Jump to content
metero

Καταγγελία Για Φτηνές Κάρτες Στον Παρνασσό

Recommended Posts

Δεν είναι και πολύ ευφυες να βάλει κανείς αρχάριο στο παράλληλο χωρις να ξέρει στεμ... :

 

Απο την άλλη στεμ βλέπεις ακόμα και σε αγώνες FIS. Οι αθλητές αυτοί θα περάσουν στιγμιαία αν χρειαστει απο στεμ για να διορθώσουν την γραμμή τους.

 

Το στεμ ειναι χαρακτηριστικό βασικής τεχνικής. Λέγοντας Βασική Τεχνική εννοούμε όλα εκείνα τα οποία ΠΡΕΠΕΙΙ να ξέρει ο χιονοδρόμος για να θεμελιώσει την εξελιξλή του.

 

α) θα μπει πιο εύκολα στο παράλληλο

β) πιο ασφαλή χιονοδρόμια στα πρώτα του βήματα.

 

Αφήστε τους δασκάλους να αποδείξουν την αποτελεσματικότητα της εργασίας τους. Και να πηγαίνετε τα παιδιά σας σε συλόγους να κάνουν καθε ΣΚ σκι αν θέλετε να γινουν προχωρημένοι χιονοδρόμοι , όχι μια φορά το χρόνο σε δάσκαλο για babysitting για με το στεμ θα μεινουν.....

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το προιον εχει διαφοροποιηθει και απο τις δυο μεριες.

Γκρουπακια κανουν ολοι.

Και πολυημερα και για ολη την σεζον.

Το σωστο ειναι να πληρωνουν ολοι οσο πληρωνουν οι πιστοποιημενοι στο χιονοδρομικο δασκαλοι του σκι.

Το χιονοδρομικο εχει δωσει και παιδικα και για αρχαριους. Βελτιωσεις παντα μπορουν να γινουν.

Θεωρητικα η φορρολογια θα μειωθει μονο οταν καθε πελατης πληρωνει το αναλογουν. Μην το ξεχναμε ποτε αυτο. Για καθε ευρω που χανει το χιονοδρομικο το παιρνει απο τους φορους.

 

Καπετανιε εγω θα κανω τον χαρο-καμμενο...

 

Μαθετε καλο και σωστο στεμ.

Ειδικα οσοι βγαινετε εκτος.

Και αν σας παιρνει η ωρα μελετηστε λιγο την κινηση σας ειδικα σε δυσκολο χιονι. Θα εκλπαγητε βλεπωντας το στεμ να σας χαιρεταει.

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χα

Απο σημερα ο 85.51 εχει το pos υποχρεωτικο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πετάμε μια φυτιλιά και μετά συζητάμε για άσχετα θέματα

Το θέμα εδώ είναι αν πήραν φτηνές κάρτες μέλη του συλλόγου εκμεταλευόμενοι την ιδιότητα τους και όχι τι κάνουν οι σχολές οι προπονητές και οι δάσκαλοι

Αυτά δεν μας ενδιαφέρουν είναι θέματα του χιονοδρομικού με αυτούς

Edited by gatz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πετάμε μια φυτιλιά και μετά συζητάμε για άσχετα θέματα

Το θέμα εδώ είναι αν πήραν φτηνές κάρτες μέλη του συλλόγου εκμεταλευόμενοι την ιδιότητα τους και όχι τι κάνουν οι σχολές οι προπονητές και οι δάσκαλοι

Αυτά δεν μας ενδιαφέρουν είναι θέματα του χιονοδρομικού με αυτούς

Κώστα σου απαντώ ακόμη μια φορά και ελπίζω αυτή τη φορά να το διαβάσεις.

