Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

Παρακαλούμε το threat να παραμείνει στα θέματα Παρνασσού και χιονοδρομίας

Ευχαριστώ

Όντως threat ...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πράγμα έχει ως εξής: Πολλοί δεν μπορούμε να διαθέσουμε πλέον το μαζεμένο ποσό που χρειάζεται για να πάμε στις Άλπεις. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω πια. Αλλά και όταν πήγαινα, πάλι μου φαινόταν αδιανόητο να κάνω σκι μόνο μια βδομάδα τον χρόνο και μετά τέλος, ακόμα και αν είχα πετύχει τις τέλειες συνθήκες.

 

Το σκι στα Ελληνικά χιονοδρομικά είναι πολύ πιο ευέλικτο γιατί απαιτεί μικρότερο προγραμματισμό. Τώρα μου την βάρεσε, τώρα θα πάω για σκι, άντε να πάρω ένα τηλέφωνο τον ΜΙΚ για να τσεκάρω καιρό. Αν μοιραστώ το κόστος της βενζίνης και των διοδίων με τους φίλους μου -και το κάνω κάθε φορά- το έξοδο μικραίνει ακόμα περισσότερο. Και το βράδυ μπορώ να είμαι σπίτι μου, στους αγαπημένους μου, την επόμενη μέρα στις υποχρεώσεις μου. Δεν χρειάζεται καν να πάρω πολυήμερη άδεια (την οποία δεν μπορώ πλέον ούτε να διανοηθώ).

 

Λίγο ψυχραιμία λοιπόν από όλους. Τόσο από τον ΜΙΚ που αψυχολόγητα κατηγορεί ως ψεύτες όσους λένε ότι το σκι στις Άλπεις είναι πιο φτηνό (δεν λένε ψέματα, απλά το βλέπουν από άλλη σκοπιά), όσο και από αυτούς που ζητούν να το βουλώσουν όσοι επισημαίνουν ότι τσάμπα παιδευόμαστε με τον Παρνασσό και κακώς επιμένουμε να ζητάμε να διορθωθούν τουλάχιστον τα εξώφθαλμα.

πολυ σωστά το ξεκινας και το προσυπογραφω. Αλλα στο τελος...

Έλα Χριστέ και Παναγία. Στο forum της Ένωσης Ελλήνων οδοντιάτρων αν κάνω υπογραφή μου "οι οδοντογιατροί στην Ελβετία είναι πιο φτηνοί" ενώ το τιμολόγιο γράφει 30 ευρώ στην Ελλάδα και 100 ευρώ στην Ελβετία και όπου και να γράφω να λέω συνέχεια "οι Έλληνες οδοντογιατροί είναι μόνο απατεώνες και κλεφτες στην Ελβετία είναι όλοι καταπληκτικοί και φτηνοί, να πηγαινετε σε οδοντίατρο στην Ελβετία" θα με πάρουν με τις πέτρες ή όχι? Λέω ψέματα ή δε λέω?

 

Ας βάλει τη φράση η ταπεινή μου προσωπική άποψη είναι ότι η αξία κλπκλπ

 

ΣΕΒΑΣΜΟ ΟΙ ΑΛΠΙΚΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 200-300-400-1200 ΕΥΡΩ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

 

Παράλληλα δεν βλέπω κανέναν να δείχνει τον παραμικρό σεβασμό ότι είναι ένα από τα 10.000.000 πράγματα που πτώχευσαν την χώρα μας.

Μπάι δε γουέυ,

Οπως έγραψε κι ο Στάθης χθες προχθές έγινε σκι διαστημικό . Μόνο όριο η αντοχή , τετρακεφαλων, γονάτων κλπ.

Με όλη τη μιζέρια και την κακοδαιμονία που κατατρέχει το ΧΚΠ φέτος , το στρώσιμο των πιστών είναι πραγματικά εφάμιλλο των καλύτερων ΧΚ των Άλπεων .

Η δε πχιότητα του χιονιού , συνεπικουρούντος του καιρού ,από τις καλύτερες παγκοσμίως .

