Jump to content

Recommended Posts

Λεβέντες μου καλημέρα.... έχουμε και λέμε: Ταξιδεύω στο Μποροβιτς με την αρχάρια κοπέλα μου, από 3/03 εώς 07/03 και έχουμε κλείσει στο Borovits Hill hotel... !!!

1) Υπάρχουν πίστες μπλε, μεγάλου μήκους, με καρέκλα λιφτ για να το ευχαριστηθεί (μαζί και εγώ)... (πιατάκι δεν μπορεί να πάρει ακόμη, γιατί είναι και σνοουμπορντού :P ) και αν ναι, ποιες ?

2) Πάμε με Ryanair και γυρνάμε με Aegian, η Ryanair μας χρεώνει εξοπλησμό 40€ το σετ δλδ 2 ατομα 80€... Aegian δεν χρεώνει...! Για 4 μέρες σκι αξίζει να πάρουμε τον εξοπλισμό μας ή μόνο τις μπότες μας και να νοικιάσουμε? Πόσο παίζει η ενοικίαση για καλά πέδιλα για μένα και sb για την γυναίκα? Και αν είναι να νοικιάσουμε από που?

3) Τι μπορείς να κάνεις στο Borovits τις υπόλοιπες ώρες εκτός του σκι? Που μπορείς να πας να πιεις ένα ασφαλές ποτάκι και με τι τρόπο μεταφέρεσαι εκεί από το ξενοδοχείο ?

4) Για φαγητό που είναι καλά, και πως πας εκεί ?

5) Συνάλλαγμα που είναι καλύτερα να κάνουμε?

6) Γενικά ότι επιπλέον πληροφορία μας δώσετε, θα είναι χρήσιμη... Αν είναι και κανένας άλλος επάνω αυτήν την περίοδο ας μου στείλει μνμ να βρεθούμε...

Ευχαριστώ

Edited by Melo
  • Like 1

meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

.............

3) Τι μπορείς να κάνεις στο Borovits τις υπόλοιπες ώρες εκτός του σκι?

............

Ευχαριστώ

Εγω γι αυτο μπορω να σε συμβουλεψω σαν λιγο πιο μεγαλος... ;)

• Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Φιλε μου οι απαντησεις παρακατω......

Λεβέντες μου καλημέρα.... έχουμε και λέμε: Ταξιδεύω στο Μποροβιτς με την αρχάρια κοπέλα μου, από 3/03 εώς 07/03 και έχουμε κλείσει στο Borovits Hill hotel... !!!

Φανταζομαι εχεις δει ποσο μακρυα ειναι το ξενοδοχειο απο τα λιφτ κ το κεντρο.....

1) Υπάρχουν πίστες μπλε, μεγάλου μήκους, με καρέκλα λιφτ για να το ευχαριστηθεί (μαζί και εγώ)... (πιατάκι δεν μπορεί να πάρει ακόμη, γιατί είναι και σνοουμπορντού :P ) και αν ναι, ποιες ?

Δυστυχως θα σε απογοητευσω.... αν εξαιρεσεις μια μικρη μπλε η οποια καταληγει σε πρασινη με πολυ σπρωξιμο στο καρεκλακι του ριλα, κ ααααντε αλλη μια στο Μαρτζουκιτς......

2) Πάμε με Ryanair και γυρνάμε με Aegian, η Ryanair μας χρεώνει εξοπλησμό 40€ το σετ δλδ 2 ατομα 80€... Aegian δεν χρεώνει...! Για 4 μέρες σκι αξίζει να πάρουμε τον εξοπλισμό μας ή μόνο τις μπότες μας και να νοικιάσουμε? Πόσο παίζει η ενοικίαση για καλά πέδιλα για μένα και sb για την γυναίκα? Και αν είναι να νοικιάσουμε από που?

ΠΑΡΕ τον δικο σου.... νοικιαζουν εξοπλισμο 10ετιας + τουλαχιστον!!!

