Jump to content
mainalo

Φεβρουάριος 2017

Recommended Posts

Εύγε στα Καλάβρυτα, εύγε Σπυρόπουλε. Όλα ανοιχτά. Θέλουν και τζόγο τα Ελληνικά χιονοδρομικά. Μούτζες στον Παρνασσό τα γνωστά.

 

Κλειστή Αντιγόνη και Φοίβη δείχνει το snowreport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω είσαι ο άδικος Έλληνας που θέλει πατημένες τις πίστες ενώ με τόσο βαρύ χιόνι είναι αδύνατο να πατηθούν και οποιοδήποτε χιονοδρομικό των Άλπεων το ίδιο θα έκανε.

 

Νομίζω λέω δεν είμαι σιίγουρος αλλά ο καιρός κάτι τέτοιο μυρίζει.

 

Καταλάβατε γιατί δεν ήθελα να πάω Παρνασσό, με πιάνουν τα κλάμματα τέτοιες μέρες? Κρίμα τόσο όμορφο βουνό, τόσο άχρηστος Τερζάκης.

 

Από την άλλη έπρεπε να είχα πάει Καλάβρυτα, όλο και κερδίζουν εμπιστοσύνη και αρχίζουν να γίνονται επικίνδυνο χιονοδρομικό που και που. Αλλά όπως είναι στημένα τα λιφτ η φόλα παραμονεύει.

 

Ξέχασα να γράψω κάνει καραμπάμ για χιονοστιβάδες και σήμερα αλλά ειδικά αύριο και μεθαύριο το νου σας

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ καμιά προβλεψούλα για την ευρύτερη περιοχή της Κοπαιδας? Λειβαδιά. Κάστρο κτλ....

Βασικά Σάββατο έχω μία δουλίτσα στα 14.000 πόδια ))))

  • Like 4

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπααα, είναι η μόνη μέρα που δεν θα κανόνιζα τέτοια δουλειά

 

Δεν θέλω κλάψα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δείτε τα ensemble, τα μισά σενάρια είναι κρύα μετά το Σάββατο. Η ελπίδα είναι ζωντανή

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks MIK, οπότε με βλέπω να ανεβαίνω στην ζώνη Παρασκευή......ρε τι τραβάμε και εμείς για ένα πήδημα ))))

  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το τριήμερο προβλέπω από καιρό μίζερες βρεγμένες δυστυχισμένες φάτσες χιονοδρόμων στα Ελληνικά χιονοδρομικά και προτείνω σε όλους θέατρο, κάνα ποτάκι και λοιπές εναλλακτικές δραστηριότητες.

 

Από βδομάδα η ελπίδα ζει είπαμε, όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά ακόμα και να έχουμε μια υπέροχη βδομάδα με σχετικό κρύο και φρέσκο χιόνι. Ελπίδα ζεις.

 

Σπύρο δεν έχω ιδέα με τι αέρα πετάτε αλλά το Σάββατο θα φυσάει καλά.

 

Αύριο θα ανέβαινα για σκι ΧΚΚ ΧΚΠ, Παρασκευή μπαίνει ο άερας μέτριος θα το δούμε και αύριο.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στόν αέρα όταν πέφτουμε δέν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα:-)

Εγω από κει και πέρα το φορτιζω αρκετά το πανι οπότε και με 4άρι + τρυπαω:-):-) άσε πού η προσγείωση με κόντρα αέρα είναι παιχνιδάκι.... ειδωμεν :-):-):-)


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά καλά, με βροχή δεν σε βλέπω να κάνεις τίποτα.

 

Κύριοι με αυτά που βλέπουμε σήμερα που μπορεί να αλλάξουν στα πιο μακρινά:

 

Αύριο θα ανέβαινα Παρνασσό είναι ΒΔ μέρα δε μασάει, για ΧΚΚ ίσως κάνα γνωστό ψηλό λιφτ υποφέρει από τον αέρα.Το Σάββατο είναι Νοτιάρα μέρα μέσα στο θερμό μέτωπο δεν πάμε ποτέ για σκι με τέτοιους καιρούς, δεν ανοίγει σχεδόν ποτέ κανένα σοβαρό λιφτ ΧΚΚ ΧΚΠ, αέρας ισχυρός. Ζέστη, βροχή και μην βγάλετε μπουγάδα σε χιονοδρομικό

 

Κυριακή ψυχρομετωπιάζει και πέφτει απότομα η θερμοκρασία. Θα χιονίσεις στα "ψηλά" χιονοδρομικά μας. Για πολύ τζογαδόρους κάτι τέτοιες μέρες βγαίνουν, αέρας δεν φαίνεται πάνω από μέτριος, αλλά με προβληματίζει ότι θα αρχίσει να χιονίζει μέσα στη μέρα και δεν είναι πολύ ευχάριστο πάνω σε βρεγμένο χιόνι να σου χιονίζει και να ψάχνεις τι πατάς. Θα το δούμε.

