Jump to content
Sign in to follow this  
Zoesb

Τραυματισμός Στο Snowboard

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είχα πριν κανα δεκαήμερο ασχημη πτώση μετά από κατέβασμα απο το chairlift (καρεκλάκι) και χτύπησα τον κόκκυγα μου. Περίμενα οτι κάτι τέτοιο δεν ειναι τπτ σημαντικό και περιμενα να φυγει μετα απο καμιά βδομάδα....αλλά που? Αναγκάστηκα λοιπον και πηγα σε ορθοπεδικό, ο οποιος μου ειπε ότι παιζει να ειναι και σπασιμο ή ραγισμα και η μονη θεραπεια ειναι να καθομαι σε ενα ειδικό μαξιλαράκι για τον κοκκυγα σε σχήμα κουλούρας και φεύγει απο μόνο του σε 2-3 βδομάδες. Αυτό που θελω να ρωτήσω είναι ότι αφου πάνε όλα καλά και αναρρώσω σκεφτομαι να παρω ενα προστατευτικό σορτσάκι για να προστατευσω την περιοχή. Έχει αγοράσει κάποιος φιλος ή φιλη από το forum κάτι ανάλογο? Κι αν ναι κάνει όντως δουλεια? Φοβάμαι πολύ μην ξαναχτυπήσω εκει :(

Edited by Zoesb
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demon FlexForce X D3O Protective Short V2

 

Είναι αρκετά καλό και ειδικά το υλικό που έχει στην ουρά. Βέβαια δε σημαίνει ότι αν σκάσεις κάτω δεν θα καταλάβεις τίποτα αλλά προστατεύει αρκετά.

Άμα το ψάξεις Internet σε ελληνικά eshop θα το βρεις. Επίσης δες reviews σε ξένα site και forum.

  • Like 1

 

Vivere Pericolosamente

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειχα πάρει όταν ξεκίνησα το snowboard.. από τότε πάντα φοράω...κάνει δουλειά...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demon FlexForce X D3O Protective Short V2

 

Είναι αρκετά καλό και ειδικά το υλικό που έχει στην ουρά. Βέβαια δε σημαίνει ότι αν σκάσεις κάτω δεν θα καταλάβεις τίποτα αλλά προστατεύει αρκετά.

Άμα το ψάξεις Internet σε ελληνικά eshop θα το βρεις. Επίσης δες reviews σε ξένα site και forum.

Σ ευχαριστώ ... το αντρικό κανει και για γυναικα λογικά ε? βρήκα αυτο

 

http://www.ebay.co.uk/itm/DEMON-V2-Flex-Force-Padded-Snowboard-Impact-Shorts-Hip-Coccyx-Protection/222015051823?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140107083358%26meid%3Dbbbfc9b08bfb4dc5bfc58f2e3f9d5150%26pid%3D100011%26rk%3D1%26rkt%3D12%26sd%3D371187243694

Edited by Zoesb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνει πολύ καλή δουλειά, εμένα μου το είχε δώσει ένας φίλος κ μου ήταν κ μεγάλο. Κ όσο έκανα μαθήματα Snowboard το φορούσα πάντα. Τώρα δεν μου χρειάζεται γιατί κάνω σκι. Μην ανησυχείς αν ο πόνος δεν φύγει σε 2-3 εβδομάδες μπορεί να πάρει πολύ περισσότερο χρόνο απ'οτι φαντάζεσαι. Εμένα με πονάει χωρίς να έχω πέσει εδώ 6 μήνες κ έχω κάνει κ ένεση κορτιζόνη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνει πολύ καλή δουλειά, εμένα μου το είχε δώσει ένας φίλος κ μου ήταν κ μεγάλο. Κ όσο έκανα μαθήματα Snowboard το φορούσα πάντα. Τώρα δεν μου χρειάζεται γιατί κάνω σκι. Μην ανησυχείς αν ο πόνος δεν φύγει σε 2-3 εβδομάδες μπορεί να πάρει πολύ περισσότερο χρόνο απ'οτι φαντάζεσαι. Εμένα με πονάει χωρίς να έχω πέσει εδώ 6 μήνες κ έχω κάνει κ ένεση κορτιζόνη.

χμμμμ....ωραια..μ εφτιαξες τωρα!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκετά παλιά είχα πάθει κάτι παρόμοιο. Ναι, θέλει υπομονή. Και πρόκειται για σημείο που δεν μπορείς να κάνεις κάτι, εκτός από το να προσέχεις μην το ξαναχτυπήσεις. (Σίγουρα δεν είμαστε γιατροί εμείς εδώ και επίσης ο γιατρός σου ίσως χρειαστεί ακτινογραφίες για πιο ακριβή γνωμάτευση). Παίρνει καιρό, προσοχή...

