Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

όσοι δεν έκαναν σήμερα το απότομο του βάκχου και μόνο εκεί και ειδικά από αιστερά όπως τον κατεβαίνουμε δεν ξέρουν να διαλέγουν πίστες!!!! και έχασαν απίστευτο σκι πίστας χώρια που ήταν το μόνο μέρος στα κελάρια που έκανες σχεδόν μόνος σου.

και η ουρά στο 6απλό με τόσο κόσμο που είχε ήταν ευχάριστα ανεκτή.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολική καταστροφή ...

Δίας ανοιχτός με ήλιο ...

Δε θα μείνει τίποτα ...

 

Αστα χεστα....Το χασαμε γαμω τη δουλεια μου κ Δευτερα θα ναι τελειως μαπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια εξαιρετική μέρα σε ένα τουριστικό στολίδι και ένα φανταστικό βουνό, που Ελληνικά μυαλά κατάφεραν σχεδόν να την καταστρέψουν με δυο ολοκαίνουργια λιφτ να μην λειτουργούν (Διας Σαχάρα), ένα να μπήκε σαν να μη μπήκε (Οδυσσέας) και την 6 στη μισή και ούτε δυναμική και να κινδυνεύει πραγματικά η ζωή σου από σανίδια έτοιμα για το πολύ σοβαρό ατύχημα.

 

Ας μου πει κάποιος ότι ο αναβατήρας Διας 3 ετών σήμερα δούλευε και δεν μας δούλευε...

 

Όποιος είδε τις φιλότιμες προσπάθειες πολλών μελών του προσωπικού να χαρούμε σκι, σε σχέση με τις φιλότιμες προσπάθειες Τερζάκη και Ξυπόλιτου (σχεδιαστή των λιφτ) και του συναφιού τους να μην χαρεί σκι κανένας, καταλαβαίνει ότι δεν φταίει τίποτε άλλο εκτός από τα μυαλά μας τα ξερά.

 

6500 πελάτες Σάββατο με λιακάδα - 300 πελάτες Τρίτη με λιακάδα. Είναι δυνατών να έχουμε υγεία στη χιονοδρομία έτσι?

 

Πείτε μου βρε παιδιά άλλη λύση σας ικετεύω προκειμένου να μην έχουμε νεκρό από σανίδι εκτός από το να κλείσει. Πείτε την και αύριο το πρωί τα παρατάω όλα για να την εφαρμόσουμε. 3 σανίδια είδα να φεύγουν σήμερα (αν και πιστέψτε πέρασα πολύ ώρα μακρυά από τον πολύ κόσμο του χκ) το ένα για 5 δευτερόλεπτα σημάδευε κέντρο με 50-80 χλμ άτυχο συμπολίτη μας και αστόχησε για το θώρακά του για 20 εκατοστά...

 

Τόσο όμορφο βουνό τόσο άχρηστοι είμαστε να το κάνουμε σωστό και ασφαλές χιονοδρομικό

 


Μαζί τα φάγαμε (ο vro με τον porfirio, εμείς φάγαμε τα αποφάγια)

post-6-0-82087100-1485636119_thumb.jpg

 

Αυτό όμως τους το έφαγα. Ευτυχώς είχαν χορτάσει αλλιώς σιγά μην το άφηναν

post-6-0-78544700-1485636091_thumb.jpg

Edited by ΜΙΚ
  • Like 13

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπιζω να μην χρειαστει πρωτα να γινει ατυχημα και μετα οι υπευθυνοι των χ/κ κατι να κανουν.Πρεπει ολοι μας να προτρεπουμε με καλο και ευγενικο τροπο να χρησιμοποιειται καποιο λουρακι ασφαλειας.


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κούκλα το βουνό!!Στην βόλτα απο την περιφέρειακη για Σαχάρα ασπρισε το μάτι μας!!Η Σαχάρα δεν μας έκανε το χατήρι παντως...Πολύς κοσμος,όχι μεγάλες αναμονες..ωραίο πιστοχιονι.Σανίδια...τι να πεις για αυτά τελικά...ένας κουρεψε τον μικρό μου απο πίσω στον Περικλη.Ο μικρος δεν κατάλαβε τι τον βρήκε...αν τον εβρισκα θα καταλαβαινε αυτος...στην 6 ηλιοθεραπεία σανιδιων καταμεσής της πίστας.Βέβαια υπήρχαν και πολλοί που έπαιρναν τα σκι αγκαλιά και την κατέβαιναν με τα πόδια γιατί δεν μπορούσαν αλλιως...υπαρχουν κι αυτα.Ωραία μερα,τα παιδιά το ευχαριστηθηκαν,οι μπαμπάδες επισης.

