Jump to content
gatz

Εκδρομη Εξωτερικου 2018

Recommended Posts

Προσοχή όμως μην υπάρχει συμμετοχή μεγαλύτερη του αναμενόμενου και στις 2 εκδρομές

εχουμε συνηθήσει σε sold out εκδρομες !!!!!!!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυο εκδρομες!!το σιγουρο ειναι οτι οσα ατομα πανε και στις δυο ......σε καμια απο τις δυο δεν θα ειναι συλλογος παρεα ..πραγμα που τωρα υπαρχη

 

το θεμα δυο εκδρομες κατ΄'εμενα θελει να εξυπηρετεί καποια μελη του συλλόγου ..που θελουν να πανε εκδρομη ..αλλα !! να πανε εκει που η ίδιοι θελουν να πανε και οχι εκει που εχει ανακοινωση σαν πρώτη εκδρομή ο συλλογος .

 

.ολα τα υπολοιπα τα ακουω βερεσέ διοτι συλλογος -παρεα εχει νόημά οταν ολοι ειναι εστω και για λιγες ημερες μαζι Γιατι μονο τοτε βλεπουμε ατομα που δεν τα βλεπουμε ποτε ...ακομα- ουτε και σε ΓΣ

 

ΑΡΑ !! ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΝΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΑΖΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΙΣΤΑ :thumbup:

  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι οπως ειμαστε σημερα εξυπηρετουμε το 80-85% των μελων. Δεν ειναι ποτε δυνατο να ειναι ευχαριστημενοι ολοι. Νομιζω οτι αν προσπαθησει κανεις να φτασει στο 100% θα προκυψουν περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα...... Ας αποφασισει το ΔΣ κ το αποτελεσμα θα δειξει.

 

Καλο ειναι μεχρι τελος ΜΑΙΟΥ να εχουν τελειωσει τα παντα κ να εχουμε αποφασισει........ Υπαρχουν πολλοι που θελουν να ξερουν που θα παει ο συλλογος νωρις ετσι ωστε αν δεν τους καλυπτει ο προορισμος (ή εχουν ξαναπαει) να κανονισουν κατι με δικη τους παρεα. Πρεπει να σεβαστουμε κ αυτο.

  • Like 7

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυο εκδρομες!!το σιγουρο ειναι οτι οσα ατομα πανε και στις δυο ......σε καμια απο τις δυο δεν θα ειναι συλλογος παρεα ..πραγμα που τωρα υπαρχη

 

το θεμα δυο εκδρομες κατ΄'εμενα θελει να εξυπηρετεί καποια μελη του συλλόγου ..που θελουν να πανε εκδρομη ..αλλα !! να πανε εκει που η ίδιοι θελουν να πανε και οχι εκει που εχει ανακοινωση σαν πρώτη εκδρομή ο συλλογος .

 

.ολα τα υπολοιπα τα ακουω βερεσέ διοτι συλλογος -παρεα εχει νόημά οταν ολοι ειναι εστω και για λιγες ημερες μαζι Γιατι μονο τοτε βλεπουμε ατομα που δεν τα βλεπουμε ποτε ...ακομα- ουτε και σε ΓΣ

 

ΑΡΑ !! ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΝΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΑΖΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΙΣΤΑ :thumbup:

Τελικα μετα απο πεντε χρονια πραξης της δευτερης εκδρομης ,αν γινει ,μαλλον πρακτικα θα μπορουμε να μιλαμε για δυο συλλογους και οχι για εναν οπως ειναι τωρα .Χρειαζεται πολυ διερευνηση το θεμα

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα μετα απο πεντε χρονια πραξης της δευτερης εκδρομης ,

??????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα μετα απο πεντε χρονια πραξης της δευτερης εκδρομης ,αν γινει ,μαλλον πρακτικα θα μπορουμε να μιλαμε για δυο συλλογους και οχι για εναν οπως ειναι τωρα .Χρειαζεται πολυ διερευνηση το θεμα

Λεωνίδα, Είναι πολύ παλιότερο το θέμα, Δεύτερη Εκδρομή του Συλλόγου, διότι εάν ανατρέξεις στο παρελθόν ( μέσω Forum ) θα δεις ότι και στο μακρυνο 2008 ο Σύλλογος σχεδίαζε και Δεύτερη Εκδρομή, Απρίλιο στην Γαλλία ( Avoriaz - ,Morzine ) οπου πήγαινες μέχρι και Ελβετία με τα Σκι!