Έκανα και μια ανιχνευτική από λούκι Ηρακλή , προς περιφερειακή και μια εβδομάδα μετα τη τελευταία χιονόπτωση , το χιόνι διατηρείται σε άψογη κατάσταση . Μαλακό χωρίς ίχνος κρούστας . Μέχρι κάτω στη βάση της 7 .

Η 6 ηταν ένα χιονοδρομικό όνειρο .

Ας,επικεντρωθούμε στο ΧΚΠ. Οι φιλοσοφικές συζητήσεις , οικονομικές αναλύσεις , συγκρίσεις μεταξύ ΧΚΠ και Άλπεων ΧΚ Βορείου Ελλάδος , Βαλακανικων χωρών κλπ είναι άτοπες . Είμαστε 4 εκατομμύρια άνθρωποι με ένα υπέροχο βουνό έξω από τη πόρτα μας . Η μόνη κατεύθυνση είναι να συνεισφέρουμε να γίνει καλύτερο .

Τίποτα άλλο .

Έχουμε ένα χιονοδρομικό όνειρο πάνω από τα κεφάλια μας και το κρατάμε (μισό) κλειστό. Η μόνη κατεύθυνση είναι να συνεισφέρουμε να γίνει καλύτερο

 

Εφιστώ την προσοχή του Προεδρείου του Συλλόγου στο κάθε τρολ, στον κάθε ψεύτη που επιτρέπει να δυσφημεί στο forum τα Ελληνικά Χιονοδρομικά και στην τραγική ολιγωρία του ίδιου του Προεδρείου με την ανοχή σε ψευδή ενημέρωση και την μη δράση που ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την καταστροφή του Παρνασσού.

 

Φυσικά πάνω από όλα φταίνε ο Τερζάκης η Κουντουρά η Κεφαλογιάννη και ο Ξυπόλιτος.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Θα βγαλω και γω την χολη μου τωρα οσο αφορα τους Αραχωριατοβιτες που ειναι και σχετικο με την προσβαση στο βουνο.... Μπορει να μας εξηγησει καποιος γιατι δεν υπαρχει δρομος να περναει εξω απο Αραχωβα? Γιατι πρεπει να περναμε μεσα απ το χωριο που ειναι και επικινδυνο αν συνυπολογισει κανεις οτι περνανε φορτηγα νταλικες και πουλμαν απο ενα δρομο που χωρανε με τα βιας 2 αμαξια και που εχει 40 ποντους πεζοδρομιο. Μη τυχον και δε σταματησουμε να παρουμε τυρια και μελια? Καντε το δρομο που περναει απ το χωριο πεζοδρομο που θα αυξησει το τουριστικο προιον της Αραχωβας και ανοιξτε επιτελους την περιφερειακη της Αραχωβας που ειναι ακομα χωματοδρομος...Ελεος πια με ολους τους κολλημενους χωριαταραδες...

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα βγαλω και γω την χολη μου τωρα οσο αφορα τους Αραχωριατοβιτες που ειναι και σχετικο με την προσβαση στο βουνο.... Μπορει να μας εξηγησει καποιος γιατι δεν υπαρχει δρομος να περναει εξω απο Αραχωβα? Γιατι πρεπει να περναμε μεσα απ το χωριο που ειναι και επικινδυνο αν συνυπολογισει κανεις οτι περνανε φορτηγα νταλικες και πουλμαν απο ενα δρομο που χωρανε με τα βιας 2 αμαξια και που εχει 40 ποντους πεζοδρομιο. Μη τυχον και δε σταματησουμε να παρουμε τυρια και μελια? Καντε το δρομο που περναει απ το χωριο πεζοδρομο που θα αυξησει το τουριστικο προιον της Αραχωβας και ανοιξτε επιτελους την περιφερειακη της Αραχωβας που ειναι ακομα χωματοδρομος...Ελεος πια με ολους τους κολλημενους χωριαταραδες...

