Jump to content
Kyriakoschar

Δεκέμβριος 2016

Recommended Posts

H κατηφόρα που λέγαμε.........

 

 

post-22-0-42184300-1482675139_thumb.jpg

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!!!

Edited by vangelis_k
  • Like 17

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

H κατηφόρα που λέγαμε.........

 

 

attachicon.gifaaa (1).jpg

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!!!

Που πας χωρίς το arva σου!!!
  • Like 1

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αθήνα: Από αύριο το βράδυ θα ξεκινήσει το skydiving της θερμοκρασίας το οποία θα σταματήσει λίγο τη Τετάρτη σε θερμοκρασίες που θα χιονίζει από Πολιτεία και μετά θα ανοίξει το αλεξίπτωτο και θα κατέβει σιγά σε θερμοκρασίες που επιτρέπουν ακόμα και κέντρο Αθήνα. Ουσιαστικά για 48 ώρες από ξημερώματα τις Πέμπτης μέχρι και το βράδυ της Παρασκευής οι θερμοκρασίες θα επιτρέπουν νιφάδες ακόμα και στο κέντρο. Πρακτικά με αυτές τις θερμοκρασίες ότι πέφτει πχ στο Μαρούσι πιάνει χιόνι και παίζεις χιονοπόλεμο.

 

Το τι θα ρίξει πολλά θα διαβάσετε και πολλά θα ακούσετε αλλά πιστέψτε με θα μάθουμε όπως συμβαίνει. Η αίσθησή μου είναι αν και μπορεί αύριο το πρωί να έχουμε άλλα δεδομένα ότι πάμε για πολύ ωραία αξιοπρεπέστατη χιονόπτωση 6-12 ωρών που θα στρώσει αρκετό πράμα πχ Κιφησσιά με ελπίδες για χιονοκαταιγιδάκια που θα κλείνουν τον καιρό και θα ρίχνουν κι άλλο. Έχουμε βάσιμες ελπίδες για δεκάποντα σε πολλές περιοχές της Αττικής.

 

Η Πάρνηθα και η Δίρφη θα είναι κομπλέ για ορειβατικό (ίσως και η Ζήρεια) ενώ το Πήλιο θα φάι ένα υπέροχο πουδριστό στρώμα χιονιού που όποιος το πετύχει φράσκο θα παραμιλάει. Σε πολύ οικονομικές τιμές σας δείχνω τις διαδρομές στα δέντρα να χάσετε τα μυαλά σας.

 

Hokkaido-Πήλιο: 0 - 3

 

Χιονοδρομικά: Νομίζω μόνο ο Παρνασσός έχει βάσιμες ελπίδες να αλλάξει την εικόνα του με αυτή τη κακοκαιρία. Όμως όπως μπαίνουν οι δυο φάσεις της κακοκαιρίας και τα άλλα χιονοδρομικά θα φάνε χιονοκαταιγιδάκια. Πιστεύω θα δούμε και δεκάποντα και εικοσάποντα ίσως αλλά δεν υπάρχει βάση από κάτω και δύσκολο να πιάσουν τόσο χιόνι οι πίστες να ανοίξουν. Ίσως πολύ οριακά τα Καλάβρυτα αν είναι τυχερά και ίσως και το Πισοδέρι και το Καρπενήσι και 3-5 να δώσουν κάποιες πίστες ή κάποιες παραπάνω. Ίσως...

 

Μετά έχουμε ελπίδες από 3 του Γενάρη να έχουμε κακοκαιρίες αλλά είναι απλά ελπίδες. Μόλις περάσει αυτή η κακοκαιρία θα μπορούμε να δούμε παραπέρα.

 

Πήλιοοοοοοο Δίρφηηηη Πάρνηθααααα χιονοπόλεμο σπίτι μααααααααας

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χριστουγεννα μας εκανσς να κλεισουμε σε χιονοδρομικα γεματα χωμα, την πρωτοχρονια μας κρατας αθηνα, κανονηησε φωτα να μας στειλεις τιμπουκτου....

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ τον Παρνασσό το Χιόνη δεν μας θέλει έχει θυμώσει με αυτά που βλέπει

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηλιο Θ ρίξει προς το τέλος της εβδομάδας;

Από αέρα είναι μακριά φαντάζομαι για να ξέρουμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το χιονι μεχρι τις βαρκες στην γλυφαδα....το εγραψε ο ζαχοπουλος...καταλαβα ....ας βγαλω το μαγιω θα μου χρειαστει....

