Jump to content

Recommended Posts

Λοιπόν, σήμερα πέρασα όλη την μερα με τα Soul7 HD. Από τη στιγμή που συνειδητοποίησα πως δουλεύει το πεδιλάκι, είμαι τρισευτυχισμένος! Για την ώρα δεν έχει υπάρξει κάτι στο οποίο να με έχει απογοητεύσει. Στρίβει εύκολα -συγκλονιστικά πιο εύκολα από το Mantra- είναι υπέρ σταθερό, καρβαρει φανταστικά στις πίστες, κάνει πολύ όμορφες στροφές στα δύσκολα εκτός που είχαμε σήμερα. Με δυο λόγια, τα σπάει!

  • Like 17

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Χρησταρα, με'γεια!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

αααααρε χαρες ο Λαππας χθες με τα καινουρια πέδιλα τα οποία σημειωτεον τα είχε σε μια ωρα.!!!!σε πρεζονάτη καταβαση στο αποτομο του βακχου με ειχε λοκαρισμένο στο fox3 στο ενα μιλι και τον ακουγα να λεει "ειμαι στα ψαλίδια ειμαι πισω του" "θα τον ξεσκισω τον ..." "ειναι κίλ απο ωρα" ....κλπ ..και δεν συμμαζευόταν ο Λάππας.Σε μια μονιμη κατασταση ενθουσιασμού!!!

Edited by skister
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις πρώτες καταβάσεις ήμουν πάρα πολύ σφιγμένος γιατί ακόμα δεν είχα βρει τα πατήματα μου και για να είμαι ειλικρινής δεν το πολυεμπιστευόμουν. Μόλις κατάλαβα όμως τι θέλει για να "πάει" και του έδωσα τα γκάζια που ζητούσε -και αυτό το πέδιλο θέλει γκάζια- απλά ένιωθα σαν να κλέβω εκκλησία.

 

"Η πλαγιά τελειώνει πολύ γρήγορα με αυτό"

 

Την φράση την είχα ακούσει από φίλους πολλές φορές, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα συνειδητοποιήσει τι σημαίνει. Με το Soul συμβαίνει ακριβώς αυτό. Πλαγιές που μέχρι τώρα με παίδευαν (π.χ. η Σαχάρα) τώρα τελειώνουν σε χρόνο dt διασκεδαστικά και ξεκούραστα. Φτάνεις κάτω με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και λες πάμε ξανά. Και ξανά.

 

Χτες τα χρησιμοποίησα όλη μέρα στα σκληρά χιόνια μόνο και μόνο γιατί τα είχα πρώτη φορά στα πόδια μου και ήθελα να τα δοκιμάσω. Ήταν γλυκιά η αμαρτία όμως!

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πλαγιές που μέχρι τώρα με παίδευαν (π.χ. η Σαχάρα) τώρα τελειώνουν σε χρόνο dt διασκεδαστικά και ξεκούραστα. Φτάνεις κάτω με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και λες πάμε ξανά. Και ξανά.

 

Ωραία... Θα περνάς περισσότερη ώρα στις ουρές και στα λιφτ... :innocent:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο εχεις τιποτα για πεταμα ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο θα τα έχεις και για πίστα δηλαδή; Θέλω να καταλάβω πόσο αυτό το ρόκερ βοηθάει φαρδιά πέδιλα, να στρίβουν εύκολα σε πίστα και σκληρά χιόνια γενικότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πω ότι θα το χρησιμοποιώ και σε πίστα και σκληρά χιόνια, θα πέσουν ο mainalo, ο Χρήστος Μ. και ο ΜΙΚ να με φάνε και θα έχουν και δίκιο!

Αυτό που μπορώ να σου πω όμως, είναι ότι είναι πραγματικά ευχάριστο στην πίστα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολα στρίβει και πόσο μεγάλη αίσθηση σιγουριάς μου έδινε στα χθεσινά σφιχτά χιόνια!

 

Από την άλλη, θα μου πεις καινούργια ολοκαίνουργια σκι είναι, οι λάμες ξυρίζουν, γιατί όχι.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, ακολούθησα την εφαρμογή rentmaxx Z-Value (κάνει αυτοματοποιημένα ό,τι και το πινακάκι που έχουμε στο forum) και έβαλα τις δέστρες στο 6

ηλικία.jpgΎψος.jpgΒάρος.jpgΜήκος μπότας.jpgΕπίπεδο.jpgαποτέλεσμα.jpg

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρομαι αφάνταστα που περνάς καλά μαζί τους ! Αυτό οφείλω να το πω δημόσια.

