Jump to content
Dim

Χ. Κ. Φαλακρου 2016 - 2017

Recommended Posts

Είδα και πόλλους εθελοντές με πολλή μεράκι και διάθεση να προσπαθούν πραγματικα.θεωρω ότι ο εθελοντής πρέπει να λειτουργει επικουρικά και δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους επαγγελματίες που σωστα πρέπει να πληρωθούν και να έχουν ανάλογες ευθύνες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίστευτο βουνό τα είπε και ο Άγγελος για Σάββατο περάσαμε ωραία. 8 ευρώ η κάρτα. Φαίνεται να γίνεται καλή προσπάθεια στο βουνό. Θα βάλω και γω βιντεο φωτο μολις μπορέσω

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια... η χιονότρυπα είναι βαθιά;

Νομίζω πως όχι

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο -111 μέτρα για πληροφορίες

http://canyoning-caving.blogspot.gr/2015/10/blog-post_8.html

ωωωω την ειχα δει παλιοτερα απο φωτο στο fb και δε μου φανηκε ειχε κ χιονι. ειναι αληθεια οτι ειχε πεσει βοσκος και τον ακολουθησε ολο το κοπαδι?

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το βάραθρο χωρίζεται σε δύο πηγάδια το ένα 55 και το άλλο 56. Στο πρώτο κομάτι έχει βρεθεί μόνο ένα μονοσκι. Την έχει στο υπόγειο του πλέον ένας φίλος.... Μετά τα πρώτα 55 μέτρα υπάρχει συνέχεια που συνήθως είναι κλειστή από πάγο αναλόγως τον χειμώνα ίσως την πετύχεις ανοιχτή τον οκτώμβρη νοέμβρη τελειώνει σε πολύ μικρή αίθουσα. Όσο για βοσκούς και κοπάδια μην τα πολυπιστεύεις σε κάθε βάραθρο που έχουμε επισκεφτεί υπάρχει και ένας μύθος από πίσω σε ένα από αυτά στην Κρήτη μια γιαγιά μας παρακαλούσε να μην μπούμε γιατί θα ξυπνούσαμε τον δράκο που ζούσε μέσα!!!!!!!!!!!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάντος το μεγαλύτερο βάραθρο κοντά σε χιονοδρομικό είναι στο σέλι τρύπα του Μηχάλη κάπου κοντά στα -200 δυστυχώς όμως δεν είναι ορατό από το χιονοδρομικό

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ωραιο βουνο!!Ποσο θα ηθελα να το περπατησω,να το ανεβω,να το σκιαρω...κριμα να ειναι τοσο μακρια!!

  • Like 4

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγγελε ασε τις μπηχτες , γραφε και τα αρνητικα, οχι μονο τα θετικα και οταν το χκ στο φατσοβιβλιο δεν σβηνει μνμ, ει αι μτροπη στην δικια σας σελιδα να, τσ σβηνετε και πνηγετε την ενημετωση

 

ΥΓ ομιχλη δεν ειχε δες φωτο που ανεβασα, για τον αερα εγραψα οτι ειχε, τους κατεκρινα για τον δρομο και τα ψευδη υψη χιονιου.....

 

ΥΓ2 μεγαλυτερη διαφημιση για το χκ εδω μεσα ,δεν εχει κανει κανενας περισσοτερο απο μενα, αλλα τα στραβα πρεπει να γραφονται και οχι να αποσιωπουνται.

 

Ωραια βιντεο

 

Γρηγόρη καμία μπήχτη, πιο ευθέως δεν μπορω να το πω. Και μην μου πεις ότι πνίγω τα αρνητικά αν ειναι δυνατον. Όσον αφορά το ποιος πνίγει, ένα θα πω ότι ήμουν από αυτούς που πέρσι η περιφέρεια είχε απειλήσει με μηνύσεις επειδή κράζαμε τα κακώς κείμενα.