  • Like 2

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην 6 ηλιοθεραπεία σανιδιων καταμεσής της πίστας.Βέβαια υπήρχαν και πολλοί που έπαιρναν τα σκι αγκαλιά και την κατέβαιναν με τα πόδια γιατί δεν μπορούσαν αλλιως...υπαρχουν κι αυτα.

Έχει αλλάξει κάτι προςτο χειρότερο στην 6; Την πατάνε κανονικά ή όχι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει 6 μονάδων με 85 ευρώ δηλ 14,10 η φορά καθημερινά ή αργία δεν το λες ακριβά.

Όχι δεν το λές ακριβά υπό αυτήν την οπτική.

Που όμως δεν είναι η δική μου περίπτωση, καθώς αποκλείεται να κάνω 6 σκι και ούτε ένα δεν θα είναι Σάββατο ή Κυριακή. Πέρυσι για 3 σκι θα πλήρωνα 40,5€ και φέτος 75, και αυτό επί 2 γιατί θα έρθει και η αδερφή μου μαζί, δηλαδή ως οικογένεια θα δώσουμε 69 ευρώ παραπάνω. Συγνώμη που δεν χαίρομαι κιόλας! Τόσο άδικο έχω ή είμαι υπερβολική;

 

Να ρωτήσω:

ο πατέρας μου που είναι 75 ετών, θα βγάλει εισιτήριο του 1€, πράγματι; Με επίδειξη ταυτότητας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπιζω να μην χρειαστει πρωτα να γινει ατυχημα και μετα οι υπευθυνοι των χ/κ κατι να κανουν.Πρεπει ολοι μας να προτρεπουμε με καλο και ευγενικο τροπο να χρησιμοποιειται καποιο λουρακι ασφαλειας.

Ζήσε Μάη μου να φας τρυφίλι. Aτυχήματα έχουν ήδη γίνει με ράμματα και κατάγματα. Μόνη λύση η δυναμική κινητοποίηση.

ωωω πολύ χιόνι!

Μπα μη νομίζεις θέλει κι άλλο. Συγκλονιστικό για όσους το έζησαν χτες και σύμφωνα με ανθρώπους του βουνού πάρα πολύ σπάνιο σε τέτοιο βαθμό, τα Κελλάρια με μισό πόντο ανεμοφυσιγμένο χιόνι και μόλις πέρναγες κάτω από τα σκοινάκια του Ηρακλή 30 πόντοι αέρινη πούδρα. Λες και είσαι σε δυο διαφορετικά βουνά που το ένα απέχει από το άλλο 10 μέτρα.

 

Έχει αλλάξει κάτι προςτο χειρότερο στην 6; Την πατάνε κανονικά ή όχι;

Όχι μια χαρά την πατάνε. Πατάνε καλά φέτος όλα τα σκ και τα λίγα που έχουν πατήσουν καθημερινές

 

Όχι δεν το λές ακριβά υπό αυτήν την οπτική.

Που όμως δεν είναι η δική μου περίπτωση, καθώς αποκλείεται να κάνω 6 σκι και ούτε ένα δεν θα είναι Σάββατο ή Κυριακή. Πέρυσι για 3 σκι θα πλήρωνα 40,5€ και φέτος 75, και αυτό επί 2 γιατί θα έρθει και η αδερφή μου μαζί, δηλαδή ως οικογένεια θα δώσουμε 69 ευρώ παραπάνω. Συγνώμη που δεν χαίρομαι κιόλας! Τόσο άδικο έχω ή είμαι υπερβολική;

 

Να ρωτήσω:

ο πατέρας μου που είναι 75 ετών, θα βγάλει εισιτήριο του 1€, πράγματι; Με επίδειξη ταυτότητας;

Δεν έχεις άδικο, δεν είσαι υπεροβολίκή. Όμως το ΧΚΠ τιμά τους συχνούς χιονοδρομους με οικονομικό σκι και εύγε του. Μούτζες στο ΧΚΠ για όλα τα υπόλοιπα. Ναι 1 ευρώ ο μπαμπάς.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδια,όσο και να φωναζουμε εδώ για τα σανίδια και τα λουρακια,όσο υπαρχουν κάθε ΣΚ στο βουνό αρχάριοι στο μυαλό θα υπάρχει πρόβλημα.Χθες-το ξαναλεω-ο μικρός έκανε δυο τούμπες στον αέρα γιατί τον χτύπησε σανιδάς απο πίσω και ο ξάδερφος χτύπησε με κάποιον που μάθαινε το παιδάκι του V στην μέση της 6!!Ολους αυτους δεν τους θεωρώ χιονοδρόμους.Είναι μικρομυαλοι που παιζουν με την τύχη τους και την τύχη των αλλων.

