Jump to content
Zoesb

Αγορά Γυναικείας Μπότας Και Αποριες

Recommended Posts

Καλημέρα,

Σαν καινουρια στο αθλημα του snowboard εχω ξεκινησει με την αναζήτηση για αγορα μπότας. Με μια πρώτη ερευνα που έκανα χθες σε καταστήματα της αθηνας (sublime, south 21, s.ex. house) αυτό που είδα ειναι ότι γενικά δεν παίζουν νουμερα σε μποτες 39-41 (φοράω Νο39 στα αθλητικα) κι απ΄οτι μου ειπε ο πωλητης στο sublime συνήθως φευγουν τον Δεκεμβρη τα πιο συνηθισμένα νουμερα και μετα ο,τι μεινει..Ισχυει κάτι τέτοιο? Επίσης έχω ενα θέμα με τα πόδια μου τα οποια ειναι λιγο πιο φαρδια από το συνθηθισμένο και πηγαινω σε μεγαλυτερο νουμερο σε μποτα δλδ 40-41 (ειδικά στις burton), βεβαια αναλογα το καλουπι γιατι μου εκανε στην Northwave το 39. Μηπως θα μπορουσα να κοιταξω και σε αντρική μποτα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

Σαν καινουρια στο αθλημα του snowboard εχω ξεκινησει με την αναζήτηση για αγορα μπότας. Με μια πρώτη ερευνα που έκανα χθες σε καταστήματα της αθηνας (sublime, south 21, s.ex. house) αυτό που είδα ειναι ότι γενικά δεν παίζουν νουμερα σε μποτες 39-41 (φοράω Νο39 στα αθλητικα) κι απ΄οτι μου ειπε ο πωλητης στο sublime συνήθως φευγουν τον Δεκεμβρη τα πιο συνηθισμένα νουμερα και μετα ο,τι μεινει..Ισχυει κάτι τέτοιο? Επίσης έχω ενα θέμα με τα πόδια μου τα οποια ειναι λιγο πιο φαρδια από το συνθηθισμένο και πηγαινω σε μεγαλυτερο νουμερο σε μποτα δλδ 40-41 (ειδικά στις burton), βεβαια αναλογα το καλουπι γιατι μου εκανε στην Northwave το 39. Μηπως θα μπορουσα να κοιταξω και σε αντρική μποτα?

 

Καλωσήρθες!

Μην πας επ'ουδενί σε νούμερο μεγαλύτερο επειδή σε κάποια μοντέλα κάποιας εταιρείας δεν σου έκατσε καλά στο πλάτος. Πρέπει να είναι σωστή και στο μήκος και στο πλάτος και στον συνολικό της" όγκο". Ακόμα και αν πας σε μαλακό, αντρικό μοντέλο, πρέπει να κουραστείς να δοκιμάζεις για να δεις τι ταιριάζει στην ανατομία του ποδιού σου.

Οι υπόλοιποι θα σου πουν και με μεγαλύτερες λεπτομέρειες βέβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις Burton δεν ήταν μονο θεμα πλατους αλλα και μηκους. Στο 39-40 τα μπροστινα μου δαχυταλα λυγιζαν μπροστα και βασικά μουδιαζε το ποδι μου μετα απο κανα 5λεπτο που τις φορουσα. Αυτο που μου εκατσε πιο σωστα ήταν το 40.5 (25.5 cm). Στις Northwave οπως ειπα με βολεψε το 39 (25 cm) και στις ThirtyTwo το 41 (? cm).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκιμαζεις και αντρικες χωρις κανενα φοβο. Οτι σε βολευει μην κολλας στα νουμερα.

Γενικα γυναικεια ολοι φερνουν λιγοτερα νουμερα και σπανε ευκολα

 

Βαζεις την μποτα

Χτυπας φτερνα να παει τερμα πισω το ποδι

Σφιγγεις, οχι παρα πολυ γιατι μετα μουδιαζει το ποδι

και

κοιτας

να μην σηκωνετα η φτερνα

να μην νοιωθεις πιεση πουθενα γιατι αυτο θ μεταφραστει σε πονο στ βουνο

οταν εισαι ορθια και λιγο να ακουμπανε τα δάχτυλα μπροστα οταν λυγιζεις τα γονατα σαν να κανεις snwd να μην ακουμπανε τα δαχτυλα

 

northwave ειναι λιγο ποιο πισω σε τεχνολογια

δες nitro,32,burton

επισης δες να παρεις οσο ποιο μαζεμενη μποτα γινεται εξωτερικα γιατι και στο σανιδι μαλλον για αντρικο σε βλεπω

http://thegoodride.com/snowboard-boot-reviews/?womens=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκιμαζεις και αντρικες χωρις κανενα φοβο. Οτι σε βολευει μην κολλας στα νουμερα.