Δεν έχεις δίκιο , κατι αφήνουν κι οι περαστικοί ..

post-1999-0-85254500-1486136628_thumb.png

Edited by Captain Powder
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΑΙ αυτό είναι κεκτημένο εάν θες να μπορείς να κάνεις ΣΚΙ-SKI


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τον δρόμο τα έχουμε πει πολλάκις...

 

Όταν υπήρχαν λεφτά να γίνει η παράκαμψη, υπήρχαν οι κλασσικές αντιδράσεις ότι δεν θα δουλεύουν τα μαγαζιά. Τώρα που δεν υπάρχουν λεφτά, υπάρχουν κάποιοι που δειλά δειλά το συζητούνε.

 

Πάντως οι μελέτες και κάτι προκαταρκτικά έργα λίγο πριν τους Δελφούς, καλά σκουριάζουν...


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δίστομο 31/01/2014
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
«Παράκαμψη Αράχωβας»
Καταλυτική - Θετική εξέλιξη παίρνει η ένταξη του έργου «Παράκαμψη της Αράχωβας» στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Μεταφορών της Νέας προγραμματικής Περιόδου 2
014-2020 του ΕΣΠΑ, για την ολοκλήρωση μικρού τμήματος της οριστικής μελέτης.

 

parakampsi+2.jpg

 

Υ.Γ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΣΚΙ .... ΚΡΑΤΑΩ ΕΓΩ ΒΡΑΔΙΝΗ ΒΑΡΔΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

  • Like 3

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τον δρόμο τα έχουμε πει πολλάκις...

 

Όταν υπήρχαν λεφτά να γίνει η παράκαμψη, υπήρχαν οι κλασσικές αντιδράσεις ότι δεν θα δουλεύουν τα μαγαζιά. Τώρα που δεν υπάρχουν λεφτά, υπάρχουν κάποιοι που δειλά δειλά το συζητούνε.

 

Πάντως οι μελέτες και κάτι προκαταρκτικά έργα λίγο πριν τους Δελφούς, καλά σκουριάζουν...

Ε Λ Ε Ο Σ

 

εδω δηλαδη οι χωριαταροι δε κανουν τ αυτονοητα ν αυξησουν το τουριστικο τους προιον και ξαφνικα εχουν και λογο για το ΧΚΠ...

 

Ευχαριστω για την απαντηση με καλυψες....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρα συμφωνειτε να περναει ο δρομος μεσα απ το χωριο... Ας απαντησει καποιος σοβαρα.... Αν μπορει...

Γιατί να περάσει ; να χαλάσει την περατζάδα τρελός θα είσαι ....εάν θες να ανέβεις Παρνασσό έχει πρόσβαση και από ανατολικά

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δίστομο 31/01/2014
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
«Παράκαμψη Αράχωβας»
Καταλυτική - Θετική εξέλιξη παίρνει η ένταξη του έργου «Παράκαμψη της Αράχωβας» στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Μεταφορών της Νέας προγραμματικής Περιόδου 2
014-2020 του ΕΣΠΑ, για την ολοκλήρωση μικρού τμήματος της οριστικής μελέτης.

 

μακαρι....αν και το βλεπω για 2057

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε Λ Ε Ο Σ

 

εδω δηλαδη οι χωριαταροι δε κανουν τ αυτονοητα ν αυξησουν το τουριστικο τους προιον και ξαφνικα εχουν και λογο για το ΧΚΠ...

 

Ευχαριστω για την απαντηση με καλυψες....

Διαφωνώ με το "χωριάταροι" εκτος και αν αναφέρεστε στους εξωγήινους που καταλάβανε τα πέριξ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρα συμφωνειτε να περναει ο δρομος μεσα απ το χωριο... Ας απαντησει καποιος σοβαρα.... Αν μπορει...

Νομίζω πως η απάντηση μου ηταν αρκετά σαρκαστική , ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία για τη θέση μου.

Το θέμα το συζητάμε από τότε που είχα μαλλιά .

Τι άλλο να πούμε πια ;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

οοοχι και ο Λαππας like. ελεος

  • Like 1

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ metero, αυτό το γλυπτό με τις ανισόπεδες κάτω από το γήπεδο, κοσμώντας την προέκταση της δελφικής οπτασίας, μεγάλο βίτσιο το χω ο συγκοινωνιολόγος να το δω :D


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας!