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήλιο θα φάει χιόνι

 

Vro θα βγεις με μαγιο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αθήνα: Διόνυσος 20+ πόντοι

Μαρούσι: 3+ πόνοι

Κέντρο: μισός πόντος + πάνω σε κάνα αμάξι

 

Αν ρίξει 60 πόντους στον Διόνυσο 20 στο Μαρούσι και 5 στο κέντρο μην εκπλαγείτε. Αν ρίξει μισό μέτρο στο Μαρούσι να εκπλαγείτε αλλά αν θέλει αυτό θα το ρίξει.

 

ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΚΑΚΟKΑΙΡΙΑ ENJOY THE SHOW

 

Φυσικά Αιγαίο είναι και όλα τα κομπιούτερ του κόσμου δεν έχουν ιδέα τια θα κάνει. Ωραίο τυφωνάκι 20χλμ από τα παράθυρά μας, απολαύστε το.

 

Χιονοδρομικά: Τα ίδια με το πρωί. Πήλιοοοοοο. Θα φάει αξιοπρεπές χιονάκι Παρασκευή Σάββατο όλοι πουδροντόινγκ Πήλιοοοοοοο.

 

Α ναι Παρνασσόοοοοοος πίστα να κατέβεις κομπλέ θα έχει, σε πολύ οικονομικές τιμές σας λέμε που. Πιθανό να έχει κι άλλες.

 

Tάση για κακοκαιρία 4 Γενάρη

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νοτιοδυτικα τα ξινα ξεραθηκαν.... ποτιζουμε τελη δεκεμβρη....γ@μ@ το φελεκι μου....

 

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασε ρε μιχαλη που ξερεις και τι καιρο θα κανει την παρασκευη...

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αθήνα: Διόνυσος 20+ πόντοι

Μαρούσι: 3+ πόνοι

Κέντρο: μισός πόντος + πάνω σε κάνα αμάξι

 

Αν ρίξει 60 πόντους στον Διόνυσο 20 στο Μαρούσι και 5 στο κέντρο μην εκπλαγείτε. Αν ρίξει μισό μέτρο στο Μαρούσι να εκπλαγείτε αλλά αν θέλει αυτό θα το ρίξει.

 

ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΚΑΚΟKΑΙΡΙΑ ENJOY THE SHOW

 

Φυσικά Αιγαίο είναι και όλα τα κομπιούτερ του κόσμου δεν έχουν ιδέα τια θα κάνει. Ωραίο τυφωνάκι 20χλμ από τα παράθυρά μας, απολαύστε το.

 

Χιονοδρομικά: Τα ίδια με το πρωί. Πήλιοοοοοο. Θα φάει αξιοπρεπές χιονάκι Παρασκευή Σάββατο όλοι πουδροντόινγκ Πήλιοοοοοοο.

 

Α ναι Παρνασσόοοοοοος πίστα να κατέβεις κομπλέ θα έχει, σε πολύ οικονομικές τιμές σας λέμε που. Πιθανό να έχει κι άλλες.

 

Nα προσθέσουμε και τα Καλάβρυτα που κάποιο χιονάκι θα φάνε, ίσως βοηθήσει πολύ.

 

Tάση για κακοκαιρία 3 Γενάρη


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εβγαλε και η ΕΜΥ εκτακτο για χιονιαζτην αθηνα....

 

Μαλλον φιλανε τα ρουχα τους... αν (που) θα πεσουν εξω νταξη , η πεταλουδα, το χαος, οι ασταθειες, οι κατα MIK <επιθυμιες> κλπ κλπ

Ελα ντε να σκασει κανα απροβλεπτο και να κατεβουμε για χιονανθρωπο στον εθνικο κηπο.... εκει να δεις...

Ας πω σου λεει οτι θα χιονισει και νταξη ποιος θα με πιστεψει, ομως αν πεσει το λοττο θα το εχω πιασει...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

η πινδος στην απεξω....νταξ ξεκιναω πινκπονγκ

  • Like 4

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο μη μου πείς ότι δεν θυμάσαι, ξανά, τη Βασιλίτσα χωρίς χιόνι, Πρωτοχρονιά. Νομίζω πάντως ότι σιγά -σιγά θα κατανοήσουμε ότι σκι χωρίς τεχνητό είναι κάτι όπως το λόττο. Κάτι ξέρουν οι...κουτόφραγκοι!

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kάτι ξέρουν. Παράλληλα αν προσέχεις στα ανεμοδαρμένα τους σημεία πρώτα βάζουν χιονοπαγίδες και μετά τεχνητό χρόοοονια τώρα. Τι κάνουμε εμείς ε ακριβώς τα ανάποδα κάνουνστις Άλπεις.