Αν μιλάμε για την ιδιότητα "φιλος-γνωστος-συνεργατης-δεν ξέρω τι, ναι έχει συμβεί πολλές φορές. Αν μιλάμε για την ιδιότητα μέλος δσ-μελος ομάδων-μέλος συλλόγου,δεν νομίζω ότι έχει χρησιμοποιηθεί.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ αυτό έχει περάσει και έχει παραμείνει όπως είπε και ο μακ παραπάνω.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙΣ ότι μέλη του Συλλόγου παίρνουν κάρτα του 1€ (!!!!!!!!!!!!) ως αυτόπτης μάρτρυρας (!!!):

 

Δηλαδή τώρα θες να πιστέψω ότι το διαβάζεις πρώτη φορά Κώστα; πόσες φορές το έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα το συγκεκριμένο θέμα;
Εγώ ο ίδιος έχω βρεθεί αρκετές φορές στα εκδοτήρια να πληρώνω 30αρια την ώρα που μέλη του συλλόγου έκοβαν κάρτα ενός ευρώ παραδίπλα.
......................................................αρκετοί από εδώ μου πουλάνε ειρωνεία και παραμυθά ξεχνώντας ότι ήμουν εκεί όταν έκοβαν την καρτα του ενός ευρώ. Αλλά χωρίς στοιχεία απτά δεν μπορώ να κατονομασω. Τουλάχιστον γραπτά, γιατί σε προφορικό τα λέω άνετα.δεν μένει κάπου να χρησιμοποιηθεί εναντίον μετά.
Και καλό είναι να μην πάμε τώρα να ρίξουμε λάδι στο τωρινό ΔΣ μια και δεν νομίζω να κατέβαινε κανένας Θεσσαλονικιος να κάνει σκι στον Παρνασσό μόνο και μόνο για την κάρτα του ευρώ.
Όπως επίσης δεν παίζει να είναι μονοπώλιο του Παρνασσού αυτό. Σίγουρα γίνεται και σε άλλα χιονοδρομικά.

Κλείνοντας θέλω να τονίσω ότι κανένας δεν πήρε αυτή την κάρτα επειδή ήταν μέλος του συλλόγου. Αλλά επειδή φορούσαν και τις στολές του ή τα διακριτικά του, έμεινε στον κόσμο σαν εικόνα. Επίσης γι αυτό τον λόγο δεν ήθελαν να μας ακούνε οι εργαζόμενοι στα χιονοδρομικα πριν κάτι χρόνια.

Edit:καιρό είχα να μπω και να δω τέτοια συζήτηση. Ας ελπίσουμε να είναι η τελευταία φορά που θα πρέπει να το αναλύσουμε

 

 

και μάλιστα με διάθεση έως ειρωνική από τις πρώτες λέξεις που χρησιμοποιείς, λες και αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζουν οι πάντες (αφού είναι πασιφανές και τόσο διαδεδομένο-άκου εκεί ο Κώστας να το βλέπει τώρα για πρώτη φορά!!!!!!!),

 

 

από που και ως που καταλήγουμε σε αυτό:

 

.

Κώστα σου απαντώ ακόμη μια φορά και ελπίζω αυτή τη φορά να το διαβάσεις.
Αν μιλάμε για την ιδιότητα "φιλος-γνωστος-συνεργατης-δεν ξέρω τι, ναι έχει συμβεί πολλές φορές. Αν μιλάμε για την ιδιότητα μέλος δσ-μελος ομάδων-μέλος συλλόγου,δεν νομίζω ότι έχει χρησιμοποιηθεί.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ αυτό έχει περάσει και έχει παραμείνει όπως είπε και ο μακ παραπάνω.

 

Πως ξέρεις εσύ ότι όλοι αυτοί οι πολλοί με τα διακριτικά του συλλόγου δεν χρησιμοποιούσαν τον σύλλογο;;;;;;;; Και γιατί μπαίνεις στον κόπο να μας το υπενθυμίσεις στο τόπικ που ασχολείται με αυτούς που έκοβαν κάρτες του 1 € χρησιμοποιώντας παράτυπα τον σύλλογο;;;;;; Και τι σκοπό έχει το να ανακατεύεσαι, να "καταγγέλεις" και μετά να ανασκευάζεις; Ποιους καλύπτεις; Ποιοι ήταν τέλος πάντων που όλοι τους ξέρουν, όλοι τους βλέπουν, όλοι το σιγουτραγουδάνε και κανείς δεν μιλάει και επιτρέπουν στους πάντες να χρησιμοποιούν αυτούς τους "ανώνυμους" του συλλόγου εις βάρος του συλλόγου;;;;;; Και έρχεσαι να το πιστοποιήσεις.