  • Like 4

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να αποφευγετε τα επιπεδα μερη στα κελαρια μετα τις 11 και μετα τις μια τα γνωστα σημεια που παιρνουν φορα οι σανιδαδες και φυσικα τα σημεια προσγείωσης.

Οταν βλεπετε μπουλουκι να μπαινει στο κατηφορο στην 6 αποτομο ηρακλη βακχου, κανετε στην ακρη και αφηστε τους να περασουν.

Οταν βλεπετε σανιδά με φρένο, σκιερ με το παντελονι μεσα στις μποτες ή με τα σκι μονιμως μη παραλληλα...αλαργα...

Με τα παιδια καλο ειναι να μαζευεστε 2 - 3 γονεις μαζι και να κανετε τραινακι με τα παιδια. Μην τολμησετε να τα ανεβασετε χωρις κρανος και να προτιματε φτερο.

Να εχετε κατανοηση και ψυχραιμια.

Μην ξεχνατε οτι και εσεις χιονοδρομικα υπηρξατε ....καφροι και οτι δεν υπαρχει (και ουτε ποτε υπηρξε) πραγματικη αστυνομευση στα ελληνικα χιονοδρομικα.

  • Like 16

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδια,όσο και να φωναζουμε εδώ για τα σανίδια και τα λουρακια,όσο υπαρχουν κάθε ΣΚ στο βουνό αρχάριοι στο μυαλό θα υπάρχει πρόβλημα.Χθες-το ξαναλεω-ο μικρός έκανε δυο τούμπες στον αέρα γιατί τον χτύπησε σανιδάς απο πίσω και ο ξάδερφος χτύπησε με κάποιον που μάθαινε το παιδάκι του V στην μέση της 6!!Ολους αυτους δεν τους θεωρώ χιονοδρόμους.Είναι μικρομυαλοι που παιζουν με την τύχη τους και την τύχη των αλλων.

Κι εμείς (καμία νύξη σε σένα) από την πλευρά μας όταν τους βλέπουμε εδώ μέσα τους προτείνουμε και πέδιλα από πάνω...

 

Κατά τα άλλα οι δράσεις για την ασφάλεια μας έλειπαν...


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εμείς (καμία νύξη σε σένα) από την πλευρά μας όταν τους βλέπουμε εδώ μέσα τους προτείνουμε και πέδιλα από πάνω...

Κατά τα άλλα οι δράσεις για την ασφάλεια μας έλειπαν...

Έχεις μπερδέψει τη μπo@ys@ με τη βούρτσα εσύ Άλλο το ένα άλλο το άλλο.Βέβαια όλα συγκλίνουν σε μια κατεύθυνση , στη σωστή χιονοδρομία.Δρασεις σίγουρα χρειάζονται.


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα απαντήσω λίγο πιο γλαφυρά από σένα (με αναφορά/αναγωγή και πάλι σε θέματα ασφάλειας):

 

Από πίσω, με ταχύτητα και οι δύο πονάνε εξίσου.

 

Το 'χεις πάρει πολύ προσωπικά έτσι;

 

Έχει μια λειτουργία για π.μ. το φόρουμ αν κι έχεις και το τηλέφωνό μου για να μη χαλάμε το νήμα.

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω να πω κατι παραπάνω.Ότι λεω ειναι ανοιχτό.

Πανο δεν έχω κατι μαζί σου, εννοείται ,όπως δεν έχω με κανέναν εδώ μέσα.Όπως καταλαβαίνω την άποψη σου έτσι κατέλαβε και συ τη δικιά μου.

Εχθες δεν ήρθες Παρνασσό?Που ήσουν μωρ@ χαμ@υρ@?