Δεν διαφωνώ με την Δεύτερη Εκδρομή, όμως θέλει αρκετή συζήτηση.


ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως ειπες κι εσυ Βασιλη ,σχεδιαζε ...και δεν το εκανε μεχρι τωρα .

Εκεινο που λεω εγω ειναι οτι τελικα θα δημιουργηθουν δυο ομαδες ανθρωπων που καποιοι θα ακολουθουν παντα την μια εκδρομη και καποιοι την αλλη.

Δικαιως οι πρωτοι ας πουμε θα ακολουθουν την φθηνη εκδοση μιας εκδρομης σε ενα φθηνο Χ/Κ και δικαιως οι αλλοι καποια ακριβοτερη εκδρομη που θα ηθελαν καποιο ακριβοτερο Χ/Κ .

Παντα δικαιως οπως ανεφερα και στις δυο περιπτωσεις.

Το αποτελεσμα ποιο θα ειναι ? Ο συλλογος σε δυο κομματια ας το πουμε .Ποτε οι μεν δεν θα αναμιχθουν με τους δε.

Αργοτερα θα ακολουθησει και διαφορετικο σημειο συναντησης ,δικαιως και αυτο ,που να ερχεσαι απο τα βορεια προαστεια στα νοτια και απο τα νοτια που να ερχεσαι στα βορεια .Θα μου πειτε να βρεθουμε καπου στην μεση ...Ας βρεθουμε και στην περιπτωση της εκδρομης στην μεση λοιπον ,και ας εκφραζεται ο συλλογος με μια εκδρομη στην καλυτερη χρονικη περιοδο ,μενοντας ολοι μαζι ενωμενοι αν τελικα χρειαζεται αυτο για καποιον συλλογο ...

Κι αν δεν κανουμε μαζι σκι ουτε μια ωρα Βασιλη ,θα χουμε να πουμε ομως για την ιδια χρονικη περιοδο για την ιδια πιστα για την ιδια ποιοτητα χιονιου, πολλα πραγματα,το ιδιο βραδυ μαζι πια ,στο λομπυ του ξενοδοχειου και ισως τελικα κανονισουμε να κανουμε και σκι μαζι σε μια περιοχη που ξερεις και δεν ξερω !

 

ΥΓ. Ο MakisM αναφερει στο ιδιο τοπικ με αριθμο #133 στην σελιδα 7 ..Ο ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΘΕ χρονο πηγαινε (παει?) στο Sankt Johann in Tirol. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ !!!

Αυτο σημαινει οτι ολοι μαζι ενωμενοι ακολουθουν κι απολαμβανουν ο ενας την παρεα του αλλου σ αυτη την περιοχη στην ιδια εκδρομη .Ο σκοπος τους ειναι να ειναι ολοι μαζι να κανονιζουν απο βραδυς που θα σκιαρουν την επομενη .

Προσωπικα σαν πρωτη σκεψη , το βρισκω λιγο ακραιο ,θεωρω πιο σωστο αυτο που κανουμε εμεις πηγαινοντας καθε φορα και σε αλλο Χ/Κ.Τελικα ομως εμεις βρισκομαστε να ειμαστε προβληματισμενοι καθε φορα υπερ του δεοντος.