3) Τι μπορείς να κάνεις στο Borovits τις υπόλοιπες ώρες εκτός του σκι? Που μπορείς να πας να πιεις ένα ασφαλές ποτάκι και με τι τρόπο μεταφέρεσαι εκεί από το ξενοδοχείο ?

Μη χασεις το νυχτερινο σκι!!!!

Εκει που εκλεισες ξενοδοχειο..... θελεις Ταξι να πας κεντρο για βολτα, ποτακι στο Ριλα hotel. Για φαγητο δεν εχει κ πολλες προτασεις... Pub κ τοπικες ταβερνες ΠΟΛΥ τουριστικες ομως....

4) Για φαγητό που είναι καλά, και πως πας εκεί ?

Στο ξενοδοχειο yastrebets. Εχει κ αστερι michelin.... με Ταξι

5) Συνάλλαγμα που είναι καλύτερα να κάνουμε?

Στο μποροβετς οταν φτασεις περιπου στα 1,95

6) Γενικά ότι επιπλέον πληροφορία μας δώσετε, θα είναι χρήσιμη... Αν είναι και κανένας άλλος επάνω αυτήν την περίοδο ας μου στείλει μνμ να βρεθούμε...

Μη χασεις το νυχτερινο σκι. Ελπιζω τοτε να εχει αρκετο χιονι....
Το musala path ειναι ομορφη διαδρομη αλλα εχει αρκετο σπρωξιμο ειδικα με σανιδι!!! Αν ειναι κ το χιονι σουπα αστα να πανε......

• Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Εμεις με Ryanair πηγαμε Σλοβακια, και ζευγαρι της παρεας (κανει snb η κοπελα και ski το αγορι), βαλανε το σανιδι της στη μεγαλη θηκη του σκι που εχει κ τα περασανε σαν μια αποσκευη sport equipment (οχι ski equipment). δες μηπως μπορεις να το κανεις κι εσυ.. (εχει περιορισμο βαρους στα 20kg)

Edited by SKRiB

..ανεβαινω για πρωτη φορα την αλλη εβδομαδα Βοrovets απο 14/2 εως 18/2..οποιος ειναι εκει ας ενημερωσει....

βρηκα τελευταια στιγμη σε αυτο :

http://www.booking.com/hotel/bg/gorska-zvezda.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-bg-gorskaNzvezda-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsSnt-B%3Afirefox-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=99f1f4aeb15b33f810d2acff9b462f64;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

..εχει κανεις εμπειρια απο αυτο το ξενοδοχειο ;

Edited by nikos1890

Είναι στο κέντρο κοντά στην βαβούρα, δεν είναι ότι καλύτερο, αν μπορείς βρες κάποιο ποιό πίσω. Αν έχεις αυτοκίνητο κοίτα καλύτερα στην πόλη Samokov,πολύ φθηνότερα και καλύτερα.Hotel Sonata μείναμε εμείς.

Edited by kosaitis

Eυχαριστω για τις πληροφοριες αλλα ανεβαινω με ενα φιλο με τρενο μεχρι Dupnica και μετα ταξι στο Borovets, οποτε σκεφτηκαμε να ειμαστε οσο το δυνατον πιο κοντα σε λιφτ .

Επειδη ανεβαινω για πρωτη φορα και δεν εχω εικονα του χωριου , τα φοβηθηκα τα ξενοδοχεια που ειναι πιο πισω.

..ανεβαινω για πρωτη φορα την αλλη εβδομαδα Βοrovets απο 14/2 εως 18/2..οποιος ειναι εκει ας ενημερωσει....