 

Βρε Βασιλάκη μου σε παρακαλώ μην γράφεις παντού αρνητικά και αντιδραστικά. Δεν είναι όλα μαύρα σε αυτό τον κόσμο, μερικές στιγμές συμβαίνουν και όμορφα πράγματα στον κόσμο.

 

Ένα από αυτά είναι να χιονίσει στην Αθήνα. Ναι έξω θα πέφτω και θα πέφτουν όλοι πάντα στις προγνώσεις για να σε καλύψω αλλά που και που πέφτω ψιλομέσω και εκτός από ότι αρέσει σε μένα μου έχει μεταφέρει και κόσμος ότι του αρέσει να με διαβάζει μιας και για αυτόν πέφτω πιο μέσα από το snowforecast και του κάνει. Ένας είπε ότι έχω και πλάκα.

 

Και όταν χιονίζει στην Αθήνα κάνουμε σαν παιδάκια. Γιουπιγιάγιαγιουπιγιουπιγια. Χαμογέλα και για άλλο λόγο εκτός του να βγάλεις τον άλλο λάθος, μπορεί και να σου αρέσει.

 

Misc θυμάμαι ψιλοπρόσφατα μια χρονιά που κατεβαίνατε σε εμάς για σκι με τη Βασιλίτσα κλειστή. Συμβαίνει που και που. Το Πήλιο παντως οι παλιοι το θυμαόυνται με μέτρα πολλές φορές και τα άλλα να μην έχουν τίποτα. Όλα συμβαίνουν.

 

Παραμένω στη χτεσινή και στην πρωινή πρόγνωση. Enjoy the show

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

η πινδος στην απεξω....νταξ ξεκιναω πινκπονγκ

Σε καταλαβάινω αλλά βρες κάτι άλλο.

Στο πινκπονγκ χρειάζεσαι και συμπαίκτη...


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενα γ@μ€ν& σύννεφο που να κάτσει πάνω απο οοοοολη την Αθήνα θελω και να βάζει να βάζει να βάζει για κανά δυο μερες να ασπρίσει η Αθήνα να θαφτούν αμάξια και να μη μπορούν να βγουν απο τα σπίτια τους!

ποσα χρονια εχει να ρίξει σοβαρό χιονι σε αυτη τη πόλη ρε εχω ξεχάσει...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λες έγινε το 2002. Και το 04 και το 06 και το 08 είχαμε καλό χιόνι αλλά σαν του 2002 δεν έχει ξαναυπάρξει. Αυτή έχει πολύ ωραία τάση αλλά θα μου κάνει πολύ εντύπωση από Χαλάνδρι και κάτω να μην μπορούν να βγουν από τα σπίτια τους πχ να έχει 30 πόντους.

 

Από την άλλη και με 2 πόντους οι Αθηναίοι κινδυνεύουν έξω από τα σπίτια τους, το βλέπουμε κάθε φορά που πάνε να ανέβουν σε χιονοδρομικό χωρίς να έχουν ιδέα πως οδηγούν στο χιόνι και πως να βάζουν αλυσίδες.

 

Μια χαρά πάει η κακοκαιρία πάντως νομίζω θα δούμε ωραίο χιόνι να πέφτει Αθήνα, και στα γνωστά Ανατολικά προσύνεμα. Όσο πιο ΒΠ φυσικά τόσο καλύτερα

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηρεμήστε κύριοι...... βασικά θέλουμε ένα γ×μ×μένο σύνεφο να κάτσει πάνω από κανά χιονοδρομικό....... άν πάλι κάτσει (που έτσι δείχνουν τα πράγματα) πάνω από την Αθήνα..... μάλλον την κάτσαμε!!!!.......

  • Like 8

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

ψιλοπροσφατα ηταν οντως το 10 η το 11...αλλα ειχαμε ηδη τσουλησει σε πηγαδια και βασιλιτσα αρχες του μηνα...μετα εβγαλε ζεστες και γιορτες παπαλα...μετα φυσικα μας εθαψε κυριολεκτικα...παρολα αυτα το να εχει χωματα στη πινδο στα 2000 και να χιονηζει στα μελισσια και το μαρουσι εγω το βρισκω τραγικο...

  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε μιχαλη μου η ζωη ειναι ωραια και την κανεις ομορφοτερη οταν πεφτεις...εξω...

Μακαρι να ηταν μονο τετοια τα.. προβληματα. Τουλαχιστον με τις προγνωσεις βγαζουμε γελιο...

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονιζει στον βολο.

Του ανταποκριτου μας Τσιπουριδη.

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...