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω μα σύλλογος αυτά τα 3 με 4 χρόνια που είμαι κάνει έτσι κ αλλιώς 2 εκδρομές!!! Μια στις Άλπεις κ μια οικονομική στα Βαλκάνια. Θα κάνουμε κ άλλη? Και εξάλλου γιατί κάθε φορά γίνεται ολόκληρος χαμός για την εκδρομή ?!!! Στην αρχή μια χαρά κ ωραία έλεγε ο καθένας την άποψη του για ποιο χιονοδρομικό της Αυστρίας κ κατέληξε η συζήτηση αλλού. Άποψη μου να γίνεται μια βασική εκδρομή και ας είναι πιο πάνω το κόστος ,δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα οι εποχές άλλαξαν. Και όποιος μπορεί και του αρέσει να παει! Και όποιος δεν μπορεί τι να κάνουμε δεν ακολουθεί. Όπως και εγώ δεν μπόρεσα πέρσι ,μπορεί ούτε κ του χρόνου. Στην εκδρομή που πήγε ο σύλλογος στην Cervinia ,δεν ειμασταν με τους υπόλοιπους στο ίδιο ξενοδοχείο,αλλά ξεχωριστά σε διαμέρισμα (εκτός εκδρομής σύλλογου,και αυτό γιατί δεν προλάβαμε θέσεις,όταν το αποφασίσαμε ήταν αργα), αλλά αυτό δεν με σταμάτησε για να γνωρίσω σχεδόν τους περισσότεροους και να κάνω σκι με άτομα που πριν ούτε καν τους γνώριζα και πέρασα φανταστικά. Μπόρεσα και πήγα στην επόμενη με τον σύλλογο αφού έκλεισα θέση νωρίς- νωρίς και γνώρισα ακόμα περισσότερα άτομα και καινούργια στο σύλλογο, και πάλι περάσαμε φανταστικά . Απλά πιστεύω αν γίνουν δύο βασικές εκδρομές θα γίνει διάσπαση και έτσι δεν μπορούμε πότε να είμαστε όλοι μαζί έστω στο αεροπλάνο η στο βουνό ή στο ξενοδοχείο η στο τελευταίο πάρτυ της εκδρομής. Αλλά αν το θέλουν οι περισσότεροι τότε είναι σεβαστό.

Edited by OliaTax
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εκδρομές πάντα οργανώνονται απο το σύλλογο με βάση ζημώσεις που έχουν γίνει απο τα μέλη του, άρα καλύπτει τη πλειοψηφία!!

Αυτό που έγινε πέρσι ήταν λάθος εκτίμηση απο τη ΟΕ εκδρομών και το ΔΣ. Ενώ απο Cervinia τα περισσότερα μέλη λέγαμε ότι θέλουμε Αυστρία, το ΔΣ και η πληοψηφια της ΟΕ εκδρομών φοβήθηκε το κόστος λόγο κρίσης και επέλεξε πάλι Ιταλία.

Ο κόσμος είχε δηλώσει ότι δεν θέλει Ιταλία. Κάποιοι πήγαν Solden εγώ St. Antone. Φταίω εγώ που δεν ήρθα και κινητοποίησα τη παρέα μου για άλλου; Δηλαδή αν πάμε St. Antone και εγώ με κάποιο μέλη του συλλόγου πάμε Ελβετία γιατί το έχουμε λιώσει το St. Antone δεν είμαστε καλά μέλη;

Δεν έχω συμμετάσχει σε εκδρομή με ένα ξενοδοχείο αλλά φέτος όντως η απόσταση ήταν μεγάλη και έσπασε η παρέα. Όποτε προτείνω αν επιλέγουμε δυο ξενοδοχεία να ειναι πολύ κοντά.

Για δεύτερη εκδρομή Άλπεις θα μπορούσα να το δω για Μάρτιο όχι για Φλεβάρη. Ειναι πολύ κοντά, κάπου εκεί ειναι και η πίτα και φοβάμαι ότι θα κουραστούμε η δεν θα ανταποκριθούμε. Ότι θα γίνουμε δυο παρέες που η μεν πάνε στη μια και η άλλοι στη έτερη δεν νομίζω να γίνει πριν κολλημένων που πάντα θα υπάρχουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olia

 

αν δεν δειξεις οτι κανεις τη προσπαθεια για να ερθουν περισσοτερα μελη που ειναι οριακα(οικονομικα) ,σιγουρα δημιουργεις προυποθεσεις διασπασης και αποτι βλεπω τονιζεις ..ας ειναι πανω το

 

