Jump to content
George Tsoukalis

Μαθήματα Ski Σε Εξομοιωτή

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα μαθήματα σε εξομοιωτή θα βοηθούσαν έναν αρχάριο;.

Και αν ναι σε ποιο περίπου επίπεδο θα τον έφτανε ;.

Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης άνοιξε ( δεν ξέρω και εγώ πότε ) ένας πολυχώρος που φιλοξενεί εξομοιωτή Ski (αυτός με την κυλιόμενη μοκέτα) , έχει κανείς προσωπική εμπειρία να μας μοιραστεί;.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Edited by George Tsoukalis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πας, γιατί όχι; Είναι πολύ καλή προσομοίωση και διασκεδαστική -

 

Να πας όμως και στο βουνό.

 

Υπάρχει μια γενική αρχή για όλα τα αθλήματα-δραστηριότητες. Πως γίνεσαι καλός, βελτιώνεσαι σε αυτές στις συνθήκες τις οποίες το κάνεις. Ετσι λοιπον στον τάπητα θα βελτιωθείς όσο κάνεις στον τάπητα, στο βουνό θα βελτιωθείς όσο κάνεις στο βουνό. Και τα δύο μαζί φέρνουν , διασκέδαση , ποικιλία.

 

Για την πόλη είναι μια χαρά ένα τέτοιος τάπητας γιατι πέρνεις ερεθισμα διπλα στο σπιτι σου, το οποίο συμπληρώνει και "μπουστάρει" τις προσπαθειές σου στο βουνό.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

για μενα οσο εχει χιονι καλητερα να πας στο βουνο να τσουλησεις...αφου εισαι θεσσαλονικη ειδα σημερα οτι η καρτα στο φαλακρο εχει 5 ευρω τις καθημερινες και 8 τα σκ....πολυ φτηνοτερα απο το we και παιρνεις και τον αερα σου!!!

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά , κανεις δεν πάει στον τάπητα για να μην ανεβει στο βουνό, που και πάλι περι ορέξεως....εδω πάνε κάτι γκομενες και κλίνονται σε αιθουσες αερομπικ για μια ζωή....

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.

Φυσικά και θέλω το βουνό σε σχέση με την μοκέτα ,

ο σκοπός μου στον εξομοιωτή είναι καθαρά ..

1..για να κάνω μαθήματα

2..για να κάνω μαθήματα ( οικονομικά )

 

Αν πάρεις group των 6 μαθημάτων μου βγαίνει 12,5€ την φορά , στην τιμή περιλαμβάνει και τον εξοπλισμό.

 

Στο Ελατοχώρι το μάθημα έχει 20€ + λιφτ + εξοπλισμό

και στο bansko 130 LEVA το ατομικό ή 100 Λέβα ομαδικό για 2 άτομα + λιφτ + εξοπλισμό.

 

Sorry δεν θέλω να συγκρίνω το βουνό με το we ( όπως το αναφέρει ο φίλος miscelano ) απλά θα ήθελα μερικά οικονομικά μαθήματα μαζί με την κόρη μου προτού πάμε στο bansko.

 

Εσείς τι θα προτείνατε ;..

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω προτεινω να πας στο βουνο, να κανεις μια ωρα μαθημα και μετα 5-6 ωρες μονος σου....το γουι ειναι για αφου κλεισουν τα χκ

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.

Φυσικά και θέλω το βουνό σε σχέση με την μοκέτα ,

ο σκοπός μου στον εξομοιωτή είναι καθαρά ..

1..για να κάνω μαθήματα

2..για να κάνω μαθήματα ( οικονομικά )

 

Αν πάρεις group των 6 μαθημάτων μου βγαίνει 12,5€ την φορά , στην τιμή περιλαμβάνει και τον εξοπλισμό.

 

Στο Ελατοχώρι το μάθημα έχει 20€ + λιφτ + εξοπλισμό

και στο bansko 130 LEVA το ατομικό ή 100 Λέβα ομαδικό για 2 άτομα + λιφτ + εξοπλισμό.

 

Sorry δεν θέλω να συγκρίνω το βουνό με το we ( όπως το αναφέρει ο φίλος miscelano ) απλά θα ήθελα μερικά οικονομικά μαθήματα μαζί με την κόρη μου προτού πάμε στο bansko.