Παλιός στο άθλημα, σε ενα μεσαίο επίπεδο που μου επέτρεπε να κατεβαίνω τις κόκκινες ανα την Ελλάδα συνειδητοποιησα οτι λιγο το παιδί, λίγο τα λεφτά και η ανεργία , λίγο που μας κλεψαν τα πέδιλα, έχουμε να ανέβουμε για σκι 6-7 χρόνια!!

Απο τότε πολλά (λεφτά, ΧΚΠ, ηλεκτρονικά εισητηρια, ανοχή στην μ@λακια ) έχουν αλλάξει. Και αλλα μενουν πεισματικά ίδια!

Ειπαμε λοιπον αύριο να ανεβάσουμε και τον μικρό (5) Παρνασσό, να δει τι ειναι σκι και να κανει ελπιζουμε και το 1ο του μάθημα.

Αφου χαιρετήσω την παρέα, και ιδιαίτερα γνωστά άτομα που ποτέ δεν εχω γνωρισει και εκτιμουσα ιντερνετικα σε φορουμ τωρα παρηκμασμενα, να ζητησω την βοηθεια σας.

1) Τι ωρα ειναι καλά να ειμαι Κελαρια ωστε να μην πεσω σε τρελη κινηση; 6μιση αν φυγω απο Χαλανδρι ειμαι καλα;

2) Η εκδοση της κάρτας αργει; θα βγαλω και για τον μικρο;

3) Κάνουν γκρουπακια παιδιων μαθημα οι σχολες

4) Στο σαλε επανω καπνιζουν μεσα ή ειναι ανεκτά ;

5) Μπορει κάποιος να προτείνει (εστω μεσω πμ ) μαγαζι για ενοικίαση εξοπλισμου (σετ για παιδι, πεδιλα για γυναικα );

 

Σας ευχαριστώ!

Νιώθω σαν έφηβος πριν το 1ο ραντεβού, πόσο μου ειχε λειψει ολο αυτο! Ανατολή στον δρόμο και παλι!

Edited by tsak8
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

1) Τι ωρα ειναι καλά να ειμαι Κελαρια ωστε να μην πεσω σε τρελη κινηση; 6μιση αν φυγω απο Χαλανδρι ειμαι καλα;

8 παρά 5 να περνάς Αράχωβα και όλα θα πάνε καλά

2) Η εκδοση της κάρτας αργει; θα βγαλω και για τον μικρο;

Ναι αργεί για αυτό 8.30 να είσαι πάνω που δεν αργεί, 15 o μικρός

3) Κάνουν γκρουπακια παιδιων μαθημα οι σχολες

Βεβαίως αλλά κανόνισέ το αμέσως, θα έλεγα βάλε τη γυναίκα να κάνει τηλέφωνο όσο οδηγείς 7.30 έχουν ξυπνήσει οι δάσκαλοι

4) Στο σαλε επανω καπνιζουν μεσα ή ειναι ανεκτά ;

Όχι δεν κάπνιζαν αλλά ο Έλληνας πάντα θα κάνει το λάθος. Αν καπνίζουν, βάλε αμέσως φωνές, φέτος έχει δουλέψει και έμεινε άκαπνο. Θα σου έλεγα να πάτε και Φτερόλλακα αν θέλουν να κάτσουν ώρες μπορεί και να νιώσεις λιότερο "κονσέρβα" εκεί

5) Μπορει κάποιος να προτείνει (εστω μεσω πμ ) μαγαζι για ενοικίαση εξοπλισμου (σετ για παιδι, πεδιλα για γυναικα );

Προσωπικά είμαι φανατικός του να τα παίρνεις από το χιονοδρομικό, γλυτώνεις κάθε πιθανή ταλαιπωρία σε αστοχία εξοπλισμού και μεταφορές. Αν περνάς 8 από Αράχωβα χιονοδρομικό άφοβα, μετά έχει τρελές ουρές

 

Σας ευχαριστώ!