κοστος οποιος μπορει και θελει να παει.......αυτο δεν ακουγεται και τοσο καλα ...Συλλογος ειμαστε ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κατάλαβα.... γιατί δυο μόνο, μια Ιταλία (έτσι για τον ροζ πάνθηρα ) μια Γαλλία (για τα κρουασάν βουτύρου κ για τα μακαρόν )μια Ελβετία (για τα τυριά κ τα λουκάνικα στο δρόμο )μια Αυστρία (για μπυρες κ για τα κοπελουδια που της σερβίρουν ) άντε κ τέλος κ μια Παρνασσό ( για το άρνι) προϋποθεση όλες πάνε μαζί δεν μπορεί να διασπαστούν

Σκεφτείτε πχ Νορβηγία ...! Ισπανία ...! Γροιλανδία ! Παντός πρέπει να έχουμε δεσμευτεί πριν τον Ιούνιο μετά το λόγο έχει η εφορία .. που κέφι για εκδρομές

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olia

 

αν δεν δειξεις οτι κανεις τη προσπαθεια για να ερθουν περισσοτερα μελη που ειναι οριακα(οικονομικα) ,σιγουρα δημιουργεις προυποθεσεις διασπασης και αποτι βλεπω τονιζεις ..ας ειναι πανω το

 

κοστος οποιος μπορει και θελει να παει.......αυτο δεν ακουγεται και τοσο καλα ...Συλλογος ειμαστε ......

Κώστα αν βγει μια εκδρομή κοντά στο χιλιάρικο και εσύ κι εγώ μπορούμε με 700 απλά ρε φίλε δεν πάμε. Αν μιλάμε εμείς λοιπόν για διάσπαση επειδή δεν έχουμε το ίδιο μπάτζετ με τους οποίους πάνε με 1000,τοτε κι εκείνοι θα μιλάνε πολύ εύστοχα για εγωισμό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόταση. Ενα καλό ξενοδοχείο που θα φιλοξενεί περίπου 30 με 40 του συλλόγου και οι υπόλοιποι σε πιο φτηνά ή ακριβά ξενοδοχεία-διαμερίσματα που θα βρίσκονται αρκετά κοντά

  • Like 3

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω συμμετάσχει σε εκδρομή με ένα ξενοδοχείο αλλά φέτος όντως η απόσταση ήταν μεγάλη και έσπασε η παρέα. Όποτε προτείνω αν επιλέγουμε δυο ξενοδοχεία να ειναι πολύ κοντά.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδή αν είναι σίγουρα κοντά τα ξενοδοχεία δεν θα σπάσει η παρέα;

Όταν λέμε κοντά μ; τι εννοούμε;

Δίπλα δίπλα ήταν στην Ιταλία και παρ όλα αυτά επειδή το ένα ήταν πιο στενάχωρο από το άλλο ακούστηκαν και τα σχόλια.

 

Δεν ξέρω αν εγώ το διαβάζω λάθος αλλά από τη μια μας λες πως έσπασε η παρέα λόγω δύο ξενοδοχείων και αμέσως μετά προτείνεις πάλι δύο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα αν βγει μια εκδρομή κοντά στο χιλιάρικο και εσύ κι εγώ μπορούμε με 700 απλά ρε φίλε δεν πάμε. Αν μιλάμε εμείς λοιπόν για διάσπαση επειδή δεν έχουμε το ίδιο μπάτζετ με τους οποίους πάνε με 1000,τοτε κι εκείνοι θα μιλάνε πολύ εύστοχα για εγωισμό.

(Κάνω παράθεση το δικό σου ποστ όχι σαν προσωπική απάντηση)

 

Για να προσγειωθουμε και λίγο στην πραγματικότητα, το κόστος για εκδρομή στις Άλπεις με ξενοδοχείο πολύ δύσκολα πέφτει κάτω από το 1000ρικο (all inclusive). Οπότε ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του και τις οικονομίες του.