 

Εσείς τι θα προτείνατε ;..

Παρε την κορη, κανονιστε να μπειτε σε γκρουπακι στο βουνο και αφηστε το we για το καλοκαιρακι. Δεν ειναι μονο του οτι "μην το χασεις τωρα που το εχεις", αλλα και το οτι εικαζω (δεν εχω κανει, απ'οτι εχω ακουσει) δεν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Οχι πως δεν θα σου προσφερει βεβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω προτεινω να πας στο βουνο, να κανεις μια ωρα μαθημα και μετα 5-6 ωρες μονος σου....το γουι ειναι για αφου κλεισουν τα χκ

Σε ευχαριστώ , έτσι και αλλιώς πήγα να κλείσω ραντεβού στο we και μου είπε ότι το πρώτο διαθέσιμο που να με βολεύει είναι στις 27/1/2017.... :dizzy:

Χαλάλι του παιδιού (Κώστας) δουλεία να έχει , γιατί φαίνεται καλός Άνθρωπος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρε την κορη, κανονιστε να μπειτε σε γκρουπακι στο βουνο και αφηστε το we για το καλοκαιρακι. Δεν ειναι μονο του οτι "μην το χασεις τωρα που το εχεις", αλλα και το οτι εικαζω (δεν εχω κανει, απ'οτι εχω ακουσει) δεν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Οχι πως δεν θα σου προσφερει βεβαια.

Ευχαριστώ GiGi

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω προτεινω να πας στο βουνο, να κανεις μια ωρα μαθημα και μετα 5-6 ωρες μονος σου....το γουι ειναι για αφου κλεισουν τα χκ

Συμφωνώ με την πρόταση του φίλτατου και προθέτω:

1η μέρα μετα το μαθημα μονοι μεχρι να σας φωνάζει με τα μικρά ή σας 'διώξει' ο μπειμπιλιφτας.

2η μερα παλι μια ωρα μαθημα και μετα παλι 5-6 ωρες μονοι.

Τα αποτελέσματα: χαμόγελα, πιασιματα (τριτη μερα σερι δυσκολο....), απορίες τυπου: μα τι εκανα τόσα χρόνια κ χαρά που μπήκε η κόρη σου μικρή στη φαση.

Καλή αρχή!

Υγ Εμείς καναμε στο σελι τα πρωτα. Αλλα μαλλον το σημαντικοτερο δεν ειναι ποιο χιονοδρομικο αλλα αν μπορειτε πηγαινετε καθημερινη!

 

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκε για παιδάκι στην αρχή. (μας τα λέτε μισα μισα ρε παιδιά :) )

 

...προσωπική μου άποψη (και αν θες σαν Γυμναστής και εκπαιδευτής χιονοδρομίας) για τον τάπητα είναι πως αν προκειται για πιτσιρικια καλό θα ήταν να αποφεύγεται. Αυτό θα έκανα εγώ, για πολλους λόγους που τώρα είναι δύσκολο να αναλύσω. Δεν έχει να κάνει τόσο με το οτι ειναι κλειστός ο χώρος ή επειδη ειναι μεσα στην πολη , ή, ή , ή κτλ . εχει να κάνει πως το νευρικό σύστημα των μικρών παιδιών δεν έχει την ευεληξία των ενηλίκων και ο τάπητας δίνει μια "σκληρή" αίσθηση, μια αίσθηση "κολάω" στο γλύστηρμα.

 

Για τους ενηλικες όμως και για παιδιά πιο ανεπτυγμένα , θα έλεγα 12 ετών και πάνω , είναι ένα βοηθημα που εξυπηρετεί για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

 

Αυτό βεβαα ειναι προσωπική άποψη. Στο συγκεκριμένο χώρο κάνουν ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ και γενικά γίνεται χαμός , και τα παιδιά που το δουλεύουν ειναι σουπερ και μεγάλη όρεξη για δουλιεια.

 

Επισης σε αυτον τον χώρο θα μπορέσετε να ενταχθείτε στην χιονοδρομική κοινότητα της Θεσσαλονικης γιατι οι δρασειςτων ανθρώπων που το δουλεύουν επεκτείνονται ΚΑΙ στα βουνά....

