Jump to content
Sign in to follow this  
Danis Iordanidis

Elan Amphibio 84 Xti

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα...

 

Μετα από πολλα χρόνια που είχα να κάνω σκι πήγα Μπάνσκο και μου κόλλησε το μικρόβιο. Έχω ήδη πάει καμία 7αρια φορές φέτος πάντα με νοικιαρικα.

 

Προχθές στο Ski test δοκίμασα για πλάκα τα Elan του τίτλου και πραγματικά αισθάνθηκα άλλος άνθρωπος... Να πω την αλήθεια δεν περίμενα διαφορά αλλά τα συγκεκριμένα έστριβαν μόνα τους... Προφανώς η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη.

 

Αποφάσισα λοιπόν να πάρω πέδιλο και μπότα... Οκ μπότα πολύ ψάξιμο και φλεξ 90 100 (86 κιλά γαρ).

 

Από εκεί και πέρα... Εκτός από τα Elan σκέφτομαι και τα salomon x-drive 8.0 Ti που τα έχω βρει σε τιμή ξεφτίλα από Αγγλία...

 

Βασικα το πέδιλο το θέλω να το κρατήσω και να μάθω με αυτό...

 

Αυτά και περιμένω με αγωνία σκέψεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιουπιγιάγια τριαραλιλλο και τα δυο πέδιλο. Και τα δύο τα έχω φορέσει και νομίζω είναι ιδανικά να χαρείς και να μάθεις σκι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα μικ. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει x-drive, εσύ ποιο θα διάλεγες? Είναι 180 85kg και σκεφτόμουν να πάω για 170.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι είναι η σειρά, διαλέγεις όσο παιχνιδιάρικο ή με ανοιχτές στροφές το θες. Το 1.70 δεν είναι άσχημο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς τον φίλο.

 

Όντας κάτοχος σκι της σειρας amphibio μπορώ να σου πω πως είναι σουπερ ξεκούραστα σκι, καθόλου δύστροπα, με πολύ προοδευτικό flex και υπομονετικά στους πειραματισμούς (και στις βλακειες) του αναβάτη.

Εγω έχω τα ampibio 12, πολύ ευχαριστημένος από αυτό που είναι, θα σου πρότεινα να εξετασεις σαν ενδεχομενο να πας σε κάτι πιο στενο απ'το 84 που αναφέρεις. Ενδεικτικά σου αναφέρω πως τα 12 έχουν μεση 74 και μια χαρά κάνεις σκι πίστας και λιγο φρεσκο, κυρίως παραπίστιο (ναι αυτο κοντά στις πίστες εννοω, όχι πολυ βαθειά).

Βλέπω ότι εισαι Πάτρα (αρα λογικα ανεβαινεις Καλαβρυτα). Νοίκιασε από Κλαουδατο να δεις διαφορες. Επίσης πολλοί απ'τον Σύλλογο έχουμε διάφορα μοντέλα, στην πίτα έλα να μας τα ζητήσεις για βολτα.

Για τα salomon δεν έχω αποψη, απο μία ματια που έριξα αντίστοιχη φάση είναι.

Στο 1,70 εισαι σουπερ.

 

Μην ασχολείσαι τόσο με τα σκι όσο με τις μπότες, βρες σωστή, στενή μπότα.

 

Edit: Δες εδώ που έχει απόψεις χρηστών για τα Elan. Έχει και για άλλους κατασκευαστές.

Edited by GiGi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gigi ευχαριστώ... Είχα κανονίσει να ανέβω Σάββατο ΧΚΚ αλλά τώρα που είδα για την πίτα σκέφτομαι να φέρω και γυναίκα να κάνουμε και μια διανυκτέρευση να σας γνωρίσω... Χρειάζεστε και έναν νέο στο άθλημα να πειράζετε! :)

 

Να κάνω και μια παρένθεση... Επειδή έχω βρει τα xdrive καινούρια με bindings στα 250 για αυτό τους δίνω μεγάλο προβάδισμα μιας και τα amphibio πάνε αρκετά πιο ψηλά!

 

Θα προτιμούσα να επενδύσω σε μπότα την διαφορά. Ανεβαίνω Δευτέρα Αθήνα για αυτόν τον λόγο...

Edited by Danis Iordanidis
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gigi ευχαριστώ... Είχα κανονίσει να ανέβω Σάββατο ΧΚΚ αλλά τώρα που είδα για την πίτα σκέφτομαι να φέρω και γυναίκα να κάνουμε και μια διανυκτέρευση να σας γνωρίσω... Χρειάζεστε και έναν νέο στο άθλημα να πειράζετε! :)

 

Να κάνω και μια παρένθεση... Επειδή έχω βρει τα xdrive καινούρια με bindings στα 250 για αυτό τους δίνω μεγάλο προβάδισμα μιας και τα amphibio πάνε αρκετά πιο ψηλά!

 

Θα προτιμούσα να επενδύσω σε μπότα την διαφορά. Ανεβαίνω Δευτέρα Αθήνα για αυτόν τον λόγο...

 

Super τιμη τα salomon, όντως είναι πολυ δελεαστική, Σίγουρα και Ελλάδα μπορείς να βρεις μοντέλα παλαιοτέρων σεζόν σε μούρλια τιμή.

Εννοείται έλα στην πίτα, εννοείται επένδυσε σε μπότες.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω προσωπικα (που απ οτι καταλαβαινω ειμαστε σε μετριο επιπεδο και οι δυο) ηδη ειχα δοκιμασει τα ELAN ημουν αρκετα ικανοποιημενος ..τα Salomon τα συγκεκριμενα δεν τα εχω βαλει αλλα απο τα πολλα νοικιαρικα στο παρελθον Salomon δεν ημουν πολυ ευχαριστημενος... μιας και λες για κοντα στα 250 - 300 ευρω εχω να σου προτεινω και αυτα που εχω τωρα , τα οποια αν εισαι για εντος πιστας και carving ski θα σε βγαλουν ασπροπροσωπο σε ολες τις ταχυτητες... προκειται για τα Fischer "Progressor F18" , στο 1.67 ειναι οτι πρεπει γιατι απο 1.70 και πανω ισως σε δυσκολεψει..
Τα ELAN γιατι ειναι "All mountain" πανε πολυ πιο ακριβα .. οποτε αν εσυ εισαι "πιστας" γιατι να δαπανησεις τοσα? (αποψη μου :) )


fischer-progressor-f18-2016-17.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά έρωτας.Βεβαια συμφωνώ ότι το κόστος είναι μεγάλο αλλά αν έχεις την τρέλα παρτα με κλειστά μάτια.Σε ανεβάζουν level.23291511fdfde0ce259c80dc01245f32.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by apostoikon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...