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Snowboard χωρις το προστατευτικο σορτσακι και τα περικαρπια ειναι επιφοβο.

Εκει που θελει προσοχη το σορτσακι ειναι μη δε σου μπαινει το παντελονι μετα (ή να μπαινει και να εισαι σα φασκιωμενος/η :dizzy: ) . Την ειχα πατησει με ενα που ειχε πιο στενη γραμμη. Παντως ποναει πολυ το χτυπημα στο κοκκυγα. Περαστικα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σορτσάκι που θα πάρεις δες να έχει D3O (το πορτοκαλί) όπως αυτό που σου πρότεινε ο Bon, που μάλιστα έχει μεγάλο κομμάτι στον κοκκυγα.

Η' http://thegoodride.com/snowboard-accessory-reviews/burton-total-impact-short-review-and-buying-advice/

 

Είναι λεπτό υλικό που απορροφάει την σύγκρουση και δεν θα φαίνεσαι φουσκωμένη. Κάποιες εταιρείες όπως η poc έχουν παρόμοιο υλικό αλλά πάλι απορροφάει τη σύγκρουση πολύ καλύτερα από ένα μαξιλαράκι και είναι και ποιο λεπτό.

Edited by detox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoesb, έχω την εντύπωση ότι η demon βγάζει και γυναικείο σορτσάκι. Επίσης νομίζω ότι γνωστό κατάστημα στα Καλάβρυτα με eshop έχει το γυναικείο. Θα έλεγα ποιο είναι αλλά δε ξέρω αν θεωρηθεί διαφήμιση.

Εννοείται ότι παίρνεις αυτό με το πορτοκαλί υλικό D30 όπως είπε καί ο detox. Αυτό κάνει όλη τη δουλειά. Αν φοράς regular γραμμή παντελόνι είσαι κομπλέ αν φοράς tailor/fit θα φουσκώνει κάπως.

Άμα θες info και για προστατευτικά καρπών και γονατα πες μου.

Το έχω ψάξει αρκετά καθώς από μικρή ηλικία δεν ήμουν ήσυχος και ειχα κολλητιλίκια με ορθοπεδικούς...


 

Vivere Pericolosamente

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

οταν ξεκινησα να κανω το 2005 πηρα προστατευτικα για καρπους , για γονατα και ενα σορτσακι (γιατι επεφτα συνεχεια τις πρωτες μερες)

μετα προσθεσα κ ενα κρανος

απο τοτε ως σημερα εχω ακομα αυτα που πηρα τοτε...ισως πλεον για γονατα κ καρπους δεν χρειαζονται κ τοσο, αλλα αν παω να κανω χωρις αυτα αισθανομαι σαν να οδηγαω αυτοκινητο χωρις να φοραω ζωνη

 

πριν κανα δυο χρονια μετα απο μια περιποιημενη τουμπα ραγισα ενα πλευρο

ενα μηνα αποχη, εστρωσε μετα αντε παλι...παλι μια τουμπα παλι το ιδιο πλευρο

τοτε πηγα κ αγορασα κ ενα απο αυτα τα προστατευτικα πλατης

 

ξερω ειμαι σαν robocop αλλα οταν περνας τα 40 τα βλεπεις ολα αλλιως...ειδικα αν βρεθεις ανασκελα στο χιονι

  • Like 4

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoesb, έχω την εντύπωση ότι η demon βγάζει και γυναικείο σορτσάκι. Επίσης νομίζω ότι γνωστό κατάστημα στα Καλάβρυτα με eshop έχει το γυναικείο. Θα έλεγα ποιο είναι αλλά δε ξέρω αν θεωρηθεί διαφήμιση.

Εννοείται ότι παίρνεις αυτό με το πορτοκαλί υλικό D30 όπως είπε καί ο detox. Αυτό κάνει όλη τη δουλειά. Αν φοράς regular γραμμή παντελόνι είσαι κομπλέ αν φοράς tailor/fit θα φουσκώνει κάπως.

Άμα θες info και για προστατευτικά καρπών και γονατα πες μου.

Το έχω ψάξει αρκετά καθώς από μικρή ηλικία δεν ήμουν ήσυχος και ειχα κολλητιλίκια με ορθοπεδικούς...