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

μμμ πως σβήνω τελείως ενα κενό post, δεν θα το μάθω ποτέ, ούτε απο pc ουτε apo tapatalk....

 

Δεν μπορείς! :P

Edited by Χρήστος Λάππας
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...σαν εκπαιδευτής τον έχω χρησιμοποίησει για δικους μου λόγους , βασικα για προσωπική εμπειρία περισσότερο , να δω ΤΙ είναι.

 

Εντόπισα πολλα προβλήματα της δικής μου τεχνικής , και μπορεσα να δουλεψω πάνω σε αυτα. Βοηθά επισης και θα επιμηνω σε αυτο ΠΩΣ τα άτομα που επητηρουν τον τάπητα ειναι γνωστες της τεχνικής και σε βοηθούν ΑΝ θελήσεις να δουλεψεις τεχνικά στοιχεία ....

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με την πρόταση του φίλτατου και προθέτω:

1η μέρα μετα το μαθημα μονοι μεχρι να σας φωνάζει με τα μικρά ή σας 'διώξει' ο μπειμπιλιφτας.

2η μερα παλι μια ωρα μαθημα και μετα παλι 5-6 ωρες μονοι.

Τα αποτελέσματα: χαμόγελα, πιασιματα (τριτη μερα σερι δυσκολο....), απορίες τυπου: μα τι εκανα τόσα χρόνια κ χαρά που μπήκε η κόρη σου μικρή στη φαση.

Καλή αρχή!

Υγ Εμείς καναμε στο σελι τα πρωτα. Αλλα μαλλον το σημαντικοτερο δεν ειναι ποιο χιονοδρομικο αλλα αν μπορειτε πηγαινετε καθημερινη!

 

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και ελεύθερος επαγγελματίας δεν μπορώ να πάω καθημερινή γιατί η κόρη μου είναι 1η γυμνασίου.

και έχω πολλές υποχρεώσεις στην δουλεία μου.

 

Ο κύβος εριφθεί θα πάμε Σάββατο πρωί στο ελατοχωρι για 1 ώρα μάθημα και μετά εξάσκηση και πάλι εξάσκηση.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αν και ελεύθερος επαγγελματίας δεν μπορώ να πάω καθημερινή γιατί η κόρη μου είναι 1η γυμνασίου.

και έχω πολλές υποχρεώσεις στην δουλεία μου.

 

Ο κύβος εριφθεί θα πάμε Σάββατο πρωί στο ελατοχωρι για 1 ώρα μάθημα και μετά εξάσκηση και πάλι εξάσκηση.

Καλή αρχή!!!! Μμμμμ....τα λέμε στα επόμενα...στείλε εντυπώσεις.....

Μιλώντας και γω ως εε, μετά τον πρωτο χρόνο σε βλέπω "δευτερα θα είμαι σε συνέδριο'".....

 

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκε για παιδάκι στην αρχή. (μας τα λέτε μισα μισα ρε παιδιά :) )

 

...προσωπική μου άποψη (και αν θες σαν Γυμναστής και εκπαιδευτής χιονοδρομίας) για τον τάπητα είναι πως αν προκειται για πιτσιρικια καλό θα ήταν να αποφεύγεται. Αυτό θα έκανα εγώ, για πολλους λόγους που τώρα είναι δύσκολο να αναλύσω. Δεν έχει να κάνει τόσο με το οτι ειναι κλειστός ο χώρος ή επειδη ειναι μεσα στην πολη , ή, ή , ή κτλ . εχει να κάνει πως το νευρικό σύστημα των μικρών παιδιών δεν έχει την ευεληξία των ενηλίκων και ο τάπητας δίνει μια "σκληρή" αίσθηση, μια αίσθηση "κολάω" στο γλύστηρμα.

 

Για τους ενηλικες όμως και για παιδιά πιο ανεπτυγμένα , θα έλεγα 12 ετών και πάνω , είναι ένα βοηθημα που εξυπηρετεί για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

 

Αυτό βεβαα ειναι προσωπική άποψη. Στο συγκεκριμένο χώρο κάνουν ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ και γενικά γίνεται χαμός , και τα παιδιά που το δουλεύουν ειναι σουπερ και μεγάλη όρεξη για δουλιεια.