 

 

Το ποιος δικαιούται και ποιος όχι την κάρτα του 1€ δεν με ενδιαφέρει και καλά έκανε να την πάρει. Αυτό που με νοιάζει είναι να μην χρησιμοποιεί τον σύλλογο. Και από τα συμφραζόμενα σου, πιστοποιείς το γεγονός, εκτιμώντας εντιμότητα........ Λυπάμαι αλλά αυτό λέγεται συγκάλυψη. Αν την δικαιούνται την κάρτα του 1€ δεν έχουν να φοβούνται τίποτα όλοι αυτοί που "καρφώνεις" Γιατί και εσύ βρέθηκες μέλος του ΔΣ και η μπάλα πιάνει τους πάντες.

Edited by mil
  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τοτε δεν γυριζει πισω στο χκπ το τοπικ γιατι απο αναφορα του captain powder για την εκδηλωση της σχολης παππος μπαλτουμη αρχησε, απαντησα εγω για οτι πρεπει να χρεωνει το χκπ, πεταχτηκε ο aab και αμολησε την ρουκετα για τις καρτες του ενος ευρω και αρχησαν τα... οργανα.

Δεν το πατε το θεμα στα εσωτερικα του συλλογου να γραψουμε κανενα σοβαρο πραμα στο φορουμ;

Siemens το καναμε.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλέξη το πιστοποιω γιατί το είδα. Αλλά μαρτυρία ενός μόνο μάρτυρα δεν γίνεται αποδεκτή ούτε στο δικαστήριο,οπότε πως σου κατονομασω;Έγραψα και παραπάνω πως δεν τράβηξα βίντεο ούτε φωτογραφία γιατί θεώρησα πως ήταν κάτι το μεμονωμένο.

Δεν καλύπτω κανένα όπως ισως να πιστεύεις,ούτε ανασκεύαζω κατι γιατί δεν είχα ποτέ να κερδίσω κάτι μέσα από τον σύλλογο πλυν των ανθρώπων που κάνω εδώ και χρόνια παρέα και ειναι οι ίδιοι μόνιμα.

Οταν κάποιος φοράει διακριτικά του συλλόγου δεν σημαίνει ότι τον χρησιμοποιεί κι όλας

(τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω ακομα), διαφορετικά έχουμε καεί από χέρι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί και εσύ βρέθηκες μέλος του ΔΣ και η μπάλα πιάνει τους πάντες.

Από όσο θυμάμαι, ο Παρνασσός έχει κάμερες, ζήτα τα αντίγραφα κι αν δεις κάτι το μεμπτό κάνε μου μυνηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..πάντως ,...ΔΕΝ φταίει αυτός που πέρνει κάρτα δωρεάν, φταίει αυτός που μεσολάβησε για τον "θεσμό" της τζάμπα κάρτας. Και δεν φταίει μόνον αυτός που εκπροσωπεί έναν σύλλογο, αλλα φταίει και αυτός που εκπροσωπεί το χιονοδρομικό. Ο μεν πρώτος κοιτάει να γλυτώσει 30 ευρώ και ο δεύτερος να βάζει ανθρώπους να ευλογούν τα γένια του.

 

Επειδή ένα χωριό είμαστε όλοι στην Ελλάδα , είναι σίγουρο οτι ήδη κάποιοι ξέρουν ή έχουν καταλάβει ποιοι ειναι οι μεν και ποιοι ειναι οι δε. No Drama , αφου τα συμφωνήσανε εκατέρωθεν.

 

Ολο αυτό θα έλεγα ειναι μικροπρέπεια, γυφτιά , είναι μια τοξική νοοτροπία που ακολουθεί τις ζωές τους κάθε μέρα. Βασικά τζάμπα χαλιέστε όσοι το αγνοείτε γιατι αυτά τα ανθρωπάκια απομονόνονται κάποια στιγμή , τα βρήσκουν μπροστά τους που λένε. Κάρμα και έτσι.

