Jump to content
jorge_ver

Χ.κ. Σελίου

Recommended Posts

 

 

Πριν από λίγο γύρισα.

....

Βρε Πηγάδια είπαμε! Μια στροφή λάθος...

 

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

προχτες αλλη μια επίσκεψη στο Σέλι

 

αν και στα διοικητικά φαίνεται να έχει μπει μια σειρά, στην πελατοκεντρικότητα υπάρχει χώρος για πολύ βελτίωση

 

κόσμος για καθημερινή ικανοποιητικός (την Κυριακή έκοψαν πάνω από 1500 κάρτες)

 

ενημέρωση μπερδεμένη ... στο sr τα έδινε ΟΛΑ πράσινα τηλεφωνικά στις 08.45 μου είπαν δεν είμαστε σίγουροι ακόμα (??) αλλά το κάτω πιάτο σίγουρα... να βλέπετε fb - δεν έχω ρε παιδιά - ναι αλλά εμείς εκείνο ενημερώνουμε ...

τεσπα

τελικά δούλεψε μόνο η καρέκλα, το ένα πιάτο του αρσούμπασι (λογικό λόγω κόσμου) και μετά από γκρίνια

το πιάτο από την βάση (εκτός από την καθυστέρηση είχε -15 και στην καρέκλα την άκουγες κανονικά)

 

από πάτημα μέτρια πράγματα παρά το καινούριο ρατράκ

στο λούκι τα bumps ήταν ουκ ολίγα (όπως και οι πέτρες) ενω δεξιά και αριστερά είχε μισό μέτρο χιόνι

η κεντρική (για αυτήν πήγα αλλά έπαιξα κι έχασα) εντελώς απάτητη

ο Αρης και το συνδετικό εντελώς κλειστά (κρίμα για τους αρχάριους οι οποίοι παιδευόντουσαν στο λούκι και χαλούσαν τα πεδιλα από τις πέτρες)

στο αρσούμπασι ήταν συμπαθητικά - πατημένο (ούτε ίχνος κοτλέ βέβαια και ήμουν ο πρώτος) μόνο από τη μια πλευρά μάλλον από την προπροηγούμενη

 

για μια ακόμη φορά να ζητήσω/παρακαλέσω/απαιτήσω να μας λένε εκτός από τους αναβατήρες τις ΠΙΣΤΕΣ

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΧΚ ΣΤΟ SR ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΠΟΙΟΙ ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ

ναι με ενδιαφέρουν τα λιφτ αλλά με ενδιαφέρει εξίσου ή και περισσότερο το διαθέσιμο πεδίο

 

ας ελπίσουμε ότι επιτέλους θα πατήσουν Κεντρική και Αθλητική

με τα 40 εκ που έριξε χτες και τον καιρό που λέει οτι θα κάνει, το επόμενο ΣΚ είναι στοίχημα....

 

 

 

 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

πως εινι η κατάσταση? να παω αυριο ή να προτιμησω ελατοχωρι?

 

εννοω, αν εχει πετρες κτλ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Σαββατο η μερα ηταν πολυ καλη με πολυ καλης ποιοτητος χιονι.Πετρες ειχε σε καποια σημεια εκτος μαζι με ξερα χορτα ,εκει που επερνε ο αερας το χιονι.Εντος βρηκα μια πετρα καλη που την πηρα μαζι μου για να τη πεταξω καπου με ασφαλεια.Το Σελι εχει πολυ χιονι και νομιζω θα ειναι η χρονια του !!!

  • Like 7

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή μαζί με τον μικρό. Όλα καλά, περίπου όλα.

Κάλο- πάτημα, ελάχιστες πέτρες στα γνωστά σημεία κορυφές λιφτ, σημεία στο λούκι (λόγω χαμηλής θερμοκρασίας, εάν ανέβει θα βγουν πολλές), στο τέλος έβγαλε και λίγο αέρα.

Είχε απάτητο ανάμεσα στα δέντρα, αλλά οι πέτρες επίφοβες.

Για να κρατηθεί το ΧΚ θέλει ακόμη 30εκ.

