Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

Μπολικος αερας αρκετη ομιχλη...

οχι ρε πο#%*+ μου και εχει ανεβεί η ανιψουλα μου με το σχολείο σημερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η παράκαμψη Αράχωβας είναι έτοιμη σαν ψιλοσπασμένος δρόμος με λίγο χώμα, θέλει απλά βελτιώσεις, την έχω κάνει πολλές φορές και αν υποψιαστώ ότι πάνε να φτιάξουν νέο δρόμο θα σιγουρευτώ ότι θα είμαστε για πάντα πτωχευμένη χώρα χωρίς σωστό χιονοδρομικό. 1987 πρώτη φορά έκανα σκι, αμυδρά θυμάμαι παιδάκι να λένε "απαπαπαπα θέλουν να μας παρακάμψουν" οι ιδιοφυίες κάτοικοι της Αράχωβας.

 

Αν την έχει περάσει κάποιος φέτος ας πει αν περνάει, πρόπερσι με τζιπάκι ή ψηλό αμάξι κατέβαινες άρχοντας και απέφευγες την καταστροφή του σκι του Παρνασσού, την Αράχωβα. Πλάκα πλάκα υπάρχει και άλλος που προσπαθεί να μην την δει καν την Αράχωβα ή είμαι ο μόνος?

 

Ειδικά για κατέβασμα σκ 3-7μμ το προτείνω απλά ας επιβεβαιώσει κάποιος ότι δεν έχει φάει ο χειμώνας το δρόμο.

 

Ο πάνω δεξια δρόμος στην εικόνα google earth που έβαλαν τα παιδιά.

 

αυτο που ονομαζεις "παρακαμψη" ειναι ενας αθλιος και ακρως επικινδυνος χωματοδρομος χωρις προδιαγραφες (καποτε τον χρησιμοποιουσαν νταλικες για τα μεταλλεια - εριξαν λιγη ασφαλτο χυμα σε μερικα σημεια και το ονομασαν "παρακαμψη") που προσωπικα δεν συνιστω σε κανεναν να περασει

 

οι ιδιοφυιες οχι μονο εχουν μπλοκαρει την διαπλατυνση του δρομου (απο το παλιο σχολειο μεχρι την διασταυρωση του ξενια) αλλα εχουν τσεπωσει και τις αποζημιώσεις για τα κτιρια/οικοπεδα :innocent:

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φτερόλακα σήμερα και σώθηκε η μέρα:

- κόσμος ελάχιστος

- αέρας αρκετός

- ομίχλη λίγη χαμηλά, περισσότερη στα ψηλά της 6

- χιόνι μαλακό προς μπαχαλόχιονο στα χαμηλά(σε καμμια περίπτωση παγωμένο που έδινε το SR), στην 6 καλύτερο με πέτρες όμως 100-200 μέτρα στην αρχή της που με την ομίχλη να πηγαινοέρχεται δεν με ενθουσίασε ως ιδέα.

 

Γενικώς εκεί που φαινόταν χαμένη μέρα λόγω ομίχλης και πολύ κόσμου στα Κελάρια, η Φτερόλακα έστω και στα χαμηλά της μας ξεγέλασε ικανοποιητικά.

Edited by itiotis
  • Like 4

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια

Η 6 γιατι εκλεισε;

7 και συνδετικο;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

αυτο που ονομαζεις "παρακαμψη" ειναι ενας αθλιος και ακρως επικινδυνος χωματοδρομος χωρις προδιαγραφες (καποτε τον χρησιμοποιουσαν νταλικες για τα μεταλλεια - εριξαν λιγη ασφαλτο χυμα σε μερικα σημεια και το ονομασαν "παρακαμψη") που προσωπικα δεν συνιστω σε κανεναν να περασει

 

οι ιδιοφυιες οχι μονο εχουν μπλοκαρει την διαπλατυνση του δρομου (απο το παλιο σχολειο μεχρι την διασταυρωση του ξενια) αλλα εχουν τσεπωσει και τις αποζημιώσεις για τα κτιρια/οικοπεδα :innocent:

Ευχαριστούμε δεν το ήξερα. Πριν 2 χρόνια πέρναγε άνετα και να δεν κάνω λάθος ήταν 90% άσφαλτο. Απλά μου φαίνεται χαζό (μέσα στη κρίση) να φτιάξεις τεράστιο δρόμο ενώ υπάρχει υφιστάμενος που λύνει το κύριο πρόβλημα. Νομίζω με λίγη βελτίωση βγαίνει σούπερ δρόμος και πας Χιονοδρομικό και Δελφούς. Δεν είναι η επιστήμη μου, αν δεν μπορεί να βελτιωθεί το πιστεύω, οι φοβεροί μελετητές του Ελληνικού κράτους κάτι θα ξέρουν (πως να σπαταλάν τα λεφτά μας)

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια

Η 6 γιατι εκλεισε;

7 και συνδετικο;

Αέρας. Χαμηλά δεν είχε, αλλά πχ Βάκχο και Ηρακλή στα ψηλά έβαζε πολύ και απότομα, οπότε ίσως να είχαμε αντίστοιχα φαινόμενα από εκεί...


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια

Η 6 γιατι εκλεισε;

7 και συνδετικο;

O αναβατήρας της 6 έκλεισε κατά τις 3- 3 παρά αν θυμαμαι καλά, άκουσα σχετική ανακοίνωση. Ο λόγος εκτιμώ ο αέρας (δεν νομίζω οι πέτρες στην αρχή της 6), άλλωστε από το πρωί τον δούλευαν στο πολύ αργό.

Ο αναβατήρας της 7 δεν έκλεισε, απλά δούλευε και αυτός στο αργό λόγω αέρα (κούναγε αρκετά και το πρωί και το μεσημέρι που το πήρα)


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αληθευει η αφορμη που οδηγησε στη παραιτηση βερνερ...

Αν δεν ειναι αυτος ο πατος....μιλαμε για απατα...

Εκει στις σχολες δεν εχετε τιποτα να πειτε;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αληθευει η αφορμη που οδηγησε στη παραιτηση βερνερ...

Αν δεν ειναι αυτος ο πατος....μιλαμε για απατα...

Εκει στις σχολες δεν εχετε τιποτα να πειτε;

Μιλάς με γρίφους γέροντα!

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φημες λενε οτι υπερασπιστηκε τις σχολες για τον αιολο για να λαβει την απαντηση οτι τα... (απο τις σχολες)

Η παραιτηση εγεινε για λογους ευθυξιας.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα κοιτάξω να μάθω περισσότερα.

 

Προφανώς πάτησαν και στο ότι κοντινό του πρόσωπο δουλεύει σε μη δημοφιλή για τις διοικήσεις σχολή.

 

Αν ισχύει, τότε όντως ξεφτίλα...

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...αθάνατο Ελληνικό μεγαλείο...δεν υπάρχει σωτηρία!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ενημερώσω με βάση μια προσωπικη εμπειρία που είχα σήμερα στο ΧΚΠ, για να μην την πατήσει κανείς.

 

Σήμερα το πρωί πηγα να βγάλω κάρτα για τα lift και να κάνω χρήση της "αποζημίωσης" (κάρτα με 1 ευρώ), για την ταλαιπωρία της 15/1. Όταν πηγα στο ταμείο η υπάλληλος που είπε πως επιδή είχα βγάλει φοιτητικό δεν ισχύει καμία "αποζημίωσης" (κάρτα με 1 ευρώ), λες και άμα είσαι φοιτητής η ταλαιπορία δεν μετράει.

 

Στη συνέχεια πίεσα την κατάσταση ζητώντας να μιλήσω με κάποιων διευθυντή, με έστειλαν στις πληροφορίες και από κει κατόπιν τηλεφωνήματος του "εξυπηρετικότατου" υπαλλήλου σε κάποιον ανώτερό του, μου έβγαλαν κάρτα τελικά με 1 ευρώ.

 

Εγώ γράφω την εμπειρία μου ώστε αν κάποιος άλλος συναντήσει κάτι ανάλογο να το πιέσει. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, μόνο γιατί μετά την ταλαιπορία της 15/1 και από τη στιγμή που βγήκε επίσημη ανακοίνωση είναι πλέον δικαίωμα. Τέλος, βρίσκω άκρως παράλογο να το δικαιούνται μόνο οι κανονικές κάρτες και όχι οι φοιτητικές κ.τ.λ..

Edited by gv15
  • Like 12

75995.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φημες λενε οτι υπερασπιστηκε τις σχολες για τον αιολο για να λαβει την απαντηση οτι τα... (απο τις σχολες)

Η παραιτηση εγεινε για λογους ευθυξιας.