 

Επισης σε αυτον τον χώρο θα μπορέσετε να ενταχθείτε στην χιονοδρομική κοινότητα της Θεσσαλονικης γιατι οι δρασειςτων ανθρώπων που το δουλεύουν επεκτείνονται ΚΑΙ στα βουνά....

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μου,

και μια που είσαι από Θεσσαλονίκη ( και όσοι άλλοι είστε ) , που να πάω για να αγοράσω μπότες; , έφαγα όλο το internet και τα περισσότερα είναι Αθήνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή αρχή!!!! Μμμμμ....τα λέμε στα επόμενα...στείλε εντυπώσεις.....

Μιλώντας και γω ως εε, μετά τον πρωτο χρόνο σε βλέπω "δευτερα θα είμαι σε συνέδριο'".....

 

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άσε δεν πιάνει στην δουλεία έχω και την Γυναίκα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο υπάρχει χιόνι κ έχετε χρόνο να πάτε βουνό, αλλά όταν δεν μπορείς πάνε στο We ,ο Κώστας κάνει καταπληκτική δουλειά. Έχω κάνει πέρσι περίπου 4 φορές πριν πάω βουνό. Ότι ήξερα όλα ήταν λάθος εκεί άρχισα να κάνω σωστά σκι,μετά στο βουνό όλα ήταν πιο εύκολα. Γιατί ο τάπητας δεν συγχωρεί λάθη. Κ όπως είπε κ ο Χρήστος διορθώνεις τεχνικά πράγματα. Φέτος όταν ήθελα να πάω με την παγωνιά είχαν βλάβη . Το καλοκαίρι για 1 η 2 μήνες αν θυμάμαι καλά δεν κάνουν μαθήματα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο για την αγορα της θεσσαλονικης δεν ξερω να σου προτεινω, αλλα οπου και να πας πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο ιντερνετ, για λογους και πρακτικους και υποστηριξης~αλληλεγγυης.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο για την αγορα της θεσσαλονικης δεν ξερω να σου προτεινω, αλλα οπου και να πας πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο ιντερνετ, για λογους και πρακτικους και υποστηριξης~αλληλεγγυης.

Χρήστο δεν είμαι απ'τους ανθρώπους που ψάχνουν να κερδίσουνε το 1 ευρω στις συναλλαγές τους ψάχνοντας σε σκρουτζομαγαζα όλη την ημέρα και κατανοώ την υπεραξία το να αγοράσεις ένα προϊόν από ένα φυσικό κατάστημα και φυσικά είμαι υπέρ της τοπικής υποστήριξης-αλληλεγγύης (όπως πολύ σωστά το αναφέρεις).

Απλά έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση και δεν βρήκα αρκετά καταστήματα στην Θεσσαλονίκη και με έκανε εντύπωση!.

Θα βάλω το ερώτημα μου σε νέο post μήπως το δούνε και άλλοι βορειοελλαδίτες που έχουνε κάτι στο νου τους.

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούγεται πολύ παράξενο να ειναι γεμάτο βουνά γύρω γύρω και να τρέχει κάποιος σε χαλιά.

Από την άλλη βέβαια, η γυναίκα μου σε χαλί έμαθε σκι. Προέρχεται από μια χώρα χωρίς χιόνι.

Όπως μου λέει, έμαθε στο χαλί και μετά πήγε στην Αυστρία (όπου είδε πρώτη φορά χιόνι) και λέει ότι κατέβαινε μαύρες πίστες.

Αλήθεια, ψέματα, ποιός ξέρει. Πάντως σκι κάνει πιο σωστά από εμένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποσο γρηγορα μπορει να μαθει κανείς σκι είναι σχετικό. Μου έχει τύχει άτομο που την πρώτη φορά κατέβηκε κόκκινη πίστα με ανοιχτές στροφές στεμ. Εξαίρεση βεβσια αλλά μπορεί να συμβεί. Γενετικοι παράγοντες, φυσική κατασταση και αντίληψη....

 

Θεωρω οτι απο τον ταπητα στο βουνο υπαρχει σαφεστατα πιο ευκολη προσαρμογη. Η διαφορα θα ειναι πως στο βουνο θα παιζει εντονα η πλαγιολισθηση και επισης πιο κουραστικο.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,633
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...