Ναι Bon, το εντοπισα το καταστημα αυτο που λες στα Καλαβρυτα..απλα δεν ειμαι σιγουρη για το μεγεθος γιατι εχει σε medium κι εγω παιζει να ειμαι και large. anyway οταν ειναι να κανω την αγορα θα ρωτησω τι παιζει με το μεγεθος και σε περιπωση που δεν κανει θα δω απο που αλλου μπορω να το βρω. Ευχαριστώ για τις πληροφοφίες! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

οταν ξεκινησα να κανω το 2005 πηρα προστατευτικα για καρπους , για γονατα και ενα σορτσακι (γιατι επεφτα συνεχεια τις πρωτες μερες)

μετα προσθεσα κ ενα κρανος

απο τοτε ως σημερα εχω ακομα αυτα που πηρα τοτε...ισως πλεον για γονατα κ καρπους δεν χρειαζονται κ τοσο, αλλα αν παω να κανω χωρις αυτα αισθανομαι σαν να οδηγαω αυτοκινητο χωρις να φοραω ζωνη

 

πριν κανα δυο χρονια μετα απο μια περιποιημενη τουμπα ραγισα ενα πλευρο

ενα μηνα αποχη, εστρωσε μετα αντε παλι...παλι μια τουμπα παλι το ιδιο πλευρο

τοτε πηγα κ αγορασα κ ενα απο αυτα τα προστατευτικα πλατης

 

ξερω ειμαι σαν robocop αλλα οταν περνας τα 40 τα βλεπεις ολα αλλιως...ειδικα αν βρεθεις ανασκελα στο χιονι

χεχε...σωστός! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόμοια ιστορία με την από πάνω. Μόνο που εγώ έπεφτα συνέχεια τις πρώτες μέρες, τις μεσαίες και... τις τελευταίες. Μετά από μερικούς τραυματισμούς και περιπέτειες με χειρουργεία, πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πέφτεις συχνά παρά μια καλή είναι αρκετή. Γιαυτό πρώτον μην κουβαλάς πράγματα που πέφτοντας μπορεί να χωθούν στο σώμα ή τα πόδια σου και δεύτερον αρματώσου με προστατευτικά.

Τα sorts για snowboard είναι αρκετά άνετα, ίσως σε βάρος της ασφάλειας. Η πιο ενισχυμένη εκδοχή είναι αυτό που χρησιμοποιούν στο ice hockey. Πήρα το δικό μου hockey girdle όταν ακόμη στα καταστήματα (και στο εξωτερικό) με στραβοκοιτούσαν επειδή ζητούσα προστατευτικά για το snowboard. Μας έχει σώσει εκατοντάδες φορές. Πολλά πλεονεκτήματα με μόνα μειονεκτήματα ότι το βάζεις-βγάζεις για να οδηγήσεις και ότι έχεις παντελόνι βράκα 2 με 3 νούμερα μεγαλύτερο. Και...?

Επίσης συνιστώ με χίλια κράνος, προστασία καρπών, αγκώνων, γονάτων και ίσως (προσωπικά λέω σίγουρα) θώρακα με πλευρά, πλάτη-ουρά, ώμους, αγκώνες, νεφρούς. Όλα πολύ φθηνά και εύχρηστα, κανένα πρόβλημα.

Στο διάλειμμα μοιάζεις σαν χελωνονιντζάκι αλλά όπως και παραπάνω και,,,? Καλύτερα να χάνω τις μέρες μου βογκώντας?

Περαστικά.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kai εγω αυτο πιστευω...πολλοι λενε οτι δεν νιωθεις την ελευθερια σου και μπλα μπλα μπλα

σιγουρα δεν σε σωζουν παντα, αλλα ποτε δεν ξερεις

εγω πηρα ενα προστατευτικο για το πανω μερος απο μαγαζι με μηχανες...πλατη, ωμοι, αγκωνες και καπως (θεωρητικα) πλευρα στηθος

 

δεν πρεπει να ξεχναμε οτι οσο καλα κ να ξερεις εσυ, ο αλλος που ερχεται πισω σου μπορει να ειναι ασχετος...η μεθυσμενος...ή δνε ξερω τι αλλο


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν ειναι να πεφτεις συνεχεια θελεις πανοπλια

 

αν ομως θελεις να παρεις κατι σημασια εχει μετα τη προστασια να μη σε χαλαει στην ευελιξια...να μη σε κανει κουτσουρο εν ολιγοις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτός που δεν πέφτει, δεν κινδυνεύει να χτυπήσει. Και σίγουρα δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω. Δεν τον γνωρίζω αλλά τον ζηλεύω τρελλά και πολύ θα ήθελα να είμαι στην θέση του. Για τους υπόλοιπους είναι νομίζω μονόδρομος να αρματωθούμε. Το μόνο θέμα (που το είχα και εγώ) είναι το πότε : πριν ή μετά το χτύπημα? Μετανοιώνω για το ότι άργησα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των αρματωμένων είναι έτσι. Πρώτα κτύπησαν και μετά ψάχτηκαν για προστατευτικά. Όποιος νομίζει ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσει, αποκλείεται να μετανοιώσει για την επένδυση (λιγότερα από 200 euro όλα μαζί).

