Jump to content

Recommended Posts

Πεπε Είμαι επάνω. Θα ανεβούμε πολύ νωρίς. 00306988223223

  • Like 1

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πεπε Είμαι επάνω. Θα ανεβούμε πολύ νωρίς. 00306988223223

Ντροπή σου.... :-p
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι ρε Τσιμακο :) αντε ελα απο δω ι μιπος σε στενεύουν οι μποτες :) :) :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι ρε Τσιμακο :) αντε ελα απο δω ι μιπος σε στενεύουν οι μποτες :) :) :)

Pepe με στενεύει ο 20 ημερών γιός μου....

Λες να τον πάρω και ναρθουμε μαζί???

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω να ευχαριστησω τον pepe γιατι ηταν φοβερη παρεα εντος κι εκτος πιστας(μαζι με ελενη μελινα και πετρο...βοηθησαν ολοι μαζι!!!). Ηδη σκεφτομαστε ποτε να ανεβουμε παλι!!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pepe έχει καθόλου πέτρες πάνω τι λεει το χιόνι; Α και κατι ακόμη αν καποιος πεζός θέλει να ανεβεί σε κανα 4θεσιο κόβει εισιτήριο στη βάση της καρέκλας ή στο χωριό στο κτίριο της γόνδολας;

Edited by Alexx_Vls

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι Alexx,δεν εχει πέτρες,ειναι καλοπατιμενο και σκλυρο το χιονι!!Δεν νομιζω να σε αφισουν να ανεβεις πανω χορις καρτα για ολο το βουνό ,μπορεις να πας μεχρι το σαλέ στο shiligarnika,με τα ποδια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βανγελη η χαρα ηταν δικια μας !!

Μας αρεσει να αναδεικνύουμε τα μεροι μας :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκλεισα τρεις μερες και κοιταω πακετα στο bulgariaski.com. 122 ευρω για τρεις μερες για φουλ εξοπλισμο καρτα και 4ωρα μαθηματα! Πολυ καλο για να ειναι αληθινο μου φαινεται. Το εχει δοκιμασει καποιος να μου πει την εμπειρια του?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά και από εμένα και καλή χρονιά με πολλά χιόνια να έχουμε εγώ κλείνω από το bulgaria-hotels.com αρκετά χρόνια τώρα και όντως ισχύει με αυτούς,σου φέρνουν στο ξενοδοχείο κάρτες και ότι άλλο έχεις κλείσει σου κάνουν ενημέρωση για το πού θα τα παραλάβεις.Eγώ συνήθως κλείνω κάρτες νωρίς για να βρω ποιο καλες τιμές αλλά φέτος άργησα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκλεισα τρεις μερες και κοιταω πακετα στο bulgariaski.com. 122 ευρω για τρεις μερες για φουλ εξοπλισμο καρτα και 4ωρα μαθηματα! Πολυ καλο για να ειναι αληθινο μου φαινεται. Το εχει δοκιμασει καποιος να μου πει την εμπειρια του?

αν πεσεις στον δικο μου το Giorgi (πηγε φιλος απ την παρεα μου) θα σε ρωτησει κι ολας αν εισαι gay και αν θες να πατε για καφε :-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για δώστε καμμια συμβουλή οι έμπειροι......

Ετοιμαζόμαστε για το τριήμερο που έρχεται να ανέβουμε οδικώς. Από 9 έως 11-01.

 

Πέφτουμε όμως στην μεγάλη κακοκαιρία. τί λένε οι Βούλγροι από αποχιονισμό των δρόμων;

τί να περιμένω μετά τα σύνορα και έως το χωρίο? ο δρόμος ειναι καλός; τον καθαρίζουν;

Θα φύγουμε κατά τις 7:00 από Αθήνα και φαντάζομαι πως νωρίς το απόγευμα θα ειμαστε επάνω. πριν νυχτώσει για να

αποφύγουμε παγίδες,.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

και κάτι ακόμα.....

ξέρετε αν το απόγευμα μόλις φτάσουμε μπορούμε να βγάλουμε κάρτα για τις επόμενες ημέρες από τα εκδοτήρια στη γόνδολα? (φαντάζομαι πως εκεί είναι τα εκδοτήρια :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα ΟΚ.

1.Να τηρείς αυστηρά το όριο ταχύτητας.

2.08:00 να είσαι στη γονδολα.

3. Να αποφεύγεις μετά τις 12:00 τις πίστες 5 10. Παντού πτώματα και σανίδια.

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από Αθήνα πάντα με νορμάλ ταχύτητα και δυο 10 λεπτες στάσεις θα κάνεις 8 ώρες. Στην Βουλγαρία αυστηρά τα όρια ταχύτητας ιδιαίτερα στις κατοικημένες περιοχές.