 

 

Το μόνο άσχημο οι οδηγοί. Πρωί - πρωί με φούντωσαν. Ανεβαίνω και στα ανήλια πριν την διασταύρωση για Ξηρολίβαδο πηγαίνω με 60, έξυπνος με τζιπ κάνει προσπέραση ο δρόμος ενώ πριν ήταν καθαρός - στεγνός στο σημείο εκείνο φαίνονταν ξεκάθαρα υγρός. Ευτυχώς δεν είχε πάγο. Στην ανάβαση στις στροφές πριν το Σέλι συναντάμε 2 λεωφορεία. Η ουρά πέντε αυτοκίνητα, έξυπνος (τρίτος στην ουρά) κάνει τυφλή προσπέραση και χώνεται ανάμεσά τους, μέχρι το ΧΚ δεν κατάφερε να περάσει και το πρώτο. Λίγο πριν το χιονοδρομικό και ενώ η ουρά έχει 8 αυτοκίνητα (μετά τον δρόμο για Χρυσό Ελάφι δηλαδή 800 μέτρα πριν το πάρκινγκ) προσπαθεί άλλος έξυπνος να με προσπεράσει, τον κόρναρα δεν τον άφησα και αναγκάστηκε να σταματήσει στο στένωμα γιατί ούτε ο προπορευόμενος ούτε και αυτός που ήταν πίσω από έμενα του άφησαν χορό να χωθεί.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οντως η μέρα αρκετά καλή την Κυριακή. Μέχρι και τις 10μιση σχεδόν οι πίστες ήταν με πολύ λίγο κόσμο, αλλά και μετά που άρχισε να "πυκνώνει" ο κόσμος, η κυκλοφορία ήταν πολύ καλή με 1-2 λεπτά αναμονή στα συρόμενα. Ποιότητα χιονιού αρκετά καλή και ειδικά το πρωί ήταν η χαρά των κοτλέ.

Εγώ ήμουν 8μιση πάνω και μέχρι τις 10μισή το καταευχαριστήθηκα.

 

Με παρότρυνση του συναδέλφου απο πάνω, θέλω και εγώ να εκφράσω την απογοήτευση και την αγανάκτηση με κάποιους ανεύθυνους, που το μόνο που έχουν να κερδίσουν είναι μερικά καντηλάκια απο τους υπόλοιπους οδηγούς και φυσικά να χάσουν πολλά περισσότερα σε περίπτωση "στραβής". Δεν γνωρίζω για ποιο όχημα αναφέρεται ο herman, αλλά προσωπικά η μανιασμένη οδήγηση ενός Tiguan στις στροφές μετα την Κουμαριά μέχρι και το ΧΚ ήταν ανεξήγητη. Κολούσε ανελέητα πίσω απο τους προπορευόμενους και προσπέρασε τουλάχιστον 4 αμάξια σε τυφλή προσπέραση όπως και ενα πούλμαν. Τουλάχιστον τραγικός, και εύχομαι όταν θα γίνει το κακό, γιατί με το στύλ αυτών των ανθρώπων το κακό είναι αναπόφευκτο, να μη πάρει στο λαιμό του και αθώους.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

RIP

 

"Έφυγε" ξαφνικά στις αγαπημένες πίστες στο Σέλι ο Γιώργος Φιλιππίδης

Από Βασίλης Βόλκος 13 Ιαν 2019 13:37 2215
Χθες στις 12.15 το πρωί ο παλαίμαχος χιονοδρόμος Γιώργος Φιλιππίδης άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 81 ετών, επάνω στις πίστες του χιονοδρομικού στο Σέλι. Συγκεκριμένα μόλις πήρε το πιατάκι του αναβατήρα(άγκυρα) για να πάει στην κορυφή να κάνει σκι, έπεσε μετά από 50 μέτρα περίπου (3ος πυλώνας). Έτρεξε σε βοήθεια αμέσως ο γιατρος του ΕΧΚ Σελίου, ο οποίος διαπίστωσε ότι δεν είχε σφυγμούς και κατέβαλε προσπάθειες ανάνηψης του επί μία περίπου ώρα, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να τον επαναφέρει στην ζωή. Αργότερα έφθασε και το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και έγινε η τελική διαπίστωση του θανάτου, που πιθανολογείται από παθολογικά αίτια.
Ο Γιώργος Φιλιππίδης για πολλά χρόνια διατηρούσε πρατήριο καυσίμων στην οδό Βενιζέλου απέναντι από την Υπαπαντή(πλατεία Κόρακα).
Ήταν μέλος του ΣΧΟ Βέροιας και μετείχε τακτικά σε αγώνες σκι παλαιμάχων. Η κηδεία του έγινε σήμερα Κυριακή στις 11.30 το πρωί από τον Ι.Ν. Υπαπαντής του Χριστού στη Βέροια.
  • Like 4

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

RIP

 