Εκτός του ότι τα βάζεις, τα βγάζεις και τα κουβαλάς δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά. Η τουαλέτα δυσκολεύει αλλά από ευελιξία στην κατάβαση καμία απολύτως επιδείνωση. Δεν ακουμπάς χιόνι με το σώμα με τίποτα, πόνος στον προσαγωγό από το πιατάκι ανύπαρκτος και εννοείται πως δεν σε νοιάζει το πώς στην περίπτωση πτώσεως. Μόνο πλεονεκτήματα βλέπω. Και για όποιον ανησυχεί για το look του δεν φαίνονται.

Εύχομαι να είναι αχρείαστα αλλά... !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Αν εκπαιδευτείς με δάσκαλο δεν είσαι πιο safe από πτώσεις? Δεν λεω οτι δεν θα πέφτεις καθόλου αλλα τουλάχιστον θα ειναι λιγότερες οι φορές?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Αν εκπαιδευτείς με δάσκαλο δεν είσαι πιο safe από πτώσεις? Δεν λεω οτι δεν θα πέφτεις καθόλου αλλα τουλάχιστον θα ειναι λιγότερες οι φορές?

Ο δάσκαλος σε μαθαίνει να τσουλάς σωστά και κατά συνέπεια αφού μάθεις να τσουλάς θα έχεις και λιγότερες πτώσεις. Το θέμα είναι ότι όσο καλά και να ξέρεις να κάνεις είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα πέσεις, είτε επειδή υπερεκτίμησες τις δυνατότητές σου είτε επειδή το τερέν θα είναι κακό και πολλά άλλα...με λίγα λόγια είναι πολύ εύκολο να την πάθεις την ζημιά ακόμα κι αν είσαι προσεκτικός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Αν εκπαιδευτείς με δάσκαλο δεν είσαι πιο safe από πτώσεις? Δεν λεω οτι δεν θα πέφτεις καθόλου αλλα τουλάχιστον θα ειναι λιγότερες οι φορές?

 

Στο snowboard γενικά είναι αδύνατο να μάθεις χωρίς να πέσεις. Όμως, έχεις δίκιο, με κατάλληλη καθοδήγηση στην αρχή μιλάμε για πολύ ανώδυνες πτώσεις, σχεδόν γελάς. Ο δάσκαλος ελέγχει την ταχύτητά σου και την πρόοδο, ώστε να μην προχωράς περισσότερο απ'ό,τι πρέπει.

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης από τις σαβούρες που τρως με το δάσκαλο, θα σου θυμίζει συνέχεια πως να πεφτεις (μαζευουμε χεράκια). Οπότε σου γίνεται συνήθεια.

  • Like 1

 

Vivere Pericolosamente

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή ιδέα ειναι να φορεσετε και τον αερόσακο ανάποδα.

  • Like 1

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

στα πρωτα μαθηματα πρεπει να σου δειξει κ πως να πεφτεις σωστα

φυσικα στην πραξη ειναι σχεδον αδυνατο να το κανεις....ειναι σαν να λεμε οταν πεφτεις με το μηχανακι πως να πεσεις σωστα...

λες κ διαλεγεις ποτε θα πεσεις


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες πριν την κοπή της πίτας στα Καλάβρυτα με το που πέρασα το Βιετνάμ και ειχα μαζέψει λίγο παραπάνω ταχύτητα για την εμπειρία μου (ξεψαρωσα) το χάνω και όπως πέφτω σκάω με τα πλευρά στον αγκώνα. Άκουσα και ένιωσα ένα κρακ αλλά συνέχισα για κανα 2ωρο σχεδόν τα πάνω κάτω. Μόλις κρυώσε με έσκισε. Ο γιατρός στο χκ είπε σπασμένα 2 πλευρά. Αφού φύγαμε μεσημέρι πια και φάγαμε το μπλόκο στην εθνική πήγα στο νοσοκομείο όπου τελικά διεγνωσαν θλάση 3βαθμου (?!?!?!). Σε 2 βδομάδες αν δεν πονάω πάλι μου είπαν ότι θα ξανατσουλισω αλλά με προσοχή γιατί αν ξαναγίνει το ίδιο πάω για κάταγμα.

  • Like 1

 

Vivere Pericolosamente

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...