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαββατο 28/1/2017

post-6120-0-87179200-1485704844_thumb.jpg

 

post-6120-0-71990300-1485704936_thumb.jpg

 

post-6120-0-15481900-1485705076_thumb.jpg

 

post-6120-0-70471900-1485705350_thumb.jpg

 

post-6120-0-12775300-1485705448_thumb.jpg

  • Like 11

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-6120-0-80545400-1485706024_thumb.jpg

 

post-6120-0-02650200-1485706210_thumb.jpg

 

post-6120-0-87913400-1485706406_thumb.jpg

 

post-6120-0-74373700-1485706580_thumb.jpg

 

post-6120-0-85110500-1485706861_thumb.jpg

  • Like 16

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

giomiki, έχετε βάλει στόχο να το σκίσετε στο touring φέτος με τον ξάδερφο? :animier::evil:

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

giomiki, έχετε βάλει στόχο να το σκίσετε στο touring φέτος με τον ξάδερφο? :animier::evil:

 

:shuriken:

Κοίτα Κωστή... μεγαλα παιδιά είμαστε...εκτός απ τα μικρά πρεπει να αφιερωσουμε χρονο και χιόνι και σε εμας!!
  • Like 2

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 ερωτηση για τον τιμοκαταλογο

 

Εκει που γραφει για των αρχαριων με 15€ εχει σε παρενθεση με δασκαλο,

επειδη θα παω με εναν γνωστο μου που θα κανει πρωτο φορα,αν δεν παρει δασκαλο δεν θα μπορει να βγαλει αυτην την καρτα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 ερωτηση για τον τιμοκαταλογο

 

Εκει που γραφει για των αρχαριων με 15€ εχει σε παρενθεση με δασκαλο,

επειδη θα παω με εναν γνωστο μου που θα κανει πρωτο φορα,αν δεν παρει δασκαλο δεν θα μπορει να βγαλει αυτην την καρτα;

Όχι, η τιμή αυτή ισχύει μόνο αν η αγορά γίνει με την παρουσία δασκάλου από μια από τις πιστοποιημένες σχολές ή πιστοποιημένο ανεξάρτητο δάσκαλο.

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάλι μου χτύπησαν τον γιο. Πάλι στην 6, πάλι ενώ ηταν με τα αλλα παιδάκια και το προπονητή . Αυτή τη φορά πρωτοτυπησαμε , δεν τον χτύπησε σνοουμπορντας, αλλα σκιέρ . Τον πήρε και τον σήκωσε το μικρό . Τη γλίτωσε κι αυτή τη φορα χωρίς τραυματισμό , αλλα πόσες ζωές εχει ακόμη ο γάτος μου .

Δε ξέρω τι θα γίνει . Παντα υπήρχε πρόβλημα με τους ανεξέλεγκτους παπαρες, αλλα φέτος η κατάσταση είναι απελπιστική .

Οι πιστερ πρέπει να αγριέψουν . Όπου βλέπουν πιθανό επικίνδυνο χιονοδρόμο , να τον μαζεύουν χωρίς πολλά πολλά .

Edited by Captain Powder
  • Like 14

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ειχα πει για την 6

πρεπει να χωρισει στα 2

δυστυχως ετσι θα χαλασει ολη η ομορφια της

ΑΛΛΑ

δεν υπαρχει εναλλακτικη για τους χρήστες του ηνιοχου και ερμη

αυτο ειναι το προβλημα (και αυτο παντα ηταν)

σκεφτειτε το 2 εξαθεσια ξεφορτωνουν βλαχολακα και απο κει ή κατεβαινεις 6 ή παιρνεις την αγκυρα του δια για σαχαρα ή κελαρια (σας πληροφορω οτι με καταλληλες συνθηκες χιονιου, ενας μετριος σκιερ θα προτιμησει την 6 και ας μην την εχει... υπαρχουν χίονια που ουτε εγω την εχω...)

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε συ Vro, η 6 δεν κατεβαίνει με καμπίνα? Από τη στιγμή που δίνεται αυτή η δυνατότητα και υπάρχει η σήμανση για δύσκολη πίστα, για ποιο λόγο να φτιαχτεί με το ζόρι πίστα για μη έμπειρους σκιέρ? Οκ, ίσως να γίνει μια πιο έντονη επισήμανση εννοώντας "προσοχή, δύσκολη πίστα, χρησιμοποιήστε την καμπίνα αν δεν το'χετε", αλλά μέχρι εκεί.

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...