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει μετά από τόσα σχόλια? Η εκδρομή έχει αποφασιστεί να γίνει στην Αυστρία, επειδή κάθε χρόνο ο Σύλλογος πάει κυκλικά,και ψάχνουμε συγκεκριμένο χιονοδρομικό, ξενοδοχεία κλπ στην Αυστρία και το αν θα γίνει δεύτερη εκδρομή ή ούτε η Αυστρία είναι σίγουρη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ επι της αρχής με αυτά που ανέφερε πιο πάνω η Όλια. Αυτός είναι και ο λόγος που πρότεινα να δοκιμάσουμε και δεύτερη εκδρομή, για την οποία πιστεύω οτι δεν εξυπηρετεί, αλλά αντίθετα βλάπτει τη συνοχή του συλλόγου. Σχολιάζοντας αυτά που έγραψε ο konkan, προσωπικά πιστεύω οτι αν αγαπούμε το σύλλογο και πιστεύουμε στην ενότητα, πρέπει να ακολουθούμε τις αποφάσεις που λαμβάνονται απο το Δ.Σ., ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το αν μας αρέσουν ή όχι. Να βάζουμε δηλαδή το ΕΜΕΙΣ πρίν το ΕΓΩ. Φοβάμαι οτι τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει η προσέγγιση μας προς το σύλλογο και έχω την αίσθηση οτι τείνουν να δημιουργηθούν φράξιες. Μακάρι να κάνω λάθος. Όλα αυτά τα αναφέρω με απόλυτο σεβασμό προς τις αντίθετες απόψεις, αλλά και με μεγάλη αγωνία για το μέλλον του συλλόγου.

  • Like 4

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποτε υπήρχε ένα thread που έγραφε ο καθένας μας πόσο σκι έκανε την χρόνια. Πάνε χρόνια που έχω να το δω.

Εκεί μέσα λοιπόν έβρισκες όλους όσους φωνάζουν περί οικονομικής κρίσης και δυσκολιών να γράφουν πως "φέτος έκανα μόνο 45 φορές σκι"

Την ίδια ώρα που άλλοι δεν κάναμε ούτε μια.

Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι αυτοί που δεν κάναμε δεν έχουμε οικονομικό πρόβλημα.

Δεν ξέρω πως το υπολογίζεις ο καθένας αλλά εγώ για μια μέρα Παρνασσό θέλω τουλάχιστον 150 ευρώ για μεταφορά κάρτα και φαγητό.

Θα μου πεις βέβαια πως με Ski bus πας με 15;€.

Φαγητο από το σπίτι.κοστος για το σάντουιτς;

Κόστος για τις μπάρες; κόστος κάρτας. Θες δεν θες το 25αρι το πιάνεις με όλα μαζί.

Άρα 25χ45=1125 έτσι αέρα για σκι όταν χτυπιέσαι από το πρωί ως το άλλο πρωί πως δεν έχεις λεφτά.

Για ένα άτομο μιλάμε. Αν ανεβάσεις γυναίκα και παιδί ξεφεύγεις πάνω από 1500 αναλόγως τις φορές.

Ελληναρας που να κλαίγεται χωρίς καλοκαιρινή διακοπή δεν γεννήθηκε ακόμα οπότε σε χρεώνω αλλά 1500 για καλοκαιρινές διακοπές.

Αν λοιπόν χαλάς 3000 ευρώ για διακοπές κάθε χρόνο δεν καταλαβαίνω για ποια οικονομική κρίση μιλάμε εδώ μέσα τόσα χρόνια.

 

Περσι έκανα μια φορά σκι και φέτος καμία, γιατί δεν περίσσεψαν χρόνος και χρήμα.

Δεν σας έχω πρήξει όμως σε κάθε πρώτη ευκαιρία να προσπαθώ να σας χρεώσω την αδυναμία μου να κάνω σκι.ουτε σας επέβαλα να πάμε εκδρομή τα Χριστούγεννα πχ που μπορώ εγώ ή να πάμε σε ένα hostel.

 

 

Τι θέλω να πω με το παραπάνω;

Ο σύλλογος εδώ και χρόνια άλλαξε νοοτροπία γιατί γεμίσαμε τζαμπατζηδες σαν χώρα. Γιατί είχαμε συνηθίσει να περνάμε καλά και όταν μπήκε το αγγούρι δεν μας άρεσε και εξακολουθουμε να θέλουμε να περάσουμε καλά όπως το 2004.

