπορεί να είναι freeride super powder κτλ. Κάποιοι εδωσαν 32 μύρια για εκσυγχρονισμό και μετά τα κάνουν πουτάνα γιατί δεν πληρώνουν ώστε να λειτουργήσει το χκ. Κρίμα......

  • Like 2

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ απορώ πάντως ... πως γίνεται στις άλπεις και στην βόρεια ελλάδα να μην έχω δει ούτε ένα σανίδι να φεύγει και όλα να συμβαίνουν στον παρνασσο - καλαβρυτα ....

 

δυστυχώς δεν είναι λύση το λουράκι . αν ήταν λύση θα επιβαλλόταν στις άλπεις . η λύση είναι η χιονοδρομική παιδεία .

 

στην νότια ελλάδα δεν έχουμε χιονοδρομική παιδεία . έχουμε τον χιονοδρομο των 2-3 σκ την σαιζόν . που θα ανεβεί χωρίς αλυσίδες και θα κλείσει τον δρόμο , που δεν θα πάρει δάσκαλο και θα είναι επικίνδυνος εντός πίστας για 3-4 χρόνια μέχρι να μάθει , που θα κάνει χαβαλέ με τους κολλητους του (εξάλλου για τα πάρτυ στην αράχωβας ανεβήκαμε ) και θα είναι απρόσεκτος δένοντας το σανίδι και θα του φύγει κτλ κτλ ....

Edited by StavRos
  • Like 18

Share this post


Link to post
Share on other sites

....

δυστυχώς δεν είναι λύση το λουράκι . αν ήταν λύση θα επιβαλλόταν στις άλπεις . η λύση είναι η χιονοδρομική παιδεία .....

+10000000000


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως έγραψα στο νήμα του Χ.Κ.Κ., το θέμα με το λουράκι είναι περισσότερο θέμα εκπαίδευσης. Τα περισσότερα αδέσποτα σανίδια που έχω δει σε Παρνασσό και Καλάβρυτα είναι από άτομα τα οποία συνήθως λύνουν τα σανίδια μέσα στην πίστα γιατί κουραστηκαν και δεν τα γυρνάνε ανάποδα ή δεν χώνουν τα μαχαίρια στο χιόνι. Αν δεν έχεις κάνει ένα μάθημα στη ζωή σου δεν πάει το μυαλό. Αυτό είναι κάτι που λένε οι δάσκαλοι συνέχεια στα μαθηματα.

  • Like 3

 

Vivere Pericolosamente

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...