 

Μην ζαλιέστε οσοι πεφτετε απο τα συννεφα. Η αλήθεια ειναι πάντα κάπου στην μέση σε αυτές τις περιπτώσεις. Είναι βεβαιο οτι έχει γίνει κάτι τέτοιο. Το μόνο κακό είναι οτι αμαυρώνονεται και η προσπάθεια όσων ανθρώπων προσπαθούν μέσα από το πραγματικό τους ενδιαφέρον και πως ίσως αξιόλογα άτομα με αυτά και με άλλα τελικά απομακρύνονται από το σύλλογο στον οποίο θα μπορουσαν να είχαν συνεχήσει να προσφέρουν.

 

Αυτό ειναι το κακό, πως οι πονηράδες των δυό τρειων ανθρώπων απο δω και απο κει ξενερώνουν τους υπόλοιπους.

 

Τώρα αυτοί μάλλον θα το διαβάζουν αυτο το θρεντ. Εγώ προσωπικά έχω να τους πω get a fucking life.....

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφου θα μεινει ανοιχτο το θεμα να κανω μια απλη ερωτηση βρε dust;

 

ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτείνω να μαζευτούμε όλοι μια μέρα να πούμε αυτά που ξέρουμε ή νομίζουμε ότι ξέρουμε, να γίνει της κολάσεως.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτείνω να μαζευτούμε όλοι μια μέρα να πούμε αυτά που ξέρουμε ή νομίζουμε ότι ξέρουμε, να γίνει της κολάσεως.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

Το σίγουρο είναι ότι ως θέμα θα τραβήξει και σε χρόνο περισσότερο από αυτόν που φαντάζονται πολλοί.

 

Δεν συνηθίζω να βλέπω φαντάσματα σε κάθε γωνία. Σίγουρα δεν μιλάμε για υποψήφιο περιστατικό των τελευταίων ετών. Σίγουρα όταν κάποιος κάνει την τρίχα τριχιά, το αποτέλεσμα που βγάζει είναι εσφαλμένο. Πολύ συχνά, ακόμα και για τα πιο απίθανα περιστατικά υπάρχει μία απλούστατη απάντηση, που απλά μπορεί να μην ταιριάζει με την νοσηρή φαντασία ορισμένων.

 

Ωστόσο, όλοι οφείλουν να εξαλείψουν κάθε πιθανότητα να έχει χρησιμοποιηθεί ο Σύλλογος ως μέσο παράτυπης έκπτωσης και οφείλουν να δώσουν όποια στοιχεία έχουν κινήσει κάποια υποψία, αλλιώς δεν είναι δυνατόν να βρεθεί κάποια άκρη. Και άκρη δεν βρίσκεται όταν οργιάζει η φαντασία, αλλιώς υπάρχουν στοιχεία.

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι έχουμε χορτάσει από ηθικολογίες, από καθωσπρεπισμούς, από "καθοδηγήσεις" για το σωστό, για την οικονομική κρίση και το πόσο ο καθένας θα έκανε τα πάντα για το οικονομικό πρόβλημα της χώρας, καταγγέλλουμε και τις κάρτες του χιονοδρομικού Παρνασσού και όταν έρχεται η κατάλληλη ώρα δεν είμαστε σε θέση ούτε να ψελλίσουμε και να υποστηρίξουμε ακόμα και το παραμικρό. Μπορεί να διορθώναμε και να καταγγέλλαμε όλες τις συμβάσεις του Δημοσίου, της χώρας με τους διαπλανητικούς δανειστές και όταν φτάνουμε στο να βγάλουμε άκρη στην έκπτωση της κάρτας του Παρνασσού....... για σκι, γινόμαστε ΚΟΤΕΣ ΛΥΡΑΤΕΣ.

  • Like 7

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιμενω για το ποια χρονια.

Θελει δυο πλευρες το...σπορ.

Και ως μη μελος του εστουχ αν εχει γινει κατι με ενδιαφερει το σκεπτικο της αλλης πλευρας.