βρηκα τελευταια στιγμη σε αυτο :

http://www.booking.com/hotel/bg/gorska-zvezda.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-bg-gorskaNzvezda-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsSnt-B%3Afirefox-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=99f1f4aeb15b33f810d2acff9b462f64;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

..εχει κανεις εμπειρια απο αυτο το ξενοδοχειο ;

Σωστός! Έχει την καλύτερη θέση ever, στα πέντε μέτρα πέρνεις την κάρτα και σε άλλα πέντε ανεβαίνεις στο sintiakovo express, ενώ φρενάρεις με τα σκι σου στην πόρτα του ξενοδοχείου! Εκεί πηγαίνω όποτε ανεβαίνω boro, πάνω από πέντε χρόνια συνεχώς σε βαθμό που το θεωρώ "εξοχικό" μου. Φέτος είναι η πρώτη φορά που συνάντησα έλληνες, μάλλον γιατί βγήκε στο booking.com.

Είναι λίγο παλιό βέβαια αλλά τα δωμάτια είναι μια χαρά και για τα λεφτά του το θεωρώ ότι καλύτερο στο borovets. Βαβουρα πολύ δεν έχει γιατί είναι παραδίπλα από την κεντρική κατάλοιξη των πιστών που είναι μπροστά από το Rila. O ποιό κλασικός θόρυβος που θα μπορούσε να σε ενοχλήσει είναι ο γλυκός ήχος των ratrak, όταν το βράδυ στρώνουν τις πίστες ... :thumbup: Νομίζω ότι για κάποιον που πάει για σκι και θέλει να ξοδεύει τα λεφτά του σε αχρείαστα service και facilities είναι ότι καλύτερο.

Εγώ ανεβαίνω το σάββατο 11 και έχω κλείσει μέχρι την Τρίτη 14, αλλά μπορεί να το παρατείνω 1-2 μέρες (αναλόγως και την παρέα μου και η διαθεσιμότητα) .... Wifi έχει καλό στο εστιατοριο και στον πρώτο όροφο, στους υπόλοιπους ορόφους εάν δεν πιάνει, πιάνει το σήμα του borosport επειδή είναι δίπλα στο καρεκλάκι που είναι ανοιχτό όλη μέρα με καλή ταχύτητα. Ίσως τα πούμε λοιπόν επάνω.

Εάν θες άλλες πληροφορίες, ρώτα ή στείλε pm...

• Like 5

Hakem ευχαριστω πολυ...

Τα σχολια λενε για μια ταβερνα διπλα με εκπτωση για ενοικους.

Επισης δεν εχει ψυγειακι το δωματιο ;

Hakem ευχαριστω πολυ...

Τα σχολια λενε για μια ταβερνα διπλα με εκπτωση για ενοικους.

Επισης δεν εχει ψυγειακι το δωματιο ;

τι να το κάνεις το ψυγειάκι χειμωνιάτικα ... ή βγάζεις έξω από το παράθυρο ή τα δίνεις στο ψυγείο του εστιατορίου ... απλά δωμάτια είναι, όχι apartment. Δεν ξέρω για την ταβέρνα που μου λες, είχαν οι ίδιοι ψιλομέτρια ... Γενικά στο borovets δεν υπάρχει καλή κουζίνα, διάβασε παλαιότερα post για φαγητό, τα παιδιά τα λένε μια χαρά. Επίσης, συμβουλεύω να ψαξεις στο tripadvisor, ενώ γενικά η ποιότητα είναι χάλια, μερικά είναι καλύτερα από τα άλλα... Συνήθως κατεβαίνουμε σαμοκοβ όπου προτιμάω τα restaurant και όχι τα mexana ... άλλη εναλλακτική είναι ο μπουφές του rila hotel (12ευρω το άτομο) και ακόμα καλύτερα του yasterbets για το οποίο όμως χρειάζεσαι ταξί από εκεί που είσαι ...

...ε οκ και στο Bansko στο Hotel Granat που μενω - διπλα ακριβως απο το Happy End στο παρκινγκ - ουτε πρωινο δεν εχουν αλλα το ψυγειακι το εχουν.

Να διατηρω μερικα πραγματα για να φτιαχνω σαντουιτς για το βουνο...