 

(προσοχή, μην πεταχτεί κανενας και αρχήσει το ποιημα γιατι δεν ξέρω αν θα αντισταθω :P )

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο

 

ο Σταθης εχει τα ιδια ??? τα ειχα φορεσεει προπερυσι οταν δοκιμαζε τα δικα μου και οταν εκανα 2 κατεβασιες μπορω να πω οτι ηταν ευκολοτερα απο τα δικα μου κ2(παλια 7ετιας)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, απλά στα δικά μου του 16-17 η Rossignol προσέθεσε ανθρακόνημα για λίγο καλύτερο κράτημα στα σκληρά χιόνια (σε κάποιους reviewers άρεσε η αλλαγή σε κάποιους όχι). Εγώ που δεν είχα δοκιμάσει τα προηγούμενα, βρήκα τα καινούργια υπέροχα, όσο σκληρά τα ήθελα.

 

Είναι όντως πολύ εύκολο πεδιλάκι!


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναφέρονται στο Torsional Stiffness , στρεπτική ακαμψία , δυνατότητα περιστροφής του πέδιλου γύρω από τον διαμήκη άξονα του - τα φαρδιά πέδιλα (100 και πάνω) έχουν μικρή στρεπτική ακαμψία. Μέχρι βεβαια να βρεθεί κατάλληλοτερο υλικό απο γενιά σε γενιά μοντέλου. Παρόλα αυτα το πρόβλημα στο edge to edge δεν μπορεί να ξεπεραστει με κάποιο υλικό και ειναι και ο λόγος που ο χιονοδρόμος πρέπει να κατέβει σε μεγάλες ακτίνες (για αυτο έτρωγες το τερεν γργήγορα.)

  • Like 4

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

πιστευω δυσκολα θα βρεθει φορμουλα να κανεις με ενα πεδιλο τα παντα καλα

 

αλλα υπαρχουν καποια πεδιλα που εχουν ενα μεσο ορο 70% με 80% καλα σε ολα που ικανοποιει τους περισσοτερους

 

κατ εμε ενα καλο πεδιλο πιστας πρεπει να υπαρχει αν συχναζεις σε κεντρα με καλοπατημενες πιστες

Edited by kostasbmw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, ναι. Για να κατασκευαστεί το πεδιλο που κάνει τα πάντα θα πρέπει να εχει ....τεχνητή νοημοσύνη..

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπα μικροί είμαστε ακόμα. Σε 40 χρόνια πιστεύω το πέδιλο για εκτός θα κάνει ότι κάνει το εντός στην πίστα σήμερα και το πέδιλο πίστας θα κάνει ότι και το φαρδύ σήμερα στα εκτός. Αν πέσω έξω πάρτε με από τον οίκο ευγηρίας και με το Π και θα κατέβω γυμνός βρωμόγερος τη Στύγα.

 

Μέχρι τότε ωραία τα λες Χρήστο, πράγματι (το έχω φορέσει στο προηγούμενο) είναι ένα πέδιλο που θα παραμείνεις στο χιονοδρομικό και θα διασκεδάσεις και στην πίστα. Αλλά αν δεν βγάλεις το ένα να βάλεις το άλλο δεν μπορείς να καταλάβεις τι πέδιλο είναι. πχ θα έλεγα σε όλους μια πιστομέρα να βάλουν αν έχουν φαρδύ ένα πίστας και το ανάποδο για μια δυο καταβάσεις.

 

Μη ξεχνάμε ότι κάθε καινούργιο πέδιλο που μας ήρθε και το περιμέναμε με προσμονή...ε ναι είναι φοβερό

 

Επίσης σόρυ όλοι λένε ότι δεν πρέπει να βαρεθούμε να το λέμε, ξεχνάς το σκι που ξέρεις κάθε τέτοια μέρα. Προσωπικά 3-4 διαφορετικά φαρδυά έλεγα "πωπω ρε φίλε πάνε στην πίστα σούπερ", ε δεν πάνε πάνε από καλά μέχρι συμπαθέστατα. Πάνε αρκετά να χαμογελάσεις και να συνεχίσεις να διασκεδάζεις.