"Έφυγε" ξαφνικά στις αγαπημένες πίστες στο Σέλι ο Γιώργος Φιλιππίδης

Από Βασίλης Βόλκος 13 Ιαν 2019 13:37 2215
Χθες στις 12.15 το πρωί ο παλαίμαχος χιονοδρόμος Γιώργος Φιλιππίδης άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 81 ετών, επάνω στις πίστες του χιονοδρομικού στο Σέλι. Συγκεκριμένα μόλις πήρε το πιατάκι του αναβατήρα(άγκυρα) για να πάει στην κορυφή να κάνει σκι, έπεσε μετά από 50 μέτρα περίπου (3ος πυλώνας). Έτρεξε σε βοήθεια αμέσως ο γιατρος του ΕΧΚ Σελίου, ο οποίος διαπίστωσε ότι δεν είχε σφυγμούς και κατέβαλε προσπάθειες ανάνηψης του επί μία περίπου ώρα, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να τον επαναφέρει στην ζωή. Αργότερα έφθασε και το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και έγινε η τελική διαπίστωση του θανάτου, που πιθανολογείται από παθολογικά αίτια.
Ο Γιώργος Φιλιππίδης για πολλά χρόνια διατηρούσε πρατήριο καυσίμων στην οδό Βενιζέλου απέναντι από την Υπαπαντή(πλατεία Κόρακα).
Ήταν μέλος του ΣΧΟ Βέροιας και μετείχε τακτικά σε αγώνες σκι παλαιμάχων. Η κηδεία του έγινε σήμερα Κυριακή στις 11.30 το πρωί από τον Ι.Ν. Υπαπαντής του Χριστού στη Βέροια.

 

RIP

Ο κάθε θάνατος είναι Λυπηρό γεγονός .. άλλα ο συγκεκριμένος με τέτοιο τρόπο όρθιος

να κάνεις αυτό που αγαπάς και απλώς να κλείσεις τον διακόπτη είναι ευλογία !!!!!!!

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

RIP

Ο κάθε θάνατος είναι Λυπηρό γεγονός .. άλλα ο συγκεκριμένος με τέτοιο τρόπο όρθιος

να κάνεις αυτό που αγαπάς και απλώς να κλείσεις τον διακόπτη είναι ευλογία !!!!!!!

Οι δικοι του ισως λενε ...τι ηθελες πια ..δεν χορτασες ...Αυτος ομως ηθελε κι αλλο ,κι εφυγε ετσι οπως πιθανον να ηθελε!

Ας αναπαυσει ο Θεος την ψυχουλα του .

Edited by leonidastria
  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα Σέλι: Για εντός πίστας, σε κάποια σημεία θέλει κ άλλο χιόνι. Το έχει ξυρίσει και έβγαλε λίγες πέτρες. Γενικά όμως δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα, μια χαρά σκι κάναμε. Για εκτός δε λέει καθόλου.

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στείλε ένα μνμ. Δεν τόλμησα να ανέβω Σελι από φόβο για το στρώσιμο. Νόμιζα είχες δουλειά και δεν σε πήρα τηλ.

  • Like 1

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

α ναι δεν εγραψα ότι δεν είχαν πατήσει...

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

α ναι δεν εγραψα ότι δεν είχαν πατήσει...

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε συ Κυριάκο, αυτό δεν το θεωρείς άξιο μέγιστου κραξιματος και να το αναφέρεις πρώτο πρώτο; Πως ανοίγουν χκ ,χωρίς μια έστω πατημένο πίστα;
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως είναι οι μόνοι ρε παιδιά; Παντού πάνω κάτω τα ίδια γίνονται. Πατάνε και λέμε και μπράβο. Αντί να θεωρείται αυτονόητο.

  • Like 3

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή στο Σέλι, και όπως σε όλα τα ΧΚ, πολύ καλές καιρικές συνθήκες και πολύς κόσμος. Χιόνι σε καλή ποσότητα, με πολλή πούδρα εκτός πίστας. Στις περισσότερες πίστες το χιόνι ήταν ικανοποιητικό (από άποψη ποιότητας), με εξαίρεση την κεντρική πίστα η οποία παρ' όλες τις πρόσφατες χιονοπτώσεις είχε πολύ σκληρό χιόνι που υποθέτω οφείλεται σε ελλειπές (ή λανθασμένο? ) πάτημα, με αποτέλεσμα να κατεβαίνει λίγος κόσμος, ειδικά σε σχέση με τον μεγάλο αριθμό των επισκεπτών της ημέρας. Ο δρόμος προς το ΧΚ σε πολύ καλή κατάσταση (ανάβαση χωρίς αλυσίδες).

 

Keep on skiing!! :ski:

Edited by Dom-1k3
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτική ημέρα σήμερα στο Σελι (10/3) φουλ ήλιο, πολύ ωραίο το χιόνι και από κόσμο τόσο όσο!

Οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους.

410d25144d120a307bf78b18f89a2870.jpgf80445ac65dee352c5d903962ef5e336.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία μέρα σήμερα φρέσκο χιόνι 20-30cm ήλιος και 0 βαθμοί , κοινώς τέλεια.

post-6610-0-82171200-1550352089_thumb.jpg

post-6610-0-56549700-1550352200_thumb.jpg

post-6610-0-98277600-1550352230_thumb.jpg

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Σέλι καθημερινές δεν το πατάνε; Το έχω δει πολλές φορές στις κάμερες έτσι, με τις παρούσες συνθήκες = ζεστή μέρα+ κρύο βράδυ=> παγωμένες ανώμαλες άκρως επικίνδυνες πίστες πρωί, είμαι ντροπή να το δίνουν έτσι σε λειτουργία.νπαλαιοτερα που το πέτυχα έτσι, ζήτησα χρήμα κάρτας πίσω και αφού άκουσα αστείες δικαιολογίες, μου τα έδωσαν, αλλά είχε πάει τζάμπα η άδεια, βενζίνες, νεύρα κτλ. Αν επιβεβαιώσει τη φωτό κάποιος που συχνάζει, καλό είναι να κάνει κάτι ο σύλλογος επίσημα!5f5fe60904cd974c6d294ecbc57959a1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν πατανε καθε μερα, τις περισσοτερες μερες την βδομαδα ετσι ειναι. Οταν εκανα αυτην την συζητηση στο fβ στο snowreport, βγαιναν ολοι οι καλοθελητες(εργαζομενοι χιονοδρομικου, υπαλληλοι σαλε, δασκαλοι σχολων) και τα παρουσιαζαν ολα τελεια!

Θελω να πω προσοχη στο fb απο που ενημερωνεστε.

 

Αυτα που λες να παραπανεθουν τα εχω ακουσει απο πολλους, και οτα διαμαρτυρηθηκαν οτι ειναι επικυνδυνο, τους ελεγαν, αυτο ειναι αμα θελετε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

αυτο ειναι αμα θελετε....

Πρόεδρε, εσύ που είσαι δικηγόρος, όταν εν γνώση τους σε θέτουν σε τέτοιο κίνδυνο, μια μήνυση, δεν μπορεί να τους κάνει τεράστια ζημιά χρηματική, ακόμη και χωρίς τραυματισμό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπερμέρα σήμερα στο Σέλι. Εκτός δεν είχε τρελά πράγματα αλλά για ασκησιολόγιο στη πίστα ήταν ότι πρέπει. Σε κάποια φάση δυο άτομα ανεβοκατεβαίναμε! Κάψιμο!

 

kbaohs.jpg

 

i3dtzn.png

  • Like 7

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
    • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Έχω επισυνάψει 2 συνδέσμους σχετικά με το πέδιλο. Πρέπει να κυκλοφόρησε το 2020 αν και εγώ το είδα στο βουνό για πρώτη φορά πέρση το 2023. Θεωρώ προς πρώτα το νοίκιαζαν σχεδόν τοπικά μόνο στο wengen και grindewald και στα επόμενα χρονιά το στείλανε σε αρκετά μαγαζιά σε όλη την Ελβετία! Η εγγύηση του ισχύει φυσικά, πχ στο Zermatt στο κατάστημα της Bayard εχεις το service σου! Η τιμή 520ΕΥΡΩ συζητήσιμη! Με εκτίμηση Σταυρός
    • €155m (!) Les Grands Montets Upgrade Announced   https://www.j2ski.com/ski-chat-forum/posts/list/0/20835/155m-les-grands-montets-upgrade-announced.page?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR38lawfvXJFOYCy-QuYSHTPaF0ZaRZHIh_tRexoDqZBj_7-PC4dzy8Vr64_aem_AfPJYthWqmgzTTtVP3_T5uCUjWhVoHsHrX4KwyymBY52pVj0YAbUwYwtdHUzKRFMdn3qQEM5FyqDRAv1Z1_WaqJm
    • - Η ελαφρότερη μπότα στην αγορά για την συγκεκριμένη σκληρότητα. (1700γρ) - Σε πολύ καλή κατάσταση, καμμία μετατροπή στη μπότα η στο liner,  Alpine Soles, με όλα τα αξεσουαρ ( εργαλείο, spoilers..)  - Χαρακτηριστικά:- Flex 120, Last (φάρδος) 98mm, Alpine Soles ( ISO5355), BSL 304mm - Τιμή: 250Ευρώ         
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,827
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,657
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    VjiupsZog
    Joined
×
×
  • Create New...