Γενικα γυναικεια ολοι φερνουν λιγοτερα νουμερα και σπανε ευκολα

 

Βαζεις την μποτα

Χτυπας φτερνα να παει τερμα πισω το ποδι

Σφιγγεις, οχι παρα πολυ γιατι μετα μουδιαζει το ποδι

και

κοιτας

να μην σηκωνετα η φτερνα

να μην νοιωθεις πιεση πουθενα γιατι αυτο θ μεταφραστει σε πονο στ βουνο

οταν εισαι ορθια και λιγο να ακουμπανε τα δάχτυλα μπροστα οταν λυγιζεις τα γονατα σαν να κανεις snwd να μην ακουμπανε τα δαχτυλα

 

northwave ειναι λιγο ποιο πισω σε τεχνολογια

δες nitro,32,burton

επισης δες να παρεις οσο ποιο μαζεμενη μποτα γινεται εξωτερικα γιατι και στο σανιδι μαλλον για αντρικο σε βλεπω

http://thegoodride.com/snowboard-boot-reviews/?womens=1

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...τις παραπανω μαρκες που γραφεις τις ειδα ..για τις μαρκες deeluxe και ride τι γνώμη έχεις? Να κοιτάξω ή οχι? Επίσης το σανίδι που έχω πάρει από φίλη εχει waist width 24.1 cm (είναι το burton lux 2009). Νομίζω θα με βολεψει εστω και αν η μποτα μου ειναι αντρική Νο41, οχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως τα λέει ο detox (είσαι ωραίος, πάντα! :thumbup: )...

 

Πράγματι, όσο περνάνε τα χρόνια, η διάκριση "ανδρικό" και "γυναικείο" στο ski και το snowboard είναι κάπως θολή, ειδικά αν μιλάμε για εξοπλισμό κάπως υψηλότερου επιπέδου και όχι καθαρά αρχαρίων.

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deeluxe και αυτες ειναι λιγο ποιο πισω τεχνολογικα. Συνηθως ειναι ποιο ογκωδεις και ποιο βαριες οι μποτες τους.

Ride δεν ξερω καθολου.

 

Αυτα βεβαια δεν πρεπει να σε αποτρεψουν απο το να παρεις μια μποτα των εταιρειων αυτων που απλα σου καθεται τελεια στο ποδι. Αλλα εαν εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε deeluxe και πχ.nitro διαλεξε nitro.

Γι αυτο ολες να τις κοιταξεις.

 

Με 41 μποτα και waist width 24.1 γενικα θα εισαι στο οριο και μαλλον θα το ξεπερνας αλλα αφου το εχεις απο φιλη το δοκιμαζεις και βλεπεις.

Σε αυτο θα βοηθουσε να βρεις και καμια ποιο μαζεμενη μποτα σε ογκο.

Edited by detox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deeluxe και αυτες ειναι λιγο ποιο πισω τεχνολογικα. Συνηθως ειναι ποιο ογκωδεις και ποιο βαριες οι μποτες τους.

Ride δεν ξερω καθολου.

 

Αυτα βεβαια δεν πρεπει να σε αποτρεψουν απο το να παρεις μια μποτα των εταιρειων αυτων που απλα σου καθεται τελεια στο ποδι. Αλλα εαν εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε deeluxe και πχ.nitro διαλεξε nitro.

Γι αυτο ολες να τις κοιταξεις.

 

Με 41 μποτα και waist width 24.1 γενικα θα εισαι στο οριο και μαλλον θα το ξεπερνας αλλα αφου το εχεις απο φιλη το δοκιμαζεις και βλεπεις.

Σε αυτο θα βοηθουσε να βρεις και καμια ποιο μαζεμενη μποτα σε ογκο.

Δηλαδή τι κάνει μια μπότα καλύτερη από την άλλη? Είναι η ποιοτητα κατασκευής και το βάρος της? Για τις μποτες K2 άποψη?

Edited by Zoesb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι κάνει καλύτερη μια μπότα..

Είναι η ποιότητα κατασκευής και η αντοχή στ χρόνο

Η ποιότητα από τ εσωτερικό μποτακι

Εάν έχει κάποιο ιδιαίτερο σύστημα δεσίματος να λειτουργεί σωστά κ απροβλημάτιστα

Το βάρος και η μείωση όγκου είναι προτέρηματα

Μικρό πράγματα που την κάνουν ποιο εύχρηστη

Και φυσικά η εφαρμογή και το ποσο καλά κρατάει τη φτέρνα σου κάτω

Πολλοί παράγοντες

 

Βέβαια το παν είναι η εφαρμογή. Δηλαδή μπορείς να κανείς σε αλλά υποχωρήσεις εάν μια μπότα τη βάλεις και είναι τέλεια.

 

K2 επίσης δεν έχω εικόνα. Δες και στο site που σου έστειλα.

Edited by detox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετά από αρκετό ψάξιμο που έκανα στα καταστήματα της Αθήνας έχω καταλήξει στην ThirtyTwo Lashed

http://thirtytwo.com/us/boots/mens/lashed-ft-8105000255.html?dwvar_8105000255_color=001#start=21που την βρήκα στο kifissia 21 . Απλά η τιμή ειναι λίγο τσιμπημένη (235 ευρώ) καθότι ειναι φετινό μοντέλο και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να παραγγείλω το αντίστοιχο περσινο ή προπερσινο από το εξωτερικό που ειναι και πιο φθηνο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα έχει το ίδιο fit στο πόδι μου ή αλλάζει από χρονιά σε χρονιά το fit στο συγκεκριμένο μοντέλο. Γι αυτό που σκέφτομαι από εξωτερικό είναι

https://www.absolute-snow.co.uk/V/thirtytwo_Lashed_Mens_Snowboard_Boots_UK_7_Blue_2016-(104444)

 

ή και η ίδια αλλά σε sample έκδοση

http://www.ebay.com/itm/ThirtyTwo-32-Lashed-FT-Sample-Mens-Snowboard-Boots-Black-2017-UK-8/371854868446?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3D4f2fb114df4945c7abf75d10f51baffa%26pid%3D100033%26rk%3D1%26rkt%3D8%26sd%3D371854868446Απόψεις?

Edited by Zoesb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...