 

Δευτέρα έχει αρχίσει να Βορίζει και είναι πολύ πολύ πιθανό να είναι μια υπέροχη ή έστω συμπαθέστατη μέρα για σκι. Οριακές θερμοκρασίες αλλά στα "ψηλά" χιονοδρομικά θα είναι χιόνι.

 

Η επόμενη βδομαδα θα μας βρει με οριακές θερμοκρασίες, ακόμα έχουμε πολλές πολλές ελπίδες για πιο κρύο σενάριο.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα είμαι Πέλλα το τριήμερο, οπότε θα το δοκιμάσω ένα πισοδερι και Καϊμακτσαλάν και ότι βγει. Μόνο Σ-Δ όμως..

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ακόμα έχουμε πολλές πολλές ελπίδες για πιο κρύο σενάριο.

Αμήν

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα είμαι Πέλλα το τριήμερο, οπότε θα το δοκιμάσω ένα πισοδερι και Καϊμακτσαλάν και ότι βγει. Μόνο Σ-Δ όμως..

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έλα βρες με στο Καιμάκ το τριήμερο.

Edited by Koumparos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αυτά που βλέπω τώρα δεν θα πήγαινα σίγουρα για σκι αύριο ΧΚΚ ΧΚΠ. Νοτιάρα μέσα στο μέτωπο δύσκολα δουλεύει κάτι και...βροχή.

 

Με αυτά που βλέπω τώρα επίσης δεν θα πήγαινα για σκι ούτε Κυριακή Δευτέρα κυρίως λόγω της ποιότητας του χιονιού. Μπορεί να κάνει κάνα θαύμα να το γυρίσει σε καλό χιόνι αλλά νομίζω κυρίως βροχή θα φάμε. Η ελπίδα είναι στην εντατική. Θα είμαστε στις κάμερες να δούμε.

 

Bασικά νομίζω μόνο το Καιμάκ θα έχει αξιοπρεπή ποιότητα χιονιού μέσα στο τριήμερα. Όσοι μπορούν να βρεθούν Κυριακή Δευτέρα ίσως περάσουν καλά.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι τα βλέπω και γω... Μάλλον το πισοδερι θα φάει άκυρο από μένα ( υψηλή θερμοκρασία και βροχή :( ) και θα τιμήσω μόνο το καιμακ απ όσο φαίνεται. Απλά ήθελα να γνωρίσω και τον πρόεδρο ρε γαμωτη ...

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμιά ιδέα για το Μαίναλο αύριο, έχει ελπίδες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα ανοιχτά. Εύγε τους και σόρυ σε όσους δεν πήγαν επειδή έγραψα. Τριήμερο είναι δε πα να φυσάει ας ανοίξουμε τα λιφτ. Toν κατέβασε βέβαια τον αέρα η σημερινή πρόγνωση. Από την άλλη αμφιβάλλω για την ποιότητα του χιονιού...

 

Αύριο δεν θα πήγαινα για σκι λόγω βροχής...

 

Δευτέρα ίσως αξίζει, θα το δούμε και αύριο.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιμενες οτι θα βρεξει χθες το βραδυ στο καιμακ;

Τι αλλο θα δουμε;

Την αλλονησο απο την βλαχολακα;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι και ναι

 

Σημειώθηκε. Καλά όχι ότι χάσατε και καμιά μεγάλη υπερμέρα σκι αλλά πράγματι υπήρχαν στοιχεία από χτες το απόγευμα (μάλλον γιατί δεν το πολυψαξα) που πράγματι δεν έμοιαζε να θερίζει ο Νοτιάς τα χιονοδρομικά μας. Χτες το πρωί τα τοπικά αλλά και σήμερα από gfs θα έλεγα Στύγα και ψηλά Παρνασσού κλειστά λόγω ισχυρόυ ΝΔ.

 

Σκιρον αγάπη μου. Πράγματι μέρες που είναι όλα κλειστά είναι το ανοιχτό κιτρινωπό ο Νοτιάς στα βουνά και Ικαρία και Ιόνια στα κόκκινα. Επίσης τελικά...δεν ήταν μέσα στο μέτωπο, ακόμα δεν έχει μπει.

 

post-6-0-38392700-1488034895_thumb.png

 

Συγνώμη, μικρός είμαι μαθαίνω

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχουμε καμια ελπιδα για αυριο Παρνασσο η ειναι δεδομενη η κακοκαιρια που φαινεται στο snow-forecast ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη μασάτε. Και στις Αλπεις ζέστη έχει. Θα γυρίσει δεν θα γυρίσει;


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο κόρινθος άνοιξε το μαρτη μπάς και σωθούμε!

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να "ανοίξω" πάλι τον ερχόμενο Ιανουάριο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να σου πω...έτσι φαίνεται αλλά είναι ακόμη νωρίς για να μας αφήσει έτσι ο καιρός. Δε μπορεί κάτι θα δώσει


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να "ανοίξω" πάλι τον ερχόμενο Ιανουάριο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μέχρι τότε άνοιξε το Μάρτη κ βλέπουμε :lol:

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...