Αίολος δεν είναι μόνο οι σχολές. Είναι οποιοσδήποτε χιονοδρόμος-πελάτης του ΧΚΠ (ασχέτως αν είναι και πελάτης σχολής) έχει ανάγκη να κάνει χρήση της συγκεκριμένης υπηρεσίας που παρέχει ο Αίολος. Τι παραπάνω δηλ. έχει ο χρήστης του Ηρακλο-Βάκχου από αυτόν του Αίολου; :angry:

  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρητικα η καμπινα που παει στον προφητη ηλια μπορει να εξυπηρετησει τους ντεμι αρχαριους.

Θεωρητικα.

Αλλα δεν εξυπηρετει τις σχολες στα ατομικα γιατι το κυκλωμα αιολος τερμα δεξια και οκο... ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το κυκλωμα καμπινα βακχου- πιστα δριβα- παλιος τηλεμαχος-<λουκι> αιολου-καμπινα.

Ασε που για να κατεβασεις αρχαριο με V απο προφητη μεχρι κορφη αιολου....δεν σου φτανει η ωρα του μαθηματος.

Για χωρις δασκαλο δεν το συζητω, ο αρχαριος ψαρωνει στον προφητη, κανει το λαθος να παει κορφη περικλη και αρχιζει να κλαιει...

Τα κελαρια ειναι ιδανικο μερος να βελτιωθει ο αρχαριος αλλα κακιστο να κανει τα πρωτα βηματα του.

Λειπει ο τηλεμαχος...

Τεσπα μεσα στην γενικη μιζερεια το αιτημα ηταν η βαρδεια του οερικλη να παει στον αιολο.

Τι να πεις τωρα. Ολα εχουν την χρησιμοτητα τους. Οτι κλεινεις καλο δεν ειναι. Χωρις ηρακλη και βακχο μαζι και τα δυο εχεις τα μισα κελαρια. Χωρις οδυσσεα και παλιο συνδετικο δεν εχεις αρνοβρυση. Χωρις δια δεν εχεις σαχαρα λουκια δια. Χωρις ....χωρις....

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α βρε Μιχαλη

Ποια παντως καιρου;

Εδω οταν εχει αερα πρωτα κλεινει η 7, μετα ολα τα αλλα...

Μιλωντας με πυροσβεστη μου ειπε οτι σχοινι για ραπελ κατοσταρι εχουν, ανθρωπο να δουμε που θα βρουν να κατεβασει απο τον σταματημενο καμπινε πανω απο τον καθρεπτη.

Για υπολογησε

4 ωρες πανικος

4 ωρες διαβουλευση στην πυροσβεστικη

Νυχτωσε

Παμε ξυμερωμα

Ερχεται το ελικοπτερο και...

Δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι...δεν εχει σχεδιαστει ΤΙΠΟΤΑ...

Μεχρι το μεσημερι φευγει το αιτημα στην ελβετια.

Μεχρι να παρουν το αεροπλανο ναρθουν παει και η δευτερη μερα...

Τριτη μερα αν δεν εχει κακο καιρο ριχνουν τον καμικαζι απο την κορφη να φτασει και να μπει στον καμπινε (απο που;)

Φτανει, μπαινει με κατοσταρι σκοινι και κατεβαζει 8 ατομα που ζουνε(?) και ειναι τερατα ψυχραιμιας και εμπειροι αναριχητες...

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α βρε Μιχαλη

Ποια παντως καιρου;

Εδω οταν εχει αερα πρωτα κλεινει η 7, μετα ολα τα αλλα...

Αν και το 7 πράγματι έχει έναν ψιλοσπάνιο αέρα που το θερίζει προσωπικά όπως έχει και η Αφροδίτη τον δικό της ΑΒΑ (σε ποια μέρα αναφέρεσαι και με τι αερα) η δικιά μου αναφορά για παντώς καιρού είναι για το 7 και την πέριξ περιοχή όπου μπορείς με μηδαμηνά (μπροστά στα 30 μύρια) έξοδα να στήσεις ένα χιονοδρομικό τριπλάσιο του Μαινάλου που να μπορείς να κάνεις σκι ακόμα και σήμερα ΧΩΡΙΣ να κοπεί ούτε ένα δένδρο.