Στο πρώτο βενζινάδικο δεξιά μετά τα σύνορα στη Shell αγοράζεις βινιέτα εβδομαδιαία και την κολάς στο μπαρμπριζ, νομίζω 6-7 ευρώ.

Στο Simitli στρίβεις δεξιά.

Από σύνορα μέχρι Μπάνσκο υπολόγισε 1,5 ώρα max.

Για τον δρόμο σίγουρα να έχεις αλυσίδες ή πανιά, απο βραδύς είναι στο δρόμο όταν περιμένουν χιονόπτωση και ρίχνουν απο πριν αλάτι γιατί αν κλείσει ο δρόμος τρώνε πρόστιμο.

Νομίζω κάρτα λιφτ μέχρι τις 18:00.

Το αργότερο 08:15 στην γόνδολα, οπότε μετά τους δασκάλους βουρ στο πατσά.

Μετά τις 10:00-11:00 απομακρύνεστε απο Plato, δηλ.πίστες 11, 3 και αυτές που σου έγραψαν πιό πάνω και παίζεται κόκκινες και μια μαύρη. Προς το τέλος θα συνιστούσα παίρνοντας την χιονοδιαδρομή 1 για το χωριό, στη μέση της διαδρομής θα στρίψεις δεξιά μια επίσκεψη αν έχει χιόνι στις κάτω δύο πίστες μια κοκκινομπλέ με μικρή μαύρη αρχή και μια μαύρη κυρίως με μπλε τελείωμα που πάντα την πετυχαίνω στρωμμένη και απείραχτη. Πιστεύω να την ευχαριστηθείς και εσύ.

Προσοχή στις τουριστικές ταβέρνες του Μπάνσκο.

Φθηνό και καλό φαγητό αν έχετε ΙΧ στο Razlog και σε μια καφάνα στο Dobreniste.

 

Καλά να περάσετε.

 

Υ.Γ. για το όριο ταχύτητας το λάδωμα είναι 10 ευρώ ή 20 λέβα, εγώ κατά λάθος έδωσα 20ευρώ στις 01:00 το βράδυ.

Edited by kosaitis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα εκδοτήρια για πάσο της επόμενης ημέρας ανοίγουν στις 1600 κ ειναι σιγουρα ανοιχτά μέχρι τις 1800-1830

  • Like 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για δώστε καμμια συμβουλή οι έμπειροι......

Ετοιμαζόμαστε για το τριήμερο που έρχεται να ανέβουμε οδικώς. Από 9 έως 11-01.

 

Πέφτουμε όμως στην μεγάλη κακοκαιρία. τί λένε οι Βούλγροι από αποχιονισμό των δρόμων;

τί να περιμένω μετά τα σύνορα και έως το χωρίο? ο δρόμος ειναι καλός; τον καθαρίζουν;

Θα φύγουμε κατά τις 7:00 από Αθήνα και φαντάζομαι πως νωρίς το απόγευμα θα ειμαστε επάνω. πριν νυχτώσει για να

αποφύγουμε παγίδες,.....

 

Η Βουλγαρια σε σχεση με το Ελλαντα ειναι μια ανεπτυγμενη ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ Χωρα. Δεν εχεις κανενα θεμα με τους δρομους...... Εννοειται οτι εχεις μαζι σου αλυσιδες.

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Έχω ταξιδέψει με τη μοτοσικλέτα σε εκείνα τα μέρη. οχι όμως χειμώνα. προχωρώ άφοβα λοιπόν. Και χιονολαστιχα και αλυσίδα έχουμε :) όλα Οκ! Αν θυμηθείτε κάτι ακόμα εδώ είμαστε!

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλα αυτά, καλό είναι Κωστή (και προς όλους όσους ταξιδέψουν αυτές τις μέρες) από την στιγμή που ξέρεις ότι οι συνθήκες θα είναι ιδιαίτερα δύσκολες να έχεις φροντίσει για κάποια βασικά, όπως το να έχεις το αμάξι φουλαρισμένο από βενζίνη, νερό και τροφή, καθώς και φορτιστές για τα κινητά. :)

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστός Χρήστο! Συμπληρώνω:

Γάντια για τις αλυσίδες, πενσα αντιψυκτικό για υαλοκαθαριστηρες , και powerbank

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Η Βουλγαρια σε σχεση με το Ελλαντα ειναι μια ανεπτυγμενη ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ Χωρα. Δεν εχεις κανενα θεμα με τους δρομους...... Εννοειται οτι εχεις μαζι σου αλυσιδες.

Δηλαδή το λάδωμα ανά 100 μέτρα στους αστυνομικούς της τροχαίας είναι λόγω Κοινοτικής Οδηγίας;

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...