Ομως μην ακουσω την γνωστη περιπτωση που εδεινε το χιονοδρομικο συμπληρωμα στις 80αρες (ναι τις καλες εποχες με 2 ποντους στις αργιες υπηρξαν λιγες περιπτωσεις που πραγματι το κοντερ μηδενισε). Το σκανδαλο ειναι οτι σταματησε να δινει και οχι οτι το εκανε.

Απο την αλλη ετσι ηταν και ενας τροπος να περασει ντουκου το ετησιο σε 80νταρα. Τοτε εγω φωναζα αλλα η απαντηση που επερνα ηταν σιγα μην εξαντλησεις τις 80. Οταν καποιοι το καταφεραν.... ε.... ενας που ξερω κιολας...αν δεν βαλεις μυαλο (που δεν εβαλε), δεν θα βαλεις ποτε...

Αλλα αυτα ειναι τοσο μα τοσο αρχαια...

Τα ταμεια δεν ειχαν γινει αουτσουρσινκ ακομα, ο δριβας ειχε τον ελεγχο (να υπενθυμησω οτι απο μια εποχη και μετα δεν μπορουσε να κανει τιποτα και κατα δικη του δηλωση...μπορουν να βρεθουν τα γραπτα για την ανελαστηκοτητα του σκι ντατα.) Τοτε εγω εγραφα οτι αυτο ηταν καταφανως παραλογο αλλα οταν ολοκληρος διευθηντης σου λεει οτι το συστημα δεν δεχεται αλλαγες δεν εχεις κανενα λογο να εισαι καχυποπτος.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεπερνώντας την πλάκα που έκανα πιο πάνω... ΌΧΙ, δεν θεωρώ πάντως ότι το ξεμπρόστιασμα και το ξεκατίνιασμα θα βοηθήσει σε κάτι. Ότι δηλαδή τι? Θα αποκλειστούν από το forum? Θα τους κάνουμε τη μούρη κρέας στην κοινωνία? Χωρίς να μιλάω για μέλος συλλόγου τώρα, θυμάμαι περιπτωσάρα στο πάρκινγκ άγνωστου σε μένα χιονοδρόμου που έλεγε στην παρέα το κατόρθωμά του και του λέγανε όλοι να κάνει το κονέ και γι' αυτούς.

 

Η ποιότητα των ανθρώπων φαίνεται από πολλά πράγματα, αλλά δεν είναι οι κάρτες το κυριότερο. Και αν έχουν γενικά ικανό θράσος και αναισθησία στη ζωή θα συνεχίζουν ανενόχλητοι ακόμα και μετά τη "δημοσιοποίηση". Δεν έχουν ενοχές, γι' αυτούς είναι μαγκιά. Οπότε... ας στρέψει αλλού ο Σύλλογος τις προσπάθειες για την επόμενη - καλύτερη μέρα, από το να πέφτει στην παγίδα του εσωτερικού φαγώματος και της ικανοποίησης του κανιβαλισμού των απ'έξω (γέμισε άγιους το βουνό και βρήκαν τα λαμόγια του snowclub, θα τρελλαθούμε τελείως δηλαδή).

 

:shuriken:

 

(Δηλώνω κατηγορηματικά ότι δεν έχω πάρει ποτέ χαριστική κάρτα από το ΧΚΠ, ούτε ως επισκέπτης ούτε ως δάσκαλος, ούτε γνωρίζω κάποιον τωρινό φίλο μου να το έχει κάνει, ώστε να έχω λόγο να τον προστατεύσω με την παραπάνω άποψη.)

  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω ξερω.

Αλλα το σωστο ειναι να βγουν οι ιδιοι να το πουν.

Μονο ο president τελικα ειναι...παλικαρι.

 

Α και επειδη κατι μερες πριν το εκτοξευσε και ο aab

Ναι. Ε με κερασε 5 φορες φιλος με δικα του χρηματα οχι του...φιρολογουμενου.

Τυπικα ειμαι παρανομος με ξενη καρτα οπως κατα κορον γινεται στους αθλητικους συλλογους με τα πασα των προπονητων.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάνω τα καλύτερα το τελευταίο διάστημα... Ας διευκολύνουμε λοιπόν ένας ένας από τους παλιούς, τον σύλλογο.