παιδιά για τη γόνδολα πληρώνεις εξτρα εισιτήριο; Αν ναι, μπορείς να μην βγάλεις το γενικο των lift και να παίξω μόνο με γόνδολα; Με ενδιαφέρει το Musala Pathway κυρίως όπου αν δεν κάνω λάθος έχεις πρόσβαση με τη γόνδολα.

παιδιά για τη γόνδολα πληρώνεις εξτρα εισιτήριο; Αν ναι, μπορείς να μην βγάλεις το γενικο των lift και να παίξω μόνο με γόνδολα; Με ενδιαφέρει το Musala Pathway κυρίως όπου αν δεν κάνω λάθος έχεις πρόσβαση με τη γόνδολα.

ή θα παρεις ολοκληρο εισιτηριο για ολη τη μερα που ισχυει για ολα τα λιφτ (υπαρχει κ μισης μερας)

ή θα παρεις του επισκεπτη που ισχυει για μονο μια ανοδο

δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο.......

Ωραια η Musala αλλα ΠΟΛΥ σπρωξιμο.....

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

ή θα παρεις ολοκληρο εισιτηριο για ολη τη μερα που ισχυει για ολα τα λιφτ (υπαρχει κ μισης μερας)

ή θα παρεις του επισκεπτη που ισχυει για μονο μια ανοδο

δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο.......

Ωραια η Musala αλλα ΠΟΛΥ σπρωξιμο.....

Συμφωνώ αλλά είχα ξαναπάει και πραγματικά η διαδρομή είναι απολαυστική.

Σχετικά με το εισιτήριο δεν θυμάμαι αν είχα πληρώσει εξτρα τη γονδολα που σε βγάζει τέρμα πάνω ή συμπεριλαμβανόταν στην τιμή του γενικού εισιτηρίου των Lift.

Στο site πάντως το εμφανίζει ξεχωριστά

Two-way ticket for "Gondola lift" and "Sitnyakovo Express"
Service Price for adult

age group 23 - 64 Price for children

age group 7 - 13 Price for youth and 65+

age group 14 - 22 and 65+ Two-way ticket 20 BGN 12 BGN 20 BGN

Σχετικά με την απόσταση των ξενοδοχείων απ τo χωριό, όσα είναι πιο μακριά συνήθως έχουν λεωφορείο δωρεαν που σε μεταφερουν περίπου 3 φορές την ημέρα.

Συμφωνώ αλλά είχα ξαναπάει και πραγματικά η διαδρομή είναι απολαυστική.

Σχετικά με το εισιτήριο δεν θυμάμαι αν είχα πληρώσει εξτρα τη γονδολα που σε βγάζει τέρμα πάνω ή συμπεριλαμβανόταν στην τιμή του γενικού εισιτηρίου των Lift.

Στο site πάντως το εμφανίζει ξεχωριστά

Two-way ticket for "Gondola lift" and "Sitnyakovo Express"
Service Price for adult

age group 23 - 64 Price for children

age group 7 - 13 Price for youth and 65+

age group 14 - 22 and 65+ Two-way ticket 20 BGN 12 BGN 20 BGN

Συμπεριλαμβάνεται και η γόνδολα στο ημερήσιο η οποία έχει και ενδιάμεση στάση, αυτό που γράφει είναι για μία ανάβαση και μια κατάβαση μόνο που πέρνουν οι πεζοί για να πάνε στην κορυφή και να ξανακατέβουν

• Like 1

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, μέχρι που φτάνει το Musala path? Μέχρι το καταφύγιο και την πρώτη λίμνη που συναντάς ανεβαίνοντας για Musala peak?

Μεγαλη ουρα σημερα στην γονδολα.

Ερχοταν 12θεσιο βανακι που μας πηγενε στο yastrebets express οπου και εκει υπηρχε αρκετη ουρα..

post-6996-0-87364000-1487355184_thumb.jpg

post-6996-0-54110000-1487355267_thumb.jpg

post-6996-0-82003100-1487355296_thumb.jpg