 

Και επειδή θα βιαστούν αρκετοί να με κατηγορήσουν σας υπενθυμίζω πως απλά αντέγραψα νούμερα από σχόλια μελών,δεν τα εφηύρα και έκανα τις προσθαφαιρεσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα αν βγει μια εκδρομή κοντά στο χιλιάρικο και εσύ κι εγώ μπορούμε με 700 απλά ρε φίλε δεν πάμε. Αν μιλάμε εμείς λοιπόν για διάσπαση επειδή δεν έχουμε το ίδιο μπάτζετ με τους οποίους πάνε με 1000,τοτε κι εκείνοι θα μιλάνε πολύ εύστοχα για εγωισμό.

ναι βρε συ δε παμε , γιαυτο και κανω οτι μπορω διαφορετικοτερα -οικονομικοτερα και υποθετω το κανουν και αλλοι αποτι διαβαζω

 

αν ομως τον παραπανω χρονο ερθω σα ΔΣ και πω 1500 και οποιος μπορει ερχεται και πανε 30 και τον αλλο 1700 κ.ο.κ και πανε 15

 

(μια υποθεση κανω γιατι ολα πανε πανω και οι μισθοι μας κατω ) τι θα εχει επιτευχθει???? σιγουρα οτι εγινε η εκδρομη ....απο κει και περα ??

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσο και αν δαγκωνω τα χειλη μου δεν κρατιέμαι

 

Βλεπω πως μερικοι φιλοι μας στο συλλογο δεν αντιλαμβανονται την οικονομική θεση πολλων απο εδω μεσα ..

 

ειναι αλλιως ο μισθος τον 7000 χιλ ευρο να πεσει στις 4000- 5000.

 

Και αλλιως απο 1200 σε 800 ..!!αυτο σιγουρα αλλοιώνει τα παντα ..στου μεν να μειώσουν ενα σκ στον παρννασο για να ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ !!!

 

Και στους δε να μην μπορουν να βαλουν ουτε βενζινη ρεφενέ ..αλλα να μαζευουν ευρο -ευρο για να μπορεσουν να ερθουν στην εκδρομη που να μην ξεπερνα το χιλιαρικο επιλέγοντας για τον αυτο λογο το ποιο φθηνο ξενοδοχειο [μαζι με αυτους και εγω ] Αλλα να ειναι ολοι μαζι παρεα

 

βασιλη νταστ

 

το οτι δεν μπορεσες να πας για σκι ουτε μια φορα ενω μπορουσες ..δεν σημενη πχ οτι εγω που πήγα 10 φορες εχω περισσότερα χρηματα

 

Απλα εσυ ψαχνεις να σου ταιριάξει ο χρονος η ημερομηνίες τα αστερια του ξενοδοχείου ..η θεση του αεροπλανου κλπ

Αρα δεν θελεις να πας !! και εχεις αφορμες για να μην πας

 

Σε αντίθεση πχ εμενα που δεν με νοιαζη το αεροπλανο θεση κλπ .Δεν δινω τρομερη βαρύτητα στο ξενοδοχειο ..αλλα στην παρεα που θα ειμαι μαζι ..... Στις ιδιες πιστες που θα εισαι και εσυ με το ακριβοτερο πακετο

Συμφωνω με τον δαμιανο ..στο θεμα του εγω - με το εμεις πρωσωπικα εγω ειμαι φαν του εμεις :yes

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :yes

  • Like 3

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για να επανέλθουμε στο Θέμα της Εκδρομής.

 

Το Δ/Σ του Συλλογου εχει αποφασισει η εκδρομη του 2018 να παει στην Αυστρια.

Αυτή την περιοδο συγκεντρώνουμε προσφορες από τα εξης resorts.

 

1. St. Anton am Arlebrg ( Zurs - Lech )

2. Kirchberg in Tirol ( Kitzbuhler Area )

3. Soelden

 

Εως τέλος Απριλίου θα έχουμε ολες τις τελικές προτάσεις.

  • Like 4

ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,472
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    ViktorSinatorov0shark
    Joined
×
×
  • Create New...