Νιώθω σαν έφηβος πριν το 1ο ραντεβού, πόσο μου ειχε λειψει ολο αυτο! Ανατολή στον δρόμο και παλι!

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ (στείλτους για μάθημα το πρωί και ζήστο για κάνα δύωρο)

Η παράκαμψη Αράχωβας είναι έτοιμη σαν ψιλοσπασμένος δρόμος με λίγο χώμα, θέλει απλά βελτιώσεις, την έχω κάνει πολλές φορές και αν υποψιαστώ ότι πάνε να φτιάξουν νέο δρόμο θα σιγουρευτώ ότι θα είμαστε για πάντα πτωχευμένη χώρα χωρίς σωστό χιονοδρομικό. 1987 πρώτη φορά έκανα σκι, αμυδρά θυμάμαι παιδάκι να λένε "απαπαπαπα θέλουν να μας παρακάμψουν" οι ιδιοφυίες κάτοικοι της Αράχωβας.

 

Αν την έχει περάσει κάποιος φέτος ας πει αν περνάει, πρόπερσι με τζιπάκι ή ψηλό αμάξι κατέβαινες άρχοντας και απέφευγες την καταστροφή του σκι του Παρνασσού, την Αράχωβα. Πλάκα πλάκα υπάρχει και άλλος που προσπαθεί να μην την δει καν την Αράχωβα ή είμαι ο μόνος?

 

Ειδικά για κατέβασμα σκ 3-7μμ το προτείνω απλά ας επιβεβαιώσει κάποιος ότι δεν έχει φάει ο χειμώνας το δρόμο.

 

Ο πάνω δεξια δρόμος στην εικόνα google earth που έβαλαν τα παιδιά.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πωπωπωπωπω δε μπορώ άλλο μας τα κάνατε τσουρέκια ρε ΜΙΚ.

Ελάτε για σκι στο Μαίναλο που θα το βρείτε σίγουρα ανοιχτό.

Θες να κάνεις τα παραπονά σου; κλείστο όπως κλείνουν οι αγρότες τους δρόμους έτσι και το χιονοδρομικό για δυο βδομάδες-ενα μηνα και να δεις μετά πως θα ρωτάνε τους πέλάτες βλαχοδήμαρχοι-βλαχοπεριφερειάρχες παραλιοΕΤΑΔ για το τι προβλήματα υπάρχουν και πως θα τα λύσουν.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι το σχέδιο για την παράκαμψη Αράχωβας προσβλήθηκε στο ΣτΕ από την Ελληνική Εταιρεία και τους αρχαιολόγους για τη ζημία που προκαλεί στο Δελφικό τοπίο. Το αρχικό σχέδιο που παρέκαμπτε Αράχωβα, Δελφούς και Λιβάδι (έπεφτε στο Κωρύκειο Άντρο περίπου) δεν άντεξε ούτε μέρα στο δικαστικό έλεγχο διότι έκοβε συγκεκριμένα μονοπάτια.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πωπωπωπωπω δε μπορώ άλλο μας τα κάνατε τσουρέκια ρε ΜΙΚ.

Ελάτε για σκι στο Μαίναλο που θα το βρείτε σίγουρα ανοιχτό.

Θες να κάνεις τα παραπονά σου; κλείστο όπως κλείνουν οι αγρότες τους δρόμους έτσι και το χιονοδρομικό για δυο βδομάδες-ενα μηνα και να δεις μετά πως θα ρωτάνε τους πέλάτες βλαχοδήμαρχοι-βλαχοπεριφερειάρχες παραλιοΕΤΑΔ για το τι προβλήματα υπάρχουν και πως θα τα λύσουν.

Πως?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως?

 

Δια της κομπλας...

 

 

(Θαθελα να ξερω τι σας μαθαινουν στα πολυτεχνεια).

Παλιωτερα με προπανια,πυρασφαλειες κλπ.

Φετος μαλλον με ασφαλεια χιονοδρομων.πλ


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπολικος αερας αρκετη ομιχλη...


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εδώ είναι μια χαρά .......


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...