 

το θεμα δωρεαν καρτων κλπ προς τον συλλογο ..το ακούω πολυ τακτικα απο πολλους ...Αλλα κανενας δεν ονοματίζει .....σιγουρα κετ-εμε... ειναι ατομα ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ απο δσ. ..πραγμα που αν ειναι αληθες ..ειναι για κραξιμο..

 

αν δεν μπορειτε να δωσετε ονοματα..... κοψτε την κουβεντα..... Αν ειχα στην κατοχη μου τετοια ονομαστικα στοιχεια θα τους ειχα ειδη στον τακο...

 

Με αφορμή το μήνυμα του Νικόλα, θα παρακαλούσα όποιον έχει έστω και ένδειξη για το τομάρι μου να το γράψει ελεύθερα. Ούτε μήνυση θα του κάνω ούτε θα τον μαλώσω.

 

 

Επαναλαμβάνω... ΕΝΔΕΙΞΗ... όχι απόδειξη.

Edited by ΑΛΕΞΗΣ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί, τί είμαι εγώ; Υπεράνω πάσης υποψίας; Όχι βέβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως που ημουν στο ΔΣ πριν 3,4 χρόνια ,έλαβα φέτος μια ημερήσια δωρεάν στο ΧΚΠ.


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α και φορουσα και τη φορμα του συλλογου!


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α και φορουσα και τη φορμα του συλλογου!

Εμείς για αυτό αλλάξαμε χρώματα !!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμείς για αυτό αλλάξαμε χρώματα !!!!!

Εσύ Ταζ δεν πήρες δωρεάν κάρτα?

Τόσα χρόνια ΔΣ και ΟΕ τίποτα?

Κρίμα τα αξιώματα ρε γμτ.

Edited by ChristosZ
  • Like 2

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Την προηγούμενη φορά που ένας GOAT (Greatest Of All Time) - σε extreme  άθλημα (F1 συγκεκριμένα) - επέστρεψε μετά από σύντομη αποχώρησή του, τελικά την έπαθε στο άθλημα που έκανε ως χόμπυ. Μιλάω για τον αγαπημένο σε όλους μας Michael Schumacher. Ας ελπίσουμε ότι επιστρέφοντας στο ΠΠ σκι, ο Hirscher, δεν θα έχει μετά κανένα ατύχημα με αυτοκίνητο... (γιατί ο συγκεκριμένος κάνει και πολύ μοτοκρός)
    • Marcel Hirscher to represent the Netherlands in 'new project' after announcing surprise comeback Marcel Hirscher has announced he is coming out of retirement to race under the Dutch flag and is targeting a return next season. The alpine skiing legend walked away from the sport in 2019 having competed as an Austrian throughout his career but has now opted to switch nationalities, having been born to a Dutch mother. Hirscher is a two-time Olympic champion and eight-time World Cup winner. Austrian two-time Olympic champion Marcel Hirscher is planning a sensational comeback to alpine skiing. The 35-year-old is one of the sport’s most decorated champions, having claimed a record eight straight World Cup titles, 67 World Cup victories, five world titles and three Olympic medals before hanging his skis up in 2019. He has, however, been unable to shake the competitive itch and is plotting a racing return for the upcoming 2024/25 season. In another twist, he will do it under the flag of the Netherlands, having been born to an Austrian father and a Dutch mother. “I have an excellent relationship with the OSV [Austrian Ski Federation] and am grateful to them for everything we have achieved,” said Hirscher. “This new project is best realised as a Dutch person.” The Austrian Ski Federation expressed its “regret” that Hirscher had opted to switch nationalities but supported his decision. “We have of course tried to offer Marcel the best possible and individual conditions in the event of a return to alpine racing," a statement read. “Of course, we very much regret his decision to switch to the Dutch Ski Association, but in the end we supported it. Marcel's achievements for the sport and the Austrian federation have been enormous.” eurosport.com    
    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. dmar
      dmar
      (117 years old)
    2. Kostas T
      Kostas T
      (39 years old)
    3. nikos1914
      nikos1914
      (42 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,319
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,674
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    awajonn11
    Joined
×
×
  • Create New...