 

Αν εσυ ανέβηκες μια από τις ποιο άκυρες ημερες (ημουν και εγω πανω) δεν σου φταιει ουτε το χιονοδορμικό ουτε κανεις. Παρολα αυτα εγω κατέβηκα πολλες φορες μεχρι την βαση απο την 4θεσια και να ειχε διαδρομους που μπορουσες να το κανεις αυτο. Οπως και να χει Την Παρασκευη ηταν πολυ καλά, Βράδυ πιάσανε τρελοί άνεμοι και ξυρισαν ολο το χιονι, και σε συνδυασμο με την ομιχλη, τι περίμενεις μετα. Κριμα που δεν ανεβηκες αυτο το Σκ θα εβγαζες ολα τα σπασμενα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Γρηγόρη καμία μπήχτη, πιο ευθέως δεν μπορω να το πω. Και μην μου πεις ότι πνίγω τα αρνητικά αν ειναι δυνατον. Όσον αφορά το ποιος πνίγει, ένα θα πω ότι ήμουν από αυτούς που πέρσι η περιφέρεια είχε απειλήσει με μηνύσεις επειδή κράζαμε τα κακώς κείμενα.

 

Αν εσυ ανέβηκες μια από τις ποιο άκυρες ημερες (ημουν και εγω πανω) δεν σου φταιει ουτε το χιονοδορμικό ουτε κανεις. Παρολα αυτα εγω κατέβηκα πολλες φορες μεχρι την βαση απο την 4θεσια και να ειχε διαδρομους που μπορουσες να το κανεις αυτο. Οπως και να χει Την Παρασκευη ηταν πολυ καλά, Βράδυ πιάσανε τρελοί άνεμοι και ξυρισαν ολο το χιονι, και σε συνδυασμο με την ομιχλη, τι περίμενεις μετα. Κριμα που δεν ανεβηκες αυτο το Σκ θα εβγαζες ολα τα σπασμενα...

Αγγελε, την παρασκευη 13/1, πηγα, για να μην μπερδευεσαι, η 4θεσια μεχρι της 1430 δεν δουλεψε.....πως την κατεβηκες; τους εκραξα για τα ψευδη υψη χιονιου 75-95εκ που με παρεσυραν να ανεβω, τον αερα τον υπολογιζα γι αυτο ειχα φωκιες... Επισης ο δρομος ηταν σε αθλια κατασταση και ακομη να μην ειναι δικιατους ευθυνη, πρρπει να πιεσουν να τον καθαριζουν πριν ανεβουν εργαζομενοι χκ και επισκεπτες! Οι εκχιονιστες ξεκινουν 800-830 να δουλευουν κατα ομολογια εργαζ χκ, αν ειναι δυνατον;

 

Τελος παντων το χκ, μετα το σχολιο στο φατσοβιβλιο, ειδα διορθωσε τα υψη, και κανει πλεον σχολια και ωια τα απατητα πλεον, οποτε δεν πανε τζαμπα τα "λογια"! Απορω ομως γιατι σβησατε την κρητικη στη σελιδα που κανει κουμαντο η Ειρηνη αλλα και εσυ νομιζω;;;;

 

Το φαλακρο οπως και να εχει, με πουδρα και ανοιξιατικα, ακομη και με την τωρινη μειωμενη λριτουργια, ειναι πραγματικος παραδεισος για εμπειρους σκιετ. Δεν ανεβηκα αυτο το ΣΚ, γιατι ημουνα οικογενειακως παμποροβο! Για αρχαδιους δεν ενδεικνυται....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη θα τα λέγαμε το Σάββατο, δεν πειράζει την άλλη φορά :)

Δες 2 βιντεάκια από Σάββατο. Με έκαναν ξενάγηση τα λοκάλια ο Άγγελος και ο Πάνος.

 

Αυτό είναι ίδιο με το βίντεο του Άγγελου, αλλά από άλλη οπτική γωνία :P

 

και η χιονότρυπα από κοντά:

  • Like 14

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσυ εισαι που δεν θα εκανες σκι φετος λογω μεταπτυχιακου?Πασαμακι που θες...κι εμεις στεναχωριομασταν για σενα.