 

Πεδιλάρα πάντως, καλές σεζόν να έχουμε να τα καραχαρείς. Να δω με τι θα πετάς όμως...

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλοριζικα λαπςςς
σοφη επιλογη απλα πιο γυναικεια απο αυτη που σου προτινα :P :p
¨τα σκι αυτα τα σπανε πραγματικα!
εχω τον μεγαλο τους αδελφο το super7 δυο χρονια τωρα
νταξ δε τα λες ευκολα ειναι για 3-4 βαθειες μερες στη σεζον αλλα αλλο πραγμα..
την κυριακη δοκιμασα τα sin 7 τα 98αρια που πουληθηκαν.. στα hardpack του μαιναλου και στη βορινη που ηταν ψιλοκοκκαλο..
νταξ πιρουετες απο την αρχη μεχρι το τελος της πιστας εκαναν για πλακα !! ευκολο σκι σλαλομαρει καρβαρει τα κανει ολα μεχρι ενα βαθμο! και φυσικα στη πουδρα θα ειναι γελοια τελειως πανε μονα τους
τα δικα σου τα κανω απο τοτε που βγηκαν.μια φετα καρμπον δεν αλλαζει πολυ το σκι αντιθετος το κανει καλυτερο για ενα σκιερ σαν και σενα για αλλους οχι (ειναι αυτοι που δεν τους αρεσαν ;) )
καλοταξιδα αδερφε περιμενω βιδεο να σε δω... η απο κοντα!

  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεπον, στο παρακάτω βίντεο είμαι με τον προ προ παππου του παρπανω μοντέλου, το συγκεκριμένο σε 115 μέση. (Ο μπροστά μου στα πλάνα είναι με 90.).

http://www.evo.com/outlet/skis/rossignol-s7-2010.aspx

 

Τοτε , αυτο το πεδιλο μεσα στην πιστα ήταν ...για να ξαναβγείς έξω σε 5 δευτερόλεπτα..... :P

 

Πάνε μόνο ανοιχτά και μόνο έτσι. Ημουν πολύ επιφυλακτικός εδω το δοκιμαζω για πρωτη φορα.

 

  • Like 6

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άσχετο...:

 

Λεπον, στο παρακάτω βίντεο είμαι με τον προ προ παππου του παρπανω μοντέλου, το συγκεκριμένο σε 115 μέση.

(Ο μπροστά μου στα πλάνα είναι με 90.).

 

Ο Μπίλης ήταν ο μπροστάρης σου;

Believe it or not, αν κάτι μου έρχεται σαν εικόνα στο μυαλό μου από το Καλάβρυτο

είναι κατεβασιές σαν και αυτές από το βιντεάκι σου,

με άγκυρα και τα απάτητα δίπλα από την μαύρη της.

Να μπαίνεις με άλμα και... magic!

Ανάσες στο ανέβα με την άγκυρα

και repeat μέχρι να καείς εντελώς.

 

Μας... μεσημεριάτικα.

Θέλω ski επειγόντως.

 


 

Έτσι, για να είμαι και on topic...

Είχα και ΄γω κάποτε Rossignol...

Bandit XXX του 2001 :P

2000-2001-rossignol-skis.jpg

Edited by ALCATRAZ
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι , ο Βασίλης ειναι. Το εχω ξαναβάλει αυτο βιντεο και τον είχες αναγνωρήσει πάλι !

 

kai ... I believe you! :)

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως σε κάθε νέο μοντέλο οι κριτικές δίνουν τις μεγαλύτερες υποσχέσεις. Από το 2000 για παράδειγμα που βγήκε ένα μοντέλο και μέχρι σήμερα , με αυτά που οι εταιρίες περιγράφουν οτι κάνουν, θα έπρεπε σήμερα να πετάμε , όχι απλά να κάνουμε σκι.

 

Παρατηρείστε το, παρτε ένα συγκεκριμένο μοντέλο στο evo.com και διαβαστε τις κριτικές από την πρώτη χρονιά που κατασκευάστηκε μέχρι σήμερα. " Το μοντέλο είναι εξαιρετικό γιατι ,...μπλα μπλα μπλα" . Κάθε φορά έτσι ξεκινάνε να μας το περιγράφουν. :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το εχω ξαναβάλει αυτο βιντεο και τον είχες αναγνωρήσει πάλι !

 

Να είσαι σίγουρος ότι θα σε ξαναρωτήσω... :pardon:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...