 

Αν κάποιος Ξυπόλιτος Ιωάννης έβαλε καμπίνα στο 7 δεν ευθύνομαι εγώ, αλλά όλοι μας που του πληρώνουμε το μηνιάτικο και μαζί με τον Σύλλογο δεν έχουμε κλείσει το Σύνταγμα μέχρι να λογοδοτήσει.

 

Αν δεν μπουν τα 3-4 λιφτ ώστε ο Παρνασσός να έχει σκι 95/100 μέρες του χειμώνα και όχι 60/100 όπως έχει τώρα για μένα δεν έχει μέλλον. Και επέκταση να γίνει 40/100 μέρες ή θα είναι κλειστός ή δεν θα βλέπεις τίποτα οπότε είναι τσάτρα πάτρα σωστό χιονοδρομικό με μεγάλη ευαισθησία στον καιρό. Και η Sierra Nevada και η Σκωτιά από το ίδιο υποφέρουν και ενώ έχουν ωραιότατα χιονοδρομικά δεν έχουν γίνει ποτε προορισμοί σοβαροί. Ο Παρνασσός όμως έχει τέτοια περιοχή.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλα δεν ειμαι του πολυτεχνειου να καταλαβω γιατι δεν ακολουθηθηκε το αναγλυφο και προτιμηθηκε να μπει η μεγαλη κολονα πανω απο τον καθρεπτη.

Δεν ξεραν οτι ο καμπινες εχει μεγαλυτερη ευπαθεια στον αερα απο την καρεκλα;

Τετοια αναπτυγματα βαζεις οταν ειναι αδυνατη η προσβαση και οταν δεν θελεις να επεμβεις καθολου στο περιβαλλον.

Τι απο τα δυο; τιποτα στην περιπτωση μας.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο. Εβαλε επιτηδες λιφτ που εχει πιο μεγαλο πρόβλημα με τον καιρό


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Farahovameteo%2Fposts%2F1679896242302952%3A0&width=500"width="500" height="582" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true"></iframe>

 

Αν και οι ανακοινωσεις της συναντησης τοπικης αυτοδ. ΕΤΑΔ ελεγαν για περιορισμενη λειτουργία εναλλαξ Φτερο-Κελάρια, Τριτη-Τεταρτη , η διοίκηση του χιονοδρομικού ειπε να το ξεκινήσει από Δευτέρα:

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (αναβατήρες - πίστες)
Αύριο Δευτέρα, ανέμου επιτρέποντος και μη αναστολής θα λειτουργήσουν,
οι αναβατήρες: Αφροδίτη , Βάκχος, Περικλής, Αίολος, Baby 1
μαγκιά;
Edited by ted
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την άλλη, στο φατσοβιβλίο λένε αρκετά ξεκάθαρα ότι αναμένουν αναστολή λειτουργίας λόγω αέρα. Το έχουν γράψει και σε κάτι αγγλικούλια που προβλέπω ότι η ανάγνωσή τους θα προκαλέσει σοκ στο συντονιστή.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως με μεγάλη μου χαρά παρατηρώ ότι επαναδραστηριοποιήθηκε η σελίδα στο Facebook από την προηγούμενη εβδομάδα με αναρτήσεις τόσο προώθησης, όσο και ενημέρωσης. Το'χε θέσει ο Σύλλογος από πέρυσι στον Τερζάκη, έστω μετά από 10 μήνες κάτι έγινε.

 

Για παράδειγμα εχθές το βράδυ στις 12 τα μεσάνυχτα έγραψαν πως εκτιμάται πως σήμερα θα είναι κλειστό,με νεότερη ενημέρωση το πρωί.

Σήμερα το πρωί (όχι και πολύ πρωί, 8.30) έγραψαν πως θα λειτουργήσουν Αφροδίτη, Αίολος, Ηρακλής, Περικλής.

Εαν το 8.30 γίνει 5.30-6-6.30, έστω και 7, θα έχουν κάνει ένα αξιόλογο βήμα. Εκτός και αν άλλαξαν τα δεδομένα από εκείνη την ώρα, (δηλαδή στις 7 το κράταγαν κλειστό και στις 8.30 το ανοίγουν- χλωμό) οπότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα καιρικά φαινόμενα αλλάζουν το πρωί οπότε δύσκολο πριν τις 7


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...