Καλα κανεις καρντασι ,πολυ καλα!Πολυ ωραια τα κλιπακια ! Θυμισε μου τι πεδιλο φορας?

Edited by leonidastria
  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τυχαίνει να μπορώ να ανεβαίνω κάποιες φορές :D

Λεωνίδα το πέδιλο είναι armada norwalk ( 2014, 179cm 135/140/115/131, 19m )
  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγγελε, την παρασκευη 13/1, πηγα, για να μην μπερδευεσαι, η 4θεσια μεχρι της 1430 δεν δουλεψε.....πως την κατεβηκες; τους εκραξα για τα ψευδη υψη χιονιου 75-95εκ που με παρεσυραν να ανεβω, τον αερα τον υπολογιζα γι αυτο ειχα φωκιες... Επισης ο δρομος ηταν σε αθλια κατασταση και ακομη να μην ειναι δικιατους ευθυνη, πρρπει να πιεσουν να τον καθαριζουν πριν ανεβουν εργαζομενοι χκ και επισκεπτες! Οι εκχιονιστες ξεκινουν 800-830 να δουλευουν κατα ομολογια εργαζ χκ, αν ειναι δυνατον;

 

Τελος παντων το χκ, μετα το σχολιο στο φατσοβιβλιο, ειδα διορθωσε τα υψη, και κανει πλεον σχολια και ωια τα απατητα πλεον, οποτε δεν πανε τζαμπα τα "λογια"! Απορω ομως γιατι σβησατε την κρητικη στη σελιδα που κανει κουμαντο η Ειρηνη αλλα και εσυ νομιζω;;;;

 

Το φαλακρο οπως και να εχει, με πουδρα και ανοιξιατικα, ακομη και με την τωρινη μειωμενη λριτουργια, ειναι πραγματικος παραδεισος για εμπειρους σκιετ. Δεν ανεβηκα αυτο το ΣΚ, γιατι ημουνα οικογενειακως παμποροβο! Για αρχαδιους δεν ενδεικνυται....

 

Λοιπον, αν δεν κανω λαθος:

Πεμπτη 12/01 (ολα αυτα πριν τις χιονοπτωσεις) δουλευαν μονο η Μεστα και ta baby τα οποια απο πετρες και χιονι ηταν γενικα σε καλη κατασταση. Πεμπτη βραδυ εβγαλε απιστευτο αερα και ξυρισε οτι χιονι ειχε ακομη και απο την πιστα (κυριως μεστα)

 

Παρασκευη ειχε αερα και δουλευαν μονο μεστα και baby, Η μεστα ειχε πολυ πετρα.

 

Σαββατο ακομη περισοτερο αερα και ομιχλη τα ιδια οπως Παρασκευη.

 

Κυριακη δεν ειχε αερα, κατα διαστηματα ανοιγε ο καιρος και δουλεψαν Μεστα, Baby, 4θεσια, Καρταλκα, και ελαχιστα χιονοτρυπα.

Καρταλκα ηταν καλα, χιονοτρυπα ετσι κ ετσι, μπορουσες να κατεβεις απο διαδρομους και λουκια που κρατησαν χιονο απο Καρταλκα νεχρι βαση διθεσιας.

 

Αυτα

 

και μετα επεσε το χιονι και ζησαμε απιστευτες στιγμες το προηγουμενο ΣΚ οπως μπορεις να δεις στα σχετικα βιντεο και φωτο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε καμία "μυστική" πληροφορία για τον καιρό αύριο;

Υπάρχει περίπτωση για ομίχλη;

Edited by vjshadow

Share this post


Link to post
Share on other sites

e463b534ad47dd5485a0d071698f1fb9.jpg

 

Πάρτε μία ιδέα από σήμερα..

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 13

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχη καποιος για κυριακη αυθημερόν φαλακρο ..

ειμαι σολο !!


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...